Oud-premier Van Acker informateur in Belgische regeringscrisis Het proces tegen de vroegere vakbondsleider Njono Geen operaties met kernbommen tegen Noord-Vietnam BEKENTENISSEN HERROEPEN Bestond er een „raad van generaals" HET WEER CHINEZEN VALLEN ONDER ZUIBVIETNAMESE DIENSTPLICHT GROOTSCHEEPSE HULP AAN ACTIE „ETEN VOOR INDIA" Radio-uitzending nit Axel HA WEIGERING VAN LIBERALE LEIBER RADIO DE KOOK Reconstructie Speciale volmachten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Aidit de militaire leider Gruwelijke moord Soekarno was gewaarschuwd Alternatieven Leugenaar Zware vietcong verliezen Mijnontpfoffing Patrouilleboot tot zinken gebracht De Chinese inwoners van Zuid-Vietnam Razzia's Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No, 6629 Uitgeefster N.V. v/h Firma P- J. van do Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mni 10 ct; minimum p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koning Boudewijn heeft gisterochtend Kamervoor zitter en oud-premier A. van Acker belast met een informatieopdracht. Achillp van Acker heeft na de oorlog een grote rol gespeeld in de Belgische politiek. Hij was het ook die het initiatief nam tot be ëindiging van de socialistische stakingen tegen de „eenheids- wet" van het katholiek-liberale kabinet van prof. Eyskens in de winter van 1960-1961 en tot de vorming van het katholiek- socialistische kabinet van Le- fèvre-Spaak. Zijn eerste ministersporte- feuille kreeg hij in 1944 in het eerste na-oorlogse Beligsehe ka binet. In 1945 vormde hij een regering van nationale eenheid, die slechts een kort leven was beschoren. Dat gold ook voor het socialistische kabinet Spaak- Van Acker van 1946 en de drie- partijenregering en de twee ka binetten-Spaak, die elkaar op volgden en waarvan Van Acker deel uitmaakte. Deze vormde in 1954 een so- cialistisch-liberaal coalitiekabi net, dat ruim vier jaar stand hield. De voorzitter van de Belgische (liberale) partij voor vrijheid en vooruitgang, O. Vanaudenhove, heeft maandagavond een infor- Koninklijke gift aan aktie „Eten voor India" Koningin Juliana en prins Bernhard hebben dezer dagen sen bedrag geschonken aan de iktie „Eten voor India". (AdV.Ï TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 GRATIE BIJ HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX Het ligt in de bedoeling naar aanleiding van het huwafijk van prinses Beatrix op 10 maart 1966 op een beperkte schaal gratiebe- toon te bevorderen, dat na publi- katie in het staatsblad op 10 maart zal ingaan. Deze gratiever lening heeft met bepaalde uitzon deringen betrekking op tijdelijke vrijheidsstraffen en geldboeten. Het gaat om feiten, gepleegd vóór 1 januari 1966. Het ministerie van justitie voegt hieraan toe, dat dit dezer dagen voorlopig aan het open baar ministerie'ter kennis is ge bracht, opdat in het kader van het 'door de parketten te voeren executiebeleid de nodige soepel heid wordt betracht teneinde zo veel mogelijk te voorkomen, dat er ongelijkheid ontstaat. matie-opdracht van koning Bou dewijn geweigerd. De vorst deed het verzoek aan de liberale lei der om een uitweg uit de kabi netscrisis te vinden, nadat hij een twintigtal politici had ge raadpleegd. De weigering van Vanauden hove heeft in Brussel de mening versterkt, dat een reconstructie van de katholiek-socialistische coalitie na het aftreden van Har mei vooralsnog de meest voor de hand liggende oplossing van de crisis is. Kamervoorzitter Van Acker heeft dinsdag verklaard dat de huidige situatie geen lange re geringscrisis gedoogt en dat de moeilijkheden zo sitelmogelijk moeten worden opgelost. Aan het einde van de eerste dag van zijn besprekingen ver klaarde hij op een persconferen tie in Brussel, dat geen enkele regering de bestaande vraag stukken kan oplossen zonder dat zij speciale volmachten verkrijgt. De heer Van Acker begon di- rekt met zijn politieke overleg, nadat de koning hem met een informatieopdracht had belast. Hij ontmoette daarbij niet alleen de voorzitter van de senaat, de aftredende premier en enkele ministers uit het demissionaire kabinet, maar ook de voorzitters van de drie nationale partijen: de katholieke, de socialistische en de liberale. Hoewel de alge mene mening blijft, dat zal wor den gestreefd naar een recon structie van de aftredende rooms-rode coalitie, werd daar over dinsdag geen enkele ver klaring in bevestigende zin af gelegd. PRINSES BEATRIX EN CLAUS VON AMSBERG Met het oog op de ondertrouw van H. K. H. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op donderdag 17 februari a.s. werd deze foto gemaakt door Mar Koot. (Foto M. Koot.) IR. DAMME OVERLEDEN dag op 89—jarige leeftijd overle den dr. ir. M. H. Damrne, oud-di recteur-generaal van de P.T.T. IETS MEER WIND Nabij de Golf van Biskaje is hoven de oceaan een zeer diepe depressie tot ontwikkeling geko men. Deze depressie veroorzaakt flinke luchtdrukdalingen boven zuid-west Frankrijk en het Ibe risch schiereiland. Dit heeft tot gevolg dat de oostelijke wind vandaag geleidelijk verder zal toenemen tot matig of vrij krach tig. Met deze wind wordt iets drogere lucht uit 'Duitsland aan gevoerd, waardoor enkele opkla ringen zullen voorkomen. Daar de temperatuurverschillen in Duitsland van vrijwel dezelfde orde zijn als bij ons, zullen de temperaturen na een iets koude re nacht weer tot vrijwel dezelfde waarden oplopen als dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Droog weer en enkele opklarin gen. Tot matig of vrij_ krachtig toenemende oostelijke wind. Lich te vorst tot temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 16 FEBRUARI v.m n.m. P-reskens 11.20 11.54 Terneuzen 11.56 'fïansweert "-36 Walsoorden 0.39 DONDERDAG 17 FEBRUARI BrPskens T -nizen T .veert .soorden v.m. 11.59 0.34 1.14 1.24 Febr. 16 .1.7 18 7.54 7.52 1*0 17.55 17.57 11*0 6.24 7.07 uo Tijdens de maandagavondzitting van het proces tegen de voormalige voorzitter van het Indonesische vakverbond Njono heeft deze bij zonderheden verteld over de bij eenkomsten van het politieke bu reau van de partij, waar de voor zitter, Aidit, het initiatief had ge nomen tot de vorming van een „30- septembeweging", toen bekend on der de naam revolutionaire raad. De eerste vergadering was half juli gehouden. Aidit had toen in lichtingen verstrekt over de slech te gezondheidstoestand van Soe- karno en plannen van een raad van generaals om de macht in handen te nemen. Volgens Aidit waren er echter verscheidene officieren die een mogelijkheid zochten de plannen van de generaals te verijdelen. Om streeks eind juli', zo vervolgde de in blauw hemd geklede veertig jarige vakbondsleider, werd een tweede bijeenkomst gehouden, waarop men de militaire kracht van de Indonesische strijdkrachten besprak, alsmede de politieke as pecten van de revolutionaire raad, die in de plaats moest komen van het honderd leden tellende kabinet. De derde vergadering werd op 28 augustus gehouden, nog geen vijf weken vóór de staatsgreep. De bedoeling van deze bijeenkomst was de plannen in definitieve vorm te gieten en de taken te verdelen. Militaire vraagstukken zouden door Aidit worden behandeld, terwijl po litieke kwesties zoals de samen stelling van de revolutionaire raad in handen werden gelegd van zijn medewerkers Soedisman (secreta ris van het politbureau) en Njoto die tweede vice-voorzitter van de P.K.I. was en als de partijtheoreti cus werd beschouwd. Soedisman zou uit gevangenschap zijn ont snapt. 13.25 Njono, de vakbondsleider, kreeg 14.26 de taak toegewezen voor reserve- 15,31 tosfiea t« zorgen. 0.30 1.34 1.42 n.m. 12.21 12.56 1.36 1.46 De voormalige Sobsileider zei herhaaldelijk, dat op deze derde bijeenkomst besloten was presi dent Soekamo over het bestaan van een „raad van generaals" in te lichten. Het politieke bureau be schouwde de politieke aspecten van de operatie als veel belang rijker dan de militaire. Men had daarom besloten de president te verzoeken preventieve maatregelen te nemen en vervol gens zijn instructies af te wachten. Op een vraag o? Njono het be staan van een raad van generaals zou kunnen bewijzen antwoordde deze: „Er is geen bewijs". Hij zei dat zijn verklaringen waren geba seerd op