Drukke en feestelijke dag in Baarn Beatrix en Claus deden «aangifte» van hun huwelijk Hollands bruidsfeest in Den Haag Ontvangst in de Ridderzaal ASPIRIN© HET WEES SCHENKING VAN HET BRUIDSPAAR VOOR DE REVALIDATIE VAN GEHANDICAPTS KINDEREN Beperkte ruimte Geen kans voor provo's Perscentrum 4000 schoolkinderen Naar het gemeentehuis „Het was niet compleet" Enig". De rijtoer Erewacht In de Ridderzaal Zang en dans Bruidsuikers Overjas voor Claus Zanghulde Bewegende tableau Incidentje Matrozen koor daar staat BAYEZ achter Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fmtkfering'èS abonisementsTSBNEüZEN Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6631 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuze# Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pér advertentie ƒ2,40. Rubries „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. te beschermen had prinses Beatrix een plaid over de benen. Een politieauto en twee politie mannen te paard gingen de hof- auto vooraf. Daarachter volgde een gesloten politieauto en twes politieruiters. Naast de open hof- auto liepen twee rechercheurs in burger. Ze moesten af en toe in looppas de auto inhalen, want het tempo van de rijtoer was vooral in het begin hoog. Er werd met con fetti en serpentines gestrooid en overal werd er gejuicht, gezwaaid en met vlaggetjes gewapperd. Op de terugweg stopte de auto met het bruidspaar op het stations plein bij de ingang van de depen dance van het Baarns lyceum, waar zich enige honderden belangstel lenden hadden verzameld. De 18- jarige praeses van het schoolbe stuur bood een zilveren briefopener aan het bruidspaar aan. De 15-jari- ge Marjolein van Schutte voegde daaraan namens de 60 leerlingen een boeket bloemen voor de prin ses toe. Het bruidspaar ontving daarna uit handen van de 91-jarige mevr. C. P. Heimig een bos witte en roze anjers namens de bejaarden uit het tehuis voor doven, „Dovenvreugd". Toen de auto zijn weg vervolgde, liepen honderden kinderen juichend tot ver over de spoorwegovergang achter de auto aan. Het lommerrijke villadorp Baarn stond gisteren In de wereldbelang- stelling. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje en van Llppe-Biesterfeld (28 jaar) en Claus Gecrg Willem Otto Frederik Geert von Amsberg (39 jaar) deden in hun woon plaats aangifte van hun huwelijk, dat zij op 10 maart in Amsterdam hopen te sluiten. Dit wettelijk begin van het veel besproken huwelijk droeg overeen komstig de. wens van de kroon prinses en de heer Von Amsberg een eenvoudig karakter. De huwelijksaangifte vond plaats in het kleine pittoreske gemeente huis op de Brink, waar de geboorte aangifte werd gedaan van prinses Beatrix en haar zusters Irene en Christina. De geboorte-akten van de drie prinsessen prijken nog steeds aan de wand in de hal van het haastig gemoderniseerde gemeente huis. Een legertje journalisten, foto grafen, cineasten, radioreporters en cameramensen van de televisie had zich genesteld in het villadorp. Wëgeris de beperkte ruimte in'het gemeentehuis (er was slechts plaats voor 40 personen) waren alleen een radio- en t.v.-reporter, een verslaggeefster en fotograaf van het A.N.P., een cameraman van de televisie en een vertegen woordigster van de buitenlandse pers namens de communicatie media getuigen van de huwelijks aangifte. Volgens Nederlands gebruik ont braken bii deze formele aange legenheid de familieleden van bruid en bruidegom. Ze volgden de eerste minuten van de bruidsdagen van prinses Beatrix via de beeld buis op paleis Soestdijk. Om half tien reeds begon de Baarnse politie het centrum van het dorp af te zetten, 's Nachts had de politie de route streng bewaakt om leuzen-kalkende provo's geen gelegenheid te geven de schone straten te ontsieren. Aangezien het een normale werkdag was, had de korpschef van de Baarnse politie, de heer G J. Backer, de rijksweg waar het paleis aan ligt, niet urenlang wil len afsluiten. Enige minuten voor dat de auto met het paar passeerde werd het verkeer tegengehouden. Café-restaurant Astoria was door de rijksvoorlichtingsdienst als perscentrum ingericht. Daar verza melden zich tussen acht en tien uur tientallen publiciteitsvertegen- woordigers. Er meldden zich ruim 100 journalisten (van wie er onge veer 20 uit het buitenland kwa- n. 