Oentoeng verwierp aile beschuldigingen Bruggen en treinen ten noorden van Hanoi gebombardeerd VLIEGRAMP IH TOKIO EIST 64 Dl AL MAANDAG WIJZEN HET WEER Israël profiteert van de onderlinge verdeeldheid der Arabische landen de MUL Gasverwarming RECHTBANK 2 VONNIS Nederlandse scholieren in de Westerkerk ZATERDAG 5 MAART 1966 20e Jaargang - No. 6642 Goedkope propaganda NOORSE RODE KRUIS ZIET AF VAN HULP AAN INDIA Aanslagen Nog steecis betogingen in Djakarta Geheime zender Studenten bezetten universiteits gebouw Weerbericht Hoogwater Zon- en IVüaanstanden Hevige gevechten ten zuiden van Danang Bij loting zijn de elf jongens en elf meisjes aangewezen, die. op hun verjaardag in de Westerkerk de Nederlandse schooljeugd vertegen woordigen bij het huwelijk van prinses Beatrix, i Hieronder bevinden zich twee Zeeuwen, n.l. Wim Landheer (14) uit Middelburg en Janneke Basting (15) uit Oostburg. De scholieren zullen woensdag middag 9 maart door minister mr. I. A. Diepenhorst in Den Haag wor den ontvangen. Ze logeren in Noordwijk aan Zee, van waar ze donderdagmorgen om half acht naar Amsterdam gaan. (Adv.) Een begrip vöor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen DE JONGSTE VAN KROONPRINS AKIHITO VAN JAPAN De 3 maanden oude prins Aya. de jongste zoon van de Japanse kroonprins Akihito en prinses Michiko, komt voor liet eerst voor het oog van de perskamers, samen met zijn broer, prins Hiro j (6 jaar), en beide ouders. De pathetische vredesvlucht van Abie Nathan heeft niets uitge haald. De Israëliër werd in Egyp te in de cel gestopt en naar zijn land teruggestuurd in zijn witte vliegtuigje zonder dat hij zelfs met Nasser had kunen spreken. De staat van oorlog tussen de twee landen blijft dus voortdu ren, zoals met alle moslimburen van de Joodse staat. En in Tel Aviv mag men hopen dat ook het Israëlische geluk voortduurt dat die Arabische buren wel over eenheid praten (veel en vaak) maar dat er nooit iets van terecht komt. Want bestond die eenheid wel, dan is het nog de vraag of de Israëliërs er tegen opgewassen zouden zijn. De zaak ligt thans zelfs zo dat de interne eenheid van de stabiel ste Arabische staat Egypte - al niet meer als een paal boven water staat. Een reeks processen tegen leden van de Moslim-broe der-schap is' gevolgd nadat leden van die conservatieve organisatie een revolte zouden hebben over wogen. Of die aantijging helemaal juist is, blijft de vraag. Er is in het algemeen ontevredenheid in Nassers land, waartoe niet wei nig bijdraagt dat de economie een behoorlijke inzinking heeft en niet alleen doordat het militaire budget overbelast is door de strijd in Jemen. BOOT AFGEHOUDEN Onder die omstandigheden heeft Nasser zijn activiteiten in andere Arabische landen dras- tisch ingekrompen. Hij heeft voortdurend Arabische eenheid gepropageerd en zichzelf als de leider daarvan naar voren ge schoven, wat hem wel veel aan hang bezorgde in menig land, zij het doorgaans niet onder regeer ders. Op dit moment zou een uit breiding van zijn gezagsgebied, dat nog steeds de Verenigde Ara bische Republiek heet, hem dan ook niet welkom zijn. Het zou hem alleen maar last bezorgen met een nog grotere bevolking. In dit verband kan hij zonder spijt kijken naar Syrië, dat sinds het uit de V.A.R. trad. de ene staatsgerep na de andere beleef- Ffankeeteg büj •botuaement: TERNEÜsen Diraetêtrr-HooMredacteur: I. van 9e Sande Administratie-adresSmidswei Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. Het verwijt van de openbare aanklager, dat