Zuidvietnamees kamp gevallen Gemeenteraad van Terneuzen De uitgeputte bezetting met helicopters geëvacueerd In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION WITTER KAN HET NIET Ongeregeldheden in India KINDER- ASPIRIN Vrijdag 11 maart 1966 DE VRIJE ZEEUW Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Kunststukje Conflict in Zuidvietnamese leiding Brand m Amsterdamse Jordaan DE TOESTAND VAN TURKSE PRESIDENT ZEER ERNSTIG Ontvluchte gevangene weer gegrepen I GRATIS WASTEIL f. idem van 23 december 1965 tot vaststelling van het maximum van rekeningcourantkrc- diet bij de N. V. B°"k voor Nederlandsche Gemeenten voor 1966; Spoorlijn geblokkeerd Zweedse werk gevers dreigen met uitsluiting Scooterrüder verongelukt Donderdagavond laat is op de weg VarsseveldTerborg de 27- jarige H. J. Scholz uit Eindho ven als gevolg van een ongeval om het leven gekomen. Zijn echtgenote werd gewond in een ziekenhuis in Doetinchem opge nomen. De uitgeputte overlevenden van de uit vierhonderd man be- (Adv.) staande bezetting van het kamp Asjau aan de grens tusen Zuid- Vietnam en Laos zijn donderdag met helikopters geëvacueerd. Volgens een Zuidvietnamese militaire woordvoerder is het kamp veroverd door minstens duizend man van een Noordviet- namees regiment na een belege ring van bijna twee dagen. Er hebben zich verbitterde gevech ten van man tegen man voorge daan. Het kamp werd verdedigd door drie compagnieën plaatse lijke dienstplichtigen, een com pagnie van het Zuidvietnamese leger en een twintigtal Amerika nen. De luchtmacht kon door de slechte weersomstandigheden niet doeltreffend optreden. Vier Amerikaanse toestellen werden neergeschoten. Militaire kringen in Saigon zeiden dat door het se- brek aan steun uit de lucht de verdedigers geen tegenaanvallen hadden kunnen ondernemen tegen de Noordvietnamezen, na dat die het zuidelijke deel van het kamp hadden bezet. Er zouden slechts 49 overle venden zijn. Het kamp Asjau ligt in berg achtig gebied, niet ver van de ,,Ho tsji-Mdnh"-route door oost- Laos, waarlangs de vietcong naar men aanneemt uit NoordVietnam bevoorraad wordt. De piloot van een Amerikaanse ..Skyraider" verrichtte donderdag een waar kunststukje door onder hevig vijandelijk vuur zijn toestel op het vliegveldje van het kamp aan de grond te zetten en een collega van een andere „Skyrai der", die een noodlanding had moeten maken op te pikken. Laatstgenoemd toestel was door Noordvietnamees luchtdoelge schut getroffen en had een buik landing gemaakt. De piloot sprong eruit en rende, achter volgd door Noordvietnamese sol daten, naar de inmiddels gelande tweede „Skyraider", waarvan de bemanning hem. zonder 't toestel tot stilstand te brengen aan boord hees, waarna het vliegtuig weer opsteeg. De regerende raad van gene raals in Zuid-Vietnam heeft don derdag besloten een van zijn leden! generaal Ngoejen Tsjanh Thi, te ontheffen van zijn functie van bevelhebber van het eerste militair district (hoofdkwartier Danang), zo is uit goede bron vernomen. Men verwijt de gene raal die zich bij het besluit zou, hebben neergelegd, een te grote Rond kwart voor zes gister avond werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in de Amsterdamse Jordaan. Het bleek dat de brand was ontstaan in een trappen huis, waardoor de bewoners van de eerste etage in paniek raak ten. Met behulp van de ladder wagen zijn zij in veiligheid ge bracht. Zij liepen geen verwon dingen op. De brand werd snel geblust. eigenzinnigheid. Strenge veilig, heidsmaatregelen waren donder dag genomen op het vliegveld van Saigon en rond het gebouw van de Zuidvietnamese generale staf. Op strategische punten waren bij wijze van voorzorg luchtdoelbatterijen en tanks ge plaatst. In de stad zelf schenen overigens geen bijzondere maat regelen te zijn getroffen. De 43-jarige generaal Thi werd beschouwd als een van de mach tigste mannen van het land. Hij bezat vrijwel absolute macht in de vijf noordelijke provincies on der