PROVINCIAAL NIEUWS Amerikaanse zuiveringsoperaties in Zuid-Vietnam Nasoetion aan de kant gezet Minister Den Uyl in de Tweede Kamer: S oebandrio belangrijkste man in het kabinet HINDERLAAG NA HINDERLAAG ,Onze economie is Terneuzen Axel Cadzand Middelburg Simplon-pas versperd door een steenlawine de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! 30 Vietnamezen bevrijd Vierde vice-premier .,lk ben premier èn president" Commentaren Nieuwe auto's en luxueuze huizen Soekarno slaat terug" Soekarno prijst de P. K. I. ,Koti' wordt ,Kogam' Meer dan duizend vietcongrebellen sneuvelden Waterpol it ie Geen verbintenis met communisten Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW Woensdag 23 fêbruari I960 Stijgend aantal leerlingen op T. S. te Terneuzen^ Tijdens de algemene ledenver gadering van de Terneuzense technische school onder voorzit terschap van de heer J. F. de Klerk heeft deze medegedeeld dat de nieuwe brood- en banket bakkerij, ondergebracht in de de pendance aan het „Zwaantje", thans in gebruik is en op vrijdag 4 maart a.s. door een aantal ge nodigden zal worden bezichtigd. De heer De Klerk merkte daarop op dat deze bakkerij modern is ingericht. De heren P. J. van de Sande en W. J. de Bruijn waren aan de beurt van aftreden en werden herkozen. Het aantal leerlingen van de school neemt nog steeds toe. ,Eind december 1965 waren er 408. Van de leerlingen der lagere klassen werden er 88 bevor derd en 90 van de leerlingen uit de hoogste klassen ontvingen een getuigschrift. Aan drie leerlingen met de beste puntenlijsten werden prij zen toegekend: le prijs voor E. G. Allonsius, afdeling timmeren met een gemiddelde van 8,38; 2e prijs voor J. van Gorp, afdeling tim meren met eveneens een gemid delde van 8.38 en de derde prijs voor L. van Dorsselaer. afdeling schilderen met een gemiddelde van 8,14. De vereniging „De Nederland se Baksteenindustrie" had prijzen uitgeloofd voor leerlingen uit de derde klas metselen. Deze gin gen naar J. A. Asselman; A. R. Rottier en L. A. van Leeuwen. Drie leerlingen van de part timecursussen kwamen in aan merking om deel te nemen aan de nationale beroepenmanifesta- tie te Utrecht op 1 t/m 3 juni. Th. Verschueren van de afde ling timmeren werd eerste in zijn afdeling en werd uitgezonden om Nederland te vertegenwoor nigen op de internationale beroe- penmanifestatie te Glasgow. Hij eindigde daar als derde en verwierf de enige toegekende eervolle vermelding. Het aantal leerlingen dat het voortgezet leerlingstelsel volgde voor de afdeling timmeren, was dit jaar voldoende om in een cur sus voor gezel aan de avond school te worden opgenomen. Voor de leerlingen stond in 1965 een groot aantal evenemen ten voor ontspanning en alge mene vorming op 't programma. De heer Scheele, de administra teur van de school, gaf een over zicht van de grootste posten uit het financiële verslag van 1965. Het belangrijkste bedrag is voor de salarissen van het 50 man tel lende nersoneel. Een bedrag van 798 397,47 staat als vergoeding door het rijk van de nettokosten. Nadat de administrateur de be. groting voor 1966 op enkele pun ten had verduidelijkt, werd deze goedgekeurd. V erkeersongevallen Dinsdagmorgen te ongeveer kwart over negen reed de heer H. A. F. D. uit Terneuzen met zijn auto over de Mr. Haarmanweg ter hoogte van de machinefabriek EijkeHogendoorn in de richting van de Dokweg, toen mevr. B. uit Terneuzen vlak voor de voor haar van links komende auto de weg overstak, na eerst een auto te heb' ben laten passeren. Toen zij bij het kantoor van N.V. EijkeHogendoorn van achter een aldaar geparkeerde auto op haar rijwiel de weg opreed werd zij door de auto van de heer D. Gegrepen. Bij de aanrijding