Gemeenteraad van Terneuzen BRANDARIS BRANDARIS de shag met de lange draad Dat is de man die püre, zware shag eist. Eerlijke tabak. Lang van draad. Tabak waar vakman schap achter staat... Brandaris, zware shag van Douwe Egberts! E SHAG: gehouden op donderdag 27 januari 1966 in dubbelwandige tabakszak f 1,25 Victor Kravtsjeko pleegt zelfmoord b ragrna 1)K V H11K ZEEUW Maandag 28 februari dinsdag 1 maart 1966 Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, A. C. S. van Breda Vriesman, R. Hol, mevr. E. Doorns Ortelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren leden van de raad, ik heet U aulen hartelijk welkom. Een eventuele stemming vangt aan bij nr. 1, dat is de heer Ribbens. NIEUWJAARSREDE VAN DE VOORZITTER Deze werd reeds eerder in ons blad opgenomen. De heer Compiet: Namens de raad wil ik U, mijnheer de voorzitter, met uw gezin, voor 1966 het allerbeste toewensen. In het afgelopen jaar is, zoals U reeds memo reerde, ons een zeer gewaardeerd lid, de heer J. C. Bleijenberg, ontvallen, terwijl wij nog in diezelfde maand het overlijden moesten vernemen van onze Commissaris der Koningin, Jonkheer De Casem- broot. Ook de heren Van Langevelde en Fijn van Draat missen wij ongaarne in ons college en, voor zover dit hun gegeven zal worden, wensen wij hen een goede gezondheid toe. Ofschoon de bevolkingsgroei in het afgelopen jaar zeer bevredigend mag worden genoemd, zou het toch wenselijk zijn, dat die groei nog meer gestimuleerd zou kunnen worden. Daartoe zal het noodzakelijk zijn nog meer woningen in aanbouw te nemen, vooral ook met het oog op de grote uitbreidingen van Dow Chemical en de nieuwbouw van de maatschappij „De Schelde" Met voldoening hebben wij mogen beluisteren, dat Terneuzen zich als derde zeehaven heeft weten te handhaven. Ik verbind hieraan de wens, dat de uitbreiding van de havens bij de openstelling van de nieuwe sluizen zal zijn gerealiseerd, waarbij onze nieuwe havens zullen worden aangepast aan de maximale mogelijkheden, die de grotere slui zen ons bieden, zoals dit ook door de haven van Gent tijdig is voorzien. Het grote aantal woningzoekenden in Terneuzen baart ons nog veel zorg. Ik zou hieruit willen concluderen, dat het in Terneuzen blijkbaar toch wel goed wonen is. Ik spreek de wens uit, dat met de komst van het aardgas ook Sluiskil en de andere buurtschap pen binnen onze gemeente spoedig op het gasnet aangesloten zullen worden. Tevens hoop ik, dat in dit jaar aangevangen kan worden met de bouw van nieuwe scholen, het in- structiebad en het nieuwe politiebureau. Het werk aan de sportvelden te Sluiskil is inmiddels ge- strart. Ik spreek de hoop uit, dat de weersomstan digheden van dien aard zullen zijn, dat de velden in 1967 voor bespeling gereed zullen zijn. Mijnheer de voorzitter, U hebt er op geatten deerd, dat wij een belangrijk punt te behandelen hebben deze avond en wel de herindeling van ge meenten. Ook ik wil op de behandeling niet voor uitlopen, maar hoe de uitslag ook zal zijn, vast staat naar mijn mening, dat de naam Terneuzen uit deze streek niet mag verdwijnen, want Terneu zen is een begrip geworden in de hele wereld. Wij beginnen in 1966 aan een nieuwe zittings periode, wellicht zullen er andere gezichten te zien zijn dan nu. Ik wens daarom U, mijnheer de voorzitter, ook dkn met de nieuwe raad, veel wijsheid en sterkte voor de verdere uitbouw van Terneuzen, gesteund door uw medewerkers. