Engels witboek kondigt bezuiniging op defensie aan Frankrijk laat zich niet door de V.S. meesleuren Premier Wilson van Engeland in Moskou GEEN NIEUWE VLIEGDEK SCHEPEN RADIO DE K0CK BELGISCHE KABINETSFORMATEUR SEGERS WERKT AAN EEN REGERINGSPROGRAM De kosten van het huwelijk HET WEER KOFFIE WEER DUURDER vissersnissts Persconferentie van president De Gaulle WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 22e Jaargang No. 6634 RAKETSCHEPEN DE N.A.V.O. VERDEDIGING VAN DE VRIJHEID BRITTEN BLIJVEN IN GIBRALTAR ADMIRAAL AFGETREDEN Harde Franse munt Uit de N.A.V.O. Conflict Weerbericht Hoogwater Brede basis' niet uitgesloten Zon- en Maanstanden Andere hoofdstad voor de ,zes' Vietnam een tragische zaak Niet alleen Duits vraagstuk Schietpartij in Birmingham ••«nkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V, v/h Firma P- J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 1« et; mlniivnnw per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Engeland zal zijn militaire ba sis in Aden tegen 1968 opheffen en bezuinigingen aanbrengen in zijn troepencontingenten op Cy prus en Malta, zo deelt de Britse regering mee in haar jaarlijkse witboek over de defensie, dat dinsdag werd gepubliceerd. Te vens worden de garnizoenen in Brits-Guyana en de Britse ge bieden in het zuiden van Afrika niet lang meer gehandhaafd. In het witboek wordt bekend gemaakt dat Engeland van Amerika vijftig supersone bom menwerpers van het type F-lll A zal kopen. In eerste instantie zullen tien van deze toestellen worden besteld waarna tegen april 1967 nog een order voor veertig stuks zal worden ge plaatst. 1 •(Adv.y TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Er zullen geen vliegdeksche pen voor de marine-luchtmacht meer worden gebouwd. Men had Frankrijk laten we ten, dat Engeland de Franse straalbommenwerper Mirage- vier niet zal kopen, maar dit zou niet van invloed zijn op het Brits-Franse program voor de bouw van een vliegtuig met be weegbare vleugels dat tegen het midden van de jaren zeventig bij de Britse luchtmacht de plaats zal moeten innemen van de F-lll. Binnenkort zullen orders wor den geplaatst voor een aantal raketschepen, bekend als torpe- dobootjagers van het type 82, die met luchtdoelraketten en wapens ter bestrijding van onderzeeërs word uitgerust. Wat Engelands verplichtingen tegenover de N.A.V.O. betreft is de Britse regering van plan de steun van haar luchtmacht aan de conventionele grondstrijd krachten te vergroten. De Britse kernluchtmacht in Duitsland zal echter worden ingekrompen. Engeland hoopt ook te kunnen besnoeien op de zeestrijdkrach ten die op het ogenblik voor de N.A.V.O. zijn bestemd. De Britse regering zal over al deze wijzi gingen overleg plegen met de bondgenoten in de N.A.V.O. En geland zal zijn grondstrijdkrach ten in Duitsland op het huidige niveau handhaven, mits er mid delen worden gevonden om aan de hiervoor benodigde deviezen te komen. De bases in Maleisië en Sin gapore blijven gehandhaafd zo lang de regeringen van deze sta ten dit willen.-In Hongkong zul len voorlopig sterke .troepeneen heden gelegerd blijven. De Brit se garnizoenen in Brits-Guyana en in het zuiden van Afrika (Ba- soetoland, Swazialnd en Beet- sjoeanaland) zullen binnenkort worden teruggetrokken. De de fensie-begroting voor het jaar 1966/1967 wordt geschat op 22 miljard gulden ofwel 520 mil joen gulden méér dan het jaar daarvoor. Gebaseerd op de prij zen van 1964 betekent dit echter een verlaging van 720 miljoen gulden. In het witboek wordt verder gezegd, dat Engeland met zijn vliegtuigen en polarisduikboten, waarmee de marine wordt uit gerust, een belangrijke strate gische macht bezit die het in staat zal stellen zijn verplichtin gen in de wereld te vervullen. Het eerste doel van de strijd krachten blijft de verdediging van de vrijheid van het Britse volk. Engelands veiligheid hing hoofdzakelijk af van de handha ving van de vrede in Europa. Daarom acht de Britse regering het voortbestaan van de N.A. V.O. van levensbelang. Zoals gemeld zullen er geen vliegdekschepen meer worden gebouwd. De vliegdekschepen, waarover Engeland nu beschikt, zullen voorlopig dienst blijven doen. Men zal voor de marine luchtmacht nog wel Amerikaanse „phantoms" kopen maar op be perkter schaal. Engeland, aldus het witboek, zal het aantal soldaten en pilo ten, die zich op