wêë& EöPJL37 .135 _47 _70 va! Nkroemahs Afrika lekkere SLASAUS raakt heel Haal heerlijke gehaktballetjes SflSKS* I PMWJ1—39 CASPÖ DWEIL AMMONIAK KASTPAPIER Heerlijke -,n rondo's ,2 s,uks /U Paasfondant,»- chocoladesL/Oc Paas-agar SR LEVERKAAS 75 de service-kruidenier =KWALITEIT+VOORDEEL HET PORSELEINEN MASKER ZWANENBERG Macaroni op het menu? tomatensaus 111 huis! MINISTER FREEMAN: „LANDBOUW MOET OVERWINNING IN VIETNAM DUURZAAM MAKEN" DE BOMAANSLAG OP HET NELSON-MONUMENT Donderdag 10 maart I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 :Sj 6een omarm Scheidslijn Chaos Watersnood in Sao Paulo Gratie in het leger op 10 maart Voedsel voor vrijheid Nederlands zeemanshuis in Londen geopend DE MISDADIGHEID IN DE VERENIGDE STATEN ^^mmsssasm Hanenberg j <2 r°*ATENSAUi J i smakelijk- groot en sterk in plastic flacon. afwasbaar GEPLASTIFICEERD- zacht vruchtensnoepje W W 150 gram IX Met stijgende verbazing hoorde Aram de man aan. Onbe wogen ging de kluizenaar verder: „Keizer Kwanlai Kan was een groot heerser, een der grootste, die dit land ooit gekend heeft. Hij breidde het rijk uit door een serie succesvolle oorlogen, doch daar '*tji de overwonnen gebieden hu maan regeerde en vele verbete ringen bracht, slaagde hij erin", (hel reusachtige rijk bijeen te hou den..." „Maar het masker dan?" viel Aram hem ongeduldig in de rede. „Wat heeft dit alles te betekenen en, wat mij voor het ogenblik be langrijker lijkt, hoe komen wij hieruit? Of moet deze kelder ons graf worden en kort gij mij slechts de tijd met verhalen?" Vermanend keek de grijsaard hem aan en er was een lichte ver wondering in 'Hn toon, toen hij verder ging: de angst voor de dood zo JpMpV'h^'ü dat hij u feeds bij het leven berooft van het gezonde verstand? Vrees niet, mijn zoon, wij zullen zo dadelijk dit sombere gewelf verlaten en wat het masker betreft, gij hebt reeds gezien, dat het gelaat van Kwanlai Kan zodanig door de pokken geschonden is, dat de mensen hem niet konden aanzien zonder te huiveren. Daarom liet de keizer het masker vervaardi gen en daarom, ook beval hij, dat hij na zijn dood op een geheime plek begraven wilde worden met het masker, zodat niemand zijn gelaat ooit meer aanschou wen zou." Hier maakte de oude kluize naar een uitnodigend gebaar, en wendde zich naar de verste hoek van de kelder. „Volg mij," sprak hij. „Wij heb ben reeds te lang hier getoefd." Dat de afgezette Ghanese presi dent Kwame Nkroemah opeens medeheerser is geworden van Gui nee, is hoogstens een wat operette achtige nonsens, want dat presi dentschap van Nkroemah heeft weinig te betekenen, zo inschikke lijk is Sekou Touré nu ook weer niet. Maar hij heeft meer willen doen dan alleen de balling wat troosten met gejubel in de straten van Conakry. Weilicht is het plan in Moskou uitgedokterd toen Nkroemah daar langs kwam op weg terug naar Afrika. Het plan om van het steeds een dode ietter gebleven unieverdrag tussen Ghana en Guinee gebruik te maken om de afgezette president een functie te geven, hem een po dium te verschaffen waarvan zijn stem verder zou klinken, is niette min iets meer dan show. Nkroemah is bepaald geen dwaas, al heeft zijn Caesar- en messias- complex hem gebracht tot dingen die dwaas zijn, maar dan meer in westerse ogen dan in Ghanese. Vast staat dat Nkroemah van alle Afrikaanse staatshoofden het meest tot stand heeft gebracht dat van belang is voor zijn land. In dit opzicht is hij wel eens vergeleken met president Tubman van Liberia en keizer Haile