OVERZICHT TWEEDE KAMER OVER DE GEMISTE HERDENKINGSZEGEL Eerste Kamer keurt wetsontwerp arbeidsongeschiktheidsverzekering goed BEURSOVERZICHT Pagina 3 s- van de gang van zaken bij bet bedrijf: leven in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Viaanderen over 1965 Niet forceren Spijt Een half Jaar nodig sfe Nieuwe records stellen schaatskampioenschappeu in de schaduw OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Knelpunten Bed rijf s- pensioenen Advieskoersen buitenlands bankpapier Nieuwe invaliditeiisklasse Geen loongrens Hoge premie SCHADEVERGOEDING VOOR OESTERKWEKERS DE VEI JE ZEEUW Suikerwerkindr.strie Een bericht uit deze sector meldt dat als gevolg van personeelste kort en de stijgende loonkosten de eerste maanden van het jaar moeilijk waren. In de tweede helft van het jaar nam het per soneelsgebrek af. Een andeT bericht spreekt over kansen die voorbijgegaan zijn als gevolg van personeelstekort waardoor leveringen niet op tijd konden plaats vinden met an nulering van orders. Door de telkens verhoogde grondstofprijzen, die niet werden doorberekend, zit deze bedrijfs tak thans met geringe marges. Textielindustrie Een rapporteur deelt mede dat ondanks de ruime orderpositie de aflevering in het eerste half jaar niet vlot liep. De voorraden stegen sterk en men zag zich ge plaatst voor de vraag de produk- tie te verminderen of op voor raad draaien. Deze onderneming koos het laatste en zodoende kon het bedrijf het hele jaar op vol le capaciteit werken. Toen in de zomermaanden be kend werd dat de regering plan nen had tot het heffen van om zetbelasting op textiel kwam plotseling een zo grote stroom afroep-opdrachten binnen dat niet altijd aan de vraag kon wor den voldaan. Dit laat zich ver klaren als men bedenkt dat het produkt door afnemers verder bewerkt moet worden alvorens 't door de consument wordt ge kocht. Het resultaat was dat de voor raden kleiner zijn dan normaal. Nu de heffing op textiel een jaar is uitgesteld, vraagt men zich af hoe dit in de nabije toekomst zal doorwerken. De personeelsvoorziening werd moeilijker. T ricotage-industrie De berichten die uit deze tak van industrie zijn binnengekomen luiden imhet algemeen vrij gun stig,. hetgegn niet wil zeggen dat men geen problemen heeft. Zo blijft de aanwerving van ge schoold personeel moeilijk. De te voorzichtige inkooppoli- tiek van de grossiers in het be gin van het jaar heeft bij meer dere bedrijven een overvloed van najaarsbestellingen veroorzaakt, die binnen de gestelde termijn niet meer konden worden uitge voerd. De vraag ontwikkelt zich naar betere kwaliteiten. De klant vraagt meer naar duurzame pro- dukten en vrijetijdskleding. De loonsverhogingen en de ver hogingen van de sociale lasten zullen niet nalaten de resultaten ongunstig te beinvloeden. Een in West Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd bedrijf dat in 1965 met de produktie begon, ver wacht voor 1966 een sterke groei hetgeen zich zal manifesteren in uitbreiding van het machinepark en de personeelsbezetting. Tapijtindustrie Uit deze sector kwam een be richt binnen dat spreekt van een bevredigend jaar. Indien men over voldoende arbeidskrachten kon beschikken, zowel geschool de, geoefende als leerlingen, zou de omzet met het bestaande pro- duktiepark nog verhoogd kun nen worden. Vlasindustrie Een groot gedeelte van de grote vlasoogst 1964 moest in 1965 worden bewerkt. Het rendement en de kwaliteit waren slecht. In het voorjaar werd het strovlas bij de telers voor lage prijzen verkocht. De prijzen van vlaslint en lokken zijn het gehele jaar laag gebleven met een regelma tige afname. De prijzen van lijnzaad, kaf en lemen waren behoorlijk. De gro te oogst 1964 drukt nog steeds op de markt, vooral uit Frank rijk. De oogst 1965 was mooi gegroeid doch werd door vele regens tijdens de oogst weder om een slechte oogst. In 1964 werd in Nederland 32.500 ha vlas geteeld en in 1965 22.500 ha. De verwachting is dat in 1966 nog minder zal worden geteeld. De aktiviteiten van de spinne rijen en de verkoop van linnen zijn de