Luitenant-generaal Joseph Ankrah, de nieuwe leider in Ghana Volgens premier Indira Ghandi is er in India geen hongersnood Een nieuwe vredesoproep van president Johnson OPENBARE AANKLAGER IN DJAKARTA EiST DE DOODSTRAF TEGEN 0ENT0ENG RADIO DE KOOK Zuid-Vietnam moet zijn eigen weg kunnen kiezen HET WEER OVERSTROMINGEN IN ARGENTINIË WOENSDAG 2 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6639 Lid van liet gemenebest Nkroemah welkom in Tanzania Russisch ruimtevoertuig op Venus Overeenstemming tussen de A.K.U. en de vakbonden GELD VOOR INDIA ERNSTIGE DROOGTE IN AUSTRALIË Weer demonstratie tegen Soebandrio Grootscheepse hulp Terreur en angst Eerst onderhandelen Terugbetalen Actie gaat door Politiek. 22.500.000 gulden voor „Eten voor India" 10 MAART OOK EXTRA VRIJE DAG IN BOUWBEDRIJF Zacht weer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Hankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze# Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ghana's nieuwe leider heeft maandagavond de afgezette pre sident Nkroemah gebrandmerkt als Afrika's „tiran nummer één" en hem ervan beschuldigd het land op de rand van economi sche ondergang te hebben ge bracht. In zijn eerste radiotoespraak sinds hij vier dagen geleden aan cle macht kwam, zei luitenant- generaal Joseph Ankrah dat zijn land dicht bij een hongersnood staat. Hij deed een beroep op be vriende landen de Ghanese eco nomie te helpen herstellen. Eerder had de genei-aal op een persconferentie verklaard dat Nkroemah, wanneer hij naar Ghana terug zou keren, terecht zou moeten staan. Hervatting van de diplomatieke betrekkin gen tussen Ghana en Engeland, afgebroken om de kwestie-Rho- desië, hing af van de resultaten van de conferentie van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.) die maandagmorgen in Addis Abeba is begonnen, zo zei hij. Ankrah verklaarde in zijn radiotoespraak, dat de tijd dat in Ghana politieke vluchtelingen onderdak vonden en werden op geleid om het bewind in nabu rige landen omver te werpen, voorbij is. Een van de eerste maatregelen van zijn nieuwe be wind zou zijn missies naar de voormalige Franse gebieden Togoiand, Ivoorkust, Opper-Volta en Niger te zenden om goede betrekkingen te herstellen. Gha na heeft een nieuwe bladzijde opgeslagen in zijn betrekkingen met de andere Afrikaanse staten, zo zei hij. In de buitenlandse politiek van niet-verbondenheid zal voor het ogenblik geen wij ziging komen. Ghana blijft lid van het gemenebest. Over de plannen van de gewe zen Ghanese minister van bui tenlandse zaken, QuaisonSac- key, bestond onzekerheid. Hij arriveerde maandag uit Peking, waar hij Nkroemah vergezelde, in Frankfort en zou doorreizen naar Addis Abeba om daar op de O.A.F.-conferentie namens zijn vroegere president te spreken, maar hij bevond zich niet aan boord van het toestel dat maan dagavond naar de Ethiopische hoofdstad vertrok. Volgens een medewerker van de ex-minis- ter zag deze zijn kans om daar wat te bereiken somber in. President Julius Nuerere van Tanzania (Tanganjika/Zanzibar) heeft de staatsgreep in Ghana veroordeeld en verklaard dat Nkroemah welkom in in Dar-es- Salaam. De val van Nkroemah kan slechts de vijanden van de Afrikaanse eenheid en het soci- lisme plezieren, zo zei hij. •V ,i<! Het Russische automatische ruimtevoertuig Venus-3 heeft dinsdag de planeet Venus be reikt. De reis heeft drie en een halve maand geduurd. De lan ding had plaats om 7.56 uur Nederl. tijd. 3ir Bernard Lovell, hoofd van het observatorium van Jodrell Bank, prees de nieuwe Russische prestatie, maar vond wel dat de Russen wat meer weten schappelijke bewijzen moeten aanvoeren voor hun mededeling dat het ruimtevoertuig op Venus terecht is gekomen. Hij vreesde dat het moeilijk zal worden de biologische omstandigheden op Venus juist te bepalen, nu