De toestand in Djakarta wordt gespannen Soekarno met onbekende bestemming vertrokken Afgezette generaal Thi heeft veel aanhang onder officieren, politie en boeddhisten Zware aardbeving in China Jongeren- betogingen „een gevaar voor de revolutie" de MUL PRESIDENT SFXOU TODRE WIL TROEPEN NAAR GHANA ZENDEN RADIO DE KOOK HET WEER ZATERDAG 12 MAART 1966 20e Jaargang No. 6647 Situatie ernstig Gasverwarming Protestnota's Sc h adevergoed i ng „Helicopter- brigade'1 Staat van beleg In overweging Libanees vliegtuig verongelukt Woorden Contra revolutionair Ontbinding van de natie Aanslag McNamara over de oorlog in Vietnam De financiering van de oorlog OFFICIËLE STAATSIE-FOTO Eenendertig doden bij hotelbrand in Japan Onlusten in India eisten 18 slachtoffers Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater ïnndwctatffS «SaaaaméaftT&KWEPZgyr IMwettap-fföMÖwsaaeftenri 1, va» <Ja 5ani« Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01180—2073 Gironummer: 38180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande fe Terneuzet Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kieine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Studenten en scholieren pro beerden vrijdagmorgen naar het paleis van president Soekamo od te dringen, terwijl troepen het kor don om het paleis en de omgeving verstevigen teneinde de studenten te beletten een kabinetsvergadering te verstoren. De militairen die gesteund wer den door tanks, brachten prikkel draadversperringen aan en hielden alle auto's en voetgangers tegen die binnen het afgezette gebied of ficieel niets te maken hadden. Bui- dit gebied zwermden honderden scholieren en studenten door de straten. Zij hielden auto's tegen en staken banden door totdat mili tairen hen verjoegen. Er waren ook twintig vracht wagens aangekomen met jongeren van de grote nationalistische par tij, de P. N. I. die, gewapend met lange stokken het gebouw van de P. N. I. bewaakten. Door de aanwezigheid van jon geren met verschillende opvattin gen bestond het gevaar voor bot singen tussen hen. De P. N. I.- ieugd staat namelijk achter de In donesische minister van buiten landse zaken Soebandrio, tegen wie de laatste weken door andere jongeren fel is geageerd. De leiders van de negen Indo nesische politieke partijen zijn het er overigens na een vergadering van zes uur met president Soekar- fio. over eèns geworden, dat de be tegingen van jongeren de Indone sische revolutie en het gezag van de president in gevaar brengen. Zij zijn van mening dat de situatie ern stig is en zijn vastbesloten om zon- tAdv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter VlnoSwijkstraat 7-9 Terneuzen der voorbehoud gevolg te geven aan de oproep van Soekamo van dinsdag tot nationale eenheid. Op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, waar dins dag duizenden anti-communistische jongeren huishielden en waar amb tenaren nu druk doende zijn de her en der verspreid liggende docu menten bijeen te zoeken, werden donderdag twee protestnota's uit verschillende hoeken ontvangen. De eerste was afkomstig van de Amerikaanse ambassadeur Marshall Green, die protesteert tegen de ver nieling van ambassade-eigendom men, waaronder drie auto's, door ongeveer driehonderd communis- tisch-gezinde leden van de partijen P. N. I. en Partindo. De tweede kwam uit China en was gericht te gen de plundering en vernieling van het Chinese consulaat-gene raal, het kantoor van de Chinese handelsmissie en dat van het pers bureau „Nieuw-China". De Chinese autoriteiten eisen openlijke verontschuldigingen van de Indonesische regering en be straffing van de daders, benevens schadevergoeding en afdoende be waking van de Chinese eigendom men. Volgens de nota werden woensdag de twee corresponden ten van „Nieuw-China" tijdens de aanval op hun kantoor door de be togers mishandeld. Dit overkwam ook twee Indonesische medewer kers. Bij de bestorming de dag daarop van het Chinese consulaat- generaal waren acht leden van het consulaire personeel gewond ge raakt, onder wie een vice-consul. Bij de aanval op het kantoor van de handelsmissie hadden vijftien functionarissen verwondingen op gelopen. Intussen zag men vrijdag, dat employe's van het Chinese handels kantoor in Djakarta van achter de vensters foto's maakten van ieder die een kijkje kwam nemen bij het beschadigde gebouw. Een aantal ministers werd weer met hefschroefvliegtuigen naar het paleis