MILITAIRE STAATSGREEP IN GHANA President Nkroemah gezet aan de kant Gespannen toestand in Djakarta April, mei en juni worden kritieke maanden voor India HET WEER Demonstraties tijdens beëdiging ministers Orkaan teistert Argentinië RUIM 20 MILJOEN VOOR INDIA Zware gevechten Vliegveld bezet Jonge officieren De mythe van Nkroemah „Verlosser" van Afrika Toestand verward Prinselijk paar dit jaar naar de West Eénpartij^telsel Per helicopter Hoo^water Zon- en Maanstanden Weerbericht Rantsoenering IN MAART WEER NEDERLANDSE ZEND3NG NAAR INDIA DE TOESTAND IN SYRÏE Uitbarsting van een crisis ,lk, uw leider' McNamara over de oorlog in Vietnam SVankering bij abonnement; TERNEUZEN Oire&teur-Hoofgredaetepr; I, van dé Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 25 FEBRUABI 1966 22e Jaargang - No.6636 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneüze* Advertestieprïis per mm 16 et; tetafam» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén haadete- advertentiesl 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op girorekening 100200 ten name van de actie „Eten voor In- dia" is donderdag rond een mil joen aan giften geteld. De totaalstand is daardoor ge komen op 20.200.000, In Ghana heeft het leger de macht in handen geno men. President Kwame Nkroemah, die op reis is naar Peking en Hanoi, is aan de kant gezet. Dit werd donderdagochtend bekend gemaakt in een uitzending van radio-Accra. Een niet met name genoemde brigadecommandant verklaarde dat het leger en de politie de macht hadden overgenomen. Het parlement is ontbonden evenals de conventievolkspartij, de enige toegestane politieke beweging. Voorts zijn de president en zijn ministers ontslagen. De staatsgreep kwam drie da gen nadat president Nkroemah naar het verre oosten was ver trokken. Hij bevindt zich thans in Peking. Daarna zou hij naar Hanoi gaan. Naar verluidt zou hij een initiatief willen nemen in de kwestie-Vietnam. Volgens in Dakar ontvangen berichten zou er bij het paleis van de afgezette president Nkroemah zwaar zijn gevochten. De lijfwacht van de president zou de wapens niet hebben wil len neerleggen. Ghanese troepen zouden daarop de aanval hebben ingezet. Volgens onbevestigde berich ten die in Lome, de hoofdstad van het aangrenzende Togoland zijn ontvangen, zou een zekere President Nkroemah van Ghana, die aan de kant gezet is na een staatsgreep in zijn land, waar het leger de macht in handen heeft genomen. kolonel Kotoka aan het hoofd staan van de militaire actie. In andere berichten werd ge zegd dat het Ghanese leger don derdagochtend vroeg hgt vlieg veld van Accra had afgesloten en het radiostation en de bu reaus voor de verbindingen met het buitenland had bezet. In Londen verklaarde een woordvoerder van de P.T.T. dat er sinds 21.30 uur woensdag avond geen contact met Accra was geweest. In de radio-uitzending uit Ac cra werd meegedeeld, dat alle politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. De woord voerder van het leger, een kolo nel, deed een beroep op de be volking kalm te blijven en met het nieuwe bewind samen te werken. Ghanese poiltiemannen die dienst doen aan de grens met Togoland verklaarden dat de staatsgreep het werk was van jonge officieren van het leger en politie. De grenswachten hadden op dracht gekregen de grens te slui ten. De machtsovername in Ghana is de jongste in een reeks mili taire staatsgrepen in Afrikaan se landen. De hevigste actie vond plaats in Nigeria waar de fede rale eerste-minister en twee re gionale premiers werden gedood. In de afgelopen twee maanden hebben ook in de voormalige Franse gebieden