maagtabletten DOW kocht grond van Terneuzen iroran Gedeputeerde A. J. Kaland sprak over de ontwikkeling en de toekomst van Zeeland Ruim 234 ha voor bijna 10 miljoen gulden Amerikaanse vakbond voor priesters Algemene vergadering van de kring Axel der Z. L. M. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 'n blijvende uitkomst! Nederlandse marine doet mee aan oefening Sailors Pride" Tanden blank-Adem fris EUROPESE RUIMTEPROEF ZEELAND GUNSTIG AGRARISCH - INDUSTRIEEL TERNEUZEN SLAAT AAN INDUSTRIALISATIE PRIMAIR! NIET OPTIMISTISCH AFLOSSING VAN DE WACHT VOORUIT ZIEN DE SUBSIDIERING EISEN STELLEN VEEL VRAGEN MESSENTREKKERS GEARRESTEERD WATERFABRIEK VASTE OEVERVERBINDING SECRETARIS HERKOZEN Kind onder mannen India beschuldigt China van oorlogshysterie öonderclag 24 februari '66 (Adv.) Een kijkje in de Terneuzense raadszaal vóór de ondertekening van de grondaankoop Woensdagmiddag om 4 uur vond In de raadszaal van Terneuzen de overdracht plaats van 234.27.83 ha land van de gemeente Terneuzen aan de Dow Chemical (Nederianc.) N.V. Hiervoor waren gemeentelijke autoriteiten en Dow-vertegenwoo:- digers bijeengekomen. Burgemeester Riipstra sprak bij deze gelegenheid de volgende rede uit. „Toen op 30 augustus 1962 m deze raadszaal de officiële akfe werd verleden vcor de aankoop van 86 ha landbouwgrond in onze gemeente voor de vestiging van een bedrijf van de Dow Chemical Inter nationaal, heb ik opgemerkt dat sprake was van een historisch mo ment voor de gemeente Terneuzen. Vandaag, 23 februari 1966, nog niet eens 4 jaar iater, beleven wij samen een moment van nog bredere betekenis. De door de Dow Che mical in gang gezette industriële ontwikkeling van Zeeuws-Vlaande- ren heeft ertoe geleid, dat opnieuw een groot gebied moet worden aangekocht, t.w. circa 234 ha. Allen dia het mogelijk hebben ge- maakt, dgt deze transactie vandaag kan plaatsvinden, zeg ik hartelijk dank. Op hetzelfde moment wil ik uitspreken, dat dit een zorgelijke dag is voor vele van onze boeren. Op een prettige wijze konden in leidende besprekingen worden ge voerd, waarbij ik moge memoreren het vele daartoe gedaan door de heren Robertson en Viersen. De gemeenteraad van Terneuzen heeft unaniem besloten deze grote aankoop en verkoop van grond mo gelijk te maken, hetgeen tot dank baarheid stemt. Ik moge van deze plaats de Dow Chemical Nederland in onze ge meente en streek een goede en grootse toekomst toewensen. Hierbij spreek ik de verwach ting uit, dat de goede verstand houding tussen het gemeente bestuur en dit prachtige Ameri kaanse bedrijf bestendigd moge worden. De gemeente Terneuzen zal naar het oordeel van vele deskundigen door deze ontwikkeling een goede toekomst tegemoet gaan. Moge dit van werkelijk belang zijn voor onze stad en voor allen, die hier wonen of er zich zullen gaan vestigen. Ik wens de vertegenwoordigers van Dow Chemical Nederland, hier tegenwoordig, van harte geluk met de realisatie van deze transactie en spreek de wens uit, dat zij door de medewerking van de Neder landse overheid in alle sectoren er in zullen mogen slagen op betrek kelijk korte termijn dit periferische gebied van Nederland, dat zo uniek gelegen is in het Europese verband, op te stuwen tot een hoge mate van welvaart". Daarna las notaris K. J. Hoving te Terneuzen de koopakte voor, welke vele foliobladen omvatte. De ondertekening van de akte werd ten overstaan van genoemde notaris voor Terneuzen verricht door burgemeester Rijpstra. Voor Dow Chemical tekenden de heren R. F. Bollen, directeur van de Terneuzense vestiging, en J. Viersen, administratief direkteur te Rotterdam. Vervolgens richtte de heer G. H. Watkins zich tot de aanwezigen met de volgende bewoordingen: Ik zou vandaag graag mijn waar dering willen uitspreken aan al die mensen, die het ons mogelijk heb ben gemaakt deze gebeurtenis bij te wonen. Ik heb het gevoel, dat deze land aankoop door de Dow Chemical Nederland de wederzijdse waarde ring symboliseert