Chinese dokters lichtten Adit in over Soekarno's toestand Rerïnies|| DE «SOUTH AMERICA» IS VERLOREN Opschudding in de rechtszaal TWEE GROTE AMERIKAANSE OPERATIES IN VIETNAM BEËINDIGD Eerste hospitaalschip gearriveerd MENINGSVERSCHIL OVER ARBEIDSTIJDVERKORTING IN STICHTING VAN DE ARBEID HET WEES DONDERDAG 17 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6630 Oentoeng stroman Chinese wapens Brief van Njono Arrestaties in Djakarta Gewonden per helikopter vervoerd Nationaal geschenk wordt 5 maart aangeboden Ontploffing in Wesfcfuitse mijn Niets nieuws JAPANSE TANKER IN BRAND HET ZOEKEN NAAR VERMIST KERNWAPEN HERVAT Bioscoop BENZINE VOOR RHODESIE Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Fratvkering bij abonaetnents TERMEUZEN Direetear-Hoofdredaetenr: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mn» 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Alarmerende berichten uit de eerste hand over de gezondheids toestand van president Soekarno welke de leider van de Indonesi sche communistische partij, Aidit, van Chinese dokters van de pre sident te horen kreeg', brachten Aidit er toe „als eerste te hande len", aldus heeft de communist Peris Pardede, één der zes getui gen a charge in het proces tegen tie voormalige vakbondsleider Njono verklaard. Pardede, adspirant-lid van het politieke bureau van de commu nistische partij, zei woensdag, de tweede dag van zijn verhoor voor het speciale militaire tribu naal te Djakarta, dat Aidit de Chinese dokters had ontmoet toen hij in augustus 1965 van 'n buitenlandse reis naar Djakarta terugkeerde. De dokters zeiden hem dat er slechts twee moge lijkheden waren, een plotselinge dood van Soekarno of algehele verlamming. Volgens Pardede had de chef van Soebandrio's inlichtingen dienst, brigade-generaal Soetarto, Aidit op de hoogte gesteld van het beweerde bestaan van een „raad van generaals" die het regime van Soekarno omver wil de werpen. Dit had Aidit er toe gebracht door te zetten om de „raad van generaals" uit te scha kelen. Dinsdag zei Pardede voor het tribunaal dat It.-kolonel Oentoeng. fels leider van de staatsgreep slechts een stroman was geweest. Hij ontkende dat het politieke Bureau van de communistische partij tot de staatsgreep had aan gezet en zei dat er iemand anders achter moest hebben gezeten, (Adv.) Brandend maagiuyr? helpen direkt! **llf hetgeen enige opschudding in de rechtszaal verwekte. In verscheidene bladen werd gisteren opgemerkt dat Njono en enkele getuigen tot nog toe had den geprobeerd de communisti sche partij van verantwoordelijk heid voor 'de staatsgreep vrij te pleiten. Bij de verdere verhoren tegen de voormalige vakbondsleider Njono hebben gisteren enige klei nere communisten getuigd dat zij van Njonjo order hadden ge kregen mee te helpen aan de staatsgreep „om de Indonesische revolutie te redden". De getuigen zeiden vuurwa penen van Chinese oorsprong te herkennen als wapens die door officieren van de Indonesische luchtmacht aan helpers van de staatsgreep waren uitgereikt. Njono had getuigen ook in structies gegeven om b.v. het ra diostation van Djakarta, het te legraafkantoor, de telefooncen trale, de elektriciteitsfabriek e.d. op de dag van de staatsgreep over te nemen. Er werd een brief voorgelezen van Njono aan de „Harian Rak jat" (het dagblad van de comm. partij), waarin order werd gege ven tot het afdrukken van een mededeling van de „revolutionai re raad" die de regering had moe ten vervangen. Volgens die in structie moest de raad „van harte verwelkomd" worden en de op lage van het blad na overname van de macht vergroot wol-den. De brief bevatte verder instruc ties voor het officiële persbureau Antara. Het blad „Harian Rakjat" hield spoedig na de mislukte staatsgreep op te verschijnen. Er is een niet nader genoemd aantal personen gearresteerd we gens het drukken en verspreiden van pamfletten tegen president Soekarno, aldus heeft de politie chef Soebroto Woensdag in Dja karta meegedeeld. De drukkerij - installatie die voor het vervaar digen van de pamfletten was ge bruikt, was in beslag genomen. Bij gevechten in Zuid-Vietnam zijn vorige week 91 Amerikaanse militairen en 249 Ziiïn Vietname se soldaten gedood, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder mee gedeeld. Er werden die week ruim 400 Amerikanen gewond In dezelfde week verloor de vief- cong 625 man aan doden. Twee van de grootste Ameri kaanse operaties van dit jaar zijn beëindigd. De 25ste Amerikaanse divisie voltooide een zuiverings- openatie juist ten noordwesten van Saigon. Hier werden 47 tun nels van de vietcong