de planeet besmet is. Volgens Tass is de Venus-II 963 kg zwaar viermaal het gewicht van de Amerikaanse Mriner-II die de planeet in december 1962 op 33.800 km af stand voorbij ging. Het gewicht van de Venus-III werd niet op gegeven, maar dat zal niet veel verschillen. De twee ruimtevoer tuigen zijn wel anders gebouwd. De directie van de A.K.U. in Arnhem en de vakbonden heb ben gisteren overeenstemming bereikt over de financiering van de vakbondsactiviteiten. De A.K.U. sluit zich aan bij de rege ling die tussen de algemene werkgeversvereniging en de in dustriële vakbonden zal worden getroffen (maximaal ƒ15,per vakbondslid, hetgeen voor de A.K.U. zou neerkomen op onge veer 125.000,Ze heeft haar voorstellen van 12 februari 75.000,ingetrokken, even als haar voorstel met betrekking tot een tripartite samenwerking binnen de onderneming in de vorm van een nieuw overlegor gaan met vertegenwoordigers van de directie, vakbonden en de leden van de ondernemings raad en de bedrijfsccommissies. Amsterdam: Personeel van de Algemene Bank Nederland hier druk doende het geld te tellen dat de collectes op straat en liuis aan huis voor hongerend India hebben opgeleverd. Door ernstige droogte in het oosten van Australië zijn ten minste vijftien miljoen schapen en anderhalf miljoen stuks ander vee omgekomen. De toestand in grote gebieden van Queensland en Nieuw-Zuid- Wales wordt steeds erger. De voorzitter van de organisa tie van veefokkers die dit op een bijeenkomst van federale minis ters meedeelde, zei dat de gehele economie van het land te lijden heeft van de vermindering van de export die het gevolg is van de droogte. TAdvJf TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Ook de Italiaanse autoriteiten zijn in verlegenheid gebracht door de verklaringen dat er eigenlijk geen hongersnood in India is. Met grote edelmoedigheid heb ben de Italianen gereageerd op de oproepen van paus Paulus en pre sident Saragat, die beiden gespro ken hebben over „miljoenen men sen in India die met de hongerdood worden bedreigd". Uit alle lagen van de bevolking stroomde het geld binnen, in totaal ruim 35 miljoen gulden. Arbeiders schonken een uurloon, op alle scholen is geld ingezameld en vele kinderen leegden hun spaarpot en brachten die naar de plaats van bestemming. Zondag nog zegende paus Paulus 72 vrachtauto's waar mee voedsel naar India moet wor den gebracht. Maar volgens be trouwbare kringen zijn de Italia nen die in contact staan met de Indische autoriteiten over het be heer van de bijeengebrachte gel den, teleurgesteld over de terug houding die op dit punt door de In diërs wordt betoond. Er verschijnen steeds meer be richten, waarin wordt gezegd dat er in feite geen hongersnood in India is. De Indische ambassade spreekt wel van een weinig be moedigende situatie maar rept met geen woord over hongersnood. On der elkaar spreken de Italianen veel over deze zaak. Men is van In Djakarta heeft de openbare aanklager van het militaire tri bunaal de doodstraf geëist tegen luitenant-kolonel Oentoeng, die ervan wordt beschuldigd de mis lukte staatsgreep van vorig jaar oktober te hebben geleid. De openbare aanklager zei in zijn requisitoir dat Oentoeng schuldig was aan het uitvoeren tan een gewapende opstand tegen de staal. De aanklager, kolonel Iskandar, verwierp Oentoengs verdediging volgens welke de staatsgreep ten doel had president Soekarno te beveiligen tegen een staatsgreep door een „raad van generaals". Oentoeng heeft tot vrijdag de tijd gekregen om zijn verdediging voor te gereiden. De openbare aanklager noemde Oentoeng een stropop van zijn ■ommunistischo meesters, wier j i i-ecte invloed hij sedert 1950 had ondergaan. Deze foto toont de leider van de Indonesische staatsgreep, luite nant-kolonel Oentoeng na zijn arrestatie. Duizenden studenten en