PROVINCIAAL NIEUWS alles kan met CEteÉMlir BEURSOVERZICHT Jong guldens eman sial tienduizend van een caféhouder breekt Terneuzen Middelburg Oostburg Sluiskil Sluis Onderzoek naar inzameling; gelden bij de marechaussee Het huwelijk van Beatrix en de familie Von Amsberg Pagina. 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag II februari I960 Kanaal van Terneuzen Scheepvaartbeweging Januari 1966 ZEEVAART Totaal geschut op- en afvaart 517 534.880 B.R.T. Getost of geladen te: Terneuzen 46 34.32? Terneuzen rede 10 118.975 Sluiskil 8 13.587 Sas van Gent 5 11.90? BINNENVAART Totaal geschut op- en afvaart 3926 2.082.327 Ton Gelost of geladen te: Terneuzen Terneuzen rede Sluiskil Sas van Gent Axel-Sassing 202 86 268 91 5 112.537 104.610 185.942 56.626 1.610 „Christelijk Dialoog Sjaloom" Het onlangs gestichte „Chris telijk Dialoog Sjaloom" te Ter neuzen houdt een bijbelreceptie op 15 februari a.s. in het ge bouw van de waterleidingmaat schappij. Mevr. zr P. J. Maat Dieleman, de directrice van „Bachten Dieke", zal een inlei ding houden over Mattheus 6 1—18. Naar aanleiding van deze pe rikoop volgt een discussie. De gespreksleider is drs. F. C. de Waal. Nederlav else huisvrouwen vergaderden Woensdagavond hield de Ne derlandse vereniging van huis vrouwen afdeling Terneuzen onder leiding van de presidente, mevrouw Vermeulen-Maarse haar jaarlijkse vergadering in café „De Vriendschap". De op komst was matig. In haar jaar verslag memoreerde de secreta resse, mevrouw Slot-Bax, alle werkzaamheden en gebeurtenis sen van het afgelopen jaar, ter wijl mevrouw Krombeen-van Willegen een overzicht gaf van de kaspositie. Het ledenaantal bleef ongewijzigd en bedroeg 170. Tot leden van de kascommissie 1966 werden benoemd de dames Brunnekreeft en Van de Velde, De presidente die aan de beurt van aftreden doch herkiesbaar was, werd met algemene stem men herkozen. Na de rondvraag mocht zij voor de benoeming een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Na de pauze was het woord aan 'die heer Pieter dé Bodt, kunstschilder te Zaamslag. Naar aanleiding van door de dames gestelde vragen ontstond een levendigediscussie. De heer De Bodt besprak o.m. de vraag hoe een bepaald schilderij tot stand kwam en de wijze waarop de toe schouwer zo'n schilderij moet leren bekijken, n.l. niet met het verstand doch met het gevoel. Voor Karei Appel heeft "deze schilder grote bewondering, wat niet van alle dames gezegd kon worden! Tot slot liet hij enkele van zijn schilderijen zien, alsmede ver schillende tekeningen. Ook hier over werden vragen gesteld en beantwoord. Het was een goed besluit van deze jaarvergadering, aan het eind waarvan mevrouw Slot de heer De Bodt hartelijk dankte voor de prettige en leer- zame „lessen". Het gladde wegdek Donderdagmiddag te 3 uur had op de kruising De Jongestraat Herengracht een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De auto bestuurd door de heer M. W. V. uit Terneuzen slipte al daar op het langzamerhand be rucht geworden wegdek van koper slakkeien en botste tegen een auto, bestuurd door de heer B. J. S., wo nende te St. Jansteen, komende uit de richting van de Axelsebrug wel ke auto daardoor eveneens in bot sing kwam met 'n naast de rijbaan geparkeerd staande auto. De hierbij betrokken auto's wer den zwaar beschadigd. Een uur later slipte ongeveer ter hoogte van de garage Visser in de Grenulaan een auto bestuurd door de heer G. van D. uit Terneuzen, welke daarna terecht kwam tegen vier aldaar geparkeerd staande auto's, waarvan drie van de garage Visser en één toebehorende aan de heer K. W. uit Terneuzen. De