Koning Boudewijn benoemt nieuwe kabinetsformateur Het blijft onrustig in Djakarta Economische maatregelen in Ghana Opstand in Assam DEMONSTRANTEN EISTEN TERECHTSTELLING Dr. S0EBANDRI01 HET WEER VRIJDAG 4 MAART 1966 20e Jaargang - No. 6641 Schadevergoeding voor bevolking van Palomares Moro in Italiaanse parlement Vaitdem ^oeynanis formatieopdracht Nationaal programma 10 maart werkdag voor Ned. organisatie bouwvakpatroons Venus-3 schot in de roos De Afrikaanse conferentie verloopt India zendt troepen naar Assam Machinegeweren Economische „grappenmakers" WEER N NIEUWE! TIENER-POP GARDEROBE „FORD-VLOOT" TER BESCHIKKING VAN HUWELIJKSGASTEN Oorlogs misdadigers blijven terechtstaan Universiteit in Djakarta gesloten Nederlandse deskundigen naar Indonesië Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankerifif bil abonnement: TERNEtTZÉN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertentie) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na de voorzitters van de drie Belgische nationale politieke partijen te hebben ontvangen heeft koning Boudewijn woens dagavond de leider van de chris telijke volkspartij, P. Vanden Boeynants, belast met de vor ming van een nieuwe regering. De Belgische vorst had, alvorens deze beslissing te nemen, be halve de voorzitter van de so cialistische partij, L. Collard, en de voorzitter van de (liberale) partij voor vrijheid en vooruit gang. O. Vanaudenhove, ook de socialistische minister van bui- De Verenigde Staten hebben schadevergoedingen verstrekt aan de bewoners van het Spaanse Pa lomares in verband met nadelen die zij ondervonden als gevolg van het ongeluk met twee Amerikaan se vliegtuigen waarbij atoomwa pens in deze streek terecht kwa men. Indien nodig zal de Ameri kaanse regering nog meer uitkerin gen verrichten. Dit werd donder dag door een woordvoerder van het State Department op een pe-s- conferentie gezegd. De verkoop van landbouwprodukten en vis 'uit Palomares zou moeilijkheden on dervinden omdat de afnemers vre zen dat deze artikelen radio-actief zijn besmet. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde woensdag, dat aan de consumptie van voedingsmiddelen uit Palomares geen gevaren zijn verbonden. Aldo More heeft donderdagavond in het Italiaanse parlement beloofd dat zijn nieuwe coalitieregering van centrum-links trouw aan de Navo zal btiiven en hard zal verder bouwen aan de eenwording van Europa. Wat Vietnam betreft was ziin regering van mening dat er een politieke oplossing moet komen en niet alleen een militaire. Daarom hoopte hij op onderhandelingen on basis van de Geneefse akkoorden van 1954. De ontwapening, aldus Moro, was een zaak waarover zijn regering zich grote zorgen maakte. Vorderingen op ontwapeningsse- bied waren dringend noodzakelijk. Verwacht wordt dat het nieuwe bewind, een coalitie van christen democraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen, bij de vertrouwensstemming in bet parle ment die waarschijnlijk de volgen de week zal worden gehouden, als overwinnaar uit de bus zal komen. NA DE STAATSGREEP IN GHANA Kinderen in de Ghanese hoofdstad vermaken zich op en om het omvergeworpen standbeeld van ex-president Kwame Nkrumah. Hei beeld stond op een plein in het cen trum van Accra totdat een week geleden het leger en de politie een greep naar de macht deden. tenlandse zaken, P. H. Spaak, ge raadpleegd. Hoewel de demissionaire ka tholieke minister van sociale za ken, P. W. Segers bij de aankon diging van het mislukken van zijn formatieondracht woensdag- midc.ag mededeelde, dat er tus sen de twee huidige regerings partijen de christelijke volks partij en de socialistische partij geen ..bijzondere" moeilijkbe-- den waren gerezen bij het op stellen van een regeringSprogfam voor een nieuw rooms-rood coa litiekabinet, wordt het niet uit gesloten geacht dat foi-mateur Vanden Boeynants ook zal on derzoeken of een regering' kan worden gevormd op katholiek- liberale grondslag. Direct na bo1 aftreden van het katholiek-socialistische kabinet P. Harmei op 10 februari ver klaarden de liberalen zich be reid om samen met de C.V.O. een nieuwe regering te vormen. Na de mislukking van de for- matieoodracht-Seegers werden woensdagmiddag in Brussel spoedig nieuwe