bekwam mevr. B. een sleutelbeenbreuk en verwon ding aan het hoofd. Dokter Niisten die de eerste hulp verleende, liet haar per ambulance auto naar het Julianaziekenhuls overbrengen. Een kwartier later verloor de heer A. v. d. H. uit Terneuzen ter hoogte van de oprit aan het Zeve- naardok de macht over het stuur van zijn auto. Na enige bermplanken te hebben afgereden, belandde de wagen op het fietspad, en kwam vervolgens tegen het schrikhek terecht. De auto werd zwaar beschadigd. De heer v. d. H. bekwam geen persoonlijk letsel. Vergadering bestuurdersbond Veel kaderleden en belang stellenden waren maandag aan wezig oo de vergadering van de bestuurdersbond van het N.V.V. welke in „De Vriendschap" werd gehouden. Huishoudelijke kwesties kwa men niet aan de orde, omdat het een „voorlichtingsavond" betrof, waarop de loonpolitiek en de kwestie georganiseerdenonge organiseerden ter sprake kwa men. Deze onderwerpen werden ingeleid door de heer C. Hoek, uit Goes, districtsbestuurder van het N.V.V. Voor de beide vraag stukken bestond uiteraard veel belangstelling en dat is begrij- Lady Baden Powell-dag Dinsdagmorgen vroeg de zon was nog niet boven de hori zon verrezen heerste er reeds een hele drukte rond het club huis van de padvindsters en ka bouters van de E.O.S.-groep na bij de hockeyvelden. Het was gisteren n.l. de ver jaardag van lady Baden Powèll. Op die dag komen over de ge hele wereld de padvindsters bij een om deze dag te vieren. De leidsters met hun „kroost" vervulden de gebruikelijke plichtplegingen zoals de wetop- zegging, waarna ieder naar werk of school ging. De hoofdgedachte van deze dag is dat op het moment van de bij eenkomsten allen over de hele wereld aan een en hetzelfde ideaal denken: „verbroedering", 'n ideaal dat verdient te worden nagestreefd maar dat nog ver weg is. Vrijdag en zaterdag bereikt de herdenking een hoogtepunt in een gezamenlijke frites-maaltijd. Bevordering bij de rijkswaterstaat De heren C. de Jager en J. J. Sipma, beiden te Terneuzen, zijn te rekenen met ingang van 1 ja nuari 1966 bevorderd tot resp. technisch hoofdambtenaar eerste klasse en technisch hoofdambte naar bij de rijkswaterstaat. Jaarvergadering plattelandsvrouwen Dinsdagmiddag kwam de af deling Axel van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen in hotel „De Stadsherberg" te Axel voor de 20e jaarvergadering on der voorzitterschap van me vrouw Van Dijkevan Dijk bij een. De secretaresse van de afde ling mevrouw Van den Bosse- Meijers bracht het jaarverslag uit. Uit het financieel verslag, verzorgd door mevrouw Haak Muller, bleek een ruim batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de presidente, mevrouw Van Dijkevan Dijk, die periodiek aftredend was, bij acclamatie herkozen. Mevrouw De Feijtervan Her- mon werd tot nieuw lid van de kascommissie benoemd. Tijdens, de pauze kregen de dames een traktatie gepresenteerd. Na de ëauze hield mevr. De Kup uit aamstede een lezing die geti teld was: „Gastvrouw op 5000 m." Op interessante wijze ver telde deze ex-stewardess over haar loopbaan bij de K.L.M. Na afloop kreeg zij door de presidente een boekenbon aan geboden. De belangstelling voor deze ledenvergadering was goed. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. vergaderde deze week in het gebouw aan de Kerkdreef. Er was een goede opkomst. Nadat de presidente de ver gadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de aan wezigen had verwelkomd, las zij uit Marcus 10 1727 en hield hierover een meditatie. Er waren vele huishoudelijke zaken te bespreken, o.a. de reis op 24 n».i naar Rotterdam, waar dan de regionale bondsdag zal worden gehouden. De jaarvergadering van 17 maart zal ditmaal in het dienst centrum „Het Trefpunt" worden gehouden, ditmaal verzorgd door de eigen leden. Daarna kreeg mej. Groeneveld het woord. Zij is in dienst van de Morgenlandzending en werkt onder de Armeense christenen in de Libanon. De christenen daar zijn verre in de minderheid en onder elkaar verdeeld. De mensen moeten leren weer wer kelijk Christen te zijn in een mo hammedaanse wereld. Het werk daar is moeilijk, maar steeds groeit het. Zij liet prachtige dia's zien van haar werk en het land. In de pauze kon men hand werken, gemaakt door Armeen se vrouwen, kopen. De presidente dankte de spreekster voor haar lezing. Na het zingen van gez. 281 ging zij voor in ^dankgebed. Wielrijder door auto gegrepen Maandagmiddag omstreeks 12.15 uur stak de 83-jarige A. de M. uit Axel per fiets de Buth- dijk over zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd gegrepen door een Personenauto, bestuurd door J. C. V. uit Axel. De M. werd hierbij zo ernstig gewond dat hij naar het zieken huis te Sluiskil moest worden vervoerd. Botsing tussen vrachtauto en personenauto Dinsdagmiddag omstreeks 13 uur reed A. L. F. B. uit Zaam- slag, komende uit de richting Axel, met een vrachtauto over de rijksweg AxelSluiskil. Op de Sassing draaide hij pelijk omdat er momenteel on- linksaf om de Sasdijk op te rij- rust heerst rond de loonpolitiek den. en wat daarmee in verband staat. Gewezen werd op het feit dat de werkgevers 130.000 hebben gestort in een fonds, waaruit al gemene vakbondsbelangen zul len worden bekostigd voor het werk in de kanaalzone. De heer Hoek lichtte beide on derwerpen uitvoerig toe. Na de pauze volgde er een le vendige discussie. Op dat moment werd hij inge haald door een personenauto, bestuurd door A. W. uit Sas van Gent. Er ontstond een botsing, waarbij een inzittende van de personenauto licht aan het hoofd werd gewond. Dokter De Kok verleende de eerste hulp. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Feestavond „Volksonderwijs" De plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs" hield in hotel Du Commerce" haar jaarlijkse feestavond. De toneelvereniging uit Groede bracht 't blijspel „Ge vaarlijke leeftijd". Afscheid werd genomen van de heer I. W. van Nieuwenhuizen als voorzittter van de afdeling. De heer M. A. Hage uit Middelburg, voorzitter van de federatie Zee land, bood hem namens het hoofdbestuur de zilveren herin- neringsspeld aan. De heer P. Ver meulen uit Cadlzand schonk een boekenbon. Mevr. J. van Nieuwenhuizen- de Hullu kreeg bloemen. De heer Van Nieuwenhuizen is meer dan 35 jaar bestuurslid van „Volksonderwijs" geweest, n.l. te Groede, Weesp en Cadzand. Goudschat in Serooskerke groeit Volgens gouddelver P. Chris- tiaanse jr. uit Serooskerke groeit de goudschat nog voortdurend aan. Na slechts enkele uren spit ten heeft men gisteren weer elf gouden munten aan de verzame ling kunnen toevoegen, waar door de totaalstand nu gekomen is op zevenhonderdvijftig exem plaren. Onder de elf stuks die werden opgegraven, bevond zich een muntsoort, die nog niet in de verzameling aanwezig was. Het betrof hier een nog onbe kende gouden munt, waarin naar het leek Hebreeuwse letterte kens zijn geslagen. De goudgravers in Seroosker ke pakken het zoeken naar gou den munten op de prei-akker nu wat grondiger aan. Ze hebben een nieuw wapen in de strijd geworpen, n.l. een ijzeren zeef die op een trekker geplaatst de grond zeeft. Op deze manier wer den dinsdag nog 13 gouden mun ten uit de grond gehaald, waar onder zeven stuks uit het ge deelte, dat al eerder was gespit. Het bleek d-t men niet nauw keurig genoeg had gezocht. Tussen St. Leonard en Sion in het kanton Wallis zijn dui zenden kubieke meters rots naar beneden gekomen op de weg Sion-Brigue en de Simplon- spoorlijn. Alle verkeer op de internationale autoweg en de spoorweg is verbroken. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De schade is aan zienlijk. De steenlawine van bijna 50.000 kub. meter is waarschijn lijk veroorzaakt door twee zwak ke aardschokken, die zich in de nacht van maandag op dinsdag in het midden van het kanton hebben voorgedaan. De treinen van en naar Italië moeten nu via Bern rijden en hebben bijna twee uur vertra ging. Het spoorwegverkeer zal waarschijnlijk twee dagen on mogelijk zijn. De autoweg zal volgens de ingenieurs ongeveer twee weken niet tegebruiken zijn. (Adv.) Vietcongstrijders hebben maan dag een konvooi dat onder be scherming van een veertigtal Zuidvietnamese militairen voor raden naar een afgelegen stel ling bracht, in een hinderlaag laten lopen. Het konvooi dat zich op dat moment op 180 km ten oosten van Saigon bevond, kreeg spoedig steun uit de lucht. De verliezen aan regeringszij de werden matig genoemd. De vietcong liet veertig gesneuvelde opstandelingen en een hoeveel heid wapens achter. In de provincie Thoea Thien, zeshonderd km ten noorden van Saigon, zijn sterke regeringseen heden een zuiveringsoperatie begonnen. Op verscheidene plaat sen kreeg men vuurcontact met de vietcong. In het gebied waar het kon vooi in eèn hinderlaag viel, ver loren volgens de Zuidvietname se legerleiding nog honderd guorillastrijders het leven bij luchtaanvallen. Drie Zuidviet namese compagnieën, in totaal ongeveer driehonderd man, die het konvooi te hulp kwamen, werden op hun beurt in een hin derlaag gelokt en leden bij een gevecht van een uur lichte ver liezen. Een tweede Zuidvietnamees militair konvooi van ongeveer honderd wagens viel op de weg tussen de noordelijke kustplaat sen Danang en Qoeang Ngai in een hinderlaag. De vietcong- strijders brachten het escorte De ingrijpende reorganisatie van het Indonesische kabinet weke president Soekarno maandagavond bekend heeft gemaakt, toont dui delijk een zwenking naar links. De belangrijkste figuren die uit de honderd leden tellende regering zijn verdwenen, zijn de minister coördinator van defensie, generaal Nasoetion; de minister van marine Eddy Martadinata en de voorzitter van het parlement, Aroedji Karta- winata. Wat Nasoetion betreft blijkt dat de door hem beklede functie van stafchef van de strijdkrachten is afgeschaft. De minister voor de oudstrijders generaal Sarbini is, om de woorden van het staatshoofd te gebruiken, benoemd als „een soort minister van defensie", terwijl de derde functie van Nasoetion hoofd van de veiligheidsdienst is gegeven aan luitenant-kolonel Safei die als minister wordt ver bonden aan de staf van de presi dent. De indruk is dat de belangrijkste man in het kabinet dr. Soebandrio is, die zijn functies van eerste vice- premier en minister van buiten landse zaken heeft behouden. De 47-jarige Nasoetion ge wezen onderwijzer en een autori teit op het gebied van militaire strategie werd minister van de- fpi-rie in 1959. Later werd hij coördinator van land-, lucht-, zee macht en politie. Na de mislukte staatsgreep van 1 oktober werd hij als de sterkste man in het land beschouwd. Hij verklaarde toen dat de grootste vijand van Indone sië nog steeds het westerse impe rialisme was, maar dat de commu nistische partij het land had ver raden en moest verdwijnen. Luitenant-gen. Soeharto blijft minister van het leger in het nieu we kabinet. Soekarno heeft een vierde vice- nremier benoemd, dr. Idham Cha- lid. Een slag voor de aanhangers van Nasoetion is ook de vervanging van minister van marine Eddy Martadinata door admiraal Moei- jadi. Generaal Omar Dani, oud-minis ter van luchtvaart, wordt