De Veiligheidsraad acht het ogenblik niet gunstig voor debat over Vietnam Geschenken voor bruidspaar op Soestdijk Nog lange en moeilijke weg voor de geallieerden in Vietnam BESLISSENDE WEEK IN DE BELGISCHE 00K GOUDEN MUNTEN UIT SER00SKERKE VERSTERKINGEN NAAR VIETNAM PISTOOLSCHOTEN TIJDENS DIENST IN KERKGEBOUW TE NIJMEGEN Persconferentie president Johnson Relatiegeschenk' Gouden munten Generale repetitie Weerbericht Hoogwater Zon- en IVfaanstanden Afgewezen minnaar bedreigde 21-jarig meisje Vïer leden van Soekarno's paleis wacht gedood Franse hoogleraar in Algiers gearresteerd FrankwingbiJ abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 28 febr. dinsdag 1 maart 1966 20e Jaargang - No. 6638 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Over het algemeen achten de leden van de veiligheidsraad het ogenblik niet gunstig voor een de bat over Vietnam in de veiligheids raad, zo zegt de huidige voorzitter van de raad, de Japanner Alcira Matsui, in een brief aan de leden. Matsui zegt voorts dat men het sedert 2 februari de behandeling door de raad werd gesloten niet eens is geworden over de te vol gen lijn. Uit de brief van Matsui blijkt dat de veiligheidsraad de pogingen om tot vredesonderhandelingen in Vietnam te komen, althans voor het ogenblik, opgeeft. De voorzitter van de raad zegt in zijn brief dat de leden het, na dat zij de kwestie gedurende bijna een maand in particuliere gesprek ken hadden onderzocht, over de te volgen weg niet eens zijn gewor den. De Verenigde Staten hadden de kwestie op 1 februari, de dag na de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam, voor de veiligheidsraad ge bracht in een poging om tot een vredesconferentie te komen. Matsui onthulde later op een persconferentie dat de Sowjet- Unie en Bulgarije zelfs hadden ge weigerd aan' het informele overleg deel te nemen. Rusland had doen weten Hanois eisen voor beëindi ging van de bombardementen, te rugtrekking van aile buitenlandse troenen uit Zuid Vietnam en er kenning van het nationale bevrij- dingsfront te steunen. De Amerikaanse afgevaard'gde Arthur Goldberg zei dankbaar en bemoedigd te zijn dat de meerder heid in de veiligheidsraad voor on derhandelingen was. Naar verluidt hebben behalve de Sowjet-Unie en Bulgarije, Frankrijk Mali bedenkingen geuit over het feit dat de voorzitter in een brief vers.lag over het overleg heeft uit gebracht, hetgeen nog niet eerder is voorgekomen. HET BRUIDSPAAR Soestdijk: Prinses Beatrix en Claus von Amsberg bewonderen het thee-servies van Djoka-zil- ver, het geschenk uit Indonesië, dat door ambassadeur Tjon- dronegoro werd aangeboden. (Adv.) In Brussel wordt algemeen ver wacht, dat in de Belgische kabi netscrisis deze week een beslissen de wending zal komen. De kans dat de (katholieke) kabinetsformateur P. W. Segers er in zal slagen een nieuw rooms-rood coalitiekabinet te vormen wordt nog steeds aan wezig geacht. Maandag vergaderen de leidin gen van de christelijke volkspartij en de socialistische partij om zich uit te spreken over het nieuwe re geringsprogramma, zoals dat de af gelopen week door een commissie van afgevaardigden uit beide par tijen onder leiding van formateur Segers is opgesteld. Dit programma is overigens nog niet voltooid. Er moeten nog oplossingen worden gevonden voor onderwijsproblemen en voor vraagstukken in verband met de ziekte- en invaliditeitswet, waarover hat kabinet-Harmei twee- enhalveweek geleden struikelde. Vóórdat formateur Segers na het uit de weg ruimen van deze hinderpalen het nieuwe kabinet zal kunnen samenstellen zullen nog congressen van de C. V. P. en B. S. P. moeten worden gehouden om zich over de voortzetting van de coalitie uit te spreken. Waarschijn lijk zal dit het komende weekeinde gebeuren, tenzij het onmogelijk zou blijken de nog resterende geschil punten tussen de twee partijen te regelen. De heer Claus von Ams- berg heeft