Brits vliegtuig bij verongelukt FLEXA Politie in Djakarta loste waarschuwingsschoten op betogende studenten Nationaal geschenk op paleis Soestdijk overhandigd ALLE INZITTENDEN (124) OMGEKOMEN weekend-systeem TWEE DODEN BIJ GROTE BRANS IN AMSTERDAMSE BINNENSTAD Maandag 7 dinsdag 8 maart 1966 20e Jaargang - No. 6643 Derde vliegramp in 24 uur 75 Amerikaanse Zakenlieden Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Opnieuw vliegtuigongeluk Buitenlandse inmenging in Oeganda? Bedelaars in Djakarta Prof. Tinbergen acht geboorteregeling noodzakelijk Poclsjorny vraagt gratie voor Njono Reddingsniateriaal voor Amsterdamse binnenstad Door vuurzee overvallen Werk van pyromaan Nog meer geld Jfgrinneriiigen Enthousiast Stijlvol diner in het Prinsenhof te Delft Twee politiemannen doodgeslagen in India Serviezen, tafelzilver en een cheque van één miljoen gulden Tijd en vertrouwen ffeankerfogbSJ «bemnawent: TERNEU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van 9e Sande Admfnistratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Boeing 707-straalpassagiers- vliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij „B.O.A.C." is zater dag met 124 inzittenden op de berg Foeji ten zuiden van Tokio neer gestort en in brand gevlogen. Geen van de inzittenden heeft de ramp overleefd. Het passagiersvliegtuig dat op weg was van Tokio naar Hong kong, boorde zich ongeveer 100 meter beneden een weerkundig station en op een afstand van 12 kilometer van een luchtverdedi gingsopleidingscentrum in het dichte bos en vloog in brand. Twee uur later meldde de brandweer dat het bos nog steeds brandde. De wrakstukken en bagage van de pas sagiers hadden zich over een uit gestrekt gebied verspreid. Zelfs op de stad Gotemba kwamen delen terecht. Het weerkundig instituut te To kio had zaterdagmiddag gewaar schuwd voor slecht weer in de Japanse berggebieden. Het toestel stortte om twee uur in de middag (plaatselijke tijd) neer. Er waren 113 passagiers en elf bemanningsleden aan boord. Het is de derde vliegramp in Japan bin nen 24 uur. Vrijdag verongelukte op de luchthaven van Tokio een Canadese DC-8, waarbij 64 mensen omkwamen en eveneens zaterdag stortte in de baai van Tokio een hefschroefvliegtuig van de Japanse marine neer. Twee van de vijf be manningsleden werden gered. De helikopter zocht naar wrakstukken en stoffelijke resten van de op 4 februari in de baai van Tokio neer gestorte Boeing 727 van een la- panse luchtvaartmaatschappij. Dat ongeluk kostte aan 133 mensen het leven. De Japanse immigratie-autoritei ten hebben gezegd dat zich aan boord van het toestel 85 Amerika nen, 12 Japanners, drie Fransen, twee Britten, één Chinees, één Nieuwzeelander, één Ghanees en één Zuidkoreaan bevonden. De be manning bestond uit negen Brit ten, onder wie gezagvoerder Dob- son, één Japanner en één Chinees. Alle stoffelijke resten zijn gebor gen. Ooggetuigen en een serie foto's wijzen erop dat de Boeing-707 van de B.O.A.C. al in de lucht uiteen begon te vallen. Men acht het onwaarschijnlijk dat de oorzaak een vliegtuigbotsing zou zijn geweest. Twee lijken lagen 500 meter van de grootste wrakstukken verwij derd. Tot de slachtoffers behoorden 75 Amerikaanse zakenlieden die op uitnodiging van een Amerikaanse koelkastenfabriek een rondreis door het verre oosten maakten. Een woordvoerder van dit bedrijf (Adv.) zei dat hun wederverkopers elk jaar zo'n reis aangeboden krijgen. Een Amerikaans C-130 transport vliegtuig is zondag bij de lucht machtbasis Tacbikawa bij Tokio verongelukt. Het vliegtuig raakte tijdens bet opstijgen met het staart- wiel een omheining. Het schoof daarna over een weide, waarbij een vleugel en een wiel werden bescha digd. Later bleek dat het vliegtuig nog niet van de grond was geweest, maar van de startbaan was geraakt bij een poging een van de motoren te starten. De vijf bemanningsleden bleven ongedeerd. Indonesische militairen moesten zaterdag waarschuwingsschoten lossen om een groep van driedui zend betogende scholieren buiten het bureau van minister van bui tenlandse zaken Soebandrio te houden. De militairen konden ech ter niet beletten dat de betogers zich enkele uren voor het gebouw ophielden, beledigingen aan het adres van dr. Soebandrio schreeu wend. De minister was niet op zijn kantoor