NA DE STAATSGREEP IN GHANA Belgische kabinetsformateur hoopt volgende week op nieuwe regering NUL Indonesische student gedood VERSTERKINGEN Stakingsactie in Frankrijk de Gasverwarming HET WEER DE TOESTAND m SYRIË TROEPEN- DJAKARTA 1 RADIO DE KOOK Russische en Chinese burgers moeten het land verlaten mm ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 20e Jaargang No. 6637 Zon- en Den Haag gaat voorop bij inzameling Communistische organisatie in West-Duitsland ontdekt Hoogwater President van Ghana legde krans Weerbericht Veelvuldige bankovervallen in Neder-Saksen Wegen afgezet Paleis wordt streng bewaakt Waar is Nasoetion Betogïngen in Djakarta Frankering bij abonnement:TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEÜW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzee Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r-.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. hyia naar Londen terugkeerde. Hij reisde veel door Afrika en Europa. President Lioe Sjao Tsji sprak in zijn besroetingsrede voorna melijk over het Amerikaanse „imperialisme" en over Vietnam. Na het banket reden Nkroe- mah en zijn gezelschap snel weg. De Chinese radio maakte in zijn uitzendingen geen melding van de staatsgreep maar het nieuws verspreidde zich een uur na aankomst van Nkroemah door de stad. NKROEMAH IN PEKING ZONDAG 27 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.52 6.21 Tcrneuzen 6.27 6.56 Hansweert 7.07 7.36 Walsoorden 7.17 7.46 MAANDAG 2S FEBRUARI v.m n.m. Bréskens 6.40 7.15 Tcrneuzen 7.15 7.50 Hansweeut 7.55 8.30 Walsoorden 8.05 8.40 President Kwame Nkroemah van Ghana bidt samen met de Paki staanse president Ajoeb Khan (r.) in het musoleum van Quaid-T-Azam waar hij een krans legde. Op bet moment, dat deze foto gemaakt werd wist Nkroemah nog niets van de staatsgreep in zijn land Febr. 2t; 733 18.13 9.45 97 7 31 18.15 10.04 1.03 28 7.29 18.17 10.29 2.21 Bij de Franse spoorw gen had men vriklag moeite om da treinen loop aan de gang te houden, door dat het personeel zoals aangalioa- Bij de inzameling voor het huwe lijksgeschenk voor H.K.H. prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg gaat Den Haag ver voorop in vergelijking zowel met de ande re grote steden en als met het ge hele land. Den Haag bracht in meer dan 6.300 giften reeds een bedrag bijeen van f 116.330,28, aldus deelt het plaatselijk comité mee. digd tot een actie van arbeidson- derbrekingen was overgegaan voor een periode van twee etmalen tot zondag. Het was vrijdag ook de tweede dag van stakingen door postpersoneel voor hoger loon. In de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg is een geheime communistische organisatie ont dekt en onschadelijk gemaakt. Zoals bekend is de communisti sche partij sinds 1956 verboden in de bondsrepubliek. In Karlsruhe is vrijdag bekend gemaakt dat ambtenaren van het bureau ter bescherming van de grondwet een geheime bergplaats hebben gevonden, waarin zich o.m. kopieer- en schrijfmachines bevonden. De Belgische kabinetsforma teur, P. W. Segers, hoopt begin volgende week een nieuw katho liek-socialistisch kabinet te kun nen samenstellen. Op de vijftiende dag van de re geringscrisis. ontstaan door het aftreden van het rooms-rode coalitiekabinet van prof P. Har mei door onenigheid over de ziek te- en invaliditeitswet, zei forma teur Segers op een persconferen tie in Brussel, dat over een groot aantal punten van een nieuw re geringsprogramma overeenstem ming is bereikt. Hij zei te ver wachten, dat de uit afgevaardig den van de christelijke volkspar tij en socialistische partij be staande commissie, die mét de opstelling van het regeringspro gramma is belast, vóór het einde van deze week of de eeiXe dagen van de volgende week met haar taak