Ruim 18 miljoen voor actie eten voor India" het weer arrestaties na „kömpl0t" hongarije Vele deputaties op Soestdijk Pleidooi van mevrouw Soenito in proces te Djakarta geschenken voor het bruidspaar twee na aanvaring ni Robert Kennedy wil coalitieregering in Z.-Vietnam Wordt Njono ter dood veroordeeld? Maandag 21 Dinsdag 22 februari 1966 22e Jaargang - No. 6633 In natura Weerbericht Hoogwater Zon- en instanden vjr 18.17 Wereldvoedsel- comité Men verwacht 24 miljoen Afrekening. Drs. A. D. W. TILANUS VOORZITTER C. H. U. de fijne dropbonbonlekker en... goed voor ui Vandaag uitspraak Njono houdt vol: „raad van generaals" bestond Bewondering; en verrassing Kemphanen m Het proces tegen Oentoeng Bombardementen op Noord-Vietnarr» niet doeltreffend Bezorgdheid over «3©!5f?ek in Vietnam TERNEÜ ZEN 3iMet«or-!r<»Mre<!«et«!rt I. vaai <J« Sande Redactie- «n Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlE ,alt n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag sdag-nummer tot 10 uur voormiddag. FF Rond zeven uur zaterdagavond had men op het hoofdkwartier van de actie „Eten voor India" in het stadhuis in Amsterdam de zekerheid dat deze landelijke ac tie 18,1 miljoen gulden had op gebracht. Daarboven komen waarschijn lijk nog forse bedragen als een maal de resultaten van de col lecte en allerlei particuliere ac ties bekend zullen zijn. Aan het eind van de maand zal waar schijnlijk te schatten zijn hoe veel deze actie totaal zal heb ben opgebracht. Voor het ogen blik staat vast, dat Nederland met een gemiddeld bedrag van 1,50- per inwoner een forse bij drage ter leniging van de nood in India bijeen heeft gebracht. De actie om de dreigende hon gersnood in India op te vangen blijkt ondanks 't geïmproviseer de karakter sterk tot de verbeel ding van de Nederlander te heb ben gesproken. De actie die via de officiële instanties en de kerken liep en die provinciegewijs door de grif fies der provinciale staten werd afgehandeld, bracht 17.134.000 op. Daarnaast werd aan bijzon dere giften nog een 404.000 gul den genoteerd, waardoor het to taal van 18.100.000 gulden werd bereikt. Maar er waren ook gif ten in natura, zoals een gift van tien ton rijst en peulvruchten in tropenverpakking ter waarde van 12.000 gulden. Ook de mede deling van de Grontmij in De Bilt dat indien gewenst twee deskundigen voor bodemonder zoek door en voor rekening van deze maatschappij gedurende drie maanden beschikbaar zul len zijn voor het verrichten van wetenschappelijk werk in India. De brandweer van Amsterdam organiseerde een eigen actie, die twee grote emmers met geld, totaal 13.000 gulden, een doos met levensmiddelen en een doos rookwaren opbracht. Op Urk met 65QQ inwoners werd 51.000 gulden opgehaald. In Amsterdam 850.080, in Rotterdam meer, na melijk 859.000, in Den Haag WISSELVALLIG In het zeegebied bij Ierland be vindt zich het centrum van een zeer omvangrijke depressie, waarvan de invloed tot diep in Europa reikt. De vorstgiens is teruggedrongen tot midden-Zwe den en centraal-Rusland. Aan de flank van het depressiegebied stroom met overwegend1 zuide lijke stroming voortdurend zach te lucht uit de golf van Biscaje en zuid-Frankrijk naar onze om geving. Hierbij veroorzaken rand- storiiigen van tijd tot tijd regen, maar er komen ook perioden met opklaringen voor. Eén van deze storingen nader de maandagmorgen Parijs en om streken. Deze storing zal maan dagavond ons land passeren. Daarna stroomt onstabiele lucht binnen met nu en dan enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Het blijft overigens zacht voor de tijd van het jaar. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Wisselvallig Vanavond en vannacht enige regen. Morgen overdag veranderlijke be wolking met opklaringen en af en toe een bui. Óverwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 22 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.10 3.45 4,25 4.35 n.m. 3.32 4.07 4.47 4.57 WOENSDAG 23 FEBRUARI BiTiskens Terneuzen T-Tansweert Walsoorden v.m. 3.41 4.16 4.56 5.06 n.m. 4.02 4.37 5.17 5.27 Febr 20.14 22 7,42 .18.06 8.52 23 7.40 18.08 9.04 21.24 24 7.38 18.10 9.16 22.35 25 7.36 18.12 9.30 23.48 26 7.33 18.13 9.45 27 7.31 18.15 10.04 1.03 23 10.29 2.21 737.000, in Utrecht 360.000, in Haarlem 251.000 en in Amstel veen 100.000. De kerkgemeente Feringen bij Tubbergen met hon derd gezinnen bracht 2800 op, Blokzijn met 1350 inwoners 5100 gulden. De burgemeester van Amster dam, mr. Van Hall, was door de actie zozeer gefascineerd dat hij de uitnodiging om deel te ne men aan het carnavalsdiner in Maastricht niet meer kon nako men. Bij het voorlopig eindbedrag van 18,1 miljoen dient nog een bedrag van 3,6 miljoen dat de Nederlandse regering beschik baar stelde en een gift van de koningin en prins Bernhard, het bruidspaar en de prinsessen Margriet en Christina te wor den opgeteld. Het wereldvoed- selcomité in Rome zal advies moeten uitbrengen hoe de Ne derlandse bijdrage het best kan worden aangewend. Op het Unesco-centrum Ne derland in de Naissaulaan in Am sterdam is nog steeds volop be drijvigheid in verband met de actie hongerend India. Terwijl men druk doende is de ontvan gen gelden te tellen en op de daarvoor gereserveerde rekenin gen te plaatsen, komen er nog voortdurend mensen binnen die nieuwe acties willen ontketenen of zware koffers torsen vol dub beltjes, kwartjes en grotere geldisbedragen die zijn opge haald. Een Amsterdamse aan nemer heeft het plan landelijk lood en cementafval bij bouw werken te verzamelen. Amster damse schoolkinderen gaan hon- germarsen organiseren waarbij de deelnemers een kwartje moe ten betalen. Hoewel nog' met geen moge. lijkheid te overzien is wat het eindbedrag zal zijn, acht men het bij de organisaties van de actie niet uitgesloten dat het eindbedrag van de actie voor „Het Dorp" 24 miljoen gul den zal worden overschreden. Nepszabasag, het officiële or gaan van de Hongaarse communis tische partij, heeft zaterdag ge meld dat een aantal Dolitieke ge vangenen, die in 1963 amnestie hadden gekregen, weer zijn gear resteerd en veroordeeld tot zware gevangenisstraffen. Tot de gearresteerden behoorde een groep samenzweerders, die vroeger deel had uitgemaakt van een kring rooms-katholieken, die Regnum Marianum werd genoemd. De voornaamste figuur zou pater Laszlo Emoedy zijn, een vroegere medewerker van kardinaal Minds- zenty. Deze pater kreeg op 19 juni 1961 in het proces tegen vier pries ters 6% jaar gevangenisstraf op beschuldiging van pogingen om de monarchie in Hongarije te herstel len en propagering van de idee om de produktiemiddelen terug te ge ven aan de „oude" eigenaars. In het buitenland levende Hongaren zouden pater Emoedy en zijn mede werkers financieel hebben ge steund. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe arrestaties en veroordelin gen een poging inluiden om af te rekenen met de „opstandige" gees telijkheid fen de voormalige leden van de Hongaarse communistische partij die wegens politieke misdrij ven werden veroordeeld en in 1963 amnestie kregen. Bij deze laatste groep bevindt zich onder meer de de journalist Hikios Vasahelii. De oude communisten zijn er van beschuldigd dat zij hulp en aan moediging uit het buitenland de weesterse landen heben gekre gen met het doel een oppositie in Hongarije in ïïet leven te hebben geroepen, die met steun uit het buitenland de macht had moeten grijpen. De veroordeelde priesters hadden „duistere en opstandige ac- AANBIED1NG GESCHENKEN Tientallen hebben zaterdag de gelegenheid te baat genomen het bruidspaar prinses Beatrix en Claus von Amsberg op het paleis Soestdijk geschenken aan te bie den. Hier bekijkt het paar een van de fraai geborduurde tafel kleden: een geschenk van het Nederl. Hervormd bejaardenhuis te Oosterwolde. De