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 1 november 1965. De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, wij hebben nog steeds niet de notulen van de be- grotingsraad van 9 december j.l. ontvangen. De Voorzitter: De oorzaak daarvan ligt bij de drukker. Zonder hoofdelijke stemming worden deze no tulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. de door Gedeputeerde Staten van Zee land goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 23 november 1965 tot verkoop van percelen grond aan A. Hamelink, J. F. Rouw en G. P. Veerman; b. het bij Koninklijk Besluit goedgekeurde raadsbesluit d.d. 26 augustus 1965 tot. wijziging van de verordening op de hef fing en invordering van precariorechten in de gemeente Terneuzen; c. besluit d.d. 22 december 1965 van burge meester en wethouders tot het verlenen van gemeente-garantie als bedoeld in het Besluit en de Beschikking bevordering eigen-woningbezit; d. besluit d.d. 21 december 1965 van burge meester en wethouders tot het aangaan van een kasgeldlening ad f 5.000.000, e. mededelingen van burgemeester en wet houders in antwoord op vragen, gesteld in de raadsvergadering van 9 december 1965; f. controle-rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten; g. brieven van de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten, inzake toetreding als lid van deze Raad; h. brief van de Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat (Werken Kanaal van Terneu zen) inzake brandbeveiliging openbare wateren; I. begroting 1966 van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen; J. jaarstukken 1964/1965 en begroting 1965/ 1966 van de Stichting Schooltandverzor- ging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; k. openstelling werkzaamheden aan de sportvelden en begraafplaats te Sluiskil; I. notulen van de vergaderingen d.d. 13 ja nuari j.l. van de commissies voor de ge meente-financiën en voor openbare wer ken. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen van burgemeester en wethouders besloten. 2A. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de heer B. J. M. van der Pol als onderwijzer in vaste dienst aan de Zuidlandschool, zulks met ingang van een door burgemeester en wethouders te bepalen datum. De Voorzitter: Ik verzoek de heren Hol en Van Breda Vriesman samen met mij het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 17 stemmen, alle op de heer B. J. M. van der Pol. De heer Van der Pol is benoemd. 3. Idem tot aankoop van gronden c.a., gelegen in de Nieuw-Neuzenpolder en tot verkoop van deze gronden aan Dow Chemical (Nederland) N. V. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, het vóór ons liggende voorstel betreft wel een unieke zaak. Im mers in de gemeentepolitiek zal het zelden voor komen dat in één en dezelfde raadsvergadering enerzijds een besluit genomen dient te worden tot aankoop van een areaal van niet minder dan ruim 234 ha landbouwgrond, terwijl anderzijds stante pede deze grond wordt doorverkocht. Dit getuigt wel van vlot zaken doen. Onwillekeurig gaan onze gedachten hierbij te rug naar enkele jaren geleden toen eenzelfde grond- transactie passeerde in de orde van grootte van ca. 85 ha, waarbij eveneens Dow zich als koper presenteerde. In onze taal kennen we: de verge lijkende-, de vergrotende- en de overtreffende trap. Stel, dat die 85 ha onder de „vergelijkende trap" gerubriceerd kan worden, de 234 ha onder de „vergrotende trap", kunt U ons dan mededelen of, en zo ja, wanneer de „overtreffende trap" aan de orde komt? Hoewel op deze raadsvergadering nog een voor stel prijkt betrekking hebbende op de woning bouw, waarbij eveneens een bedrag van ruim 10 miljoen gulden is gemoeid, is de verkoop van de 234 ha grond aan Dow Chemical (Nederland) N. V. voor bijna 10 miljoen gulden (inclusief taxatie kosten e.d.) de grootste grondtransactie ooit in de geschiedenis van Terneuzen gesloten. Dat de gronden worden aangekocht door Dow met de bedoeling deze te bestemmen voor een grootscheepse uitbreiding van haar fabriekscom plexen is van enorme betekenis voor onze econo mie; een belang dat nogal wat verder reikt dan alleen plaatselijke grenzen. Hoewel de chemische industrie minder arbeids intensief genoemd kan worden, zullen toch, vanwege de aantrekking van toeleveringsbedrijven e.a., in de toekomst vele arbeidsplaatsen gecre- eerd kunnen worden. Dit is een pluspunt van niet te onderschatten betekenis. Dat uit utiliteitsoverwe,gingen inzake het op stellen van de voorwaarden hier en