Vandaag begint het proces tegen Oentong en Njono Ver. Staten waarschuwen Hanoi Lancering van Franse kunstmaan mislukt HULP VOOR INDIA SPOORWEG STAKING GAAT NIET DOOR Beurshallen onder de sneeuwlast bezweken KONING BOUDEWIJN HIELD OOK IN HET AFGELOPEN WEEKEINDE POLITIEKE CONSULTATIES HET WEER Overval op huizen van blanken in Johannesburg Dochter van Nederlands hoofdingenieur Twee zittingen per dag Zwarte lijst Meer Amerikanen naar Vietnam Zelf de lucht in Vietnamese boeren door landmijnen gedood Dit voorjaar verkiezingen in Engeland? Twee treinen ontspoord De in India vermiste Fokker- Friendship Weerbericht Hoogwater Zon- en EVSaart standen PMnkering "h$: abonnement: TERNEU ZEN Diraotenr-HottHredacteorJ I. va» de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 et. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 14 Dinsdag 15 februari 1966 22e Jaargang - No. 6628 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzes Advertentieprijs per mm 18 et; minimum p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Soekarno heeft de militaire rechtbank, waarvoor vandaag het proces zal beginnen tegen 2 beklaagden in de zaak van de mislukte staatsgreep, er op gewezen dat Indonesië een rechtsstaat is en dat persoon lijke gevoelens bij de berechting geen rol mogen spelen. De twee beklaagden zijn kolo- lonel Oentoeng die het bevel voerde over een van de lijf- wachtbataljons van Soekarno, en Njoho, voormalige voorzitter van het communistisch-getinte Indo nesische vakverbond. Nadat verscheidene advocaten hadden geweigerd de verdedi ging van Oentoeng en Njono op zich te nemen, is deze taak nu in handen gelegd van mevrouw Toen Soenito. Zij is lid van de Indonesische communistische partij, die er van wordt beschul digd de hand te hebben gehad in de staatsgreep. Legerbevelhebber Soeharto heeft inmiddels meegedeeld, dat vertegenwoordigers van de bui tenlandse pers niet tot de rechts zaal zullen worden toegelaten omdat zij volgens hém toch maar een verkeerde weergave van de feiten zouden geven. Njono werd 3 oktober in Dja karta gearresteerd. Kolonel Oen-vallen. toeng werd elf dagen later bij gevechten op midden-Java ge vangen genomen. In een witgeverfd gebouw in Djakarta, omringd door pantser wagens en gewapende militairen en politiemannen, is maandag ochtend het proces begonnen te gen de 40-jarige voorzitter van het onder communistische lei ding staande Indonesische vak verbond Sobsi, Njono. Hij is de eerste van een aantal personen die ervan worden beschuldigd de mislukte staatsgreep van 1 oktober te hebben geleid, die van Indonesië een evenbeeld van communistisch-China had moe ten maken. De militaire autoriteiten had den uitgebreide veiligheids maatregelen genomen voordat Njono de zaal werd binnenge leid, waar de twaalf militaire rechters en aanklagers van de bijzondere militaire rechtbank hun marathonzittingen zullen houden. Tot op een straal van enkele honderden meters rond het ge bouw waren alle toegangen her metisch afgesloten, zo meldt de correspondent van het A.N.P. Het verkeer moest daardoor via nauwe straatjes zijn weg zoe ken. Om het afgezette gebied te kunnen betreden diende men over speciale pasjes te beschik ken. Men houdt een aggregaat achter de hand voor het geval de elektriciteitsvoorziening zou uit- Be Diamant-raket die de Fran se kunstmaan D.