Geen bij het buitenlandse pers proces in Indonesië MUL Sergeant beschuldigt Amerikanen van martel methoden in Vietnam Liberiaans schip in brand op de Noordzee De hongersnood in India Philippijnen normaliseren betrekkingen met Maleisië KONING B0UDEWIJN AANVAARDT ONTSLAG VAN REGERING-HARMEL de HET WEER BEMANNING GERED DOOR BE NACHTBOOT VAH HOEK VAN HOLLAND Boeing 727 van Al Nippon Airways opgeblazen TOENEMENDE SPANNING IN SAN DOMINGO RADIO DE KOOK ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6627 'Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pes Verbod Chinese kranten geëist «Janboel in Tandjong Priok Gasverwarming Geen „voorhistorische'1 auto's meer Soekarno opent luxueus hotel Weerbericht Opnieuw een Rtarfi^hter in West-Duitsland neergestort Hoogwater Zon- en Maanstanden Explosies MORO INFORMATEUR Broei in lading Twee keer S.O.S. Passagiers sliepen Verbinding Moeders Tegenspraak Kinderen gedood Heftige kritiek op Amerikaanse politiek Zuidvietnamese ambtenaar ter dood veroordeeld PROMPTE NEDERLANDSE HULP AAN INDIA Oe Thant verwacht uitbarsting «Joodse gemeenten trekken zich terug Frankering abonnement! TERNEUZEN Directeur-Hti«Hreaaetenr! I. van tie Sand® Redactie- en Administratie-adres! Smidswal Telefoon! 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Het Indonesische leger heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de vertegen woordigers van de buitenlandse pers het proces tegen de leiders van de mislukte staatsgreep niet mogen bijwonen. Het proces begint maan dag. Terecht zullen staan kolonel Oentoeng en de eommunistenleider Njono. Volgens een bulletin van de Indonesische strijdkrachten heeft president Soekarno bevolen de communistische elementen in noord-Sumatra, die achter de mislukte staatsgreep hebben ge staan, te „verpletteren". De be velhebber van midden-Java, bri gade-generaal Soerjosoempeno, heeft laten weten dat de com munistische partij en de met haar verbonden groeperingen spoedig officieel ontbonden zul len worden in het onder zijn bevel staande gebied. De Philippijnen hebben Indo nesië laten weten dat zij van plan zijn hun betrekkingen met Maleisië te normaliseren. Erkenning van Maleisië zal volgen zodra het antwoord van president Soekarno in ons bezit is, zo zei de Philippijnse minis ter van buitenlandse zaken Nar- ciso Ramos. De katholieke jeugdbeweging heeft vrijdag onmiddellijke slui ting van het kantoor van het Chinese persbureau Nieuw-Chi- na in Djakarta geëist alsmede verbod van verspreiding van Chinese publikaties in Indone sië. Deze publikaties zijn „een belediging van de strijd van de Indonesische natie" en boven dien heeft de Chinese regering een communistische Indonesi sche delegatie op de drieconti- nentenconferentie in Havanna gesteund. Erkenning van Malei sië door de Philippijnen zal de belangen van „de necolim en hun beulen bevorderen", aldus de verklaring. De haven Tandjong Priok bij Batavia kan de goederenstroom niet meer aan, heeft kolonel Siswojo, commandant van de haven, op een persconferentie gezegd. De haven behandelt 90 procent van de invoer maar is daarvoor niet ingericht. De be handeling van de documenten verloopt te traag. Er is na de geldherziening tekort aan nieuw Indonesisch geld en bovendien laten speculerende handelaren de goederen in de opslagplaatsen liggen om aan onderzoek door de economische politie te ont komen. Hij zei dat er „oncon ventionele middelen" zullen worden gebruikt tegen de op- Koning Boudewijn heeft het ont slag van de regering-Harmei ran- vaard en de demissionaire regering belast met het afhandelen van de lopende zaken. Na zijn terugkeer van het konink- (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter VIooswijkstraat 7-9 Tetaenzei lijk paleis te Laeken zei Harmei tot journalisten te veronderstellen dat "de koning onmiddellijk met zijn raadplegingen zou beginnen. Koning Boudewijn ontving vrij dagmiddag de senaatsvoorzitter P. Struye. Vervolgens ontving de ko ning kamervoorzitter Van Acker. Harmei verklaarde nog geen voorspellingen te kunnen doen over de duur van de crisis. Hij vond dat de huidige coalitie kon worden