Dahomey, de Centraal-Afrikaanse republiek en Opper-Volta militairen de macht aan zich getrokken. Radio-Accr meldde dat er de finitief een einde is gekomen aan „de mythe van Nkroemah". Alle lec'.en van de par+:j van de volks conventie moesten worden aan gehouden en afgeleverd op de politiebureaus. Van de jonge officieren van de Ghanese strijdkrachten heb ben honderden op initiatief van de president een opleiding gehad in de Sowj et-Unie. Het isolement van Ghana in Afrika is ook te wijten aan het feit dat Nkroemah talrijke poli tieke vluchtelingen uit de na buurlanden in Ghana heeft toe gelaten, waar de betrokkenen vrijelijk konden agreren tegen de autoriteiten in hun land. Ver der stond Nkroemah een politiek van niet-verbondenheid voor, waarbij zijn sympathie uitging naar de communistische landen. In een beschouwing van A.F. P. over de gebeurtenissen in Ghana wordt gezegd, dat dr. Nkroemah die zich jaren lang „de grote messias" en „de ver losser van Afrika" liet noemen, zich steeds meer had geïsoleerd door zijn radicale opvattingen en zijn pan-Afrikaanse streven. Door zijn meedogenloze bestrij ding van de tegenstanders van zijn semi-dictatoriale bewind had hij ook in zijn land veel van zijn populairiteit verloren. De hoop van Nkroemah dat de Afrikaanse topconferentie die in oktober j.l. te Accra werd ge houden, zou leiden tot grotere Afrikaanse eenheid, werd niet vervuld. Overigens werd hem door zijn landgenoten vaak ver weten, dat hij meer aandacht aan de Afrikaanse zaak besteed de dan aan dringende binnen landse vraagtsukken. Wat dit laatste betreft is een belangrijk punt dat door de dalende cacao- prijzen de inkomsten van het land verminderen. Om dit op te vangen zijn er de laatste tijd steeds strengere soberheidsmaat regelen afgekondigd, hetgeen weer tot ontevredenheid leidde. Omstreeks het middaguur maakte radio-Accra bekend dat tal van ministers en alle partij- leiedrs waren aangehouden. De leider van de verboden „verenigde partij", dr. Kofi Boe- sia, die als balling in de Engel se stad Oxford woont, verklaar de te hopen dat er nu een demo cratisch bewind in Ghana zal ko men. Hij zei dat hij contact met Accra zou opnemen. Dr. Boesia Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hebben het voor nemen op korte termijl na te rugkeer van hun huwelijksreis een bezoek te brengen aan Su riname en de Nederlandse An tillen. Ze hopen in de loop van de zomer naar deze landen te vertrekken. De datum van het bezoek zal in overleg met de beide landsregeringen te zijner tijd worden vastgesteld en be kend worden gemaakt. is enige tijd gast-hoogleraar ge weest aan het Haagse „Institute of Social Studies". Volgens een verslag van de. correspondent in Accra van het Hongaarse persbureau M.T.I. werd de Ghanese hoofdstad des ochtends om enkele minuten voor vijven opgeschrikt door ge weervuur en het ontploffen van granaten. Deze activiteit deed zich voor bij het presidentiële paleis, bij het slot van Accra en bij het Birma-kamp. Overigens bleef de toestand verward. Met name in de omge ving van het paleis hoorde men de schoten van geweren .en automatische wapenen. Op straat zag men brandende auto's. Een hefschroefvliegtuig dat poogde te landen hij het paleis, schoot met een mitrailleur en verdween daarop weer. Om tien uur hield het vuren nog aan. Gemotori seerde militaire patrouilles reden door de hoofdstraten, terwijl bij de openbare gebouwen militaire wachtposten stonden. Bewoners die op straat de gebeurtenissen bespraken, werden niet naar huis gestuurd. De scholen waren normaal geopend, aldus de cor respondent van M.T.T. De