gebracht, zoals ook gebeur de op 24 februari toen in het Mer- deka-paleis veertien nieuwe kabi netsleden werden beëdigd Het ka binet wordt nu al spottend de ..helikopterbrigade" genoemd. Vrij dag veroorzaakten de betogers weer grote verkeersopstoppingen in Djakarta door honderden vracht wagens, bussen, personenauto's en andere voertuigen dwars op de wegen te plaatsen. Er trokken ook pro-communistische jongeren door de stad, gewapend met pijl en boog, loden pijpen en knuppels. Het lijkt er hoe langer hoe meer op of in Djakarta een staat van beleg heerst. Overal ziet men wee versperringen, grote stukken zijn afgesloten voor verkeer; de gehele dag rijden er pantserwagens door de straten en haast ieder ministerie en elke ministeriële ambtswoning staan onder bewaking. En dan zijn er verder nog de vrachtwagens met betogende Indo nesiërs van beide partijen. De com munisten en communistisch-gezin- den zijn zeer actief in het plakken van pamfletten waarin de Ameri kaanse ambassadeur Marshall Green de man wordt genoemd ach ter de anti-regeringsbetogingen van de afgelopen maanden. De anti communisten laten de pamfletten niet lang ongemoeid. Zij scheuren ze stuk of kladden er anti-P. K. I.- leuzen overheen. Er wordt een ware verf- en plakoorlog op de schuttingen en muren in de stad uitgevochten. Op de bijeenkomst die Soekamo donderdag in zijn paleis had met de leiders van de politieke partijen, waren geen vertegenwoordigers aanwezig Van de anti-communisti sche vleugel van de nationalistische partij P. N. I., die als overwegend communistisch gezind bekend staat. Zij waren niet uitgenodigd. De bijeenkomst duurde zes uur. Buiten het paleis wachtende ver slaggevers hoorden zo nu en dan schreeuwen. Van betrouwbare zijde werd later vernomen, dat enkele van de aanwezigen opnieuw had den aangedrongen op een officieel verbod van de P. K. I. bij presiden tieel decreet. De president had naar verluidt geantwoord dat hij „het verzoek in overweging zou ne men". 1 President Souke Touré van Gui nee heeft donderdaeavond te ken nen gegeven dat hij troeoen naar Ghana wil zenden. In een door radio-Conakrv uitgezonden rede, welke in Dakar werd opgevangen, zei de Guinese president dat 3Ö0.000 leden van de Guinese de mocratische partij zullen worden gemobiliseerd. Het politieke bureau van de par tij zal „de noodzakelijke maatrege len" treffen om zo spoedig moge lijk troepen naar Ghana te zenden. „Als wij in Ghana vechten, zullen wij op ons eigen grondgebied vech ten", aldus Sekou Touré. Hij zei dat leden van de partij in militaire konvooien naar Ghana zullen worden gezonden "om het volk van Ghana te bevrijden van de dictatuur van de militaire ver raders" die dr. Kwame Nkroemah hebben afgezet. Hij zei evenveel recht te hebben om in Ghana tus- Een toestel van de Libanese luchtvaartmaatschapij „Trans- mediterranean Airways", op weg van Beiroet naar Frankfort, is donderdagavond bij Leonidion, 200 km ten zuidwesten van A1sene. neergestort. -"n vier bemanningsleden zijn i ie, leven gekomen. Het toe een DC-6Bt vervoerde vracht senbeide te komen als de Verenig de Staten om zich te mengen in de Vietnamese kwestie. Hij deelde voorts mee dat 20.000 Guinese ex-militairen zich zouden aansluiten bij 50.000 militairen die zouden worden gerecruteerd uit de partij. Hiertoe zullen vrouwen en jongemannen behoren. De Guinese president richtte zich vervolgens tot president Boigny van Ivoorkust, die hij ervan be schuldigde troepen naar de grens tussen beide landen te hebben ge zonden om te verhinderen dat Gui nese militaire konvooien door Ivoorkust naar Ghana zouden trek ken. Waarnemers in Dakar zijn ver rast door de dreigementen van pre sident Sekou Touré. Zij geloven niet dat hij zijn woorden in daden kan omzetten. Guinee heeft geen gemeenschappelijke grens met Ghana en troepenkonvooien zouden door Ivoorkust moeten, welk land er zich zeker tegen zal verzetten. Ook acht men de route om Ivoor kust heen en door Mali weinig waarschijnlijk. Guinee heeft ook niet voldoende vliegtuigen en sche pen om door de lucht of overzee militairen naar Ghana te zenden. Guinee zou bovendien materiële steun van een grote mogendheid behoeven, hetgeen vrijwel onmid dellijk ernstige internationale com plicaties tot gevolg zou hebben, al- ,dus da waarnemers, TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 t Twintig minuten na het begin van de kabinetszitting in Djakarta is deze