vernietigd. Niet ver van het operatiegebied van de 25ste 'divisie voltooide de eerste infanteriedivisie een zul- veringsoperatie. Tijdens de elf dagen dat de actie duurde werden 24 verlaten vietcong-kampen ver nield, 773 rivierboten tot zinken gebracht alsmede enkele vracht wagens, radio-installaties en voorraden vernietigd. Bij de grote gecombineerde ac ties in het noordoosten hebben Amerikaanse en Koreaanse troe pen een munitie-opslagplaats ge vonden. Ter hoogte van Tsjoe Lai is Op 5 maart zal het comité voor het nationaal geschenk het ca deau aanbieden aan H. K. H. prinses Beatrix en de beer Von Amsberg. Daarnaast zullen op zaterdag 19 en zaterdag 26 februari op paleis Soestdijk geschenken wor den aangeboden door deputaties namens colleges, verenigingen, instellingen en groeperingen, voor zover deze dit reeds vroeg tijdig hebben aangevraagd. In verband met de beschik bare tijd kan slechts een beperkt aantal deputaties worden ont vangen. Individuele gevers die nen hun geschenk aan prinses Beatrix en de heer Von Ams berg toe te zenden. Een mijngasontploffing in de steenkolenmijn nabij Kamp-Linr- fort (Nederrijn) in West-Duitsland heeft woensdag vijf mijnwerkers het leven gekost. Volgens de eerste berichten worden 12 arbeiders ver mist. Het ongeluk vond plaats op een diepte van 700 meter in de schacht President I van de Rossenraymijn van Kamp-Lintfort nabij Duisburg, die eigendom is van het Krupp- concem. Een woordvoerder van de maat schappij deelde mee dat het onge luk om precies twaalf uur 's mid dags was gebeurd. Hij noemde het theoretisch mogelijk dat de ver miste mannen nog in leven zijn. De oorzaak van de ontploffing was nog niet bekend, zo zei hij. Reddingsploegen maakten on middellijk een aanvang zich een weg te banen naar de plaats, waar men vermoedde dat de vermiste mijnwerkers zich bevonden. Men deelde mee dat een groot deel van de galerij was ingestort, waardoor de enige vluchtweg werd afgesneden. De Tedders dachten twee dagen nodig te hebben om het afgesneden deel van de galerij te bereiken. Drie van de 20 in de mijngang werkzame mijmvj-kers wisten te ontkomen voordat fiet plafond naar beneden kwam. Tweehonderdzesen dertig arbeiders die in andere delen van de mijn aan het werk waren werden direct na de ramp boven gronds gebracht. woensdag Amerikaanse hospi taalschip „Repose" gearriveerd. Gewonde militairen worden per helikopter naar het schip dat is uitgerust met de modernste medi sche instrumenten, overgebracht Het is de eerste maal sinds de oorlog in Korea dat de Verenigde Staten gebruik maken van een hospitaalschip voor de verzorging van gewonden. Om twee uur woensdagmiddag is het bestuur van de stichting van de arbeid in Den Haag bijeenge komen om op verzoek van en met het college van Tijksbemiddelaars van gedachten te wisselen over zes collectieve arbeidsovereenkomsten, die in aanmerking komen voor on- verbindendverklaring door de mi nister van sociale zaken. Voorafgaande aan deze vergade ring hebben zowel de raad van be stuur in arbeidszaken van negen centrale organisaties van werkge vers, middenstand en landbouw als het overlegorgaan van de drie vakventralen afzonderlijk verga derd. De South America" is reddeloos verloren! De kans om het Liberiaanse vrachtschip „South America" dat sinds vrijdagmorgen brandend voor Hoek van Holland aan de grond zit, nog te kunnen redden is voorgoed verkeken. De drie slepers van L. Smit en Co, de „Maasbank", de „Schouwen- bank" en de „Steenbank", zjjn naar de Hoek teruggekeerd. Eén van de slepers zal iedere dag nog een kijkje gaan nemen bij het verlaten schip dat nog steeds brandt, Dir lag zijn de drie slepers nog iiveïig aan het blussen ge weest, maar allengs Week dat deze aktiviteiten geen zin meer hadden. Daar de huidplaten van de bejaarde liberty op vele plaatsen waren opengebarsten door de enorme hitte, had blus sen geen enkele zin. Het water dat met vele stralen in de bran dende ruimen van de „South America" werd gesmeten, stroomde onmiddellijk door de scheuren weer naar buiten. De rijkswaterstaat zal beslis sen wat er met de „South Ame rica" moet gebeuren. Deskundigen van de rijkswa terstaat en van L. Smit en Co hebben woensdagmiddag een kijkje genomen bij de 19 jaar oude libertyboot, maar de ge weldige rookontwikkeling aan boord en de meters hoge vlam men maakten het onmogelijk een juist beeld te krijgen van de om vang van de schade. De aard van die schade is be palend voor de toekomst van het schip. Komt men tot de conclu sie, dat de vismeelbranden aan boord van de Liberiaan ramp spoedig zijn, dan zal het schip onder