die bestaat tus sen onze maatschappij en de bevol king van de gemeente Terneuzen. Ik verzeker u, dat zonder dit wederzijds respect de Dow-vesti- ging in deze streek niet zo snel zou groeien als zij op dit ogenbhk doet. Zoals u weet is de Dow-Chenucal een internationale maatschappij en heeft vestigingen in vele landen van de wereld. Ofschoon de belangen wereld tgtül min, it het niet een maat schappij van onbegrensde bronnen. Elke Dow-onderafdeling, die moet groeien, heeft nodig dat zijn plannen kunnen wedijveren met andere afdelingen om de beschik bare bronnen te verkrijgen. En deze bronnen zijn techniek, mankracht en geld. Zodra een on derafdeling de wedstrijd heeft ge wonnen, kan het zijn deel krijgen. De aankoop van de grond in Ter neuzen moet aan ieder duidelijk maken, dat onze plannen op lange afstand gunstig ontvangen zijn door de raad van direkteuren. Ik kan u verzekeren, dat het uit eindelijk succes van deze plannen voor een groot deel zal afhangen van de verhouding waarin onze Ne derlandse afdeling staat tot de be volking van Terneuzen. Het uiteindelijk succes, waarvan ik spreek, is de succesvolle wed ijver van deze vestiging in Europa. We zijn er zeker van, dat de voortgezette groei van onze vesti ging slechts moge'ijk is als we dit kunnen doen met winst. Door dit te doen hopen we meer mensen te krijgen, die in staat zijn in de moderne chemische bedrijven mede te dingen en die betere en wel varende burgers kunnen worden Door de uitbreiding van onze mogelijkheden hier verwachten we te kunnen helpen aan de beroeps matige ontwikkeling van zoveel mogelijk Nederlandse burgers. We mogen echter niet vergeten dat Dow Chemical Nederland een deel is van een internationale or ganisatie en in werkelijkheid vor men we mensen, die moeten wed ijveren in het totale veld van de wereldomvattende Chemical-zaak. Ik zou de nadruk willen leggen op mijn kernpunt, dat onze plan nen voor de groei van onze Terneu zense mogelijkheden goed zijn ont vangen door de organisatie van de Dow Chemical zoals blijkt uit deze grondaankoop. Tenslotte zei de heer Watkins: „Ik dank de bevolking van de ge meente Terneuzen voor de hulp in dit project. Ik zou allen bij voorbaat wil'.eo bedanken voor de steun, die zij naar ik weet de Dow Chemical /ui len geven in de poging om met succes te wedijveren op de Euro pese markt". Hiermede werd een belangrijk uur voor de ontwikkeling van deze streek afgesloten. Het moment waarop de heer R. F. Bollen namens Dow Chemical Nederland N. V. de koopacte tekent iM •Vji ecbte Amerikaans» en bes,e ,er wereld! In het zeegebied rondom Gi braltar wordt op het ogenblik onder de naam „Sailors Pride" een NAVO-oefening gehouden. Deze maritieme oefening' staat onder auspiciën van de opper bevelhebber Atlantische Oceaan, admiraal Thomas H. Moorer van de Amerikaanse marine. Ei- nemen maritieme strijd krachten van vijf NAVO-landen aan deel, nl. Canada, Nederland, Noorwegen, Portugal en Groot- Brittannië. Deze strijdkrachten zijn op Gibraltar samengetrok ken. Franse eenheden werken in verschillende fasen van de oefe ning mee. Bij de deelnemende eenheden is ook het Matchmaker 2-squa- dron dat zoals bekend bestaat uit een aantal onderzeebootbe- strijdingsschepen van verschei dene NAVO-landen en dat ge durende langere tijd als een ge heel opereert. Dit squadron (vo rig jaar was er ook zo een) werd in januari gevormd. Het heeft al enige oefeningen in het plaat selijk deel van de Atlantische Oceaan achter de rug. Als „Sai lors Pride" tot het verleden be hoort, zal het Matchmaker- squadron nog aan enkele NA- VO-oefeningen deelnemen, waar bij dan ook bezoeken worden afgelegd aan verscheidene tot de NAVO behorende landen. (Adv.) - Onbetwist de beste tandpasta Dinsdagavond is van de Noor se basis Andoya een geslaagde ruimteproef voor bestudering van het Noorderlicht genomen, zo is woensdag door het Euro pese centrum voor ruimte-on derzoek (ESRO) te Parijs mee gedeeld. De sonde