gereed zal zijn. Nog geen akkoord is bereikt over alle aspecten van de ziekte en invaliditeitswet en het overleg daarover zal de komende dagen tussen de twee coalitiepartners worden voortgezet. Het belang rijke geschilpunt daarbij is de in een aantal socialistische klinieken toegepaste kosteloze geneeskun dige verzorging, waartegen niet alleen bij de C.V.O., maar ook bfi de federatie van Belgische genees heren verzet is gerezen. Tol de punten, waarover tussen beide partijen wél een akkoord in de commissie is bereikt behoren een aantal economische, financië le en budgetaire maatregelen, die moeten leiden tot de sanering van de staatsfinanciën van ËeJgfë. Daniel Khow Aminhyia, oud chef van de Ghanese geheime dienst en gezworen vijand van Nkroemah, heeft vrijdag in Lon den gezegd met de eerste gele genheid naar zijn land te zullen terugkeren. Hij zei donderdag avond de sleutelfiguur van het komplot te zijn. Sinds 1961 was hij balling en onderhield hij con tacten met de oppositie. In 1961 moest hij Ghana verlaten, nadat hij beschuldigd was van mede plichtigheid aan een samenzwe ring tegen Nkroemah. Hij richtte het „democratisch congres" open werd in september 1964 in Mala wi gearresteerd, waarop Nkroe mah zijn uitlevering eiste. Deze werd geweigerd, waarop Amin- Nkroemah heeft vrijdag in Re king verklaard nog steeds het wettige staatshoofd van Ghana te zijn. „Ik keer spoedig naar Gha na terug". Zijn minister van buitenlandse zaken zei op een persconferentie in Peking dat Nkroemah de sol daten en politie die bij de staats greep betrokken zijn bevolen heeft naar hun kazernes terug te keren. Hij riep het Ghanese volk op „trouw maar vastbesloten ir. het verzet" te blijven. Nkroemah verscheen zelf niet op de zeven minuten durende persconferentie in de Ghanese ambassade. De mi nister zei dat het nog niet vast staat dat Nkroemah naar Hanoi reist. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen ZATERDAG 26 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 5.14 5.38 Terneuzen 5.49 6.13 Plansweert 6.29 6.53 Walsoorden 6.39 7.03 Bij de demonstratie van donder dag voor het presidentiële paieis in Djakarta is een student gedood. Hij werd in de borst getroffen toen de paleiswacht waarschuwingsscho ten loste. De student, Mohammed Arif Ha- kim, is vrijdag begraven. Op zijn kist lagen tientallen kransen w.o. een van generaal Wirahadikoesoe- (Adv.) Luchtmacht en marine van Ghana staan achter de staats greep waarbij president Kwame Nkroemah werd afgezet en er zijn geen tekenen dat er ergens verzet is tegen de opstand, zo is uit gezaghebbende kringen vrij dag in Lagos vernomen. Onbe vestigde berichten willen dat het leger aan alle Sowjetrussische en Chinese burgers bevolen heeft het land te verlaten. Alle Ghanese strijdkrachten zouden trouw zijn aan het natio nale bevrijdingscomité dat don derdag 'de macht in handen nam. De toestand is echter nog niet helemaal duidelijk. Degenen die zich in het presidentiële paleis tegen de tanks hadden verdedigd zouden zich nu hebben overgege ven. President Kwame Nkroemah is vrijdagochtend in Peking in ge sprek geweest met zijn voor naamste adviseurs in een door Chinese soldaten bewaakt rege ringsgebouw. Ambassade-functi onarissen zeiden dat „.de presi dent zijn eigen positie niet kent". Radio Ghana verzocht vrijdag aan de oudste functionarissen van het bestuur der provincies het bestuur over te nemen. Eer der was omgeroepen dat alle par tijfunctionarissen, onder wie alle ministers en parlementsleden, zich bij het naastbijzijnde politie bureau moesten melden en zich in „beschermde hechtenis" moe ten laten stellen. In Bamako (Mali) werd de staatsgreep in Ghana na een bij eenkomst van de ministerraad veroordeeld als „een nieuwe ma chinatie van