Luitenant-kolonel Oentoeng ter dood veroordeeld Slag in provincie Quang Ngin Griekse koninklijke familie maakte rondvaart HET WEER AMERIKA NEEMT NIEUW SOORT HEFSCHROEFVLIEGTÜIG IN GEBRUIK DE KONINKLIJKE BESLUITEN BETREFFENDE TITELS, NAMEN, WAPEN EN VLAG RADIO DE KOOK BRUIDSPAAR VOOR RADIO EN TELEVISIE WOENSDAG 9 MAART 1966 20e Jaargang - No. 6644 Burgerkleding Vergeten. Weerbericht Hoogwater Zon- en FT zustanden Applaus Scholieren bezetten Soebandrio's ministerie Het lijdende volk, Weer de „nekolims" Amerikaanse ambassade aangevallen meesterlijk! De Australische troepen Ter dood veroordeeld Wapen er» vlag Ook toespraak van minister Cals Frankering bij abonnemenfe-TERNEUZEN Directeur-Hoofdredaetenr! I. van Re Sand# Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 et. Losse nrs 12 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzet* Advertentieprijs per mnt 18 et; minimum per advertèntie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1.10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Trending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot, 10 uur voormiddag. Luitenant-kolonel Oentoeng, de voormalige commandant van de paleiswacht van president Soe- karno, is wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van vo rig jaar door een militair tribu naal ter dood veroordeeld, zo heeït radio-Djakarta bekendge maakt. Oentoeng is de tweede leider van de mislukte opstand die te rechtstaat. De 40-jarige Njono, voorzitter van de ,,Sobsi de communistische federatie van vakbonden, werd vorige maand tot de doodstraf veroordeeld en heeft aan president Soekarno gratie gevraagd. Verwacht wordt dat Soekarno een jaar zal wach- ten voor hij zijn besluit bekend maakt. Oentoeng werd elf dagen na de mislukte aanslag gegrepen toen hij probeerde naar midden- Java té ontkomen, waar commu nisten nog verzet boden. Dat ge beurde in Tegal, waar hij in burgerkleding uit de bus naar Semarang sprong. Daarbij viel hij viel hij tegen een telefoon paal. Voorbijgangers grepen hem omdat zij meenden met een zak kenroller te doen te hebben. Bij zijn val was hij gewond aan oog, rechterarm en linkerbeen. Op hem werden een identiteitskaart ten name van Banbang en een half miljoen roepia gevonden. Het geld bleek in de bus door Oentoeng te zijn gestolen. In de middaguren van 11 oktober werd hij naar de politiepost te Tegal gebracht, waar een politieman hem herkende. Oentoeng heeft tijdens het proces alles ontkend. Hij gaf al- leen toe zijn soldateneed te heb ben geschonden, die onvoor waardelijke trouw aan zijn supe rieuren eist. „Dat deed ik om de president en de Indonesische re volutie te redden van de staats greep die door de generaals op 5 oktober zou worden gepeegd Oentoeng wordt beschreven als een goede vechter zonder her sens. De P.K.I. had hem een ho ge positie beloofd wanneer lm 7,ou slagen. Hij werd bekend toen hij met een afdeling parachutis ten vier jaar geleden landde in ZWAKKE TOT MATIGE WIND Het K.N.M.L deelt mede: Een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk strekt zich in oost-west richting uit van mid den-Europa tot ver over de oce aan. Een zwak front zal in de loop van vandaag langzaam van het noordwesten naar het zuid oosten over ons land trekken. Hier en daar gaat dit gepaard met enige lichte regen. De mist, die zich in de vochti ge lucht voor het front plaatse lijk heeft gevormd, kan zeer hardnekkig zijn. Na bet pas seren van het front zal de zwak ke tot matige wind ruimen van zuidwest naar noordwest en zijn later enkele opklaringen te verwachten. In de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vooral aanvankelijk hier en daar mist en op enkele plaatsen enige lichte regen. Later ook enkele opklaringen, het eerst in het noordwesten. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als dinsdag. WOENSDAG 9 MAART v.m, n.m. Breskens 3.20 3.41 Terneuzen 3.56 4.20 Hansweert 4.30 4.54 Walsoorden 4.39 5.03 DONDERDAG 10 MAART Breskens 3.56 4.22 Terneuzen 4.32 4.orf Hansweert 4.06 4.32 Walsoorden 4.15 4.41 de moerassen van het toenma lige Nederlands Nieuw-Guinea. Na de souvereiniteitsover- draeht van dit gebied raakte hij in de vergetelheid. De leider van de campagne ter bevrijding van Nieuw-Guinea, generaal Soehar- to, werd benoemd tot comman dant van het strategisch leger- commando. Deze sloeg de op stand van 1 oktober in een dag neer. Oentoeng vluchtte toen hij merkte dat het getij was ge keerd. Oentoeng heeft dertig dagen tijd om bij president Soekarno gratie te vragen. Hij is schuldig bevonden aan verraad en het organiseren van een opstand tegen het gezag. Oentoeng die ook schuldig werd verklaard aan de dood van zes generaals, barstte in tranen uit toen het doodvonnis werd uitgesproke. Het publiek applau disseerde langdurig. Traangas en waarschuwings schoten konden dinsdag ruim 5000 scholieren er niet van weer houden het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken te bestormen. Zij slaagden er in langs de bewakers te komen en het gebouw binnen te dringen. Enkele uren later was men er nog niet in geslaagd de-jongelui naar buiten te krijgen. Zij trapten de deur van mi nister Soebandrio's werkkamer in, maar deze was leeg. Toen de duizenden scholieren zich in de vroege ochtend op weg naar het ministerie bega ven, veroprzaakte dit een grote verkeerschaos. Tijdens de de monstratie voor het ministerie werden zes kinderen door traan gasgranaten gewond. Zij werden naar ziekenhuizen vervoerd. Een groot deel van het meu bilair in het ministerie is ver nield. Boven de hoofdingang kalkten de betogers de woor den: „Hoofdkwartier van het lijdende volk". Daarnaast werd een hond ge schilderd, waarvan de kop de gelaatstrekken vertoonde van dr. Soebandrio en de staart het hamer-en-sikkelembleem vorm de. Een Chinese vlag werd met benzine overgoten en verbrand. Naar de A.N.P.-correspondent meldt hielden ongeveer tiendui zend studenten en scholieren het gebouw bezet. Ze waren op hun mars naar het ministerie bege leid door pantserwagens van de „Siliwangi"-divisie en droegen vaandels mee van het pas ge vormde studentenregiment, dat genoemd is naar de vorige maand bij een betoging omgekomen student. Voor zover bekend zijn bij de bestorming van het mi nisterie geen slachtoffers geval len. De rond tweehonderd amb tenaren die er zich bevonden, vluchtten het gebouw uit toen de betogers er binnendrongen. Minister Soebandrio was op dat moment aan de zijde van presi dent Soekarno op een massa bijeenkomst. Op de massabijeenkomst, el ders in Djakarta, verklaarde president Soekarno, dat de neko lims (neo-kolonialisten, kolonia listen en imperialisten) de hand hebben in de betogingen. „Ik weet dat er mensen achter deze beweging zitten die geld geven (aan de studenten)", zo zei hij. Doelend op de betogers die het ministerie van buitenlandse za ken bestormden riep hij uit: „O God, vergeef hun. want ze we ten niet wat ze doen". Hij riep het volk op tot eenheid. „Ze zeggen dat ze mij als hun leider accepteren, maar ze ondermij nen mijn gezag. Velen kennen Boeng Karno nog niet genoeg. Hij houdt er niet van onder mijnd te worden", aldus de pre sident. Dinsdag verscheen een order van Soekarno waarin deze een beroep doet op volk en leger zich te onthouden van onwettig optreden. De waakzaamheid moest worden vergroot om te voorkomen dat dê pogingen om de revolutie naar rechts af te buigen succes hadden. Na de bestorming van het mi nisterie van buitenlandse zaken moesten, naar nader vernomen wordt, zes kinderen naar het ziekenhuis worden gebracht na dat ze door traangas bedwelmd waren geraakt. Het presidentiële paleis staat onder zware bewaking. AANKOMST KONINKLIJK PAAR BIJ PALEIS Amsterdam: Het koninklijk paar arriveerde maandagmiddag bij het paleis op de Dam. Rechts prinses Beatrix met haar ver loofde en de moeder van Claus von Amsberg. Duizenden studenten hebben dinsdag de Amerikaanse ambas sade in Djakarta aangevallen, zo meldt radio-Djakarta. De stu denten demonstreerden tegen wat zij noemden, de Amerikaan se inmenging Indonesische aangelegenheden en de Ameri kaanse politiek in Vietnam, al dus het radiostation. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft gezegd bij de Indonesische autoriteiten een scherp protest te zuilen indie nen. Een woordvoerder zei dat het ambassadegebouw door 200 tot 300 studenten met stenen en moiotov-cocktails was aange vallen. Er zouden geen Ameri kanen zijn gewond, maar de de monstranten richtten aanzienlij ke schade aan ambassade-auto's aan. Volgens bet Noordvietnamese persagentschap heeft de vièteong sinds vorig jaar september vijfdui zend man van de Amerikaanse eer ste luchtcavaleriedivisie gedood. Deze gepantserde troepen kwamen in september in Vietnam aan. Het persbureau zei, dat door de grote verliezen de verwachting van de Amerikanen om met behulp van deze troepen het bergachtig gebied (Adv.) Mr. ZON op onaer op <1 7.10 6.33 10.03 10 7.08 6.35 11.28 11 7.05 *37 12 7.03 D.39 0.50 MAAN onder S.25 8.42 9.00 9.22' 'n Hero produkt ■in het centrum van Zuid-Vietnam onder controle te krijgen, teniet was gedaan. Het Noordvietnamese persbu reau meldde voorts, dat bij recente gevechten in midden-Vietnam acht duizend man geallieerde troepen, onder wie 4.615 Amerikanen en 1.542 Zuidkoreanen, zijn gesneu veld. De afgelopen 48 uur zijn er geen gevechten van enige betekenis ge meld. Wel zijn er bijna 40 bombar- dementsvluchten uitgevoerd op mi litaire installaties bij Vinh en Tanh Hoa, waar de Amerikaanse vlieg tuigen door hevig afweervuur wer den bestookt. Dinsdag is een nieuw soort hef- schroefvliegtuig ingezet, de CH-46 A „Sea Knight". Het vliegdekschip Valley Force heeft 27 van deze toestellen naar Da Nang vervoerd. De Sea Knight heeft twee turbi- nerotors, een voor en een achter. Het toestel is een kleinere uitgave van de Chinook, die reeds in Zuid- Vietnam wordt gebruikt. De Sea Knight kan 25 manschappen of vijf ton nuttige lading vervoeren, de chinook 30 5 35 manschappen of 6 a 7 ton lading. Bij de zware slag in de provin cie Quang Ngai die drie dagen heeft geduurd en zondag is geëindigd, zijn 634 Noordvietnamese soldaten gesneuveld, zei een Amerikaanse woordvoerder dinsdag. De mari niers hebben zich nu uit dit gebied teruggetrokken. Het toezicht wordt door Zuidvietnamese soldaten uit geoefend. Australië zal zijn troepenmacht in Zuid-Vietnam in mei. van dit jaar op 4500 man brengen, zo hebben het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken en de Australi sche premier Holt dinsdag bekend gemaakt. Premier Ky van Zutd- Vietnam had om deze uitbreiding verzocht. Australië heeft 1500 militairen in Zuid-Vietnam. Deze zullen wor den vervangen door twee infante- riebataljons, een speeiaal Jucht- machteskader voor bewaking en patrouille en hulpeenheden, in to taal 4500 man. Bovendien zullen 8 hefschoefviiegtuigen naar Zuid- Vietnam worden gezonden. Premier Holt zei dat hierbij voor de eerste maal dienstplichtigen naar het buitenland worden gezon den. Voorheen waren het alleen vrijwilligers die Australië overzee zond. Een bijzondere rechtbank in Sai gon heeft maandag een van de grootste Zuidvietnamese zaken lieden ter dood veroordeeld omdat deze zou hebben geprofiteerd van de in het land heersende oorlogs toestand. De 35-jarige Ta Vinh werd schul dig bevonden aan hamsteren, spe culeren en omkoping van rege- ringsf unctionarisen De veroordeelde heeft 24 uur de tijd gekregen om "bij het staats hoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu, om verzachting van zijn vonnis te verzoeken. Voeong Gia Ky, beschuldigd van medeplichtigheid, werd vrijgespro ken. „Zijne koninklijke hoogheid prins Claus George Willem Otto Frederik Geert der Nederlanden, jonkheer van Amsberg" zijn de titels en namen die de heer Claus von Amsherg na de voltrekking van het luuvssijk met prinses Bea trix zal dragen. Aldus blijkt uit het koninklijk besluit van 16 februari j.l. over de titels en namen van de heer Von Amsberg. Het besluit is ge plaatst in liet maandag versche nen staatsblad nr. 70. Verder wordt in het besluit be paald: „Van genoemd tijdstip af is hij lid en prins van ons huis." „De kinderen die uit voormeld huwelijk geboren mochten wor-: den, zullen onverminderd de hun verder toekomende de volgende titels en tarnen dragen: Zijne (hare) koninklijke hoog heid prins (prinses) cier Neder landen; prins 'prinses) van Oranje-Nassau, jonkheer jonk- vrouwe) Var Amsberg", aldus het besluit. Udv.) TERNEUZEN Noordstvaat 102 Tel. 01150-3128 Ook werd staatsblad nr. 71 uit gegeven met het besluit van 16 februari, „houdende vaststelling van wapen en ondcrscheidings- vlag van zijn koninkJijke hoog heid prins Claus der Nederlan den". Het waoen van Claus von Ams berg is gevierendeeld en is links boven uitgevoerd In azuur, 'be zaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechts ge wende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladeren on twee parelpunten