werd omhoog gebracht door een Franse Cen taur-raket, die 30 kg tot 150 km hoogte kan vervoeren. De wetenschappelijke instru menten waren door Deense, Zweedse en Britse geleerden ontworpen. Daarmee moet wor den vastgesteld welke deeltjes tijdens het Noorderlicht in de hogere atmosfeer doordringen en wat het effect is van deze deel tjes op de ionosfeer, de geïoni seerde luchtlaag om de aarde. De lanceerplaats Andoya ligt op het eiland van die naam op 69 graden noorderbreedte. Op deze breedte vertoont de activi teit van het Noorderlicht een maximum. Op 1 februari was in Parijs een overeenkomst onder tekend tussen Noorwegen en de ESRO inzake het gebruik van de basis Andoya. In „Pro Rege" te Terneuzen hield de heer A. J. Kaland, lid van G.S., dinsdagavond voor de chr. bestuurdersbond een inlei ding over de ontwikkeling en de toekomst van Zeeland. Als wij de ontwikkeling zien van Zeeland, moeten we ook over de grenzen kijken, omdat een en ander niet los te maken is van geheel West-Europa. Ook moeten we het bezien uit een ander gezichtspunt, n.l. de volks ontwikkeling. Naarmate de bevolking ver oudert, moet voor bepaalde groe pen werk worden gevonden. Na de bevolkingsgroei in ons land te hebben besproken (in het jaar 2000 20 miljoen) zei de heer Ka land, dat het onmogelijk is al deze mensen op te proppen in de steden. Ze moeten in de rand stad terechtkomen, I In dit verband zei de heer Ka land, dat Zeeland gunstig is ge legen, b.v. gunstiger dan het noorden van het land. Nu de verbindingen zijn ver beterd, ligt de provincie niet meer excentriek, maar met de Schelde ligt het gebied in het hart van Europa. Dit biedt grote voordelen. Wij van de provincie, aldus spreker, houden rekening met een sterke bevolkingsgroei. De overheid heeft daarom maatregelen getroffen om een volwaardige rol mee te kunnen spelen. In Zeeland is het niet uit gesloten, dat de bevolkingsaan was zal uitgroeien tot een mil joen. Onze provincie was tot voor kort een agrarische provincie. Door mechanisatie op de bedrij ven en meerdere andere facto ren loopt de agrarische bevol king terug. Voor Zeeland geldt dat we ander werk in de plaats moeten stellen. In verband daarmee wees de heer Kaland erop dat de land bouwbedrijven verspreid liggen. Maar een industrie vestigt zich op een goede plaats. Ze vestigen zich bij elkaar. En omdat de de mensen om verschillende re denen ook deze neiging verto nen, krijgen we een heel ander toekomstbeeld. We krijgen hier een geconcen treerde woon- en werkgelegen heid. De eerste tekenen zijn er. Terneuzen slaat aan. De bevol kingsaanwas wijst duidelijk op concentratie. In het hart van de concentra ties formeren zich de steden en daarmee zal ook de vakbewe ging rekening mee moeten hou den. Een terugblik naar de jaren 30 deed de spreker vaststellen, dat het bieden van werkgelegen heid bittere noodzaak is. Want nog teveel afgestudeerden uit onze provincie kunnen hier nog geen emplooi vinden. Er is weinig plaats. Daarom zullen we in Zeeland uit onszelf maar ook internatio naal alles moeten doen om een sterke uitbreiding van de werk gelegenheid te bevorderen. Er is een stroming die denkt, dat Zeeland het wel zou kunnen klaren met alleen recreatie-ge bied te zijn. Al die fabrieken, zo is hun ver weer, brengen maar narigheid door lucht- en waterverontreini ging e.d. Men moet evenwel, aldus de heer Kaland in het oog houden dat de recreatie-sector een wan kele zaak is. In de eerste plaats vindt de welvaartspiroduktie in een be paalde periode plaats. Maar ook is er in sterke mate een conjuc- tuurgevoeligheid, omdat de re creatie van internationale be langstelling afhankelijk is. Indien prijsstijgingen (b.v. si garetten) plaatsvinden is het niet ondenkbaar dat het goed koopste „eiland" aan de andere kant van de grens komt te lig gen. i Nooit zou recreatie het pro- „EN DE BOER. HIJ PLOEGE VOORT Dinsdagmiddag werd in „Het Centrum" de algemene vergade ring van de kring Axel der Z. L. M. gehouden onder voor zitterschap van de heer W. Kos ter. Deze heette allen welkom, in het bijzonder ir. De Wit, rijks- landbouwconsulent: voorts ir. J. Prins, algemeen-voorzitter van de Z. L. M.: de heer Markusse die op deze middag een inlei ding zou houden en de heer Burger. Ook heette hij welkom het nieuwe kringbestuurslid, de voorzitter van de afdeling Ter neuzen, alsook de scheidende kringbestuurders J. van Hoeve en J. Dieleman. De heer Koster sprak zijn vreugde erover uit dat hi.j het oudste Z. L. M.