laatste jaren niet vermin derd. Bij vermindering van de teelt in West-Europa wordt een verbetering van de prijzen ver wacht. Beetwortelsuikerindustrie De uitgezaaide oppervlakte bie ten bedroeg 91890 ha d.i. 15% meer dan het voorafgaande jaar. Reeds vroeg in maart werd een belangrijk aantal percelen inge zaaid. Nat weer in het midden van maart en later belemmerde de verdere uitzaai. Daarom moesten nog vele percelen in de tweede helft van april worden in gezaaid. In de daarop volgende maanden viel er veel regen. Het was duidelijk dat de hoge op brengst van 1964, t.w. circa 51 ton/ha, niet kop worden be haald en eerder aan een matige oogst gedacht moest worden. Men hoopte daardoor een ge deelte van de overschotsuiker uit de campagne '1964 in 1965-66 te kunnen benutten voor aan vulling van de binnenlandse con sumptie. Uiteindelijk was de kg-opbrerigst vooral door het mooie weer in oktober, beter dan optimisten durfden verwachten en bedroeg de landelijke opbrengst 3.740.000 ton, hetgeen neerkomt op een opbrengst van circa 41 ton per ha. Alleen de factor tijd is maatge vend geweest voor de beslissing van minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) om ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix geen speciale postzegel uit te ge ven. De minister heeft dit woens dag meegedeeld in antwoord op de mondelinge vragen van het liberale lid van de tweede kamer, de heer M. Visser. De minister deelde mee dat de centrale directie van de P.T.T. hem ap 28 september de vraag had voor gelegd of tot het uitgeven van een dergelijke zegel kon worden beslo ten. De minister wees erop, dat het ontwerpen en drukken van een ver antwoord uitgevoerde en verzorg de uitgifte ongeveer vier maanden vergt. Deze periode kan worden beperkt, maar dat zou gaan ten koste van de uitvoering. Minister Suurhoff wees erop dat de uitgifte van een speciale zegel uitvoerig overleg vergt, in dit ge val ook met de leden van het ko ninklijk huis. Hij zei dat. de tijds duur in dit geval niet geforceerd kon en mocht worden. De bewinds man wees erop dat op 28 septem ber de huwelijksdatum nog niet was vastgesteld en dat, zo al be sloten was tot uitgifte van een spe ciale zegel, de voorbereidingen daartoe enkele maanden eerder i moeten beginnen. Tenslotte wees de minister er op, dat de beantwoording van de reeds eerder in de tweede kamer gestelde vragen van zijn kant een improviserend karakter had gekre gen. Een en ander had aanleiding kunnen geven tot misverstand, waarover de minister zijn spijt be tuigde. Nadat de heer Visser enkele aan vullende vragen had gesteld, wer den ook vragen gesteld door de af gevaardigden Voogd (bp), Van Dijk en Geertsema (v.v.d.), Assmann (k.v.p.), Jongeling (g.v.p.) en Aan- tjes en Meulink (beiden a.r.). Bij de beantwoording van die aanvullende vragen wees minister Suurhoff er nogmaals op, dat in dit speciale geval het tijdstip van 28 september tot de huwelijksda tum zo kort was, dat in de nog res terende periode geen mogelijkheid meer bestond om een verantwoor de zegel te kunnen uitgeven. „Een speciale postzegel wordt niet in één dag vervaardigd, zo zei de minister, die erop wees dat voor de uitgifte van bijzondere postze gels een half jaar wordt gerekend. De minister merkte op dat tussen zijn uitlatingen op 8 februari in de tweede kamer en het perscommu niqué van zijn departement over de uitgifte van een huwelijkszegel geen tegenstelling bestaat. De Eerste Ned. Coop. Beetwor telsuikerfabriek en Raffinaderij te Sas van Gent meldt dat het gemiddelde van haar leveranciers circa 46 ton per hectare be droeg. Het suikergehalte der bieten be droeg 16,9%, hetgeen gezien de slechte zomer goed te noemen is. De tarra was de eerste weken laag en werd eerst later bij nat weer hoger. Het totaal gemid delde werd 20%. Het rooien geschiedde onder gunstige omstandigheden. Een vorstperiode in november be lemmerde het rooien maar door het op voorraad rooien waren er geen moeilijkheden om de ver werkingscapaciteit te handhaven. Problemen deden zich voor door dat extra blad, stro, stenen