Generaal Soeharto de nieuwe man van Indonesië Betogingen in Zuid-Vietnam voor terugkeer van de ontslagen generaal Nguyen Chanh Thi Frankrijk trekt zich terug N.A.V.O.-organisatie uit SOEKARNO DRAAGT POLITIEKE BEVOEGDHEDEN OVER Indonesische communistische partij verboden VERDRAG WORDT NIET OPGEZEGD HET WEER Prinselijk paar op huwelijksreis Mexico Arrestaties Ministers af Nieuw kabinet Parade in Geheimhouding Ook naar Tanzania Boeddhistisch instituut contra de strijdkrachten Rusland beschuldigt Amerika Gouverneurs steunen Johnson Munitieschuiten in de lucht gevlogen Kernwapen- evenwicht Wel lid van de N.A.V.O. Hoogwater Zon- en Koninklijk paar dankt voor gelukwensen GERUCHTEN OVER AFTREDEN MAO TSE-TOENG Weerbericht Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S81S0 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 14 dinsdag 15 maart 1966 20e Jaargang - No. 6648 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uw. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Soekarno wmm Generaal Soeharto Indonesische legerleiders met luitenant-generaal Soeharto aan het hoofd hebben zaterdag in Indonesië een vreedzame machtsoverdracht tot stand gebracht na langdurige besprekingen met president Soekarno. Keur-troepen en parachutisten trokken de Indnesische hoofdstad binnen en namen stellingen in. Deze ontwikkeling volgt op dagenlange onrust, veroorzaakt door de heftige anti-communistische betogingen van scholieren en studenten. Zaterdagmorgen vroeg maakte radio-Djakarta bekend, dat president Soekarno zijn politieke macht aan generaal Soeharto had overgedragen. Een parade van zware pantser en gewapende troepen van het In donesische leger hebben zaterdag een massale overwinningsparade gehouden, wild toegejuicht door honderdduizenden scholieren, stu denten en burgers. Terwijl de parade aan de gang was, vaardigde generaal Soeharto, uit naam van president Soekarno, een decreet uit waarbij de Indone sische communistische partij ver boden is. Volgens een in Singapore opge vangen bericht van radio-Diakarta heeft generaal Soeharto gezegd, dat aan alle verlangens van het volk die opbouwend zijn en geen ge vaar opleveren voor de Indonesi sche-revolutie, tegemoet gekomen zal worden. President Soekarno, die hem belast had met de waar borging van de revolutie, had van deze verlangens kennis genomen en zich ernaar geschikt. Generaal Soeharto legde de na druk op de noodzaak van volmaak te coördinatie van het leger, de marine, de luchtmacht en de poli tie in Indonesië. Het verbod van de communisti sche partij in Indonesië slaat op alle met deze partij verbonden or ganisaties, met inbegrip van het algemeen verbond van vakvereni gingen Sobsi, de jeugdbeweging Pemoeda Rayat en de vrouwen beweging Gerwaini. Verbod van de communistische partij was de voornaamste eis van de scholieren en studenten die de afgelopen twee weken nagenoeg onafgebroken in de Indonesische hoofdstad zeer veel betogingen hebben gehouden. Dit verbod, dat nu is afgekon digd, betekent volgens waarnemers fin Singapore) een grote overwin ning voor de anti-communistische Indonesiërs. Het decreet op grond waarvan de communistische partij in Indo nesië is verboden, is getekend door president Soekarno in zijn hoedanigheid van president en opperbevelhebber van de strijd krachten, aldus meldt radio-Dja karta in n in Singapore opgevan gen uitzending. Het decreet ging zaterdag in. In Singapore verluidt, dat twin tig bataljons van de keurdivisie Siliwang uit Bandoeng in Djakarta zijn aangekomen. Deze divisie is trouw gebleven aan generaal Na- soetion, de voormalige Indonesi sche minister van defensie, die door president Soekarno ter zijde werd geschoven bij de jongste reor ganisatie van het