-lid, de 95-jarige P. D. Kaijser uit Terneuzen, mocht begroeten op deze verga dering. Bij de terugblik, aldus de voor zitter, stellen wij vast dat er voor de Z. L. M. grote gebeurte nissen zijn geweest, waarbij de nadruk valt op de grote tentoon stelling te Axel die dank zij al ler medewerking volledig ge slaagd is. Wat onze bedrijfsvoering be treft kunnen wij niet zo opti mistisch zün, aldus de heer Kos ter. De klimatologische omstan digheden waren ondanks de toe gift van de tweede helft van september en oktober niet zo best. Dit had tot gevolg hoge kosten en verminderde op brengst. De opbrengst van vlas, erw ten en bonen was slecht, granen matig, suikerbieten en aard appelen behoorlijk. Al met al was 1965 een vrij matig jaar. Daar komt nog bij dat het aantal éénmanszaken weer is gestegen met alle kwets baarheid daaraan verbonden. Oplossing van deze moeilijk heden door collectieve yoorzie- ningen is een lapmiddel dat de ziekte zelf onaangetast laat, maar slechts de symptonen bestrijdt. Onze gewestelijke organisatie heeft in 1965 een aflossing van de wacht te zien gegeven. De periode-Geuze is ten einde, de periode-Prins is begonnen. Ik geef de heer Prins de ver zekering dat de kring Axel hem alle steun zal verlenen die nodig is bij zijn werk, aldus de voor zitter. Vandaag 22 februari viert ir. Geuze zijn 49ste verjaardag en ik stel de vergadering voor hem een telegram te zenden met fe licitaties en zo spoedig mogelijk een algeheel herstel. Dit voorstel wordt aangeno men. Ook in het provinciaal bestuur was er een aflossing van de wacht, zo ging de heer Koster verder. Commissaris De Casem- broot is overleden en werd op gevolgd door de heer Van Aart- sen, de oud-minister. Het heeft onze kring goed gedaan dat de nieuwe commissaris direkt be reid bleek onze Z. L. M.-hoogtij- dagen op 1, 2 en 3 juli met zijn aanwezigheid te vereren. Hier mee werd een goede traditie van zijn voorganger voortgezet. Een ander markant feit was de totstandkoming van de Oos- terscheldebrug. Helaas is er nog geen uitzicht voor betere ver binding over de Westerschelde. Uit het werkgebied van de kring valt te vermelden de con centratie der polders en de uit breiding van de aanvraag tot ruilverkaveling (Koewacht, Zuiddorpe, St. Jansteen en Clin- ge). En nu proberen we vooruit te zien, waarbij allereerst het land- bouwprijsbeleid en de conse quenties daarvan de aandacht vragen. De graanprijzen zitten in E.E.G.-verblind vast tot juli '67. De suikerbietenprijs blijft on veranderd ondanks het feit dat er een suikeroverschot in Euro pa dreigt te komen. De h.a.-toe slag voor de slechte gronden is voor 1966 verminderd met ƒ25 tot 115, dit in het kader der E.E.G. Met België is overleg gaande over de vlasregeling. De melk- en vleesprijzen staan ook nog niet vast. Dit zijn zo de moeilijkheden waarmee wij rekening zullen moeten houden. In het Zeeuws Landbouwblad heeft men kunnen lezen over Biesheuvel I en Biesheuvel II. Er is sinds de kabinetswisseling in het vorige jaar van de land- bouwprioriteit niet veel over gebleven. Ik zal geen conclusies trek ken, U bent wijs genoeg dit zelf te doen, aldus de heer Koster. Ik stel slechts feiten vast: le. geen hogere prijzen; 2e. wèl hogere kosten; 3e. belasting voor de midden groepen; 4e. een werkelijk subsidiebeleid en dan denk ik aan rente subsidies) ontbreekt. De uitslag van de verkiezingen zal wel medebepalend zijn voor het verdere beleid. Ik maak