gezamenlijke materiële scha de is zeer groot. Driedaagse bazar geopend „Ik verklaar deze bazar voor geopend en hoop dat het een groot succes zal worden", zei een zachte jongensstem gister avond om enkele minuten over Stadhuis van Wijk bil Duurstede „op stelten" Woensdagnacht, werd ingebro ken in het stadhuis te Wijk bij Duurstede. De daders verschaf ten zich toegang door verbreking van een raam nadat zij over een muur waren geklommen aan de achterzijde van het gebouw. In de diverse kantoorruimten van het stadhuis werden bureaus opengebroken en de daar aan wezige gelden ontvreemd. De 'otale waarde daarvan moet nog vorden vastgesteld. Er werd nzienlijke schade aan bureaus i tussendeuren toegebracht. De 'nerche heeft de zaak in on- Tzoek. zeven in het gebouw „Pro Rege". Dat betekende de start van een groot opgezette bazar van de ge reformeerde stichting voor jeugd- en buurthuiswerk in Ter neuzen. Die jongensstem was van Wim v. d. Berge (14) die vorige jaar januari e«-" kind van een wisse verdrink' (ood redde door het in het ijs ude water van de Middensb' na te springen. Drie da-.cn lang zullen de or- ganisatorer trachten met een enorme variëteit aan aantrekke lijke kansspelen waaraan hon derden prijzen zijn verbonden, aandacht en geld bijeen te krij gen om dit prachtige werk te kunnen uitbouwen De heer B. van Dam van mej. J. van Zoelen, de enthousiaste organisatoren, wisten honderd medewerkers om zich te verza melen om deze bazar tot een driedaagse feest te maken. De organisatie is prachtig ge slaagd en gisteravond wezen alle tekenen er op dat velen deze ba zar in Pro Rege en in de molen zullen bezoeken. Het is alles zeer de moeite waard. „Ons kind tekent" Mr. J. van Aartsen, commissa ris der korrngin in Zeeland, opent vandaag in „De Vleeshal" te Middelburg de tot en met 26 februari durende expositie „Ons kind tekent", uitgaande van de stichting federatie van vereni gingen van ouders en vrienden van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinderen en de stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars. De 200 werkstukken die wor den getoond, zijn gekozen uit ca. 2000 inzendingen en zijn eerder tentoongesteld geweest in Lon den en Australië als uitvloeisel van het initiatief van de Engel se National Society for Mental ly Handicapped Children. De Paasveemarkt De jaarlijkse tentoonstelling van paas- en handelsvee te Oost burg zal dit jaar plaats vinden op 16 maart. Ër kan worden in gezonden in de afdelingen vetvee, slacht-, schapen en handelsvee. De aanvoer van varkens is niet mogelijk in verband met het heersen van mond- en klauwzeer onder deze dieren. V erkeersongcval Gistervoormiddag te ongeveer kwart voor tien had op de zuide lijke kanaalweg alhier een botsing plaats tussen een personenauto be stuurd door de heer P. I. wonende te Utrecht en een aldaar gepar keerd staande auto. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Feestavond bridgeclub De plaatselijke bridgesociëteit hield de jaarlijkse feestavond in: luchroom Wernaer. De vereni ging vierde tegelijkertijd het 30- jarig bestaan. In verband met zijn vertrek naar Vlissingen nam de heer P. Bosch afscheid als voorzitter Gedurende 5 jaar van zijin 10-ja'rig lidmaatschap heeft hij deze functie bekleed. Namens alle leden bood de heer C. Batse- laere hem een platenbon aan. Tot nieuwe voorzitter werd ge kozen de heer J. Baas. De aan het diner verbonden bridgedrive werd gewonnen door het paar C. Driessensmevr. I. van der Werf. Tweede werd het team mevr. W. Luteyn—M. G. Sanders. Voorrangsweg De weg van het Walplein tot aan 'die rijksgrens is