Na de staatsgreep in Syrië Geen loterij voor de hongersnood in India Indonesische troepen schieten op betogende studenten voor het Merdeka-paleis Russisch ruimtevoertuig met twee honden gelanceerd DE BAAS-PARTIJ VALT UITEEN HET WEER Trein ontspoord Onrust in Kongo Nieuw Italiaans kabinet onder premier Moro Vijftigduizend kelen schreewden om ontslag van door gewijzigde regering DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 22e Jaargang No. 6635 ,Eten voor India' ruim 19 min gulden Afgekeurd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DE HONGERSNOOD IN INDIA LAWINES IN ZWITSERLAND Wat wil de ,Baas'-partij WILSON SPRAK RUIM TWEE UUR MET KOSYGIN Bemande vlucht van een maand Eerst honden naar de maan Cordon van militairen Na het ontslag van Nasoetion Betoging tegen de Ver. Staten AMERIKAANSE RUIMTEPROEF UITGESTELD Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Keclactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. -2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. De eerste aanwijzing dat er in Syrië verzet bestond tegen de nieuwe regering, was een radio- oproep die dinsdag in Tel Aviv werd opgevangen. De oproep werd gedaan door „officieren en manschappen van het zuidelijk front", de Syrische troepen aan de grens met Israël. Daarin werd gevraagd de regering van Amin al Hafez en premier Bitar die zijn afgezet, trouw te blijven. De boodschap werd verscheidene malen herhaald en werd blijk baar over een zwakke zender verspreid. Volgens woensdag in Londen ontvangen berichten heeft radio- Aleppo de staatsgreep in Da mascus afgekeurd en aan de autoriteiten verzocht aan wat een komplot genoemd werd een einde te maken. Vrijlating van alle gearresteerde „Baas"-lei- derds werd geëist en aan de lei ders van de staatsgreep werd over de radio verzocht een con- Tijdens de grote landelijke geld inzameling van zaterdag j.l. blijkt 540.000 gulden te zijn ge stort op het gironummer van de actie „Eten voor India". Dit bedrag heeft het totaal van de opbrengst woensdagochtend op 19.200.000 gulden gebracht, zo deelt de Novib m.ede. ferentie te beleggen om een ein de aan de crisis te maken. Aleppo is de tweede stad van Syrië, een handelscentrum in het noorden bij de Turkse grens. Volgens radio-Cairo zou gis terochtend in Damascus zijn ge vochten. Tot het middaguur zou den er kanonschoten zijn ge hoord. Radio-Aleppo maakte bekend dat er besprekingen worden ge voerd tussen de leider van de staatsgreep en de internationale leiding van de Baas-partij. Egypte onthoudt zich van com mentaar. Het volgt de gebeur tenissen met belangstelling om dat zich de laatste dagen een zekere toenadering tussen beide landen voordeed. Radio-Aleppo zei dat zowel de militairen als de burgers in Alep po eenheid willen. De radio riep een aantal telegrammen uit Baas kringen in het noorden van het land om, waarin de staatsgreep wordt afgekeurd en steun wordt toegezegd aan de internationale leiding van de partij, waartegen de staatsgretp gericht blijkt te zijn. Radio-Damascus ging door met het uiten van verwijten tegen de gearresteerde interna tionale leiders van de partij. Radio-Aleppo riep ook bood schappen van de militaire gar nizoenen in het noorden om, waarin trouw wordt betuigd „aan de echte leiders van de partij, dat wil zeggen generaal Amin el Hafez en Salah Bitar". De boodschappen waren afkom stig uit Aleppo, Idlib, Hassake, Rakka, Moaret-el-Oman. Uit het kustgebied werd niets verno men. B. en W. van Baarn hebben afwijzend beschikt op een ver zoek van een zeven personen tellende commissie uit de bur gerij om een verloting ter be