zaterdagmorgen op paleis Soestdijk een pijp gerookt. Geen zware, maar wel een bijzonder lange. Het was een cadeautje van het landelijk comité tot ver zameling van Nederlandse volksklederdrachten, dat om de lange witte steel voor de bruidegom naar oud- folkloristisch gebruik een lint met tuiltjes, bloemen had gebonden. „Kostelijk", vond prinses Bea trix het, toen haar verloofde er na enkele vergeefse pogingen in derdaad in slaagde grote blauwe rookwolken aan de pijp te ont lokken. Voor 'haar had het co mité een beugeltas meegenomen. De zilveren beugel dateerde uit 1782, de tijd van de „prinsgezin- den en patriotten". Het comité was een van de on geveer 40 deputaties, die de prin ses en de heer Von Amsberg in de Leuvenzaal van het paleis gelukwensen en cadeaus aanbie den. De prinses droeg een blauw grijs geruit pakje waar een glin sterend draadje doorheen was geweven. Als corsage gebruikte i ze de orchidee, waarmee de eer ste deputatie, die van de S.I.K.A. (samenwerkende instituten voor kunststuderenden in Amster dam) was versierd. De heer Von Amsberg moest de bloem op spelden. De camera's ratelden natuurlijk om dit huiselijk tafe reeltje vast te leggen, waarop de prinses smeekte: „Laat ons al stublieft even, anders lukt het nooit". De vijf ondernemingen in de provincie Zeeland, die het pre dikaat koninklijke mogen voeren, hadden kinderen van hun be stuursleden afgevaardigd naar Soestdijk. Ze brachten een „re latiegeschenk" uit 1680 mee, een Chinees porseleinen bord uit de Kang K'si-periode met in het midden het wapen van Zeeland. Het bord is indertijd in opdracht van de Oostinöische Compagnie gemaakt. De Zeeuwen werden gevolgd door de grootste groep van van daag, een vijftien man (en vrouw) sterke deputatie van het ministerie van defensie en van de koninklijke marine, de ko ninklijke landmacht en de ko ninklijke luchtmacht. Toen was de beurt aan de gemeenten Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder, maar de deputatie bleek nog niet te zijn gearriveerd. „Ze zoeken zeker nog naar munten" opperde de heer Von Amsberg. Dat bleek even later weliswaar niet het geval te zijn, maar de Zeeuwen hadden wel twee van hun mooiste munten uit de klei van Serooskerke meegebracht. Een van de drie vinders, de heer Christiaansen sr. (in klederdracht) vertelde dat er op de dag van vandaag al 806 munten zijn opgegraven. Prinses Beatrix informeerde be langstellend wat hij er wel mee gaat doen. „Dat wachten we nog maar even af, was het ant woord. Het paar kreeg een oude Zeeuwse ryer en een Hongaarse ducaat, de eerste twee munten uit Serooskerke die een officiële bestemming hebben gekregen. Aan dit cadeau voegde de bur gemeester nog een houtsnede en een ets van het haventje van Veere toe. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, die ruim 150 handen hadden geschud, ontvingen ten slotte achtereenvolgens de zaak gelastigden van Chili, Tunis, Ja pan en Nieuw-Zeeland en de ambassadeurs van Australië, Zwitserland, Frankrijk, West- Duitsland, de Verenigde Staten, Indonesië, India, Iran, Canada en Oostenrijk. Zaterdagmiddag zijn alle technische problemen rond het huwelijk van hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, glad gestreken. Een uitgebreide generale re petitie van de huwelijksplechtig heid in en rond het Amsterdam se stadhuis overigens vrijwel onopgemerkt uitgevoerd heeft de verantwoordelijke autoritei ten onder leiding van grootmees ter-opper ceremoniemeester J. J. L. baron van Lijnden, de gele genheid gegeven te controleren of de eerder op papier gestelde tijdschemas en technische voor zieningen ook inderdaad prak tisch klopten. Er bleken wel enige ingrijpende wijzigingen nodig, maar de theoretische voorbereiding was toch dik vol doende geweest. Burgemeester mr. G. van Hall, speelde zaterdagmiddag zijn rol als ambtenaar der burgelijke stand, de bode ging rond met het huwelijksregister