het ogenblik op het vliegveld van Nicosia bevin den, in belangrijke mate vermin deren. Hoewel Engeland van plan is met de regering van Mal ta te gaan onderhandelen over inkrimping van de Britse troe pensterkte aldaar, zal er op het eiland een defensiesysteem worden gehandhaafd. De Britse regering blijft vastbesloten om het garnizoen in Gibraltar te handhaven. Het vliegveld, de scheepswerf en diverse andere installaties in Gibraltar zullen onaangetast blijven. De Britse admiraal sir David Luce, „first sea lord" is dinsdag uit protest tegen de defensiepo litiek van de labourregering af getreden. Hij zal worden ver vangen door admiraal sir Varyl Begg, oud-opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het verre oosten. De minister van marine, Christopher Mayhew, was zaterdag reeds afgetreden, mede omdat Engeland de Ameri kaanse F-lll bommenwerpers koopt in plaats van nieuwe vliegdekschepen. De 60-jarige sir David is sinds 1963 chef van de Britse marine staf en hoogste lid van de raad voor de admiraliteit. De minister van defensie, Denis Healey, maakte bekend dat hij is afge treden omdat hij het kabinets besluit ten aanzien van de toe komst van de vliegdekschepen niet kon aanvaarden. De andere leden van dè raad voor de admiraliteit blijven in functie „voor het welzijn van de marine", aldus Healey, De kosten van het huwelijk van H. K. H. prinses Beatrix zullen, blijkens de vandaag door de mi- nister-president, mr. J. Cals, in gediende wijziging van de begro ting van algemene zaken naar schatting anderhalf miljoen gul den bedragen. President De Gaulle heeft maan dag in de feestzaal van het Elysée voor ongeveer duizend verslag gevers een persconferentie ge geven waar o.m. de kwestie Ben Barka ter sprake kwam. De gene raal begon met een opsomming van de onderwerpen clie volgens hem zouden worden besproken: de uit de presidentsverkiezingen te ma ken gevolgtrekkingen, de oriëntatie van de Franse economische, sociale en financiële politiek, de kwestie Ben Barka, de N.A.V.O, Europa en Vietnam. Naast de president zat het voltallige kabinet. De Gaulle zei dat zijn regering de inflatie met succes heeft be streden. In 1958 bedroegen de re serves 630 miljoen dollar; nu i.> dit 5,5 miljard dollar. In 1958 bestend een buitenlandse schuld van 3.3 miljard dollar, waarvan een mil jard op korte termijn, „waardoor wij elk ogenblik failliet konden gaan". Deze schuld bedraagt nu 450 miljoen dollar, geheel ot> lange termijn. „Op de hele wereld bestaat nu geen hardere munt dan de Fran se". „De Marokkaar.se minister van binnenlandse zaken heeft op ons grondgebied een van zijn voor naamste oppositieleiders laten ver dwijnen, ailes wijst daarop", zei de generaal ten aanzien van de kwes tie-Ben Barka. „De Marokkaanse regering heeft niets gedaan om te helpen de waarheid aan het licht te brengen, omdat Oufkir er altijd wei op heeft gelet dat hij reken schap kan afleggen van zijn doen en laten en omdat hij nog steeds mi nister in Rabat is", aldus De Gaulle. „Het is dus onvermijdelijk dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko daar de gevolgen van ondervinden. Frankrijk houdt zich aan óe grondslagen van het Noordatlanti- sche verdrag, maar meent dat de uitvoering hiervan onder de hui dige omstandigheden onbevredi gend is, zei De Gaulle ten aan zien van de N.A.V.O. Frankrijk zal de huidige beschikkingen wijzigen voor zover het Frankrijk betreft. Dit zal geleidelijk gebeuren om de bondgenoten niet in ongelegenheid te brengen. Frankrijk blijft bereid de praktische samenwerking met hen te regelen. De president zei dat het hier gaat om een herstel van de normale Franse souvereiniteit op Frans grondgebied. Alle buitenlandse ele menten die zich in Frankrijk be vinden, vallen voortaan' alleen on der Frans gezag. ,.Men ziet dal dit heimaal neen breuk inhoudt maar een noodzakelijke aanpassing", al dus de generaal. De president deeTde mee dat Frankrijk zal voortgaan zijn strijd krachten uit het Noordatlantische Op basis van een minitieus uit gewerkt programma wil de Belgi sche (katholieke) kabinetsforma teur P. W. Segers komen tot een reconstructie van het elf dagen ge leden afgetreden katholiek-socialis tische coalitiekabinet-Harmel. Op een persconferentie na afloop van een gezamenlijke vergadering met IETS LAGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die