Toch kabinetscrisis in België friesland roept militairen ASPIRIN Maandag Britse spoorwegstaking in van De actie „eten voor India" MENINGSVERSCHILLEN TUSSEN REGERINGSPARTIJEN BROOD WORDT OP 14 FEBRUARI EEN CENT DUURDER Groningse dorpen nog geïsoleerd IJzel vernielt in Drenthe duizenden bomen Tweede schip met levensmiddelen vertrekt vandaag Op Rode Kruis giro: Ton voor Vietnam Ook Amsterdam in greep van de gladheid VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6626 Compromis was overbodig MPT PFFB Weerbericht Hoogwater Speculaties Langdurige crisis verwacht daarstaat BAYBZ achter Zon- en Maanstanden De strijd voor de burgerrechten Verworpen Kritieke proef Het voedseltekort in India Girorekening 100200 Toestand in Laos niet kritiek Strijd om het voorzitterschap van de C. D. U. in West-Duitsiand bö efeMBieeieiieTSlNKüZlN Oiraeteur-Hoof<3f«aaetfor; I, van St Sands Redactie- en Administratis-adres: 'Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: S6150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubrics „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecornb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Nog geen vijf dagen na de weigering van koning Boudewijn het ont- s'ag van de regering-Harniel te aanvaarden is België toch in een rege ringscrisis geraakt. Het ruim zes maanden oude katholiek-socialistische kabinet viel donderdagochtend, nadat de socialistische ministers niet meer bereid bleken er deel van uit te maken. Aanleiding waren de diepgaande meningsverschillen tussen de twee regeringspartijen over het begin sel van kosteloze geneeskundige verzorging, dat worclt verdedigd door de socialisten en verworpen door de christelijke volkspartij. Het ontslag kwam na enkele da gen van grote politieke spanningen in Brussel, waar men sinds de vo rige week vrijdag niet meer aan het voortbestaan van het kabinet- Harmel geloofde. Reeds vrijdag avond bood prof. Harmei het ont slag van zijn kabinet aan koning Boudewijn aan. De koning weiger de echter het ontslag niet alleen, maar deed bovendien een oproep tot een bestand om een laatste po ging mogelijk te maken voor een oplossing van de rondom de ziekte- sn invaliditeitswet ontstane crisis. Naar premier Harmei dinsdagmid dag in de kamer van volksver tegenwoordigers mededeelde, had het kabinet tot aftreden besloten omdat het onmogelijk was een op lossing te vinden in de korte tijd die restte tot zondagavond, het tijdstip waarop de stakingsaanzeg ging van de Belgische artsen ver streek. Deze stakingsaanzegging werd zondagavond ingetrokken in antwoord op het appèl van de Bel gische vorst. Bij de regeringsverklaring, die prof. Harmei dinsdagmiddag in het parlement aflegde, kwamen de me ningsverschillen tussen de twee re geringspartijen duidelijk naar vo ren. Na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting heeft de mi nister van economische zaken zich er. mede akkoord verklaard dat met ingang van 14 februari de prijs van het brood met een cent per 800 gram wordt ver hoogd. Aanleiding hiertoe zijn ik KB I» MMK VORSTGRENS OPNIEUW NAAR HET ZUIDEN Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land blijft in het over gangsgebied van de koude lucht boven Scandinavië en Denemar ken en de zachte lucht boven Frankrijk. Donderdag verplaat ste de vorstgrens zich weer iets naar het noorden, waardoor het in Zuid-Limburg tijdelijk 10 gra den boven nul werd. In het noorden van het land kwamen de temperaturen daarentegen niet boven de min 6 a min 7 graden. Een kleine depressie, die over Zuid-Engeland naderbij kwam,,, veroorzaakte op vele plaatsen neerslag in de vorm van regen, ijzel en sneeuw. Deze storing trekt het komende etmaal over het zuiden van ons land naar Duitsland, waarna de wind draait naar richtingen tussen oost en noord. De koude lucht gaat dan weer verder terrein winnen, zo dat in het midden en zuiden van het land opnieuw daling van temperatuur wordt verwacht. Hierbij zal vooral aanvankelijk nog enige regen, ijzel of sneeuw vallen, terwijl ook plaatselijk mist wordt verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. In het noorden van het land overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; ijzel of sneeuw. Lichte tot matige vorst en een matige tot krachtige oos telijke wind. Elders zwaar be wolkt met enige regen ijzel of sneeuw en plaatselijk mist. Tijde lijk temperaturen om het vries punt tot lichte dooi en