en andere ongerechtigheden werden meegeleverd. Deze ongerechtig heden veroorzaken slijtage op de bietenmessen en beinvloeden de verwerking nadelig. Het is van het grootste belang dat de telers hierop letten. De rendementen aan hoofd- en bijprodukten waren wederom gunstig. Er werden 191.500 ton bieten verwerkt tegen 210.000 ton in 1964. Deze leverden 28.800 ton sui ker op (1964 circa 31.000 ton). Zowel het vervoer per schip als per auto heeft een vlot verloop gehad. Er moest weer in belang rijke mate van de Westerschelde- veren gebruik worden gemaakt. Daar bovendien 90% van de eindprodukten over de Schelde moet is aanpassing aan de ver voersbehoefte een dringende eis. Men ziet dan ook verlangend uit naar een vaste oeververbin ding. De verhouding scheeps- en asaanvoer werd beïnvloed door het opheffen van enkele ontvangstplaatsen aan kleinere havens, hetgeen tot verdere ra tionalisatie heeft geleid. De ver houding was 58% as en 42% per schip. De specialisatie van de afzet van suiker in bulk breidde zich ver der uit. De speciale kwaliteit hiervoor is zeer gewild bij de in dustriële afnemers van dit be drijf. De afzet van kleinverpak- king in plastic verloor terrein ten gunste van die in papierverpak king. De afzet van gedroogde en nat te pulp verliep wederom vlot en de prijzen waren redelijk. De af zet van schuimaarde in Zeeland nam verder toe. De Zuid-Neder landse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom nam alle door dit be drijf geproduceerde melasse ter verwerking over. De samenwerking met de Coop. msêÊÊmmK^mÊmKsegm: Groen voederdrogerij Zeeuwsch- Viaanderen werd met voor beide betrokkenen gunstige resultaten uitgebreid. De in 1964 in bedrijf gestelde installaties in het suikerhuis werden met de ervaringen van dat jaar tijdens de afgelopen campagne op de meest efficiën te wijze benut. Ook de oliege- stookte stoomketel, die in 1964 slechts een klein gedeelte van de campagne in bedrijf was, droeg bij tot de goede resultaten. Een aantal in 1965 gebouwde in stallaties, waaronder nieuwe au tomatische filterpeisen, zijn van invloed geweest op de goede re sultaten. Voor 1966 kan een normale bïe- tentiitzaai worden verwacht. De hoeveelheid te produceren suiker zal uiteraard afhangen van de klimatologische omstandigheden. Gevreesd wordt dat ondanks de ook in de landbouw sterk geste gen kosten bij de vaststelling van de garantieprijs voor suiker niet met het kostenniveau rekening zal worden gehouden, zodat de marges dus zullen krimpen. Het kostenbesef zal in 1966 meer nog dan in vorige jaren de hoog ste prioriteit in het overheids- en ondernemersbeleid opeisen. De noodzaak hiertoe is even eens gelegen in het feit dat de buitenlandse concurrentie steeds heviger wordt. (wordt vervolgd) IJZIG ISOLEMENT De toestand voor de scheepvaart in de Oostzee is uitermate slecht. Vele schepen hebben het tegen de dikke ijsmassa's moeten af leggen en konden slechts met hulp van ijsbrekers worden ont zet. Deze foto werd gemaakt vanaf de brug van een Zweedse ijsbreker, die drie ingevroren schepen komt verlossen uit hun ijzig isolement. (Adv.) Heel Nederland ktilit met span ning uit naar de ivereldschaats- kampioenscliappen en Iedereen hoopt natuurlijk dat onze rijders de lauwerkrans zullen veroveren. Inmiddels worden er in ons land dagelijks records gebroken op tal van plaatsen waar kampioenen hun prestaties overtuigend bewij zen voor een geestdriftig publiek, dat van de ene verbazing in de andere valt: op de markt. In dit grootste en gezelligste koopcen trum zfln marktkoopman en straathandelaar de „kampioenen der lage prijzen" en steeds weer zien zij kans het voordeel-record op hun naam te houden. Het pu bliek profiteert volop van hun gunstige Inkoop en hun geringe Kosten. Wie op de markt koopt, gaat dan ook niet over één nacht ijs. Die weet dat kwaliteitsartike len daar tegen record-lage prijzen te koop zfln, want DRAAGBARE VERKEERSTOREN Burbank (Calif omië): Enkele dagen geleden verwoestte een brand de verkeerstoren op het vliegveld bij Burbank (zie ach tergrond). De