Selassie van Ethio pië, die beiden veel langer aan het bewind waren en aanzienlijk minder presteerden. Daarenboven is Nkroemah een voortreffelijk redenaar, soms als hem dat zo uitkomt opzwepend- maar 'vaak ook rustig betogend en ook overtuigend. Hij heeft veel woorden besteed aan de noodzaak van meer Afrikaanse eenheid. Ongetwijfeld hadden zijn buren reden hem er van te verdenken dat hijzelf naar een groter Ghana streefde ten koste van hun gebied en wantrouwden ze hem daarom. Maar aan de andere kant vertelde hij geen onzin. Wil Afrika ooit de invloed in de wereld kunnen uit oefenen die nodig is om uit het slop te geraken, waarin nu wel on geveer alle staatjes van dat we relddeel verkeren, dan is eenheid nodig. Dat een organisatie voor Afri kaanse eenheid we'd, ongericht, heeft Afrika eigenlijk ook aan Nkroemali te danken, zij het dan in negatieve zin. Vele groepen kwamen in de O A.E, bijeen..... uit angst dat de beweging van Nkroemah zou winnen door niet opkomen van tegenkrachten. De verdeeldheid in Afrika is groot. Een reden is dat de koloniale machten de grenzen zeer bizar trokken, vaak dwars door gebieden met een zekere samenhang. Boven dien groeide binnen die grenzen toch weer een aparte sfeer, die soms onderdelen van één volk kon splijten in twee, én aan weerszijden van de douanepost. Dwars daardoor loopt dan weer een volgende scheidslijn, die van de politiek: zeer links de Casabiancagroep met daarbinnen diverse graden van ver knochtheid aan de communistische leer in verschillende uitleggingen en rechts met allerlei maten van aanhankelijkheid jegens wat men ..het westen" noemt. Dan is er ver der een scheiding naar taal, n.l. Frans en Engels. En zo zijn er meer. De overgang van Ghana van het linkse kamp naar het rechtse bleek voor de Afrikaanse naties verbluf fend, temeer daar er zo weinig macht voor nodig bleek. Het gevolg was dat de conferentie der OA.E. in Addis Abeba in een chaos uit eenviel. Die conferenties hebben tot dusver zelden enige vrucht ge dragen; de kans dat daar nu veran dering in zou komen is weer ver keken. Maar al heeft die O.A.E. nog maar weinig te betekenen, het is alles wat er aan georganiseerd streven naar meer samenhang in Afrika is en daarom alleen al is het voortbestaan met de hoop dat zo krachtiger zal worden van groot belang. Als de angst voor Nkroemahs felle ideeën of de overtuigings kracht van zijn woorden hiertoe kunnen bijdragen, zou dat alleen maar goed zijn. De Ghanezen kun nen Nkroemah waarschijnlijk best missen als president. Of Afrika nem als inspirator kan missen, is min der stellig te zeggen. De stortregens die Sao Paulo sinds zaterdag hebben geteisterd, zijn minder geworden. Het ge meentelijke voetbalstadion wordt gereed gemaakt om er daklozen in onder te brengen. Het water in de straten staat op sommige plaatsen een nieter hoog en men schat dat er enkele weken gemoeid zijn om de nor male toestand te herstellen. De watersnood heeft vier men senlevens geëist. Honderden ge zinnen zijn dakloos geworden. De gasvoorziening in de stad is vol komen ontwricht en de elektrici- teits- en watervoorziening voor een groot deel. De schade wordt geschat op miljarden cruzeiro. Na een beslissing van de minis ter van defensie hebben de bevel hebbers van de drie krijgsmacht delen in verband met het huwe lijk van prinses Beatrix met in gang van de reveille van 10 maart 1966 algehele kwijtschel ding verleend van de opgelegde krijgstuchtelijke arreststraffen. De straf van plaatsing in de