van het zelfde, getongd en genageld van keel, in de rechter voorklauw op geheven houdende in schuinlinkse stand een ontbloot Romeins zwaard van zilver, met 'gevest van goud, de punten omhoog en de pijlen tezamengebonden met een lint van goud. Rechtsboven en links staat in sinopel een zil veren kasteel op een drietoppige gouden berg afgebeeld. Verder is toegekend een lang werpige vlag van azuur, waarvan de hoogte 5/6 der lengte be draagt, in vier vakken verdeeld door een over het midden ge plaatst staand vierarmig kruis van oranje kleur ter breedte van 1/5 van de hoogte der vlag. In het midden van het kruis is het wapen van het huis van Oranje aangebracht. Oranjebloesems uit Valencia Het gemeentebestuur van Va lencia in Spanje heeft besloten het prinselijk bruidspaar een bloemengroet te brengen. Het zendt enige kisten met oranje bloesems naar Nederalnd. Oran jebloesems zijn in Spanje in het voorjaar de bruiloftsbloemen bij uitnemendheid. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat prinses Beatrix en de heer Von Amsberg zich op de avond va" hun trouwdag om 20 uur via de radio en televisie tot het Nederlandse volk zullen richten om hun dank uit te spre ken voor de grote sympathie en de hartelijke belangstelling die zij bij hun huwelijk hebben on dervonden. De minister-president zal zich donderdagmorgen bij de aanvang van de uitzendingen van de trouwplechtigheid via de televi sie om 9.55 uur via de radio tot het bruidspaar en het Neder landse volk richten. WIJZIGING ■AANVANGSTIJD HUWELIJKS REPORTAGE De N.R.U. deelt mee dat in af wijking van hetgeen in de pro grammabladen staat vermeld, de radioreportages via de zenders Hilversum I en II over het hu welijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg om 10.00 uur zullen beginnen, dat is 10 minuten vroeger dan ver meld staat. In verband hiermee zal het programma „vorstelijke muziek" tot 09.00 uur duren. De hierna volgende programma-on derdelen beginnen alle tien mi nuten eerder dan werd aange kondigd. Voorts is alsnog een sportru- briek in het programma opgeno men. Reportages en uitslagen van die dag gespeelde wedstrij den kan men beluisteren via de zender Hilversum II van 17.15 tot 17.30 uur. Het aangekondig de programma van tienersterren wordt in verband hiermee een kwartier ingekort. Het ril van de buitenland se koninklijke gasten, die in ver band met het huwelijk van prin ses Beatrix in Amsterdam zijn, hebben de „vrije" dinsdag benut voor het maken van privé-uit- stapjes. Zo gingen prinses Sophie van Bourbon, de echtgenote van de Spaanse kroonpretendent Juan Carlos, en haar zuster kroonprinses Irene van Grieken land naar Leiden waar zij een onverwacht bezoek brachten aan het rijksmuseum voor vol kenkunde. Twee uur lang wer den zij daar rondgeleid door de directeur van het museum, dr. Ph. Potte. De prinsessen kwa men naar Leiden nadat zij in Amsterdam lovende woorden hadden gehoord over de in het museum voor volkenkunde waar zij voor de boudhistische verza meling grote belangstelling toon den. Het Griekse koninklijke paar maakte bijna onopgemerkt een langdurige rondvaart door de Amsterdamse havens en grach ten. De stemming in het Amstel- hotel, waar de meeste van de koninklijke gasten zijn onderge bracht en waar dinsdag ook de prins en prinses van Luik en de groothertogin van Luxemburg aankwamen, wordt als „erg ge zellig" gekenschetst. Er was be paald sprake van vreugde toen Juan Carlos van Bourbon een dag verlaat in het hotel arri veerde. De gasten waren op dat moment bezig aan de lunch. Juan Carlos had kort daarop nog een. ontmoeting met prins Bern- hard, dia een kijkje was komen nemen bij de gasten die in het Amstelhotel logeren. ADENAUER IN PARIJS Dr. Konrad Adenauer, oud bondskanselier van West-Duits- land, is dinsdag in Parijs aange komen, op uitnodiging van de uitgeverij die de Franse uitgave van zijn gedenkschirften ver zorgt. Hij zal donderdag met president De Gaulle lunchen en nog' met andere Franse leiders praten. Adenauer verklaarde bij aan komst in Parijs nog niet te we' ten waarover hij met De Gaulle zal spreken. Hij werd op het vliegveld van Orly door M Franse minister van staat Louis Joxe ontvangen, ondanks het feit dat zijn bezoek een particu lier karakter draagt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1