daar wat water in de wijn moest worden gedaan, kan onze fractie onderschrijven. Eerst na vele besprekingen en soms moeizame onderhandelingen kon de koop overeenkomst zodanig worden geredigeerd dat deze voor beide partijen acceptabel genoemd mag worden. Maar terloops zij het ons vergund nogmaals te herinneren aan ons pleidooi: bij het gemeentelijk industrialisatiebeleid de nodige differentiatie niet uit het oog te verliezen in verband met de con junctuurgevoeligheid bij een al te eenzijdige Indus trievestiging. Mijnheer de voorzitter, onze fractie zal gaarne haar medewerking aan dit belangrijke voorstel geven, waarbij wij tevens onze erkentelijkheid willen uitspreken jegens de raad van de gemeente Hoek voor de onontbeerlijke medewerking, als mede aan alle instanties of personen die op eniger lei wijze zijn betrokken bij de vlotte afronding van deze veelomvattende en niet voor iedereen even gemakkelijke zaak. De heer Weterings: Gezien hetgeen door de heer Hol zojuist is gezegd, behoef ik niet verder uit te weiden over deze belangrijke transactie. Onze fractie zal hieraan graag medewerken. De heer De Feijter: Ook onze fractie wil mede werking geven aan dit voorstel en wij danken het college van burgemeester en wethouders dat dit voorstel in deze vorm vóór ons ligt. Ik zou nog iets verder dan de heer Hol in de geschiedenis terug willen gaan. In het boek van Dr. Wesseling over Terneuzen heb ik gelezen dat de gronden, begrepen in de transactie, in 1813 door de gemeente werden verkocht aan de Socië teit Blimont te Zelzate, die deze grond destijds in cultuur heeft gebracht. De totale prijs bedroeg toen f 72.540,terwijl deze terreinen nog niet in cultuur waren gebracht, hetgeen voor die tijd een grote som was. Die transactie droeg in belangrijke mate tfij aan de ontwikkeling van Terneuzen in de jaren na 1816. Wij hopen dat dit besluit ook een gunstige ont wikkeling te zien geeft voor Terneuzen in de na bije toekomst. De heer Ramondt: Met de aanvaarding van dit voorstel nemen wij één van de belangrijkste be slissingen voor de toekomstige ontwikkeling van Terneuzen. Enerzijds zit hierin het gevaar dat het gehele stuk wordt overgedragen en daardoor de ontwikkeling in dit gebied wordt vastgelegd. Wij hebben er echter vertrouwen in dat niet alleen de ontwikkeling van een conglomeraat van che mische bedrijven mogelijk is, te vergelijken met de Sidemar te Zelzate, maar dat bovendien de verdere uitbreiding van het industriële complex kan doorgaan. Graag willen wij onderstrepen de woorden van waardering ten opzichte van het college van bur gemeester en wethouders en allen die verder hun medewerking hebben verleend. Wij mogen beslui ten met de wens, dat deze transactie mede ce basis vormt voor een bloeiende ontwikkeling van Dow en onze gemeente, in het bijzonder van haar ingezetenen. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voor zitter, ik ben het geheel eens met hetgeen door de verschillende fracties naar voren is gebracht. Toch wil ik nog even ingaan op hetgeen de heer De Feijter stelde ten aanzien van de destijds be taalde koopsom voor de gronden. Ik wil hem er op wijzen, dat in het algemeen kapitaal wordt verdubbeld in een periode van 14 jaar. Dit in ogenschouw nemende kan worden gesteld, dat toen méér betaald werd dan de huidige aankoop prijs. De Voorzitter: Namens het college van burge meester en wethouders wil ik U graag danken voor de ten aanzien van dit punt gehouden algemene br-chouwingen. Over één punt wil ik even nader ingaan. De heer Hol sprak over de overtreffende trap en' ik meen dat wij die kunnen verwachten ten oosten van de gemeente en niet ten zuiden. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot aankoop van percelen, gelegen in de tweede partiële herziening „Zuid" van het bestemmingsplan in hoofdzaak, namelijk: A. Katspolderdijk 7; B. Katspolderdijk 14. kvpoêUWE EGÉipZTSjfl .