PROVINCIAAL NIEUWS ASPIRIN INKOMSTENVERBETERING EN VAKANTIE VOOR DIENSTPLICHTIGEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 4 maart I960 P.T.T. OP 10 MAART ZONDAGSDIENST Terneuzen Wat gebeurt er op 10 maart in Terneuzen? Dutch Swing College Band in Terneuzen Lezing vo.or Nederl. huisvrouwen Jaarvergadering Nederl. Christelijke vrouwenbond Aardenburg Feest 10 maart Geslaagd Biervliet Accordeonconcours voor solisten Bruinisse De mosselexport op zijn retour Goes Bij graafwerk bom blootgelegd Oost burg Opening Ambachtsschool LUCHTVERVUILING FRANSE BABY ONTVOERD V.V.D.-lijst voor de gemeenteraad BETERE BEVAARBAARHEID VAN DE SCHELDE BRUSSELSE POLITIE STELT STADSBESTUUR VERANTWOORDELIJK VOOR MOORDEN RUIMTEDU1KPAK daar staat BAYER, achter Pijlers Oosterscheldebrug ondergraven? ANTI-BRITS INCIDENT IN DUBLIN POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD NEKKRAMP IN OSSENDRECKT GOUDEN KOETS VEILIG IN AMSTERDAM AANGEKOMEN SLACHTOFFER VAN LAAGVLIEGEND VLIEGTUIG DE FRANSE DEFENSIE ATOOMSTRIJDMACHT Op 10 maart zal de P.T.T. de diensten uitvoeren als op zon dag. Er vinden die dag derhalve geen postbestellingen plaats en in de nachten van 9 op 10 en van 10 op 11 maart rijden geen post treinen. De telegram-telefoon centra zijn op 10 maart tot 13.00 uur geopend. De telegraafkanto ren in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn zoals elke zon dag de gehele dag geopend. Op de 10e maart zijn de scholen vrij en ligt het werk nagenoeg overal stil. Het „comité van voor bereiding der feestelijkheden op 10 maart en 30 april" heeft in overleg met de Terneuzense jeugdraad be sloten een vlaggenparade te orga niseren op de Markt. Om 8.15 uur zal de drumband „Irene" starten van het parkeer terrein bij het Zuidersportpark en zich langs de volgende route naar de markt begeven: Invalsweg, W., de Zwijgerlaan, Axelsestraat, Axei- sebrug, Nieuwediepstraat, Nieuw- straat, Arsenaalstraat en Burg. Geillstraat. De verschillende verenigingen sluiten zich onderweg op door hen zelf te bepalen plaatsen aan. Aan allen die. meelopen, zullen papieren vlaggetjes worden uitge reikt. Op de Markt zal de burge meester een korte toespraak hou den. Daarna worden vlaggen ge hesen en halen de deelnemers hun vlaggetjes tevoorschijn. De drum band marcheert vervolgens af en langs dezelfde route vallen de ver schillende verenigingen weer af. Het geheel zal zijn afgelopen voordat de televisie-uitzending van de huwelijksplechtigheid begint. 's Avonds is er een groot ba! in de veilinghal, waar twee bandjes voor de gezelligheid zullen zorgen. De toegang is hier vrij. Zaterdagavond zal de ex-Dutch Swing College Band in authentieke bezetting onder leiding van de pia nist Joop Schrier optreden in „Porgy and Bess" alhier. Namen als die van trompettist Wybe Bu- ma; trombonist Wim Kolstee; rinettist-saxofonist Dim Kesber Jan Morks en drummer Martien Beenen staan borg voor een succes bij-voorbaat. Naast de D.S.C -combinatie zal ook het kwintet van Jan Morks te beluisteren zijn. Dit is voor Terneuzen een unie ke gebeurtenis die te meer tot recht zal komen omdat Bess er de sfeer voor biedt waar door deze reünie volledig tot recht zal komen omdat Porgy and hun sporen in dit muziekgenre ruimschoots verdiend. In de jar'-n 1952 tot 1958 hebben zij het D.S.C. een reputatie bezorgd waardoor het orkest tot ver buiten onze landsgrenzen een wereldfaam ge noot. Porgy and Bess is in het afge lopen jaar al vaker een middelpunt geweest van jazzliefhebbers. In 1965 vond er tot tweemaal toe een radio-uitzending plaats die telken male werd verzorgd door de A.V.R.O. en alom waardering vond. De ex-D.S.C.'ers met hun eigen nieuwe spelopvatting hebben Petei Schilperoort verlaten, maar hun sucessen zijn er niet minder om. Daarvan zullen de jazzliefhebbers zich zaterdag kunnen overtuigen. Voor de vereniging van Neder landse