de „wrakkenwet" vallen, wat betekent dat het ter plaatse moet worden gesloopt. Het kan echter nog wel enige tijd duren vóórdat men tot een beslissing is gekomen. Woensdag is op een scheeps werf in Nagoya (Japan) een splinternieuwe tanker van 33.800 ton in brand gevlogen. Van het op dat moment aan boord werk zame werfpersoneel kwamen 15 mannen in de vlammen en rook om. De tanker was eind decern ber te water gelaten en zou eind februari aan de Japan Line wor den afgeleverd. De vergadering van het stich tingsbestuur heeft tot vijf uur ge duurd. Er is gesproken over de centrale loonpolitieke elementen Het zoeken naar het bij de Spaanse kust vermiste Ameri kaanse kernwapen is woensdag na een onderbreking van een dag hervat. Waargenomen is dat de kleine duikboot „Aluminaut" daar weer opereert. Hiermee schijnen de geruchten volgens welke de bom zou zijn gevonden, ontzenuwd. Vier van de zes schepen van Task Force 65, die dinsdag uit het gebied waren weggevaren, waren woensdag weer ter hoog te van Palomares te zien. Amerikaanse autoriteiten zei den, dat geruchten volgens wel ke de „zwarte doos" in de net ten van een visser was gevon den, van elke grond waren ont bloot. De zogenaamde „zwarte dozen" bevatten een geheime elektronische code ter beveili ging van de door vliegtuigen vervoerde kernbommen. In Almeria doen de meest tegenstrijdige geruchten de ron de over het zoeken naar de wa terstofbom die op 17 januari verloren is gegaan. Dinsdag heerste er op het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrach ten grote bedrijvigheid. Er werd een parkeerplaats voor vracht wagens aangelegd en een weg naar Puerto Ray. Bovendien werd er een bioseoop voor de manschappen Ingericht, waaruit men opmaakt dat het zoeken nog enige tijd zal worden voortgezet. over de gevarenzone voor c.a o.'s en over het vraagstuk georgani- seerden/ongeorganiseerden. Wat het laatstgenoemde vraag stuk aangaat zei ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter der stichting, tegen journalisten: „Het is niet nodig dat u uw eren spitst; er is niets nieuws uitgekomen". Ten aanzien van de zes c.a.o.'s is gebleken dat voor de geuite vrees voor het standpunt van het college over deze zes c.a.o.'s nog geen reden is. Wat de loonpolitieke elementen betreft is bevestigd wat vorige week al was overeengekomen voor gelijke beloning van mannen en vrouwen in zg. gemengde en niet- gemengde functies en voor de loon indexeringsclausules. Het verschil van inzicht over een verdere ar beidstijdverkorting is blijven be staan. Bijna 320.000 liter benzine en olie uit Zuid-Afrika en Mozam bique worden dagelijks naar Rhodesië vervoerd, aldus meldt de „Rand Daily Mail" van Johan nesburg. Deze hoeveelheid voor ziet. volgens het blad nagenoeg in de Rhodesische behoeften, die op 380.000 liter per dag worden geschat. VERJAARDAG PRINSES CHRISTINA H. K. H. prinses Christina viert a.s. vrijdag 18 februari haar 19de verjaardag. (Foto Max Koot.) VAN ACKER INFORMATEUR Brussel: De Belgische socialisten leider en voormalig minister president Achille van Acker (61 jaar) heeft een informatieop dracht van koning Boudeunjii aanvaard. IETS KOUDER Het ziet er naar uit dat het komende etmaal in de luchtdruk verdeling niet veel verandering zal komen. De wind, die woens dag tot matig en plaatselijk tot vrij krachtig uit het oosten aan wakkerde, zal nog iets naar het noord-ootsen krimpen. Met deze wind wordt lucht uit noord-Duits- land aangevoerd. Daar het noor den van Duitsland ook met een laag sneeuw is bedekt, is deze lucht nog iets kouder dan de lucht die de laatste dagen boven ons land aanwezig was. De temperaturen zullen dan ook in het algemeen iets lager blijven dan woensdag, toen het in zuid-Limburg nog zelfs vijf gra den Celsius werd. In het noorden van het land zal de temperatuur niet boven het Febr. 17 7.52 17.57 7.07 14.26 IS 7.90 17.59 7.40 15.34 19 7.48 18.01 8.05 16.44 120 7.46 1&02 834 17.54 vriespunt komen, terwijl elders tempenaturen om het vriespunt zijn te verwachten Evenals woensdag zullen wol kenvelden afgewisseld door op klaringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend matige wind Overwegend matige noordoos telijke wind. In het noorden van het land lichte vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 17 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 11.59 1231 Temeuzen 0.34 12.56 Hansweert 1.14 1.36 Walsoorden 1.24 1.46 VRIJDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.49 1.08 Terneuzen 134 1.43 Hansweert Walsoorden 2.04 233 V 1 v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1