unieraad van de christe- lijk-historische unie heeft zater dag in Utrecht met grote meer derheid van-stemmen drs. A. D. W. Tilanus te Arnhem tot voor zitter gekozen. Hij volgt in deze funktie mr. H. K. J. Beernink te Rijswijk op, die de combinatie van fractieleider in de Tweede Kamer en unievoorzitter niet langer wil continuren. De overdracht van het voor zitterschap vindt plaats aan het slot van de algemene vergade- ring-toogdag, die de C.H.U. op vrijdag 18 en zaterdag 19 maart en Zeeland zal houden. De nieuwe voorzitter van de unie, drs Tilanus, is 55 jaar. Hij is een zoon van wijlen dr. Tila nus. Hij is sinds 1963 lid van de tweede kamer. Na zijn studie was hij huisarts in Den Haag en Voorburg. Daarna werd hij direc teur van de stichting Gelderland voor maatschappelijk werk. Hij is ook voorzitter van de gene rale diakonale raad der her vormde kerk en voorzitter van enige commissies op het gebied van volksgezondheid en maat schappelijk werk der C.H.U. Bij de stemming in de unie raad kreeg drs Tilanus 39 van de 51 uitgebrachte stemmen. tiviteit" bedreven en getracht de volksrepubliek Hongarije geeste lijke schade te berokkenen. In de arrestaties en veroordelin gen ziet men ook een waarschu wing aan het adres van hen, die min of meer openlijk de jongere economische maatregelen van de Hongaarse regering heben gekriti seerd. Zoals bekend hebben deze geleid tot bepaalde prijsverhogin gen hetgeen «iftev redenheid ver wekte. (Adv.)! In het proces tegen de Indone sische vakbondsleider Njono heeft diens advocate, de uit Nederland afkomstige mevrouw Soenito Heyligers. zaterdag in haar plei dooi bestreden, dat de beklaagde een komplot had gesmeed tegen de Indonesische regering en deze met geweld omver had willen werpen. Niets van deze aard was volgens haar gebleken tijdens het getuigen verhoor in deze zaak, de eerste van een reeks processen tegen de veronderstelde leiders van de mis lukte staatsgreep van de 1ste okto ber van vorig jaar. Mevrouw Soenito die met klem ontkende, dat zij lid is van de Ne derlandse C.P.N., verklaarde voor het speciale militaire tribunaal dat Njono, de 40-jarige voorzitter van het communistische vakverbond Sobsi, niet schuldig kon worden verklaard aan het verstoren van de veiligheid van de staat en ook niet aan de hem ten laste gelegde sa menzwering tot omverwerping van de regering. De advocate sprak ze ventig minuten. Njono mocht zelf ook nog het woord voeren. Terwijl me.vr. Soeni to zich voornamelijk had beperkt let de juridische aspecten van ae zaak, gaf Njono gedurende een uur een politieke uiteenzetting. Het militaire tribunaal zal van daag (maandag) vonnis wijzen. Wordt Njono ter dood veroordeeld, zoals de eis luidde, dan heeft de verdedigster een week de tijd om president Soekarno om gratie te vragen. Luidt het vonnis anders, dan is geen beroep mogelijk. Mevrouw Soenito was twee dagen vóór het begin van het proces als advocate aangewezen en klaagde er zaterdag in de rechtszaal over, dat haar tijd van voorbereiding veel te kort was geweest. Blijkens latere berichten ver klaarde Njono o.m. dat een „raad van generaals" onder leiding van de minister van de defensie, gene raals Nasoetion, vóór de staats greep van vorig jaar de regering wilde omverwerpen. Dit had hij van bevoegde functionarissen ge hoord. Hij beweeide dat de B.P.I de centrale inlichtingendienst, en de generale staf van het leger al- wisten van het bestaan van de raad. De kern werd volgens Njor.o gevormd door zeven man, n.l. gene raal Nasoetion, generaal Achmad Yani, opperbevelhebber van het leger, en de generaals Soeprapto, Soetojo, Soeparman, Harjono en Soekendro. Behalve generaal Na soetion en generaal Soekendro werden deze bij de staatsgreep vermoord. De deuren van paleis Soestdijk stonden zaterdag wijd open voor deputaties van verschillende groe peringen uit het Nederlandse