verander lijke wind, later weer daling van temperatuur met 'n matige wind tussen oost en noord. VRIJDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.48 6.17 Temeuzen 6.23 6.52 Hansweert 7.03 7.32 Walsoorden 7.13 7.42 ZATERDAG 12 FEBRUARI n.m. 7.13 7.48 8.28 8.38 de gestegen prijzen van bloem en meel als gevolg van hogere grondstofkosten. Hierdoor zal de prijs van water witbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 60 cent bedraagt, op 61 cent mogen worden gebracht. In de provinciesteden, waar de hui dige winkelprijs 61 cent be draagt, mag deze worden ver hoogd tot 62 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 62 op 63 cent worden gesteld. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met een cent worden verhoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging twee resp. drie cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de andere broodsoorten kunnen met een cent per 800 gram in prijs worden ver hoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood drie cent per 800 gram hoger mo gen zijn dan de maximale prij zen voor in de winkel afge haald brood. Aangenomen wordt dat reeds de zelfde middag het kabinet afge treden zou zijn, indien niet de ko ning maandagavond voor het oft.- ciële bezoek aan Denemarken naar Kopenhagen was vertrokken. Hef duurde vier uur, voordat de socia listische en katholieke kamerfrac ties het eens konden worden over de dag voor een debat over de re geringsverklaring. Dit deed minis ter-president Harmei in gesprek ken met kamerleden opmerken: „Wat voor een verschil maakt het op welke dag de regering valt". Uiteindelijk werd besloten het debat donderdagmiddag te houden. Door het aftreden van de regering in de ochtend bleek zelfs dit com promis tussen C. V. P. en B. S. P. overbodig te zijn geweest. De afgelopen dagen is druk ge speculeerd over de vraag, wat er na het aftreden- van het kabinet-Har mei zou moeten gebeuren. Alge meen verbreid is de mening, dat België in een diepe politieke crisis zal worden gedompeld, waarvoor een oplossing moeilijk zal zijn te vinden. Veel is reeds gesproken over het behoud van de rooms-rode coalitie, maar met andere ministers en een andere structuur. Tot de verdere mogelijkheden behoren een „partij van nationale eendracht", de drie „traditionele" partijen omvattend (socialisten, katholieken en liberalen) of een katholiek-liberaal coalitie-kabinet, dat in de kamer van volksvertegen woordigers zou beschikken over 125 van de 212 stemmen. De kans op nieuwe verkiezingen of op een socialistisch-liberaal kabinet wordt vooralsnog kleiner geacht dan de andere mogelijkheden. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers, waarin don derdagmiddag het debat had .noe- ten beginnen over de door de ziekte- en invaliditeitswet veroor zaakte moeilijkheden, kwam slechts drie minuten bijeen om van voor zitter A. van Acker te vernemen, dat de regering was afgetreden. Ook de,senaat ging na een verga dering van enkele minuten voor onbepaalde tijd uiteen. De (katho lieke) voorzitter van de senaat, P. Struye, voorspelde een lange en moeilijke crisisperiode. B. S. P.-voorzitter L. Collard ver klaarde, dat de crisis is ontstaan doordat de katholieke ministers hadden geweigerd het socialistische^ voorstel in overweging te nemen om de bestaande toestand in de uitvoering van de ziekte- en inva liditeitswet te bevriezen. Het dage lijks bestuur van de christelijue vokspartij echter stelde de socia listen verantwoordelijk voor de crisis. Inmiddels is in Brussel mede gedeeld dat koning Boudewijn van morgen met een toestel van de Bel gische luchtmacht uit Kopenhagen zal terugkeren. Waarschijnlijk nog vóór de lunch zal hij premier Har mei ontvangen. Het Belgisch koninklijk paar zou oorspronkelijk na afloop van het driedaagse officieel bezoek nog een dag in Kopenhagen blijven en pas vrijdagavond per trein terug keren. De commissaris van de koningin in de provincie Friesland heeft in verband met de moeilijkheden die zich, als gevolg van het slechte weer, op het moment in Friesland voordoen, militaire assistentie ge vraagd. Na overleg met de garni zoenscommandant in Leeuwarden is besloten om militairen in te zet ten ten behoeve van het provin ciale elektriciteitsbedrijf in Sneek. Om 12 uur gistermiddag zijn vijftig militairer. graafwerkzaam heden gaan verrfftuten bij het on derstation van de elektriciteits maatschappij in Sneek. Die werk zaamheden zijn nodig om noodmel dingen te kunnen aanleggen. De vijftig militairen komen uit de Jo hannes Postkazerne in Havelte. Ze behoren tot de 43e afdeling veld artillerie. De werkzaamheden zul len vermoedelijk enkele dagen in beslag nemen. 