Geen overeenstemming over C.A.O. in het bouwbedrijf Duitse oorlogsmisdadiger op Schiphol aangekomen C.N.Y. spreekt van een „ongelukkig einde van zaak" nare OVERZICHT DE ONDERGANG VAN UHR 5 of 10 of 20 guldens voor een oude pan terug! KINDER- ASPIRIN Woensdag 23 februari 1966 Pagina 5 1,5 procent lager Verhoei^ vakantietoeslag van de gang van zaken bij het bedrijfs leven in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen over 1965 Stskin^ bij de Belgische F. N.-fabrieken duurt voort ERNSTIG VERKEERSONGEVAL IN BELGIE solide en sierlijk Wettelijke voorrangsregeling voor bussen bepleit De directies van de openbare vervoerbedrijven in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben er bij minister'Suurhoff van verkeer en waterstaat op aangedrongen het busvervoer wettelijk voorrang te geven. Dit streven wordt door de centrale verkeerscommissie ondersteund. Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Belangrijker zaken Goede wil Dieven aangehouden in Eindhoven NEDERLANDS SCHIP LIJDT SCHIPBREUK T DE VRIJE ZEEUW (Adv.) De onderhandelingen over de C. A. O. voor het bouwbedrijf zijn na een zestal conferenties mislukt. Het aantal punten waarover over eenstemming kon worden bereikt, bleek gering. Over het grootste deel van de arbeidsvoorwaarden bleef meningsverschil bestaan. In een communiqué van de cen trale commissie bouwnijverheid wordt gezegd dat, ofschoon over eenstemming werd bereikt over de verwerking van de huurcompen- saties 1957, 1960, 1962 en 1964 in de lonen, de werkgevers het werk- nemersvoorstel verwierpen de loonsverhoging te berekenen over het bestaande loon plus huurccm- pensatie. Zij waren tenslotte be reid de lonen met zeven procent op de bestaande lonen te verhogen en pas daarna de huurbijslagen te ver werken. De werknemersorganisaties die van meet af aan hebben afgezien van een indexeringsclausule, toon den zich bereid hun voorstel tot 7,5 procent terug te brengen, waar bij zij tevens afstand deden van de verwerking in de lonen van de be staande 10 procent verplichte toe slag. De werknemers toonden zich eveneens bereid de door hen voor het tweede contractsjaar gevraag de loonsverhoging van 8 procent terug te brengen tot 7,5 procent. De werkgevers wilden echter niet ver der gaan dan 7 procent. Het tegen voorstel der werkgeversorganisaties ligt ongeveer anderhalf procent lager dan het compromisvoorstel van de werknemersorganisaties met betrekking tot de verhoging van de lonen. Ten aanzien van de door de werknemers voorgestelde invot - ring van het investeringsloon kon evenmin overeenstemming worden bereikt. De werkgevers stelden voor een gepremieerde spaarrege ling in te voeren die aldus het communiqué nauwelijks aan trekkelijker zou zijn dan de komen de algemene wettelijke regeling. Zij wensten bovendien bij de aan vaarding van hun voorstel een pro cent minder te besteden aan de verbetering van de arbeidsvoor waarden. De werknemersorganisaties we zen dit af op grond van de over weging, dat in tal van bedrijfstak ken reeds aanzienlijk gunstiger spaarregelingen en winstdelings- regelingen tot stand zijn gekomen, die daar niet ten koste van de an dere arbeidsvoorwaarden zijn ge gaan. Er werd wel overeenstemming bereikt over een verhoging van de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent Door het systeem van vakantie bonnen zullen de bouwvakarbei ders deze verhoging echter pas in 1967 ontvangen. Ofschoon de werk gevers akkoord gingen met de uit breiding van het aantal vakantie dagen voor de beneden 18-jarigen met twee dagen, weigerden zij dit voor de overige werknemers. Ook een compromisvoorstel van werk- nemerszijde, het aantal verlofdagen voor de werknemers van 18 jaar en ouder in het tweede contractiaar met een dag uit te breiden, werd door de werkgevers afgewezen. Het teleurstellende verloop der onderhandelingen oyer de bouw- C. A. O. schept, gezien