zijn bevel en genoot tot dus ver vooral steun van de boeddhis ten. Zijn troepen behaalden de laatste tijd enkele grote succes sen. De spanning tussen hem en de generaals in Saigon steeg de afgelopen weken echter voortdu rend. De Zuidvietnamese premier, vice-luchtmaarsehalk Ngoejen Cao Ky, vloog zelf eind vorige week naar Danang voor een ge sprek met de generaal, waarbij het volgens sommige berichten nogal heet toeging. President Cemal Gursel van Turkije heeft weer een hersen bloeding gehad. Zijn toestand wordt buitengewoon ernstig ge noemd. Het 70-jarige staats hoofd verblijft sinds 2 februari in het Walter Reedhospitaal in Washington. Hij werd indertijd naar de V. S. overgebracht na dat hij in zijn land een beroerte had gehad. Een week na zijn aankomst trof hem een nieuwe hersenbloeding. Sindsdien is hij niet meer bij bewustzijn ge weest. De 28-jarige Marten O., de be ruchte aanrander,, die dinsdagavond op het station van Zwoile was ont snapt aan zijn begeleider, is giste ren door de bemanning van een surveillancewagen van de rijks politie uit Dalfsen aangetroffen in het gehucht Wijthmen, gemeente Zwollerkerspel. De rijkspolitie uit Dalfsen nad van een onbekende een tip gekregen. Marten O. ont vluchtte toen hij een bezoek aan zijn ouders in de gemeente IJssel- muiden had gebracht. Hij werd en kele jaren geleden veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. O. is al een paar maal ontvlucht. Eenmaal wist hij uit de cel van het politie bureau in IJsselmuiden te ontsnap pen via het etensluikje. RADION VAATJE NU MET Gehouden op donderdag 24 februari 1966 Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, A. C. S. van Breda Vriesman, R. Hol, Mevr. E. Dooms Ortelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, C. J. Com- piet, W. J. Weterings, J. A de Feijter, D Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen welkom. Ik feli citeer de heer Van Nispen hartelijk met de geboorte van zijn dochtertje. Een eventuele stemming, mevrouw, mi ine heren, zal aanvangen bij nr. 17, dat is de heer De Vos. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ringen van 9 december en 23 december 1965 en 27 januari 1966. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 27 januari laGEtot aankoop van het perceel Leeuwen- laan 40; b. idem van 23 november 1965 tot verkoop van grond aan de heer J. F. du Puy; C. idem van 23 november 1965 tot verkoop van grond aan Shell Nederland Verkoop maatschappij N. V.; d. idem van 27 januari 1966 tot verkoop van grond aan de heer L. W. Nooteboom; e. idem van 27 januari 1966 tot verkoop van grond aan de N. V. Waterleidingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen": g. idem van 23 december 1965 tot het ver lenen van machtiging tot het aangaan van vlottende schuld; h. de bij Koninklijk Besluit goedgekeurde raadsbesluiten van 23 november 1965 tot vaststelling van een verordening tot hef fing van een recht voor het tijdeliik in ge bruik hebben van gemeentegrond en tot wijziging van de verordening od de heffing en invordering van reinigingsrechten; i. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de onttrekking aan het ODenbaar verkeer van een gedeelte van de Koedijk; idem inzake de uitkering in verband met nacalculatie „trend" 1965, voor gemeente secretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand; k. idem inhoudende de mededeling dat geen bezwaren bestaan tegen het raadsbesluit van 23 december 1965 inzake de uitkering in verband met nacalculatie „trend" voor het daarvoor in aanmerking komende ge meente-personeel; 1. notulen van de vergadering d.d. 23 decem ber 1965 van de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsc'n- Vlaanderen; - m. verslag van het verhandelde in de verga dering d.d. 10 februari j.l. van de commis sie voor de gemeente-financiën; n. brief van de heer M. A. Kolijn, Schoollaan 2 alhier inzake de heffing van reinigings rechten;' Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming, wegens