Uitde Provinci Hoofdinspecteur Heyink over de wanordelijkheden te Amsterdam Volgens Amerikaanse geleerden zou de aarde drie „Manen" hebben Korte plechtigheid op de markt te Terneuzen Balie-bestorming voor beschrijving bruidstoilet Dr. S0EBANDRI0 SPRAK OP DE INTERNATIONALE VROUWENDAG IN DJAKARTA 00K IN HITZACKER WERD FEESTGEVIERD Het bruidstoilet van prinses Beatrix urr im£cd ragma 2 DE VEIJE ZEEUW Vrijdag 11 maart 1988 Terneuzen Herinnering aan huwelijk Verkeersongeval Axel Ook Axel vierde feest Aardenhurg Feest Echtpaar bij verkeersongeluk gedood Duits commentaar op huwelijk van prinses Beatrix Bewijzen, anders terechtstaan Chinese dipiomaat in Djakarta gewond De komende Arabische topconferentie méér mogelijkheden voor méér rente - tot zelfs 5% - bij de NEDERLANDSGHE CREDIETBANK VOETBAL AZVV speelde tegen Vogelwaarde Gemim-8 op 15 maart de ruimte in Westelijke wind Weerbericht Hoogwater Zon- en ftf^nstanden Burgemeester Rypstra gaf het sein tot een driewerf hoera voor het bruidspaar. Woensdagmorgen had op de Markt een korte plechtigheid plaats ter geleeenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Voorafgegaan door het tamboer en pijperkorps „Irene" kwamen om 9 uur enkele honderden kin deren van lagere scholen, verken- nrs en welpen van het Zuider- Ter gelegenheid van het hu welijk van H.K.H. prinses Bea trix en Z.K.H. prins Claus der Nederlanden hebben woensdag alle schoolkinderen een drinkbe ker of kop en schotel gekregen met de foto's van het bruids paar. Omstreeks 5 uur donderdag middag moest de heer B. C. de R. te Axel met zijn personen auto, komende van de brug aan de middensluis op de Grenu- laan uitwijken voor een vóór hem rijdende bromfietser. Hierdoor kwam de auto in een „slip", draaide een slag om en raakte hierbij de op het trottoir lopende P. de D. te Terneuzen. Deze werd de deur van de wo ning no. 50 ingedrukt, waarbij de auto ter plaatse tot stilstand kwam. Met lichamelijk letsel werd de D. op advies van dokter Jis- koot per ambulance naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De auto van de heer de R werd zwaar beschadigd. De Oranjevereniging in Axel heeft ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix ook weer activiteit getoond. Zo werden in het Gezellenhuis een tweetal voorstellingen gegeven door de heer Montange uit Haar lem en de heer Wim Bos. De eerste voorstelling was voor de kinderen van de kleu terscholen. Met goochelen en met een poppekast wist de heer G. Mon tange en de heer Wim Bos met zijn accordeon de kleuters kos telijk te vermaken. Ook in de tweede voorstelling voor de leerlingen van de huis houdschool, u.l.o. en ambachts school oogstten de heren veel succes. In „Het Centrum" werden twee filmvoorstellingen gegeven' voor de leerlingen der lagere scholen. Hierbij waren o.a. films over het koninklijk bezoek aan de' West en Mexico en het be zoek van prinses Beatrix aan Japan, alsmede enkele leuke tekèhfilmpjes. De plaatselijke muziekvereni gingen en de drumbands maak ten muzikale rondwandelingen. 's Avonds werd in „Het Cen trum" een Oranjebal gegeven waarvoor grote belangstelling bestond. Er heerste hier een ge paste feeststemming. In tegenstelling tot vroegere grote nationale feestdagen was Aardenburg ditmaal gisteren midden op de dag uitgestorven. De televisie was hier debet aan. Op verzoek van de leerlin gen en het onderwijzend perso neel der scholen waren de kin derfestiviteiten verschoven naar heden. De jeugd was woensdag al in feeststemming gebracht dóór de uitreiking van een foto boek over het koninklijk bruids paar en een speldje. Gisternamiddag hielden de beide plaatselijke muziekgezel schappen, de Koninklijke Aar- denburgse Fanfare en „Elk Naar Zijn Krachten", een muzi kale rondgang door de bevlagde straten, gevolgd door de dansen de jeugd, 's Avonds trok een lampionoptocht uit, begeleid sportpark naar de Markt voor de door het feestcomité georgani seerde vlaggenparade. Op het podium stonden burge meester Rijpstra, wethouder De Vos en de gemeentesecretaris de heer A. J. van