volk, die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gelukwensen en ge schenken kwamen aanbieden. Huisvrouwen, vrouwelijke stu denten, vrouwelijke artsen, platte landsvrouwen en padvindsters war den in de Leuvenzal van het paleis ontvangen door het bruidspaar, dat daar de veelal zelfgemaakte ge schenken in ontvangst nam. De rij werd om half tien geopend door de felicitatiedienst die ieder jong paar in Nederland verrast met 'n pakket produkten van de Neder landse industrie. Ook prinses Bea trix ontving zo'n pakket van twee in uniform gestoken vertegen woordigsters van de felicitatie- dienst. Meisjes van een streekhuishouri- school brachten zelfgeborduurde place-mats mee, evenals de Neder landse vereniging van huisvrouwen die bijpassende servetten aanbood. De veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis verraste het paar met een koffieperculator, terwijl jeug dige vertegenwoordigers van de ge zamenlijke huitenlandse scholen in Nederland 36 long drink lepels aan boden. Prinses Beatrix en Claus hadden kennelijk plezier in deze invasie. Op een ronde tafel in de Leuven zaal pakten ze eigenhandig alle ca deaus uit en de bewonderende en verraste uitroepen waren niet van de lucht. De bond van vrouwelijke studen ten bracht een zilveren kandelaar met een brandende kaars mee (..symbool van warmte en licht"). Om het voetje van de kandelaar waren linten gestrikt in de kleu ren van alle vrouwelijke studenten verenigingen. Gezellig was het onderonsje rnet de deputaties van de vereniging van vrouwelijke studenten uit Lei den. „U bent altijd een actief lid van onze vereniging geweest en wij vinden het fantastisch dat u nu gaat trouwen", zei de woordvoer ster van deze deputatie. Op het ver langlijstje van het bruidspaar had ze gezien dat prinses Beatrix eri de heer Von Amsber.f graag twee zil veren kemphanen wilden hebben als tafelversiering. Deze wens werd door de Leidse studenten ver vuld. PoüofonH*» sü®ot de rij Twee padvindsters en een kabou ter boden de prinses namerts het Nederlands padvindstersgilde een beeldje aan en daarna volgde een afvaardiging van de Prinses Wil- helminaschool uit Stadskanaal met zelfgeborduurde servetten en een tafellaken. Een fraai kleed kreeg zij van de bond van plattelandsvrouwen, dit maal een exemplaar waarno aller lei kleurige motieven uit het boe renleven waren geborduurd. De Vereniging va.n beroep'ssehe- pelingen bij de zeemacht had uit het verlanglijstje van het bruids paar dezelfde keus'gemaakt als !e studenten: twee zilveren kemp hanen als tafelornament. Het poliofonds sloof. rij :'i°t een cadeau dat door een poüo- patientie v/as gemaakt: t-.n ii .1 wandkleedje met abstracte motie ven van gekleurde wol. In de bocht van Helgoland zijn zondagochtend in een dichte mist de Noorse tankboot ,Anne Mildred Broevig" en het Britse m.s. „Pentland" met elkaar in aanvaring gekomen. Op beide schepen ontstond brand. Ai spoe dig bleek dat de 42 opvarenden van de 25.454 ton metende tank boot van boord moesten, omdat e-en ontploffing dreigde. Pogin gen om de brand aan boord van dit schip te blussen mislukten. Deskundigen vermoedden zon dagmiddag dat de tankboot, mede als gevolg van de grote hoeveel heid bluswater, spoedig zou zin ken. Daarentegen slaagden de der tien opvarenden van de 876 ton metende „Pentland" er na enkele uren in het vuur meester te wor den. De gezagvoerder meldde dat er voor het vaartuig en de be manning geen gevaar meer be- si stond. Men zou trachten op eigen kracht Hamburg te berei ken voor het laten uitvoeren van herstelwerkzaamheden. De noodseinen van de twee schepen hadden een dertigtal schepen naar de nlaats van de aanvaring, 35. mijl ten westen van Helgoland, gebracht. Onder deze vaartuigen, bevonden zich bet Belgische vrachtschip „Roo- debeek". het Finse m.s. „Hera- kles" en het Duitse hulpvaartuig ,.F1 10" die de opvarenden van do „Anne Mildred Broevig" .aan