Leven op Yenus niet uitgesloten? Verpleegsters- droom Fwïo-albums imponerende, beheerste chic waarin fel, sportief temperament bruist SIIDGaiDDD: Temperaturen van 50 tot 60 graden C. Memorie van antwoord aan Eerste Kamer over binnenlandse zaken Brand op Duits vrachtschip „Schauenburg" in Rotterdamse haven Studentenactie in Barcelona coupesimcan Vrijdag 11 maart 1966 DE" VRffF! ZEEUW Pagina Meer uitgaand verkeer aan de grenzen Reparatie vlieghaven van Djakarta Verkiezingsmanifest van de Britse Liberalen AARDE DRAAIT SNELLER BELGISCHE VERZETSSTRIJDERS ONTVANGEN NEDERLANDERS De Russische ruimtelionden maken het goed iedereen kent de Simca 1500 van zien: een prachtige wagen. Maar u moet ook het vermogen van deze ,klassemobiel' ervaren. Met stuurver- snelling of ,pook' en nieuw: automatische transmissie. Franse elegan ce, luxe en esprit. Zie de hele schitterende Simca-stal bij een van de 240 dealers (ook voor uitnemende service). sinrcaiBnaa ■DB GBliSiK Sffl!CB15D0! SIM5IR JTmik. simcai5D0 lüT ■ZZHZrtk. ilKaiSOflllilMll Boekhandel VAN DE SANDE Op hel oppervlak van Venus heerst een temperatuur van on geveer 50 tot 60 graden Celsius, hoewel metingen van de radio- elektrische straling een tempe ratuur geven van 300 tot 400 graden Celsius. Dit schrijft prof. A. Lebedinsky in het Russische weekblad „De Aarde en het Uni versum". Aan de doorlaatposten langs de Nederlandse grenzen bleek woensdagmorgen dat vele en vooral verder van Amsterdam wonende Nederlanders de vrije dag hebben willen gebrui ken om 'n dagtochtje over de grenzen te maken. Bij de Belgische grens, met name de doorlaatposten Wern- hout en Nispen, was de stijging merkbaar maar niet overweldi gend. Bij Vaals en Venlo echter passeerden er zo velen dat men zich bij de douane afvroeg of „er in Duitsland wat te doen was of in Nederland". Ook de andere Duits-Nederlandse overgangen vertoonden een levendiger drukte dan anders. Niet meer echter dan op een normaal weekeinde met goed weer. Het internationale luchtver keer via Djakarta zal in april wellicht een week of twee moe ten worden gestaakt wegens her stelwerkzaamheden aan de hoofdrolbaan, aldus is door luchtvaartfunctionarissen in Singapore gezegd. De Indone sische regering had laten weten, dat de luchthaven voor grote vliegtuigen zal zijn gesloten van 5 tot 19 april in verband met genoemde werkzaamheden. Engeland moet direct laten weten dat het van plan is toe te treden tot de Europese econo mische gemeenschap, zo valt te lezen in het verkiezingsmani fest van de Britse liberale par tij dat donderdag werd gepubli ceerd. In dit manifest wordt een aan tal maatregelen voorgesteld ter bestrijding van de economische moeilijkheden in Engeland. Zo worden de vorming van kartels en andere produktiebeperkende praktijken veroordeeld. Voorts worden in het manifest voorstel len gedaan voor een radicale hervorming van de parlemen taire procedure en een decen tralisatie van het regeringsbe leid. waarvan in het bijzonder Schotland en Wales zouden moe ten profiteren. Ook wordt aan gedrongen op wijziging van het belastingsstelsel. Wat de defensie betreft spreekt de Britse liberale partij zich uit voor internationaal toezicht op kernwapens en vermindering van het aantal troepen ten oos ten van Suez. Inzake de kwes- tie-Rhodesië wordt vervanging bepleit van het huidige rebel- lenbewind in Rhodesië door een regering, die alle Rhodesiërs vertegenwoordigt die willen werken voor een onafhankelijk heid, gebaseerd op het meerder heidsbeginsel en steunend op Britse garanties. Prof. Lebedinsky vergelijkt Venus met een neongasbuis die voor de reclame wordt gebruikt. De radio-elektrische straling van zo'n buis geeft een zeer hoge temperatuur aan, hoewel de wanden van de buis vrijwel koud zijn. Om het verschil van 200 tot 250 graden te verklaren tussen de feitelijke temperatuur op Venus en de resultaten van de metingen, veronderstelt de Rus sische geleerde dat de bovenste lagen van de atmosfeer van Ve nus de zetel vormen van latente of vrijwel geheel permanente elektrische verschijnselen. Die verschijnselen zouden dan over eenkomen met die welke