'k zestig binnen- en buitenland se fotografen, veertig man van de N T.S., dertien van buitenlandse t.v.- en film-journaals en zes van de radio, alsmede zeven filmers MM Mvgoe» Al tijdig werden de vierduizend Baarnse schoolkinderen volgens ge plande routes naar de plaats ge leid, van waar zij de rijtoer van het paar konden volgen. Na het huwe lijk kregen zij een schrift van de gemeente als aandenken, een schrift met een oranje kaft en de foto's van het bruidspaar. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg verlieten om 11.02 uur in een op het laatste moment geopen de hofauto (de kap was eerst ge sloten) het paleis voor de korte rit naar het gemeentehuis. Baarnse politie ging de auto vooraf. Slechts weinig belangstellenden sloegen het vertrek gade. Achter de hofauto volgde een auto met paleisrechercheurs. De Amsterdamsestraatweg was een grote lege vlakte: er stond geen publiek langs de route, er was evenmin een particuliere auto te zien. Baarns burgemeester, mr. F. J. van Beeck Calkoen, begroette het paar om negen minuten over elf op het bordes van zijn met bloemen en groen versierde gemeentehuis. Prinses Beatrix droeg een bontjas, de heer Von Amsberg een zwart kostuum met een anjer in het knoopsgat. De prinses en de heer Von Ams berg zetten zich aan de glanzend gewreven rechthoekige tafel tegen over de burgemeester, die aan zijn linkerzijde werd geflankeerd door de heer C. Renes, ambtenaar ter secretarie. Mr. Van Beeck Calkoen las de acte voor terwijl prinses Beatrix en de heer Von Amsberg gespannen luisterden. De acte wérd eerst ondertekend door de bruidegom, vervolgens door de bruid en tenslotte door de burgemeester. Op dat moment was de ondertrouw officieel een feit en kregen alle officiële aanwezigen de gelegenheid de prinses en de heer Von Amsberg geluk te wensen. Dat waren de vier wethouders van Baarn, de gemeentesecretaris en dertien gemeenteraadsleden. De burgemeester richtte zich met de volgende toespraak tot bruid en bruidegom. „Het spreekt voor zich, bruid en bruidegom, dat de raad van de ge meente waar u beiden woont, met belangstelling heeft uitgezien naar (Foto E. Poslhuma (le Boer.) dit ogenblik. De bruid hebben wij zien opgroeien en zij heeft sinds enige jaren nu ook haar eigen huis temidden van de bossen van de Lage Vuursche. Hoe mooi dat ook mag wezen, het was niet compleet. Onze wensen gingen verder. De- geen die deze vervuld heeft, is thans in ons midden: de bruidegom van deze dag. Door hem zal het binnen enkele weken anders worden. Wanneer dan de avond valt, zal daar een vrouw des huizes zitten luisteren of zij in de hal de vlugge stap hoort van haar man, die van zijn dagtaak terugkeert en zich haast naar de maaltijd, waar zijn vrouw gastvrouw is. De raad meent u iets te mogen aanbieden, wat op geen tafel mag ontbreken, hoe welverzorgd de maaltijd ook zij, een sieraad tevens dat u wel wilt aanvaarden als een herinnering aan het begin van een langdurig en innig geluk dat wij u toewensen". De burgemeester bood vervol gens het cadeau van de gemeente Baarn aan: een paar antiek zilve ren zoutvaten" I.ouis XVI, van blauw glas vervaardigd in Amster dam anno 1806 door de zilversmid Daniel Willem Rethmeyer van Lierteri. Enig vond prinses Beatrix de zoutvaten die zij belangstellend be keek evenals de beschrijving die erbij werd aangebodea Tijdens dit gebeuren drongen in de trouwzaal de feestelijke klanken door van het carillon in de Paulus- kerk, dat werd bespeeld door de beiaardier Gijs Brinks. Mej. L. A. Sijbiinge ambtenares ter secretarie, bood in de hal de prinses een boeket bloemen aan. Daarmee kwam een eind aan een nieuw hoogtepunt in de nauw met het koninklijk huis verweven his torie van het Baarnse gemeente huis. Misschien 200 mensen, voorna melijk vrouwen, trotseerden tegen elf uur de felle kou om getuigen te zijn van het vertrek van prin ses Beatrix en de heer Von Ams berg naar het gemeentehuis