'Adv.) Breskens, Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.42 7.17 7.57 8.07 •br. 11 S.04 12 8.02 13 S.OO 14 m 17.46 17.48 17.49 1741 0.30 1.51 3.09 4.23 10.39 10.58 11.22 1143 Zoals bekend zijn woensdag al dertig militairen van de vliegbasis Leeuwarden ingezet om met behulp van heteluchtkanonnen wissels e.d. vrij te maken van sneeuw en ijs. Verder brachten militairen een ag gregaat naar het verpleeghuis „Bloemkamp" in Bolsward. De Groningse dorpen Westernie- land en Pieterburen (gemeente Een rum) waren donderdagmorgen vroeg nog geïsoleerd. De Ooster- weg was nog over een afstand van vijfhonderd meter dichtgesneeuwd. De sneeuw lag oaar een meter hoog. Woensdag is in deze dorpen geen brood en post bezorgd. De staatsbossen van de Honds rug enomgeving in de provincie Drenthe hebben zeer grote schade geleden door de ijzel. Duizenden berken hebben „het hoofd laten hangen" en staan met de kop naar de grond. Eveneens zijn duizenden grote dennen radicaal afgeknapt of SNEEUWOVERLAST IN HET NOORDEN VAN HET LAND De zware sneeuwval in het noor den van het land brengt vooral de spoorwegen in moeilijkheden. In de buurt van Leeuwarden zijn militairen bezig met het schoonbranden van wisels. Het verbond van Britse spoorwegemployé's heeft don derdag het „laatste aanbod" van de labourregering om de salaris sen met ingang van september met 3,5 procent te verhogen, van de hand gewezen. Men hand haaft het algemene stakingspa rool, dat maandag a.s. van kracht wordt. Het verbond heeft ech ter de wens tot voortzetting van President Johnson heeft don derdag stroomlijning van de fe derale-regeringsprogramma's voor gelijke burgerrechten voor gesteld ter voorkoming van on rechtvaardigheden tegenover negers. In een boodschap aan het con gres zei de president dat de laat ste overblijfselen van onver draagzaamheid en haat „uit ons land verwijderd moeten de onderhandelingen te kennen gegeven. De uitvoerende raad van het 260.000 leden tellende nationale verbond verwierp het regerings voorstel met 18 tegen vijf stem men. De raad kwam bijeen na besprekingen, die eerder op de dag met drie ministers plaats vonden. Een algemene staking bij de Britse spoorwegen zou de zesde in de geschiedenis zijn, waar van drie vóór de oorlog. Terwijl de vakbondsleiders vergaderden, zei premier Wilson in het parlement, dat hij alles had gedaan om de verschillende overheidsacties in geval van een saking te coördineren. Een con flict bij de spoorwegen zou een kritieke proef voor de regering betekenen, aangezien het voort spruit uit een door de nationale raad voor prijzen en inkomsten uitgevaardigde rem op de lonen teneinde-de inflatie te bestrijden. De raad wil stabiele prijzen, waardoor loonsverhogingen zo veel mogelijk f.an de produkti- viteit ten goede kunnen komen. Tot dusver is de regeling erin geslaagd de prijzen in toom te houden, maar bij de lonen kan men vjiH een spiraal spreken. De druk van de regering op de werkgevers om medewerking bij haar loonpolitiek zou weinig ef fect sorteren als zij aan de eisen van de spoorwegmannen zou toegeven. De Indiase minister van voed selvoorziening, Sjidambaram Soebramiam, heeft in een mede deling aan het bestuur van de regerende congrespartij gezegd dat het graantekort in India twaalf tot dertien miljoen ton bedraagt, De tweede zending levensmidde len 190 ton dat in het kader van de actie „eten voor India" zal worden verzonden ter leniging van de hongersnood, is gereed en gaat mee met het stoomschip „Lichten- fels" dat vandaag uit Rotterdam vertrekt. Op 21 februari gaat een derde zending in zee, aldus heeft de di recteur van de stichting Nederland se organisatie voor internationale bijstand (Novib), de heer G. J. van Vlijmen, donderdag in Den Haag op een persconferentie meegedeeld. In de afgelopen dagen hebben 't Nederlands Unicef-comité, het Unesco-centrum Nederland, de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen en de r.k stichting „mensen in nood" beslo ten de actie „eten voor India" te zamen te voeren om aldus elke ver snippering te voorkomen. Voor de hulpverleningsacties in Vietnam is tot op heden op het giornummer 777 van