thans voor rangsweg geworden. Het daartoe strekkende besluit was enige maanden geleden reeds genomen en door het plaatsen van de ver keerstechnische borden is daar aan thans uitvoering gegeven. Tevens werd voor de bebouwde kom van Sint Anna ter Muiden een. maximum-snelheid van 70 km ingevoerd. Voorheen was dat 50 km. KONOLIE VAST In navolging van Wallstreet waren gisteren op de Amster damse effectenbeurs Kon. Olie en K.L.M. de twee fondsen die vast gestemd waren. Kon. Olie begon op 160, steeg geleidelijk daarbo ven en verliet de markt op circa 161,90, dus op het hoogste punt van de dag. Het was trouwens alleen de oliehoek, die enige be drijvigheid aan de dag legde. Ër was enige vraag van het publiek maar in hoofdzaak was het een belangrijke factor, dat het buitenlands aanbod achter wege bleef. Dit veroorzaakte een oplopende tendens en een be hoorlijke affaire. Ook K.L.M. was vast» maar zoals gebruikelijk bleef deze hoek gesloten en merkte men daar dus niets van. De advieskoers voor het lucht vaartaandeel kwam uit op 350 tegen woensdag 344. In tegenstelling tot de oliehoek lieten de overige internationals weinig van zich merken. Wel heerste voor Unilever vooral bij opening een vastere stemming, maar deze bleef niet gehand haafd, zodat na 116,20 het fonds terugkeerde naar 115,80 hetgeen nog een winst van veertig cent betekende. Philips moest in de loop van d'e middag een gulden prijsgeven. AKU verschilde maar heel weing met het vorige slotniveau en voor Hoogovens gold een onveran derde adviesprijs van 465. Cultuurfondsen hielden zich op de achtergrond. Ook de. scheep vaart had een onbelangrijk ver loop. Er ging in deze hoek weinig om en de koersontwikkeling was ietwat onregelmatig. Paketvaart echter wist de stijgende lijn- te handhaven in tegenstelling tot Holland-Amerikalijn die meer dan één punt moest prijsgeven. Op de staatsfondsenmarkt was de stemming ongeanimeerd en voor zover veranderingen tot stand kwamen, waren dit fractionele verbeteringen. Voor Ubbink-Davo werd een adviesprijs vernomen van 80 a 85 tegen woensdag 95 laten. De on prettige mededelingen op de ver gadering van deze week hebben een scherpe nawerking. De onze kerheid over de positie van dit fonds weerspiegelt zich in het koersverloop. Voor aandelen EMS werd geen wijziging gead viseerd. De beurs sloot lusteloos. Kon. Olie verliet de markt op 160.90. K.L.M. noteerde 350. dus 6 gulden hoger. Aandelen Sche- veningen werden genoteerd op 198 tegen woensdag 200. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engels pond 10.1110.21 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.343.39 Belg. frank (100) 7.19—7.24 Franse frank (100) 73.70—74.20 Duitse mark (100) 89.9590.45 Zwitserse fr. (lOCfl 83.5084.00 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Deense kroon (100) 52.00 --53.00 Noorse kroon (100 50.20—51.20 Oostenrijkse schilling (100) Portugese escudo (100) 12.'57 V2—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.94—6.09 Nabeurskoersen A.K. U.: Hoogovens: Kon. Olie: 161.20—162.20 Philips: 129.50—130.20 Unilever: 114.80—115.40 K. L. M.: (373% (463 (161.10) (129.80) (115.90) (351.00) Arts verongelukt Donderdagmorgen omstreeks negen uur is de 44-jarige arts R. J. van Eerten uit Den Haag, die verbonden is aan het St. Ja- cobs-ziekenhuis te Oudewater, op weg naar dit ziekenhuis in de gemeente Hoenkoop vlak bij Oudewater met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. De heer Van Eerten was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. (Adv.) de kracht van een verkoudheid ■■tbij Vader, Moeder en Kind. HBS HUMPHREY