tuchtklasse zal worden vermin derd met een kwart gedeelte met een minimum van veertien dagen. Deze vermindering is van toepas sing op militairen die zich thans in het depot voor discipline voor het ondergaan van hun straf be vinden en of militairen, wier straf uiterlijk op 10 maart 1966 onherroepelijk geworden is. De regeling van kwijtschelding van straffen sluit aan op het konink lijk besluit van 28 februari 1966, houdende een algemene gratie verlening in verband met het hu welijk van de kroonprinses, welke gratieverlening ook de door de militaire rechter opgelegde on voorwaardelijke tijdelijke vrij heidsstraffen en geldboeten om vat. PRESENTATIE HAARLEMSE BLOEMENMEISJES Haarlem: „De jaarlijkse presen tatie van de Haarlemse bloemen meisjes". Gisteren hebben zij deelgenomen aan de manifesta tie „Bruidsboeket" in de Am sterdamse R.A.I. Kennis en kunde op het gebied van voedsel en landbouw kunnen totalitaire systemen van het aard oppervlak wegvagen. De Ameri kaanse minister van landbouw, Or- ville L. Freeman, zei dit gisteren op een bijeenkomst van een land bouworganisatie in Minneapolis. Goedgevoede, tevreden en ontwik kelde mensen verwerpen het tota litarisme, aldus de minister. De minister die onlangs een be zoek aan Zuid-Vietnam heeft ge bracht, sprak zijn vertrouwen uit dat Zuid-Vietnam en zijn bondge noten een militaire overwinning over het totalitarisme zullen beha len, maar stelde dat zo'n overwin ning niet duurzaam kan zijn, als de landbouw niet met de troepen oprukt. Wij willen dat de mensen overal vrij zijn, en goed gevoed, zo zet de minister. „We maken dat in Vietnam heel duidelijk". Volgens de minister hebben communistische landen die natio nale bevrijdingsoorlogen voeren, He immigrate In Australië een duidelijk rekord op het gebied van mislukkingen bij de voedsél- produktie, in tegenstelling tot de overvloedige landbouwopbrengstw» in de vrije wereld. De minister meende dat er mis schien nog geen belangrijker stuk wetgeving aan het Amerikaanse congres is voorgelegd dan het pro gramma „voedsel voor vrijheid** van president Johnson. De voor»; stellen van de president hehbert ten doel hongerige mensen in da ontwikkelingslanden te helpen. D« bedoeling is de minder ontwikkelde landen hulp te bieden die hen beter In staat stelt zichzelf te voeden ett daardoor hun totale economie te verbeteren. Minister Freeman herinnerde eraan dat in de afgelopen tien jaren via het Amerikaanse programma „voedsel voor vrede" 140 miljoen ton levensmiddelen ter waarde van vijftienduizend miljoen dollars naar behoeftige mensen zijn ge- De Ierse politie heeft de iden titeit vastgesteld van de organi sator van de aanslag op het Nel son-monument in Dublin, dat in de nacht van maandag op dins dag werd opgeblazen. Het is- de 26-jarige elektricien Richard Be- hal, die een Franse vader en een Ierse moeder heeft. Behal die twee weken geleden uit de ge vangenis is tintsnapt, wordt be schouwd als de leider van een afgescheiden groep van de on dergrondse nationalistische or ganisatie I.R.A. (het Ierse repu blikeinse leger), die inmiddels heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij de aanslag. De jonge terrorist was vorig jaar gearresteerd nadat hij met een bazooka had geschoten op een Brits oorlogsschip toen dat na een beleefdheidsbezoek de haven van Waterford uitvoer. Hij werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Behal zou ook de hand hebben gehad in de bomontploffing vorig jaar in de nabijheid van het huis