bij neonbuizen te constateren zijn. Het voorkomen van de elek trische verschijnselen in de at mosfeer van Venus wordt vol gens prof. Lebedinsky verklaerd door de langzame omwenteling van de planeet, die volgens de jongste gegevens met een mo gelijk verschil van vijf dagen in 247 dagen om haar as zou draaien. Bij de aarde die veel sneller om haar as draait, zijn deze atmosferische verschijnse len van onstuimige aard. Mocht deze hypothese van Lebedinsky juist zijn en houdt men rekening met de tempera tuur van 300 tot 400 graden Cel sius, doorgegeven door de Ame rikaanse Mariner-II, dan mag de mogelijkheid van de een of andere vorm van leven op Ve nus niet uitgesloten worden ge acht. Een 30-tal Nederlanders die op de dag van „het huwelijk" niet in Nederland wilden blij ven, zijn gisteren de gasten van de witte brigade" in het club gebouw van deze organisatie van Belgische oud-verzetsstrij ders te Antwerpen geweest. Ze kregen daar onder meer een maal aangeboden en hebben la ter een museum bezocht. Uit de memorie van antwoord aan de eerste kamer over de be groting van binnenlandse zaken blijkt onder -meer, dat er thans 22 burcemeestersvacatures zijn. Bij de aanstaande herziening van de belastingbepalingen in de gemeentewet zal worden over wogen het artikel te schrappen, dat 't opleggen van handdiensten mogelijk maakt, In de gemeente Helden zijn enize tijd geleden moeilijkheden gerezen, toen een inwoner niet de gebruikelijke weg van afkoop wilde bewande len. De handdiensten zijn in Hel- Acht Rotterdamse brandweer mannen zijn woensdagavond door koolmonoxyde bedwelmd bij het blussen van een hardnek kige brand in twee ruimen van het Duitse vrachtschip „Schau enburg". ij werden voor nader onderzoek naar een ziekenhuis gebracht en konden 's nachts naar huis terugkeren. De mannen waren zonder persluchtmaskers doorgedron- in de brandende ruimen van de „Schauenburg', waar enige uren tevoren grote hoeveelheden stik stof in waren gepompt om het vuur te verstikken. De brand is vermoedelijk kort na het middaguur ontstaan, toen het schip in de Waalhaven ge reed was om te vertrekken. Via een houten afscheiding brak de brand door naar ruim twee waar katoen, autohanden, koffieauto- maten en andere stukgoederen waren opgeslagen. De brandweer boorde gaten in het voordek om de vuurhaard te bereiken. Later besloot men de brand te verstikken. Luiken en luchtkokers werden met zei len afgedekt en stikstof werd in de ruimen gebracht om het vuur te verstikken. Andere brandweermannen hielden in tussen de wanden van het schip constant vochtig om het scheu ren van huidplaten te voorko men. In het begin van de avond wilde de brandweer zelf weer actief optreden. De luiken wer den opengegooid, mannen met persluchtmaskers drongen met waterstralen tot het vuurfront door, anderen volgden, maar zonder masker. De resten co2 deden hen na enkele tijd wan kelen en ineenstorten. Om tien 's avonds verdween de eerste golf van blussers van het toneel, opgevolgd door an deren. Woensdagavond laat is stoom in de ruimen gebracht om het vuur te verstikken, maar als dit niet gelukt, zou men het schip naar een ondiepe plaats verha len om water in de brandende massa katoen te brengen. Gisteren woedde de brand, nog voort. den inmiddels afgeschaft, hoewe] de regeling nog van kracht blijft voor voorafgaande belastingja ren. Over de personeelstekorten bij de politie schrijft minister Smal- lenbroek dat thans een kenterins ten goede valt te bespeuren. In middels is een speciale functio naris voor departementale wer vingsactiviteiten aangesteld, die zich ook zal bezighouden met de personeelstekorten bij de ge meentepolitie. De activiteiten op het gebied van de werving zullen gstadig worden opgevoerd om tot een hoogtepunt te komen, voor dat in 1970 de periode aanbreekt waarin grote aantallen politie ambtenaren de dienst met pen sioen zullen verlaten. De proef met televisie-appara- tuur bij de verkeerscontrole op rijksweg 13 loopt' bevredigend. Hierdoor werd een personeelsbe- sparing van zeker zes man ver kregen, aldus de memorie. Ook is een mate van veiligheid op de weg