gehandhaafd. Nieuwe verkiezingen achtte hij schadelijk voor het land „omdat het dan gedurende een lange periode niet zou worden ge leid door een regering die het ver trouwen van de kamers geniet" Koning Boudewijn en koningin Fabiola waren direct na hun aan- kosmt uit Denemarken naar het kasteel te Laeken gegaan. stopping van goederen in de ha ven, maar ging hier niet verder op in. Er liggen tienduizenden zakken poederen, 14.000 ton rijst, vlieg tuigonderdelen en auto's in de opslagplaatsen die niet worden afgehaald, aldus Siswojo. Alle motorvoertuigen die ouder dan twintig jaar zijn, zullen van de wegen van het district groot- Djakarta worden geweerd, om dat ze het verkeer in de Indo nesische hoofdstad ernstig op houden, zo is vrijdag bekendge maakt. Het gebeurt nogal eens dat deze wagens het juist op kruispunten begeven, waardoor enorme verkeersopstoppingen ontstaan. Onder de auto's in Dja karta bevinden zich heel oude modellen, nog uit de jaren twin tig. Ze worden op alle mogelij ke manieren rijdende gehouden, o.a. met behulp van touwtjes en ijzerdraad. President Soekarno zal volgen de week dinsdag een luxueus hotel van acht verdiepingen en 106 kamers openen aan de zuid kust van West-Java, waar hij eens vertoefde om op verhaal te komen na zijn ontslag uit bal lingschap vóór de tweede we reldoorlog. Destijds beloofde hij al dat dit exotische gebied rond het vissersdorp Pelaboehan Ra- toe, wanneer Indonesië onaf hankelijk zou zijn geworden, voor het toerisme zou worden ontsloten. De bouw van het „Samoedra Beach-hotel" heeft drie jaar geduurd en is gefinan cierd uit Japanse herstelbetalin gen. De Japanse hotelmaatschap pij „Okoera" zal gedurende vijf jaar het beheer voeren over het hotel. Een gewezen sergeant van het Amerikaanse leger die hij het korps voor speciale diensten in Zuid-Vietnam heeft gediend, heeft beweerd dat de Amerika nen daar communistische mar telmethoden toepassen. De 34-jarige Donald Duncan die tien jaar in het leger is ge weest, zei tegenover verslagge vers in Washington dat de meeste Vietnamezen al dan niet communist, pro-vietcong en an- ti-Saigon zijn. Duncan lichtte een artikel toe dat hij in een katholiek tijd schrift heeft gepubliceerd en waarin hij beweert getuige te Lichte tot matige vorst Het K. N. M. I. deelt mede; Na het wegtrekken van de storingen naar midden-Europa is de kans op neerslag belang rijk afgenomen. De storingen zullen nu gevolgd worden door een zwakke rug van hoge lucht druk, die over de Britse eilan den langzaam naar het oosten beweegt. Hierdoor wordt het weer in ons land stabieler. Er zal echter nog veel bewolking voorkomen en de opklaringen zullen nog schaars zijn. De wind blijft zwak tot matig uit het noordoosten waaien, waardoor de koude lucht verder naar het zuiden zal stromen. In deze lucht vriest het in de nacht en och tend licht tot matig, terwijl in de middag de vorst in het alge meen licht zal zijn. Voornamelijk in het zuiden van het land zal aanvankelijk mist voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog weer Zwaar bewolkt met hier en daar een opklaring en aanvanke lijk plaatselijk mist. Geen neer slag van betekenis meer. In de ochtend lichte tot matige, Jn de middag overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige noordoostelij ke wind. Een „Starfighter" van de West- Duitse luchtmacht is vrijdag ver ongelukt tijdens de landing op 't militaire vliegveld Noervenich in Noordrijnland-Westfalen. De piloot werd gewond. Hij landde te vroeg, waarschijnlijk misleid door de mist. Sinds begin 1965 is dit de 29ste ,,Starfighter"-straaljager van de Westduitse luchtmacht die ver loren gegaan is. De vorige stort te maandag neer. ZATERDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 6.42 7.13 Terneuzen 7.17 7.48 Hansweert 7.57 8.28 Walsoorden 8.07 8.38 ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 13 FEBRUARI v.m. n.m. 7.44 8.23 8.19 8.58 8.59 9,38 9.09 9.48 MAANDAG 14 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden FEBRUARI v.m. n.m- 8.56 9.39 9.31 10.14 10.11 10.54 10.21 11.04 Febr. 12 8.02 17.48 1.51 13 8.00 17.49 3.09 14 7.58 