minister van vliegtuigindustrie, een nieuwe post. Idham Chalid die vice-premier is Tv/orden, is voorzitter van de mo hammedaanse partij „Nahdatoel Oelama", Dr. Soebandrio, dr. Leimena en dr. Chaeroel Saleh blijven vice- premier. President Soekarno zei dat hij al enige tijd een reorganisatie van het kabinet in overweging had, maar dat de omstandigheden tot nu toe niet kunstig waren geweest. „De taak van het kabinet", zo zei hij, „is mij bij mijn werk te hel pen. Ik ben de premier en ik ben de president". De president gaf in zijn radio- toesrpaak geen reden voor 't laten vallen van generaal Nasoetion. In de Indonesische ochtendbla den werd uitvoerig melding ge maakt van de kabinetswijziging. Er werd echter met geen woord gerept over Nasoetion en Martadi nata. Het enige blad dat een hoofd artikel aan de reorganisatie W'jdd was de „Indonesian Herald", de snreekbuis van dr. Soebandrio. Het blad schreef dat de reorganisatie een onderdeel vormde van de „po litieke oplossing" die president Soekarno kort na de mislukte coup had toegezegd. Het blad vond dat Indonesië enerzijds niet kon toestaan, dat de marxistische ideologie zich tegen de „Pantjasila", de Indonesische staatsfilosofie, keert zoals dit bij de mislukte staatsgreep was ge beurd, maar dat aan de andere kant zo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt aan de pogingen om de revolutie naar rechts om te buigen. Het mohammedaanse blad „Noe- sa Poetera" schreef: „Ons onthou dend van instemming met of afkeu ring van de kabinetsreorganisatie moeten wij het belang van het volk, het land en de revolutie boven al les stellen". Het was de plicht van alle Indonesiërs „het land en de revolutie te redden van elke vorm van tirannie en kwaad". Het blad riep zijn lezers op kalm te blijven, omdat „rust en orde de beste me dicijn vormen om elke moeilijkheid te overwinnen". Alle ministers, in het bijzonder de achttien nieuwe bewindslieden, werd aangeraden „eerst te denken aan het belang van het volk en niet aan nieuwe auto's en luxueuze huizen". De omstandigheden waaronder brede massa's van de bevolking thans leven, waren te bitter. In dit verband waarschuwde hei blad het kabinet, dat er een grens is aan het geduld van het volk. Ook werd verzocht haast te maken met de processen tegen de leiders van de mislukte opstand. Alle men sen die daarbij betrokken waren, moeten terechtstaan, ook ministers, aldus „Noesa Poetera". Onder de kop „Soekarno slaat terug" schrijft de New York Times" van dinsdagochtend: „De rol van Soekarno scheen tot die van lede pop te zijn teruggebracht. Thans is het beeld veranderd alsof een kaleidoscoop rondgedraaid is, maar niets is nog duidelijk te zien. Pre sident Soekarno heeft al minstens eenmaal geprobeerd zich van ge neraal Nasoetion te ontdoen en is daar niet in geslaagd, bullen de ge neraal en zijn collega-officieren een nederlaag aanvaarden? Van het antwoord op deze vraag hangt niet alleen de toekomst van 105 mil joen Indonesiërs af, maar ook de stabiliteit in geheel zuidoost-Azië. Het tij kan plotseling weer keren, even dramatisch als het dat 24 uur geleden deed". Een Maleisische regeringswoord voerder zei dat Soekarno's kabi netsherziening tot doel heeft de In donesische communistische partij weer op de stoel te brengen en daardoor de Chinese communisti sche invloed terug te brengen met het oog op een herleving van de as Peking-Djakarta. „Door het ver wijderen van generaal Nasoetion. probeert Soekarno verdeeldheid te brengen in het leger, dat tot dusver tegenover de communisten eensge zind is geweest", zo zei hij. President Soekarno heeft de In donesische communistische partij (P. K. I.)) geprezen als de partij die de meeste offers