gisteren plotseling onder broken. President Soekamo, minis ter van buitenlandse zaken Soe bandrio en derde vice-premior Chaeroel Saleh zijn met onbeken de bestemming per helikopter van het Merdeka-paleis vertrokken. Het was de eerste bijeenkomst van het door Soekamo gewijzigde kabinet. De vergadering begon een half uur te laat «findat vele straten in Djakarta-door studenten waren afgesloten. Diverse ministers moes ten per wentelwiek naar het paleis van Soekamo worden gebracht. Toen de bijeenkomst begon, waren er ongeveer 80 van de 100 minis ters aanwezig. President Soekarno had tijdens de bijeenkomst meegedeeld dat mi nisters die het niet eens zijn met zijn beleid, zullen worden ontsla gen. Volgens de president vormen de verschillen van inzicht onder de leden van het kabinet het gevaar lijkste facet van de huidige ern stige politieke toestand. Hij ver klaarde dat zij zich allen zonder voorgehoud aan zijn beleid zullen moeten onderwerpen. „Wij hebben te doen met contra-revolutionaire activiteit in al haar verschijnings vormen", aldus Soekamo. Antara meldde inmiddels scho- lierenbetogingen in Makassar, Z. Celebes en Palembang in Zuid- Sumatra, „Berita Joedha", orgaan van het Indonesische leger, schreef vrijdag in een hoofdartikel dat de huidige ernstige situatie tot de ontbinding van de natie leidt. Volgens het blad zal de verwarde toestand in de hoofdstad geleidelijk de gebieden buiten Djakarta beïnvloeden. In be paalde streken is dit al gebeurd. „Angkatam Bersendjata", dag blad van de Indonesische strijd krachten, sprak eveneens van een ernstige situatie die dringend een constructieve oplossing behoeft. Dit blad wijt de ongerustheid onder de anti-communistische groeperin gen aan de voor onbepaalde tijd uitgestelde politieke oplossing van de mislukte staatsgreep. De presi- Wat er met de generaal Ngoe- ien Tsjang Thi, de bevelhebber van het eerste Zuidvietnamese legerkorps die donderdag uit de in Zuid-Vietnam aan het be wind zijnde militaire junta zou zijn gestoten, gaat gebeuren, is nogn iet duidelijk. Vrijdag liet het Zuidvietname se persbureau weten dat de jun ta het verzoek van de generaal om verlof wegens zijn slechte gezondheidstoestand had inge willigd. Ngoejen Tsjang Thi zou vrijdagmorgen naar Kwang Ngai in het noorden vliegen om daar het bevel over het eerste leger korps over te dragen aan een divisiecommandant die door de junta als zijn opvolger was be noemd. De generaal ging inder- dead naar het vliegveld van Sai gon maar keerde later weer te rug. De hele dag is hij verder in zijn woning in Saigon geble ven, waar een stroom mensen hem kwam bezoeken. Zijn ad judanten zeiden dat de generaal niet van plan was Saigon op het ogenblik te verlaten. Inmiddels zouden drie bataljons Zuidviet namese keurtroepen, die op 60 km ten westen van Saigon ope reerden, naar de hoofdstad zijn teruggeroepen. Enkele eenheden hebben de wacht betrokken bij de woning van generaal Thi. De generaal is beschuldigd van po gingen om het onder zijn bevel .staande gebied, dat grenst aan Laos en Noord-Vietnam, auto noom t« maken. Hij heeft veel aanhang onder de jonge officie ren, de politie en de boeddhis ten. In een druk bezet restaurant te Foe Kwong, dertig kilometer ten noorden van Saigon, zijn vrijdag twee handgranaten naar binnen geworpen. Zeven men sen werden gedood en vier-en- vijftig gewond. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft drie redenen gegeven voor het besluit om Noord-Vietnam te bombarderen. De drie redenen zijn: verster king van het morëel van het Zuidvietnamese volk, het tegen gaan van de stroom mensen en materiaal die uit Noord-Viet nam het zuiden binnenkomt en het uitoefenen van druk om Ha noi tot onderhandelen te dwin gen. McNamara legde deze verkla ring af op een bijeenkomst van de subcommissie voor toewijzin gen van het huis van afgevaar digden, waar hem vragen wer den gesteld over de militaire plannen van de V. S. in zuid- oost-Azië. De minister zei nog maals dat de V. S. niet van plan zijn kernwapens in Vietnam te gebruiken. „Ik wil niet catego risch verklaren dat kernwapens nimmer gebruikt zullen worden, aldus McNamara, maar ik kan mij geen situatie indenken, waar in kernwapens hetzij in Noord- hetzij in Zuid-Vietnam nodig zullen zijn". De Amerikaanse senaat heeft zijn goedkeuring gegeven aan een wetsontwerp, op grond waar van de regering vier miljard achthonderd miljoen dollar wor den toegewezen