17.51 4.23 10.58 11.22 11.53 Op de Noordzee, dertig mijl ten westen van Hoek van Holland, is vrijdagmorgen vroeg een hevige brand uitgebroken aan boord van het 5381 brt metende Liberiaanse vrachtschip „South America". In korte tijd werd de situatie aan boord van het 19 jaar oude libertv- schip zo gevaarlijk dat de 30 koppen tellende bemanning zich snel in veiligheid moest stellen. Allen stapten via een touwladder over op de inmiddels gearriveerde sleper „Maasbank". Een belangrijke rol in de snel verlopen reddingsoperatie speelde ook de „Avafo'ir", de nieuwe veerboot die bezig was aan de nachtroute tussen Harwich en Hoek van Holland. Toen de „Avalon" het als een fakkel brandende Liberiaanse schip was genaderd, liet hij een reddingssloep uitzetten om een gedeelte van de „South America"-bemanning over te nemen. Vijfentwintig man nen klommen in de sloep en later aan boord van de „Avalon", die daar- J.' op de reis naar Hoek van Holland vervolgde. Het schip kwam daar zonder noemenswaardige vertraging aan. Kapitein Stanislaus Columbus bleef met vijf van zijn officieren aan boord van de „Maasbank" om het.blussingswerk van dichtbif te kunnen gadeslaan. Die blussing van de felle brand in de ruimen 4 en 5 en op het achterschip van de li berty leverde de nodige moeilijk heden op. Met kracht exploderende vaten gasolie en flessen acyteleen maakten het bijna onmogelijk de South America dicht te naderen. Bovendien stonden de huidplaten roodgloeiend door de geweldige hitte in de ruimen. Ook de Schou- wenbank die zich later bij de Maas- De Japanse politie zoekt een man die beweert de Boeing 727 van de „Ai Nippon Airways" te hebben opgeblazen, welke vorige week met 133 mensen aan boord in de haai van Tokio neerstortte. De directeur van het kantoor te Sapporo in Noord-Japan heeft de dag na de vliegramp een brief ont vangen waarin stond; „Ik heb de Boeing 727 opgeblazen. Als u dit geen tweede keer wil zien gebeu ren, houd dan 200 miljoen yen (2 miljoen gulden) gereed". Het geld moest op een bepaalde tijd worden afgegeven in een win kel, maar op het genoemde tijdstip verscheen niemand. Volgens de po litie had anderhalf uur later een man gevraagd of er een pakje voor hem was afgegeven. De politie ge looft echter in 'n „practical yoke". President Saragat heeft vrij dag de demisionaire Italiaanse premier. Moro, opgedragen een Onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot oplossing van de regeringscrisis. Hij moet uiterlijk volgende week dinsdag verslag uitbrengen over de kans op een akkoord' tussen de coali tiepartijen, t.w. de christen democraten, de socialisten en de republikeinen. bank voegde, kon aanvankelijk wei nig uitrichten. Tegen elf uur vrij dagochtend brandde het achter schip van de South America nog als een fakkel. De moeilijkheden van de South America begonnen dinsdag al. De bemanning ontdekte toen zware broei in de lading vismeel, die het schip van Peru naar een haven in Polen moest vervoeren. Men slaag de er aanvankelijk in de broei on der controle te houden, maar don derdagavond laat liep alles mis. Kok Louis K. Dandeson (41) ver telde hierover na zijn redding: „Tegen twaalf uur schrok iedereen aan boord wakker van een paar ge weldige klappen. Later bleek dat door de broei een aantal vaten met gasolie die aan dek stonden, uit el kaar waren geslagen. Toen we aan dek kwamen, brandde alles als een fakkel. Kort daarop beval de kapi tein ons van boord te gaan. We hadden niet eens de kans om onze spullen mee te nemen". De kapitein die de moeilijkheden had zien aankomen, zond vóór twaalf uur een S.O.S. uit. De Maas bank van L. Smit en Co uit Maas sluis en de Hoekse reddingboot Koningin Juliana reageerden on middellijk evenals de sleper Titan en de reddingboot Neeltje Jacoba uit IJmuiden. Nadat alle 30 beman ningsleden in veiligheid waren, keerden de reddingboten en de Ti tan naar hun stations terug. De kapitein van de South America had de slepers gecontracteerd op basis van „Lloyds open form". Even leek alles nog mee te vallen, toen de kapitein van de Liberiaan meldde dat de sleepboothulp niet meer no dig was. Kort nadat de