waarin de Engelse prinses Mar garet tijdens haar bezoek aan Ierland haar intrek zou nemen. De Australische regering heeft woensdag nieuwe maatregelen aangekondigd inzake Immigratie, waardoor niet uit Europa afkom stige immigranten rich gemak kelijker in Australië kunnen ves tigen. Wel blijft de eis bestaan dat zij over grote vakkennis of ervaring beschikken. Door de nieuwe regeling die door de minister voor immigra tie, Hubert Opperman, bij het par lement is ingediend, worden de strenge beperkingen die tot dus ver voor niet-blanken golden, enigermate verzacht. De regering is daartoe overgegaan na de hef tige kritiek die de naaste buur landen van Australië hebben ge uit. Niet-blanken die op tijdelijke vergunningen in Australië ver blijven, behoeven voortaan slechts vijf jaar te wachten voor dat zij voor naturalisatie in aan merking kunnen komen. Tot dus ver was deze periode 15 jaar. Er is geen jaarquotum vastge steld. Minister Opperman zei dat het aantal immigranten iets groter zal worden dan voorheen. Men zal nauwkeurig blijven let ten op wat zij waard zijn. Het streven naar een homogene be volking blijft gehandhaafd", zei hij. gaan. President Johnson heeft heS congres in een boodschap over de misdaad in de Verenigde Sta ten voorgesteld onverwijld een wettelijke regeling van de con trole op de verkoop van vuur wapens goed te keuren. De pre sident stelt voorts de instelling van een commissie voor die vóór 1968 het federale wetboek van strafrecht zal moeten herzien. De eerste aanbeveling heeft vooral betrekking op de vrije verkoop van vuurwapens per postorder. Sedert president Ken nedy met een op dergelijke wij ze verkrgen wapen werd ver moord, hebben verscheiden con gresleden om een wettelijke rege ling verzocht die d aankoop van dergelijke wapens via een post» orderbedrijf moet bemoeilijken. In zijn boodschap zegt John» son dat er volgens de statistieken in de Verenigde Staten elke 28 seconden een inbraak wordt ge pleegd, elke minuut een auto wordt gestolen, elke vijf minu ten een diefstal wordt gepleegd en elke 26 minuten een ver krachting plaatsvindt. Onder grote belangstelling van Britse en Nederlandse zijde is door mevrouw J. H. van Roiien, echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, 'n nieuw zeemans huis vdor Nederlandse zeevaren den geopend. Het reeds vóór de oorlog bestaande zeemanshuis nabij Tower Bridge werd in 1943 door een bomaanval vernietigd. Op dezelfde plaats werd een nood gebouw geplaatst, dat tot 1960 functioneerde. De totstandkoming van het nieuwe tehuis is vooral te dan ken aan de in Londen werkzame Nederl. koopvaardijpredikant ds. J. Ley, die na veel mislukte pogingen erin slaagde een ge schikt gebouw een voormalige methodistenkerk te vinden. De Nederlandse zeevarenden hielpen zelf mee bij het vele schoonmaak- en schilderwerk. De stichting zee manswelzijn Nederland, rederijen en Nederlandse bedrijven te Londen, alsmede leden van de Nederlandse kolonie aldaar, leverden voor de inrichting bfj« dragen in geld en in natura. Naast een ruimte voor geza menlijke bijeenkomsten voorriet het centrum in een bibliotheek en een bescheiden logeer-accomoda- datie voor zeerr usvrouwen. Een deel van de bibliotheek is inge richt als kapel voor het houden van kerkdiensten. Het plaatselijke bestuur onder, houdt nauwe betrekkingen met de Nederlandse zeemanscentrale, de overkoepelende organisatie van het zeemanshuizenwerk op pro testantse basis.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5