verkregen, die anders wel licht niet mogelijk zou zijn ge weest. Het ligt in de bedoeling dergelijke apparatuur ook op an dere wegen te gaan gebruiken. De bewindsman wil voorts bevor deren, dat geëxperimenteerd wordt met het gebruik van de computer bij verkeersliehtinstal- laties. Tenslotte geeft de memorie van antwoord een overzicht van het aantal wachtgelders op 1 januari 1966. Dit bedraagt in to taal 1252, voor het merendeel ouderen. De gemiddelde duur van het wachtgeld bedraagt S jaar. In een capucïjnerklooster in Barcelona -werden sinds woens dagmiddag een 500 studenten „belegerd", die daar bijeen wa ren gekomen voor het opstellen van een manifest en de oprich ting van een „vrije" organisatie. Naar van welingelichte zijde ver luidt zou dit manifest de vor ming van democratische orga nen in de universitaire wereld beogen. Daartoe zou men com missies, bestaande uit hooglera ren en studenten, willen oprich ten voor het uitwerken van een universitaire hervorming. Voorts was de bedoeling te komen tot een nationaal studentencongres alsmede tot een algemene uni versitaire conferentie met ver tegenwoordigers van alle ni veaus. De studenten willen het kloos ter pas verlaten, als de politie zich terugtrekt, terwijl de politie op haar beurt de studenten wil aanhouden, zodra zij het ge bouwencomplex verlaten met de motivering dat de studenten geen vergunning hadden voor hun bijeenkomst. Zonder toestem ming van de aartsbisschop van Barcelona, mgr. Gregorio Mo~ drego Cassaus, mag de politie het klooster niet betreden. Tot dusver hebben de studen ten het niet zo slecht gehad. Woensdagavond deelden de kloosterbewoners hun soep met hen. De meeste studenten moes ten op de grond slapen. Alleen voor de vrouwelijke studenten hadden de capucijnen een slaap zaal ontruimd. De twee Russische ruimtehon den Veterok en Oegolek, die sinds 23 februari in de ruimte cabine Kosmos-110 om de aarde draaien, maken het uitstekend. Polsslag, ademhaling en hart slag zijn naar wens, terwijl ook hun voeding goed verloopt. Het experiment dat talloze belang rijke gegevens -heeft opgeleverd, duurt voort. DOOR LILIAN WOODWARD 151 Ze wist niet wat ze moest zeg gen. Waarom had hij gewacht? Was hij van plan haar nog eens op haar nummer te zetten om dat ze krantenpraatjes geloofd had? i>,j"Het spijl me dat ik u zo af gesnauwd heb", zei hij, terwijl bijl zijn pijp en tabakszak uit (djivVzak haalde en met zijn lan- (fe.S/'gevoelige vingers tabak in Seigladde kop drukte. „Ik ge- joor dat ik oververmoeid ben. Misschien heb ik wat te hard gewerkt de laatste weken." Het was mijn schuld. Ik had gè'eh aandacht moeten besteden aan loze roddelpraat.' ,,Het is helemaal niet leuk om -net een beroemdheid verloofd te zijn,' zei hij alsof hij haar niet verstaan had. Hij streek een lucifer aan en hield het gele vlammetje bij de pijp.- De plezierige, huiselijke Jucht van tabak vermengde zich met de geur van de kamperfoe lie. - „Het kan u niet kwalijk ge- romen worden dat u denkt dat over een paar dagen zou gaan tuwen," zei hij. „Feitelijk is ii zo dat Olive binnenkort met e i nieuw stuk begint en ik ver- ed dat de kranten aan het ...toMercn waren en besloten hebben dat wij moesten trouwen voordat het stuk ging lopen. An ders zou ze geen kans meer krij gen voor een huwelijksreis. Heel knap geredeneerd, geloof ik, maar helemaal verkeerd." Zijn ogen schitterden in het koele licht van de maan. Er was iets gespannens, iets vermoeids in zijn gezicht. Maar dat kon ook best de speling van het licht zijn, dacht Janice. „De huwelijksdatum is nog niet vastgesteld en dat zal voor lopig ook wel niet gebeuren", ging hij voort. „Wé hebben geen haast. Ik heb het druk en Olive is zeer bezet met haar werk. We moeten misschien wel maanden wachten voor we een datum hebben gevonden die ons alle bei schikt'. Er klonk iets in zijn stem door dat ze niet begreep. Zo zou een man die tot over zijn over ver liefd was, niet praten. Hij leek meer op een man die zijn daden verdedigt. Zou het mogelijk zijn dat hij en zijn verloofde ver schil van mening hadden over 1 de huwelijksdatum? Had David Blake deze kans