Pagee met de leden van het comité. Mr. Rijpstra herinnerde in zijn toespraak aan 31 januari 1938 toen onze kroonprinses werd ge boren en aan droevige omstan digheden die een paar jaar later kwamen. Foto's van het konink lijk gezin werden klandestien doorgegeven en bewaard. Jonge ren en ouderen moeten trachten deze periode te vergeten, aldus de burgemeester. Samen moeten wij ons verheugen over de herwon nen vrijheid waarin wij met het Oranjehuis leven. De burgemeester sprak de hoop uit dat onze kroonprinses met de heer Claus van Amsberg een gelukkige tijd zal tegefhoet gaan temidden van het Neder- alndse volk. Na een driewerf hoera werden de vlaggen gehesen en trok de juichende stoet weer af. Gisteravond was er een bal in het veilinggebouw aan de Kerk hoflaan. De leiding berustte hier bij de heer F. Koulen die zich hiervan bekwaam kweet. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! Toen om klokke negen uur in het perscentrum in de winter tuin van „Kras" via de luid spreker in vier talen bekend werd gemaakt, dat een be schrijving van het bruidstoilet van prinses Beatrix met teke ning beschikbaar was, volgde een ware bestorming van de balie van de R.V.D. door de binnen- en buitenlandse jour nalisten om deze stukken te bemachtigen. Luttele minuten later stoven de journalisten naar de telefoon centrale, het telexcentrum of hun eigen kantoren om dit be langrijke nieuws door te ge ven naar hun redactiës. Bij een botsing in de gemeente Ubbergen is donderdagmiddag het echtpaar De Wijse uit Millingen aan de Rijn omgekomen. De door de 43-jarige heer B. W. de Wijse bestuurde auto reed zonder stop pen de voorrangsweg BeekUb bergen op en werd aangereden door een Duitse auto. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. De twee inzittenden van de Duitse auto werden licht gewond. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTUD RAAK In een commentaar op het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg schrijft Jürgen Tern in het West- duitse blad „Frankfurter Allge- meine Zeitune" donderdag dat het huwelijk geen verandering zal brengen in de Duits-Nederlandse verhouding „die voorlopig in de schaduw van de kwade herinne ringen aan oorlog en bezetting, moord en plundering" blijft. Men moet zich daarom in Duitsland ervan bewust zijn dat, hoewel het huwelijk een zaak is van het geluk van twee mensen, het in velerlei opzicht een poli tieke betekenis heeft en boven dien politieke gevolgen kan heb ben. De protesten laten daarover geen twijfel bestaan. „Vele Nederlanders kunnen nu eenmaal niet vergeten dat 104.000 Nederlandse Joden en 23.000 an dere Nederlanders in de jaren van de Duitse bezetting op af schuwelijke wijze zijn omge bracht. Wij in Duitsland moeten dat zwijgend eerbiedigen en uit dit respect ons zelfs wel eens het ongerijmde laten welgevallen", aldus het blad. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio heeft woensdag in de sport hal in Djakarta, waar een bijeen komst werd «-.houden ter gele genheid -'an de „internationale vrouwendag", gesproken over revolutionairen en contra-revo lutionairen. Hij zei tot de circa 4000 men sen in de hal die lang niet vol was, dat de bijeenkomst bewees dat de Indonesische revolutie nog steeds een linkse koers vaart. Soebandrio maakte in zijn toe spraak geen verschil tussen de rechtse groeperingen en de con tra-revolutionairen. Toen hij sprak, bezetten rond 10.000 scholieren zijn eigen ministerie. Ook der'e vice-premier Cha- roel voerde het woord op de bij eenkomst. Hij was van mening dat de „keuken die het voedsel bereidt voor de jeugdige demon stranten gesloten moet worden". Men kon beter de progressieve revolutionairen voeden, aldus Saleh. door de beide muzikkorpsen, die ondanks de regen en harde wind toch slaagde. Een concert op de markt moest wegens het slechte weer worden uitgesteld. In ver scheidene gelegenheden werd tot laat op de avond gedanst. Vandaag is er voor de kleuters poppenkast en voor de leerlin gen der lagere scholen in het parochiehuis te Eede een feest programma