Militair gerechtshof spreekt de doodstraf uit over Njo no niBEENS Verpleegsters- droom SOEKARNO KAN GRATIE VERLENEN Nederlanders worden steeds dorstiger AARDGAS WINT STEEDS MEER VELD Bronchi letten Zij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland VERHOGING UITKERINGEN PROVINCIEFONDS Pagina 3 Schuldig op drie punten Njono vraagt gratie Proces tegen Oentoeng begint vandaag In 1964 per hoofd 35 liter Ultimatum van de Britse conservatieven OBOTE NEEMT DE MACHT IN OEGANDA IN HANDEN Nor A. Spaarboekje 3g5 O B. Spaarrekening 3,5°/o C. Spaardeposito.4,5°/o D. Spaardeposito5 °/o Woensdag- 23 februari 1966 DE VRIJE ZEEUW Het bijzondere militaire gerechts hof in Djakarta heelt over de voor zitter van het communistische vak verbond „Sobsi" Njono, de dood straf uitgesproken. Njono tegen wie de openbare aanklager vorige week de doodstraf eiste, werd door de rechters schuldig bevonden aan een poging om met geweld de macht te veroveren. Het besluit van het hof werd door radio-D'jakarta be kendgemaakt. Luitenant-kolonel Ali Said, prei 'llöënt Vdn 'jfhof, verklaarde Njono schuldig op drie punten en wel 1. In samenwerking met negen andere communistische leiders te hebben aangestookt tot een gewapende revolutie met het doel de wettige regering omver te werpen; 2. een van de aanstichters te zijn van een poging het kabinet af te zetten en 3. betrokken te zijn geweest bij gewelddaden die ten doel had- Dodelijk ongeval in Tilburg Op de ringbaan-zuid in Til burg heeft zich maandagavond omstreeks zeven uur een onge val voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan mevrouw J. van SonHaarbosch uit Tilburg. Op genoemde ringbaan stond een trekker met oplegger. Deze stilstaande combinatie werd aan de achterzijde aangereden door eén personenauto, die bestuurd werd door de 68-jarige heer Van Son. De personenauto schoof eerst onder de laadbank van de oplegger, waardoor de echtgeno te van de bestuurder om het le ven kwam. De heer Van Son werd licht gewond. Vervolgens kwam de perso nenauto op de linkerrijbaan te recht, waar de wagen werd aan gereden door een auto, waardoor alleen lichte materiële schade ontstond. Twee zusjes door het ijs gezakt Twee zusjes, de 10-jarige A. Post en de 13-jarige iH. Post uit Urk, zijn maandagavond door het ijs op een vijver aan de rand van het dorp gezakt en verdronken. Doordat er struikgewas rond de vijver staat, han niemand gezien, dat de kinderen zich op het ijs hadden gewaagd. den de Indonesische revolutie te ondergraven. Kolonel Ali verwierp de verdedi ging van Njono, dat de communis tische staatsgreep ten doel had een soortgelijke actie van militaire zijde voor te zijn. Beroep tegen deze uitspraak is niet mogelijk. Njono kan aan pre sident Soekarno om gratie vragen. Volgens kolonel Ali was Njono verantwoordelijk voor de moord op zes generaals, de eerste' oktober gepleegd. Zijn geweten was „even onherstelbaar aangetast als hout, dat van binnenuit door termieten is opgevreten". Mensen die hun ge loof in God hebben verloren, „wor den soms wilder dan beesten", zo zei de president van het hof. Njono nam het vonnis kalm op. Volgens radio-Djakarta heeft Njono aan president Soekarno om gratie verzocht. De veroordeelde is 43 jaar. Het prloees mocht slechts door een aantal zorgvuldig geselec teerde Indonesische journalisten worden bijgewoond. Het proces tegen de voornaam ste leider van de mislukte staats greep, luitenant-kolonel Oentoeng, zal vanmorgen in Djakarta begin nen. Dit deelde de president van het speciale militaire gerechtshof, dat uitspraak heeft gedaan in de zaak-Njono, mee. Oentoeng was commandant van een der lijfwacht korpsen van president Soekarno. (Adv.) De bier-dorst van de Nederlan ders neemt nog steeds toe. In 1963 produceerden de gezamen lijke