heeft gebracht voor het land. In een toespraak tot zakenlieden in zijn paleis te Dja karta verklaarde hij, dat hij een monument zal laten bouwen in Boven-Digoel (West-Irian) ter na gedachtenis aan de communisten die voor Indonesië het leven lieten. Het hoogste Indonesische beleid- bepalende orgaan „Koti" zal thans „Kogam" (het commando voor de „verplettering" van Maleisië) he ten. Dit heeft luitenant-generaal Soeharto, de Indonesische minister voor het leger, dinsdag bekendge- lichte verliezen toe. Ook hier kwamen vliegtuigen te hulp. Troepen van de Amerikaanse eerste infanteriedivisie zijn ook een grote zuiveringsactie begon nen in de provincie Binh Doe- ong, 25 km ten noorden van Sai gon. Een verkenningspatrouille van zeventien Amerikaanse mariniers heeft in een dorp niet ver van de mariniersbasis te Tsjoe Lai dertig Vietnamezen, onder wie zeven vrouwen, bevrijd uit een gevangenkamp van de vietcong. Amerikaanse troepen drongen dinsdag een bergachtig gebied in midden-Vietnam binnen, waar een vietcong-eenheid zich vier dagen lang staande hield tegen zware artillerie- en luchtbom bardementen. Kort na het verdwijnen van de laatste B-52 bommenwerpers trokken militairen van de Ame rikaanse „vliegende divisie" te voet en per helikopter het ge bied binnen. Zij ontmoetten geen tegenstand. Volgens een Amerikaanse militaire woord voerder moeten de guerillastrij- ders in de afgelopen dagen hon derden mensen hebben verlo ren, maar er werden slechts 38 lijken gevonden. Het gebied ligt in de provincie Binh Dinh, 450 km ten noorden van Saigon. De militairen die het bolwerk bin nendrongen, maakten deel uit van de strijdmacht die de kust vlakten bij de operatie-„Mas- her" gedurende een maand heeft uitgekamd. Daarbij zouden meer dan negenhonderd guerillastrij- ders zijn gesneuveld. Vervolgens was de strijdmacht in zuidelijke richting en landinwaarts getrok ken in een tweede fase genaamd operatie-„Whitewing", die tot dusver aan 1130 vietcongstrij- ders het leven heeft gekost en waarbij 248 man gevangen zijn genomen, aldus de Amerikaanse woordvoerder. In Saigon is dinsdag de vor ming bekendgemaakt van een speciale waterpolitiebrigade, uit gerust met zwaar bewapende patrouilleboten, voor de strijd tegen de vietcong in het net werk van rivieren en kanalen in de Mekong-delta. In de provincie Phoe Jen ten zuiden van Bin Dinh eindigde maandagavond de operatie-„Van Buren", waaraan Amerikaanse, Zuidvietnamese en Zuidkoreaan- se troepen deelnamen, Het doel daarvan was bescherming te verlenen bij het binnenhalen van de oogst. Dertigduizend ton rijst ligt nu opgeslagen in de rege ringsdepots. Tijdens de operatie die vier weken duurde, werden 670 vietcong-strijders gedood en 45 gevangen genomen. Daar naast werden nog ruim zeven honderd verdachte elementen aangehouden. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Co, heeft elke mogelijkheid van een coalitieregering met het „nationale bevrijdingsfront", als geopperd door de Amerikaanse senator Robert Kennedy, van de hand gewezen. „Een verbintenis met de communisten met hun krachtige partijdiscipline, zou het einde betekenen van Zuid- Vietnam als vrij land", aldus de minister. In de tweede kamer is giste ren de begroting van economi sche zaken behandeld. Minister Den Uyl zei in zijn antwoord, dat hij evenals de heer Nelissen overtuigd is van de noodzaak tot het voeren van een structuurbeleid. De plannen van de regering zullen worden uitgewerkt in de reeds toege zegde nota over de structuur en groei in de Nederlandse econo mie, die zal zijn geënt op mid dellange termijnprognoses. In deze nota zullen richtlijnen wor den aangegeven met betrekking tot alle structurele problemen, dus niet alleen