staat Ghana ontstond op 6 maart 1957 toen de voormali ge Britse kolonie Koudkust en het beheerschapsgebied Togo land tezamen de dominionstatus kregen. De naam werd ontleend aan een machtig koninkrijk, dat tussen de vierde en de dertien de eeuw in het gebied van de midden-Niger bestond. Het land is verdeeld in negen districten met, Accra als hoofdstad. Ket aantal inwoners is ongev«er zeven miljoen, waarvan er 340.000 in Accra wonen. De thans 56-jarige Nkroemah heeft in de laatste jaren ver scheidene aanslagen overleefd. Hij was eerste-minister toen Ghana onafhankelijk werd. Toen het land in 1960 een republiek werd, koos de bevolking Nkroe mah als eerste president. Nadat in 1959 de regionale volksver tegenwoordigingen waren ont bonden, voerde de president in januari 1964 het éénpartijstelsel in, waarbij zijn conventievolks partij als enige politieke orga nisatie overbleef. Deze maat regel werd in een volksstemming met een meerderehid van 99,99 goedgekeurd. Onder vreemde omstan digheden zijn donderdag ochtend achttien nieuwe Indonesische m.nisters be ëdigd. Tienduizenden te leurgestelde Indonesiërs, die beweren dat het nieuwe kabinet nr listens veertien communistisch gezinden bevat, hadden door de hele stad de wegen geblokkeerd. Dat hadden zij zo grondig gedaan dat vele ministers, onder w; de nieuw be noemde, gedwongen waren met eei hefschroefvlieg tuig naar het presidentiële paleis te vliegen. De demonstranten trokken door de straten van Djakarta, blokkeerden het verkeer en lie ten de banden van de auto's leeg lopen. Sinds vijf uur in de och tend waren alle straten tussen Djakarta en de voorstad Keba- joran, waar verscheidene minis ters wonen, versperd. Andere straten waren geheel verlaten, bezaaid met tientallen gestrande auto's, vrachtwagens .en bussen. Soldaten patrouilleerden met) automatische geweren met op gestoken bajonet. Alleen de ruwweg 60.000 „betjaks", de driewielers, konden tussen de demonstranten door glippen AANVANKELIJK OPKLARINGEN Boven Spanje en de Alpen be vindt zich een hogedrukgebied dat samen met een diepe depressie bo- VRIJDAG 25 FEBRUARI ThAskehs 'c-r: icuzen JTansweert Walsoorden v.m. 4.43 5.18 5.58 6.08 n.m. 5.02 5.37 6.17 6.27 ZATERDAG 26 FEBRUARI Hrëskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.14 5.49 6.29 6.39 n.m. 5.38 6.13 6.53 7.03 i-vbr. 25 7.36 18.12 9.30 26 7.33 18.13 9.45 27 7.31 18.15 10.04 28 7.29 1847 1028 23.48 L03 2,21 ven de oceaan een krachtige zuid westelijke luchtstroming instand houdt, die zich boven het conti nent tot Polen voortzet. In deze stroming bevinden zich enkele sto ringen die over onze omgeving trekken. Een hiervan passeerde gisteravond ons land en wordt ge volgd door een rug van hoge lucht druk waarin opklaringen voor komen. Later komt het weer onder invloed van een volgende storing die tijdelijk regen zal brengen. De wind neemt daarbij tot krachtig toe uit zuidelijke richtingen. Het zach te weer blijft voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Zacht weer Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking en tijdel'ik regen. Matige later krachtige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Zacht weer. Hoewel miljoenen dit jaar honger zullen hebben In India, vertrouwt de regering dat er dank zij de hulp uit het buiten land geen sterfte op grote schaal als gevolg van voedselgebrek zal voorkomen. Scheepsladingen graan uit Amerika hebben de voedselprij zen doen dalen en gehamsterde voorraden in circulatie gebracht. De regering beschouwt de maanden april, mei en juni als de kritieke tijd. Als de aanvoer snel genoeg geschiedt, zullen