Buitenlandse vorstelijke gasten in de Westerkerk VIJFTIG JAAR BMW Dankwoord van voor radio en bruidspaar televisie HET GROTE MOMENT Emo'ïies ViODE Secalligrafeerd De Westerkerk In het stadhuis Erkentelijkheid en vertrouwen MAISCN DESIREE U'reetenr-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Kedactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 et. DE VRIJE VRIJDAG 11 20e Jaargang Uitgeefster N.V. v/h Firma P. ZEEUW MAART 1966 - No. 6646 J. van de Sande te Teraeuze*' Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzendidg advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Huwel[jksplechtigheid trok enorme belangstelling in Amsterdam Boven het nationale plein van Nederland, de Dam, hing donder dagochtend een grauw wolkendek, waar enkele ogenblikken de zon even doorheen keek, toen het bruidspaar in de gouden koets plaats nam, terwijl duizenden op de Dam hen toejuichten. Ook klonk van het middendamterrein „Oranje boven, leve Trix en Claus". Voor het paleis stond de ko ningscompagnie van de garde grenadiers aangetreden in haar in drukwekkende ceremonieel tenue met hoge zwarte kolbak en witte pluim en oranje cocarde. Naast de toegangspoort tot de paleisingang die met witte bloemen was versierd •stond de vaandelwacht aangetre den. Aan de andere zijde stond de koninklijke militaire kapel met tamboerkorps in hetzelfde tenue opgesteld. Kort na tienen reed de eerste der elf auto's voor, waar mede de gasten en de getuigen, voorafgegaan door 24 motorrijders van de marechaussee, naar het stadhuis vertrokken. Toen minister van staat dr. Wil lem Drees en zijn echtgenote in stapten, klonk luid gejuich uit het publiek op voor de oud-premier die getuige bij het huwelijk was. Het instappen en afrijden van de auto's geschiedde onder het al- en toeziend oog van de eerste stal meester, luit.-kol. Bischoff van Heemskerck. De agenten voor het paleis ston den met hun gezicht naar het pu bliek opgesteld. Er was daar geen ere-wacht van militairen. Om tien uur 23 kwam de kop van de sprook jesachtige bruidsstoet bij het paleis voorgereden. Nadat de vier ruiters van de bereden politie en de lan delijke ruiters met de provincie- vlaggen en het eerste commando van de rijkspolitie te paard langs het paleis waren gereden, hield het eerste rijtuig van de drie aan de stoeprand stil. Er klonk luid gejuich toen prinses Margriet, haar ver loofde en het echtpaar Ahrens—von Amsberg instegen. Direct daarop kwam het tweede rijtuig, waarin prinses Irene met haar man en het echtpaar Jencquel—von Amsberg plaatsnamen. Het was een aller harten vertederende aanblik toen de bruidsmeisjes Christina von Amsberg en jkvr. Eugenie Loudon met de vier bruidskinderen het pa leis uitkwamen en door zorgzame handen van lakeien in het rijtuig plaatsnamen. Toeri reed de glazen koets voor en klonk luid aanzwellend ge juich op toen de koningin, mevr. Von Amsberg en prins Bern- hard uit het paleis kwamen en over de kleine steentjes naar de koets schreden. Aan deze glazen koets gingen twaalf agenten te voet vooraf. Daarna was het wachten op het grote moment dat bruidspaar het paleis zou verlaten. Het was 10.35 uur toen prinses Beatrix met haar bruidegom en de bruidsmeisjes onder steeds sterker wordend gejuich van het enthousiaste publiek naar buiten traden. Bruid en bruidegom groetten het. vaandel van de garde. De bruidsmeisjes wachtten aan de rand van het trot toir tot het gala-rijtuig voor hen voorreed. Iets later dan het schema aangaf reed voor de derde maal een stralende jonge bruid uit he. huis van Oranje naar het stadhuis om in de echt te worden verbonden met de man met wie zij haar leven verder wil -leien. Nauwelijks v, as de stoet van het Damplein vertrokken, sf het publiek ver'iet d" Dam om te po gen elders op