mij daarover niet veel illussies. De enige rentesubsidie die wij kennen, is geregeld in de ruil- verkavelingswet. In het buiten land daarentegen wordt prak tisch de totale ontwikkeling in de landbouw gesubsidieerd. Overigens geloof ik dat daar over zelfs in landbouwkringen nog verschillend wordt gedacht. Mijne heren, U zult zeggen: wat een mistroostig verhaal. Als ik het anders zou zeggen, was het boerenbedrog. Ik weet niet of ik dit zo mag zeggen nu het Hollandse woord „jodenfooi" ook al uit den boze is. bleem van de groeiende bevol king kunnen opvangen. Er is maar één mogelijkheid. Industrialiseren. Maar dan is het zaak, dat het zo goed mogelijk gebeurt. Wij moeten eisen durven stel len, omdat aan de wetgeving ten opzichte van verontreiniging e.d. nog wel een en ander ontbreekt. Dan kan Zeeland ondanks het nieuwe gezicht dat de provincie krijgt, iets van het oude bewa ren en zal het hier goed wonen en werken zijn. Aldus besloot de heer Kaland zijn inleiding, die met grote aan dacht werd beluisterd. Na een korte pauze werden er veel vragen gesteld. Op een vraag hoe de heer Ka land de ontwikkeling van de ha vens zag antwoordde hij: „Terneuzen gaat een goede toekomst tegemoet. Het is n.l. een internationaal verschijnsel dat de scheepvaart zich zo dicht mogelijk bij de zee houdt. Vroeger was landvervoer goedkoper. Naarmate de weg verbindingen zijn verbeterd en de omvang van de schepen gro ter wordt ,is Terneuzen een ha ven die bij de tijd is. Want de toekomst ligt meer in het hek ken van de Schelde dan landin waarts. Tekenen wijzen er op dat b.v. Antwerpen zich zorgen maakt in verband met het voor gaande, omdat de ontwikkeling in het Scheldebekken veel pers pectief biedt tot een massale uit groei. Er zijn voor Terneuzen alweer plannen voor insteekhavens aan diep vaarwater, welke enorme mogelijkheden zullen bieden, al dus de spreker. Bij een vechtpartij op het Veemarktplein in Utrecht is.de 22-jarige A. van Rosentaal uit Rossum door de 24-jarige koop man S. uit Utrecht met een mes aangevallen. S. bracht hem ver schillende steken toe, o.a. in het hoofd. Het slachtoffer is naar het academisch ziekenhuis gebracht en kon nog niet worden gehoord. Een voorbijganger die hem wil de helpen, werd in de hand ge stoken. Hij is door de G.G.D. be handeld. De Utrechtse politie heeft S. en zijn 26-jarige broer gearres teerd. Op een vraag over een te ves tigen „waterfabriek" bij Zierik- zee waarover een enigszins ver draaid bericht in de pers was verschenen, zei de heer Kaland dat er daar geen waterfabriek zal worden gebouwd. Dat berustte op een misver stand van de aanwezige verslag gever. Zelfs het Handelsblad had aan de heer Kaland over deze kwes tie inlichtingen gevraagd, omdat het onwaarschijnlijk leek. Wanneer een dergelijke fa briek wordt gebouwd, zal het zonder twijfel in een streek met grote industriële ontwikkelinng gebeuren, zoals de ontwikkeling zich aanbiedt, dus in Zeeuws- Vlaanderen. Een vaste oeververbinding, al dus de heer Kaland, kan geen tientallen jaren meer wachten. Het feit dat de grenzen tussen de landen door diverse interna tionale maatregelen vervagen, speelt een belangrijke rol. De ontwikkeling nationaal maar ook internationaal leidt onherroepelijk tot de consequen tie van de toestandkoming van deze verbinding. Hij betreurde het dat outsiders zich met dit vraagstuk bemoeien. Ze getuigen van weinig reali teitszin, als zij zelfs over de plaats al een oordeel uitspreken. Het is helemaal niet onwaar schijnlijk, dat we over tien jaar met de bootverbindingen weer vast zitten. Tot besluit zei de heer Kaland dat we het al spoedig niet meer met een pont af zullen kunnen en naar een vaste oeververbin ding toegroeien. De inleiding was door de aan wezigen met grote belangstel ling gevolgd. De voorziter de heer P. de Regt, bedankte de heer Kaland hartelijk voor zijn leerrijk betoog. De heer Kaland sloot de bijeen komst met dankgebed. Daarom ook nog even de keer