de aard en de structuur van het bouwbedrijf en de datum van afloop der huidige C. A. O. per 28 februari, een ern stige situatie, aldus het commu niqué. (a.s. maandag definitief de allerlaatste dag) Doet er niet toe hoe oud en ver sleten: voor elke oude kookpan, steelpan,fluitketel of melkkoker, hebt U recht op een sensatio nele inruilkorting van 20% op een echte Sola-Elite pan van Zweeds edelstaal. Onverwoest baar en blijvend mooi bij koken op gas (ook het felste aard gas!) en elektra. Kromtrekken kan niet. Aanbranden ook niet. Roesten? Nooit! Garantie? Levenslang! Kom gauw kiezen. Na maandag is het afgelopen. LANDBOUW EN HANDEL IN LANDBOUWPRODUKTEN In het najaar van 1964 werd de meeste wintertarwe onder gunstige weersomstandigheden gezaaid. Later gezaaide partijen leden schade tengevolge van de vele slagregens. Ondanks deze regens is de tarweoogst erg mee gevallen. Onder gunstige weersomstan digheden is in het voorjaar ge zaaid en gepoot. Alle landbouw- produkten-groeiden voorspoedig. De tarwe, zomergerst, rogge en haver waren goed tot zeer goed. Deze produkten moesten echter bijna alle worden ge droogd. De erwtenoogst was over het algemeen slecht, zowel wat de kwaliteit als de kwantiteit be treft. Ook de oogst van de brui ne bonen was niet goed. De oogst van graszaad was middelmatig en de vlasoogst was slecht. De suikerbieten gaven een goede kg-opbrengst en 'n goed gehalte. Ook de aardappelen wa ren goed met redelijke prijzen. De uienoogst was goed maar met afbrokkelende prijzen. De hooi-oogst is veelal een misluk king geworden. Er waren voldoende meststof fen te verkrijgen tegen normale prijzen. Aan arbeidskrachten be stond geen tekort als gevolg van de ver doorgevoerde mechanisa tie. Door de steeds stijgende lonen en sociale lasten en de stijging van de polderlasten die het ge volg zijn van de opgerichte wa terschappen, zijn de toekomst verwachtingen voor de landbouw niet gunstig te noemen. De consumptie-aardappeloogst was goed. In de voorzomer werd weinig hinder van de regenval ondervonden. De opbrengst in Zeeuws-Vlaanderen mag goed worden genoemd, dit in tegen stelling tot overig Nederland, waar de oogst matig was. Het oogsten van de poot- en con sumptie-aardappelen is goed ver lopen door de gunstige weers omstandigheden en doordat er reeds zoveel goede rooimachines aanwezig zijn. Het prijspeil wat de consump tie-aardappelen betreft was be gin 1965 goed en werd zelfs hoog in april en mei 1965. Velen dach ten dat er een tekort aan aard appelen zou ontstaan. Door de hoge prijzen ging men aardappe len importeren. Het gevolg hier van was weer dat de prijzen daalden tot een abnormaal laag niveau. De prijzen van de nieuwe oogst waren op het eind van 1965 redelijk. Er viel toen een zekere prijsstijging te bemer ken. De oogst van pootaardappelen vertoonde hetzelfde beeld als bij de consumptie-aardappelen het geval was. De veldkeuring ver liep gunstig. VEILING Van de Coöperatieve Vruch tenveiling te Terneuzen kwam het volgende verslag binnen: De gang van zaken in 1965 kan in het algemeen bevredi gend worden genoemd. De stij gende lonen dwingen tot een verder gaande rationalisatie en mechanisatie, die grotere inves teringen vragen. De exploitatie van de veiling .ondervindt ernstige gevolgen van de verzakkingsschade voort- Vloeiende uit de bouw van de nieuwe zeesluizen. Mede daar om is het dringend noodzakelijk dat op de kortst mogelijke ter mijn kan worden overgegaan tot nieuwbouw op het nieuwe ter rein. Voor deze nieuwbouw is een plan ontwikkeld dat totaal afwijkt van de conventionele veilingbouw in Nederland. De exploitatie daarvan biedt gun stige vooruitzichten. Wanneer zich geen abnormale weersomstandigheden voordoen, zal de fruitaanvoer aan de vei ling te Terneuzen in 1966 onge veer 50 groter zijn dan die in het voorbije jaar. Het einde van het fruitsei- zoen 19641965 