huisvrouwen, afdeling Terneuzen heeft mevr. M. A. van den BoogertSelhorst woensdag in het „Kotje" een causerie ge houden over het 11e driejaarlijk se congres van de A.C.W.W. (As sociated Country Woman of the World) te Dublin. Op spontane en onderhoudende wijze vertelde de spreekster over haar indrukken tijdens dit con gres. Ze was enthousiast over de contacten die ze had kunnen leg gen, zowel voor de vereniging als persoonlijk. Na de pauze mochten de dames meegenieten van vele sprekende dia's, genomen gedurende de ver gaderingen, en van enkele dia's genomen in het groene Ierland in de landstreek Connemara. Met een woord van welgemeen de dank aan de spreekster sloot de voorzitster mevr. Vermeulen- Maarse de bijeenkomst. De afdeling Terneuzen-cen- trum van de N.C.V.B. hield deze week in „De Schakel" haar jaar vergadering. De avond stond onder leiding van de presidente mevr. Ter louw-Vink, die een meditatie hield naar aanleiding van Lucas IS. Hierrfa werden alle aanwezigen welkom geheten. De secretaresse en de penning- meesteresse brachten de jaarver slagen uit) terwijl mevr. Van (Adv.) EEV PLATENBON IS ALTIJD RAAK! Strienvan Overbeeke een ver slag uitgebracht van de zieken kas. Hierna voerden verschillende leden een toneelstuk op, getiteld „Tot ziens, mijn kind." Het ge heel stond onder leiding van de heer L. de Jonge. Het feestprogramma voor 10 maart is als volgt samengesteld: om 12 uur klokluiden en om 6 uur 's middags een muzikale rondwandeling van de konink lijke Aardenburgse fanfare en E.N.Z.K. uit Sint Kruis. De rondwandeling wordt ge vólgd door een lampionoptocht. De volgende dag (11 maart) voor alle kleuters een poppen kastvoorstelling in de school In de midoaguren is er een gevarieerd programma voor de leerlingen van alle lagere scholen in het parochiehuis te Eede. Te Nijmegen slaagde voor het verpleegstersdiploma A. mej. G. Paridaen uit Aardenburg. Het districtsconcours voor ac cordeonsolisten voor de provin cie Zeeland 1966 zal voor de tweede maal worden gehouden en wel op zaterdag 23 april in het jeugdgebouw te IJzendijke. Het concours wordt gehouden onder auspiciën van de N.A.A. (Ned. Accordeon Associatie). Alleen Zeeuwse accordeonso listen mogen aan dit concours deelnemen, in de afdelingen jeugd t/m ere-afdeling. De twee eerst geplaatsten in elke afdeling mogen deelnemen aan het landelijk concours te Zeist. Concours-organisator is de heer J. Anthonisse, musicus te Bier vliet. De mosselexport begint op zijn retour te geraken. Was er vorige week nog een tamelijk leven dige handel, deze week werd werd mede als gevolg van ho gere temperaturen in Frankrijk een aantal leveringsorders ge annuleerd. De Nederlandse handelaars op hun beurt telegrafeerden even eens hun bestellingen aan het produktschap af, zodat er van een terugslag sprake is, wat ge zien het ver gevorderde seizoen niet te verwonderen is. De totale hoeveelheid die se dert het begin van het seizoen door de handelaren is besteld c.q. door de kwekers is afgeleverd, nadert de 900.000 ton (90 milj. kg), namelijk 500.000 ton B- kwaliteit, 350.000 ton A-kwali- teit en 30.000 ton C-kwaliteit. Bij graafwerkzaamheden voor een nieuw aan te leggen sport veldencomplex voor rekening van de gemeente Billand-Bath is gisteren door een dragline een bom gedeeltelijk blootgelegd. Toen bleek wat voor obstakel in de grond verscholen lag, heeft de draglinemachinist het werk in de omgeving van de bom gestaakt. Omtrent type en nationaliteit van de bom kon nog niets na ders worden gezegd. Hedenmorgen zou de mijnop- ruimingsdienst de bom in ogen schouw nemen en zo nodig on schadelijk maken. Het vernieuwde schoolgebouw van de ambachtsschool te Oost burg zal dinsdag 22 maart offi cieel in gebruik worden geno men. De openingsplechtigheid zal worden verricht door de com missaris der Koningin, mr. J. van Aartsen. De leerkrachten van de scho len in West Zeeuws-Vlaanderen zullen de zaterdag daarna door het nieuwe complex worden rondgeleid. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Nog vóór het zomerrecès zal mi nister De Jong voorstellen voor verbetering van de inkomsten van dienstolichtigen indienen. Hij schrijft dit in zijn memorie van antwoord aan de eerste kamer be treffende de defensiebegroting. In verband daarmee wil de bewinds man nu nog geen antwoord geven on de vraag of specialisten, die zo als bekend langer moeten dienen dan andere dienstplichtigen, in aanmerking moeten komen voor een toelage ter compensatie van hun langere diensttijd. De minister zegt verder dat er een regeling is gereedgekomen in zake het vakantieverlof van dienst olichtigen bij land- en luchtmacht in het eerste jaar van hun dienst tijd. Die regeling zal binnenkort met terugwerkende kracht tot 1 januari in werking treden. In de memorie van antwoord geeft de minister ook een overzicht van het aantal maanden dat dienst plichtigen bij de verscheidene strijdkrachten van de 15 NAVO- landen voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Die aantallen zijn: België 12; Canada geen dienst plicht; Denemarken 14; Frankrijk 16: Griekenland 24; Groot-Britran- nië geen dienstplicht; Italië 15; Luxemburg 6; Nederland 18; Noor wegen 12; Portugal 18; Turkije 24; Ver. Staten 24; West-Duitsland 24 en IJsland geen dienstplicht. (Adv.) Dr. Eugene Sawicki heeft woensdag op een congres over luchtvervuiling in Los Angelos gezegd dat onlangs is gebleken dat monsters „smog", genomen in Amerikaanse steden, stoffen bevatten die onnatuurlijke mu taties bewerkstelligen bij dieren en hun nakomelingschap. Over de invloed op mensen is nog niets bekend. Cellen die eenmaal zijn veranderd, repro duceren zich in de nieuwe vorm. Atoomstraling heeft e ensoort- gelijke invlod op cellen. Dr. Sawacki vermoedt dat de mutatieverwekkers voorkomen in de uitlaatgassen van auto's en fabrieken. Een zuigeling van acht dagen is woensdag in Lens (in het Franse departement Pas de Calais) ontvoerd. Mevrouw Choeani, de vrouw van een mijnwerker te Sallaumi- nes, kreeg bezoek van een vrouw, die zei dat zij 'n baby-uitzet voor haar had, maar dlat mevrouw mee moest gaan naar een warenhuis in Lens. Mevrouw Choeani nam haar kind mee en stapte met de ebzoekster in een auto, waarin nog een vrouw zat. In Lens aan gekomen, stopte de auto voor het bewuste warenhuis. De moeder van de zuigeling werd verzocht uit te sappen en kreeg geld om de baby-uitzet te kopen. Me vrouw Choeani begaf zich zonder kind naar het warenhuis, maar de auto was verdwenen ttoen zij terugkeerde. De politie is een on derzoek begonnen. Het is nog niet zeker dat Ge meentebelang te Oostburg onder dezelfde naam zal deelnemen aan de a.s. 'verkiezingen van de gemeenteraad. Tijdens een ver gadering van deze fractie in hotel „De Eenhoorn" onder lei ding van de heer J. Barendregt werd de wens tot uiting ge bracht om uit te komen onder de naam van de V.V.D. Men heeft de afgelopen zittingsperio de goed kunnen samenwerken met de eenmansfractie van de heer C. Ie Nobel. Dezer dagen zal nog een bespreking volgen. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! De toegang tot de haven van Antwerpen hangt in ruime mate af van het wisselend waterpeil in de Schelde, waarbij het voor schepen met een grote tonnen- maat slechts mogelijk is bij vloed binnen te varen. Een nauwkeurige kennis van de waterstand op verschillende punten van de stroom, ogenblik kelijk aan de havenloodsdiensten doorgegeven, moet het mogelijk maken van de perioden waarin de haven toegankelijk is een in tensiever gebruik te maken, zon der de veilgiheid van de scheep vaart in het gdrang te brengen. Een door A.C.E.C. uitgewerkte electronische uitrusting zal eer lang in gebruik worden genomen. Deze maakt het door afstands meting mogelijk om de