verkiezingen het meest waarschijnlijk geacht. De voorzitter van de "hristelijke volkspartij Vanden Roevnants, heeft donderdag de opdracht van koning Boudewijn voor de vorming van een regering aanvaard. Vanden Boeynants begon onmid dellijk met zijn besprekingen met de voorzitters van kamer en senaat en van de twee andere traditionele politieke partijen, de socialistische partij en de (liberale) partij voor vrijheid en vooruitgang Verwacht wordt dat hij zal trachten een pro gramma op te stellen om dit zowel aan de b.s.p. als de p.v.v. voor te leggen. In de drie weken oude kabinets crisis, ontstaan door het aftreden van het rooms-rode coalitiekabinet van prof. P. Harmei over een me ningsverschil over de ziekte- en in validiteitswet. is Vanden Boevnants de vV'-'e politicus. op wie koning Roudewijn 'een beroep heeft ge daan. Op een persconferentie verklaar de kabinetsformateur te zullen streven niet naar een links of rechts, maar naar een nationaal programma. Hij zal dit uiterlijk vrijdagavond zowel aan de socia listische als aan de liberale partij voorleggen en binnen drie dagen antwoord verlangen. Tot het rege ringsprogramma zullen behoren de handhaving van de koopkracht van de kieine en middelgrote inkomens, een beleid van volledige werkge legenheid en hogere lonen, dit alles in het raamwerk van een politiek van economische expansie en sa nering van de overheidsfinanciën. Het nieuwe bewind in Ghana heeft woensdag maatregelen be kendgemaakt die beogen de slechte economische positie van het land te verbeteren. Volgens de voorzitter van de „bevrij- dingsraad". luitenant-generaal Ankrah, heeft de regering-Nkroe- mah de nationale schuld tot meer dan vier miljard gulden laten oplooen. Hii kondigde aan dat er een einde is gekomen aan het wil lekeurig nationaliseren van be drijven. Alle genationaliseerde ondernemingen zullen worden bekeken en enkele ervan zullen aan de oor?» ronkeli.ike eigenaars worden teruggegeven. DEVIEZEN Met het oog op de chaotische economische toestand was het onmogelijk de deviezencontrole op te heffen. Dit zou echter in de toekomst wel gebeuren, zoals ook de controle op de invoer tenslotte zal verdwijnen, aldus generaal Ankran. De generaal deelde verder mee dat er nieuwe bankbiljet ten zonder de beeltenis van Nkroemah zullen worden ge drukt. Ghana zal deel blijven uit maken van het sterling-gebied. Er zullen maatregelen worden genomen om de uitvoer te sti muleren. Generaal Ankrah kondigde ook een serie verlagingen van douane-tarieven aan. QUAISON-SACKEY IN HECHTENIS Quaison-Sackey, minister van buitenlandse zaken onder het af gezette bewind van president Nkroemah, die woensdag in Ghana terugkeerde, is in „be- schermingshechtenis" gesteld. Voor hij naar de gevangenis vertrok, hield de oud-minister een persconferentie waarop hij de verwachting uitsprak dat Nkroemah het er niet bij zou laten zitten. Hij geloofde dat de afgezette president om Russi sche en Chinese steun heeft verzocht, maar verwachtte niet dat hij deze zal krijgen. De woensdag in Guinea aan gekomen Nkroemah hield daar een toespraak tot een juichende menigte waarin hij zei: „Ik ben op weg naar Ghana". Het hoofdbestuur van de Neder landse organisatie van bouwvak patroons (N.Ö.B.) deelt mede dat deze organisatie ongeacht het ad vies van werkgevers en werkne mersbonden heeft besloten de tiende maart te beschouwen als een normale werkdag. Het hoofd bestuur van de N.O.R. is van me ning dat het niet verantwoord is het gehele bouwbedrijf stil te leg gen, hoe belangriik deze dag voor velen ook moge ziin. Het personeel dat er prijs op stelt vrij te zijn, kan een snipperdag opnemen. De N.O.B. is een ruim twee jaar geleden opgerichte organisatie van kleinere aannemers. Er zijn om streeks 500 aannemers uit Noord en Zuid-Holland. Groningen en Utrecht bij aangesloten. Het secretariaat is gevestigd in Veendam. De Venus-3 is een schot in de roos geweest, heeft prof. V. Ivant- sjenko verklaard in de Izwestia van donderdagavond. Het ruimte schip is op slechts enkele duizen den kilometers van het berekende punt op de planeet Venus geval len, een zeer klein verschil wan neer men in aanmerking neemt dat de doorsnee van de planeet 12.000 kilometer bedraagt en dat zij op dat ogenblik 