scho lieren hebben ondanks een rege ringsverbod dinsdag in Djakarta weer tegen Soebandrio en de communistische partij gedemon streerd. Er deden zich geen on geregeldheden voor. Intussen heeft brigade-generaal Amir Machmoed, commandant van het garnizoen van Djakarta, de vorming van een nationale studentenbond bekendgemaakt. Deze zal alle bestaande studen tenorganisaties omvatten en de eerste stap zijn in de richting van een studentenorganisatie die on der persoonlijke leiding van Soe karno komt. Zoals gemeld heeft Soekarno vrijdag j.l. de anti-communisti sche studentenorganisatie „Ka- mi" verboden. President Johnson heeft dinsdag in een nieuwe vredesoproep tot Hanoi verklaard, dat te zijner tijd de volken van Noord- en Zuid- Vietnam een referendum kunnen houden over een samengaan en hun nationale bestemming. Sprekend bij de vijfde verjaardag van het vredeskorps deed de presi dent een beroep op Hanoi deel te nemen aan vredesonderhandelingen en Zuid-Vietnam zelf zijn leiders en levenswijze te laten kiezen. Na vrije verkiezingen in Zuid- Vietnam zou het referendum kun nen worden gehouden. De presi dent maakte duidelijk dat Amerika de uitslag van deze vrije verkiezin gen zou eerbiedigen. Er was vol gens hem maar één oplossing voor het vraagstuk: „Onderhandelen over vrede en de oorlog terzijde schuiven terwijl het Vietnamese volk kiest. Wij van onze kant zijn ten volle bereid ons bij de uitslag neer te leggen". Johnson zei voorts dat Amerika zich gereed houdt voor groot scheepse hulpverlening aan Noord- Vietnam om dat land te helpen bij zijn wederopbouw zodra de vrede te weergekeerd. „Wij zijn in Vietnam beslist niet uit op gebied of bases en even min op economische overheersing of een militair verbond. Wij strij den voor het beginsel dat het volk van Zuid-Vietnam in staat moet zijn z'n eigen weg te kiezen zonder de druk van geweld, terreur en angst", zo herhaalde de president. De lange geschiedenis van het conflict was rijk aan misverstan den, scheldpartijen en driften. Het werd tijd dat de kluisters van het verleden werden verbroken „opdat wij ons ongehinderd met de toe komst bezig kunnen houden". De vrede ligt binnen ons bereik wan neer wij ons daarvoor inspannen, aldus de president. Johnson antwoordde in zijn rede kennelijk op het voorstel van sena tor Robert Kennedy inzake de for ming van een coalitieregering in Saigon met deelneming van de vietcong. Zou men de guerrillabe weging een zekere verantwoorde lijkheid en gezag in handen geven, dan zou het volgens de senator eer der tot een vreedzame regeling van de kwestie komen. De regering heeft daarop al eerder geantwoord dat zij het inzicht van Robert Ken nedy deelt wanneer deze tenmin ste niet bedoelde dat de commu nisten in een regering moesten worden opgenomen voordat onder handelingen en vrije verkiezingen zouden worden gehouden. Johnson verklaarde dat het in 1961 door wijlen president Kenne dy in het leven geroepen vredes korps het symbool was van een vreedzame revolutie als Amerika voor Vietnam wenste. Hij sprak in het Witte Huis tot diplomaten uit de 46 landen waarin de vrijwilli gers van het korps werkzaam zijn. (Zie verder pag. 4.) mening dat het maar beter is de gelden te bestemmen voor hun eigen armoedige streken in het zuiden. Ook dinsdag heeft premier Gandhi van India weer gesproken over de voedselschaarste. Zij be klemtoonde nogmaals dat men er een overdreven beeld van had ge geven. India had wel hulp uit het buitenland nodig maar kon het des noods zonder deze hulp stellen. Hulp is geen aalmoes, zei ze, en India zou alleen maar geld en goe deren uit het buitenland aannemen als het die kon terugbetalen. De Novib ziet in de verklaring van de premier van India, mevr. Indira Ghandi, dat er in India geen hongersnood zal zijn en dat India het ook zonder buitenlandse