in Baarn, te weinig voor de politie om de hekken die wel gereed ston den, aan te brengen. Tussen de vrouwen stonden er twee met een spandoek, waarop geschreven stond: „Leve Beatrix, Claus. Zo is het". Zij waren een dankbaar ob ject voor de persfotografen en kre gen een vriendelijk knikje toen de Rolls Royce met het bruidspaar langzaam passeerde. Omstreeks tien over half twaalf verliet het bruidspaar het gemeen tehuis. „In de gloria" zongen de in de koude wachtende ouderen en jongeren. Burgemeester Van Beeck calkoen maakte nog een babbeltje terwijl de hofauto voorreed. „Oran je boven, leve de prinses en Claus", zongen de belangstellenden toen de hofauto zich in beweging zette voor het begin van de rijtoer, die tien minuten eerder begon dan was voorzien. De kap was weer neer gelaten. Om zich tegen de koude Het Hollands bruidsfeest dat de gemeente Den Haag prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg donderdag heeft be reid, werd ingezet met een fees telijke ontvangst in 's lands eer ste vergaderzaal, de Ridderzaal op het Binnenhof. De binnenstad lag er opge poetst bij en drommen mensen waren naar het regeringscentrum en onmiddellijke omgeving ge komen om het bruidspaar in de residentie te verwelkomen. De koninklijke militaire kapel onder leiding van eerste luite- n .it A. Posthumus deed dit met het „Wilhelmus", waarvan de tonen weerkaatsten tegen de muren van de gebouwen waar prinsen, graven en hertogen van het Hollandse, het Henegouwse, het Beierse, het Bourgondische en het Oostenrijkse huis en van het huis van Oranje verbleven. Voor de Ridderzaal bracht een erewacht van de Leidse studen tenvereniging en een peloton van de Delftse studentenweer baarheid de voorgeschreven eer bewijzen. Het bruidspaar en familie wer den begroet door mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, en mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. Op en by het bordes van de Ridderzaal hadden gestoken in Schevenings kostuum zich 45 leden van het Schevenings vrouwenkoor opgesteld. De voor zitster, mevrouw Martina Groen, bood geholpen door mevrouw Gezina Bal, het bruidspaar een paar originele Scheveningse om slagdoeken aan. Bij het betreden van de Rid derzaal zongen de aanwezigen „Lang zullen zij leven", bege leid door de blazers van het r- .identie-orkest en door het mannenkoor „Die Haghe San- gers", waarvan de koningin be schermvrouw is. Het bruidspaar ging op de twee Louis XV-stoe- len zitten, die burgemeester Kolfschoten even later als ge schenk van de gemeente aan bood. Na de aanbieding van het ge schenk werd een programma af gewerkt van muziek, zang, dans en conference. Op het podium vormde een grote foto de achtergrond van het toneel. De plaat gaf een beeld van het grootste gedeelte van Den Haag in het begin van de zeventiende eeuw. Het is een van de oudste afbeeldingen van de stad. Het origineel werd des tijds in opdracht van de Haagse magistraat vervaardigd door Jo hannes van Londerseel en Nico- laes de Clerck, plaatsnijders in Delft. Nadat het mannenkoor „Een meisje dat van Scheveningen kwam" had gezongen, voerden leden van het Nederlands dans theater een dans uit in de cho reografie van Benjamin Harkavy op een prelude, een courante en een gavotte uit de zesde suite van Johann Sebastian Bach. Paul van Vliet hield voorts een conference en het residen tie-orkest speelde Mendelsohn's Scherzo uit de Midzomernachts- droom. Het bruilofstfeest in de Ridderzaal werd besloten met een couplet van het Wilhelmus. Bij aankomst van de stoet op het Binnenhof om vijf minuten over drie stond het voor een groot deel uit schoolkinderen bestaande publiek ongeveer vijf rijen dik achter de hekken. Toen het bruidspaar zich bovenaan het bordes van de Ridderzaal omdraaide en naar het publiek wuifde, klonk van de overzijde van het plein gejuich op. Met het vorderen van de tijd nam de publieke belangstelling in belangrijke mate toe. Het programma in de Ridder zaal vergde meer tijd dan aan vankelijk was voorzien. Er was o.m. ingelast de aanbieding van bruidsuikers aan de koninklijke familie door drie kinderen van