0p 31 maart gaat Engeland naar de stembus Weer demonstraties in Djakarta tegen Soebandrio VERTROUWEN IN WILSON OVEREENSTEMMING OVER NIEUWE C.A.0/S BIJ A.K.U Brand in haven van Istanbul SURINAAMSE STATENV00RZITTER TEGEN ONAFHANKELIJKHEID AMERIKA GEEFT TOE: KERNBOM IN SPANJE VERMIST GOUDEN KOETS OPGELADEN VOOR TRANSPORT NAAR AMSTERDAM HET WEER DONDERDAG 3 MAART 1966 20e Jaargang No. 6640 Karakter Verantwoordelijk heden Harde heelmeester NIEUWE BEMANNING VOOR GEMINI-9 AANGEWEZEN DE ACTIE „ETEN VOOR INDIA" Staking Prof. Tinbergen bij Soekarno DE MAANPLANNEN VAN DE VER. STATEN Geen gevaar Hoogwater Zon- en Maanstanden Groeizaam weer Weerbericht f»n®SSSïir^«5öKn^én#T£KNEUZKW t -w» Sande Administratieadres! Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P- J. van de Sande te Tern eu ze# Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pat advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op 31 maart kunnen de Britten aan de stembus tot uiting bren gen hoe ze over een goed jaar labourbewind denken. Wilson re kent erop dat ze zijn magere la gerhuismeerderheid van drie ze tels tot een forse meerderheid zullen opvoeren. Een feit is de opiniepeilers tonen het aan en ook de recente verkiezing in Huil- noord dat labour behoorlijk op de conservatieven voor ligt. Waarom eigenlijk? Zoveel groots heeft Wilson niet tot stand gebracht. Toch zou het ver keerd zijn de voorkeur voor de socialisten te verklaren uit het onvermogen van de conservatie ve leiders als Heath om ook maar de minste geestdrift voor de op positie te wekken. Wat de Britten heeft getroffen in Wilson en zijn ploeg, is hun vertoon van bekwaamheid en ook van moed om de zaken aan te pakken. Dat Wilson de spoorweg staking voorkwam zonder te ca pituleren voor looneisen, was niet zo'n geweldig mirakel, maar loonde aan dat met loon- en prijsbeleid ernst werd gemaakt sn dat dit kabinet niet over zich laat lopen, ook niet door de be vriende vakbeweging. Wilsons optreden tegenover Rhodesië was evenmin een groot succes. Het conservatieve geroep om een gesprek met Smith is niet erg reëel, maar intussen is Wil- -ons olie-embargo nutteloos ge worden door de particuliere tank- kolonnes die uit Zuid-Afrika naar rle rebellerende kolonie rijden. Wilson zet toch zijn eigen Idee door. wat er ook gebeurt. Indruk heeft, ook gemaakt hoe hij duidelijk en beslist een lijn heeft getrokken onder de militai re verplichtingen die Londen op ïich laadt. Engeland heeft uit zijn koloniale tijd enorme verant woordelijkheden overgehouden, die het met zijn leger, vloot en luchtmacht waar moest maken. Dat het dat doet is de voor naamste verklaring waarom ook na het verdwijnen van het „impe rium" Engeland nog steedis een van de voorname factoren in de wereldpolitiek is. Wilson zegt dat een en ander financieel verant woord moet zijn; een plafond net zo goed als voor de wegenbouw, het onderwijs en alle andere be langrijke zaken. De herziening van de militaire opzet houdt in dat de vloot zijn vliegdekschepen niet krijgt, dat Aden vroeg wordt ontruimd en nog zo het een en ander. Marine mensen en anderen lopen boos weg en alom klinkt enig misnoe gen dat een grote Britse traditie wordt geofferd, maar Wilson gaat door. En hij verstaat de kunst dat zo te doen dat men hem niet ver oordeelt, maar respect koestert voor de man die kennelijk bereid is voor de harde heelmeester te spelen die en dat besef leeft nu wel sterk in Groot-Brittannië hard nodig is. Wat labour tot dusver heeft aangeboden, zijn voornamelijk be loften en de inzetten tot daden, maar weüiig concreets. Dat de so cialisten desondanks een sterk gestegen vertrouwen genieten, is de persoonlijke triomf van de po liticus en tacticus Harold Wilson. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft maandagavond officieel bkendgemaakt, dat de astronau ten Thomas Staford en Eugene A. Cernan zijn aangewezen als bemannig van de Gemini-9 die deze zomer een vlucht van drie dagen moet maken. Zij waren de reserves voor Elliot See en Char les Bassett, die maandagochtend bij een vliegtuigongeluk bij St. Louis om het leven kwamen. Woensdag is opnieuw een half miljoen gulden aan nieuwe stor tingen op girorekening 100200 van de actie „Eten voor India" geteld, waarmee het totaalbe drag tot 23.000.000 gulden is ge stegen. Inmiddels is besloten ook met het motorschip „Jalamanjari" dat vrijdag uit Rotterdam ver trekt, 200 ton melkpoeder naar Bombay te verschepen ten be hoeve van de Indische regering. Dat werd mede mogelijk door dat de rederij „The Seindia Steam Navigation' te Rotterdam heeft aangeboden de partij gra tis te vervoeren. In Djakarta hebbe- -oensiiag ongeveer 3000 studei.. betoogd tegen minister van buitenlandse zaken Soebandrio en de door president Soekarno benoemde minister voor basisonderwijs, Soemardjo. METRO-STAKING IN PARIJS Na een beraad van ruim twaalf uur tussen de AKU en de vak bonden is overeenstemming be reikt over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. De overeenstemming in deze tiende bespreking tus sen deze beide partijen betreft C.A.O.'s met een looptijd van 2 jaar. Ze gelden tot 1 maart 1968. In de nieuwe C.A.O.'s is een integratie tot stand gebracht, d.w.z. samensmelting van rege lingen voor arbeiders en beamb ten. Deze zal plaats vinden op 1 december 1967. De loonsverho ging per 1 januari j.l. bedraagt 7 procent. Structuurwijzigingen zullen gelijktijdig worden aan gebracht in de beloning met het oog op de integratie. Van de loonsverhoging voor dit jaar wordt 2 procent reeds als voor schot betaald. De loonsverhoging op 1 januari 1967 bedraagt even eens 7 procent waarbij tevens verdere structuurwijzigingen tot stand zullen worden gebracht. WERKTIJDVERKORTING De werktb'd zal met ingang van 1 september 1967 worden verkort van 45 en 44 uur per week tot 43% uur per week. Met ingang van 1 januari 1966 krijgen de jeugdigen tot en met 17 jaar 20 en de jeugdigen van 18 tot en met 20 jaar 18 dagen vakantie. Wijzigingen van de vakantieregeling met ingang van 1 januari 1967 wordt ook aange bracht in verband met de inte gratie. De lagere groepen krij gen één dag vakantie meer. De vakantietoeslag wordt van 4 pro cent tot 6 procent verhoogd met ingang van dit jaar en de reeds lang bestaande kerstgratificatie van het AKU-personeel van 2 procent wordt in de nieuwe C.A.O. opgenomen. De loonkos tenstijging over de hele C.A.O.- periode bedraagt op jaarbasis ongeveer 7 procent. De vakbon den zullen het resltaat van de besprekingen ter goedkeuring aan de ledenvergaderingen voor leggen. De studenten hadden een af beelding van de minister van bui tenlandse zaken gemaakt met het opschrift: „De onheilstichter van Peking" Zij hielden talloze voer tuigen aan waarop zij leuzen kalk ten als: „Ontsla Soebandrio"; „Hang Soebandrio op" en „Var ken Soebandrio". De studenten beschuldigden Soemardjo ervan betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep. Zwaar bewapende militairen blokkeerden de toegangswegen tot het paleis van de president en politie en militairen betrokken de wacht bij het ministerie van bui tenlandse zaken om te voorko men dat de studenten naar Soe- kamo's paleis zouden trekken of vernielingen zouden aanrichten. De militairen bemoeiden zich echter niet met de betogers. De onderwijzers en leerlingen van de scholen in Djakarta zijn in staking gegaan tegen de benoe ming van Soemardjo, die com munistisch gezind zou zijn. Zij hebben in een petitie zijn ontslag aan Soekarno verzocht. Dinsdagavond was via de tele visie in Djakarta bekend ge maakt dat bevolen was alle scho len in Djakarta door te laten gaan. De ouders werd verzocht bun kinderen naar school te sturen. Bij de demonstratie van woen- dag werd een pop aan de galg meegevoerd, die de pro-commu nistische minister van electrici- teit, Setiadi, moest voorstellen. Bij diens ministerie eisten zij ver vanging van Setiadi, die zich niet in het gebouw bevond. Intussen probeerden leden van de pro-communistische G.M.H.I de vlaggen die van veel huizen en winkels halfstok hangen, te ver wijderen. „Er is geen enkele held gestorven, dus hoeft er niet te worden gerouwd", zeiden zij. President Soekarno heeft woens dag de directeur van het Neder lands economisch instituut, prof. J. Tinbergen, op het Merdeka- paleis ontvangen. Aangenomen wordt dat prof. Tinbergen een groep Nederland- zen. se economische deskundigen zal vormen, die de Indonesische rege ring behulpzaam zal zijn bij het treffen van maatregelen tegen de inflatie van de roepiah. De bijeenkomst werd bijge woond door de heren Joesoef Moeda Dalam, Soeharto en Soe- marno, resp. minister van bank zaken, van financiën en voor na tionale planvorming en door de Nederlandse