strijding van de hongersnood in India te mogen houden. Het comité zit nu met het pro bleem wat te doen met de vele tientallen geschenken, die be langeloos werden afgestaan en de inzet vormden voor de lote rij. waarvoor men tienduizend loten aan de man wilde bren gen. Het comité had verwacht door de verloting minstens tien- PLAATSELIJK ENIGE REGEN Woensdag stond het weer on der invloed van een naderende rug van hoge luchtdruk, dicht bij deze rug ontwikkelde zich echter een kleine storing, die woensdag avond, voorafgegaan door een regenzone, over het Engelse Ka naal in onze richting trok. Na het passeren van deze storing zullen heden enkele opklaringen voor komen, maar tegen het eind van de middag nadert een oceaan front, waardoor de bewolking en de regenkansen opnieuw toene men. De wind is meestentijds ma tig tot krachtig uit het zuidwes ten; maar tijdelijk zwak en ver anderlijk. De temperaturen zullen dezelfde waarden als woensdag bereiken, of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Plaatselijk enige regen, maar tijdelijke opklaringen. Zwakke tot matige, later af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets hogere. DONDERDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m. 4.12 4.32 4.47 5.07 5.27 5.47 5.37 5.57 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 25 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.43 5.02 Terneuzen 5-18 5.37 Hansweert 5.58 6.17 Walsoorden 6.08 6.27 ZATERDAG 26 FEBRUARI Febr. 22.35 24 7.38 18.10 9.16 25 7.36 18.12 9.30 23.48 26 7.33 18.13 9.45 2t 7.3.1. 18.1.5 10.04 1.03 28 7.28 18.17 10.29 2.21 duizend gulden bijeen te bren gen. Dit bedrag wilde men af dragen aan de Novib. B. en W. van Baarn hebben aan het verzoek een speciale vergadering gewijd en zijn tot de slotsom gekomen, dat zij geen medewerking konden verlenen aan deze loterij. In de eerste plaats meenden zij dat de hulp aan India nationaal gecoördi neerd was en dat de Baarnse burgerij zich daarbij niet onbe tuigd had gelaten. Verder zijn er nog andere plaatselijke acties gaande en zal in oktober a.s. in Baarn weer een inzameling ten bate van de internationale hulp verlening worden gehouden. Bovendien is in Baarn de „col- lectelijst" al overbelast en acht te men het niet juist nu weer 10.000 loten aan de man te bren gen, hoewel B. en W. uiteraard achter de actie voor India staan. Vanavond zal het bestuur van het comité onder voorzitter schap van de Baarnse kunst schilder Jaap de Ruig overleg gen wat men met de talloze ge schenken moet doen. Als men ze niet terug behoeft te geven, zul len ze waarschijnlijk voor het goede doel worden verkocht. Het Indiase ministerie van voedselvoorziening heeft dinsdag gewaarschuwd idiat het voedselte kort waarschijnlijk erger zal zijn dan was voorzien. Volgens het ministerie zou het tekort wellicht 14 tot 15 miljoen ton bedragen. Massale hulp van de Verenigde Staten en andere landen zou mis schien niet genoeg zijn om aan de behoeften te voldoen. Vijf miljoen mensen zullen te werk worden gesteld bij de aan leg van kanalen en wegen en het graven van waterputten. Zij zul len gedeeltelijk in voedsel wórden- betaald. Minister van voedselvoorzie ning Soebramaniam zei in het parlement dat in de door droogte getroffen gebieden 50 tot 60 mil joen mensen in zeven staten idit jaar gebrek aan voedsel zullen hebben. Vijf arbeiders die werkten aan een bouwkundig project bij Robi- ei in Zwitserland zijn dinsdag nei in Zwitserland zijn dinsdag onder een lawine bedolven. Red dingsploegen slaagden er in de uit te graven. In dezelfde omge ving, in de Bedretto-vailei werden verscheidene