de moeilijkheden echter kunnen worden overwonnen. In juni, als de moesson begint, wordt het transport moeilijker. Het komt er ook op aan het graan ter plaatse te hebben voordat de bevolking begint het zaaigraan op te eten. In enkele streken is dat al gebeurd. De middenstand en de welge- stelden in de grote steden ken nen geen gebrek. Eieren, vlees, vis, groenten en fruit zijn daar in overvloed. Ook in normale tijden zijn deze voedingsmidde len echter voor de armen te duur. Zij leven vrijwel uitslui tend van granen, erwten en bonen. Het tekort aan graan voor de consumptie wordt dit jaar op 15 miljoen ton geschat. Aan rijst bestaat de grootste behoefte. De rijstoogst is zeven miljoen ton beneden verwachting gebleven. Aangezien er een wereldtekort aan rijst bestaat, zal de rijst- etende bevolking van Kerala en West-Bengalen bet nu met tar we moeten doen, hetgeen nog wel eens moeilijkheden zal ver oorzaken. De overheid gaat in alle dor pen van meer dan 500 inwoners winkels oprichten die tarwe te gen vastgestelde prijzen verko pen. In de grootste steden zijn granen en suiker al gerantsoe neerd. Binnen de twee maanden zal de rantsoenering zijn inge voerd in alle steden met meer dan 100.000 inwoners. Voordat de zomer voorbij is, zullen vijf miljoen mensen zijn ingeschakeld bij werkzaamheden tot leniging van de voedselnood. Zij moeten sloten en putten gra ven en wegen aanleggen. Het loon zal gedeeltelijk in natura worden betaald. Meer dan een miljoen mensen, voornamelijk vrouwen, kinde ren en ouden van dagen,- zullen worden gevoed van liefdadig heid. In de tweede week van maart zal weer een zending levensmid delen. gekocht van het door de Nederlandse regering beschik baar gestelde geld, naar India worden gezonden. Hte ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft donderdag meege deeld dat die naar Bombay te verschepen zending bestaat uit 100 ton volle melkpoeder, 50 ton magere melkpoeder en 57 ton kin dervoeding. De waarde van de zending bedraagt 480.000 gld. Het ligt verder in het voorne men nog voor 1 april ter waarde van een miljoen gulden aan melkpoeder te verzenden. Drie kwart daarvan is magere melk poeder. Het is de bedoeling dat de ge hele door de regering te verstrek ken hulp ter leniging van de dreigende hongersnood binnen drie maanden wordt tverscheept. Zoals bekend heeft de Neder landse regering in totaal 3.700.000 gulden uitgetrokken voor de schenking van levensmiddelen aan India. MACIlTSWiSSFJ.lNG IN SYR1E Damascus: Bij een staatsgreep in Syrië is president Amin Ha- fez (voor microfoons) afgezet door de leider van de leidende socialistische Baat-partij gene- raal-majoor Saleh Jedid (rechts op de voorgrond). De machts wisseling vond zonder bloedver gieten plaats. In Syrië, waar woensdag een ..voorlopig regionaal bestuur van de Baas-parti.i" de macht in han den nam, heeft radio-Aleppo donderdag zijn tegen de staats greep gerichte uitzendingen ge staakt. Het radiostation zendt nu hetzelfde programma uit als radio-Damascus, dat heeft om geroepen dat uit alle delen van het land steunbetuigingen aan de nieuwe machthebbers blijven binnenstromen en dat verschei dene militaire eenheden in Alep po en het noordelijke district zich met het nieuwe bewind solidair hebben verklaard. Het Libanese blad ,.A1 Hajat" meldde donderdagochtend, dat drie Egyptische oorlogsschepen ter hoogte van de havenstad Latakia voor de Syrische kust kruisen, volgens het blad om het verzêt tegen het nieuwe be wind aan te moedigen of de lei ders van dit verzet te helpen vluchten indien dat nodig is. Het onmiddellijk na de