en de amb- tenaresse verrichte normaal haar taak. Bruidspaar, direkte fami lie en getuigen allen bij deze repetitie Amsterdamse studen ten deden wat van hen verwacht werd en zelfs de bruidsmeisjes en bruidsjonkers waren aanwe zig, zij het dan als figuranten. Bij de repetitie van zaterdag middag waren cameramensen van televisie en van polygoon, persfotografen en radiomensen aanwezig, zodat de opstelling van de verlichting, de micro foons en de cameras kon worden getest. Ook kon worden gecon troleerd of de noodzakelijke overdadige verlichting het bruidspaar en de verdere aan wezigen niet zou hinderen. Het bleek hierbij onder meer dat de plaats van H. M. de koningin sterk onderbelicht was. Al bij al was het een uiterst nuttige repetitie, goed gecamou fleerd en niet gespeend van hu mor. Daar zorgde het feit, dat Amsterdamse studenten als fi guranten optraden wel voor. VERDACHTE IN BRUSSELSE MOORDZAAK Via Interpol zijn de aan België grenzende landen gevraagd uit te kijken naar de 28-jarige Lucien Sarti uit Marseille, een van de mannen die er van worden ver dacht de Belgische politieman Albert de Leener te hebben ge dood. Interpol vraagt de politie uit te kijken naar een drietal auto's, een Simca 100 met Frans kente ken 43-37-JW75, een Mercedes met het Duitse kenteken AHV 344 en een Peugeot 404 met het Franse kenteken 48-69-CD13. In een van deze wagens zou ver dachte rijden. AANHOUDEND ZACHT Het afgelopen weekeinde stond het weer in onze omgeving onder invloed van een nabij Schotland ge legen depressie. Deze hield een zuidwestelijke stroming in stand, waarmee voor de tijd van het ;aar zachte lucht werd aangevoerd. Zaterdag kwamen dientengevolge in het grootste deel van Nederland maximum-temperaturen tussen 12 en 14, zondag tussen 11 en 13 gra den voor. Een volgende depressie, die van morgen op ruim 800 kilometers ten zuiden van Groenland lag trekt in de richting van IJsland. De fron ten ervan zullen dinsdag Ierland kunnen bereiken, maar nog niet tot onze omgeving doordringen. Hier te lande komt het weer onder invloed van een flinke rug van hoge luchtdruk, die aan de depressie voorafgaat. In verband hiermee wordt voor dinsdag bijna overal droog weer verwacht met weer naar zuidwest krimpende wind. De temperatuur blijft boven normaal. medegedeeld door het K. N. M. I, geldig tot dinsdagavond BIJNA OVERAL DROOG Wisselend bewolkt en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk ruimend naar west tot noordwest, later weef krim pend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG 1 MAART v.m. n.m. Breskens 7.40 8.20 Terenuzen 8.15 8.55 Hansweert 8.45 9,25 Walsoorden 8.55 9.35 WOENSDAG 2 MAART Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden Mr. v.m. 8.59 9.34 10.04 10.14 n.m. 9.40 10.15 10.45 10.55 Febr. 28 7.29 1S.17 10.29 2.21 Mr. 1 7.27 18.19 11.05 3.38 2 7.25 18.20 11.56 -a.-*;50 President Johnson heeft zaterdag od een persconferentie op het Witte Huis gezegd verheugd te zijn over het verloop van de militaire akties in Zuid-Vietnam. Hij waar schuwde echter dat er nog „een lanae en moeilijke weg" voor de geallieerden ligt. „Ik wil sir Win ston Churchills woorden „bloed, zweet en tranen" niet aanhalen, maar het wordt niet gemakkelijk en het zal niet kort duren. Het wordt moeilijk en eist offers en we willen dat ieder dat weet". Johnson herhaalde dat aan al'e verzoeken van generaal Westmore- land de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, om versterkingen snel zal worden voldaan. De Amerikaanse president zei dat hii van premier Wilson van Groot-Brittannië een verslag over diens besprekingen in Moskou had ontvangen en dat dit thans wordt STUDENTEN BETOGINGEN Indonesische mariniers breken met behulp van hun geweerkol ven een demonstratie in Djakar ta op. De betoging voor het grootste deel uitgevoerd door studenten volgde op de be kendmaking van het nieuwe ka binet door president