zijn beweging de Indonesische revolutie acht jaar achterop zou hebben gebracht en dat er economische moeilijkheden in het land door zouden zijn ont staan, noemde hij goedkope propa ganda. De prijsstijgingen zijn volgens hem veroorzaakt door de pogingen present Soekarno te verwijderen en door de tegen de regering ge richte demonstraties. Oentoengs raadsman, dr. Goe- moelja. zei vrijdag dat degene die in feite verantwoordelijk is voor de rtl-^entcmberbeweging, de voort vluchtige eeneraal Soepardjo is- In ieder geval heeft de door Oentoeng uitgeroepen revolutionaire raad nooit be-'aan. Wat wel bestond was een lijst met namen. Kan een stuk papier met een lijst namen de -> tchl grijpen? vroeg hij. Oentoeng onschuldig omdat de openbare nklager de beschuldigingen niet met bewijzen kan staven, aldus de verdediger» Een DC-8-straalvllegtuig van de Canadian Pacific Airlines is vrijdag aan het einde van de lan dingsbaan van het internationale vliegveld van Tokio in dichte mist verongelukt en in brand ge vlogen Het toestel dat een vlucht maakte van Hongkong naar Van couver, vloog in brand op het moment dat het de grond raakte. Twintig lijken van inzittenden werden uit het brandende wrak gehaald, terwijl een aantal ge wonden naar ziekenhuizen wer den overgebracht. Onder hen waren één Japanse en zes bui tenlanders. Hoewel het juiste aantal inzit tenden niet onmiddellijk bekend was, werd aangenomen dat zich 71 personen aan boord bevonden, te weten 63 passagiers en acht bemanningsleden, Het Noorse Rode Kruis ziet er van af een campagne op touw te zetten voor hulp aan de be volking van noodlijdende gebie den in India. Het is van mening dat voor een dergelijke actie geen reden is als de premier van India zelf verklaart dat in dit land geen voedselgebrek heerst. De Noorse regering overweegt intrekking van haar aanbod om 1,25 miljoen gulden voor India beschikbaar te .stellen DEMONSTRATIE VAN INDONESISCHE KAMI-STUDENTEN Indonesische Kumi-studenten hebben een massa-demonstratie gehouden tegen het nieuwe In donesische kabinet. Hier zien we de demonstranten met de vracht auto's voor het vervoer bij de ge bouwen van de universiteit voor de aanvang van de demonstratie Kolonel Oentoeng, tegen wie in Djakarta de doodstraf is geëist, omdat hij de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar zou heb ben geleid, heeft vrijdag zelf een pleidooi gehouden, waarin hij alle legen hem ingebrachte beschuldi gingen vierwierp. Hij wilde alleen toegeven dat hij verantwoordelijk was voor de 30- septemberbewegmg, die volgens hem uitsluitend was begonnen om president Soekarno te redden van een door een raad van generaals beraamde staatsgreep. De militaire rechtbank zal waarschijnlijk maan dag het vonnis vellen. Oentoeng zei dat generaal Soe pardjo en kolonel Heroe op 1 ok tober als delegatie van de 30-sep- temberbeweging aan president Soe karno diens fiat hadden gevraagd. De president gaf hierop geen rechtstreeks antwoord, maar gaf slechts bevelen die verder bloed vergieten moesten voorkomen. Hij benoemde generaal Pranoto op de plaats van de vermoorde minister van het leger, generaal Yani. Zover hij wist had president Soekarno de 30-septemberbeweging nooit als contrarevolutionair veroordeeld, zei Oentoeng. Hij somde hierna een serie aanslagen op Soekarno's leven op, waaronder wat hij noemde de zaak van 17 oktober 1952, toen Nasoetion die destijds kolonel was, het presidentiële paleis met tanks omsingelde en van de president eiste het gekozen parlement te ont