boord namen. De Noorse tank boot was met een lading ruwe olie op weg van de Perzische golf naar Hamburg. De „Pentland" heeft de Schotse plaats Leith als thuishaven. Onder de schepen die de brandende boten te hulp kwa men, bevond zich ook de 8.728 ton metende „Sehie Lloyd" van de Rotterdamse Lloyd. Luitenant-kolonel Oentoeng, die de leider zou zijn van de mislukte staatsgreep van 1 ok tober in Indonesië, zal in Dja karta voor een speciale militai re rechtbank terechtstaan, aldus is van welingelichte zijde mee gedeeld. Zijn proces zal begin nen kort nadat het vonnis is ge veld tegen de communistische vakbondleider Njono, tegen wie de doodistraf geëist. Het blad van de Indonesische strijdkrachten, „Angkatan Ber- sendjata", beschuldigt China er- Jvan een waarschuwing van de Indonesische regering tegen „be lediging van de militaire recht bank waarvoor Njono terecht staat, in de wind te slaan. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft bekendgemaakt, dat burger-geïnterneerden, die niet betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep, weldra vrijgelaten zullen worden, aldus meldt „Antara". Sinds 1 oktober zijn ongeveer 200.000 communis ten en communistischgezinden in Indonesië gevangengezet. In Washington sprak de Ameri kaanse senator Robert Kennedy, die het regeringsbeleid inzake Viet nam al verscheidene malen heeft gekritiseerd, zich zaterdag uit voor de vorming van een coalitierege ring in Vietnam, waarin ook ver tegenwoordigers van het „nationale bevrijdingsfront", de politieke af deling van de vietcong, zitting zou den moeten hebben. Het toewijzen aan de vietcong van een deel van de macht en ver antwoordelijkheid zou volgens hem vredesonderhandelingen mogeliik maken. Amerika moest daarnaast bereid zijn de risico's van verkie zingen in Vietnam te aanvaarden. Bij de vorming van een „comprc- misregering" zou men echter met veel kundigheid en politieke wijs heid te werk moeten gaan om te voorkomen dat deelneming van de vietcong tot overheersing van die kant zou leiden. Elke overeenkomst inzake Vietnam zou ook met inter nationale waarborgen moeten wor den verstrekt. Van beide kanten zouden concessies moeten worden gedaan. Senator Stuart Symington, een voormalig minister van de lucht macht, protesteerde zaterdagavond in een rapport naar aanleiding van een recent tiendaags inspectiebe zoek dat hij aan Vietnam bracht, tegen de „bijna ongelofelijke doel- beperkingen" die naar zijn zeggen de boven Noord-Vietnam opereren de Amerikaanse vliegtuigen zijn op gelegd. De luchtaanvallen op het noorden waren volgens hem on doeltreffend. De huidige doelen, be perkt tot bruggen, wegen en be voorradingsroutes zoals hij zei, wa ren het riskeren van Amerikaanse piloten en hun toestellen niet waard. Toestemming moest worden ge geven voor aanvallen op „milfalre doelen als elektriciteitscentrales, olie-opslagplaatsen, havens enz.", aldus Symington. Een 20-tal Amerikaanse schrij vers, onder wie Robert Lowell en Horman Mailer, heeft zondagavond in New York een bijeenkomst ge organiseerd om uiting te geven aan een „diepe bezorgdheid over de steeds gevaarlijker ontwikkeling van de oorlog in Vietnam en aan de overtuiging dat men onverwijld moet overgaan tot onderhandelin gen ter regeling van het conflict''. De deelnemers lazen voor uit eigen werk in verband met de strijd in Vietnam. Toneelspelers droegen passages voor uit de bijbel en stuk ken uit het werk van Ber'old Brecht; Sean O'Casey en Mark Twain. Talrijke Europese schrij vers. onder wie Graham Greene, J. P. Sartre en Simone de Beauvoir hadden hun steun aan de actie be tuigd. De voorzitter van het organise rende comité, Oscar Sachs, deelde mee dat in mei te New York een internationale conferentie zal wor den gehouden van schrijvers die zich betrokken vóelen bij het con flict in Vietnam.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1