Nederlandse brouwerijen 'lil miljoen liter bier; in 1964 kwam 496 miljoen liter bier uit de kuipen. Deze plas spreekt tot de verbeelding, als men beseft ciat deze jaarproduktie voldoende is om daarmee een Amsterdamse bosbaan van 3.000 meter lengte, zestien meter breed en tien meter diep te kunnen vullen. De 496 miljoen liter bier van 1964 hebben de Nederlanders niet allemaal opgedronken. Rond 20 procent van de produktie oftewel 93 miljoen liter bier werd geëx porteerd. Daarentegen importeer den de biergrossiers 20 miljoen liter bier. De consumptie bedroeg in 1964 dus 423 miljoen liter bier oftewel een kleine 35 liter per hoofd van de bevolking. Daarmee blijft de huidige generatie even wel achter bij die van 1899. Dat was het top-bierverbru-iksjaar: 43 liter bier per hoofd van de be volking. Ingewijden achten het niet uit gesloten, dat het Nederlandse bierverbruik nog eens 'dat van het jaar 1899 zal overtreffen. Van 1949 tot en met 1964 is het ver bruik per hoofd reeds gestegen van 10 liter tot 25 liter. STEEDS „NATTER" Al deze cijfers zijn verzameld door de organisatoren van de in ternationale levensmiddelenbeurs Verwacht wordt dat tegen het einde van het jaar bij 60 procent van de gasverbrui- kers in ons land de toestellen voor gebruik van aardgas zul len zijn omgebouwd. In het voorjaar van 1966 zal de helft van de Nederlandse verbrui kers aardgas kunnen ontvan gen. Zoals bekend wordt de ombouwoperatie in 1968 (vol gens de plannen) voltooid, fan zal het aardgas na vier ombouwjaren bij 2,5 miljoen verbruikers worden gebracht. Volgens gegevens van de jaarbeurs in Utrecht hebben de 2,5 miljoen particuliere af- nenvrs thans de beschikking over vijf .i zes miljoen toestel len. Het aantal afnemers groeit evenwel gestadig en het aantal toestellen per afnemer bovendien. Alleen in 1965 wer den ruim 350.000 gaskachels verkocht. De afzet van aard gas, die in 1964 750 miljoen kubieke meter bedroeg, steeg tot 1550 miljoen kubieke me ter in het afgelopen jaar. Op de komende voorjaars- beurs in Utrecht zal de afde ling verwarmingsapparatuur een beeld geven van de grote ontwikkeling op dit terrein. Deskundigen op liet gebied van de energievoorziening geloven dat binnen een jaar of tien 60 a 70 procent van de Nederlandse gezinnen zich met aardgas zal verwarmen. Roka '66. die van 25 tot en met 29 april in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden. Deze ingewijden hebben voorts uitgerekend, dat ook de frisdranken in opmars zijn. In 1964 bedroeg het verbruik zo'n 370 miljoen liter en vorig jaar volgens voorlopige schattin gen een kleine 400 miljoen liter oftewel bijna 32 liter per hoofd van de bevolking. In 1949 was het nog maar een kleine zes liter per hoofd. Opmerkelijk daarbij is, dat het toenemende frisdranken- PRINSES MARGRIET ZAG TOON H.K.H. prinses Margriet en haar vefrloofde Pieter van Vollenho ven hebben de eerste voorstel ling van Toon Hermans nieuwe one man-show „Tien Toon" in de Tïlburgse schouwburg bijge woond. Na afloop van de voor stelling werd een wederzijdse heildronk uitgebracht. (Adv.) Hoestdrank in tabletvorm.95ct De Londense pers van dinsdag ochtend meent dat de Britse con servatieve partij van de regering zal eisen onmiddellijk met pre mier Smith van Rhodesië bespre kingen aan te knopen. Wanneer deze eis niet zou worden ingewil ligd, zou de conservatieve partij een motie van wantrouwen wil len indienen. Dit is volgens de pers maandagavond besloten op een bijeenkomst van het conser vatieve schaduwkabinet, waar Selwyn Lloyd verslag uitbracht van zijn reis naar Salisbury. Wanneer inderdaad een motie van wantrouwen wordt inge diend, zou dit een eind maken aan de eensgezinde politiek ten aanzien van Rhodesië. Premier Wilson heeft vorige week duide lijk laten blijken