met o.a. een gooche laar. Hoofdinspecteur K. Heyink, de woordvoerder van de Amster damse politie, heeft gisteren in het perscentrum een samenvat ting gegeven van de wanorde lijkheden. Omstreeks half elf, vóór het vertrek van de gouden koets, werd in de Kalverstraat uit een groep van ongeveer duizend jon geren met rookbommen gegooid. De politie heeft de jongelui in de richting van de N.Z. Voor burgwal verwijderd. Er zijn daar twee arrestaties verricht. De wanordelijkheden bij de Westermarkt dus bij de kerk begonnen om 11.10 uur. Er waren daar groepen, aldus de hoofdinspecteur, die er kenne lijk op uit waren de orde te ver storen. Hij schatte het aantal tussen de 50 a 100. Zij werden gesommeerd zich van de route te verwijderen. Toen daar géén gevolg aan werd gegeven, zijn zij mede met gebruikmaking van de gummistok verwijderd. Er is tot kwart voor twaalf op de route geen rookbom ge worpen, aldus de hoofdinspec teur. Kort nu twaalf uur werd op de tv-schermen op het mo ment dat de gouden koets van achteren gezien in het beeld was, rook waarneembaar. Op het hoofdbureau had men de in druk dat dit rook was van een achter de afzetting ontstoken rookbom die door de wind op de route werd gedreven. PROVOCATIE Tijdens de tocht van de gou den koets van de Westerkerk maakten groepen provo's het de Amsterdamse politie nog steeds lastig. Aan de stoet waren wan delende Amsterdamse politie agenten toegevoegd, die op som mige punten de gouden koets flankeerden. Opnieuw werden rookbommetjes gegooid uit het publiek en groepen provo's pro beerden zich in de omgeving van de Dam te verzamelen, met name uit de Tuinstraat kwam een grote groep provo's in de richting van de Dam. Zij verg den van de politie het uiterste van lijdzaamheid door hun dui delijk provocerend optreden, wat er kennelijk op was gericht vechtpartijen en relletjes uit te lokken. De politie trad echter alleen in uiterste noodzaak hard handig op. VECHTPARTIJTJES De moeilijkheden met grote groepen jeugdige demonstranten duurden na de aankomst van de stoet op het paleis voort. Tegen half vier waren op het Rokin diverse vlaggemasten gesneu veld en ontstond een massale vechtpartij tussen politie en de monstranten, die door herhaal delijk uitgevoerde charges uit elkaar werden gejaagd. De di recte omgeving van de Dam was door de politie hermetisch af gesloten. Het publiek dat zich op de Dam bevond mocht die wel verlaten maar nieuwe toe- Ook in Hitzacker, de geboorte plaats van prins Claus, was het donderdag feest. In de 3.700 in woners tellende gemeente aan de Elbe las loco-burgemeester Guhl op het versierde balkon van het raadhuis een huwelijksproclama tie voor. Daarin werd o.a. ge zegd dat prinses Beatrix bij haar bezoek op 3 oktober al de harten van de bewoners had gewonnen. „Met vreugde wensen wij voor dit huwelijk een voortdurend ge luk en Gods zegen", aldus de plaatsvervangende burgemeester. Hij richtte zich iu het bijzonder tot de gasten uit Nederland, „die een brug slaan tussen het Neder landse en hét Duitse volk". Aan het vaandel van de harmonie van Meerssen hechtte hij een gebor duurde wimpel. In een dienst in de St. Johanneskerk werd ge beden voor het in Amsterdam gesloten huwelijk. Zes herauten lazen elders in de ge meente de huwelijksproclamatie voor. Overal zag men Neder landse en Westduitse vlaggen en portretten van het bruidspaar. schouwers werden onder geen beding doorgelaten. Ook in de Damstraat op de hoek van de O.Z. Voorburgwal ontstond een vechtpartij tussen overheidsdie naren en demonstranten. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK De feestelijkheden waren woens dagavond al begonnen, toen de ruim 100 leden tellende harmo nie van Meerssen bij het licht van fakkels door het stadje trok, begeleid door de schutterij van Hitzacker. Op het slot Dötzin- gen werden bloemen overhan digd aan mevrouw Gabrielle von Amsberg, de grootmoeder van Claus. Het postkantoor van Hitzacker moest een stroom van geluks telegrammen verwerken, de meeste ervan bestemd voor het bruidspaar, maar enkele ook ge richt tot de burgemeester van de plaats, Julius von dem Bussche, die in Amsterdam zijn 60e ver jaardag vierde. „Kompas", het blad van de katholieke partij in Indonesië, meldt dat de afdeling Djakarta van het verenigde actie-com mando van afgestudeerden „Kasi" aan president Soekarno heeft verzocht de man, die be weerd heeft dat de „nekolims" neo-kolonialisten, kolonialisten en imperialisten) de betogingen van de scholieren te laten be wijzen. Mocht de betrokken persoon zjjn bewering inderdaad met be wijzen staven, dan zou „Kasi" zich direct losmaken van de ge meenschappelijke actie van stu denten en scholieren. Zou die man de verlangde bewijzen niet kunnen leveren, dan moest hij tot contra-revo lutionair worden verklaard en terechtstaan '-oor een militair tribunaal. Indonesische studenten hebben donderdag het Chinese handels- kanoor in Djakarta bestormd en geplunderd. Uit de groep stu denten rond 100 in totaal werd met stenen gegooid. Een Chinese diplomaat werd geraakt erx liep verwondingen op. Zaterdag komen in Cairo de ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen bijeen om de twee dagen later beginnende „kleine topconferen tie" van Arabische regeringslei ders voor te bereiden. Volgens waarnemers staan de ministers voor een moeilijke taak, daar zich de afgelopen maanden steeds grotere meningsverschil len tussen de diverse Arabische landen hebben geopenbaard. Tunesië boycot de bijeenkom sten van de Arabische liga nog steeds. Syrië heeft zijn diploma tieke betrekkingen met Egypte en Marokko nog altijd niet her steld. Het republikeinse bewind in Jemen wordt nog niet erkend door Saoedi-Arabië en Lybië, terwijl ten slotte het voorstel van koning Feisal van Saoedi- Arabië inzake een bijeenkomst van de leiders van alle moham medaanse landen heftig wordt bestreden door Egypte en Syrië. (Adv.) IB m ia m (de bank, die „bankier" is gebleven.'} Vestigingen o.a. in: TERNEUZEN: Nieuwstraat 54 (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! De bruidsjapon die prinses Beatrix droeg toen zij om half elf uit het paleis op de Dam vertrok naar het stadhuis, was gemaakt van satijn met flu weel-motieven waarvan het pa troon is geïnspireerd op het diadeem dat de prinses draagt. De tekeningen hiervoor zijn gemaakt door tekenaars van het huis Staron in St. Etienne in Frankrijk, welk huis even eens de zijde speciaal heeft vervaardigd. De motieven op de stof zijn verkregen door het uittrekken van kleine draadjes uit de sa tijn waardoor 't effect van flu weel werd verkregen. De sleep die van het middel viel, was vijf meter lang en twee meter twintig breed. De japon is vervaardigd door het huis Zinette te 's-Herto- genbosch. De bruid droeg een korte tulle sluier en een diadeem van parels en brillanten. De dia deem is gedragen door konin gin Wilhelmina tijdens haar bruidsdagen tussen 31 januari en 5 februari 1900 en op de in huldiging op 6 september 1893. De overige juwelen welke door de bruid werden gedragen, hebben geen historische be tekenis. Het bruidsboeket bestond uit eugarisbloemen. In een sportief treffen tussen A.Z.V.V. en Vogelwaarde wist A.Z. V.V. gisteren met 62 te zegevie ren. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd, waarin A.Z.V.V. door een doelpunt van Wieland ip de 30e minuut de leiding wist te nemen. Een minuut vóór rust kon Neve de stand gelijk maken (11) Kort na de thee bracht M. de Visser de stand op 21. Tonny Deij vergrootte met een afstands schot de score tot 31 en M. de Visser schoot een corner recht streeks in het doel (41). P. Dieleman maakte er vervol gens toen 51 van, terwijl M. de Visser met een fraaie kopbal de stand tot 61 opvoerde. Neve kon voor Vogelwaarde nog éénmaal scoren zodat het einde kwam met een 621 'iegë' voor dé A.Z.V.V.'ers. W?0 7"" "Iet ligt in het voornemen de Gemini-8 met aan boord Neil Armstrong en Dave Scott, op dinr 'ag 1Z maart om 17.40 uur (Ned. tijd) van Cape Kennedy te lanceren voor een reis van drie dagen om de aarde. Er zul len vier pogingen worden ge daan om vast te maken aan een