Nog geen oplossing van Belgische kabinetscrisis in zicht Indonesische jeugd verzet zich tegen Soekarno's politiek KET WEER Duitse journalist drong paleis op de Dam binnen „Verfoorlog" met bamboestokken en kwasten BRITSE LAGERHUIS KEURT DEFENSIEPOLITIEK GOED OE THANT ONGERUST OVER DE ONTWIKKELINGEN IN VIETNAM Frankering t>ö abonnement: TERNEUZEN DONDERDAG 10 MAART 1966 20e Jaargang No. 6645 Veto. Katholiek-liberale besprekingen Zakenkabinet Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tm Strafbaar feit? „Binnendringer" bood excuses aan Profiteurs REGERING-MORQ KRIJGT VERTROUWEN ARRESTATIES IN BOMBAY Luchtbrug naar huwelijk DINER IN HET HILTON-HOTEL VOOR DE KON. GASTEN Amerikaanse rechter gispt Vietnam-politiek Amerikaans kamp onder de voet gelopen PRINSES PAOLA EN PRINS ALBERT IN HILTON-HOTEL Direeteur-HooMredaeteur: I. Van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2079 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adverteritfeprfls per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummar tot 10 uur voormiddag. De mogelijkheden van een voortzetting van de katholiek- socialistische coalitie in België zijn klein geworden. Formateur P. vanden Boeynants verklaar de na een nieuw interimrapport te hebben uitgebracht aan koning Boudewijn, dat hij geen andere oplossing zag dan de vorming van een zakenkabinet of van een katholiek-liberale regering. Dinsdagmiddag ontstond in de sinds 10 februari bestaande re geringscrisis een nieuwe situatie, doordat de socialistische partij zich wel bereid verklaarde ver der te onderhandelen met de christelijke volkspartij, doch niet met.de als formateur optreden de voorzitter ervan. De socialis ten verweten Vanden Boeynants niet alleen de vorming van een nieuw rooms-rood kabinet door de socialistische kamervoorzitter A. van Acker en daarna door de katholieke demissionaire minis ter P. W. Segers te hebben ver hinderd, maar ook dat hij zich met zijn ontwerp-programma ook tot de (liberale) partij voor vrijheid en vooruitgang had ge wend. Dit „veto" tegen de formateur van de B.S.P. wekte ontstem ming in de christelijke volkspar tij, die zich in een verklaring onmiddellijk achter haar voor zitter schaarde. Dinsdagavond gaf formateur Vanden Boeynants toe, dat ook een coalitie met de liberalen niet gemakkelijk te vormen zal zijn. De voorzitter van de libe rale partij, O. van Audenhove, overhandigde hem dinsdagmid dag een uit twaalf pagina's be staand document met aanvullin gen op het ontwerp-programma. België wordt sinds 1961 door een katholiek-socialistische coa litie geregeerd. Daarvóór was een katholiek-liberaal kabinet onder leiding van de (katholieke) professor G. Eyskens' aan het bewind. Na zijn afwijzing door de so cialisten als minister-president is de Belgische kabinetsforma teur P. vanden Boeynants be gonnen met het overleg over de vorming van een katholiek-libe rale regering. Vanden Boeynants die voorzit ter is van de christelijke volks partij, verkreeg daarvoor toe stemming van het C.V.P.-be- stuur. Met de voorzitter van de par tij voor vrijheid en vooruitgang, O. van Audenhove, besprak hij het door hem opgestelde pro gramma voor een nieuwe rege ring. De onderhandelingen zul len vandaag worden voortgezet. Als gevolg van het „veto" van de socialistische partij tegen Vanden Boeynants wordt de kans op een nieuw rooms-rood coalitiekabinet thans niet groot meer geacht ondanks het feit, dat de socialisten zich bereid heb ben verklaard de onderhande lingen met de christelijke volks partij voort te zetten. Op een persconferentie zei formateur Vanden Boeynants te hopen vóór het einde van de week tot resultaten te kunnen komen in zijn onderhandelingen met de liberalen. In ieder geval verlangt hij, dat nog deze week de besprekingen over het pro gramma van een nieuwe rege ring worden beëindigd, Vanden Boeynants verklaarde eerder deze week, dat er naast een katholiek-liberale regering ook de mogelijkheid bestaat van een zakenkabinet. Een Duitse journalist van het weekblad „Die Bildzeitung" heeft dinsdagavond kans gezien ondanks de strenge bewaking het paleis binnen te komen, waar op dat moment het grote gala bal in de Burgerzaal werd ge geven. De journalist betrad on geveer een half uur nadat de koninklijke familie met haar gasten uit het Hilton-hotel in het paleis was aangekomen, de bal zaal. Het was prinses Beatrix die kort daarop de journalist op merkte als een niet geïnviteerde gast. De veiligheidsdienst van het koninklijk huis trad onmiddel lijk op en vroeg de man of hij 'Adv.) medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond Vee! bewolking Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 10 MAART Breskens 3.56 4.22 Terneuzen 4.32 4.58 Hansweert 