staats- Honderden gewapende solda ten bewaakten de weg tussen Dakarta en Kebajoran; gemo toriseerd verkeer was onmoge lijk. Voor hotel Indonesia ston den 25 auto's met platte banden. In sommige delen van de stad werd geweervuur gehoord. De ministers moesten op het hoofdkantoor van politie te Ke bajoran komen, waar de hef- schroefvliegtuigen gereed wer den gehouden. Een der ontslagen ministers, Eddy Martadinata van marine, zag men ook per heli kopter naar het paleis vertrek ken. In z.';n rede die over radio- Djakarta werd uitgezonden ver klaarde Soekarno: „Hier ben ik, Boeng Karno, premier van In donesië, opperbevelhebber van de strijdkrachten, de grote lei der van de revolutie. Ik zal geen stap terug doen. Ik zal zelfs geen millimeter wijken. Hier ben ik, uw leider. En als uw leider wil ik dat men mij volgt". Zich tot de ministers richtend zei hij: „Ik vraag u, bent u com- munist? Nee. Bent u een com munist? Nee. Toch schreeuwen die mensen buiten dat het kabi net communistisch is. Die men sen buiten, zeg ik, zijn net kip pen zonder kop". (Zie verder pag. 2.) Donderdagochtend is het westen van Argentinië door een orkaan ge teisterd. Volgens de eerste berich ten zijn er 2 doden en verscheidene gewonden. De schade is groot, in het bijzonder in Buenos Aires er in Rosario, op 350 km van de Ar gentijnse hoofdstad. De wind die soms een snelne-d had van 120 km per uur, rukte da ken af, ontwortelde bomen en be schadigde talrijke gebouwen de elektriciteitsvoorziening en de tele foonverbindingen zijn in het hele westen des lands verbroken. Bovendien zijn er in het noorden van Argentinië al een maand lang overstromingen, die tot dusver vier doden hebben geëist in de provin cie Formosa. De districten Barrao- queras, Resistencia en Puerto Ber- mejo staan nagenoeg blank. De Amerikaanse minister van defensie, R. McNamara, heeft in een getuigenis voor de senaats commissies voor de strijdkrach ten en de toewijzing van gelden gezegd dat de V. S. bereid zijn iedere communistische uitbrei ding van de oorlog in Vietnam het hoofd te bieden en zo nodig zouden moeten overgaan tot ge deeltelijke mobilisatie en het op roepen van militaire reservisten. Hij zag geen reden om te ver onderstellen dat Peking de ge varen van een grote oorlog niet inziet. (Zoals bekend, acht de Amerikaanse regering het on waarschijnlijk dat China direkt in Vietnam zal ingrijpen.) Over Europa zei McNamara: „Openlijke agressie van de lan den van het Warschau-pact in Europa, in het bijzonder tegen de Noordatlantischeverdragsor- ganisatie en andere landen die met de V. S. verbonden zijn, schijnt steeds onwaarschijnlijker, zolang wij onze militaire kracht en eenheid bewaren". greep uitgevaardigde uitgaans verbod werd donderdag ver zacht. Tot nader order mag men van 11.00 tot 16.00 uur plaatse lijke tijd de straat op. In de Libanese hoofdstad Bei roet is bekendgemaakt dat bui ten Syrië een waarnemend in- terarabisch bestuur van de Baas partij is gevormd na de arresta tie in Damascus van dr Razzaz, de secretaris-generaal van de partij, en andere leiders. Dit waarnemend bestuur bestaat volgens de Libanese pers uit de Libanees dr Khalil, de Iraakse oud-premier Achmed Hassan al- Bakr en een Syriër, een Jorda- niër en een Saoedi-Arabier. Het gezaghebbende Egyptische blad Al AJiram noemt de staats greep in Syrië de uitbarsting van een crisis in de Baas- partij, die „slechts aan de macht kon komen dank zij liquidatie- en onderdrukkingsmaatregelen en wraakzuchtig en terroristisch optreden tegen de Syrische na tionalistische elementen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1