NAAR SAIGON Honolulu: Vice-president Hum phrey en Zuidvietnamese top leiders vertrekken van Honolulu naar Saigon. V.l.n.r.: hoofd de partement van buitenlandse za ken van Vietnam, Nguyen van Thieu, Humphrey, premier van Vietnam Nguyen Cao Ky en me vrouw Ky. De commandant van het wa pen der koninklijke marechaus see, brigade-generaal H. J. Ame- link, laat een onderzoek instel len naar de wijze waarop in het depot van de marechaussee in Apeldoorn gelden zijn ingezameld voor het huwelijksgeschenk. De generaal heeft gisteren tot dit onderzoek besloten. Het zal op zeer korte termijn gevoerd wor den. Het wordt ingesteld, aldus een woordvoerder van defensie, omdat twijfel is gerezen over het punt of de ondercomman danten in het depot in Apeldoorn de inzameling hebben laten hou den volgens de richtlijnen die er over gegeven waren. In september van het vorige jaar heeft de toenmalige com mandant van het wapen, briga de-generaal A. J. F. M. Eger van Wissekerke, in een brief die hij aan zijn ondercommandanten zond aanwijzingen gegeven over de inzameling» van gelden voor een huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. In die brief is dui delijk de nadruk gelegd op het element van vrijwilligheid. Deze brief bereikte ook de commandant van het depot ma rechaussee, kolonel H. F. Onder water. Kolonel Onderwater heeft de inzameling van gelden gede legeerd aan zijn ondercomman danten (compagniescommandan ten). Hij heeft dit, aldus defen sie, gedaan in een brief waarin verwezen werd naar de brief van brigade-generaal Egter van Wis sekerke en waarin ook nog eens tot driemaal toe gewezen werd op het element van vrijwillig heid dat de inzameling moest kenmerken. Nu echter is er enige twijfel gerezen aan het feit of de wijze waarop door de on dercommandanten van kolonel Onderwater uitvoerig is gegeven aan de aanwijzingen die in de brief waren gegeven. Vandaar, dat er een onderzoek is ingesteld. Het is de bedoeling dat het on derzoek dezer dagen rond komt. (Adv.) vraag üjmwijzer in de winkel Op verzoek van de Utrechtse re cherche heeft de marechaussee op Schiphol de 24-jarige Utrechter K. aangehouden. Deze wordt er van verdacht van zijn vroegere baas, een Dohistedelijke caféhouder, een bedrag van minstens 30.000,te hebben gestolen. K. heeft al een bekentenis afgelegd. De jongeman was enkele jaren bij de caféhouder in dienst ge weest. Vorig jaar toog hij naar Hamburg om daar 'als verwar mingsmonteur de kost te verdie nen. Deze baan gaf hij echter al gauw op. De laatste maanden wérkte hij helemaal niet, maar des ondanks beschikte hij over veel geld. K. logeerde in een Hamburgs hotel. Hij placht bij zijn bezoeken aan Utrecht het geld te laten rol len. Af en toe nam hij een vriend mee om hem het beroemde Ham burg-bij-nacht te laten zien. Bij zijn bezoeken aan de oude bisschopsstad vergat hij nooit even bij zijn ex-patroon langs te gaan. Hij wist goed waar het geldkistje stond. Hij vergat dan ook nooit een forse greep er in te doen. De laat ste weer dat hij dit deed, was in januari. De buit was 10.000, Van dat geld kocht hij voor zijn ex-baas een t.v.