dat een der re denen die hem tot het houden van nieuwe verkiezingen zouden doen sluiten, bestaat uit de noodzaak 'dat de regering tegen over de leiders van het gemene best uit naam van het gehele land kan optreden. Wanneer de con servatieve partij dus nu als ge heel een motie van wantrouwen indient, zal Wilson waarschijnlijk deze lente algemene verkiezingen uitschrijven, meent de pers. Premier dr. Milton Obote van Oeganda heeft dinsdag het ka binet uitgeschakeld en alle macht aan zich getrokken, zo blijkt uit in Londen ontvangen betrouwbare berichten. Volgens deze berichten heeft Obote in een verklaring meege deeld dat hij in het vervolg zal worden bijgestaan door een raad van advies, waarvan de leden later zullen worden aangewezen. In de verklaring- werd gezegd dat vijf voormalige ministers hangende een onderzoek naar hun activiteit in arrest zijn ge steld. Obote zei de macht in handen te hebben genomen in het be lang van de nationale stabiliteit en openbare veiligheid en rust. Hij zei de toestand geheel mees ter te zijn. Vorige week had de premier bekendgemaakt dat een gerech telijk onderzoek zou worden in gesteld naar aanleiding van be weringen, volgens welke hoge regeringsfunctionarissen betrok ken waren bij corruptie en sa menzwering tegen de regering. PROCESSEN-SERIE IN EGYPTE In het proces in Cairo tegen 8 personen, die lid zouden zijn van de verboden „Mohammedaanse broederschap" en beschuldigd waren van een complot tegen de regering van de verenigde Arabi sche republiek en tegen het leven van president Nasser, heeft de aanklager tegen alle acht levens lang geëist. Vier van de acht worden bij verstek veroordeeld. Het hooggerechtshof voor de staatsveiligheid beraadt zich over het vonnis dat door de president moet worden bekrachtigd. Dit proces was er een van een serie. Vorige week is een tenlas telegging uitgegaan tegen zes-en- veertig andere leden van de broe derschap die tussen 1959 en 1965 tegen het regiem samengezworen zouden hebben. Verder heeft het hof het proces hervat tegen elf personen die communist zouden zijn en een „Egyptische volksrepubliek" zou den hebben willen stichten. (Adv.) De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. Tot 1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f 50.000,-. Tot f1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f 50.000,- voor particulieren en f 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. met drie c.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste flOO,-. Drie maanden opzegging voor bedragen tot f5.000,-,- zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f 50.000,- voor particu lieren en 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. met een jaar opzegging. Eerste storting tenminste 100.-. Opzeggingstermijn een jaar. Maximum tegoed f 50.000,- voor particulieren en f 100.000.» voor ver enigingen en stichtingen. (Nederiandsche Handelmaatschappij Da Twtnteeho Sank) gebruik niet is gegaan ten koste van het bierverbruik. Het bureau bierhandel en mineraalwaterin dustrie concludeert uit deze ont wikkeling, dat het Nederlandse volk steeds „natter" wordt... Ter compensatie van de hogere financiële lasten, die voor de provincies voortvloeien uit de inwerkingtreding met ingang van 1 januari 1966 van de algemene burgelijke pensioenwet, is het aan deel dat de provincies ontvangen uit de opbrengst van de daar voor aangewezen rijksbelastingen, verhoogd met 0,014 Voor 1966 zullen als gevolg hiervan de middelen van het pro vinciefonds stijgen met 2.388.820, De minister van binnenlandse zaken heeft besloten de voor schotten, welke de provincies op hun uitkering uit het provincie fonds ontvangen, met eenzelfde bedrag te verhogen. Als gevolg hiervan worden de voorschotten aan de provincies over 