periodieke aftreding, van twee leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwiis en van een lid van hot college van curatoren. Aftredend zlin respectievelijk de heren: Mr. H. Riipstra en K. J. Hoving (notaris), alsmede Ds. E. S+ern. Wkiesbaar. De Ingediende aanhoveltnopn luiden! A. rom>vi!cc!a toezicht op het m.o.: 1. Mr. H RHnstra: 2. H. A. M. A. de Meiier; B. Commissie ven toezicht op het m.o.: 1. K. .T. Hoving: 2. J. H. Bolling; C. College van curatoren: 1. Ds. E. Stern; 2. Mr. H. J. Q. Tichelman; De Voorzitter: Ik verzoek de heren Weterings en De Feiiter samen met mij het stembureau te willen vormen. Voor de sub A bedoelde vakature in de commis sie van toezicht op het m o. worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 16 op de heer Mr. H, Rijpstra en 1 op de heer H. A. M. A. de Meijer. De heer Rijpstra is benoemd en verklaart deze benoeming te zullen aanvaarden., Voor de sub B bedoelde vakature in de commissie van toezicht op het m.o. worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 12 op de heer K. J. Hoving (no taris), 4 op de heer J. H. Bolling en 1 op de heer H. A. M. A. de Meijer. De heer K. J. Hoving is benoemd. Voor de sub C bedoelde vakature in het college van curatoren worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 16 op de heer Ds. E. Stern en 1 op de heer Mr. H. J. Q. Tichelman. De heer Ds. Stern is benoemd. 4. Idem tot aankoop van de percelen: A. Baandijk 47; B. Koedijk 5. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 5. Idem tot pachtontbinding ten aanzien van gronden, gelegen in het bouwplan „Hof Zel- denrust"; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen in het exploitatieplan „Zuidpolder'', aan de heer J. de Putter te Hoek; j Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen in het exploitatieplan „Catspolder", aan de heer A. J. Veerman te Terneuzen; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem inzake de bouw van aanlegsteigers ten behoeve van de jachthaven in het exploitatie plan „Catspolder"; De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, het college van burgemeester en wethouders stelt zich voor de bouw van deze aanlegsteigers te financie ren uit de reserve van het exploitatieplan „Cats polder". Ik verzoek U mede de delen of, wanneer deze reserve later onvoldoende zou blijken te zijn, terugstorting kan plaats hebben en de bouw van deze steigers op een andere wijze wordt gefinan cierd. De heer Weterings: Mijnheer de voorzitter, ik had dezelfde vraag. De Voorzitter: Namens het college van burge meester en wethouders zeg ik U dat toe. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot intrekking van de verordening inzake bestrijding van wandgedierte; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling over 1966 voor de scholen voor onenbaar G. L. O. en -U. L. O.; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot vaststelling "an het beschikbaar te stellen bedrag Der leerling over 1966 voor de scholen voor bijzonder V. G. L O.; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot vaststelling van het in 1966 te geven aantal lesuren vakonderwijs aan de scholen voor openbaar U. L. O.; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het R. K. kerkbestuur Sint Wiliibrord ten be hoeve van de stichting van een 2-klassige kleuterschool; De heer Huijbrecht: Naar aanleiding van dit punt wil ik graag enige vragen stellen over het onderwijs in het algemeen. Het al dan niet slagen van een school hangt mede af van de plaats van vestiging. Dat geldt overigens voor meerdere scholen. Ik zou het op prijs stellen indien aan de gemeenteraad een planning wordt overgelegd betreffende het nodige aantal scholen, zowel ten aanzien van het kleuter- als het lager- en het uitgebreid lager onder wiis. Daardoor kunnen de plaatsen van de diverse scholen beter worden verdeeld en kan bovendien een beter inzicht in het geheel worden verkregen. Miinheer de voorzitter, ruim een jaar geleden ben ik bij U peweert om te snreken over het stich ten van een L. O. M.