binden. Duizenden Indonesische scholie ren hebben vrijdag het ministerie van onderwijs in Diakarta be stormd, maar werden in bedwang gehouden door militairen, die waar schuwingsschoten losten. Daarna belegerden zij het ministerie van buitenlandse zaken De muren van beide ministeries werden met anti communistische leuzen beklad. De betogers eisten dat de minis ter van buitenlandse zaken Soeban- drio, voor een speciale militaire rechtbank zal verschijnen. De mi nister van onderwijs, de historicus Soemardjo, zou een communist zijn, die betrokken zou zijn bij de staats greep van oktober 1965. Volgens het blad van de Indone sische strijdkrachten zijn donder dagavond in de Indonesische hoofd stad uitzendingen opgevangen van een klandestiene radiozender met als roepletters „Ampera", een af korting voor „het lijden van het volk". (Deze term werd enkele ja ren geleden door president Soekar no ook gebruikt.) De omroeper van het klandestie ne station dat door studenten van het technologisch instituut van Bandoeng in het leven zou zijn ge roepen zei dat de zender nodig was omdat de bestaande voorlichtings media in Indonesië geen getrouwe weergave geven van de gebeurte nissen. Met bamboesperen gewapende studenten in Djakarta hebben vrij dag het universiteitsgebouw bezet in een poging het regeringsbesluit om de universiteit tijdelijk te slui ten, te weerstaan. De studenten blokkeerden de toe gangen tot het universiteitsterrein toen militairen in pantserwagens trachtten het gebouw te bezetten. De militairen hebben stellingen buiten het gebouw bezet en de toe gangswegen afgezet. Elders in de Indonesische hoofd stad hielden ongeveer 3000 stude rende jongelui een bijeenkomst waarop zij plechtig beloofden hun strijd voor een verbod op de com munistische partij, wijziging van het kabinet en lagere prijzen te zullen voortzetten. Een studenten leider maakte de oprichting van een studentenregiment, genaamd „Hakim-regiment" naar de onlangs bij demonstraties omgekomen stu dent, bekend. Hij zei dat 42 aca demies en universiteiten hun steun aan het regiment hadden toegezegd. Het regiment zal zeven bataljons omvatten, welke naar generaais zullen worden genoemd die bij de mislukte staatsgreep zijn vermoord. De moeder van de omgekomen student installeerde het regiment. De militaire commandant van Djakarta, brigade-generaal Antir Machmoed, heeft vrijdag gezegd dat zich in Djakarta illegaal bewa pende groepen bevinden, die zijn opgericht door deelnemers aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Hij gaf het leger bevel deze groepen te vernietigen. straalvliegtuig werden daarbij neer gehaald. Er zouden 175 guerrilla strijders zijn gedood. In het gebied vertoefden verscheidene bataljons van de Noordvietnamese 308ste divisie. Op de doden werden auto matische geweren van Chinees fa brikaat gevonden. OPKLARINGEN Boven grote delen van Europa werden vrijdag middagtemperatu- ren gemeten tussen 8 en 12 gra den. In de westelijke Alpen even wel, waar tijdelijk regen viel, bleef het kwik bij ongeveer 6 gra den steken. In het waddengebied en in Denemarken waar nogal wat mist van de Noordzee wast binnengedreven, was het met 3 tot 5 graden nog iets kouder. In de noordelijke helft van Zweden en Finland bleef het enkele gra den vriezen. Inmiddels breidt een rug van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden naar het oosten uit. Aan de flank hiervan zal vandaag in onze omgeving een zwakke tot matige noordweste lijke wind waaien. In de lucht die hiermee