Agena-raket, die eerder op de dag zal worden afgeschoten. Scott zal zich gedurende 2 uur en 40 minuten buiten het ruimte voertuig begeven. Twee Amerikaanse geleerden, in dienst bfj de rakettenfabriek van Lockhead, be weren dat zij de laatste twee jaar aan de hand van zorgvuldige en systematische waarnemingen hebben vastgesteld dat de aarde niet één, maar drie manen heeft. Twee „wolken van ruimte-afval" draaien volgens hen om de aarde in dezelfde baan als de maan en zo dikwijls als de weers omstandigheden dit toelieten, hebben de beide Amerikanen de aanwezigheid van deze twee „manen" kunnen vaststellen. De eeleerden, J. Wesley Simpson en Ray G. Miller, zijn resp. directeur en onderdirec- tur van het Loeksley-observatorium. in de bergen bij Santa Cruz dat door de perso neelsvereniging van Lockhead is inge richt ten behoeve van employé's die be langstelling hebben voor astronomie. De beide geleerden hebben verklaard dat zij voor zichzelf het bewijs van het bestaan van dze twee „manen" hebben geleverd en dat zij dit voor de hele wereld kunnen leveren. Een van de twee „ruimtewolken" draait ca. 60 gr. voor de maan uit terwijl de andere op eenzelfde afstand achter de maan aankomt. Dit is in overeenkomst met de theorie die tweehonderd jaar gele den werd opgesteld door de Fransman Joseph Louis Lagrange dat er in het aar- de-maan-stelsel enkele plaatsen zijn die in het geheel geen zwaartekracht kennen. Het ondersteunt voorts de bewering van de Poolse astronoom Kordylewski, die in 1961 beweerde dat hij dikwijls dergelijke „ruimtewolken" had waargenomen. VAN STOF TOT KEISTENEN Simpson schat dat het afval waaruit de „manen" bestaan, varieert van stof tot kleine keistenen terwijl de wolken zelf enige malen groter zijn dan de diameter van de tot nu toe enige maan. Simpson en Miller deden hun eerste waarneming, op 4 januari 1364 en hun laatste op 13 febru ari 1966. De punten van stabiel evenwicht die de maan, zodat een voorwerp in een van men aanduidt als „balanspunten", zijn plaatsen waar evenwicht bestaat tussen de maan, zodat e envoorwerp in een van deze punten door een van beide wordt aangetrokken. Volgens Lagrange zijn er vijf van deze punten in het aarde-maan- stelsel. PERSPECTIEVEN Wanneer men erin slaagt te bewijzen dat deze punten bestaan en kan vaststellen waar zij precies liggen, biedt dit volgens de Lockheadtechnici ongekende perspec tieven voor de ruimte-exploratie. Er zou den op deze punten communicatie-satellie ten kunnen worden geplaatst die daar dan altijd zouden kunnen blijven en niet in een steeds langere baan komend geleide lijk zouden aftakelen. Verder zou men op deze balanspunten ruimtelaboratoria, ob servatoria en wellicht zelfs gewichtloze brandstofdepots kunnen parkeren voor interplanetaire ruimtevaartuigen. Een an der aspect zou zijn dat men hier afvalstof fen ter bestudering zou kunnen verzame len uit het hele zonnestelsel en wellicht zelfs van ver daarbuiten. Donderdag passeerden enkele frontale storingen, behorende bij een depressie nabij IJsland onze omgeving. De depressie zelf verplaatst zich de komende 24 uur naar zuid-Finland, na het wegtrekken van de storingen stroomt koudere en onstabiele lucht het land binnen. In deze lucht zullen opklaringen voor komen, maar ook enkele buien. De krachtige westelijke stro ming handhaaft zich, boven de oceaan en onze omgeving, zodat ook vandaag de wind matig tot krachtig, en aan de kust af en toe hard zal zijn uit het wes-j ten. De temperaturen zullen over het algemeen lager blijven dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Opklaringen, maar ook enkele buien, matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde., westelijke wind. Iets lagere tem peraturen. VRIJDAG 11 MAART Breskens 4.34 4.59 Terneuzen 5.10 5.35 Hansweert 5.44 6.09 Walsoorden 5.53 6.18 ZATERDAG 12 MAART Breskens 6.41 7.12 Terneuzen 7.17 7.48 Hansweert 7.51 8.22 Walsoorden 8.00 8.31 Mr. ZON MAAN op onder op onder' 11 7.05 6.37 9.00 12 7.03 6.39 0.50 9.22

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2