aanwezig. Een dag eerder had hij in een toespraak tot een groep aanhangers van het z.g. Soekarnofront gezegd dat de Indonesische revolutie nieu we ideeën naar voren heeft ge bracht, die met gulden letters in de wereldgeschiedenis zullen woraen aangetekend. Terwijl hij het woord voerde, werden huiten op muren, deuren, ramen en voertuigen tegen hem gerichte slagzinnen geschil derd. „Soebandrio speelt ons tegen een ander uit", zo kon men lezen. Premier Milton Obote die vorige week in Oeganda alle macht aan zich trok, vijf minis ters liet arresteren en de grond wet buiten werking stelde, heeft donderdag de president sir Fre derick Moetesa er van beschul digd, dat deze had gepoogd bui tenlandse militaire hulp te krij gen om de regering omver te werpen. Dr. Obote zei in een radiorede voorts, dat de parti culiere secretaris van de eerste- minister van Boeganda de grootste deelstaat van Oeganda waarvan sir Frederick Moetesa de vorst is thans in het bui tenland ook hulp tracht te krij gen voor de uitvoering van sub versieve plannen. Sir Frederick had eerder dr. Obote beschuldigd van ongrond wettig optreden, terwijl de volks vertegenwoordiging van Boegan da ook het buiten werking stel len van de grondwet heeft ver oordeeld. Dr. Soebandrio herinnerde aan de door Karl Marx gelanceerde slagzin: „Proletariërs over de hele wereld, verenigt u". De Indonesi sche eerste vice-premier voegde hier zijn eigen slagzin aan toe: „Alle progressieve en revolutionaire krachten over de hele wereld, treedt gezamenlijk neo-kolonialis- ten, kolonialisten en imperialisten tegemoet". Soebandrio beschuldigde de Verenigde Staten ervan te streven naar politieke, economische en cul turele wereldoverheersing met be hulp van hun inlichtingendienst. Misschien zullen een tienduizend tal bedelaars die nu door de straten van Djakarta rondzwerven, binnen kort naar de eilanden aan de rand van Indonesië worden overge bracht. Duizenden van deze men sen, hoofdzakelijk vrouwen en kin deren, zijn in de weken na de ok- tober-staatsgreep uit midden- en oost-Java naar de hoofdstad geko men. Velen van hen hadden man of vader bij de strubbelingen na de mislukte staatsgreep verloren. Zij brengen de nachten door onder bruggen, in de parken, winkelpor tieken of spoorwegstations. Over dag klampen zij iedereen, vooral buitenlanders, aan voor een aal moes. De vice-gouverneur van groot-Djakarta heeft gezegd dat dit bedelaarsprobleem vóór de aan vang van de conferentie der „nieuw opkomende krachten', welke in augustus in Djakarta moet worden gehouden, zal worden opgelost. Reeds eerder heeft men met het oog op conferenties of andere ma nifestaties in Djakarta bedelaars uit die stad naar elders overge bracht. De directeur van het Nederlands economisch instituut, prof. Tinber gen, heeft de Indonesische rege ring aangeraden geboorteregeling toe te passen teneinde de bevol kingsgroei te beperken. Hij gaf voorts de raad voorrang te geven aan economische vraagstukken in plaats van het aanwakkeren van nationalistische gevoelens. Volgens het persbureau Antara zijn naar het oordeel van prof. Tin bergen die zoals gemeld op uitno diging van de Indonesische rege ring een bezoek aan Djakarta bracht, factoren als nationalisme niet minder belangrijk, maar dient er een natuurlijk evenwicht te be staan tussen niet-economische en economische factoren. Prof. Tinbergen adviseerde acht procent van het nationale inkomen uit te trekken tér voorkoming van slechter wordende economische omstandigheden. De Indonesische bevolking neemt jaarlijks met 2(4 miljoen zielen toe, terwijl de produktiestijging hier geen gelijke tred mee houdt. De Nederlandse deskundige acht ge boorteregeling dan ook dringend geboden. President Podgorny van de Sow- jet-Unie heeft zaterdag aan presi dent Soekarno verzocht, de onlangs ter dood veroordeelde Indonesische vakbondsleider Njono gratie te verlenen. steeg aangebouwde wrakke trap penhuis en voor de buurtbewoners staat het vast, dat het vuur moet ziin aangestoken door de maniak of pyromaan, die door de bevol king eveneens aansprakelijk wordt gesteld voor de recente branden in de Bethanienstraat, de Dijkstraat, de Wagenaarstraat, de Oude Hoog straat en de Van Oldenbarneveldt- straat. Misschien is er nu een eind gekomen aan de lugubere