inlichtingen van Aidit, in wie hij het volste vertrouwen stel de. De beklaagde gaf toe dat hij de secretaris-generaal van de com munistische jeugdorganisatie „Pe- moeda Rakjat", Soekatno, opdracht had gegeven tienduizend jongeren naar het communistische oplei dingskamp in Lohang Boeaja hij een luchtmachtbasis ten zuiden van Djakarta te zenden, waar zij een militaire opleiding zouden krijgen. (Dit kamp was op de dag van de staatsgreep het toneel van de gru welijke moord op zes generaals, gepleegd door jongens en meisjes van de communistische jeugdbewe ging.) De bedoeling van deze opleiding was volgens Njono steun te ver lenen aan officieren die niet mee wilden doen aan de staatsgreep van de raad van generaals. Een lid van het centrale comité van de communistische partij, Par- dede, die als getuige a décharge werd gehoord, verklaarde dat Soe karno was gewaarschuwd dat er een militaire staatsgreep op han den was. Ook hij zei, dat de com munisten hadden besloten tot actie over te gaan om deze staatsgreep te verijdelen. Volgens Pardede had Aidit op de vergadering van 28 augustus gezegd dat hij de presi dent en de minister van buiten landse zaken, Soebandrio, een ge documenteerd rapport over het plan van de raad van generaals had verstrekt. Deze wilden namelijk tot actie overgaan omdat Soekarno te ziek was en om' de communisten uit te schakelen. „Wij zijn niet van plan ten aan zien van Noord-Vietnam militai re operaties uit te voeren die het gebruik van kernwapens zouden vereisen dan wel wenselijk zou den maken", zo heeft de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, voor de senaatscom missie voor de strijdkrachten ge zegd. McNamara voegde er aan toe dat niet zou worden getracht de oorlog uit te breiden door te po gen de regering in Hanoi te „ver nietigen". Uit verhoren van leden van de vietcong en Noord-Vietnamezen was gebleken dat de toegenomen Amerikaanse activiteit zowel door de grond- als door de lucht strijdkrachten van invloed was op het moreel en de gevechtswaarde van de vietcong. Inmiddels publiceerden acht li berale congresleden dinsdag een rapport waarin de voortgezette ij Njono had daarvóór de bekente nissen die hij na zijn aanhouding heeft afgelegd, herroepen, zeggend dat zij onwaar zijn. Aan de presi dent van het tribunaal, luitenant- kolonel Ali, ontlokte dit de opmer king dat Njono een leugenaar was. Njono verklaarde dat de sfeer bij het vooronderzoek was verduisterd door communistenvrees. Hij had zich niet aan de instruc ties gehouden, maar meegedaan aan de staatsgreep. Hij had gere belleerd tegen de P.K.I., maar niet tegen de staat. Eerder is van overheidswege ge meld, dat Njono na zijn aanhouding op 2 oktober had bekend dat hij was aangewezen het district Dja karta over te nemen met de hulp van tweeduizend bewapende com munistische jongeren. Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam niet in het belang van de Verenigde Staten worden genoemd. Ook congresleden die onla"ngs 'n onofficiële studiegroep voor het Vietnamese probleem vormden, meenden dat de Amerikaanse troepen in Vietnam niet verder dienen te worden uitgebreid. „Er zijn diplomatieke alternatieven 'die nog niet volledig zijin uitge put", aldus het rapport. Voorts dient de vietcong te worden er kend als noodzakelijke partij bij een eventuele vredesconferentie. Zuidvietnamese en Amerikaans- se troepen hebben gemeld, dat ongeveer 200 man van de viet cong zijn gesneuveld in hevige gevechten op 500 krn ten noor den van Saigon, die maandag zou den zijn geleverd. De verliezen aan Zuidvietnamese en Ameri kaanse zijde zouden „licht" zijn. In de Mekong-delta zouden Zuidvietnamese troepen 110 man van de vietcong hebben gedood. INDISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Een Caravelle-straalvliegtuig van de „Indian Airlines" is maandag op het vliegveld Pa lam bij Nieuw Delhi bij de lan ding verongelukt. Het was af komstig uit Calcutta. Funktionarissen van „Indian Airlines" zeiden dat het vlieg tuig in brand vloog en geheel werd vernield, maar dat alle in zittenden zich konden redden. De 81 