MUL Nieuwe poging tot vorming rooms-rode coalitie in België Openbare aanklager eist de doodstraf tegen Njono Hulp aan India wordtgroter na oproepen van de Paus en Oe Thant de Gasverwarming HET WEER RADIO DE KOOK De moeders! Ook kunstmest nodig Bijkomend incident Stabiele regering Moeizaam Spaak „een janboel" Voorwaarde Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Gespannen sfeer Reorganisatie van het Indonesische kabinet V.S. aan de spits Hongersnood in India nog niet acuut CLAUS grootkruis orde Nederlandse Leeuw e De hongersnood in India ligt weliswaar dreigend op de loer, maar is op dit moment nog niet acuut. Dat deelde een Neder landse functionaris van de Uni cef, die regelrecht uit India kwam, bij zijn aankomst op Schiphol mee. Het is ir. H. Davelaar, die als hoofd van de voedselverwerkingsafdeling van de Unicef gestationeerd is in Nieuw Delhi en daar al twee jaar de leiding heeft bij de bouw van zuivelfabrieken. India telt 500 miljoen zielen. Nu de oogst in september wegens droogte is mislukt, zal het zon der voldoende hulp van buiten af een schrijnend tekort aan voedsel over enkele maanden 15 miljoen moeders en kinderen ernstig bedreigen. Zij zijn de kwetsbare groep, niet de vaders, zo deelde de heer Davelaar mee. Hij is naar Nederland eevo- raen om als insider de actie die vandaag voor radio en TV zal worden gevoerd, te stimuleren. „Deze actie is natuurlijk ont zettend nuttig", zei hij op Schip hol, „over enkele maanden zal de honger waarschijnlijk acuut worden. Als er op het ogenblik al hongersnood was, zou het voor hulp al te laat zijn. Uw actie is dus uit preventief oogpunt ge zien zeer nuttig". Amerika stuurt reeds veel graan. Dat hoeft Nederland tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. (Adv.) Een begrip voor fir'-rnd Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Nederl. Televisie Stichting Amusementsprogramma op 10 maart Na afloop van de reportage van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus van Amsberg op 10 maart a.s. zendt de Nederlandse Televisie Stich ting op Nederland I de hele ver dere dag een groot aantal pro gramma's uit. De hoofdschotel hiervan wordt 's avonds gevormd van 20.30 tot 22.00 uur door eed omvangrijk amusementspro gramma waaraan in totaal onge veer 200 artisten en musici me*a werken. Het programma zal een „luna parkachtig" karakter krijt Pf«k«rfnjf by abonnement; TBS,NEUZEN Diraeteur-HooMredaeteuR L van de Sande Redactie- en Administratie-adres! Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZATERDAG 19 22e Jaargang Uitgeefster N.V. v/h Firma P. ZEEUW FEBRUARI 1966 No. 6632 J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dc Belgische kabinetsforma teur, de katholieke minister P. W. Segers uit het aftredende kabinet-Harmei. zal streven naar de voortzetting van de huidige rooms-rode coalitie. Op een persconferentie aan het einde van de eerste dag van zijn besprekingen zei hij te zul len trachten een „nationaal pro gramma" op te stellen, dat de goedkeuring kan verkrijgen van de 'twee huidige regeringspar tijen, de chr. volkspartij en de socialistische partij. Het feit dat de chr. volkspar tij donderdag heeft geweigerd in te gaan op het voorstel van de (socialistische) kamervoorzitter, Achille van Acker, die als infor mateur een kabinet bepleitte on der een socialistische premier, noemde formateur Segers „een bijkomend incident". „Dit heeft geen enkele invloed op de ver houding tussen de twee par tijen", meende hij. Formateur Segers wees er in antwoord op vragen verder op, dat een regering van de drie Bélgische nationale partijen de katholieke, socialistische en liberale door de liberale par tij is afgewezen. De liberalen hebben wel doen weten, dat zij bereid zijn een regering te vor men met de christelijke volks partij. Maar. minister Segers zei het vooralsnog fo.t zijn taak te reke nen een zo sterk en zo stabiel mogelijke regering te vormen op basis van een concreet pro gramma met een oplossing voor de vraagstukken,' waarvoor Bel gië zich ziet geplaatst. Uit zijn verdere verklaringen bleek hij hieronder te verstaan een nieu we C.V.P.