verliep slecht wat betreft de houdbaarheid der diverse appelrassen. De ver zakkingen aan ons koelhuis i.v.m. de kanaalwerkzaamheden zijn hieraan ook niet geheel vreemd. De geldelijke opbrengst was ook in de meeste gevallen beneden de kostprijs. Het fruitseizoen 19651966 geeft een ander beeld. De oogst van appelen bedroeg 80 van normaal, terwijl de peren- oogst slechts op 50 van nor maal kwam. De prijzen daar entegen waren hoog tot zeer hoog. Aardbeien werden vlot ver kocht tegen lonende prijzen. Voor rode bessen bestond slechts matige vraag. Zwarte bessen gaven over het algemeen lonende teeltuitkomsten. De teelt van zacht fruit loopt echter ver der terug door tekort aan ar beidskrachten. Na de betrekkelijk zachte win ter van 19641965 is de oogst van winterbloemkool gedeelte lijk geslaagd. Ze werd vlot ver kocht tegen hoge prijzen. De teelt hiervan is echter nog te veel afhankelijk van de streng heid van de winter. Stooktomaten werden slechts matig betaald. De koude glas tomaten daarentegen brachten lonende prijzen op. De kg-op- brengsten vielen echter tegen. Witlof van de oogst 1964 1965 werd slecht betaald. De op gang zijnde oogst van 1965 1966 wordt vlot afgezet tegen hoge prijzen. Mede als gevolg van teeltinkrimping en matige worteloogst is de aanvoer be trekkelijk gering. De oogst van princessebonen is mislukt. Over het algemeen werd de oogst van vollegrondsgroenten tegen lonende tot goede prijzen afgezet. (Wordt vervolgd.) Meer dan 2000 arbeidsters var de Belgische wanenfabrieken in Herstal de Fabrique Natio nale d'Armes de Guerre" heb ben besloten de staking voort te zetten. Het besluit dat het bedrijf ver der zal verlammen, werd geno men tijdens een woelige verga dering in Luik, waarop afge vaardigden van de vakbonden verslag uitbrachten over de on derhandelingen om tot een nieu we loonschaal te komen. De arbeidsters willen gelijke beloning voor mannen- en vrou wenarbeid. Vandaag zal een nieuwe vergadering worden be legd. Er is maandagmiddag ook melding gemaakt van solidari- teitsstakingen in de elektroni sche industrie. Maandag zijn te Hallium, lez- Menin, een plaats aan de Frans- Belgische grens, bij een ver keersongeval vijf personen, allen Belgen, om het leven gekomen Een vrachtauto, toebehorend aan het transportbedrijf H. van Landschoot uit IJzendijite en be stuurd door een zoon van Land schoot, kwam in botsing met een personenauto, die bestuurd werd door de heer Th. Raymond uit Neuville en Ferrain les Halluin. Deze en vier mede-inzittenden waren op slag dood. Onder de slachtoffers bevond zich het acht jarige dochtertje van de bestuur der. Zijn echtgenote mevrouw Raymond-Niffe werd zwaar ge wand naar het ziekenhuis van Rijssel overgebracht. (Adv.) Ook voor keukenuitzetten geldt: S-6-4 DUITSE OORLOGSMISDADIGER OP SCHIPPIOL Op Schiphol is dinsdagochtend de 59-jarige Andreas Alexander Franz baron von Koskull aange komen uit de Nederlandse An tillen. De man, die onder politie bewaking reisde, wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij massamoorden op Joden tijdens zijn diensttijd als officier in het Duitse leger. Von Koskull hield bij zijn aankomst een krant voor zijn gezicht om zich te verbergen voor de foto graaf. Onder begeleiding van twee re chercheurs uit de Antillen is gis' teren per K.L.M.