Indonesische ka binet. Een twintigtal vooraanstaande communisten, pro-communisten en andere als verdacht aange merkte personen in hoge rege ringsfuncties zijn in het week einde door militairen in Djakarta gearesteerd. Soekarno bevindt zich naar verluidt in Bogor in zijn zomer paleis en Soebandrio in het Mer- deka-paleis in Djakarta, waar hij door militairen wordt bewaakt. Tot de gearresteerden behoort kolonel Mohammed Sjafei, die op 21 februari door Soekarno tot minister van veiligheid werd be noemd, nadat hij eerder door het leger was uitgeschakeld wegens zijn contacten met de onderwe reld. Zijn tegenstanders noemden hem „koning der zakkenrollers". De benaming kwam ook voor in leuzen die de afgelopen dagen op muren en schuttingen zijn ge kalkt. Sjafei waarschuwde Soe karno vrijdag reeds dat er „wilde troepenbewegingen,, buiten Dja karta gaande waren. Soekarno zat toen een voltallige kabinets zitting voor en vertrok na deze waarschuwing direct per hef. schroefvliegtuig. Ook gearresteerd werden de voorzitter van de crypto-commu- nistisehe partij „Partindo", As mara Hadi, die vorige maand ook tot minister was benoemd, vice- maarschauk Sri Muljono Herlam bang, hoofd van de luchtmacht, en Oei Tjoe Tat, minister van slaat, verbonden aan het presi dium. Oe Tjoe Tat is een der gevaar lijkste pro-communistische mi nisters genoemd. Hij bekleedde zijn functie al voor de jongste kabinetswijziging. Herlambang en Tat zijn zater dagochtend door de troepen van Soeharto op de luchtmachtbasis Halim Persanah Koesoemah, twaalf km, ten zuiden van Dja karta, gearresteerd. De basis was het hoofdkwartier van de samen zweerders die in oktober de macht wilden grijpen en het toneel van de moord op zes gene raals,. De basis is nu in handen van het leger. B\j het overnemen van de basis zouden tijdens ge vechten slachtoffers zijn geval len. Woensdag zal een kabinetswij ziging worden bekendgemaakt, waarhij rekening wordt gehou den met de eisen van grote iagen van het volk die alle pro-commu nistische elementen uit het kabi net verwijderd willen zien. Woordvoerders van het leger hebben inmiddels te kennen ge geven dat er geen grote veran deringen in de politiek te ver wachten zijn, ook niet ten aanzien van de anti-Maleisische cam pagne. Indien de invloed van Soeharto groeit, verwachten bui tenlandse waarnemers in Dja karta een geleidelijke verande ring in de betrekkingen met China en als gevolg daarvan een weigering van Peking om in augustus a.s. deel te nemen aan de „conferentie van opkomende krachten", waarvoor de voorbe reidingen in Djakarta in volle gang zijn. Zoals bekend was Soe bandrio de voornaamste voor stander van Soekarno's op Peking gerichte politiek. In de af gelopen jaren bracht de thans 52- jarige Soebandrio Indonesië steeds nader tot Peking. Nog slechts enkele maanden geleden noemde Soekarno hem nog „de beste minister van buitenlandse zaken die wij ooit in de twintig jaren van onze revolutie hebben gehad". Meer dan twee maanden na de mislukte staatsgreep ver oordeelde Soebandrio pas de mis lukte staatsgreep en dan nog in milde bewoordingen. De scholen in het gebied van Djakarta zijn door de burgerlijke gouverneur gesloten „om de vei Iigheid van de schoolkinderen te waarborgen en ongerustheid bij de ouders weg te nemen", zo werd in het weekeinde bekend gemaakt. Zaterdag klommen veel scholleren op de militaire vracht wagens, tanks en pantserwagens die deelnamen aan de militaire parade in Djakarta. Ongeveer een miljoen mensen stonden langs de straten om de militairen toe te juichen. Onder hen bevon den zich veel studenten. Weinig toeschouwers wisten op dat mo ment dat Soekarno de macht fei telijk aan Soeharto had overge dragen. Er werd luid gejuicht toen