reeks want op aanwijzing van 2 wacht lopende buurtgenoten in dit deel van de binnenstad is de angst psychose dermate toegenomen dat men 's nachts wacht houdt werd de 29-jarige kellner H. H. uit Am sterdam door de politie aangehou den. Het kostte de politie veel moeite om te voorkomen dat de man door de woedende buurtge noten werd gelyncht. Kort na de aanhouding van H. meldde zich ook zijn 29-jarige col lega A. D. bij de politie. Deze man was door de buurtbewoners wel gezien maar ongemoeid gelaten, omdat hij nogal dronken was. Na een verhoor zijn de twee kellners op vrije voeten gesteld. Zij waren er positief niet bij betrok ken, aldus de chef van de recher che van het bureau Warmoesstraat. Burgemeester Van Hall heeft de brandweer en de B B. opdracht ge geven de buurtdienst die de bewo ners in de Bethaniendwarsstraat en omgeving in het leven hebben ge roepen in veband met de recente branden in deze buurt, zoveel mo gelijk hulp te verlenen. Om de be woners van hun gevoel van mach teloosheid af te helpen heeft de brandweer uit de depots van de B.B. afkomstige reddingslijnen en ladders aan deze dienst uitgereikt. De heer Van Hall zegde alle morele en materiële steun toe. De politie zal in de bedreigde buurt versterkt surveilleren. Er is voorts overleg gepleegd om tot de nodige coördi natie van meldingen en wacht diensten te komen. De maatregelen zijn genomen wegens de grote ongerustheid, die bij de bewoners is ontstaan. Zoals bekend kwamen in de afgelopen vier weken bij branden in deze buurt acht mensen om het leven* Het gerucht blijft gaan dat er een pyromaan aan het werk is. Ook de' politie krijgt de indruk dat.dit het geval is. Precies vier weken nadat zes Amsterdammers bij een hevige brand in de Bethanienstraat in de Amsterdamse binnenstad het leven lieten, zijn opnieuw twee personen in de nacht van zaterdag op zondag in een vlammenzee op een steen worp afstand van die plaats omge komen. De brandweer deed deze ver schrikkelijke ontdekking toen zij na ruim drie kwartier strijd met een laaiende vuurzee via het trap penhuis het perceel Kloveniers burgwal 38 op de hoek van de Boerensteeg kon binnendringen en in de kromming van de trap van de eerste naar de tweede verdie ning de verkoolde lijken van een man en een kind aantrof. De slachtoffers zijn de 29-jarige C. Pierie en zijn bijna twee jaar oude zoontje Ronald. Vijf andere personen konden zich op het nippertje in veiligheid stel len. De 26-jarige mevrouw G. J. M. Pierievan Rijsewijk die met baar man en zoontje op de eerste ver dieping woonde, sprong dwars door een ruit en kwam terecht in de Boerensteeg. Zij werd door omwo nenden naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bleek dat haar ver wondingen niet van ernstige aard waren. Kort na het uitbreken van de brand, toen het echtpaar wakker werd door de brandlucht, had haar echtgenoot gezegd, dat zij zich in veiligheid moest trachten te stel len, terwijl hij het kind uit de an dere kamer zou halen. Waarschijn lijk heeft de heer Pierie daarna ge tracht met het kind naar boven te vluchten, maar is hij overvallen door de hevige vuurzee. De bewoners van de tweede en derde etage, resp. het echtpaar Doornekamp en mevrouw Haal- meyerHamel en haar veertien jarige zoon Bob, konden via een noodluik en een platje het door de ijzerhandelaar H. Out bewoonde pand op nummer 40 bereiken en zo hun leven redden. De brand was volgens de brand weer-ontstaan in het in de Boeren- De heer J. Lachmon, voorzitter van de staten van Suriname, bood namens het Surinaamse comité een geschenk namens Suriname aan, een gouden drinkbeker voor de heer Von Amsberg en een gouden sigarettenbeker voor de prinses. Dit cadeau is gemaakt van Suri naams goud door een Surinaamse goudsmid, terwijl ook het hout Voor de doos waarin het cadeau was verpakt, uit Suriname afkom stig ia. Ook de heer Lachmon over- handwde een cheque en wel tei waarde van 20.000 gulden. De heer J. A. O. Bikker, voorz>t- ter van de staten van de Neder landse Antillen, overhandigde na mens het Antilliaanse comité zes zilveren schalen met inscriptie en het Antilliaanse wapen (een van elk eiland) en een cheque van 32.677,97 gulden. Mevrouw Stoffelsvan Haaften is voorzitster van het uitvoerend comité van het comité nationaal huvw|fe»*esci)enk. „In