\v ::k ::hao usan: ah;.; .vi-: k ilij! SELECTED SMK SHAG TOBACCO ril si Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 5. Idem tot aankoop van de percelen: A. le De Feijterstraat 7; B. Kerkhoflaan 9/Dekkerstraat 10; C. Lange Kerkstraat 26; D. Koedijk 9, Koedijk 28 en Koedijk 30. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 6. Idem tot aankoop van het perceel Leeuwen laan 40. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik vind dit perceel, ook al wordt hieraan een be paalde bestemming gegeven, toch vrij duur. Voor een nieuw pand zou het wellicht wel acceptabel zijn, maar ik vind dit toch wel duur, vooral nu het gaat om een tijdelijke bestemming. Het is enkel als noodoplossing aanvaardbaar, mits ge tracht wordt zo weinig mogelijk veranderingen er in aan te brengen. Dit laatste vooral ook met het oog op een definitieve bestemming. De heer Huijbrecht: Ik zie dit niet zo somber in en ik ben blij, dat de gelegenheid zich voordoet, vooral ook omdat een nieuw gebouw duurder zal zijn. Het is belangrijk, dat wij nu op een eenvou dige wijze de beschikking over een gebouw heb ben, zonder b.v., zoals bij nieuwbouw, op een vergunning te moeten wachten. Wèl vraag ik me af, of wij niet in aanmerking kunnen komen voor een provinciale subsidie. De heer Van Breda Vriesman: De prijs van dit gebouw vind ik veel te hoog. Het gebouw is niet voor ons gemaakt; hier wordt een maatcostuum tweedehands verkocht, waarvoor wij de volle prijs moeten betalen. Ik kan dit niet juist vinden. De heer Weterings: Het bedrag is inderdaad hoog, maar ik ben in deze niet pessimistisch gestemd. Zoals de heer Huijbrecht al opmerkte, zou nieuw bouw ons heel wat meer koeten dan nu het geval is. Wij moeten dankbaar zijn dat wij dit gebouw in eigendom kunnen verkrijgen, waardoor het mo gelijk zal zijn een goede bibliotheek en openbare leeszaal tot stand te brengen. Het zou anders nog jaren geduurd hebben dat deze voorzieningen in oude kotjes zijn ondergebracht, terwijl van een leeszaal eigenlijk helemaal geen sprake was. De heer De Feijter: Wij kunnen instemmen met dit voorstel. De aankoopprijs is hoog, maar, nadat deze voorzieningen in dit gebouw ziin onderge bracht, zal het een hele verbetering zijn. De heer De Vos: Ons college vindt de prijs ook wel wat stevig en wij hebben dan ook getracht op een wat voordeliger manier dit gebouw te kun nen aankopen. Dit is ons echter niet gelukt. De prijs zal inderdaad wel iets hoger liggen dan de bouwkosten destijds bedroegen. Men moet echter bedenken, dat dit gebouw nog niet zo oud is en voorts, dat de bouwkosten voortdurend stijgen, terwijl ook de waarde van bestaande gebouwen toeneemt. De afschrijvingen worden wel toege past, maar niettemin neemt de waarde toe. Een belangrijke factor is dat dit gebouw op vrij korte termijn beschikbaar komt, terwijl men lang zou moeten wachten in geval van nieuwbouw. Overigens is het bekend, dat weet de heer Van Breda Vriesman ook wel, dat in Terneuzen wel meer gebouwen vèr boven de werkelijke waarde worden verkocht. Wij moeten ons hier maar bij neer leggen en blij zijn dit gebouw in handen te kunnen krijgen. De Voorzitter: Ik hoop, dat de opmerking van de heer Huijbrecht elders voldoende weerklank zal vinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot verkoop van grond, gelegen In het het exploitatieplan „Sluiskil" aan de St. Eli- sabethstichting te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Catspolder" aan: A. de N. V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen"; B. de heer L. W. Nooteboom te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 9. Idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Industrieterrein Driewegen Mr. F. J. Haarmanweg" aan de firma P. Klouwers en Zoon. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot vaststelling van het bestemmings plan: A. „Mauritsstraat"; B. „Rozenstraat". De heer De Feijter: Mijnheer de voorzitter, het bestemmingsplan „Mauritsstraat" is uitvoerig be sproken in de vergadering van de commissie voor openbare werken. In de commissievergadering ;s aangedrongen op het vinden van een compromis, zodanig, dat b.v. 11 boxen gebouwd kunnen wor den en dat bovendien de desbetreffende zaak van adressant uitgebreid zou kunnen worden. Kunt U zeggen of hiernaar zal worden gestreefd? De heer Weterings: Ik wilde dezelfde vraag stellen. Bovendien verzoek ik U mede te delen of er al met de reclamant overleg is gepleegd. De heer Ramondt: De zelfde vragen leven ook bij ons. De heer De Vos: Het is inderdaad ons doel om, zo mogelijk, de reclamant ter wille te zijn en te trachten een oplossing te vinden. Aan reclamant is medegedeeld dat het college van burgemeester en wethouders daartoe bereid is. Overigens zal dit, naar het zich laat aanzien, alleen maar kunnen via een wijziging van het be staande bestemmingsplan, hetwelk ook de reden is, dat wij op dit moment niet definitief kunnen toezeggen dat wij voor de betreffende verbouwing een vergunning zullen afgeven. Wij zijn voo:- nemens een wijziging van dit plan aanhangig te maken. Dit behoeft overigens niet de vaststelling van déze wijziging in de weg te staan. De heer Huijbrecht: Ik ben wel tevreden met dit antwoord. De heer De Feijter: Ook ik ben daarover tevreden. De heer De Vos: Het is in het belang van alle partijen dat hierover overeenstemming wordt be reikt. Mevr. DoornsOrtelee: Wanneer zal met de bouw van dit internaat een aanvang kunnen wor den gemaakt? De Voorzitter: De rijksgoedkeuring zal in het le kwartaal 1966 worden verleend. (Zie verder pagina 5) Victor Kravtsjenko, de schrij ver van het boek „Ik verkoos de vrijheid", heeft vrijdag in New York zelfmoord geplgegd. (iJ Naar de Newyorkse politie meedeelt, heeft de destijds naar het Westen uitgeweken Rus zich doodgeschoten. Hij is 61 jaar ge worden en leefde sedert tien jaar onder de naam Peter Martin in New York. Volgens de politie bewoonde Kravtsjenko samen met een vriend een appartement op Fifth Avenue en heeft hij van de afwe zigheid van zijn medebewoner ge bruik gemaakt om zich van het leven te beroven. Hij „koos de vrijheid" toen hij als lid van een Russische rege ringsmissie tijdens de tweede we reldoorlog in Washington ver toefde. Hij bekleedde toen de rang van kapitein. In 1950 verleende het Ameri kaanse congres Kravtsjenjko ont heffing van de immigratie-bepa lingen en gaf hem toestemming in de Verenigde Staten te blijven. In 1956 doodde de voormalige kapitein uit het rode leger een in dringer. Hij zei toen dat Russi sche agenten herhaaldelijk trachtten hem te doden. De poli tie zei later dat de gedode man zich in de woning had vergist. Naar de politie nog meedeelde heeft de schrijver van „Ik ver koos de vrijheid" voor zijn dood een brief geschreven. De inhoud daarvan is niet bekendgemaakt. Twee Engelse tekenaars neergeslagen In de Lange Leidsedwarsstraat in Amsterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag tegen één uur twee Engelse tekenaars, L. A. Pope (27) en D. J. Gilbert (31), voor de Bambóebar door een onbekende man, die even als zij de bar wilde bezoeken, neergeslagen. Pope, die vermoedelijk een schedelbasisfractuur opliep is in het Wilhelmina gasthuis opge nomen. Zijn vriend Gilbert raak te aan zijn bovenlip en aan zijn voorhoofd gewond. Hij behoef de niet in een ziekenhuis te wor den opgenomen maar kon na be handeling naar zijn woning in Amsterdam terugkeren. Pope woont in Amstelveen. Beide mannen wilden met hun vrouwen de Bambóebar bezoe ken en stonden, omdat de bar vol was te wachten om na enige tijd binnen te worden gelaten als er weer plaats zou zijn ge komen. Een onbekende man pas seerde Gilbert en wilde de bar binnengaan. De Engelsman wees de man er op dat hij mooest wachten. De onbekende viel daarop eerst Gilbert aan en daar na ook Pope. Aanvankelijk meende men dat een Griek de dader was, doch bij het onder zoek door de politie van het nabij gelegen bureau Leidseplein bleek dat dit toch niet het ge val waa.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4