wegen door sneeuwstoringen geblokkeerd. Er is in het gebied ruim 50 cen timeter sneeuw gevallen en de waarschuwingsdienst irj. Davos heeft gewezen op het grote ge vaar voor moer lawines. De Arabische socialistische Baas-partij werd in 1941 opge richt met het doel de Arabische wereld tot eenheid, vrijheid en socialisme te brengen. De emo tionele oproep tot eenheid van de Arabieren van de Atlantische Oceaan tot de Perzische Golf werd onmiddellijk beantwoord door de Arabische intellectuelen. Voor vele geletterde Arabie ren belichaamde de partij de lang gekoesterde droom van een grote verenigde Arabische staat. De partij is nu behalve in Sy rië in de gehele Arabische we reld verboden. De naam „Baas" is het zinnebeeld van geweld en revolutie geworden. De twee mannen die de partij gesticht hebben, Michel Aflaq en pre mier Salah Eddin Bitar, zijn in arrest na de staatsgreep in Sy rië, uitgevoerd door de ene vleu gel van de partij tegen de an dere. Michael Aflaq, secretaris-ge neraal en voornaamste ideoloog van de Syrische partij, en Bitar waren onderwijzer in Damascus voordat zij de partij oprichtten. Hun eerste volgelingen waren onderwijzers en studenten, waar bij zich vakbondsleden en intel lectuelen voegden. Spoedig wer- denn in andere Arabische lan den afdelingen gevormd. De ac tiviteiten werden door een in ternationaal bestupr gecoördi- In Hengelo is woensdagoch tend om vijf uur bij 't voorbren gen van het materieel een trein ontspoord. De oorzaak is nog niet bekend. De koppeling en de zij wand van de trein werden be schadigd. Bovendien blokkeerde hij de baan, zodat ander diesel- elektrisch materieel was „opge sloten". Tengevolge hiervan moesten de eerste twee treinen van Hengelo naar Zutphen en de eerste trein van Hen?elo naar Zwolle uitvallen. In de Kongolese provincies Loeloeaburg en Omani is de noodtoestand afgekondigd. Dit besluit van generaal Moboetoe, de president van Kongo, is ge nomen naar aanleiding van een politiek conflict tussen de gou verneur van de provincie Loe loeaburg en de provinciale volks vertegenwoordiging enerzijds en een betoging van de bevolking van Omani tegen de gouverneur van die provincie anderzijds. neerd. Hoewel de afdelingen in andere landen een grote mate van zelfbestuur hadden, waren zij in zaken van hoge politiek gebonden aan de richtlijnen van de internationale leiding. De Baas-partij is nu gedwongen on dergronds te werken behalve in Syrië en wordt heftig bestreden door de Arabische regeringen. Bij de anti-communistische be togingen van woensdag voor het Merdeka-paleis van president Soe karno in het centrum van Djakarta werd er gezwaaid met een op een stok gestoken bebloed kledingstuk van een student die door een ver dwaalde kogel was getroffen. Een vijftigduizendtal studenten riepen om het ontslag van de door Soekarno gewijzigde regering. Zij schreeuwden „Kruisig Soeband-io" en „Leve papa Nes(oetion)" en for ceerden de versperringen rondom het paleis. De ordebewaarders schoten in de lucht maar toch zouden twee stu denten door verdwaalde kogels ge dood en verscheidene anderen ge wond zijn. De betogers trokken zich na de salvo's uit de omgeving van het paleis terug maar bleven in de straten leuzen roepen togen het opnemen van veertien pro-com munistische ministers in het nog BRITS-RUSSISCHE BESPREKINGEN Moskou: De Britse eerste minis ter Harold Wilson (links) in ge sprek met de Russische premier Alejei Kosygin tijdens de ont moeting in het Kremlin. Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie en zijn Britse ambtge noot, Wilson, hebben woensdag een gesprek gehad van 2% uur in het Kremlin, hun tweede lang durige onderhoud tijdens het ver blijf van de Britse premier in Moskou. Het gesprek ging over Vietnam en andere plaatsen in de wereld waar moeilijkheden dreigen of zijn. De besprekingen zijn door welingelichte kringen als „open hartig en op de man af" gekarak teriseerd, maar nog steeds zon der resultaat gebleven. Wilson bracht aan de Russische partijlei- bracht aan de Russische parijtlei- der Brezjnev. Een Russisch ruimtevoertuig met aan boord twee honden is dinsdag in een baan om de aar de gebracht, zo meldt het pers bureau „Tass". De namen van de honden luiden Veterok en Oegoljok. De lancering was de 110e in de Kosmos-serie. De honden bevinden zich aan boord voor biologisch onderzoek, aldus het persbureau. De Kosmos-110 draait in 96 mi nuten en 3 seconden om de aarde. De grootste afstand tot de aarde bedraagt 904 km en de kleinste 187. Er is niet bekendgemaakt of het de bedoeling is dat Veterok („briesje") en Oegoljok („stukje steenkool") naar de aarde terug keren. Gezien het verste punt van de baan (904 km) vermoedt men dat het gaat om een vlucht van lange duur. Tot dusver is nog nooit een ruimtevoertuig waarvan het verste punt in de baan op zo grole afstand van de aarde lag, weer ge land. Algemeen meent men in Moskou dat de vlucht met de twee honden de inleiding zal vormen tot nieu we proeven op het gebied van de bemande ruimtevlucht. In dit ver- Premier Moro heeft woensdag ochtend bij president Saragat >de samenstelling van zijn nieuwe Italiaanse kabinet ingediend waarmee een einde is gekomen aan de crisis die 21 januari be gon. De socialistische leider Pietro Nenni behoudt de post van vice- premier in dit derde centrum linkse kabinet van Aldo Moro. Fanfarii, christen-democraat, wordt minister van buitenlandse zaken. De sociaal-democraat Ro- gerto Tremelloni wordt minister van defensie in plaats van de christen-democraat Giulio An- dreotti, die minister van industrie wordt. Het nieuwe kabinet bestaat uit 26 ministers, n.l. 16 christen-de mocraten, 6 socialisten, 3 sociaal democraten en een republikein. Er zijn vijf ministers zonder por tefeuille. Voor het eerst sinds 13 jaar hebben de christen-demo craten een sleutelpost moeten af staan, 't ministerie van defensie, dat nu is toevertrouwd aan een sociaal-democraat. De politieke crisis heeft 34 da da nu is toevertrouwd aan een gen geduurd. Waarnemers me nen dat bij de oplossing niemand iets verloren of gewonnen heeft. Een van de eerste daden van het kabinet, dat vandaag wordt beë digd, zal zijn het opnieuw bij het parlement in behandeling bren gen van het wetsontwerp waarop de vorige regering is gestruikeld, dat van de kinderbewaarplaatsen. band herinnert men er aan, dat de vorige proef met een hond „Zvesdotska" die op 25 maart '61 met de Kosmos-5 de ruimte werd ingeschoten kort nadien gevolgd werd door de lancering van Joeri Gagarin die op 12 april 1961 aan boord van de Wostok-1 werd afge schoten. Sinds de Kosmos-5 is dit de eerste maal dat een Kosmos- cabine met een hond aan boord is gelanceerd. Deskundigen vragen zich af of de proef met de Kosmos-110 de inleiding vormt tot een bemande ruimtevlucht van iange duur. Van Russische zijde werd onlangs ge sproken over een tocht van een maand. De Russische kosmonaut Titov verklaarde onlangs, dat men eerst honden naar de maan zal moeten sturen, voordat daar mensen lan den. Deze opvatting is bestreden door Gagarin. Het verst in de ruimte zijn tot dusver de kosmonauten Beljajev en Leonov geweest, die in maart van het vorige jaar in de Voschod-2 'n baan om de aaide beschreven, waarvan