ambassadeur in Dja karta. mr. E. L. C. Schiff. Soekarno zei tegen prof. Tin bergen dat Indonesië 237 krediet- aanbiedingen, elk miljoenen dol lar waard, heeft ontvangen, wat hij een afdoende bewijs vond dat de buitenlandse geruchten dat In donesië op de rand van een eco nomisch bankroet zou staan, vals en lasterlijk zijn. De Indonesische economie is nog sterk, zei de president. Het bezoek van prof. Tinbergen duurde langer dan een uur. De Indonesische ministers schijnen hun grote glimmende auto's te hebben weggedaan met het oog op het bezuinigingspro- gramma. Verscheidene van hen reden in jeeps weg. De haven van de Turkse stad Istanbul is dinsdagnacht aan een groot gevaar ontsnapt. Door een aanvaring tussen twee Russische tankboten in de Bosporus was 'n hoeveelheid olie in zee terecht gekomen waarvan een deel de haven van Istanbul was binnen- gedreven. Toen de olie vlam vat te, brandden een veerbood en een klein Turks vaartuig uit. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De brandweer slaagde er in de brand te beper ken. Na de brand werd één van de schepen die bij de aanvaring be trokken waren, de 23.7S0 ton me tende Russische tanker „Lutsk", door twee Turkse kannoneerbo- ten vastgehouden. Turkije wil van de Sowjet-Unie schadevergoeding van ongeveer 10 miljoen gulden. Een Russisch aanbod van 20 procent van dit bedrag is door Turkije afgewe u het personeel van de Pa rij se lelro voor 24 uur in -staking is gegaan, moeten de mensen die normaal van de metro gebruik maken nu op andere wijze naar hun kantoren komen. O.a. wordt gebruik gemaakt van militaire vrachtwagens zoals uit deze foto blijkt. Het hoofd van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A.), James Webb, heeft maandag verklaard dat men redelijkerwijze mag ver wachten dat de V. S. in de twee de helft van 1969 een bemande ruimtevlucht naar de maan zul len maken. Als gevolg van een besnoeiing van de begroting voor de N.A.S.A. had men de hoop moeten laten varen, dat dit al eind 1967 of in 1968 zou kunnen geschieden. Webb was van oordeel dat alle tekenen er op wijzen, dat de Russen dit jaar grote ruimte plannen hebben, waaronder wel licht een poging om een bemand ruimteschip naar de maan te Bij zijn aankomst uit Parama ribo met een delegatie van sta tenleden die het huwelijk van prinses Beatrix zullen bijwonen, heeft statenvoorzitter J. Lach- mon, tevens voorzitter van de verenigde hindustaanse partij, zich gisteren op Schiphol duide lijk uitgesproken tegen onafhan kelijkheid voor Suriname. Hij beschuldigde de Neder landse pers ervan het smeulen de onafhankelijkheidsvuurtje door te veel belangstelling aan te wakkeren. „De Nederlandse bladen schrijven er meer over dan de Surinaamse", zo zei hij, „en de Surinaamse kranten be steden er meestal alleen aan dacht aan als er weer eens iets in Nederland over is gepubli ceerd. Ik doe een beroep op de Nederlandse pers te wachten tot dat de parlementen in Suriname en Nederland in deze zaak iets hebben beslist. Mijn verzoek is: De Ver. Staten hebben woensdag voor de eerste maal toegegeven dat er een atoomwapen in Spanje wordt vermist ra het ongeluk op 17 januari, waarbij een tankvlieg tuig en een bommenwerper verlo ren gingen. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei in een officiële verklaring dat er naar de bom wórdt gezocht. Er werd niet gezegd dat het een wa terstofbom is. De woordvoerder van het minis terie zei dat bij de Spaanse kust alle zeilen worden bijgezet bij het zoeken naar het materiaal dat de vliegtuigen aan boord hadden en naar de wrakstukken. In de verklaring wordt gezegd dat de B-52 verscheidene kernwa pens vervoerden die niet op scherp stonden. Een daarvan is nog niet gevonden. Door het ongeluk is in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de stukken neerkwa men, wat plutonium en uranium verspreid. Er deed zich geen atoomontploffing voor, aldus de verklaring. Amerikaanse en Spaanse geleer den hebben de 44 dagen na het on geluk het betrokken gebied nauw keurig onderzocht en vastgesteld dat er geen gevaar voor de gezond heid bestaat. Groente, vis of melk uit het gebied van Palomares kan rustig worden verorberd, hebben deze deskundigen verklaard. Er zijn maatregelen genomen om er voor te zorgen dat de getroffen ge bieden grondig schoongemaakt worden en enige grond en beplan- tina