-toestel, waarvoor hij hem nog eens f 300,liet be talen. De vrouw van de caféhou der deed hij een dure japon cadeau. K. was bij'zijn aanhouding nog in het bezit van ongeveer ƒ2200, Dodelijk ongeluk Op de provinciale weg van Deventer naar Raalte in de ge meente Diepenveen is gistermid dag rond 15.00 uur een perso nenauto door de gladheid ge slipt en op een tegenligger ge botst. De 16-jarige naast de be stuurder zittende C. H. K. uit Deventer kwam hierbij om het leven, de bestuurder zelf raakte gewond. De tegenligger liep al leen materiële schade op. (Adv.) RIJKSPOLITIE KRIJGT TWEEDE EIGEN VLIEGTUIG De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol krijgt nog deze maand zijn twee de eigen vliegtuig, evenals het eerste van het mérk Cessna. De Cessna is een éénmotorig Amerikaans vliegtuigje, dat plaats biedt aan vier personen. De dienst luchtvaart had al enke le jaren behoefte aan een twee de toestel, niet alleen omdat men nu met twee machines tegelijk boven Nederland kan patrouil leren, maar ook Omdat nu altijd een toestel ter beschikking is, wanneer het andere een tech nische controlebeurt moet on dergaan of gerepareerd moet worden. De wens voor een eigen helikopter blijft' intussen be staan. 116) „Ga door," zei de commissaris vriendelijk. „Ik heb een vrouw en een kind," barstte Ross uit. „Denkt u zich eens in, dat mijn vrouw door die Lucas „Jaaaa!" zong Lammers zege vierend, „jaaaa beste Ross, dat begrijp ik. Ik zal dat heertje niet verdedigen, denk dat niet, maar heb je wel helemaal de zaak doorgegraven en „Ik ben Sardemann niet!" Lammers trad op de trillende Ross toe. Hij legde zijn handen op de schouders van zijn inspec teur en hij lachte weer. „Wees niet boos op me, Ri chard Ross, we kennen elkaar vrij lang en ik heb je liever'dan wie dan ook, maar zitten hier geen addertjes onder het gras? We kunnen beter de man die dit deed helpen. Ik zal met de offi cier gaan praten. Denk eens na, wie zou die kerel vermoord kun nen hebben?" „Ik," riep Richard Ross. „Juist, juist, zuchtte commis saris Lammers. „Luister eens naar me, de feiten kloppen na tuurlijk, maar de psychologie van de zaak klopt niet. Verreweg de meeste afpersers komen nogal eerlijk voor hun broodwinning uit en ze zijn zelden of nooit te vangen. „En dan krijgen ze drie jaar!" „Stil nu even, ik weet het, ik weet het maar al te goed. Een chanteur is altijd laf. Ik heb de levensgeschiedenis van die Lucas, na laten zoeken en die jongen was niet normaal. Raar tehuis, vrouwen hadden een afkeer van hem, mannen vonden hem kleve rig, hij werd van een school ge trapt, had niet eens een diploma en kwam in dienst van die ban kier Wiersma en daar sloeg hij zijn eerste slag en die slag was raak. Wiersma ging niet op zijn dreigbrieven in en daar had je Lucas hoor! Hij had zelf geld in de speculatie gezet en kon daar om voor een gedupeerde door gaan. Heel handig en heel vuil. Wiersma maakte een eind aan zijn leven en naar ik meen was het Sardemann, die in de ver keerde richting zocht, want die trok maar aan die andere vent, die schilderijenman, die Egge- ling. Goed, de geschiedenis liep dood. Maar Ross, ook al was Lucas algemeen bekend gewor den als de chanteurdan was er immers toch nog niets ge beurd? Niemand zou hem dur ven aangeven. Niemand zou wil len getuigen terwille van zich zelf of terwille van een ander. Maar wat doet nu Lucas volgens jou? Hij is bang voor ontdek king. Waarvoor? Grijpen konden we hem niet. Hij zou met de zwijgende slachtoffers rustig kunnen doorgaan, door elke maand zijn hand op te gaan hou den, lesgeld desnoods, die heren verzinnen van alles. Als we hem gepakt hadden, nou dan drie jaar in de nor en dan nog niets! Geld genoeg voor een landhuis en sommige lessen worden duur betaald, dus met een béétje ad vocaat was hij het heertje ge weest. En nu geloof jij, dat ik geloof dat jij gelooft, dat Berend Anton Lucas, leraar in zeer vreemde talen en chanteur, zich van het leven beroofd zou hebben door middel van blauw zuur met muziekbegeleiding, uit angst voor ontdekking en straf alsof hij een majoor was, die tegen de muur kón