wethouder Damoiseaux. Terwijl dit gebeurde, daalden onder veel hilariteit uit de hanebalken aan parachuutjes gebonden bruid- su'kers voor de overige genodig den neer. De aanwezigen, onder wie vele ministers en staatssecretarissen, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, tal van ambassadeurs, leden van de raad van state, de voorzitters van beide kamers der Staten-Gene- raal, hoorden burgemeester Kolfschoten het bruidspaar alle goeds toewensen. Prinses Beatrix was gekleed in een lichtblauwe en zilverach tige deux-pièces met pailletten. Zij droeg een toque van dezelf de stof. Haar verloofde was dn jacquet. De koningin droeg -paar se kleding. De prins droeg een grijs jacquet. In zijn laatste conference bood Paul van Vliet aan prinses Bea trix een zoutvaatje, een asbakje en een jamlepel aan en aan de heer Claus von Amsberg een overjas. De conferencier deed dit omdat, zo zei hij, niemand er aan zon denken deze cadeaus aan het bruidspaar te schenken. De koninklijke militaire kapel speelde, terwijl de vorstelijke gasten de Ridderzaal verlieten „de jonge prins van Friesland". Nadat de erewacht de eerbewij zen had gebracht, namen prin ses Beatrix en de heer Von Ams berg in de crème calèche plaats om de rijtoer te beginnen. Luide toegejuicht door dui zenden, die op het Plein en op de smalle trottoirs van de Lange Poten stonden, ging de stoet tus sen drie tot vijf rijen dikke hagen toeschouwers via het Spui door de Grote Marktstraat naar de Groenmarkt. Een groot deel van de jeugd had de schoolvrije middag besteed om een glimp van het bruidspaar op te vangen. Op het Buitenhof en de Vijver- dam, waarvan de waterkant door de provincievlaggen werd ge sierd, was de belangstelling min der groot. Ook langs het volgende deel van de route, het Noordeinde, Scheveningseweg en Zeestraat kon niet van grote belangstel ling worden gesproken. Het einde van de rijtoer was het paleis aan het Lange Voor hout. Daar hadden zich een paar duizend belangstellenden opge steld om getuige te zijn van de hulde, die het bruidspaar zou worden gebracht. Terwijl dit ge beurde, ontrolden meisjes van een huishoudschool een spandoek met de gelukwens: „Proficiat". Het bruidspaar verscheen op het balkon. Een koor van onge veer duizend zangers bracht een zanghulde, begeleid door een koperensemble van het residen tieorkest. Gezongen werden o.m. twee coupletten van „O Heer die daar des hemels tenten spreidt". Na de hulde vertrok het ge zelschap naar paleis Huis ten Bosch, waar het bruidspaar op nieuw werd toegejuicht door een schare van enige honderden belangstellenden, voor 't meren deel schoolkinderen. Nadat het bruidspaar op het paleis Huis ten Bosch had gege ten en zich gereed had gemaakt voor het schouwburgbezoek, ar riveerde het om kwart over acht in een Rolls Royce, waarvan de kap was geopend, op de Kneuter dijk voor een avondrijtoer. Voorafgegaan door de militaire kapel reed de stoet over 't Schel penpad tussen dubbele rijen fak keldragers, die in tegengestelde richting liepen, naar het Korte Voorhout. De vlagversieringen en de gevels baadden in floodlight. Voor het vormen van de twee „vurige" levendige hagen had het algemeen Haags comité het ini tiatief genomen. Dit bewegende tableau kon worden gerealiseerd met medewerking van ongeveer 1600 leden en leraren van gym nastiekverenigingen. Bij het Tournooiveld en op de trottoirs aan de overzijde van de schouwburg werd het feestelijk element geaccentueerd door ver lichte versieringen met vlaggen. Schijnwerperiicht op gebouwen en monumenten in de omgeving van de Schouwburg verhoogden de feestelijke sfeer. Enkele dui zenden belangstellenden waren hier samengestroomd. De drukte was echter zodanig, dat iedereen het paar zonder veel moeite goed kon zien. Eenmaal werd een houten af rastering door het publiek ver broken. Een haag glimlachtende agenten kon gemakkelijk de weg voor de stoet vrij houden. Een 16- jarig meisje werd door een breedgeschouderde agent tegen de grond geworpen. Dit was dan ook het enige incidentje. In de schouwburg werden de hoge gasten van het gemeentebe stuur van Den Haag