61 miljoen kilometer van de aarde was verwijderd, aidus de professor. Verwacht wordt dat de minis tersconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid te Addis Abeba een abrupt einde zal nemen, nu Guinea, Mali en Tanzania de conferentie hebben verlaten uit protest tegen het erkennen van de nieuwe Ghanese delegatie. De gro te moeilijkheid is dat de afvaardi ging van Tanzania zowel voorzit ter is van de bevrijdingscommissie als de commissi Rhodesië. Deze zaken zullen nu door rapporteurs worden afgehandeld. Van de 16 punten op de agenda zullen alleen de aanvaarding van een resolutie over Rhodesië en de goedkeuring van de begroting 1966'67 nog worden behandeld. De overige wor den terzijde geschoven. De leiders van de delegaties die de conferentie donderdagochtend hebben verlaten, verklaarden niet uit de organisatie te zullen treden. Ook de Egyptische regering heeft besloten haar delegatie bij de O.A.S.-bijeenkomst terug te trek ken, aldus het Egyptische persbu reau voor het midden-oosten. Een reden werd niet opgegeven. De Guinees Diallo zei op zijn persconferentie dat aan Nkroemah is aangeboden staatshoofd van Guinee te worden, maar hij ging hier niet dieper op in. In het berggebied Mizo van Assam ten noordwesten van Cal cutta hebben tienduizend gewa pende opstandelingen dinsdag alle bestuursposten veroverd. Het .nationale Mizo-front" zou de macht geheel in handen heb ben en alle wegen naar het ge bied hebben geblokkeerd. Rege ringstroepen kunnen er niet in doordringen. De telefoonverbindingen zijn verbroken. Minister Nanda van binnen landse zaken zei woensdag in het parlement dat de Indiase re gering de opstand zal neerslaan. Bij een aanval werden twee sol daten gedood en drie gewond. Tussen de 800 en 1.300 Mizo's de den later een grote aanval op regeringsgebouwen in Aijal en Loenglee in zuidelijk Assam. Verscheidene aanvallers werden gedood, tien geweren werden ge stolen. De regering is bereid grieven ten aanzien van de eco nomische ontwikkeling te bestu deren maar zal geen afscheiding duiden, zei Nanda. De Mizo-stam woont niet ver van Nagaland. waar al 13 jaar voor onafhankelijkheid wordt gevochten. Donderdag is in Nieuw Delhi be kendgemaakt, dat India troepen heeft gezonden naar het heuvelge- bied van Mizo in Assam om onge regeldheden van stammen, die een afzonderlijke staat willen stichten, de kop in te drukken. Volgens de berichten hebben de opstandelin gen wegen versperd, bruggen in de lucht laten vliegen en overheidsge bouwen bezet. De Indische troepen zijn per hef- schroefvliegtuig naar Aijal, de be langrijkste plaats in het onrustige gebied, overgebracht. Andere troe pen gaan over land. De betogingen van studenten en scholieren in Djakarta duren voort. Donderdagmorgen waren alle toegangswegen tot het presi dentiële paleis door de politie af gezet. Het paleis wordt zwaar be waakt. Er staan brandspuiten en pantserauto's gereed. De demonstranten eisen de terechtstelling van de minister van buitenlandse zaken, Soeban- drio, en van de nieuwe minister van onderwijs Soemardjo. De politie moest enkele buitenland se verslaggevers te hulp komen, die door betogers dreigden te worden afgetuigd. De studenten en scholieren werden met bajonetten verdre ven van de woning van de mi nister van buitenlandse zaken, dr Soebandrio, toen zij deze wilden binnendringen. Op een plein vijftig meter verder wer den zij door soldaten omringd, die machinegeweren op de scho lieren richtten, terwijl deze leu zen tegen Soebandrio riepen. Elders demonstreerden 1500 scholieren tegen de minister van onderwijs, Somardjo. Militairen moesten verhinderen dat zij het ministerie van elektriciteit aan vielen. Daar werd het aftreden van minister Setiadi geëist. Onder de betogers waren veel kinderen van lagere scholen. Sinds maandag zijn zij niet meer naar school geweest ondanks het beroep dat de communistisch gezinde minister van onderwijs Soemardjo op de ouders heeft gedaan. Volgens het mohammedaanse blad Masjarakat heeft Soemar djo drie hoge ambtenaren die door zijn voorganger waren ont slagen ais politiek onbetrouw baar, weer in dienst gestld. Minister Leimena heeft mee- deeld dat er onder de Indonesiërs die hebben aangeboden de eco nomische toestand te