Maasbank aan de terugreis naar de Hoek was begonnen, zond de kapitein een tweede S.O.S. uit. Ditmaal was 't menens. De Maasbank die toen nog dicht in de buurt was, zette op nieuw koers naar de oude liberty. Even later stond de bemanning op het dek van de sieper. Slechts weinig passagiers van de Avalon, het schip dat bij de red dingsoperatie zo'n belangrijke rol speelde, hebben iets van het drama gemerkt. Alleen de weinigen die op dat tijdstip genoten van de be lastingvrije drankjes, hebben de ge beurtenissen gevolgd. De rest sliep. De 25 geredden die omstreeks kwart voor zeven in Hoek van Hol land door de Avalon aan wal wer den gezet, zijn opgevangen in het Rode Kruis-gebouw. Daar wachten ze op hun kapitein en de vijf offi cieren die aan boord van de Maas bank zijn gebleven. De Steenbank van L. Smit bracht om ongeveer elf uur een verbinding met de brandende South America tot stand. Twee mensen van Smit zijn op het voorschip gesprongen en hebben vastgemaakt. Het was niet de bedoeling het schip te ver slepen, maar men wilde uit veilig heidsoverwegingen proberen het schip te draaien, zodat hét recht op de noord kwam te liggen. Hier door werd bereikt dat het vuur en rondvliegende vonken niet bij de machinekamer konden komen. Tij dens deze manoeuvre werden de blussingswerkzaamheden onafge broken voortgezet. Het achterste deel van het schip, waar zich de ruimen met de lading vismeel be vinden, is zwaar door de brand ge teisterd. Toch hebben deskundigen van Smit goede hoop dat het Libe riaanse vrachtschip behouden zal kunnen worden. Later werd gemeld dat de South America naar een boei vier mijl west van de Nieuwe Waterweg zou worden gesleept. Het zal daar voorlopig voor anker gaan. zijn geweest van wreedheden, toen gevangenen voor ondervra ging aan het Zuidvietnamese leger werden overgedragen. De opleiding bij de speciale dienst is gericht op het organi seren van guerrillabewegingen in andere landen, waarbij de na druk wordt gelegd op het feit dat guerillastrijders geen ge vangenen maken, zo had Duncan geschreven. Er werd voortdurend verteld: „Je hoeft ze niet zelf te doden, laat dat maar over aan je in landse collega's", zo zei hij. Volgens de sergeant was er eeu bepaalde cursus in Russische martelmethodes ter verkrijging van inlichtingen van gevange nen. „Als we op de man af vroe gen of we die methodes moes ten toepassen, was het ant woord: „Dat kunnen we je niet zeggen. De Amerikaanse moe ders zouden dat niet goedkeu ren", aldus sergeant Duncan, die de beschuldiging uitsprak dat dergelijke en nog veel wredere methodes aan de Amerikaanse soldaten worden onderwezen, maar dat de vietcong er van wordt beschuldigd. Het „Pentagon" heeft een ver klaring uitgegeven waarin de beweringen van Duncan worden tegengesproken. Gezegd wordt dat in tegenstelling tot hetgeen Duncan heeft gezegd „geleerd wordt dat marteling een dom me en ondoelmatige manier is om inlichtingen te krijgen". Zowel de vroegere comman dant van de speciale dienst, ge- neraal-majoor Yarborough, als de huidige bevelhebber brigade generaal Stilwell ontkennen dait er onderricht wordt gegeven in martelmethoden. Volgens de verklaring is er ook geen bewijs dat de meeste Zuidvietnamezen tegen de rege ring in Saigon en voor de viet cong zijn. „Duizenden Zuidviet namezen zijn de terreur van de vietcong ontvlucht om bescher ming van de regering te krij gen", aldus Stilwell. Zevenenvijftig schoolkinderen en acht andere dorpelingen zijn deze week om het leven geko men toen Amerikaanse vliegtui gen enige bevolkingscentra in de Noordvietnamese provincie Ha Tinh bombardeerden, zo meldt het Russische persbureau Tass, dat dit bericht had ont leend aan het Noordvietnamese persbureau. In een protest van Noord-Viet- nam bij de internationale con trole-commissie is volgens Tass gezegd dat de Amerikanen vo rig jaar meer dan honderd scho len en een groot aantal zieken huizen hebben gebombardeerd en beschoten. De democratische senator Way ne Morse, die lid is van de se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen, heeft donder dagavond in een toespraak tot studenten van de universiteit