om naar Patula te gaan gretig aangegrepen om de zaken rustig te overdenken, zonder afgeleid te worden door iets wat zijn aanstaande vrouw zou zeggen? Zou.het kunnsa dat hij, toen hij verloofd raakte met Olive Carfax, zich niet had ge realiseerd wat het betekende om met een actrice te trouwen? Werd het hem nu pas duidelijk dat zijn werk en de toneelcon tracten van zijn aanstaande vrouw waarschijnlijk in de toe komst niet te combineren zou den zijn? Plotseling glimlachte hij. „Zeg me dat u me vergeeft dat ik u afgebekt heb daarginds op de rots, zuster," fluisterde hij. „Ik heb niets te vergeven," zei ze. „Het spijt me alleen, dat ik het niet beseft hebr Hij nam haar bij de arm en trok haar mee naar het huis. „Het wordt tijd dat we naar bed gaan als we nog wat willen slapen voor de plicht ons weer roept", zei hij; en toen hij de huisdeur opnieuw openduwde en op haar neerkeek, voegde hij er aan toe: „Ik ben zo blij dat we weer goede maatjes zijn." Haar hart zwol van vreugde. Ginds op de rots was ze volsla gen ellendig geweest toen hij bij haar vandaan gelopen was. Nu was alles weer prachtig. Later, in bed, lag ze nog een hele poos wakker. Ze moest steeds maar weer alles overden ken wat hij daarginds in de stille tuin tegen haar gezegd had. Ge nieten van de laatste paar woor den bij hun afscheid: „Ik ben zo blij dat we weer goede maat jes zijn." Kort daarop viel ze in slaap, maar zij droomde zo levendig van hem, dat ze zuster Ange lina, toen die haar even voor zessen zachtjes wakker schudde, een beetje angstig aankeek, bang dat ze ontwaakt was met zijn naam op haar lippen. Maar zus ter Angelina glimlachte alleen maar tegen baar, zai dat hun patiënt sliep en verdween even zacht als ze gekomen was. Toen Janice rond het mid daguur werd afgelost, ging ze naar beneden. Er was haar ge zegd dat de lunch om half een opgediend zou worden in de eetkamer. Toen ze de hal doorliep kwam uit een kamer onder de trap een lange jongeman met pientere blauwe ogen en zwart haar dat glad over zijn vrij smal hoofd geborsteld was. Hij droeg een blauwe blazer bij een grijze fla nellen pantalon. „Hé, hallo!" riep hij uit. „Dus u bent de Engelse verpleegster." Zijn ogen bewonderden haar openlijk. Toen ze hem ook aan keek, begreep ze wel dat hij Engelsman was, maar ze vroeg zich af wat hij in deze huishou ding deed. Hij zei: „Ik ben Alec Carne, de secretaris van signor Tellini. U komt er toch ook bij voor een cocktail?" „Er is me gezegd dat de lunch om half één zou zijn," zei Janice. „Ik moet waarschijnlijk recht streeks naar de eetkamer." „Onzin! Iedereen drinkt eerst iets," riep hij uit. „Feitelijk is het mijn werk om de shaker te hanteren. Ik vermoed dat ze denken dat ik het beter kan dan de bedienden, omdat ik Engels man ben." Aan het andere einde van de hal verscheen Feona Tellini. „Kom, Alec!" riep ze. „We wachten allemaal op je!" „Wat heb ik u gezegd?" Hij ging haar voor. Ze volgde hem wat aarzelend, niet goed wetend wat ze anders moest doen. (Wordt vervolgd.) Klein en groot, uniek in de goedkope prijsklasse. Lever baar met automa tische transmissie, v.a. f 5,390,— SlIBGBlQBD'jg Topsnelheid 132 km/u. Ook met automatische trans missie. 52-pk-motor v.a. f 6.150, Nu ook als 'station car' te gebruiken. Motorisch als 1000L. 50-pk-molor. f 5.930,— Het meest luxueuze model van de klasse. Slaapstoelen 'en véél extra's. Technisch als 1000 GL f 6.365,— Thans ook met schijfremmen op de voorwielen. Max. snelheid 133 km/u., v.a. f 7.330,— Werkelijk 'grote wagen'-ruimte voor uiterst kleine exploi tatie-prijs, v.a. f 7.745,— 81 pk geven briljante acceleratie- en snel st, heidscapaciteiten. v.a. f 8.510,— 6-persoons familie auto of een vlakke laadvloer van 1.68 rn. V a f 8920.— Een raspaard, uit gerust met veel luxe. Evenals 1500 GL leverbaar met automaat, v.a. f 9.050,— Een fraai contour rond een luxueuze combi-uitvoering, v.a. f 3.695,— Sportief ontwerp van de Italiaan Bertone. Topsnel heid 140 km/u. f, 9.710,— Voor Terneuzen en omstreken MR. F. J. HAARMANWEG 21 TERNEUZEN - TEL. 01150—2035 ■in'.y.i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 10