vier se conden en op één centimeter na aan 't loodswezen de waterstand op te geven die op hetzelfde ogen blik op vijf verschillende punten in de Schelde wordt opgemeten. Het aantal punten kan eventueel tot veertig worden opgevoerd. Door middel van bedoelde uit rusting wordt het tevens moge lijk deze opmetingen te ontdoen van de door de golven teweegge brachte snelle schommelingen en er het uit de wisselende getijden voortvloeiend minimum en maxi- mumpeil uit te halen. De Brusselse politie heeft be sloten de stad Brussel een proces aan te doen naar aanleiding van de twee moorden die de afgelo pen maanden op politieagenten zijn gepleegd. De politievakhond is van me ning, dat de dood van de twee politiemannen arbeidsongevallen zijn, waarvoor' de stad verant woordelijk is. Dit standpunt wordt niet gedeeld door het Bel gische ministerie van binnen landse zaken. Het grootscheepse onderzoek, dat 'de afgelopen dagen is inge steld naar de moord op agent De Leener, die de vorige week werd neergeschoten en wiens lijk door de gangsters werd ontvoerd, wordt onverminderd voortgezet. Tot dusver is de politie er in ge slaagd een 19-jarige vriendin van de bendeleden te arresteren en de auto te ontdekken waarmee zij de vlucht namen. De daders en de vermoorde politieman zijn echter nog spoorloos. Op Kaap Kennedy werd dit „ruimteduikpak" getoond. Het stelt de drager in staat zich 'n dertigtal kilometers zelfstan dig door de ruimte te bewe gen voor reparatie- en red dingsacties. De aandrijving geschiedt door raketjes. Het toestel is voorts uitgerust met grijparmen en andere hulp middelen. Het tweede-kamerlid Van Dis (S.G.P.) heeft de minister van verkeer en waterstaat om nadere mededelingen gevraagd over de maatregelen tegen de sterk toe nemende ontgronding en onder- y e-;ijijazaeaa T HTH HMMR graving van de pijlers in de Oosterscheldebrug. Voorts vraagt hij of de rege ring bereid is op korte termijn het verkeer over de Grevelin- gendam, de Oosterscheldebrug en de pontveren over de Zeeuw se wateren tolvrij en kosteloos te laten geschieden. Ook drinkt hij er bij de be windsman op aan dat de pont veren des zondags worden ge staakt. Tenslotte vraagt hij de be windslieden van verkeer en wa terstaat en van financiën, mede in het belang van de veiligheid en de economische ontwikkeling van Zeeland en de Zuidholland se eilanden, de bouw van de af- sluitdammen in het Deltaplan te doen bespoedigen en zo nodig fiscale faciliteiten te verlenen, zodat de daarbij betrokken bouwondernemingen niet om fis cale redenen genoodzaakt zijn hun werkzaamheden te tempori seren. Dit is de geruïneerde keuken van het huis van de militaire attaché van de Britse ambas sade in Dublin nadat er een „molotov-cocktail" was bin- nengeworpen. Dit is het twee de anti-Britse incident in Du blin binnen zes dagen. De 57-jarige F. D., baanwer- ker bij de spoorwegen in Alme lo, heeft gisteren de 42-jarige weduwe A. L. na een gesprek over een gebroken verhouding een aantal steken toegebracht en ernstig gewond. De vrouw, werkster bij een drukkerij, waar D. haar in een gangetje naast het bedrijf had getroffen, kon het gebouw nog binnenstromp alen. Zij was in staat de naam van de dader te noemen. Deze was na het drama, blijkbaar in de ver onderstelling dat hij de vrouw had gedood, snel weggefietst. Korte tijd later bleek hij zich onder een trein te hebben ge worpen en onmiddellijk te zijn gedood. In een op hem gevon den notitieboekje stond een neergekrabbelde afscheidsgroet aan zijn vrouw en drie kinde ren. Een dienstplichtig militair uit Woerden, gelegerd in de leger plaats Ossendrecht, is donder dag in het algemeen burgergast huis in Bergen op Zoom opge nomen, daar bij hem nekkramp is geconstateerd. Zijn toestand is goed, zo deelt de legervoor- lichtingsdienst mede. Ten aan zien van de andere militairen in de Jegerplaats zijn de gebruike lijke voorzorgsmaatregelen ge troffen. Zij mogen vandaag ech ter normaal met bewegingsvrij heid naar huis. De ouderdag, die vandaag zou worden gehouden en waarvoor naar verwachting 7000 a 8000 ouders naar de legerplaats Os sendrecht zouden komen, is we gens het ziektegeval afgelast. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! De gouden koets is gisteren tegen tien uur behouden afgeleverd in de hoofdstad. Het overbrengen van het pronkstuk van de koninklijke stal len in Den Haag naar de garage van de Heinekens brouwerij ge schiedde in een vlot tempo en zon der dat enig obstakel werd ont moet. De militairen die het trans port met een grote oplegger uit voerden, waren pas tevreden toen de gouden koets in de garage voor zichtig van de oplegger was gema noeuvreerd. De leider van het con- vooi, luitenant Van der Wiel, ver telde dat er onderweg weinig be langstelling van het publiek was geweest. Wel waren er tientallen fotografen en cineasten, die alle hoog gelegen plaatsen langs de route hadden bezet. Te zien Was er overigens weinig, want de gou den koets ging verborgen onder een hoes die wat later op de dag moest worden gebruikt voor het overbrengen van de glazen koets. In beide convooien gingen ook steeds twee berliners mee, zodat tegen het eind van de middag alle benodigde rijtuigen naar Amster dam waren overgebracht. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur heeft zich op de Texelhorst een dodelijk ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige ongehwde luitenant ter zee-vlieger 3e klasse der koninklijke marinereserve G. A. Visser, wonende te Epe. Na beëindiging van een sleep- vlucht had de vlieger van een Harvard-vliegtuig, in gebruik bij de marine, zijn manche afgewor pen op het daarvóór bestemde terrein. Een kleine grondtroep onder leiding van liutenant ter zee Visser was ter plaatse aan wezig om de manche met kabel te bergen. Na de manche te heb ben afgeworpen, maakte het vliegtuig een lage scheervlucht over deze grondtroep. Deze on verantwoordelijke manoeuvre werd door de vlieger nog een- r rl herhaald, waarbij het toe- •>1 zo lag overkwam dat lui- ts ant ter zee Visser dodelijk erd geraakt. De Harvard werd bestuurd door de 24-jarige ser geant-vlieger H. F. V. Deze is met een shock opgenomen in de centrale ziekenboeg in Den Hel der. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van 't schip ver meld. Argentinië: ms. „Laennec" 7—3 ms. „Uruguay Star" 113 Australië: ms. „Songkhla" 63 ms. „Reifenstein" 93 ms. „Alaric" 93 Brazilië: ms, „Laennec" 73 ms. „Kennemerland" 93 ms. „Uruguay Star" 11—3 Canada: ms. „Margaret C. Ertel" 93 Chili: ms. „Buntenstein" 63 Kenya, Oeganda, Tanganyika: ms. „Ferd. de Lesseps" 63 Ned. Antillen: ms. „Medon" 73 Nieu w-Zeeland: ms. „Tysla" 73 Suriname: ms. „Adonis" 73 Verenigde Staten van Amerika ss. „Mormacaltair" 63 ms. „Prinses Margriet" 93 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z. W. Afrika: ms. „S. A. Oranje" 63 ms. „Jagersfontein" 73 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. De Franse marine zal na 1974 de kern vormen van de atoom strijdmacht van het land, aldus het semi-officiële nationale de fensietijdschrift van woensdag. In dat jaar zal de marine zijn uitgerust met een eskader kern onderzeeboten met totaal 48 lange-afstandsraketten. Tegen 1970 zal de marine beschikken over twee kernonderzeeboten, twee grote vliegdekschepen en een schip voor hefschroefvlieg- tuigen. Aan boord van deze schepen zullen zich ongeveer 200 vlieg tuigen en hefschroefvliegtuigen bevinden, aldus het tijdschrift. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! (Adv.) Trouw aan Roxy, de enige sigaret waar ik (met heel m'n hart) „ja graag" tegen zeg. Roxy was en blijft mijn eerste liefde en is me zo vertrouwd, dat ik geen andere meer wil.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2