van Boston verklaard, dat Washington met zijn politiek tegenover Vietnam een oorlog met China riskeert wat uitein delijk zou leiden tot een oorlog met Rusland en een slachting met kernwapens. Nooit eerder hebben de Ver. Staten zoveel geld moeten uit trekken om een vijand te kun nen doden als nu in Vietnam, zo is van ambtelijke zijde in Washington meegedeeld. Die hoge kosten sproten voort uit het intensieve en massale ge bruik van munitie, nodig ter bescherming van de Ameri kaanse militairen. Een Zuidvietnamese ambte naar is door een militaire recht bank ter dood veroordeeld we gens verduistering van over- heidsfondsen. Volgens het Zuidvietnamese persbureau had de man, Bui Kham, in 1964 en 1965 ongeveer 35.000 gulden verduisterd. Het geld was bestemd voor mensen die te lijden hadden gehad van overstromingen. In San Domingo, waar zich de laatste dagen ernstige incidenten hebben voorgedaan waarbij meer dere mensen het leven verloren, is de spanning nog toegenomen (Adv.)' TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Secretaris-generaal Oe Thant en de Indiase directeur-generaal van de voedsel- en landbouworgani satie van de verenigde naties (FAO), Binay Ranjansen, hebben in een gezamenlijke oproep om internationale hulp gevraagd oip de voedselcrisis in India 't hoofd te bieden. In hun oproep zeggen zij dat de toestand in India eerst aan het eind van het jaar kan verbeteren en dian nog alleen als de oogstt goed is. Volgens Oe Thant werden de behoeften op het ogenblik op elf tot veertien miljoen ton graan en 130.000 ton melkpoeder geraamd. De voedsel- en landbouworgani satie en andere V.N.-insteilingen stellen alles in het werk, maai- er is behoefte aan veel meer, aldus de oproep. De melkpoeder en de babyvoe ding die de Nederlandse regering naar India heeft verscheept ter le niging van de hongersnood, zal daar als eerste van de buitenlandse bijdragen aankomen, aldus heeft de ambassade in New Delhi het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Het gaat hier om de 34.775 kg melkpoeder en de 402 kartons a 24 blikken babyvoeding die zijn verzonden voor de 100.000 gulden die de Ne derlandse regering enige tijd ge leden als eerste hulpverlening heeft beschikbaar gesteld. Zoals bekend, heeft de Nederlandse regering on langs besloten, nog 3,6 miljoen gulden te besteden voor de bestrij ding van de hongersnood. De melkpoeder bevindt zich aan boord van de „Indian Strength", die zondag a.s. in Bombay wordt verwacht. Dinsdag d.a.v. verwacht men daar het binnenlopen van de „Heemskerk", die de babyvoeding aan boord heeft. door éen stakingsactie 'die ver scheidene vakbonden met steun van linkse organisaties op touw hebben gezet. Het openbaar ver voer ligt stil, het overheidsperso neel staakt en de winkels blijven gesloten. Sinds donderdagavond rijden pantserwagens door de stad. Naar van welingelichte zijde ver luidt zal president Garcia Godoy een nieuwe minister van defensie aanwijzen. Dit zal de stafchef van het leger, kolonel Enrique Perez, zijn. Volgens nadere berichten zijn in de afgelopen twee dagen twaalf mensen, onder wie drie nolitiemannen, bij de ongeregeld heden om het leven gekomen. Alleen donderdag sneuvelden vijf mensen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oo Thant, acht de toestand in de Dominicaanse republiek zo gespannen dat 't er ieder ogenblik tot. een uitbar sting kan komen. Hij zegt dit in een rapport naar aanleiding van de incidenten die zich in San Do mingo hebben voorgedaan. De algemene staking die de Domini caanse vakbonden donderdag uit riepen, wordt door tachtig pro cent van de werknemers nage leefd. Zo is het werk bii het own baar bestuur en in de suikerin dustrie volledig verlamd. De voorzitters van de Ned. ls- raëlietische gemeente en van de Ned. Prot. Isr. gemeente te Para maribo hebben vrijdag een brief gezonden aan de voorzitter van het comité nationaal geschenk in Suriname. Daarin berichten zij dat „zij tot hun spijt geen zitting kun nen nemen in het comité nationaal huwelijksgeschenk", dat onlanes in Suriname werd gevormd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1