ons de af gelopen dagen zacht weer bracht trok dinsdag over Engeland naar het noordoosten. Dit heeft bij ons tot gevolg, dat de wind ruimt naar zuidwest tot west. Daarbij blijft de wind overdag over wegend matig. Er zullen dan op klaringen voorkomen en slechts op enkele plaatsen een bui. De temperaturen zullen over het algemeen iets lager blijven dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Afnemende wind Opklaringen en slechts hier of daar een bui. Tot matig afnemen de wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen dan gis teren. WOENSDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.41 4.02 Temeuzen 4.16 4.37 Hansweert 4.56 5.17 Walsoorden 5.06 5.27 DONDERDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m- 4.12 4.32 4.47 5.07 5.27 5.47 BJSl 3.57 Breskens erneuzen lans weert WaJttKKtton de leiders van de twee regerings partijen zei hij maandagavond geen termijn te kunnen noemen waar binnen een „nationaal" programma kan worden opgesteld. Daaraan zal worden gewerkt door een uit negen katholieken en negen socialisten bestaande com missie onder voorzitterschap van de formateur. De economische en financiële aspecten zullen worden bestudeerd door een commissie on der leiding van de gouverneur van de bank van België. Het „nationale" programma zal rationele oplossingen moeten ge ven voor de grote vraagstukken, waarvoor België zich ziet geplaatst, aldus betoogde formateur Segers. In politiek opzicht is dit de een dracht onder de Belgen; sociaal ge zien de volledige werkgelegenheid, gezondheidszorg en onderwijs en economisch de reconversie van de streken, waar bestaande indus trieën verdwijnen (kolenmijnen) en de industriële ontwikkeling in nog onvoldoende ontwikkelde streken. De grote vraag is daarbij, wat de staatsfinanciën het lopende en ko mende jaar toelaten om een even wicht tussen de financiële midde len en de staatsuitgaven te berei ken. P. W. Segers die in het afgetre den kabinet „super-minister" was, belast met de coördinatie van het sociale beleid, wilde de vorming van een „kabinet-op-brede-basis" niet helemaal uitsluiten. Toetre ding tot de regering van de libe ralen zou in ieder geval afhangen van de goedkeuring door de hui dige coalitie, zo zei hij. bondgenootschap los te maken. Hij zei dat Frankrijk vóór 1969, wan neer alle N.A.V.O.-leden kunnen verklaren dat zij zich binnen een jaar uit het bondgenootschap zul len terugtrekken, zal beslissen of alle buitenlandse militairen en vestigingen op Frans grondgebied onder Frans opperbevel zullen worden geplaatst. De president zei ronduit dat het lidmaatschap van de organisatie onverenigbaar is met de belangen van de Franse natie. Het lidmaat schap brengt voor Frankrijk en de andere Europese landen het gevaar mee, te worden meegesleurd met de Verenigde Staten in een conflict waarin zij niet gemengd wensen te worden. De Verenigde Staten zijn altijd bereid concrete voorstellen van hun bondgenoten inzake een struc tuurwijziging van de N.A.V.O. in overweging te nemen, zo verklaar de men in officiële Amerikaanse kring naar aanleiding van de pers conferentie van het Franse staats hoofd. Men toonde zich verheugd over de gematigde toon van de pre sident, waarin enig begrip ten op zichte van de Verenigde Staten doorschemerde. In Europese diplomatieke kring te Brussel acht men de indirecte aanwakkering van politiek Europa als vervat in de toespraak van De Gaulle het bewi js c!at men in Pari is veel waarde aan deze kwestie hecht. Het nieuwe element hierin is dat de Franse regering de bal van het initiatief terugkaatst naar een andere hoofdsrad van de „zes", naar Bonn waarschijnlijk, zo mcelit men in deze kring. PERSCONFERENTIE DE GAULLE Parijs: President De Gaulle tij dens de persconferentie in het Elysée, waar ongeveer duizend verslaggevers aanwezig waren. Febr. '23 7.40 18.08 9.04 21.24 24 7.38 18.10 9.16 22.35 25 7.36 18.12 9.30 23.48 20 7.33 18.13 9.45 27 7.31 18.15 10.04 1.03 23 7.29 18,17 10.29 2.21 Als gevolg van de verhoging van het Invoerrecht op koffie van 2 naar 5 pet alsmede door de stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt is een aan passing van de consumenten prijzen voor gebrande koffie onvermijdelijk geworden. Met ingan| van 22 februari zijn de koffieprijzen in het alge meen met 8 tot 14 cent per pakje van 250 gram verhoogd. Dit betekent