voor het ver sturen van aanvullende militai re uitrusting naar Vietnam. Het definitieve ontwerp dat het re sultaat is van nader overleg met het huis van afgevaardigden, dat al eerder een soortgelijk ont werp had goedgekeurd, is ter ondertekening naar het Witte Huis gezonden. Voorts heeft een gemengde commissie van huis en senaat een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in aanvullende be lastingen van zes miljard dollar die de oorlog in Vietnam moe ten helpen financieren. dent beloofde deze oplossing te zullen geven tegen eind oktober, maar tot dusver is er nog niets over aangekondigd hoewel werd beweerd dat de kabinetswijziging van vorige maand een onderdeel van deze oplossing vormde. Als ge volg van de kabinetswijziging heb ben thans 33 communisten, com- munistisch-gezinden en verkapte communisten zitting in het kabi net, aldus het blad. Officiële foto van het konink lijk gezelschap na afloop van de plechtigheden en de rijtoer, gemaakt door Max Koot in het paleis op de Dam. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn honderd kilometer ten noordwesten van Tokio twee berghotels afgebrand. Eenendertig mensen zijn in de vlammen omgekomen, twaalf werden gewond. Het waren houten gebouwen, waar meer dan honderd gasten logeerden. Een zware aardbeving heeft een dichtbevolkt gebied in noord- China getroffen, zo is vrijdag in Peking bekendgemaakt. In de Chinese dagbladen werd gemeld dat de aardbeving zich dinsdag jl. heeft voorgedaan. Over slachtoffers of schade werd niet gesproken. Onderdelen van het rode leger en regeringsfunctionarissen zijn met de reddingswerkzaamheden belast. Medicamenten en bouw materialen zijn onderweg naar i, 1 Het aantal doden als gevolg van de onlusten in Calcutta en West- Bengalen, waar negen linksgerichte organisaties de bevolking verzoch ten te betogen tegen het voedsel- voorzieningsbeleid van de regering, is gestegen tot achttien. Ofschoon de algemene staking vrijdagochtend afliep, deden zich nog op verscheidene plaatsen on geregeldheden voor. In Calcutta werden twee tram wagens en een station in brand ge stoken, waardoor het gemeente bestuur zich genoodzaakt zag het tramverkeer stop te zetten. Tn de buitenwijken van de stad werden politieposten overvallen en open bare gebouwen In de as gelegd In Amritsar in de Pendsjaab deed de politie vrijdag een aanval op een optocht van 2000 betogen de studenten, waarbij in totaal 31 personen verwondingen opliepen. De studenten betoogden tegen het regeringsvoorstel om de Sikh-ge meenschap een eigen staat te ge ven. De Pendsjaab wordt op het ogenblik verdeeld in Hinid- en Poendjabi-sprekende gebieden, doch de Poendjabi-sprekende Sikhs beweren dat zij worden achter gesteld. Mr. ZON MAAN op onder op onder 12 7.03 6.39 0.50 9.22 13 7.01 6.41 2.09 9.51 14 6.59 6.42 3.20 10.28 15 6.56 6.44 4.2Q 1U6 het getroffen gebied, dat zóu liggen in de provincie Hopei. Volgens de in Peking verschij- nennde kranten zijn 350 produk- tiebrigades in dertig gemeenten getroffen, waarbij verliezen van uiteenlopende aard werden ge leden. Produktiebrigades zijn meestal dorpen, terwijl de als gemeenten aangeduide plaatsen in de provincie Hopei meer dan 30.000 zielen tellen. De reddingswerkzaamheden staan onder leiding van de Chi nese minister van binnenlandse zaken, Tspeng Tsjan. AF EN TOE BUIEN Het KJOO, deelt mede: Een depressie boven Zuid- Scandinavië verplaatst zich de komende 24 uur van Zuid-Zwe den naar de Oostzee. Hierdoor ruimt de krachtige stroming tus sen deze depressie en een hoge- drukgebied op de oceaan gelei delijk naar het noordwesten. Met deze stroming wordt iets kou dere lucht aangevoerd, wat tot gevolg zal hebben dat de buiig heid toeneemt en de tempera turen over het algemeen iets lager blijven dan vrijdag. Er blijft veel wind tussen west en noordwest, aan de kust krachtig tot stormachtig, elders matig tot krachtig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking In het algemeen iets lagere temperaturen. Matige tot krach tige en langs de kust harde wind, ruimend van west naar noord-west. ZATERDAG 12 MAART Breskens 6.41 7.11 Terneuzen 7.17 7.45. Hansweert 7.51 8.22 Walsoorden 8.00 8.31 ZONDAG 13 MAART Breskens 6.05 6.35 Terneuzen 6.41 7.11 Hansweert 7.15 7.45 Walsoorden 7.24 7 54 MAANDAG 14 MAART Breskens 7.06 7.40 Terneuzen 7.42 8.46 Hansweert 8.16 8.50 Walsoorden 8.25 858

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1