wordt verwijderd. Dit vormt DELFTS BLAUWE WANDBORDEN t.g.v. HUWELIJK 10 MAART Ter gelegenheid van 't huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg worden door „De Por- celeyne Fles" in Delft 2 wand borden vervaardigd naar ont werp van de kunstenaar J. Des- sens. Het linkse bord heeft een diameter van 22 cm; de rechtse schotel 36 cm. een onderdeel van een uitgebreid programma om alle kansen op on gelukken en de ongegronde vrees weg te nemen en daardoor het nor male leven in Palomares te herstel len, zegt de verklaring. De woordvoerder was het met een vragensteller eens dat onge lukken niet uitgesloten kunnen worden geacht omdat er nog een kernwapen wordt vermist, maar de ingebouwde beveiligingen hebben al 20 jaar ongelukken voorkomen. Er zijn grondige veiligheidsregels ingevoerd voor het geval bij het verloren gaan van kernmateriaal ongevallen mochten voorkomen. DONDERDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 10.26 11.02 Terneuzen 10.51 11.53 Hansweert 11.36 0.12 Walsoorden 11.46 0.22 VRIJE MAART v.m. n.m. Breskens 11.47 11.55 Terneuzen 0.22 12.30 Hansweert 1.02 1.10 Walsoorden 1.12 1.20 Mr. 3 7.23 18.22 13.05 5.50 4 7.21 18.24 14.30 6.36 5 7.19 18.26 16.02 i 7.09 6 7.16 18.28 17.35 7.34 De gouden koets is woensdag middag op het terrein van de ko ninklijke stallen in Den Haag op een aanhangwagen gezet om van morgen naar 's lands hoofdstad te worden gereden. Het karwei werd vlot geklaard onder grote belang stelling van binnen- en buitenland se persfotografen en cineasten en onder het toeziend oog van opper stalmeester, It. kol. W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Acht werkende en twee toezicht houdende militairen uit Soester- berg (zeg maar Van Gend en Loos van het leger) zijn voor het trans port van de rijtuigen uit de Ko ninklijke stallen naar Amsterdam ingezet, zo deelde luitenant H. D. van der Wiel mee, die het trans pens, de commandant van dit leger onderdeel, zette uiteen dat twee keer een rit naar Amsterdam zal worden gemaakt. Het transport zou in één keer kunnen gebeuren als de koninklijke stallen maar over meer dan één hoes voor een grote koets beschikte. Er is maar één zo'n „grote autopyama" om over een koets te doen, verduidelijkte lt Van der Wiel, terwijl ook de gla zen koets onder een hoes naar Am sterdam moet. Vastgezet op een oplegger, ont daan van de bekroning, rijden de militairen de gouden koets van daag met een vaartje van ten hoogste vijftig km per uur naar Amsterdam. In het konvooi gaan ook andere koetsen op opleggers mee. Politie-escorte voor het transport is nodig, omdat het een bijzonder vervoer over de weg is. Vanmiddag wordt de tweede rit ge maakt, In deze stoet zullen de glazen koets en andere rijtuigen deel geen speldeprikken meet' uit, die de animositeit verhogen onder de verschillende delen van het koninkrijk. Het statuut moet juist een voorbeeld voor de wereld zijn en met dat geschrijf over onafhankelijkheid wordt het in gevaar gebracht." Hoewel hij erkende dat pre mier Pengel, leider van de an dere grote Surinaamse coalitie partij, de N.P.S., een afwijkend standpunt huldigt, betoogde hij dat ook de premier wat deze ook mag zeggen geen volledige verbreking van alle banden met Nederland wenst. port zal leiden. Majoor H. M. Lem- naar Amsterdam wordea.rabrachL oeraluremvan fi tot 12 jna< -i Tussen een gebied van hogf luchtdruk boven centraal-Europa en een diepe depressie ten zuiden van IJsland voeren zuïdelijke tot zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naar onze omge ving. Zo stegen de temperaturen in ons land woensdag ondanks dat het zwaar bewolkt: was met w-at regen, tot omstreeks elf gra den Celcius, terwijl in België en Frankrijk zelfs temperaturen tussen 12 en 14 -graden werden bereikt. In het gehele weerbeeld komt nog maar weinig verandering. Het koudfront, dat de scheiding vormt met iets koudere en dro gere lucht en woensdagavond nog boven zuid-Engeland en dé Noordzee lag, vordert slechts langzaam in de richting van ons land. Voor vandaag verwachten we dan ook overwegend zwaar be wolkt weer met plaatselijk regen, terwijl in het temperatuurverloop weinig verandering komt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motre gen. Meest matige wind tussen zuidwest en zuid. Maximum i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1