voor de meest ge kochte soort een verhoging van 8 cent per pakje van 250 gram. Premier Wilson heeft dinsdag op een lunch in het Kremlin een beroep op de Russische lei ders gedaan eraan mee te wer ken dat het overleg over Viet nam direct en onvoorwaardelijk kan beginnen. Wilson had daar vóór bijna twee uur met pre mier Kosygin gesproken. Van welingelichte zijde werd meegedeeld, dat daarbij geen wijziging in het Russische stand punt inzake Vietnam aan het licht was getreden. Bij de lunch in het Kremlin, waaraan Brezjnev, de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, en premier Kosygin aanzaten, sprak Wilson ook over de kwestie van de kernbewapening van West-Duits- land. Nooit zal een Britse rege ring onder mijn leiding, zo zei Wilson, ermee akkoord gaan dat West-Duitsland een vinger aan de kerntrekker krijgt. De Britse premier legde f rln nadruk op, dat Kosygin en Vi het erover eens zijn dat hei vraagstuk-Vietnam niet langs militaire weg tot oplossing kan worden gebracht. Alleen een politieke oplossing was moge lijk en in het belang van het Vietnamese volk, dat zijn stem moest laten horen. Wilson pleitte voor het ge bruik van open en rondborstige taal bij het overleg over het verschil in opvatting tussen En geland en de Sowjet-Unie bij de benadering van diverse proble men. Beide landen hadden de plicht om de kwesties waarover zij het niet eens zijn, duidelijk te omschrijven en af te bake nen van die waarover men wél tot een akkoord kan komen. Zo waren beide landen het erover eens, dat de oorlog in Vietnam een tragische zaak was en dat het gevaar grool was dat die oorlog zou overslaan naar an dere delen van Azië. Wilson zei voorts dat men het probleem van het tegengaan van de verspreiding van kernwa pens niet alleen maar als een „Duits vraagstuk" kon beschou wen. In het Midden-Oosten, Azië en ook elders waren lan den die het misschien noodza kelijk vinden om kernwapens te krijgen. In dit verband was Wil son van mening dat men in 1966 wel eens vlak bij het punt zou kunnen komen waarop geen te- turgkeer mogelijk zou zijn. De olitie in Birmingham (Ala bama) heeft dinsdag meegedeeld dat de 23-jarige blanke Emory McGowan, die maandagavond enige minuten na een schietpar tij werd gearresteerd, heeft toe gegeven op vijf neger-demon stranten te hebben geschoten, omdat zij zijn wagen op een parkeerplaats bij een supermarkt hadden geblokkeerd. De man zal wegens poging tot moord in staat van beschuldi gt c lil F.en grote vloedgolf heeft In He nacht van zondag on maandag de Marokkaanse nlaTs Safl getroffen, waardoor veertig vissersboten zon ken en zeven vaartuigen on de kade werden geworn-n. Verschei dene mensen z"0 verdronken. Safi ligt aan de Atlantische kust on 225 km ten zuidwesten van Ca sablanca. H°r is «én van de belang- ri'kste thuishavens van sardinevis sers. Volgens de havenautarit.eiten is de vissersvloot die omstreeks 115 vaartuigen telt. voor tachtig pro cent uitgeschakeld. Het zal wel eni"e tiid duren voordat het luiste aantal slaebioffers bekend zal ziin. Ook elders lanvs de kust van Marokko en noordelijker bij Por tugal heeft een zware storm die de golven torenhoog opjoeg, schade veroorzaakt. Met name was dit het geval in Tanger waar de havenin stallaties schade ooiiepen, en in het Portugese dorp Caoarica op tien km ten zuiden van Lissabon, waar de bevolking hoger gelegen terrei nen opzicht. In de baai van Cascais op 30 km van de Portugese hoofd stad werden veertig kleine vissers boten op een langs de kust lopende weg geworpen. Naderhand is van officiële zijde tegengesproken dat er mensen zou den zijn verdronken. De schade aan de Marokkaanse kust wordt op tien miljoen francs geraamd. De haven van Tanger is voor het scheepvaartverkeer ge sloten. ging worden gesteld. McGowan zei dat hij de negers verzocht had weg te gaan. Toen zij dit niet deden, opende hij de deur en schoot zijn revolver op hen leeg. Twee negers werden in de maag getroffen, de andere wer den minder ernstig gewond. De demonstratie werd gehouden wegens vermeende discrimina tie bij tewerkstelling van per soneel door de supermarkt. De directie heeft tegen de „South ern Christian Leadership Con ference" die de demonstratie had georganiseerd, een eis tot scha deloosstelling van twee miljoen dollar 7.150.000) ingg^lepd,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1