het verbod van de communistische partij bekend werd gemaakt. Later in de middag werd spo radisch geschoten tusen troepen van Soeharto en de paleiswacht van uSekarno ,wier kazerne door van Soekarno, wier kazerne door fZie verder pagina 5.) Prinses Beatrix en prins Claus zijn sedert zaterdagavond de gast van de voormalige president van Mexico, Lopez itïateos, die hei paar zijn villa op het kleine eiland Cozumel ter beschikking heeft ge steld. Zij arriveerden op dit eiland za terdagavond in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat hen daarheen had gebracht van de luchtmachtbasis Andrews bij Wash ington, waar het paar zaterdag middag in een ander militair toe stel was aangekomen. Bij hun aankomst op Cozumel, dat voor de zuidkust van het Me xicaanse schiereiland Yucatan ligt, werden prinses Beatrix en prins Claus verwelkomd door mevrouw Eva Samano de l.opez Mateos, die omstreeks het midden van de afge lopen week naar Cozumel was ge gaan om het huis voor het prinse lijk paar in gereedheid te brengen. De aankomst van het paar was streng geheim gehouden, maar het nieuws van hun verblijf op Cozu mel lekte uit, toen de piloot van het Amerikaanse toestel zich kort na de landing per telex méldde bij de American Airlines in Mexico. Hoewel er strikte geheimhouding was betracht, werd zaterdagmid dag, toen de prins en de prinses in de Verenigde Staten arriveerden, reeds de mogelijkheid geopperd, dat het paar op doorreis was naar Mexico, daar het bekend is dat de Nederlandse koninklijke familie vriendschapsbanden heeft met het gezin van oud-president Lopez en dat prinses Beatrix bevriend is met de dochter des huizes, Avecita, die volgens een bericht van A.F.P. eveneens naar Cozumel is geko men. Avecita woonde de bruiloft van de prinses bij. Prinses Beatrix ert prins Claus zullen een gedeelte van hun witte broodsweken op Cozumel door brengen, want uit Nairobi vernam A.F.P., dat zij in de loop van de volgende maand op de farm van prins Bernhard en Tanzania wor den verwacht. De bedrijfsleider van de farm heeft dit gisteren mede gedeeld. De directeur van de r.v.d., dr. G. J. Lammers, deelde het A.N.P. mede, dat de huwelijksreis van prinses Beatrix gelieel als een pri- vé-aangelegenheid wordt be schouwd en dat hij daarom geen commentaar op deze berichten kon geven. Zaterdag zijn in Zuid-Vietnam twee bijeenkomsten gehouden waarin werd gepleit voor de te rugkeer van generaal Nguyen Chanh Thi, die dezer dagen van zijn functie van militair hevel hebber van het eerste militaire gewest werd ontheven, Aen de bijeenkomsten, gehou den in Hue en in Danang, heb ben 1500 burgers en militairen deelgenomen. Een eerste manifestatie vond vrijdagavond in Danang plaats waar de plaatselijke radio-om roep namens militairen terug keer eiste van generaal Thi. Reuter meldt nader dat dui zenden betogers in het centrum van Danang luide om de terug keer van Thi hebben geroepen. Thi is beschuldigd van pogin gen om van zijn gewest, dat grenst aan Laos en Noord-Viet- nam, een bijna autonome staat te maken. Hij had daarbij de steun van jonge officieren en invloedrijke boedhisten. In Hue hebben honderden leerlingen van middelbare scho len geweigerd naar school te gaan uit protest tegen het be sluit van de Zuidvietnamese militaire regeringsraad tegen Thi. In Saigon beraden de boedhis- tische leiders zich over de si tuatie ontstaan door het ontslag van generaal Thi. De militaire bestuursraad is ook bijeengekomen. Het congres van de Vietname se strijdkrachten in Saigon, waarop 32 van de 36 generaals in actieve dienst bijeen waren, heeft zaterdag eenstemmig het besluit van de piilitaire bestuurs raad goedgekeurd om generaal Nguyen Van Chuan tot bevel hebber van het eerste