-vliegtuig uit New York een in de Antillen ge vangen genomen Duitser, Adreas von Koskull, op Schiphol aange komen, waar hij door adjudant L. Bosch, hoofd van de marechaus see op Schiphol, in het arrestan tenkamertje werd opgesloten. Volgens persberichten uit Wil lemstad werd Von Koskull aldaar vrijdag gearresteerd aan boord van het Italiaanse passagiers schip Donizetti, toen dit voor de haven van Willemstad arriveerde. De arrestatie zou zijn uitgevoerd op grond van een door de West- duitse regering uitgevaardigd ar restatiebevel. Kort nadat Von Koskull was aangekomen, arriveerde op Schiphol commissaris IJ. Taconis van de rijksrecherche te Amster dam. Ook de officier van justitie uit Haarlem, mr L. H. Feitsma, verscheen op de luchthaven. UITLEVERING De officier van justitie heeft later bevestigd, dat baron Von Koskull, die door de Duitse bonds regering van oorlogsmisdaden wordt beschuldigd, door hem is aangehouden en voorlopig in Haarlem in arrest zal blijven. Dit geschiedt in afwachting van de procedure rondom het verzoek tot uitlevering, dat de Duitse regering aan Nederland heeft doen toekomen. Of Von Koskull die bij Curacao werd gearresteerd aan boord van een Italiaans passagiersschip dat naar Chili voer, op de vlucht was voor de Duitse justitie dan wel de reis voor andere doeleinden maakte, kon mr Feitsma niet zeggen. Wel bevestigde hij dat de baron ervan wordt verdacht be trokken te zijn geweest bij de massamoorden op Joden tijdens de laatste wereldoorlog. De bondsregering die wist dat Von Koskull op 18 februari in Willemstad zou aankomen, heeft bij de Nederlandse regering een verzoek om aanhouding met het oog op uitlevering ingediend. De Nederlandse regering deed op haar beurt een beroep op de regering van de Nederlandse An tillen met als gevolg van Von Koskull dinsdagochtend op Schiphol aankwam. UITROEIING JOODSE BEVOLKING Volgens een woordvoerder van het parket van de openbare aan klager in Wuppertal zal Von Koskull, een oud-kolonel van de S. S., daar terecht moeten staan in verband met massamoord op Joden in de omgeving van Make- jeveska in zuid-Rusland, in de jaren 194142. Hij zou deel heb ben uitgemaakt van de „speciale commando's" der S. S., die waren belast met de uitroeiing van de Joodse bevolking van Oost- Europa. Sinds het einde van de oorlog woonde Von Koskull volgens de zelfde woordvoerder in Cyprus. Daar werd de grond hem echter te heet onder de voeten, waarop hij naar Zuid-Amerika trachtte te ontkomen. De woordvoerder wilde niet zeggen hoe de justitie hem op het spoor was gekomen. Von Koskull en zijn „speciale commando" kwamen kortgeleden ter sprake tijdens het nieuwe pro ces in Wuppertal tegen zijn op volger, S. S.-overste Robert Mohr en drie collega's, die voor de tweede maal tot gevangenisstraf fen van vier tot acht jaar werden veroordeeld wegens medeplichtig heid aan moord op duizenden Joden. Het is de bedoeling dat Von Koskull tegelijk wordt berecht met een van zijn opvolgers, dr Erhard Kröger, die onlangs in Zwitserland werd gearresteerd en om wiens uitlevering de West- duitse regering heeft gevraagd. De datum van het proces is nog niet vastgesteld. „De kans op landelijke afspra ken tussen werkgevers en werk nemers over de kwestie van de vakbondsfondsen is voorlopig wel helemaal van de baan. Het laatste restje hoop werd woens dag 16 februari (de vergadering van de stichting van de arbeid) weggevaagd. Alle pogingen om tot een oplossing te komen er zijn er heel wat geweest ble ken tot mislukking gedoemd". Aldus het christelijk nationaal vakverbond, dat dit in zijn or gaan „De Gids" een hoogst on gelukkige afloop van een nare zaak noemt, een zaak die nu verder zo goed en zo k\#aad als Dit deelde de commissaris van de Utrechtse verkeerspolitie, de heer C. S. van Doesburg, giste ren mee op een persconferentie. Hij zei dat de voorrangsregeling met name moet gelden voor het verlaten van halteplaatsen. Com missaris Van Doesburg is van oordeel dat bij een dergelijke regeling een uniform herken ningsteken zou moeten worden ingevoerd. 