in gezel schap van burgemeester Kolf schoten begroet door de wethou ders, waarna zij werden voorge steld aan de voorzitter van het algemeen Haags comité. Terwijl het Haagse matrozen- koor een zigeunerdanslied zong, tekenden prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg het gas tenboek. Onder regie van Joris Diels werd door de Haagse comedie „Droom van een Midzomernacht" van William Shakespeare opge voerd. (Adv.) ZWAKKE WIND Achter een kleine storing, die donderdag over Frankrijk naar het oosten wegtrok, stroomde koudere lucht uit het noord oosten over het grootste deel van Nederland. Deze koude lucht drong door tot Zuid-Limburg, waar de temperatuur ook tot on der het vriespunt daalde. Inmiddels ontwikkelt zich bo ven west-Europa êen rug van hoge luchtdruk. Hierdoor wordt de wind zwak veranderlijk en lossen de aanwezige wolkenvel den verder op, zodat voor van daag droog en overwegend zon nig weer wordt verwacht. De temperaturen lopen daarbij in de namiddag op tot om het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke wind uit uiteenlopende richtingen en mid- dagtemperaturen om het vries punt. VRIJDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 0.49 1.0S Terneuzen 1.24 1.43 Hansweert 2.04 2.23 Walsoorden 2.14 2.33 ZATERDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 1-28 1.49 Terneuzen 2.03 22.24 Hansweert 2.43 3.04 Walsoorden 2.53 3.14 Febr. 18 7.50 17.59 7.40 15.34 19 7.48 18.01 8.05 16.44 20 7.46 18.02 8.24 17.54 21 7.44 18.04 8.39 19.05 22 7.42 18.06 8.52 20.14 Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg doen ter gelegenheid van hun huwelijk een schenking ten be hoeve van de revalidatie van ge handicapte kinderen in Nederland en de overzeese rijksdelen. Voor ditzelfde doel zouden zij gaarne ook het bedrag besteed zien dat hun naast het persoonlijk hu welijkscadeau als nationaal ge schenk wordt aangeboden. Het bruidspaar heeft dit gisteren be kend gemaakt. De tekst van de be kendmaking luidt: „Wij willen op "deze dag, waarop onze bruidstijd aanvangt, na het aantekenen in Baarn en na de ont vangst die 's-Gravenhage ons be reidt, graag een blijk geven van de vreugde en de dankbaarheid die ons vervullen. Onze dank gaat uit naar al de genen, die persoonlijk of namens organisaties, instellingen, vereni gingen en andere groeperingen uit drukking hebben willen geven aan hun medeleven en hun gevoe lens. Daarnaast willen wij getuigen van onze persoonlijke vreugde cn ons geluk door zelf een bijdrage te geven voor een algemeen doel, Jat ons beider sympathie en belang stelling heeft. Wij zijn ons bij de keuze daarvan bewust geweest van de noden en behoeften, die overal ter wereld bestaan. Maar de bestemming die wij aan dit ons eigen persoonlijk geschenk ra wil len geven, hebben wij uitdrukkelijk willen vinden binnen het konink rijk. Wij weten dat er op het gebied van de revalidatie grote nood be staat en met name ten aanzien van de zorg voor het gehandicapte kind. Wij zouden daarom bij hev zoeken naar een onderwerp, waar op deze uitwisseling zich in het bijzonder zou kunnen richten, de zorg voor het gehandicapte kind in Suriname, de Antillen en in Neder land centraal willen stellen. Wij willen met deze gift onder- zijds trachten deze gedachte niet slechts uit te spreken, doch ook reeds een eerste uitvoering van ge zamenlijke hulp aan de gehandicap te jeugd hier en in de West te be vorderen. In dezelfde gedachtengang zou den wij gaarne het bedrag, dat ons naast het persoonlijk h»w«lijks- cadeau wordt aangeboden als na tionaal geschenk, voor deze doel stelling bestemd willen zien, waar door de stichting van revalidatie centra in Suriname en de Antillen mogelijk kan worden gemaakt. Tevens zou hierdoor ook steun kunnen worden verleend aan de ot - ganisaties, die op dit gebied in Ne derland reeds werkzaam zijn ten einde deze in de gelegenheid te stellen, hetzij door uitbreiding van hun instellingen en instituten, het zij door verruiming van hun oplei< ding aan bovenstaande gezamïn« lijke doelstelling zinvol mede W werken".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1