-l A in een baan oin de aarde moest brengen, is zaterdagmorgen niet van de grond gekomen. Te Krihammaguis in de Sahara, waar de diamant met de satelliet de ruimte had ingeschoten moe ten worden, had men zaterdag morgen al enkele malen het aftel len moeten staken; Ook vrijdag, de dag waarop de raket volgens het oorspronkelijke plan gelan ceerd had1'moeten worden, moest het aftellen diverse malen onder broken worden. De lancering ging toen niet door omdat men een defect had ontdekt in de ver binding tussen de raket en het lanceerblok. Zaterdagmorgen werd om vijf minuten voor tien het definitieve sein voor de start gegeven. De raket bleef echter in het lanceer blok staan. Engeland heeft India een ren tevrije lening van 75 miljoen gulden verstrekt om voedsel te kopen. De overeenkomst is in Nieuw Delhi getekend. Frankrijk zal melkpoeder, ge condenseerde melk, vitaminen en insecticiden beschikbaar stel len tot een waarde van tien mil joen gulden. Op een conferentie van de re gerende congrespartij in Dja- poer hebben afgevaardigden uit de deelstaat Kerala erop aange drongen, dat de inkoop en ver deling van graan een regerings monopolie wordt, opdat een bil lijke verdeling verzekerd is. In de deelstaat Radjasthan is zaterdag voor het eerst in drie maanden regen gevallen. Meer dan 1.300 politiemannen hebben zaterdag in de noorde lijke buitenwijken van Johannes burg ruim 900 Afrikanen gear resteerd bij een overval op hui zen van blanken. De politie ver klaarde dat deze Afrikanen niet in de bediendenafdeling van de woningen van de blanken moch ten slapen en waarschuwde de blanken dat zij zouden worden vervolgd, indien zij dit weer zou den toelaten. De overval is de jongste in een serie waarbij vele Afrikanen werden gearresteerd. De politie zegt dat het grote aantal misda den in Johannesburg door haar acties sedert november j.l. met meer dan de helft is terugge bracht. Naar aanleiding van de actie 'van zaterdag verklaarde de hoofdcommissaris van politie van Johannesburg dat de Afri kanen, die in de woningen van de blanken sliepen, niet ver be hoefden te gaan om in te breken en een veilige basis hadden waarop zij met hun buit konden terugkeren. Zij waren verant woordelijk voor de meest» in-i brake»ia.dwjtylMiWiv „DIAMANT" NIET VOOR WOENSDAG DE LUCHT IN De lancering van de Diamant raket met de Franse kunstmaan D-1A zal op zijn vroegst woens dag a.s. geschieden, zo is offi cieel meegedeeld. Zoals gemeld kwam de raket zaterdagochtend door het falen van het ontste kingsapparaat niet van de grond. Het langduirge uitstel is te wijten aan uitputting van de batterij van de raket. De ver vanging maakt het demonteren van de raket noodzakelijk. Men had eerst gehoopt de kunstmaan zondag nog te kunnen lanceren. De leden van de rechtbank zijn officieren van het leger, de marine, de luchtmacht en de po litie. Op bun vonnis is geen be roep mogelijk. Slechts het staatshoofd kan van zijn gratie- recht gebruik maken. In een bescheiden woning op korte afstand van het tijdelijke gerechtsgebouw woont de enige Indoles'"*v>e rechtgeleerde d'e bereid werd gevonden Njono te verdedigen. Het is de 50-jarige mevr. Trees SoenitoHeyligers, afkomstig uit Zwolle en dochter van een hoofdingenieur van Ne derlandse sooorwegen. Zii huw de een Indonesische student in de rechten, Soenito, die vóór de oorlog voor zijn studie naar Ne derland was gekomen. Het echt paar kwam dertien jaar geleden naar Indonesië, nadat de heer Soenito en de voormalige direc teur van Antara, Go Gien Tjwan, door de Nederlandse regering op grond van ongewenste politieke activiteiten waren uitgewezen Soenito, secretaris van het Indo nesische parlement en lid van de linkse „Oereka"-beweging, werd kort na de staatsgreep ge arresteerd. Hij bevindt zich nog in hechtenis. 