1966 verhoogd. Verhoogd met: tot: Groningen 159.109,— 9.421.514,— Friesland 187.180,— 11.083.731, Drente 154.555,— 9.151.920,— Overijssel 216.826, 12.839.175,— Gelderland 278.380,— 16.484.091,— Utrecht 151.579,— f 8.975.633,— Noord-Holland 278.896,— 16.514.602,— Zuid-Holland 329.057,— 19.484.893,— Zeeland 153.151,— 9.068.713, Noord-Barbant 294.704,— 17.450.688,— Limburg 185.383,— 10.977.310,— Eerste meikersen voor prinses Beatrix DOOR LILIAN WOODWARD 3) Ze had nog nooit gevlogen. Nu stond de gedachte haar tegen dat ze zich aan dit kleine vliegtuigje moest toevertrouwen voor een vlucht van meer dan vijftien honderd kilometer. Het leek on mogelijk dat iets zo kleins, zo zo breekbaarszo'n grote sprong kon maken zonder tus senlanding. Dat het haar en haar medereizigers in de tijd van vier uren over zo'n grote afstand kon verplaatsen, van het Londen van alledag in een andere wereld, een wereld van zonneschijn en romantiek. In een plotselinge paniek draaide ze zich half om, alsof ze wilde teruggaan naar de reizi gershal. „Goedemorgen". Het was de stewardess, die met 'n verwelkomende glimlach op haar aantrekkelijke gezichtje onderaan het trapje stond. Ze streepte Janice's naam aan op de passagierslijst en verzocht haar naar binnen te gaan. Een beetje beschaamd over zichzelf gaf ze eraan gevolg en nam plaats in het midden aan de rechterkant van het middenpad. Door een klein raampje kon ze uitkijken over het oninteressante landschap bezijden de startbaan. Het hart zonk Janice in de schoenen bij de gedachte dat het vliegtuig, waarvan de motoren juist waren gaan ronken, binnen enkele minuten over het vlieg veld zou taxiën, voordat het de neus in de wind zou draaien voor het opstijgen. Er ging iemand naast haar zitten. Ze keek in het rond om te zien wie haar gezelschap zou houden gedurende de vlucht. Haar hart sprong op. Want de gene die met iets van een glim lach op zijn anders zo ernstige gezicht naar haar zat te kijken, was David Blake. „Goedemorgen," zei hij. Toen haar ogen de zijne ont moetten, zag ze even een vage rimpel zijn voorhoofd plooien. Ze vroeg zich af of hij haar her kend had; dan troostte ze zich met de gedachte dat hij nooit in haar buurt was geweest vóór gistermorgen in de operatiezaal, ofschoon hij haar misschien één of twee keer in uniform had ge zien in het ziekenhuis. En in de operatiezaal had ze een masker voor gehad. Alleen haar blauwe ogen waren zichtbaar geweest. Zelfs haar goudachtig glanzende haar was opgestoken geweest en verborgen. Toen ze zich voor de geest haalde hoe ze er uitzag toen ze voor haar vertrek naar het vliegtuig in de spiegel had ge keken, dacht ze dat het onmoge lijk was dat David Blake enige gelijkenis zou zien tussen het slanke figuurtje in het blauwe linnen pakje en de verpleegster in het ziekenhuis in haar paarse uniform met het witte schort en kapje. Dit schonk haar vertrouwen en ze glimlachte terug. „We zullen zo ongeveer wel vertrekken," zei ze. „Is iedereen aan boord?" „Dat zou ik wel zeggen. Ik was de laatste," zei hij droogjes en vouwde een krant open als om te zeggen dat hij geen behoefte had aan praten. Ze keek het raampje uit. Het was misschien maar wel zo goed dat de heer Blake geen gesprek wenste aan te knopen. Wat ze ook deed, ze moest zeker niet laten merken wie ze was en dat ze een gemeenschappelijk be lang hadden in het St. Jacob- ziekenhuis. Het leven zou on draaglijk zijn als hij ontdekte door loslippigheid dat zij een gediplomeerd verpleegster was uit „zijn" ziekenhuis. Het zou hem vreselijk hinderen als ze allebei in Londen waren terug gekeerd en hij zich steeds zou herinneren hoe hij verscheidene uren naast haar had gezeten en misschien wel vrijpostigheden had uitgekraamd. Iets wat hij nooit gedaan zou hebben als hij had