hulp wel zou kunnen klaren, geen reden om de hulpactie aan India te sta ken. Dit deelde de heer G. J. van Vlijmen, directeur van de Novib, maandagavond mede naar aanlei ding van hetgeen mevr. Ghandi tegenover een correspondent van de Londense Evening Standard heeft gezegd. Eenzelfde verklaring heeft mevr. Ghandi afgelegd tegenover een redacteur van de Haagsche Cou rant, die in verband met de actie Eten voor India naar dat land is gereisd. De heer Van Vlijmen meent dat de woorden van mevr. Ghandi zijn ingegeven door overwegingen van binnenlandse politieke aard. Het staat volgens hem vast, dat er een hongersnood in India dreigt, evenzeer als in andere landen zoals Pakistan en verscheidene Afri kaanse landen. De actie had even goed op die andere landen gericht kunnen zijn, maar men heeft India als object van hulpverlening uitge kozen, omdat dit land zoveel in woners heeft (480 miljoen). Dat er oproepen tot steunver lening zijn uitgegaan van Oe Thant, secretaris-generaal van de V.N.; van de voedsel- en landbouworga nisatie der V.N.; van de paus en van de wereldraad van kerken, dat de Verenigde Stater, hun voedsel- toevoer naar India hebben vergroot, dat Unicef-deskundigen een toe nemende noodsituatie rapporteren, dat rapporten van onze diplomatie ke vertegenwoordigers in India in dezelfde richting gaan enz., zijn voor de directeur van de Novib evenzovele aanwijzingen, dat er wel degelijk hulp moet worden ge boden. Door stortingen op giroreke ning 100200 van de actie „Eten voor India" is het totaal van de financiële bijdragen dinsdag ge stegen tot 22.500.000 gulden. De werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bouwbe drijf zijn het er over eens gewor den 10 maart, de huwelijksdag van prinses Beatrix, als een extra vrije dag aan te merken. Boven zuid-Frankrijk is een nieuw hogedrukgebied tot stand gekomen, dat zich geleidelijk in noordoostelijke richting over centraal-Europa uitbreidt. Aan de flank hiervan trekt een frontaal systeem behorende bij eendepres sie ten zuiden van IJsland gelei delijk west-Europa binnen Achter dit front wordt zachte en vochtige lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkomt, maar waarin de temperaturen ook hoog zijn voor de tijd van hét jaar, n.l. van 9 tot 13 graden. Plaatselijk kan er wat regen vallen, maar dit zal veelal van weinig betekenis zijn. Wei neemt de wind toe tot matig of vrij krachtig uit zuidelijke richting. Er zijn nog geen tekenen, die er op wijzen, dat in de komende da gen aan dit zachte voorjaarsweer een einde zal komen medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht Toenemende bewolking, maar geen regen van betekenis. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Hogere mid- dagtemperaturen. In het noordoosten van Argen tinië doen zich grote overstro mingen voor. In de provincie Chaco staat aan de rechteroever van de Parana een gebied van 150 bij 100 km onder water. Ver der noordelijk in de provincie Formosa is de rivier de Para guay over 200 km lengte bui ten haar oevers getreden. In de getroffen streken wonen ruim 600.0ÜU mensen. De gouverneur van Chaco schat dat veertig procent van de ka- toenoogst verloren is gegaan, evenals tachtig procent van d: zonnepitoiiecuituur. Vijftien pro cent van de veestapel zou zijn omgekomen. In de provincie For mosa zou de oogst voor tachtig procent zijn verwoest. In totaal is meer dan duizend kilometer weg vernield. Men neemt aan dat het herstel min stens een jaar zal duren. WOENSDAG 2 MAART Breskens Terneuzen Walsoorden DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.59 9.34 10.04 10.14 n.m. 9.40 10.15 10.45 10.55 3 MAART 10.26 11.02 10.51 11.53 11.36 11.46 Mr. r» it 3 4 7.25 7.23 7.21 18.20 18.22 18.24 11.56 13.05 4:50 5.50 14.30 jjfc 6.3S

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1