het imperialisme". „De geest en de vorm" waarin de gebeurtenissen in Ghana zich af speelden werden veroordeeld. In Accra vieren jubelende Gha- nezen het omverwerpen van de regering-Nkroemah met de kreet „De tirannie is voorbij geen nepotisme meer". Een ploeg bouwvakarbeiders verpletterde met een kraan het bronzen stand beeld van Nkroemah bij het par- lementsgegouw. Het bronzen beeld viel op de grond, het gra nieten voetstuk viel lil stukken uiteen. De stukken steen werden verdeeld onder de menigde. „Mammies" (marktkoopvrou wen) balanceerden grote brokken op hun hoofd. De mensen waren opgetogen en zorgeloos. Een man riep: „Denk aan wat in Nigeria is gebeurd. Nu is het Ghana's beurt". TERUG De afgezette president van Ghana, Nkroemah onbewust van de gebeurtenissen in zijn land, heeft tijdens een banket dat hem door de Chinese leiders werd aan geboden, in een toespraak van 10 minuten niet gesproken over de staatsgreep die een einde heeft gemaakt aan zijn regering. Hij sprak voornamelijk over de „Afri kaans-Aziatische solidariteit" die naar zijn mening verder ver sterkt dient te worden, en hij prees China's „bijdrage in 't we reldbestel". China werkt voor de vrede, aldus Nkroemah, die er aan herinnerde dat hij naar Ha noi zal gaan. De Afrikaanse leider zag er gespannen en ernstig uit en de sfeer tijdens het banket was rus tig en onwezenlijk. Ook zijn Chi nese gastheren repten met geen woord van de gegeurtenissen in Ghana. Nkroemah kwam 75 mi nuten te laat op het diner en in tegenstelling tot het gebruik ging hij niet eerst de zaal rond om het applaus van de 400 gasten in ontvangst te nemen. Zonder te glimlachen stapte hij recht streeks naar de hoofdtafel, bege leid door een eveneens ernstig kijkende president lioe Sjao Tsji en premier Tsjou En Lai. Na de toespraak van Nkroe mah, werd beleefd maar niet geestdriftig geapplaudiseerd, zo als, dikwijls het geval is. NKROEMAH: IK GA TERUG TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 e ZUIDWESTELIJKE WIND Een diepe depressie ten noord westen van Ierland veroorzaakt krachtige zuidwestelijke winden in een groot gebied dat zich uit strekt tot de Golf van Biscaje. Hiermee wordt zachte en vochti ge lucht aangevoerd die tot ver naar het oosten van het continent binnendringt. In zuid-Frankrijk werd het plaatselijk 20 graden en in onze zuidelijke provincies wer den maximumtemperaturen van 14 graden gemeten. Een front dat met de depressie samenhangt passeerde in de avond en nacht met regen ons land, waarna iets drogere lucht ons land binnenstroomt. In deze lucht komen opklaringen maar ook buien voor. Het zachte weer blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. In Syrië, waar woensdag na_ de staatsgreep strenge veiligheids maatregelen werden afgekon digd, ziin de havens en vliegvel den vrijdag weer geopend. De grenzen bleven echter nog ges'o- ten. Het uitgaansverbod is verder verzacht. Van 7.00 tot 18.00 mag men de straat op. In de Libanese stad Tripoli zijn verscheidene leiders van de in- t?rn»tinn»le T,,oaspartii gearres teerd. Deze partij is in Libanon officieel verboden. De Libanese regering heeft scherpe veilig heidsmaatregelen genomen om te voorkomen dat de strijd bin nen de Baaspartij, die tot de staatsgreep in Syrië leidde, zich tot het Libanese grondgebied uit breidt. Volgens een bericht van hét Iraakse persbureau, omgeroepen door radio-Bagdad, is in Damas cus en Aleppo tijdens de staats greep hevig gevochten. Er waren naar schatting vierhonderd doden gevallen. Binnen een uur zijn vrijdag in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen drie bankovervallen gepleegd. De eerste twee overvallen leverden een buit op van 36.000 mark in totaal, de laatste niets. i Het aantal bankovervallen in Ne der-Saksen is dit jaar tot vijftien gestegen. kassar, in Zuid-Celebes en in Soe- rabaja gespannen was, In enige Indonesische dorpen hingen de vlagen halfstok uit me deleven met de bij de demonstra ties omgekomen student. tAdv.