1 In een interview met de cor respondent van het A.N.P. in Djakarta, twee uur vóór de aan vang van het proces, zei mevr. Soenito de verdediging van Njo no op zich te hebben genomen omdat zij het als haar plicht be schouwde. Zij verklaarde in de periode 1945-1950 Nederlandse dienstplichtigen te hebben ver dedigd die uitzending naar Indo nesië hadden geweigerd. De advocate verklaarde dat zij, hoewel zij op geen stukken na tijd had gehad om de zaak te bestuderen, niet om uitstel van het proces zou verzoeken. Zij is als hoofd van de juridi sche afdeling van de Indonesi sche staatsbank na de mislukte staatsgreep ontslagen. Ze kon niet voorspellen hoe lang het proces-Njono zou duren. Er zul len twee zittingen per dag zijn. Premier Wilson is er in geslaagd de algemene staking van het spoorwegpersoneel, dia vandaag zou beginnen, te voorkomen. Wil son maakte dit bekend nadat hij in een laatste poging het gevaar af te wenden een onderhoud had gehad met vakbondsleiders. De Britse premier las een verkla ring van de vakbondsvertegenwoor digers voor waarin werdt gezegd dat het stakingsparool was inge trokken na overweging van aan biedingen betreffende de vakantie uitbreiding, een 40-urige werkweek per 28 februari en bespreking van de pensioenen. Bij stemming na de besprekingen met Wilson waren 13 stemmen voor het afgelasten van de staking en 10 tegen. Eerder was na bespreking met minister Brown van economische zaken met 12 tegen 11 stemmen besloten dat de staking zou door gaan. De beurshallen aan de Geestweg in Naaldwijk, die volgende week' voor een tentoonstelling in gebruik zouden worden genomen, zijn zaterdagnacht ingestort. Naar een schatting lag er 300 ton sneeuw op de daken. Onder dit gewicht bezweken de daken. Zelfs de ijze ren binten knapten af. De tentoonstelling van de West- landbeurs zou worden gehouden in een complex van zeven tijdelijke hallen. Onder de sneeuwlast zijn zes ervan bezweken. De gezamenlijke oppervlakte be droeg 6.000 vierkante meter. Maandagmorgen zou men be ginnen met de opruimingswerk zaamheden en 't treffen van nood voorzieningen. Het streven is de Westlandbeurs, die maandag 21 februari haar deuren moet openen, onder alle omstandigheden te laten doorgaan. Ruim 90 standhouders nemen er aan deel. De demissionaire minister van buitenlandse zaken, P. H. Soaak, is zondag de laatste Belgische oo- liticus geweest, die door koning Boudewiin het afgelopen weekein de is ontvangen in de reeks van uo- litieke consultaties na het aftreden van de regering-Harmel. De Belgische vorst is direct na terugkeer van z.iin bezoek aan Denemarken met ziin besprekingen begonnen. Naast de gebruikelijke gesprekken met de voorzitters van beide kamers van het parlement en van de nolitieke partijen ontmoette koning Boudewijn in ziin paleis te Laeken tal van andere vooraan staande Belgen. Tot hen behoorde ex-premier Theo Lefèvre, wiens rooms-rode coalitiekabinet tussen 1961 en 1965 het na-oorlogse re cord vestigde met een regerings periode van vier iaar. drie maanden en drie dagen. *>in socialist formateur In politieke kringen in Brussel werd het niet uitgesloten geacht, De Amerikaanse regering heeft zaterdag verklaard dat elke poging van de Noordvietnamese regering om Amerikaanse krijgsgevangenen als oorlogsmisdadigers te laten be rechten in strijd zou zijn met de Geneefse conventie van 1949, die Noord-Vietnam zelf in 1957 heeft onderschreven. Een woordvoerder zei dat het feit dat er geen officiële oorlogs verklaring is, Hanoi niet ontheft van zijn verplichtingen op grond van de conventie. De verklaring werd uitgegeven na een bericht in het Egyptische blad „AI Achram" dat Noord-Viet nam Egypte had laten weten dat het neergeschoten Amerikaanse pi loten zal laten terechtstaan als oorlogsmisdadigers. Volgens de jongste gegevens zouden 60 Amerikanen in Noord vietnamese handen zijn, aldus de woordvoerder, die eraan toevoeg de dat nog 46 Amerikanen „in een andere categorie'' vermist worden. Van hen neemt men aan dat zij nog in leven zijn. President Johnson heeft goed keuring gehecht aan de uitgave van een zwarte lijst, waarop de namen voorkomen van westelijke en Pool se schepen die goederen naar N. Vietnam hebben vervoerd. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken zei zaterdag dat de sche pen, voorkomend op de lijst, uit Amerikaanse havens zullen wor den geweerd voor het innemen Van Amerikaanse hulpgoederen. JONGE VIETNAMEES DRAAGT GEWONDE BROEDER 'Thii, Xuari (Zuid-Vietnam)Een jonge Vietnamees draagt zijn gewonde broeder op zijn rug nadat deze werd getroffen tij dens een vuurgevecht tussen Amerikaanse troepen en Viet- cong-guerilla's, onderdeel van de operatie „Arendsklauw" in de centrale hooglanden. Op de lijst staan tot dusver vijf schepen, te weten een Griek, een Cyprioot, twee uit Hong Kong af komstige schepen die de Britse vlag voeren en een Brits schip dat Lon den als thuishaven heeft. President Johnson heeft op een persconferentie gezegd dat er meer Amerikaanse soldaten in Vietnam nodig zijn. Zij zullen worden uitgezonden zodra 't op perbevel hen daar kan plaatsen. Onlangs is in Saigon meege deeld dat er 200.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam waren. De president zal nog eens in Honoloeloe vergaderen met de Zuidvietnamese regeringsleiders, misschien in juni of juli. De re sultaten van de Amerikaanse economische en sociale hulpverle ning zullen dan worden bezien. Wat betreft de gemelde me ningsverschillen met de Zuidviet namese regering over het al of niet onderhandelen met de viet- cong zei president Johnson, dat het standpunt van alle betrokken partijen zonder moeite tot uiting kan komen, als eerst Hanoi maar tot onderhandelen bereid is. Uit ontvangen brieven leidt de presi dent af, dat het Amerikaanse volk in overgrote meerderheid de regeringstatiek steunt. In Saigon is een lid van de viet- cong omgekomen toen hij tracht te een geparkeerde Amerikaanse jeep op te blazen. De kneedbom die hij in het voertuig legde ont plofte voor hij zich uit de voeten kon maken. De Zuidvietnamese regering heeft meegedeeld dat vorig jaar ruim 11.000 guerrillastrijders ge volg gaven aan de oproep zich over te geven. Zevenenveertig Zuidvietnamese boeren zijn vandaag om het leven dat koning Boudewiin vandaag een informateur zou benoemen. Aange zien het de socialistische partij is geweest, die de crisis heeft veroor zaakt doordat haar minisfers hei- ontslag vroegen wegens het uit blijven van een akkoord over de uitvoering van de ziekte en invali diteitswet, zal het wellicht een so cialist zijn. Een voortzetting van de rooms-rode coalitie wordt trouwens nog steeds de meest waarschijnlijke oplossing geacht. Zowel in socialis tische als in katholieke kring wordt er echter op aangedrongen het experiment van prof. Havn.el, wiens kabinet slechts zesenhalve maand heeft geregeerd, niet voort te zetten. Zijn regering telde 28 leden, verdeeld in super-ministers, belast met de coördinatie van het beleid, gewone ministers en minis ters-staatssecretarissen. Indien het komt tot. een nieuw katholiek-socialistisch kabinet, zal het voor zover uit de voorspellin gen kan worden afgeleid, niet meer dan 20 gelijkwaardige bewindslie den mogen omvatten. Het is naar het oordeel van po litieke waarnemers in Londen vrij wel zeker dat de Britten dit voor jaar een nieuwe lagerhuis zullen kiezen, nu premier Wilson er in is geslaagd, de dreiging van eén spoorwegstaking ai te wenden. Als eventuele data voor de verkiezin gen worden 24 en 31 maart en 28 april genoemd. Men verwacht