85. Voortgestuwd door een brul lende stoomkolom joeg 't vlucht- schip voort; sneller en sneller, tot het zich bijna geheel uit het water verhief. De wind drong de opening van de statiehut binnen, rukte de gordijnen weg en vaag de tenslotte de hele hut van het dek. Schuim en zeewater gesel den op Aram neer, die met op- er zich aan vast te klemmen, dan omdat hij enige invloed op de koers kon uitoefenen. Verder en verder verwijderde het schip zich van het noodlot tige eiland, dat thans in een don kere wolk gehuld was, die af en 'toe door vlammen van de vul kaan oplichtte, ï.r ar langzamerhand begon de een geklemde lippen aan het kracht van de ontsnappende roer stond. Hij deed dit meer om stoom te minderen en tenslotte geheel op te houden. Toen de vaart geheel uit het schip was verdwenen wendde Aram zich om en keek naar de donkere wolk, daar ver in het verschiet, die het stervende Ur omgaf. Plotseling scheurde de wolk uiteen en een vuurzuil stond even hoog boven de zee; toen werd alles weer in stoom en mist aan het oog onttrokken. Na enige tijd bereikte het geluid .van een rommelende donderslag Arams oren. Het geluid werd ge volgd door een vloedgolf, die hem op een ontredderd wrak achterliet. Dit was het einde van Ur. De oude stad, met zijn geheimzin nige kennis van natuurkrachten, "■'as van de aardbodem ver dwenen. EINDE. het gaat in de bedrijfstakken zal moeten worden afgewerkt. Het C.N.V. zegt verder dat de verhouding werkgevers-werkne mers in Nederland de laatste maanden door dit geschil ernstig te lijden heeft gehad. Dit kan, aldus „De Gids", ernstige gevol gen hebben. „En daarbij schiet men weinig op met bespiegelin gen over de vraag wie in dit conflict uiteindelijk de winst uit het vuur zal slepen". Volgens het C.N.V. zijn er veel belangrijker zaken aan de orde. Het acht het in het belang van de arbeidsvrede en van goede verhoudingen dringend noodza kelijk, dat werkgevers en werk nemers zich daar ernstig mee gaan bezighouden. Volgens het C.N.V. zal dat dan weer in de stichting van de arbeid moeten gebeuren. Daarvoor is in de eerste plaats nodig, aldus „De Gids", dat de stichting zich grondig gaat be zighouden met de stichting zelf. „Want nog is de sfeer niet totaal bedorven. Er heerst af en toe nog steeds een vriendelijke stemming, maar het heeft weinig zin om met vriendelijke gezich ten steeds „nee" tegen elkaar te gaan zitten zeggen. Voor een goed overleg is meer nodig, na melijk de wil om samen door te werken aan verdere verbeterin gen van de sociale verhoudingen in ons land. Wij blijven hopen, dat zo'n goede wil aan weers kanten nog te vinden zal zijn", aldus „De Gids". De politie in Eindhoven heeft twee mannen uit die plaats, de 21-jarige A. H. en de dertigja rige F. H., aangehouden die héb ben toegegeven zich aan een groot aantal inbraken in oost- Brabant te hebben schuldig ge maakt. Behalve in Eindhoven opereerden de beide mannen in Aalst, Veghel, Steensel en Bla- del, waarbij ze zich toegang ver schaften tot kantoren en fa briekspanden en zich daar geld bedragen toeëigenden. Over het algemeen was de buit niet groot. Bij bezoek aan twee villa's in Aalst namen zij echter voor een bedrag van vijfentwintigduizend gulden aan antieke voorwerpen mee. De bewoners der villa's wa ren afwezig. Een groot deel van het gestolene is inmiddels door de politie in beslag genomen. ■Het onderzoek door de gemeen tepolitie van Eindhoven en door de rijkspolitie duurt nog voort, daar beide arrestanten van nog meer euveldaden worden ver dacht. Het 197 ton metende Neder landse schip „Maria W" uit Rot terdam (Weber en Verstoep) is maandagnacht bij Peterhead (Schotland) aan die grond geva ren. Een reddingboot uit Peter head heeft vijf man van de „Ma ria W" aan boord genomen. Het schip is lek gestoten. Blijkens latere berichten is de gehele bemanning van het schip gered. De „Maria W" is na het vertrek van de opvarenden over spoeld. Om kwart over vier dinsdag morgen liet de kapitein per radio weten, dat de „Maria W" aan de grond was gelopen bij Peterhead, drie tot vier mijl zuidelijk van Buchannes. Kort na zes uur was de reddingboot van Peterhead langszij en om negen uur bracht deze reddingsboot de gehele be manning veilig binnen in Peter head.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5