het verste punt 495 km van de aarde was verwijderd. De baan van de Kosmos-110 loopt door de belangrijke stralings zones van de eerste z.g. Van Allen- gordel. Zoals bekend vormen de Van Allen-gordels een van de be langrijkste hindernissen voor be mande ruimtevluchten naar andere hemellichamen. steeds een honderdtal leden tel lende kabinet. De studenten die in vrachtauto's bij 't paleis arriveerden, schreeuw den „Hang Soebandrio op - dit is een communistisch kabinet". Mi.i- tairen van de presidentiële lijf wacht, gesteund door pantserwa gens, hielden de betogers tegen. Sommigen van hen klommen op de militaire voertuigen en schreeuw den tegen de regering gerichte leu zen. „Kami", een sterke anti-com munistische actiebeweging van studenten, heeft steeds op een her ziening van het kabinet aangedron gen. De recente wijzigingen zijn echter niet overeenkomstig hun bedoelingen. Ook voor het ministerie van bui tenlandse zaken werd door studen ten betoogd. Militairen schoten hier in de iucht om de betogers te ver drijven. Zoals bekend is Soeban drio minister van buitenlandse za ken. Elders in Djakarta waren dui zenden Indonesiërs arbeiders, schoolkinderen en ambtenaren bijeengekomen om hun trouw aan Soekarno te betuigen. Alvorens in optocht naar het Merdeka-paleis te begeven waar men aannam president Soekarno - sedert dinsdagavond niet meer in het openbaar gezien - zich bevond, hadden de betogers zich des mor gens op 't Stierenplein verzameld. Het plein was in tweeën gedeeld door een cordon van militairen die de anti-communistische studenten gescheiden hielden van een groen studenten van de pro-communisti sche vleugel van de nationalisti sche partij en van de crypto-com- munistische studentenbeweging van de Partindo. De aanwezigheid van dat cordon verhinderde de twee elkaar vijandige groepen bnnrlrrpmr»r»n te worden. Gezaghebbende kringen in Dja karta hebben woensdag een bericht van radio-Boedapest tegengespic- ken waarin was gezegd, dat gene raal Nasoetion, ontslagen als mi nister van defensie in de Indonesi sche regering, troepen naar Dja karta had geroepen om hem te be schermen Genoemde kringen ver klaarden dat de generaal in geen enkel gevaar verkeert en dat hij loyaal is gebleven Hij had zijn ont slag kalm opgenomen en was be reid elke taak te aanvaarden die de president geschikt achtte op zijn schouders te leggen. Naar ver luidt heeft Nasoetion een huis be trokken bij Bandoeng, dat hem zou zijn geschonken door de Siliwangi- divisie, waarover hij vroeger het bevel voerde. Ongeveer 1500 studenten die zich „revolutionair progressief" noe men, hebben woensdag voor de Amerikaanse ambassade in Dja karta een betoging gehouden tegen het Amerikaanse optreden in Viet nam, waarbij zij biljetten op ds muren van de ambassade plakten. Reizigers uit Djakarta hebben dit op het vliegveld van Singapore meegedeeld. De Indonesische poli tie loste enige schoten in de lucht, waarop de demonstranten zich zonder verdere incidenten ver spreidden. De lancering van liet onbeman de Amerikaanse Apollo-ruimte- schip werd gisteren met het oog op de slechte weersvooruitzich- te uitgesteld. I-Iet voornaam ste doel van deze ruimteproef in het Apolloproject, dat de landing van een bemand ruimtevaartuig op de maan beoogt, was het hit teschild van de cabine bij terug keer in de dampkring aan hoge temperaturen bloot te stellen. De Apollo-201 zou om 13.45 uur Ne derlandse tijd van de basis Kaap Kennedy worden gelanceerd. Men zou in de loop van de dag beslissen of da lancering donder dag teWi Rls&tsyitKtell.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1