-B.S.P. regering met een andere uitwerking van het programma, dat het katholiek- socialistische kabinet van prof. P. Harmei niet heeft kunnen uitvoeren omdat het de vorige week viel over de ziekte- en invaliditeitswet en het daarmede samenhangende conflict met de artsen. De mislukking van de infor matie-opdracht van de socialis tische staatsman Van Acker heeft inmiddels de hoop op een spoe dige oplossing van de Belgische regeringscrisis niet verstevigd. Zowel van de zijde van de zijde van de C.V.P. als van de B.S.P. is vrijdag verklaard, dat voor nieuwe verkiezingen niet wordt teruggeschrokken. Gezien echter de zware ver kiezingsnederlaag, die zowel de katholieke als de socialistische regeringspartij vorig jaar mei hebben geleden, wordt in Brus sel aangenomen dat een voort zetting van de rooms-rode coali tie, zij het met andere ministers en een nader uitgewerkt pro gramma, na moeizame onder handelingen kan worden bereikt. In Brussel doen vele geruch ten de ronde over de minister van buitenlandse zaken in het demissionaire kabinet-Harmei, P. H. Spaak, na een mededeling in het dissidente socialistische blad „La Wallonië" dat hij zich zou willen terugtrekken uit het be stuur van de socialistische partij. Spaak verblijft sinds enkele dagen voor een rustkuur aan de Belgische kust. Enkele belang- riike vergaderingen van het par tijbestuur heeft hij niej bijge woond. Spaak die de omstandigheden waaronder het kabinet-Harmei werd gedwongen af te treden, een „janboel" noemde, zou zoals het Brusselse blad „La Libre Belgique" het vrijdag noemt er genoeg van hebben om uit de verenigde naties naar Brussel terug te komen voor de kwestie van de voerstreek of een reis naar Moskou te moeten afzeggen om een kwestie van zeven socialistische klinieken. Bij de voerstreek gaat het om de vraag of zes gehuchten met 4500 inwoners administratief bij de provincie Luik (Waals) of Limburg (Vlaams) dienen te be horen. De zeven socialistische klinieken kwapie'i in het nieuws bij het artsehconflict omdat daar het systeem van kosteloze ge neeskundige verzorging wordt toegepast. Waarnemers in Brussel zijn echter vooralsnog van mening, dat Spaak bereid blijft de por tefeuille van buitenlandse zaken te blijven beheren op voorwaar de dat er met de socialisten een krachtige regering wordt ge vormd. Alle geruchten over de wens ,van Spaak de opvolger te wor den van prof. W. Hallstein als president van h.t Europese uit voerende orgaan nadat de fusie in de drie Europese gemeen schappen een feit zal zijn, wor den dan ook met een korreltje zout genomen. IN DE SCHOUWBURG In de koninklijke schouwburg in Den Haag: v.l.n.r. burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten, prins Bernhard, koningin Juliana, prinses Beatrix, Claus von Ams berg, mevr. Goesta von Amsberg, Pieter van Vollenhoven en prin ses Margriet. Veel bewolking In Nederland, België, Dene marken en de noordelijke helft van Duitsland werden vrijdag middag temperaturen rond het vriespunt gemeten. Verder noor delijk, boven Skandinavië, bleef het in de middag matig tot streng vriezen. In zuid-Duits- land, het Alpengebied en het grootste deel van Frankrijk werden middagtemperaturen tus- ZATERDAG 19 FEBRUARI v.rri. n.m- Breskens 1-38 1-49 Terneuzen 2.03 22.24 Hans weert 2.43 3.04 Walsoorden 2.53 3.14 ZONDAG 20 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 2.04 2.25 Terneuzen 2.39 3.00 Hons weert 3.19 3.40 Walsoorden 3.29 3.50 MAANDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 2.39 3.00 mouzert 3.14 3.35 Bansweert 3.54 4.1a WatMil&M 4.04 4.35 sen 8 en 16 graden Celsius be- reikte Deze zachte lucht dringt heel langzaam verder noordwaarts op. In verband hiermee zal er van daag veel bewolking zijn, plaat selijk mist en hier en daar enige neerslag. De wind wordt daarbij in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. In het noodoosten zul len de temperaturen oplopen tot om het vriespunt, elders wordt lichte dooi verwacht. medegedeeld door het K. N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige regen of motregen. In het noorden van het land middagtem peraturen om het vriespunt. El ders lichte dooi. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. Febr. 19 7.48 18.01 8.05 16.44 20 7.46 18.02 8.24 17.54 21 7.44 18.04 8.39 19.05 22 7.42 18.06 8.5.2 20.14 23 7.40 18.08 9.04 21.24 Volgens een in Singapore opge vangen bericht van radio-Djakarta Is donderdagavond de doodstraf geëtst In het proces tegen de Indo nesische vakbondsleider Njono die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar Volgens de aanklager luitenant kolonel Datoek Moelia lijdt het geen twijfel dat de beklaagde heeft getracht een gewapende opstand te ontketenen met het doel de wettige regering der Indonesische republiek omver te werpen. Hij legde er de nadruk op dat Njono eerder had bekend te hebben deelgenomen aan de poging een opstand eerder te verwekken. Wat de verklaringen van de be klaagde aangaat omtrent het De- staan van een „raad van generaals" zei de openbare aanklager dat de waarheid van deze verklaring niet is vastgesteld. De openbare aanklager zei aan het eind van zijn requisitoir van twee uur, dat Njono schuldig was bevonden aan het samen mei ande ren beramen van een staatsgreep tegen de regering en het bedrijven van geldpleging ter ondergraving van de revolutie. Politieke waarnemers in Djakar ta verwachten spoedig een reorga nisatie van een honderd leden tel lende Indonesische kabinet. Don derdag heeft president Soekarno vier uur lang vergaderd met de drie vice-premiers Soebandrio, Leimena en Chaeroel Saleh. Later nam ook legerleider Soeharto aan het over leg deel. Volgens Antara heeft men de verrichtingen van verscheidene mi nisters de revue laten passeren. Vrijdag heeft men opnieuw ver gaderd en na afloop heeft Soekarno de vice-premier aangezegd zich be schikbaar te houden voor verder overleg. Njono leek geschokt door de eis. De sfeer in de volle rechtszaal was gespannen. De openbare aanklager zei dat Njono het proces heeft bemoeilijkt door .dubbelzinnige en opportunis tische verklaringen". De overste verwekte enige opschudding met de mededeling dat behalve Pardede nog niemand van het centrale co mité van de P.K.l. is gepakt. Het door de P.K.l. verspreide ge rucht dat er een raad van generaals zou hebben bestaan die cle rege- Volgens een telegram van de landbouw- en voedselorganisa- tie van de verenigde naties aan de organisatoren van de actie „Eten voor India" in Nederland wordt het tekort aan voedings- granen in India geschat op twin tig miljoen ton en dat aan melk poeder op 130.000 ton. Tweehon derd miljoen mensen zijn door het voedseltekort in een kwets bare positie gekomen. Volgens het vrijdag in Den Haag ontvangen telegram is de invloed van oproepen van de paus, de secretaris-generaal van de verenigde naties en de direc teur-generaal van de landbouw- en voedselorganisatie merkbaar door over het algemeen zeer vrijgevige reacties. niet te doen. Wat India uit ons land het beste zal kunnen ge bruiken is melkpoeder: volle melkpoeder voor de baby's, ma gere voor de volwassenen. Daar naast heeft het land, waar trou wens ieder jaar wel ergens hon gersnood wordt geleden, grote behoefte aan verhoging van de eigen voedselproduktie. Daar voor zijn nodig: kunstmest, be strijdingsmiddelen, materiaal om boorputten te maken (want er is water nodig) en tenslotte pharmaceutische artikelen. De grootste bijdrage of toe zeggingen tot nu toe zijn vol gens de landbouw- en voedsel organisatie gekomen van de Ver enigde Staten (drie miljoen ton tarwe voor 300 miljoen dollar), Canada (voor 15 miljoen dollar aan tarwe) en Zweden (voor 3% miljoen dollar magere melk poeder). De inzameling van de Ita liaanse radio en televisie heeft tot nu toe drie miljoen dollar opgeleverd, aldus het telegram. De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie heeft het wereldvoedselprogram gemachtigd 54.000 ton tarwe voor 5.06 miljoen dollar en 7300 ton magere melkpoeder voor 2,7 miljoen dollar beschikbaar te stellen. „ETEN VOOR INDIA" 125.000 gulden op één dag Op girorekening 100200 van de actie „Eten voor India" is donderdag op één dag 125.000 gulden ontvangen. In totaal is tot gisteren via de giro f 470.000 voor de actie binnengekomen, zo deelde NOVIB vrijdagochtend mede. Bij koninklijk besluit is de beer Claus George Willem Otto Frede- rik Geert von Amsberg benoemd (Adv.) Djakarta: De Indonesische com- munistenleider Njono wordt hier geëscorteerd door twee leden van het militaire bewakingsper soneel bij het binnengaan van de zaal voor het speciale militaire gerecht. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ring omver wilde werpen, noemde de openbare aanklager laster tegen de leiding van de strijdkrachten. Een verzoek van Njono om naast dat van zijn verdedigster een eigen pleidooi te mogen houden werd in gewilligd. De zitting werd daarop verdaagd tot zaterdagochtend.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1