Amerikaanse rijks luchtvaartdienst stelde onrjiid- dellijk een „draagbare" ver keerstoren ter beschikking om het luchtverkeer normaal door gang te laten vinden. Geld voor India „bijeen gegeten" In tegenstelling tot de Rheden- se schooljeugd die door minder te eten geld spaarde, hebben de leerlingen van een lagere school te Doetinchem hun ouders „de oren van het hoofd gegeten" ten behoeve van hongerend India. Op die manier „aten" 225 kin deren een bedrag bijeen van ƒ450. Dinsdag hadden deze kinderen gezorgd voor een abnormaal grote eetlust. De hoeveelheid ge consumeerd voedsel werd zorg vuldig aangetekend, want de be doeling was dat de waarde er van zou worden beschikbaar ge steld ten behoeve van de hon gerende bevolking van India. PHILIPS ZWAK De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren nau welijks prijshoudend tot zwak geweest. IXt laatste gold alleen voor Philips, welk fonds daalde van 125.10 tot 124.60 tegen dins dag 127.20 als gemiddelde slot- prijs van de laatste tape. 's Mor gens was in Philips dalend ge daan 126 tot 124.80. Dit fonds moest wat Amerikaans aanbod verwerken hetgeen alleen ge schiedde op het sterk verlaagde niveau. Hierbij moet worden aan getekend dat Philips dinsdag in Wallstreet Kon. Olie en K.L.M. anderhalve dollar lager sloten. Op Kon. Olie had de la gere koers op de Newyorkse beurs in Amsterdam geen in vloed. Voor de olie-aandelen werd 161.50 betaald na een opening op 161.10. Unilever, A.K.U., Hoog ovens en K.U.M. gaven weinig verandering te zien. Unilever zal op 22 februari nabeurs de voor lopige cijfers over 1965 bekend maken. Kon. Olie blijft goed in de markt liggen, hoofdzakelijk door vraag van het publiek en institu tionele beleggers. De abritage in Amsterdam is van mening dat de winstcijfers over 1965 van de Kon./Shellgroep boven de ver wachtingen zullen uitkomen. De scheepvaartsector gaf frac- tionele koersverschillen te zien met weinig zaken. In de lokale afdelingen liggen aandelen Bols de laatste tijd vast in de markt De koers van dins dag op 240 komt overeen met 1200 procent op de oude omreke ningsbasis. Vooral in december is de omzet in gedistilleerd sterk ge stegen in verband met de accijns verhoging. Hiervan moet Bols, al dus de beurs, hebben geprofi teerd. Aandelen Antilliaanse Brouwerij kregen een hogere ad- vieskoers op de dividenidverho- ging tot 11 (10%) procent. De di videndverhoging van de Bataafse Aannemingsmaatschappij tot 18 (16) procent was niet van invloed op de koers van de aandelen B.A.M. De beurs toonde belang stelling voor de mededelingen van de E.M.S. in de 's morgens gehou den buitengewone vergadering. EJrlB. werd hoger geadviseerd, 's Morgens werd in dit fonds ge daan 205 tot 210 tegen dinsdag 201% alofficiële koers. De eerste kamer heeft het wetsontwerp op de arbeidsonge schiktheidsverzekering: aangeno men. Het ontwerv beoogt een algemene verzekering tot stand te brengen ter vervanging van de wettelijke verzekering bii langdurige arbeidsongeschiktheid Hiertoe worden ook de ziekte wet en de organisatiewet sociale verzekering aangepast. De ver zekering heeft betrekking op de loontrekkenden. Over de vraag of het wense lijk is in deze verzekering ook de zelfstandigen te betrekken heeft de minister in 1962 advies gevraagd aan de S.E.R. Deze raad heeft in positieve zin ge antwoord. De heren Louwes (vvd) en Stokman (kvp) had den hierop aangedrongen. Minister Veldkamp zegde toe alles op alles te zullen zetten om de nieuwe wet op 1 januari a.s. tot uitvoering te brengen. Op langere termijn wil de mi nister van sociale zaken komen tot verdere unificatie van volks verzekeringswetgeving enerzijds en werknemersverzekeringswet geving anderzijds. Knelpunten ziet hij hierbij met betrekking tot de kinderbijslag verzekering. Op dit terrein be staan thans nog naast elkaar de algem. kinderbijslagwet, de kin derbijslagwet kleine zelfstandi gen en de kinderbijslagwet voor loontrekkenden. De beide eer ste zullen, wanneer de kamer met een daartoe strekkend voor stel akkoord gaat, geheel uit de algemene middelen worden ge financierd en de laatste uit pre mies. Daarnaast bestaat een samenhang tussen kinderbijslag en kinderaftrek. De bewindsman voelt niet voor afschaffing van de kinderbijslag, die dan in de kinderaftrek zou moeten worden verwerkt omdat er tal van kin derrijke gezinnen zijn, die wei- of geen belasting betalen. Een tweede knelpunt betreft de samenhang tussen de wacht- De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.1110.21 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.343.39 Belgische frank (100) 7.18—7.23 Franse frank (100) 73.40—74.20 Duitse mark (100) 89.9590.45 Zwitserse fr .