zijde van de medaille: „In de geschiedenis van de aarde zijn regeringen weggevaagd en cul turen verdwenen. De landbouw kende zijn ups en downs. Tijden van hoogconjunctuur en tijden van neerslag hebben we gekend. Maar door alle tijden heen is de boer, zo leert ons de geschiede nis, boer gebleven en ploegde hij voort. En hij is gebleven in zijn ondernemerschap om zijn vermogen en om de natuur met kapitaal en arbeid in een har monisch verband te doen samen gaan. De dag van vandaag wordt juist dit ondernemerschap op de proef gesteld. Daarom blijven nodig schranderheid, deskundig heid, arbeidzaamheid en liefde voor het vak, maar bovenal waakzaamheid. Hierna las de secretaris de heer F. P. de Kubber de notu len en het jaarverslag voor, die beide onder dankzegging wer den goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de secretaris de heer F. P. de Kubber met grote meerderheid herkozen. De heer J. Markusse hield vervolgens een inleiding over „Sociaal-economische aspecten van de ruilverkaveling". Met vele voorbeelden uit de praktijk en aan de hand van opgedane ervaringen gaf hij een duidelijke uiteenzetting van wat met ruilverkaveling kan worden bereikt. De voorzitter dankte de heer Markusse aan het eind van de vergadering voor zijn leerzame bijdrage, waarna hij de hijeen- komst sloot. De eenendertig,jarige Ameri kaanse pater Willam. H. Dubay is een campagne begonnen om alle 58.000 Amerikaanse priesters in een vakhond samen te brengen. Op een persconferentie zei hij dat een van de eerste taken van de „Amerikaanse federatie van priesters" zal bestaan uit het openen van onderhandelingen met de kerkelijke hiërarchie over de salariëring van priesters. Patter Dubav die veel kritiek op de hiërarchie heeft geleverd, eiste onlangs afzetting var da aartsbisschop van Los Angelos, omdat deze tijdens de grote negeropstand van vorig jaar „in gebreke is gebleven bij hot geven van leiding". De bond zal strijden voor vrijheid van geweten en voor vaste vakantie, vrijheid van beroep en een vast salaris waar door de priester niet langer van liefdadigheid afhangt. Als eerste stap wordt een landelijk hoofd kantoor opgericht en ter dekking van de kosten zal een maandblad worden uitgegeven. Gestreefd zal worden naar erkenning van de bond door de Amerikaanse fede ratie van de arbeid en 't congres van industriële organisaties. Pater Dubay zei dat hij moge lijk zal worden geschorst of se- excomm.uniceerd wegens zijn activiteiten. Wanneer dat echter gebeurt, zal hij de besehej-ming vragen van de Amerikaanse wet, die aan werknemers 'net recht toekent tot organisatie in vak bonden. Ondanks zijn herhaalde botsin gen met de kerkelijke overheid voelt pater Dubay zich geestelijk steeds meer verbonden met de rooms-katholieke kerk. Hij meent dat de basis van het christendom wordt gevormd door de moeilijk heden van de mens en niet dooi de toewijding tot een cultus. „Vrome onderwerping aan verou derd paternalisme ontneemt de priester de verantwoordelijkheid voor zijn ambt en maakt hem 'n kind onder mannen", aldus pater Dubay. In een communiqué van de Indische regering heet net, dat de Chinese volksrepubliek een oorlogshysterie kweekt om het revolutionaire enthousiasme van het volk, „dat na zestien jaar bewind van Mao tse-Toeng was verzwakt" in leven te houden. Volgens de Indische regering hebben de leiders in Peking de laatste tijd opzettelijk „een oor logsstemming" in het leven ge roepen door te zinspelen op troepenbewegingen aan de gren zen, door de evacuatie van grote steden te gelasten en door schuil plaatsen tegen luchtaanvallen en loopgraven te laten aanleggen, in het bijzonder in het zuiden van China. „De Chinese leiders hopen dat de 700 miljoen Chinezen alle moeilijkheden zullen aanvaarden als zij er toe kunnen worden gebracht te geloven, dat hun land wordt bedreigd door een op handen zijnde aanval", aldus het Indische communiqué.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3