ï ma, bevelhebber van het strate gische commando van het leger, terwijl de student in het gebouw van de universiteit donderdagnacht stond opgebaard. In de begrafenis stoet liepen duizenden studenten mee. De wegen naar het presidentiele paleis werden afgezet door Indo nesische mariniers met pantserwa gens tijdens de begrafenis. Niet al leen duizenden studenten maar ook honderden personenauto's en mili taire wagens volgden de baar van de gedode student. Langs de acht kilometer lange weg stonden mari niers en politie met automatische wapens, maar zij grepen niet in. Regeringsgebouwen en winkels wa ren uit angst voor ongeregeldheden gesloten. Tevoren zwermden duizenden slecht gestemde studenten over het universiteitsterrein, dat even eens zwaar bewaakt werd. Ook daar werd niet ingegrepen. Van vele huizen in Djakarta hing de nationale vlag uit rouw half stok. President Soekarno klaagde vrij dagochtend dat de Indonesische re volutie van binnenuit wordt onder mijnd. Hy doelde blijkbaar op de studentendemonstraties en riep de hulp van de marine in om de orde te herstellen. Hij zei dit tijdens de overdracht van het ministerie van marine aan admiraal Moeljadi. Het paleis van president Soekar no was vrijdag omringd door tanks en troepen om hem tegen de stu dentendemonstraties te beschermen Alle straten naar het paleis waren afgezet met prikkeldraad. In de vroege ochtend hadden tanks en pantserwagens hun posi ties rond het paleis ingenomen. Achter de barricades stonden mili tairen van het garnizoen-Diakarta, mariniers en mobiele poiltietroe- pen. De begrafenisstoet was ongeveer 15 km lang, honderdduizend jonge Indonesiërs liepen mee. Bij het voorbijgaan van de woning van Soebandrio scandeerde de menigte „Weg met de communisten". Er werden talrijke leuzen voor gene raal Nasoetion geroepen. Het is niet bekend waar gene raal Nasoetion na zijn ontslag is gebleven. Militaire leiders zeggen niets en pólitici menen dat het le ger hem op eigen verzoek een soort asiel verleent. Zij verwachten ook niet, dat do generaal iets zal doen waardoor het zou lijken alsof hij protestbe wegingen tegen zijn ontslag zou goedkeuren. Als toegewijd moslem beschouwt hij elke persoonlijke of nationale tegenslag als de wil van God, zeiden de politici. Nasoetions dochtertje, dat vorig jaar oktober bij de staatsgreep werd gedood, ligt op hetzelfde kerkhof begraven waar vrijdag de student ter aarde werd besteld. Een Indonesisch radiostation dal zich „radio vrij Indonesië" noem de heeft vrijdag gezegd dat vrijdag troepenversterkingen Djakarta rus tig zijn binnengegaan met dé spe ciale opdracht de ontslagen minis ter van defensie, generaal Nasoe tion, te beschermen. De radio moet ereens in West- Java staan. De uitzending werd in Singapore opgevangen. Beweerd werd dat er een chaos in Djakarta is. Tweeduizend soldaten zouden zich door de stad hebben verspreid. Een opgewonden omroeper schreewde door de microfoon Laat ons tegen Soekarno vechten" en „Hang Soebandrio op". In een heftige aanval op Soeban drio zei de radio dat deze net doet alsof heel Indonesië zijn persoon lijk bezit is. De oproeper beweerde dat de toestand in andere Indone sische steden zoals Bandoeng, Ma- Djakarta: De gemoederen van de studenten in Djakarta zijn opnieuw opgelaaid. Een van hen werd door „waarschuwingsschoten" van een MP-er geraakt en gedood. Tijdens een massabijeenkomst bij het pa'.eis van de president vond het incident plaats. Studenten lopen achter MP- er aan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1