dat officieel een datum zal worden bekendgemaakt, wanneer Wilson zal zijn teruggekeerd van zijn be zoek aan Moskou van 21 tot 24 februari en koningin Elizabeth op 7 maart weer thuis zal zijn van haar rondreis in 't Caraïbiscjie ge bied. gekomen door de ontploffing van twee landmijnen van de vietcong. De boeren waren door de Ameri- kannen aangeworven om rijst te oogsten teneinde deze uit handen van de vietcong te houden. De mijnen ontploften op een landweg bij Toei Koa, 370 km ten noorden van Saigon. De eerste mijn trof een autobus met boeren dia in een kanaal terechtkwam. 27 men sen verloren hier het leven. Er kwam een krater in de weg van tweeeneenhalve meter diep. Vier uur later, toen men met een kraan bezig was de bus te lichten, bracht een passerende scooter een tweede mijn tot ontploffing, waar door nog eens twintig Zuidvietna mese boeren het leven lieten. Zeven mensen werden gewond. Tussen Hue en Da Nang heeft de vietcong zondag twee treinen laten ontsporen. Een was een reizigerstrein, hl deze trein vielen geen slachtoffers. Toen later een reparatietrein met militaire begeleiding de plaats van de ontsporing naderde, ontspoorde ook deze doof lat een landmijn tot explosie kwam. De Zuidvietnamese militairen in de laatste trein leden lichte verliezen, aldus een Zuid vietnamese militaire woordvoerder. Van de passagierstrein werden de lokomotief en vier wagens bescha digd. S KIEN IN BLOEMEN DAAL Bloemendaal De sneeuw op het Kopje van Bloemendaal leende zich uitstekend voor een ritje op de ski. Zoonlief mocht achterop mee genieten. De hoop nog overlevenden te vinden van de Fokker-Friend- ship, die sedert maandag j.l. in India wordtvermist, is opgege ven. Door het selchte weer kun nen vliegtuigen hun opsporings acties voorlopig niet voortzetten. Te land zal men niet voor maart of april, wanneer de sneeuw smelt, pogingen kunnen onder nemen. Het toestel dat door Scheiner Airways aan Indian Airlines was verhuurd, verdween tijdens een vlucht van Srinagar naar Djammoe en kwam waarschijn lijk neer in de buurt van de bergtop, waar zich reeds ver scheidene vliegrampen hebben voorgedaan. Het toestel had 37 mensen aan boord. Men neemt aan dat zij allen zijn omgeko men. NOG WEINIG VERANDERING Het hogedrukgebied boven Scan dinavië heeft nu een uitloper over Engeland in de richting van Frank rijk. Deze uitloper verplaatst zich naar het oosten waarbij de wind in ons land zwak en veranderlijk is geworden. Het weer zal weinig veranderen. In het noorden van bet land houdc de lichte vorst aan, in het zuiden blijft de temperatuur om het vries punt schommelen. In verband met de aanwezigheid van een storing 'n de hogere luchtlagen blijft de kar.s op af en toe wat neerslag in aller lei vormen bestaan. De koers van de oceaandepressie blijkt enige verandering te ondei- gaan. De baan in de richting van de Middellandse Zee wordt geolok- keerd waardoor de storingen hun invloed nu over Ierland en zuid west Engeland gaan uitbreiden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Rustig weer Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen, plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, in het zuiden temperaturen om 't. vriespunt. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. DINSDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 10.12 10.53 Terneuzen 10.48 11.29 Hansweert 11.22 0.03 Walsoorden 11.31 0.12 WOENSDAG 16 FEBRUARI v.m n.m- Breskens 11.20 11.54 Terneuzen 11.56 0.30 Hansweert 0.30 1.34 Walsoorden 0.39 1.42 Febr. 1153' 14 7.58 17.51 4.23 15 7.56 17.53 5.29 12.34 16 7.54 17.55 6.24 13.25 17 7.52 17.57 14.26

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1