inzittenden sprongen uit het toestel terwijl het vuur zich uit het achterstuk verspreidde. Vier passagiers zijn met brand wonden in een ziekenhuis opge nomen. Dit is het derde ongeluk met een Indisch 'passagiersvliegtuig binnen een maand. Unicef- en Unesco-Nederland, de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de rooms-katholieke stichting „Mensen in Nood" en de Novib organiseren zaterdag 19 februari a.s. een grootscheepse hulpaktie voor India onder het motto „Eten voor India". De N.T.S., de N.R.U., waarin de samenwerkende omroeporganisaties, en ook de dagbladpers ondersteunen deze aktie. Uitgangspunt is de hongersnood in India, waar reeds zeven staten tot noodgebied zijn verklaard. Als gevolg van de weersgesteldheid is daar de oogst mislukt. Men verwacht een opbrengst van slechts 35 procent van de normale oogst. Zaterdag 19 februari kan iedereen in Nederland tussen 11 en 13 uur zijn geld brengen naar de kerken en de ge meentehuizen, die voor dit doel zijn geopend. De aktie zal worden ingeluid met het luiden van de kerkklokken. Wereldlijke en kerkelijke autoriteiten hebben aan deze aktie die in een korte tijd is voorbereid, alle medewerking toegezegd, alsmede de P.T.T. Op verschillende plaatsen in Nederland zullen radiover slagen worden gegeven van het verloop van de aktie, zoals in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Axel, 's-Hertogen- bosch, Enschede, Groningen, Leeuwarden, Maastricht, Urk en Terschelling. Vóór en na de nieuwsuitzendingen zal een propagandapost de ether worden ingezonden. De N.T.S. heeft als centrum de studio Bellevue in Amsterdam. Voor V X de verslaggeving zorgt daar de staf van „Brandpunt". Saigon. Choloiv HÜ8$brei<£ Door het ontploffen van een zogenaamde „Claymore"-mijn zijn bij een zuiveringsactie op 150 kni ten noordoosten van Saigon een nog niet hekend aantal militairen en een verslaggever gedood, Aan de zuiveringsactie namen eenhe den van de Amerikaanse 25ste legerdivisie deel. Een „Clavmor2"-rnijji explo deert op heuphoogte en ver spreidt een grote hoeveelheid schroot Driehonderd vieteongs hebben gisteren een buitenpost, van het Zuidvietnamese leger op 575 km ten noordoosten van Saigon bezet. Vele van de honderd verdedigers zijn gesneuveld, zo wordt van mi litaire zijde in Saigon vernomen. Dc vietcong heeft voor de kust van Zuid-Vietnam een patrouil leboot van de Amerikaanse mari ne tot zinken gebracht, zo is door een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. -L Het vaartuig had zes opvaren den, van wie er enkelen door een Vietnamese jonk ziin opgepikt. Zij zijn in een ziekenhuis opgeno men. De ongeveer 800.000 in Zuid- Vietnam wonende Chinezen, die tot voor kort; minder last hadden van de oorlog dan hun Zuidviet namese buren, worden langza merhand meegezogen in de draai kolk van het oorlogsgeweld. De Chinese bevolking var. het door oorlog geteisterde land, wier belangstelling uitsluitend de han del gold, koos eenvoudig geen partij voor de regering of voor de door het Chinese moederland ge steunde vietcong. Er zijn geen bewijzen dat de Chinezen betrok ken zijn geweest bij de staatsgre pen, bij politieke demonstraties of andere ongeregeldheden en ook zijn er in het Zuidvietnhme.se l"ger geen hoge officierenvan Chinese afkomst. De Chinezen worden nu echter gedwongen zich te realiseren; dat zij niet aan de reeds jaren duren de oorlog kunnen ontkomen. Oorzaak hiervan is 'n regerings besluit dat in 1963 door de toen malige president, Ngo Dinh Diem, is genomen en waarbij is bepaald dat alle Chinezen van wie een groot aantal het Frarise staatsburgerschap heeft Zuidvietnamese staatsbur gers moeten worden. Het bu reaucratische proces heeft lange tiid geduurd, maar op het ogen blik zijn de meeste Chinezen Zuidvietnamees staatsburger en ais zodanig vallen zij onder de militaire dienstplicht. De razzia's van de Zuidvietna mese politie om de Zuidvietnama- zen die aan hun dienstplicht wil» len ontkomen van de straat t» halen, hebben zich sedert enig* tijd ook tot de Chinese wjjk van

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1