tactische district te benoemen in de plaats van generaal Nguyen Chanh Thi. Als opvolger van generaal Van Chuan is generaal Pham Huan Nhiem aangewezen. In reactie op deze hesluiten heeft het boedhistisch instituut voor de verbreiding van het ge loof het herstel in hun functie geëist van alle generaals die de revolutie hebben gediend, en hun terugkeer tot zuiver mili taire taken. Verder heeft het instituut zich uitgesproken voor instelling van een nationale vergadering en een regering van nationale een heid. De Russische regering heeft het gebruik van giftige midde len door de Amerikanen in Zuid-Vietnam in scherpe be woordingen veroordeeld. „Zelfs de nazi's hebben hun toevlucht niet durven nemen tot een oor log met chemische middelen", aldus de verklaring van de Rus sische regering. Hierin wordt gezegd dat dit gebruik de woede en veront waardiging van het Russische volk heeft gewekt. De Ameri kaanse regering moest de ern stige gevolgen van het „bar baarse" optreden van haar troe pen in Vietnam onder de ogen zien. De mensheid zou nimmer de moord op boeren, ouden van dagen, vrouwen en kinderen vergeten, noch vergeven. „Maar niets," aldus de verklaring, „zal de Amerikaanse aanvallers kun nen behoeden voor een echec." De gouverneurs van 38 Ame rikaanse staten hebben zaterdag in Washingtin een motie aange nomen, waarin zij verklaren de Vietnampolitiek van president Johnson te steunen. Tevoren had de president de politiek van de regering in de kwestie-Vietnam uiteengezet. De republikeinse senator John Reed van de staat Maine zei na afloop dat de twaalf gouver neurs die de bijeenkomst niet hadden bijgewoond, op de hoog- te_ zullen worden gesteld en dat zij de motie zonder twijfel' zul len goedkeuren. Drie met 350 ton munitie ge laden schuiten zijn zaterdagoch tend even buiten Saigon in de» lucht gevlogen, aldus heeft een Zuidvietnamese militaire woord voerder meegedeeld. In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane zijn 22 mensen ge wond doordat een handgranaat tijdens een feest ontplofte. On der de gewonden bevond zich prins Nith Nocham, secretaris- Frankrijk heeft zaterdag laten weten dat het zich zal terugtrek ken utt de beide militaire orga nisaties van de N.A.V.O. in Europa, de Shape en het com mando van centraal Europa, en dat het hoofdkwartier van deze organisaties bij Parijs naar een ander land moeten worden ver plaatst. De Franse regering maakte dit bekend in een aide mémoire, dat aan Frankrijks veertien bondge noten in de N.A.V.O. is overhan digd. Voorts zegt de Franse re gering, dat zij haar grond- en luchtstrijdkrachten in West- Duitsland zal onttrekken aan het N.A.V.O.-bevel. Deze Franse troepen dienden echter in de bondsrepubliek te blijven krach tens een overeenkomst van ok tober 1954 over de status van de Amerikaanse. Britse en Fran se bezettingsstrijdkrachten. In een stuk, toegevoegd in het aide mémoire voor de Westduitse re gering. zegt de Franse regering dat zij bereid is met Bonn de toestand nader te bezien en zo nodig de faciliteiten te bespre ken die de Westduitse troepen in Frankrijk genieten. Er wordt geen datum genoemd voor de onttrekking van de Fran se troepen aan het N.A.V.O.- bevel. Ook wordt niet gezegd wanneer de Shape, het hoofd kwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa onder leiding van de Amerikaanse ge neraal Lemnitzer, en het hoofd kwartier te Fontainebleau van het commando voor centraal Europa moeten worden overge plaatst. Als een van de redenen voor het besluit om haar troepen aan het geïntegreerde N.A.V.O.