geweten wie ze was. Ze zag het gezicht van de di rectrice al, als het ooit uit zou komen. Toen ze uit het raampje keek, kon Janice zien hoe het land schap snel veranderde toen het vliegtuig de startbaan afrolde. Ze gingen nu tegen de wind in. Plotseling verscheen er een gebouw onder de vleugel van het toestel, niet ernaast, en ze be sefte met iets van een schok dat ze los van de aarde waren. „U kunt zich nu ontspannen." De man naast haar moest de wisselende emoties van haar ge zicht hebben afgelezen, gezien hebben hoe stevig ze de leuning van haar zitplaats omklemd had. Op zijn nogal vermoeide gezicht lag een geamuseerd lachje toen ze zich naar hem toedraaide. „Ik heb nooit gevlogen,' zei ze. „Het kan me niets schelen te be kennen dat ik doodsbenauwd ben." „Ik denk niet dat het nodig is. Het is in de lucht veel veiliger dan op de weg, weet u." Toen hij weer achter zijn krant dook, keek Janice nog eens het raam uit. Nu zag ze Londen ver beneden zich uitgestrekt onder het hoger klimmende vliegtuig. Opeens voelde ze zich opge wonden. Ze was op weg naar haar vurig begeerde vakantie. Het was bijna vier maanden ge leden dat ze het reisje geregeld had. Toen, met de februariwind nog razend, had het onmogelijk geleken dat ze luttele weken later door de lucht naar de war me zonneschijn van het Middel- landse-Zeegebied zou reizen. Op weg naar een lieflijk eilandje, waar het gouden strand werd bespoeld door een blauwe zee zonder getijden. Maar nu was het zo ver. In nog geen vier uur zou ze landen in wat de meneer van het reis bureau had beschreven als „een onaards paradijs", waar de be woners nog maar nauwelijks er aan gewend waren hun eiland te delen met vakantiegangers. (Wordt vervolgd.) De Tielse oranjevereniging zal voortaan ieder jaar de eerste meiskersen aanbieden aan prin ses Beatrix en de heer Von Ams- berg. Het bestuur van de ver eniging beeft schriftelijk aan de prinses verzocht om hiertoe in de gelegenheid gesteld te wor den, én er is een bevestigend antwoord binnengekomen. De oranjevereniging zit echter nog met één probleem. Zij wil de kersen schenken in orginele tenen kersenmandjes, maar die zijn zeldzaam geworden. Daarom is een beroep gedaan op de Be- tuwse bevolking om eventueel nog voorradige mandjes voor dit doel in te leveren. Varkens vonden vroegtijdig de dood Dertien varkens vonden maan dag voortijdig de dood, toen de wagen, waarin zij op weg wa ren naar een slachterij in Groen- lo, even buiten Ruurlo in de Meibeek stortte. De wagen ram de het muurtje van de brug over het beekje en kwam recht op in het water terecht. Een groot aantal varkens ging op de loop. Enkele vonden vrijwel on middellijk de dood en een vijf tal gewonde dieren moest door de politie worden doodgescho ten. In de cabine zaten twee zoons van de expediteur L. uit Weke- rom (Gemede). De mannen wer den licht gewond naar het zie kenhuis in Groenlo gebracht. Na het ongeval moest het ver keer worden omgeleid. Na burenruzie overleden In Rotterdam is gisteren de 64-jarige heer P. Steenbakkers na een burenruzie in zijn huis aan de Saftlevenstraat onwel geworden en overleden. De po litie heeft een onderzoek inge steld, omdat er bij deze ruzie een mes gehanteerd moet zijn. De 54-jarige J. A. F. liep een aantal verwondingen op. In de loop van de middag werd sectie toegepast op het stoffelijk overschot van het slachtoffer. De dinsdagmiddag door dr. J. Zeldenrust, patholoog anatoom, verrichte sectie op het lichaam van de 65-jarige Steenbakkers, heeft uitgewezen dat de bejaar de man is overleden aan een hartverlamming, die vermoede lijk is veroorzaakt door hevige emoties. De heer Steenbakkers had zich dinsdagmiddag, aldus de politie, erg opgewonden bij een burenruzie.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3