4.06 4.32 Walsoor-den 4.15 4.41 VRIJDAG 11 MAART Breskens 4.34 4.59 Terneuzen 5.10 5.35 Hansweert 5.44 6.09 Walsoorden 5.53 6.18 fMr. iïO J.1 33 ZON op 7.08 7.05 MAAN onder op onder 6.35 11.28 8.42 6.37 A39 0.S0 9.00 9.22 een uitnodiging had. Toeii bleek dat dit niet het geval was, werd de Duitser uit de balzaal verwij derd, gefouilleerd en verhoord. Dit werd woensdagmorgen tij dens een persconferentie van de rijksvoorlichtingsdienst meege deeld. De woordvoerder deelde mee dat de maatregelen, die tegen de Duitse journalist zijn genomen, in eerste instantie hebben be staan uit het intrekken van de hem verleende faciliteiten. De man bevindt zich op vrije voe ten. Wel beraden de autoriteiten zich welke maatregelen tegen hem kunnen worden genomen. „Het lijkt mij dat hier een straf baar feit is gepleegd", aldus de R.V.D.-woord voerder. Op even gedurfde als inge nieuze wijze is de journalist er in geslaagd naar en in het pa leis te komen. Hij wist zich eers' toegang te verschaffen tot d' Oranjezaal van het Hiltonhote aan de Apollolaan, waar vóó het bal het galadiner werd ge geven. Vervolgens lukte het her een plaatsje te vinden in een de- vele auto's, die de gasten naai het paleis brachten. Door 'nie mand opgemerkt stapte hij me' andere gasten uit de wagen er betrad door niemand gecontro leerd de hoofdingang' van he paleis. Na deze verklaring over de toedracht van deze zaak klonk spontaan applaus op van de bin nen- en buitenlandse pers voor hun collega. De journalist is de 28-jarige Max Glauner uit Hamburg.- De Duitse journalist Max Glau ner heeft gisteren zijn excuses, vergezeld van een orchidee, per TOENEMENDE WIND Langs de noordelijke flank van een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye en Frankrijk trekt met vrij grote snelheid een frontensysteem naar het oosten. Deze storing nadert in de vroege ochtend 't noorden van ons land. Het ziet er naar uit, dat op de oceaan in het koufront van het. systeem een nieuwe storing tot ontwikkeling komt, wat nader hand op de verplaatsingssnelheid van het over de Noordzee nade rende front een vertragende in vloed kan hebben. Verwacht wordt derhalve, dat er de komende 24 uur over het, algemeen vee! bewolking aanwe zig zal zijn en er tijdelijk enige re gen of motregen zal vallen. De wind neemt geleidelijk toe tot matig en aan de kust tot krachtig uit h>«t zuid-westen. In de tempe- rettuuï komt weinig verandering. In Djakarta staan op het ogen blik twee partijen min of meer tegenover elkaar. Aan de ene kant is er het militaire apparaat, gevormd door tanks, pantserwa gens, jeeps en duizenden zwaar bewapende soldaten; aan de an dere kant staan tienduizenden studenten en leerlingen van la gere en middelbare scholen, „ge wapend" met bamboestokken, potten verf, kwasten en stukken krijt. In Djakarta -betitelt men het verzet van de jeugd tegen Soe karno's politiek en regering als de „verfoorlog". Sinds het vori ge weekeinde doet zich iets eigenaardigs voor bij deze verf oorlog. Alle leuzen die overdag met vette letters op muren en schuttingen worden geklad, wor den 's nachts weer weggeveegd door mensen die kennelijk toe stemming van de militaire auto riteiten hebben gekregen na het ingaan van de avondklok op -.traat te zijn. Dit karwei zou worden uitge voerd onder bescherming van de n-ief aan prinses Beatrix aange 'oden. Max Glauner schrijft dat zijn 'eekblad nooit de bedoeling seft gehad het Nederlandse ko- ingshuis of het Nedrelandse olk te krenken. „Men verwacht chter van de reporters dat zij net alle middelen proberen ob- ectief en ais ooggetuige te be- ichten en zich dus niet tevre- 'en stellen met het in ontvangst emen van droge teksten op of- 'iciële persconferenties", aldus Je Bildreporter De verslaggever vond dat hij over de behandeling' tijdens de verhoren niet te klagen had. Indonesische luchtmacht. Zoals bekend zou Omar Dhani, voor malig bevelhebber van de lucht macht, achter de mislukte staats greep hebbenn gestaan. Een eenheid parachutisten van de luchtmacht heeft de wacht overgenomen voor de ambtswo ning van minister van buiten landse zaken Soebandsio. Waar nemers hebben in dit verband gewezen op het feit, dat Soe- bandrio van communistische sympathieën is beschuldigd. Inmiddels heeft de comman dant van Djakarta, brigade-ge- raal Amig Machmoed, zijn troe pen bevolen „krachtig en mee dogenloos op te treden, maar toch zo dat hierbij „niet onnodig slachtoffer vallen". De generaal verklaarde dat er „profiteurs" zijn die de spontaniteit van de jeugd „ten eigen bate willen aanwenden". Er verschijnen steeds meer versperringen in de straten van de stad. Ook worden er steeds meer troepen per trein, vlieg tuig en vrachtauto naar Djakar ta gebracht. Het zwaarst be waakt