worden ge zet? Nee Richard RosS, nee man, nee beste jongen." Ze waren beiden stil. Lammers liep heen en weer in de kamer. Hij was een beetje gebogen en i hij was oud. Toen hij weer be gon te spreken, klonk zijn stem 1 vermoeid. „Twintig jaar geleden," zei hij mat, „heb ik de enige zoon van mijn enige vriend op moeten pakken. Samen met een meisje. Toen heb ik gehuild Richard. Ikj heb me afgevraagd, waar de grens lag van onze plicht. Ik heb i nooit antwoord gekregen, maar, mijn vriend spuwde op de grond, als hij me aan zag komen. Als' Eoxy heel aantrekkelijk. Op die sigaret heb ik m'n oog laten vallen. Zo vertrouwd van kwaliteit. Roxy is de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De familie van de vader van de heer Claus von Amsberg zal niet tegenwoordig zijn bij het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg op 10 maart a.s. in Amsterdam. Joachim von Amsberg, het oud ste lid van de familie, die in Hannover woont, zette tegenover een redacteur van het West- duitse persbureau D.P.A. uiteen, dat alle „Von Amsbergs" van de oudere generatie actief officier zijn geweest in de Duitse rijks- weer en later in de „Wehrmacht" Dit heeft de familie bewogen de Duits-Nederlandse betrekkingen niet te belasten door deel te ne men aan de festiviteiten ter ge legenheid van het huwelijk, om dat het feit dat Claus von Ams berg in het Duitse leger heeft gediend, al stof genoeg heeft doen opwaaien. Joachim von Amsberg heeft verder gezegd, dat een vertegen woordiger van de familie het Nederlandse hof van een even- uele afwijzing van een invitatie op de hoogte had gesteld, nog voordat zij een officiële uitnodi ging hadden ontvangen. De correspondent van het persbureau in Den Haag voegde eraan toe, dat officiële kringep in Den Haag zich verrast toon den over de verklaringen van oom Von Amsberg. Verzekerd werd van bevoegde zijde, aldus nog steeds de D.P.A.-correspon- dent, dat er geen reden was voor zulke uitlatingen. De namen van de betrokkenen hebben op geen enkele uitnodigingslijst gestaan en het is derhalve overbodig daarop in te gaan, aldus het Westduitse persbureau. wij geen grenzen meer kennen, dan worden wij onbetrouwbaar en ik geloof niet in een onbe trouwbare samenleving. Een tijd geleden heeft Sardemann.en ik weet, dat hij een grote mond heeft én het niet zo kwaad meent, toen heeft hij me uit gescholden voor iets, dat je wel weten zult. Dat woord heeft me dwarsgezeten, want het werd me twintig jaar geleden óók voor de voeten geworpen en in beide gevallen heb ik moedig willen zijn. Ik durf er op zweren, dat ook Sardemann wel eens. ehlaf is, maar dan doet hij ;t goed, want Ross. dit flesje is me té schoon De commissaris nam het flesje op én ging er mee naar de haard die een stenen voet had. Hij keek aandachtig n&ar het glas, hoestte en het glazen buisje ontgleed aan zijn vingers en sprong op de stenen in duizend scherfjes. „Ai!" zei Lammers spijtig, „dat was mijn bedoeling niét, drom mels, nu heb ik een bewijsstuk vernietigd, tja dat zal ik in het rapport moeten zetten, zoiets kan gebeuren, het was mijn schuld, ik ben ook zo ellendig verkouden." Hij ging weer zit ten, wreef eens in zijn handen en zei, dat wegens gebrek aan bewijs en onopzettelijke vernie tiging van een flesje, aangeno men diende te worden, dat B. A. Lucas zichzelf door toediening van blauwzuur van het leven had beroofd. Het geval van de ma joor lag voor de hand. Ik zal de stukken laten opma ken, kom over een uurtje maar tekenen meneer Ross. Ik'kan me met uw onderzoek verenigen. Tot straks." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2