aanstroomt kwamen vrijdag boven Engeland nog en kele buien voor, maar het ziet er naar uit dat het bij ons van daag op de meeste plaatsen droog zal zijn, terwijl voorts opklarin gen worden verwacht. De mist, die zich hier en daar zal hebben gevormd, zal in de ochtend vrijwel overal weer ver dwijnen. De middagtemperaturen zullen uiteenlopen van 7 graden dicht aan zee tot ongeveer 10 graden elders. medegedeeld door liet K.N.MrI., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden In de ochtend nog op enkele plaatsen mist. Overigens zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. Mid dagtemperaturen van 8 graden vlak aan zee tot ongeveer 10 gra den elders. ZATERDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 6.14 12,51 Terneuzen 0.49 1.26 Hansweert 1,29 2.06 Walsoorden 1.39 2.16 ZONDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 1.09 1.40 Terneuzen 1.44 2.15 Hansweert 2.24 2.55 Walsoorden 2.34 3.05 MAANDAG 7 MAART v.m. n.m. Breskens 1.58 2.22 Terneuzen 2.33 2.57 Hansweert 3.13 3.37 Walsoorden 3.23 3.47 Mr. ZON MAAN op onder op onder 5 7.19 18.26 16.02 7.0,9 6 7.16 18.28 17.35 7.34 7 7.14 18.29 19.07 7.53 8 7.12 18.31 20.36 8.10 Amerikaanse vliegtuigen heb ben gisteren voor het eex-st sinds de hervatting van de strijd doe len ten noorden van Hanoi ge bombardeerd, niet ver van de Chinese grens. Bruggen werden beschadigd en ook twee treinen die van Hanoi op weg waren naar China. In het zuiden drongen Ameri kaanse troepen tot vlak bij de grens met Camibodja door om een weg te bestoken, waarlangs verzetsstrijders Zuid-Vietnam binnenkomen. Aan de rand van Saigon zijn donderdag de lijken gevonden van drie jonge Zuidvietnamese ambtenaren, van wie de handen op de rug waren gebonden. Volgens een papier dat bij de lijken lag. waren zij doodgescho ten wegens verzet tegen het „be vrijdingsfront'' in Zuid-Vietnam. Het persbureau van Noord-Viet- nam meldt dat Amerikaanse pilo ten op 24 februari een kleuter school in Noord-Vietnam hebben beschoten, waarbij tien kleuters en twee leidsters het leven lieten. Amerikaanse mariniers en Zuid vietnamese regeringstroepen zijn vrijdag in een heftig gevecht ge wikkeld geraakt met Noordvietna mese elitetroepen op 112 km ten zuiden van de strategische basis Danang. Dit gebied is reeds lang in handen van de vietcong. De slag woedde de hele dag. Twee hef- schroefvliegtuigen en een marine- de. Hij schijnt ook angstvallig de boot af te houden van een sa mengaan met Irak, hetgeen wel is aangekondigd maar nooit ver der uitgewerkt. Tenslotte is het daar al evenmin koek en ei: men heeft er een strijd met de Koer den die niet alleen lastig is. maar de hele natie drukt door de kos ten en de verliezen. NIEUWE RICHTING In de Moslim-republieken gaat het dus niet al te best niet in tern en evenmin op het gebied van de coöperatie. De vorsten- rijken daartegen ontwikkelen nu een nieuwe activiteit ze con curreren met Nasser in propa ganda voor samengaan. Koning Feisal van Saoedi-Ara- bië en de sjah van Perzië hebben elkaar in dit opzicht gevonden, maar ook hun streven is verder zonder veel 'vooruitzichten: wel veel gepraat maar weinig daad. Dat er zich nu twee overigens intern niet erg hechte een heidsfronten tegenover elkaar gaan aftekenen, houdt automa tisch dn dat die eenheid verder is verwijderd dan ooit tevoren. Het is wellicht niet ideaal, maar de Israëliërs zullen er niet om rouwen. (Adv.ï TERNEUZEN Nonrdrtraat 102 Tel. 01150-3128 0 0 0 f

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1