het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis 100.000 bin nen gekomen. Na de zendingen goederen, medicamenten en bloedplasma heeft het Neder landse Rode Kruis gisteren een belangrijk geldbedrag aan het internationale Rode Kruis in Genève overgemaakt voor de slachtoffers van de oorlog in Vietnam. In verband met deze acties in Vietnam is het Neder landse Rode Kruis geen speciale actie begonnen voor de hongers nood in India, ook al omdat an dere organisaties op dit gebied actief zijn. Daar echter verschil lende bedrijven zich speciaal tot het Rode Kruis hebben gewend om voedsel en medicamenten aan te kopen ter verzending aan het Indiase Rode Kruis is het Nederlandse Rode Kruis bereid aan deze wens gevolg te geven. De heer Van Vlijmen deelde mee dat de zending die met de „Lich- tenfels" naar India gaat, bestaat uit 40 ton melkpoeder voor Unicef (het kinderfonds van de Verenigde Naties) in Bombay en uit 60 tor, melkpoeder, 75 ton rijst en 15 ton havermout voor de 350 uitdeeipos- ten van de Vincent.iusvereniging in Kerala. De derde zending is bestemd voor de protestantse kerken met 3.500 uitdeelposten. Zoals gemeld verliet vorige week vrijdag de eerste zending van 170 ton Rotterdam op weg naar Bom bay en Madras. De heer Van Vlijmen deelde mee dat met die drie eerste zendingen een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden is gemoeid. De No vib heeft dat bedrag aan de actie geleend in het volste vertrouwen dat het Nederlandse volk een veel voud van dat bedrag bijeen zal brengen. Op de girorekening van de actie „Eten voor India" in Den Haag, nr. 100200, is tot nu toe reeds 100.000 gulden gestort. ontworteld. Geschat wordt dat de schade groter is dan tien jaar stormschade. Een juist beeid van de schade heeft men nog niet, door dat de bossen door de gladheid nagenoeg ontoegankelijk zijn. Rond vier uur donderdagmiddag begon het in Amsterdam en om geving glad te worden. De lage temperatuur en de fijne neerslag vormden een laagje ijs op de wegen en straten. Noord-Hoiian j boven het IJ had toen al gerui me tijd gladde wegen. Uit cie Haarlemmermeer kwamen tegen 4 uur de eerste klachten en in de buitenwijken van de stad werd het levensgevaarlijk. Tegen half vijf, dus juist voor het begin van het spitsuur, kwamen de eerste klachten uit de tuinstad. De stadsreiniging begon al om 2 uur maatregelen te nemen. Te gen vier uur was alles van de gemeentedienst wat helpen kon de gladheid te bestrijden, op straat. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft, woensdag gezegd dat de mili taire situatie in noord-west- Laos, waar de regeringstroepen verscheidene verdedigingsstel lingen aan de communisten heb ben moeten prijsgeven, ernstig .maar niet kritiek schijnt te zijn. Een woordvoerder zei dat de toe stand er door het verlies van de posten niet slechter op was ge worden. Hij kon berichten volgens wel ke Noordvietnamese tanks op de Ho Tsjih Minh-route naar Zuid- Vietnam waren waargenomen, niet bevestigen. Wel zei hij dat bij de gevechten tussen de com munisten en neutralen in Laos ook Noordvietnamese eenheden waren betrokken. der" overdroeg. Naar bekend achtte Adenauer hem eigenlijk niet de geschikte persoon als zijn opvolger en ook thans is hij tegen diens kandidatuur voor het partijvoorzitterschap ge kant. Voorts is hij van mening dat de functies van kanselier en partijvoorzitter gescheiden moe ten blijven. Dr. Barzei staat bekend ais een der pro-Franse partijleiders achter Adenauer. Hij is een der beste sprekers in de bondsdag en zou vooral in de belangrijke Rijnland-vleugel van de partij waaruit ongeveer eenderde van het aantal stemmen voorkomt, steun genieten. Barzei zou Er- hard verzocht hebben zich niet kandidaat te stellen omdat dit de partij schade sou doen. Waar men zich in kringen van de Westduitse christendemocra tische partij zorgen over maakt naar aanleiding van de dubbele kandidatuur voor het partij voorzitterschap nu bondskanse lier Erhard zich naast René Barzei heeft gesteld, is het risi co dat Erhards toekomst als kanselier in de waagschaal zou worden gesteld wanneer hij niet tot voorzitter van de partij mocht' worden gekozen op het de volgende maand te houden congres. Dr. Conrad Adenauer behield het partijvoorzitterschap toen hij in '63 de leiding van de regering aan Erhard, voordien minister van economische zaken en de man van het „Wirtschaftwun-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1