wordt het paleis van Soe- karno. De straten rondom het paleis zijn volkomen verlaten omdat ze door militairen zijn afgesloten. Er zijn prikkeldraad versperringen opgericht, waar bij honderden militairen de wacht hebben betrokken.' Brandspuiten staan klaar om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn. (Zie verder pag. 3) De Italiaanse regering, een coalitie van christen-democra ten, socialisten, sociaal-democra ten en republikeinen, heeft dins dagavond met 173 stemmen voor en 123 tegen het vertrouwen van de senaat gekregen. In Bombay zijn 78 arrestaties verricht. Er heerstl reeds eem week een staking in de textiel industrie. Volgens de politie zijn de gearresteerden .vagebonden", die betrokken waren bij inciden ten van de afgelopen dagen, waarbij zeven politiemannen werden gewond door stenen van stakers. 1 Een regeringsvliegtuig" is gis termiddag' naar Straatsburg ge vlogen om Nederlandse afge vaardigden van het Europese parlement op te halen, die zijn uitgenodigd voor dé huwelijks plechtigheid in Amsterdam. De Amsterdam: De koninklijke gas ten arriveren in het Hilton-hotel voor het diner. V.l.n.r.: prinses Armgard zur hippe Biesterfeld, de moeder van prins Bernhard. mevr. G. von Amsberg, de moe der van Claus von Amsberg. prins BernhardClaus, prinses Beatrix en H.K.H. koningin Ju liana. meesten van hen zullen van avond weer naar Straatsburg te rug worden gevlogen om het slot van de Europese parlements- zitting van deze week te kun nen bijwonen. Dank zij deze luchtbrug hebben de Nederland se afgevaardigden woensdag middag in Straatsburg nog het Europese begrotingsdebat kun nen bijwonen alvorens naar Am sterdam te vertrekken. Het Britse lagerhuis heeft dinsdagavond de defensiepolitiek van de labourregering goedge keurd. De stemverhouding was 297 voor en 283 tegen. De libe ralen steunden de regering. Tot degenen die voor stem den. behoorde Christopher Mayhew die vorige maand ont slag nam ais minister van ma rine omdat hij het bedrag van 20 miljard gulden dat de regering tegen 1970 voor de defensie denkt nodig te hebben, te laag vond. Tevoren had minister van de fensie Healey onthuld dat de Amerikaanse F-lll bommen werpers met beweegbare vleu gels welke de Britse regering gaat aanschaffen, in Singapore zullen worden gestationeerd. Singapore zou de belangrijkste Britse basis in het verre oosten zijn. Als de basis Singapore zou moeten worden opgeheven of ah het geen zin meer zou hebben er te blijven, zullen de toestel len in Australië worden gesta- tionerd. Secretaris-generaal Oe Thant is ernstig ongerust over de uit breiding van de gevechten in Vietnam en meent dat elk ini tiatief om tot onderhandelingen te komen, dient te worden voor afgegaan door het staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Een woordvoerder van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties zei dinsdag tot de pers dat Oe Thant voorts meent dat het nationale bevrijdings front in Zuid-Vietnam aan be sprekingen over een regeling van de kwestie zou moeten deel nemen. Als derde voorwaarde voor onderhandelingen had Oe Thant een daadwerkelijke ver mindering van de militaire acti viteit door alle partijen ge noemd. Een rechter van het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft dinsdagavond verklaard dat de wereld, wanneer Amerika het slagveld niet verwisselt voor de conferentietafel, misschien al leen van de communisten heil gaat verwachten wat het tot stand brengen van vrede betreft. In een toespraak tot 2500 men sen aan de universiteit van mid- den-Tenessee zei rechter Wil liam O. Douglas in een toespe ling op de kwestie-Vietnam, dat Amerika het handvest van de Verenigde Natis schendt door het voeren van wat hij noemde een aanvalsoorlog. Wij zullen moeten gaan praten in plaats van militair geweld te gebruiken. Moeten wij het zover laten ko men, dat de communisten dege nen worden op wie de ogen van de wereld zich richten voor vre de?, aldus Douglas. Een afgelegen Amerikaans troepenkampement in het noord westen van Zuid-Vietnam bij de grens met Laos schijnt door de vietcong onder de voet te zijn gelopen. Er is sinds woensdag morgen vroeg geen contact meer met het kamp, aldus heeft da Amerikaanse militaire leiding in Saigon bekendgemaakt. Een Amerikaans vliegtuig dat de verdedigers van het kamp, 600 km ten noordwesten van Sai gon, te hulp kwam, werd neer geschoten. In het vliegtuig za ten minstens drie Amerikanen. Het kamp zou bestaan uit 12 man speciale Amerikaanse man schappen en 100 man inheemse troepen. Amsterdam: Prinses Paola (r.) en prins Albert in de hal van het Hilton-hotel vlak voor het begin van het diner voor prin ses Beatrix en Claus von Ams berg.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1