de route opnieuw een plaatsje U. kunnen vinden om dit toch altijd weer kleurrüke schouwspel van de gouden koets met het -scorte en al vv.t daarbij behoort, nogmaals te zien voor thans door de echt aan elkaar waren verbonden. Na voorlezing van de huwelijksakten, waarbij prins Bernhard toen zijn func ties werden opgenoemd, in stemmend knikte, werd overge gaan tot de ondertekening. Na mens de gemeente Amsterdam verzocht de heer Van Hall het bruidspaar de gouden pennen te willen aanvaarden als herinne ring aan hun huwelijk. Op het moment dat de prinses tekende, trad het koninklijk besluit in werking dat de heer Von Ams berg verhief tot prins Claus der Nederlanden, jonkheer von Ams berg. Tijdens de ondertekening van de akten door de getuigen wer den de bruidskinderen, niet ge woon zo lang achtereen stil te zitten, wat ongedurig en moes ten de bruidsmeisjes zich even ■iet hen bemoeien. Nadat burgemeester Van Hall aa bruid en bruidegom de spe ciaal voor deze gelegenheid ge- calligrafeerde huwelijksakten had aangeboden, vertrok het- hoge gezelschap naar de Wes terkerk. De 1 a getuige, die Je raadzaal verliet, was de oom van prins Claus, baron Von dem Bussche Haddenhausen, die even een korte sprint maakte om de stoet in te halen. Het stralende bruidspaar be trad om half een de Westerkerk na een oponthoud van ènkèlè minuten in de ontvangstkamer, waar twee voor deze gelegen heid van de gemeente Amster dam geleende schilderijen hin gen: „Het grote wonder" van E. Bellefroid en „Kruisafneming" van O. H. Friedler. De tweedui zend genodigden rekten hun hal zen, niet in de laatste plaats om- da'. nu ook voor hen eindelijk het „bestbewaarde geheim" van (Zie verder pag. 3) CLAUS TEKENT HUWELIJKS- CERTIEICAAT Claus von Amsberg tekent de huwelijksacte tijdens de "plech tigheden in de trouwzaal vart het stadhuis te Amsterdam. (Adv bijtrekken. „Hollands plechtig", zo ty peerde minister-president Cals de ongedwongen sfeer in de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis, waarin onder het licht van een 70-tal aangebrachte lampen voor het eerst in de ge schiedenis van de hoofdstad een prinses van Oranje-Nassau in het huwelijk trad. Ter gelegenheid van deze unie ke gebeurtenis was de zaal her schapen in een bloementuin met (Adv.) BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING VftAAgr uw OEAUB OM EEN PROEFRIT worden uitgebreid. Maar wij wil len ook zeggen hoe dankbaar wij zijn voor al die persoonlijke be wijzen van medeleven en harte lijkheid, die ons uit vele brieven, bloemen en geschenken zijn ge bleken. Uw spontane reactie in deze laatste maanden hebben ons vaak gesteund en verheugd. Dat niet allen met ons dit huwe lijk in vreugde hebben kunnen vieren, is een feit dat wij erken nen en begrijpen. Velen hebben in het verleden ondeelbaar leed moeten dragen en onherstelbare verliezen geleden, verliezen die ook als offers zijn gebracht in de strijd voor recht en vrijheid. Wij willen dit niet onvermeld laten, omdat wij op deze dag die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed dat voor ons allen is geleden en die offers, die voor ons allen ge bracht zijn, in eerbied willen ge denken. Het is deze achtergrond, die onze gevoelens van dank baarheid verdiept Wij willen u zeggen dat het geluk, dat wij bei den vandaag mogen ervaren, ons voor de rest van ons leven een steun en een aansporing zal zijn om ons samen in te zetten voor de toekomst van ons land". Daarna zei prins Claus: „Graag wil ik hierbij aansluiten en U zeggen hoe dankbaar ik ben voor alle bewijzen van sympa thie, die wij hebben mogen ont vangen. Voor mijzelf ben ik ook erkentelijk voor de medewerking en de hartelijkheid die ik in de afgelopen maanden van kennis making met Nederland heb mo- gen ondervinden. Hierdoor