(100) 83.4083.90 Zweedse kr. (100) 69.6070.60 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.20—51.20 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.99—14.09 Portugese escudo (100) 12.571/!—12.72Vs Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.94—6.09 Beursindices (1953 100) 14/2 15/2 16/2 Int. ocnc. 501.8 500.3 497.7 Industrie 318.8 317.8 317.1 Scheepvaart 135.3 134.4 135.5 Banken 181.6 181.2 179.2 Handel, enz. 166.9 167.0 166.7 Algemeen 355.1 354.3 353.0 Nabeurskoersei A.K.U.: (366.75) Hoogovens: (452.00) Kon. Olie: 160.70—161.50 (161.40) Philips: 124.50—124.90 (124.90) U nil ver: 113.50—113.80 (114.00) K-L.M.I (352.00), geldverzekering, de werkloos heidsvoorziening, de werkloos heidsverzekering en de arbeids voorzieningswetgeving. In de der de plaats komt de problematiek van de bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen. Wat dit betreft acht minister Veldkamp een voorziening op een hoogte van 60 a 70 procent van het laatstverdiende inkomen bevre digend. Dit niveau wordt thans meestal nog niet bereikt. Op zeer lange termijn staat de bewindsman als afronding van het sociaal verzekerings- beleid een alomvattend sociaal wetboek voor ogen. Ovct het vraagstuk van de af vloeiing van personeel van de sociale verzekeringsbank en de raden van arbeid dat bij invoe ring van de nieuwe sociale wet geving overcompleet zal raken, is een regeling getroffen. Tot slot deelde minister Veld kamp mee, dat de interimwet voor invaliditeitsrentetrekkers met een nieuwe klasse zal wor den uitgebreid. Het ligt in de be doeling, dat met ingang van 1 juli een klasse van 45 tot 55 pro cent zal worden ingevoerd. Het nieuwe wetsontwerp ar- beidsongeschiktheidsverzekering kent geen loongrens. Recht op uitkering bestaat, wanneer de arbeidsongeschiktheid onafgebro ken 52 weken heeft geduurd. In de praktijk zal het niet meer nodig zijn na te gaan of de ar beidsongeschiktheid al dan niet een gevolg is van een bedrijfs ongeval. De uitkering zal afhan kelijk zijn van de arbeidsonge schiktheid en van het door de ver zekerde verdiende loon. De verzekerde verdiende loon. De in beginsel bij de ziekenfonds verzekering worden onderge bracht. Evenals bij de A.O.W., A.W.W. en A.K.W. het geval is zijn de uitkeringen welvaartsvast. De verzekering zal worden uit- voerd door de bedrijfsverenigin gen. Deze zullen dienen over te gaan tot oprichting van een gemeenschappelijke medische dienst. Naar verwacht wordt zal de totale premie voor de ver plichte ziekengeldverzekering en arbeidsongeschiktheidsverzeke ring rond 10,8 procent bedragen, namelijk 7 procent voor de ver plichte ziekengeldverzekering en 3,8 procent voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering. De Tweede Kamer is woens dag akkoord gegaan met een (enigszins gewijzigd) ontwerp van wet, waardoor het mogelijk wordt, dat van overheidswege schadevergoeding wordt toege kend aan oesterkwekers. De vergoedingsmaatstaf voor door vorst verloren gegane oes- tervoorraden zal worden vastge steld op 60 procent tot een be drag van ten hoogste 50.000 en op 50 procent voor de daarboven liggende bedragen. In het oor- spronkeliike wetsontwerp werd voorgesteld deze maatstaf te stellen op 50 procent. Het amen dement-Kolfschoten (k.v.p.) werd zonc_r hoofdelijke stem ming aanjenomen. Het amende- ment-VarT der Peyl (c.h.) om deze vergoedingsmaatstaf te brengen op 70 procent werd ver worpen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3