verbeteren, geen s.erieuze kandidaten waren. Hij noemde hen „grappenma kers". Eèn van hen had als voorschot honderd ton goud en een ton rijst gevraagd. toeft de heer Tinbergen in Dja karta, waar hij de Indonesische regering adviezen verstrekt. De uit te zenden deskundigen zijn prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar in geld-, krediet- en bankwezen aan de katholieke economische hogeschool in Til burg, en Y. B. de Wit, wéten- schappelijk medewerker aan het instituut voor sociaal-economi sche studie van minder-ontwik- kelde gebieden (behorende hij de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Prof. Tinbergen gaf geen com mentaar1 op de huidige economi sche situatie in Indonesië. Hij presidieerde donderdagochtend een bijeenkomst met verschei dene leden van het Indonesische kabinet en deskundigen op fi nancieel en economisch gebied in de Djakartaanse buitenwijk Kabajoran. Prof. Tinbergen die vandaag 'Adv.) Zwaar bewapende militairen blokkeerden de toegangswegen tot het paleis van de presi dent. Model 3096 'Vï 7 patronen in kleur Fantastisch leuk! Brei of haak een Tiener-pop garderobe met Neveda wol - superieur in kwaliteit en kleur! U kunt dit model aanvragen bij NEVEDA, POSTBUS 300, LEIDEN. Sluit 2 postzegels van 18 ct. bij. naar Nederland terugkeer^, hoopt tegen het eind van dit jaar opnieuw een bezoek aan Indone sië te brengen. De vele officiële gasten bij hel huwelijk van prinses Beatri» zullen op de dagen, die zij voor en na de tiende maart in de hoofdstad vertoeven, gebruik kunnen maken van een „vloot" van 110 nieuwe Ford-auto's, door de fabriek ter beschikking gesteld. Gisteren werden deze wagens die alle een AA nummer dragen, geconcentreerd in de Oranje Nassaukazerne in Am sterdam, van waar zij ip de ko mende dagen door de leiding van de koninklijke stallen over di verse punten in de stad zullen worden gedistribueerd. Voor de gasten ,van koninklijken bloede' staan 27 Amerikaanse Fords ter beschikking, die door chauffeurs van het hof zullen worden gere den. De overige 83 wagens van Euronese orgine meestal Tau- nus 20 M zullen met militaire chauffeurs worden bemand. In Dusseldorp is donderdag een proces begonnen tegen zes mannen die zich tijdens de tweede wereld oorlog als Duitse politiefunctiona rissen schuldig hebben gemaakt aan moord op communisten en Joden in de Oekraine. De voor naamste beklaagde is de 53-jarige Karl-Henrich Friedrich Jung, die 90 mensen heeft vermoord. Diens ondergeschikte Guido Horst Huhn (55) heeft minstens 241 mensen vermoord in Tarasjcha en Berdis- jev. De overige beklaagden zijn de 56-jarige Kurt Syplie, de 6I-jarige Otto Sterling, Fritz Christoph Karl Sievert en Oskar Jager (63). De universiteit in Djakarta is gesloten op last van vice-pre mier T_,eimena .Aangenomen wordt dat de sluiting het gevolg is van de voortdurende betogin gen van studenten. Binnenkort zullen twee Neder landse deskundigen naar Indone sië vertrekken om daar behulp zaam te zijn bij het oplossen van de economische moeilijkheden. Dit heeft prof. Tinbergen, di recteur van het Nederlands eco nomisch instituut, donderdag meegedeeld. Zoals gemeld ver- Opklaringen Tussen een gebied van hoge luchtdruk ten westen van Por tugal en een andere boven Rus land, zorgde een frontale zone, die donderdag langzaam van Engeland naar Nederland trok voor regen. Achter dit front dat naar Duitsland trekt, wordt van daag lucht aangevoerd, waarin VRIJDAG 4 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.47 0.22 1.02 1.12 n.m. 11.55 12.30 1.10 1.20 opklaringen voorkomen, maar af en toe ook buien. Ook deze lucht is vrij zacht, zodat er aan het lenteweer voorlopig geen einde komt. Zo liepen de temperatu ren donderdag in zuich-Engeland op tot 13 graden evenals in grote delen van Frankrijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht Enkele opklaringen, maar ook hier en aaar een bui. Zwakke tot matige wind draaiend naar weste lijke richtingen. Maximum tem- peturen van 9 tot 13 graden. ZATERDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.14 0.49 1,29 1.39 12.51 1.26 2.06 2.16 ZON op onder 7.21 18.24 7.19 18.26 7.16 ,18.28 MAAN op ondefc 14.30 6.39 16.02 7.09 17.85 _W4! I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1