is mij het gevoel gegeven dat ik niet al leen ons land, maar reeds velen van u persoonlijk beter heb leren kennen. Ik weet dat sommi gen van U met ons huwelijk geen vrede kunnen hebben. Ik kan U slechts verzekeren, dat ik hier volledig begrip voor heb, omdat ik weet dat het Nederlandse volk in de laatste oorlog onzegbaar "veel leed en groot onrecht is de meest uiteenlopende kleuren. De hoofdversiering bestond uit typisch Hollandse bloemen, zo als tulpen, narcissen en hyacin ten. die een heeriljke geur ver spreidden. Zij waren o.m. ge plaatst op de twee J-vormige tafels, waaraan de acht getui gen. de leden van de koninklijke familie en de familie Von Ams berg hadden plaatsgenomen. De raamnissen waren gevuld met prunussen en azalea's, rerwijl de beeldhouwwerken langs de mu ren achter het bruidspaar en burgemeester Van Hall waren opgewerkt met diep oranje tul pen. De genodigden die voor het begin van de plechtigheid in de zaal aanwezig moesten zijn, wachtten rustig pratend en kij kend naar de opgestelde tv-toe- stellen, waarop het „buitenge- beuren" was te volgen, op de aankomst van de bruidsstoet. Enkele ogenblikken voor het paar binnentrad viel er een die pe stilte. De tv-toestellen wer den afgezet en ieder wachtte gespannen op de komende ge beurtenissen. Toen het gelukkig lachende bruidspaar zichtbaar werd, ging er een bewonderend gemompel op. Niet alleen prinses Beatrix maar ook de bruidskinderen hadden alle aandacht, de laat- sten vooral door hun ontwape nend optreden. Koningin Juliana kon tijdens de plechtigheid haar emoties, die vrijwel iedere moeder heeft die een dochter in het huwelijk ziet treden, nauwelijks verbergen. De huwelijksvoltrekking had een vlot verloop. Om precies vijf voor elf verklaarde burge meester Van Hall» dat beiden Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdagavond voor radio en t.v. een dankwoord uitgespro ken. Prinses Beatrix zei: ,Voor ons vertrek uit Nederland is het ons een behoefte een woord van warme dank te spreken tot u, die ons zo vele hartelijke blij ken van uw sympathie in intens medeleven heeft gegeven. Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar al degenen, die hebben bij gedragen aan het nationale ge schenk en die ons daardoor een persoonlijk huwelijkscadeau heb ben gegeven, dat voor ons juist daarom zo bijzonder feestelijk is, omdat wij dit dagelijks samen zullen kunnen gebruiken. Daar naast heeft u het ons mogelijk gemaakt om het doel te verwer kelijken, dat ons na aan het hart ligt. Een gezamenlijke steun aan gehandicapten hier, in Suriname en in de Antillen kan thans 'mede dank zij deze bijdrage aan het nationale geschenk belangrijk aangedaan. Niemand kan dit ver leden ongedaan maken, maar ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ik kan u zeggen dat het mijn vaste voornemen is mijn eigen taak en plaats naast mijn vrouw zo op te vatten en zo tc vervullen, dat ik haar alle steur zal geven, die van mij kan er moet worden verwacht. Wij zi er beiden van overtuigd, dat wi de verwachtingen die wij aan e' kaar hebben gesteld, slechts zul len kunnen verwezenlijken doo- ons gezamenlijk voor de toe komst in te zetten. Daarbij is ir- hulp en steun onontbeerlijk. Ik zou mijn dank willen uitsprei: aan al degenen die reeds nu lie-' ben doen blijken, dat zij in de toekomst vertrouwen hebbc- Mijn dank daarvoor richt ik - de eerste plaats tot de koning en de prins der Nederlanden. Ik hoop jegens mijn vrouw en je gens U allen dit vertrouwen al tijd waar te maken". BRUIDSPAAR IN DE WESTERKERK Het bruidspaar luistert toe tij dens de plechtigheid in de Wes terkerk. (AdV.) Voorjaar '66 op internationaal niveau bij Dames- en Herenconfectic oordstraat 51-o3 Terncu-: v i 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1