-school in Terneuzen. U hebt me toen gezegd dat de afdeling onderwijs ter secretarie aan deze zaak bezig was. Is er al iets naders bekend? De heer Hol: Aansluitend op hetgeen de heer Huijbrecht naar voren bracht moge ik er op wijzen, dat geruime tijd geleden een onderwijsnota is toe gezegd. Graag verneem ik hoe het daarmede staat. Gezien de ontwikkeling in de sector onderwijs, culturele- en sportzaken, mijnheer de voorzitter, vragen wij ons af of het gewenst is daarvoor een raadscommissie in te stellen. Het voordeel is dat wij de voorbereidingen dan van nabij mee kunnen maken. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, naar aan leiding van de gestelde vragen, gehaakt aan agen dapunt 13, kan ik U als wethouder van onderwijs zeggen dat de planning van de scholen geschiedt in een vrij intensief overleg met de Vereniging van Volksonderwijs en de verschillende andere vereni gingen, werkzaam op het terrein van het onderwijs, in deze gemeente. In 1964 hebben wij U voorstei len gedaan tot de bouw van 4 opvangscholen, welke gesitueerd worden op plaatsen waar deze in verband met de bouw van woningen nodig zijn. Ik kan me voorstellen dat uw raad een en ander in een breder verband geplaatst wil zien, in de totaliteit van de ontwikkeling en de positie van het onderwijs in de nieuwe gemeente Terneuzen. Graag zeg ik U toe dat wij op korte termijn over deze aspecten een nota zullen samenstellen. Dit is enigs zins blijven liggen, doch U moet dat zien tegen de achtergronden van de hoeveelheid problemen, die zich afspelen op de afdeling onderwijs. Met betrekking tot de L. O. M.-school ben ik van oordeel dat het probleem van dergelijke scholen in deze provincie niet een regionaal maar een provin ciaal probleem is. Ik meen dat deze L. O. M.-scho- len gepland moeten worden in de totaliteit van de provincie. Alleen al om financiële redenen ben ik ook van oordeel dat een zo breed mogelijke samen werking gevonden zal moeten worden in provin ciaal verband om deze L. O. M.-scholen te kunnen realiseren. De uitgaven, nodig voor een L. O. M.- school, zijn bijzonder hoog, zelfs zodanig dat deze niet kunnen worden vergeleken met die van b.v. het lager onderwijs. U moet bovendien bedenken dat er een complex van randdiensten is, ook van provinciaal karakter, die dit onderwijs moet begeleiden. Persoonlijk heb ik het vertrouwen dat deze samenwerking in de totaliteit van de provincie Zeeland gevonden zal kunnen worden. Dit is overi gens een zaak die bijzonder veel overleg vraagt, omdat de verschillende sectoren van het onderwiis er bij betrokken zijn. Ik ben echter optimistisch voor wat betreft de afloop daarvan. Mevrouw, mijne heren, binnenkort zullen wij een gedachtenwisseling hebben over de raadscommis sies. Ons college heeft zich namelijk beraden over de positie van deze commissies in verband met de wijziging van de gemeentewet. Wij zullen daarin betrekken de suggestie van de heer Hol tot instel ling van een raadscommissie voor onderwijs ca. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, kunt U ons nog iets naders mededelen over het overleg dat plaats vindt in verband met de L. O. M.- scholen? De Voorzitter; Ik wil dit graag enigszins voor zichtig stellen omdat ik hierbij in een dubbele po sitie betrokken ben. Dit overleg vordert en wan neer ik spreek over een zo breed mogelijke basis dan zult U wel verstaan wat ik daarmede bedoel en 'k hoop dat dit in goede banen wordt geleid. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 van de IGeuteronderwiiswet aan het R. K. Kerkbestuur Sint WHHhrnrd ten beboave van het herstel van sto™~>sohade aan de kleu terschool aan de Anna Bijnsstraat. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. Idem tot vaststelling van nieuwe verordenin gen voor de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en voor het college van curatoren voor d° gvmnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. Idem inzake het organisatieschema van de plantsoendienst en tot het verlenen van een krediet voor nieuw aan te schaffen materieel. De heer De Feijter: Het is al enige maanden ge leden dat ik gevraagd heb een rapport over de plantsoendienst samen te stellen en wij zijn dank baar dat dit nu is gebeurd. Het rapport geeft ons een duidelijk inzicht over de gang van zaken bij deze afdeling. Wij zullen graag instemmen met het voorstel. Overigens meen ik dat in de toekomst meer de chemische onkruidbestrijding zal moeten worden toegepast. De heer Huijbrecht; Ook wij zijn tevreden met dit rapport doch het is mij niet geheel duidelijk wat nu eigenlijk de voordelen zijn ten opzichte van de oude toestand. De heer De Vos: Ik zeg de heer De Feijter graag toe dat wij de mogelijkheden van de chemische on kruidbestrijding in het oog zullen houden en deze daar, waar zulks mogelijk is, zullen toepassen. Natuurlijk zullpn de voordelen daarvan worden afgewogen tecen die van de andere methoden van onkruidbestrijding. De voordelen van de aanschaffing van materiaal zijn, dat er daardoor minder mankracht nodig is, die toch al zo moeilijk te krijgen is. U kunt dit zien bij de wijziging van de begroting van de dienst van Openbare Werken, welke straks aan de orde komt. Het is een eis van deze tijd dat zoveel mogelijk ge bruik wordt gemaakt van machines. Dat is naar mijn mening toch wel een duidelijk voordeel. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Idem tot wijziging van de uitkerings- en pen sioenverordening 1963 voor wethouders. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Idem tot vaststelling van een uitkerings ver ordening voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 19. Idem tot vaststelling van een nieuw algemeen ambtenarenreglement en een nieuw arbeids- overeenkomstenbesluit. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 20. Idem tot wijziging van de bezoldigingsverorde ning 1965. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 21. Idem tot het aangaan van vaste geldleningen van respectievelijk ƒ250.000,- en ƒ1.060.000,-. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 22. Idem tot wijziging van: A. De begroting 1966 van het grondbedrijf; B. De begroting 1966 van de dienst van open bare werken; C. De gemeente-begroting 1965: D. De gemeente-begroting 1966; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 23. RONDVRAAG. De heer Hamelink: Nu de voorbereidingen om straks het aardgas te kunnen ontvangen in volle gang zijn, heeft men mij verteld dat de binnen leidingen volledig gecontroleerd zijn, maar het is mij niet bekend, of ook de hoofdleidingen een con trole hebben ondergaan. Graag zal ik zien dat U bij de betreffende gasleverancier informeert of dit. laatste al gedaan is en zo niet, dit alsnog te doen. Het is namelijk de vraag of het huidige buizennet de capaciteit heeft om de hogere druk van het aardgas op te vangen. Teneinde eventuele narig heid te voorkomen verzoek ik U hierover contact op te nemen met de N.V. Zegam. De Voorzitter: Wij zullen deze zaak schriftelijk aanhangig maken. De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, hoe staat het met de plannen voor de bouw van een instructiebad De Voorzitter: De plannen zijn vrijwel afge rond en wij hopen dat het mogelijk zal zijn in de maart-vergadering van Uw raad terzake een voor stel ter tafel te brengen, zulks behoudens tegen vallers. De heer Brakman: Ik dank het college van bur gemeester 'en wethouders en de dienst van open bare werken voor de vlotte wilze waaroo het wachthuisie bij de bushalte te .Sluiskil er is ge komen. Wellicht kan er nog een tweede bij wor den geplaatst, want het bestaande is erg klein. Overieens ziin deze wel beter dan de tot nu toe geDlaatste, doch ik ben wel een beetje bang dal ook deze nog kwetsbaar is. Er liggen nog al wat stenen in de buurt en de ieu<»d verhliift