Soekarno. nog geen besluit was genomen be treffende de vervanging van Mc- George Bundy ais bijzondere raad gever van de president beiast met zaken betreffende de nationale vei ligheid. Bundy legt zijn functie 28 februari neer en daarna zal zijn op volger worden aangewezen. De president maakte voorts de benoeming bekend van Andrew F. Brimmer, onderminister van han del, tot gouverneur van de „fede ral reserve bank". Brimmer is de eerste neger dia deel uitmaakt van de raad van gouverneurs van deze belangrijke financiële instelling. Zondagochtend werden de onge veer honderdviifentwintig kerk gangers in de nieuw Apostolische kerk aan de Graafsedwarsstraat in Nijmegen tijdens de dienst opge schrikt door pistoolschoten die in het kerkgebouw werden afgevuurd. Een 46-jarige Amsterdammer kwam met een geladen pistool de kerk binnen, kennelijk met de be doeling een kerkganster neer te schieten. Hij had met dit meisje, een 21 jarige Nijmeegse telefoniste, enige tijd nauwe relaties onderhou den. Aan deze omgang had zij tegen zijn zin een einde gemaakt. De Amsterdammer, een gehuwde groothandelaar in elektrische ar tikelen, betrad de kerk op het mo ment dat de vader van het meisje op de preekstoel stond. Reeds bi; de ingang van het gebouw, loste hij een schot, waarna hij met het pistool op het meisje gericht naar de plaats liep waar zij zat. Op vier meter afstand van haar gekomen, wierp een kerkganger zich op de Amsterdammer om hem verder schieten te beletten. Hierbij kreeg hij steun van enige andere kerk gangers. Tijdens de worsteling die ont stond, loste de Amsterdammer nog vier schoten in het wilde weg. Hierbij werd een 24-jarige gehuwde vrouw, een zuster van het bedreig- Naar van betrouwbare zijde in Djakarta wordt vernomen, zijn vier leden van Soekarno's pa leiswacht door mannen in bur ger vermoord toen zij op weg waren naar het zomerpaleis in Bogor, in de nacht van vrijdag op zaterdag. De lijken zijn zater dagochtend gevonden in een zui delijke buitenwijk van Djakar ta. 'de meisje, in het linker bekken ge troffen. Zij werd naar het zieken huis overgebracht, waar zij onmid dellijk werd geopereerd en de kogel werd verwijderd. Haar toestand is nog zorgwekkend. Drie kogels kwamen in het pla fond terecht, terwijl een kogel door een damestasje, dat in een bank lag, heen ging en in het houtwerk van de bank bleef steken. De Amsterdammer werd door de hem aanvallende kerkgangers over meesterd en vastgehouden tot de politie arriveerde. Hij is ingesloten in het hoofdbureau van politie. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Een Franse hoogleraar, Jacques Peyrega, is vrijdagavond door een groep mannen, naar men aanneemt leden van de vei ligheidspolitie, uit een gebouw de universiteit van Algiers mee genomen. Toen Peyrega de man nen, die zich niet wilden identifi ceren, weigerde te volgen trok ken zij hun pistolen. Vermoed wordt dat de arrestatie van de professor in verband staat met een studentenstaking. De Franse ambassade heeft stappen onder nomen om vrijlating van Peyrega te verkrijgen. Peyrega werd zaterdagochtend vroeg op vrije voeten gesteld. bestudeerd. Over de kritiek op de politiek t.a.v. Vienam zei Johnson dat er meer is, waarover men het eens is dan waarover men verdeeld is. In commentaar op persberichten volgens welke de Amerikaanse af gevaardigde bij de V. N„ Goldberg, mogelijk minister Rusk zou gaan vervangen als minister van buiten landse zaken antwoordde de presi dent dat hij reeds herhaaldelijk had gezegd minister Rusk hoog te waarderen en dat nog zo is. Het is gebruikelijk dat de minister van buitenlandse zaken evenals andere leden van de regering of militaire commandanten in moeilijke om standigheden aan kritiek bloot staan, maar minister Rusk behoudt het vertrouwen van de president. Johnson deelde voorts mee dat GESCHENKEN VOOR T

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1