de problemen die betrekking hebben op de in dustrie. BEDRIJFSSLUITINGEN Over de bedrijfssluitingen die zich de afgelopen maanden heb ben voorgedaan zei minister Den Uyl, dat deze vaak een gevolg zijn van fusie binnen het kader van de Europese eenwording. Over het algemeen worden de bedrijfsconcentraties gekenmerkt door uitbreiding van de produk- tie. In Twenthe heeft zich een sterke uitstoting van arbeiders uit de textielindustrie voorge daan, waar echter een grotere toename van het aantal arbeids plaatsen in de metaalindustrie tegenover stond. Van groot be lang acht de bewindsman het dat hij tijdig in de voornemens tot sluiting van een bedrijf wordt gekend. Vaak is het dan moge lijk stimulerend of activerend op te treden teneinde een onge wenste ontwikkeling te vermij den. RENTEPEIL AANPASSEN De minister herhaalde dat de economie gezond is. Hij conclu deert dit op grond van feiten en cijfers. Het terugdringen van de inflatie achtte hij een van de belangrijkste desiderata. Hij wees er op, dat er de af gelopen jaren geen sprake is ge weest van een inlopen van struc- maakt na een bijeenkomst van pre sident Soekarno met de vier vice- premiers en leiders van de strijd krachten. Generaal Soeharto deelde nog mee dat „Kogam" de militaire ope raties zal uitvoeren als onderdeel van de Indonesische confrontatie tegenover Maleisië. De leider van „Kogam" zal pre sident Soekarno zelf zijn in zijn hoedanigheid van opperbevelheb ber. turele achterstand op de andere E.E.G.-landen. Mnens:. De aanpassing van het renjtp- peil dat jarenlang tofde" laag ste in Europa behoorde, was z.i. onvermijdelijk. „Men mag niet zeggen dat de hogere rentevoet een teken aan de wand is, die een inleiding zou moeten zijn tot recessie". De vooruitzichten voor dit jaar noemde de minister gunsti ger dan vorig jaar ondanks de lagere winstmarges. Hij wees op de ontwikkeling van de beta lingsbalans, die op 1 januari van dit jaar een saldo van bijna twee miljard vertoonde tegen 1,2 miljard in de beide vooraf gaande jaren. De geraamde groei van de produktie van zes pro cent voor dit jaar noemde hij eén bewijs te meer voor de ge zondheid waarin de economie thans verkeert. GEVARENZONE De bewindsman sprak het ver trouwen uit dat ondanks de schaarste op de arbeidsmarkt werknemers en werkgevers er toe zullen willen meewerken, dat de loonvorming binnen de raming van het economisch plan zal blijven en men niet in de door de regering aangegeven gevarenzone terecht zal komen. Een effectief prijsbeleid acht de bewindsman nog steeds een wezenlijk belang. Hij toonde zich erover verheugd, dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in januari met niet meer dan 1 procent is ge stegen. Wanneer de huidige ontwik keling aanhoudt, zal de ver scherpte prijscontrole die met het begin van dit jaar was in gesteld, geleidelijk tot het nor male worden teruggebracht, zo kondigde hij aan. MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Staatssecretaris Bakker ver wacht dit jaar een matiger ont wikkeling in de omzetstijgingen bij het midden- en kleinbedrijf. De afgelopen jaren waren deze stijgingen aanzienlijk als gevolg van de stijging van de particu liere consumptie. Wanneer zich geen onverwachte ontwikkelin gen voordoen, voorziet hij een redelijk jaar voor deze sector. Voor bepaalde bedrijven of be drijfstakken doen zich moeilijk heden voor. waartegen zo snel mogelijk additionele maatrege len zullen moeten worden geno men. Hij hoopte dat dit voor jaar nog de stichting voor het ontwikkelings- en sanerings fonds in het leven geroepen zal worden. Hiervoor bestaat reeds veel belangstelling uit het be drijfsleven.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2