het interview op uw ver lovingsdag heeft u gezegd, dat u zich bewust was van de gevoelens en bezwaren die er onder het Ne derlandse volk leefden", aldus mr. Jonkman, en u voegde daaraan toe dat u hoopte dat de Nederlanders bereid zouden zijn u de tijd te gun nen en vertrouwen te schenken, zo dat u de kans zou krijgen om de weerstanden te overwinnen. Mr. Jonkman meende dat de meerder heid van het volk het bruidspaar die tijd en c!at vertrouwen zal ge ven, „dit temeer nu iedereen heeft kunnen zien, dat u samen gelukkig bent". Op uitnodiging van het comité bezichtigden het bruidspaar, de koningin en de prins in de Water- loozaai het geschenk. Daar was op stralend wit damast voor zes per sonen gedekt met een deel van de serviezen en het zilver. „Voor eer. lichte warme lunch", constateerde een van de hofdames. De koningin, de prins, prinses Beatrix en de heer Von Amsberg zetten zich aan tafel om alles van dichtbij te kunnen bekijken. De VLIEGTUIGONGELUK NR. 3 BIJ TOKIO Tokio: Het Amerikaanse trans portvliegtuig, dat zondag bij de luchtmachtbasis Tachïkawa bij Tokio verongelukte. familie bekeken en bewonderd. Het bestek is op zoveel verschillende gerechten berekend, dat de konin gin af en toe eens informeerde naar het doel van enkele van de minst- bekende bestekondei delen. De heer Von Amsberg liet zich door de gra veur haarfijn uitleggen hoe het' monogram is aangebracht. Het licht uit honderden kaarsen die brandden in de koperen veel- armige kronen ieek vonken te spatten uit de schat van rijkbe- werkte zilveren stukken die de tafel sierden welke zaterdagavond (Zie verder pag. 2). In de stad Krisjnanager, 80 km van Calcutta verwijderd, hebben studentenbetogers zaterdag twee politiemannen doodgeslagen, ver scheidene regeringsgebouwen in brand gestoken en talrijke winkels geplunderd. Drie spoorwagons gin gen eveneens in vlammen op. Vrij dag werd een student gedood bij schermutselingen met de politie. De studenten betogen reeds dagen lang tegen verordeningen aangaan de de voedselvoorziening. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Soestdijk: H. M. de koningin en prinses Beatrix bewonderen het glasservies, dat deel uitmaakt van het nationale huwelijksge schenk. Mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften heeft zaterdagmorgen in de stuczaal van paleis Soestdijk in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard het na tionale huwelijksgeschenk aange boden aan prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. Dit bestaat zoals bekend uit een „persoonlijk cadeau", een eetser vies voor 48 personen, tafelzilver voor 48 personen en een drinks er- vies voor 72 personen plus een be drag dat het bruidspaar heeft be stemd voor de revalidatie van ge handicapte kinderen in Nederland, Suriname en de Antillen. Op de symbolische cheque die mevrouw Stoffels daarvoor overhandigde, stond het ronde bedrag van l mil joen gulden. De eerste voorzitter van het ko ninkrijkscomité huwelijksgeschenk, mr. J. A. Jonkman (voorzitter van de eerste kamer der Staten-Gene- raal), sprak het bruidspaar toe. Hij haalde herinneringen op uit het leven van prinses Beatrix. Hij vertelde o.m. hoe de rotary-club in Makassar begin februari 1938 de geboorte van de prinees heeft ge vierd en hij stond ook even stil bii de intrede van prinses Beatrix in het staatkundig leven in 1956 toen zij achttien jaar was gewor den. Daarbij citeerde hij uit het portret dat Hella Haasse toen van de prinses schreef, dat de prinses „een karakter heeft dat zonodig tegen de verdrukking in groeit". prinses was enthousiast: „Het is prachtig geworden", zei ze, „tot nu toe heb ik er altijd alleen maar stukjes en beetjes van gezien, maar het geheel is fantastisch". Op een aparte tafel waren de achttien verschilende glazen van het glasservies en alle onderdelen van het zilveren bestek uitgestald. De glazen en bet zilver dragen evenals het eetservies het C-B- monogram. Dit monogram is ook gegraveerd in de bij het nationale geschenk passende zilveren scha len, koelers, kandelaars en shakers die de afgelopen weken door depu taties van verschillende organisa ties en instanties zijn aangeboden. Alie messen, vorken, lepels en glazen werden door de koninklijke

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1