-be vel te onttrekken, noemt de Franse regering het feit dat Frankrijk nu zijn eigen kernwa pens heeft en dat sluit integra tie uit. ündere factoren die hebben geleid tot het besluit, zijn: 1. De overweging dat Europa niet meer zoals in het ver leden rechtstreeks en acuut wordt bedreigd. Het bestaan van het kernwa- penevenwicht tussen de Sow- jet-Unie en de V. S. Dit even wicht is in de plaats geko men van het Amerikaanse monopolie op dit gebied en heeft de voorwaarden en om standigheden voor de verde diging van het westen gewij zigd. Het feit dat Europa niet meer het centrum van internatio nale crisies is. Dit centrum bevindt zich thans elders en in het bijzonder in Azië. De meeste N.A.V.O.-landen zijn hier niet bij betrokken. In de Franse aide mémoire wordt voorts de nadruk gelegd op het verlangen lid van de N.A.V.O. te blijven en gezegd dat de Franse regering niet van plan is het Atlantisch verdrag, op 4 april 1949 in Washington getekend, op te zeggen. Die mo gelijkheid van opzegging be staat krachtens artikel 13 van het verdrag. Hierin wordt na melijk gezegd dat landen, die lid van de N.A.V.O. zijn, met een jaar opzegging uit de orga nisatie kunnen treden, als het verdrag 20 jaar van kracht is geweest. Die termijn van 20 jaar loopt af in april 1969. DINSDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 8.20 9.00 Terneuzen 8.56 9.36 Hansweert 9.30 10.10 Walsoorden 9.39 10.19 WOENSDAG 16 MAART v.m. n.m. Breskens 9.41 10.22 Terneuzen 10.17 10.58 Hansweert 10.51 11.32 Walsoord-en 11.00 11,41 Maanstanden Mr. ZON MAAN op onder op onder IJ 6.59 6.42 3.20 10.28 15 6.56 6.44 4.20 11.16 16 6.53 6.45 5.08 12.15 17 6.51 6.46 5.44 J.21 18 6.49 6.4S 6.11 2.31 generaal van het departement van buitenlandse zaken en oud ambassadeur van Laos in Sai gon. De particulier secretariaten van koningin Juliana en prins Bernhard verzoeken de volgende mededeling te publiceren: „Gezien het grote aantal geluk wensen, dat wij ontvingen naar aanleiding van het huwelijk van onze dochter Beatrix, is het ons onmogelijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van gan ser harte danken voor hun blij ken van warme belangstelling eu sympathie. JULIANA BERNHARD". Het Engelse blad „Daily Mail schrijft, dat het politieke bureau van de Chinese communistische partij verwacht, dat de Chinese lei der Mao tse-Toeng zich binnenkort zal terugtrekken. Volgens geruchten zou de com munistische leider zich bijna nist meer voor politieke kwesties inte resseren en met zijn geest „ergens tussen hemel en aarde" rondzwe ven, terwijl de Chinese diplomatie een reeks echecs boekte in de Af rikaanse en Aziatische wereld. J Ad va BMW! WAT EEN WAGEN WATEENWEGLIGGING VRAAGT UW DEALER OM EEN PROEFRIT DROOG WEER In de afgelopen nacht is de po laire lucht, die zaterdag en in min dere mate ook nog zondag naar naar Nederland stroomde, vrijwel tot stilstand gekomen. Het klaarde daarbij op en zeer lage temperatu ren waren het gevolg. In het bin nenland vroor het 3 tot 5 graden, alleen vlak aan zee bleef de tem peratuur 1 a 2 graden boven nul. Over de Britse eilanden strekt zich nu een krachtig gebied van hoge luchtdruk uit. Het heeft zijn centrum nabij zuidwest Engeland en zal ook het komende etmaal het weer in onze omgeving beheersen. Het blijft dan ook droog. Waar schijnlijk zullen enkele wolkenvel den van zee uit komen binnendrij ven. Deze houden de nachtelijke af koeling tegen, maar het nachtvorst gevaar is nog niet geheel geweken. Morgen overdag zijn ongeveer de zelfde temperaturen te verwachten als vandaag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Meer wind Half- tot zwaarbewolkt en dinsdag tijdelijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tol krachtige wind tussen zuidwest en noordwest, in het binnenland hief en daar nachtvorst Morgen onge», veer dezelfde temperaturen als vandaag.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1