daar neg al eens. De Voorzitter: Laten we voorlopig eens afwach ten hoe het met dat ene wachthuisje gaat. Verder bevelen wii het in de goede zorgen van de bevol king van Sluiskil aan. De heer Van Breda Vriesman: Wanneer men van de Industrieweg ter hoogte van Driewegen afbuigt naar het Zevenaardok, dan moet men rijden over een betrekkelijk slechte weg. Het is daar een smalle weg met een rand beton er langs van wel 20 cm hoog en daarnaast is veel blubber. Wie van de weg afgeraakt komt er niet gemakkelijk weer op ook door de hoge rand. Voorts wil ik er op wijzen dat de keien van de De Joneestraat erg glad zijn. Herhaaldelijk glijden er auto's op door. Wellicht kan men dit wegdek wat ruwer maken, want er zijn al diverse ongeluk jes gebeurd, doordat men doorglijdt wanneer men remt. De heer Huijbrecht: Ik denk dat men er te hard rijdt. De Voorzitter: Wij zullen dit laten nagaan. In dien U overigens iets dergelijks constateert, kunt U ook de directeur van de dienst van openbare werken hierop attent maken. Dat gaat vaak snel ler dan wanneer U op een raadsvergadering moet wachten. De Voorzitter sluit de vergadering. Donderdagmorgen is in Risj ra, 15 km van Galcutta verwijderd, een trein door een menigte in brand gestoken. Brandweerlieden die het vuur wilden bestrijden werden verjaagd en hun mate- teriëel eveneens in brand gezet. Eenheden van het leger zijn naar Risj ra gezonden. In het gebied van Calcutta is door negen linkse partijen een algemene staking van 24 uur uitgeroepen als protest tegen het regeringsbeleid t.a.v. de voedsel situatie. In Asancol, 200 km van Cal cutta, is een man doodgeschoten, toen de politie het vuur opende op betogers, die een stationsge bouw in brand hadden gestoken. Voorts zijn er gewonden gevallen bij botsingen tussen betogers en de politie te Chardah, Konaegar, Risjra en Oettarpara. Troepen patrouilleren langs de spoorba nen. Volgens nadere berichten heb ben veertien mensen het leven verloren. Een politieinspecteur vond de dood bij gevechten op het station van Risjra, waardoor het aantal doden steeg tot vijftien. In deze plaats moest het leger er aan te pas komen, nadat de politie in 'n botsing van enkele uren de situ atie niet meester kon worden. In de plaatsen Pettarpar en Hind moesten tientallen mensen met verwondingen in ziekenhui zen worden opgenomen. De poli tie wist hier een aanval op het station af te slaan, doch zij kon niet voorkomen dat een goede renopslagplaats In brand werd gestoken. Bij andere incidenten vielen vijf gewonden. Op het station van Kardah dicht bij Calcutta blok keerden betogers de spoorlijn. Seinpalen en overweghekken moesten het hier ontgelden. Tegen het middaguur was spoorwegverkeer in het district niet meer mogelijk wegens de vele versperringen die de beto gers op de rails hadden aange bracht. De Zweedse werkgeversfedera tie heeft besloten op 18 maart tot uitsluiting over te gaan, nadat de onderhandelingen met de vak bonden over een nieuwe c.a.o. voor twee jaar zijn afgebroken. Als de uitsluiting zal doorgaan, zal een half miljoen werknemers in geheel Zweden erdoor worden getroffen. Bovendien zou het rampzalige gevolgen voor de Zweedse industrie hebben. Het Zweedse verbond van vak verenigingen heeft na het afbre ken van de onderhandelingen be sloten dat met ingang van van daag geen overwerk m.eer zal worden verricht. Naar waarne mers menen, zal mogelijk worden besloten tot een nationale staking van ongeveer 300.000 werkne mers. Het verbond van vakver enigingen vertegenwoordigt 95 procent van de werknemers in de industrie en telt ongeveer 1.500.000 leden. Men neemt echter aan dat een aoor de regering benoemde be- middelingseommissie de partijen zal verzoeken weer aan de onder handelingstafel plaats te nemen. In dat geval zal de uitsluiting automatisch worden uitgesteld tot na de besprekingen. Als ze worden afgebroken, wordt de uit sluiting meteen van kracht.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5