Ho Tsj i Minhstalen vuist in fluwelen handschoen „De Schaffelaar" wacht sloop trim WDENDELDK, HARTELIJK, GEESTIGEN KEIHARD» Eens gevangen in China - en gesteund door de ES. Freule kan kasteel niet onderhouden JEUGD .WAS ALVAST BEGONNEN.... GRIEP? NEEM MEKT EEN AKKERTJE1 Boksen als de kippen bij! Hij kent Europa en Amerika zo goed als Azië 0 blijf jong, blijf fit: fiets! Pater verongelukt Werfco itroleur viel van 6 meter hoge steiger Na de vervoerssfaking in New York Vernield CHOCOLADE-MINTS Australië schakelt over op tiendelig geld CLAY-TERRELL OP 29 MAART IN CHICAGO Wielrennen POST-MOTTA WINNEN ZESDAAGSE VAN MILAAN Voetbal Voorlopig Nederlands elftal klopte Strasbourg met 7—0 Donderdag 10 februa.ri '66 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 SAIGON (UPI). Hij lijkt op de oosterse versie van mr. Chips terwijl hij ook veel weg heeft van een vriendelijke dr. Foe Mantsjoe. Men zegt van hem dat hij een uitstekende kok en een lekkerbek is en dat hij bovendien een uitzonderlijk gevoel voor humor heeft. Hij heeft een zwak voor kinderen en hij is bepaald niet blind voor vrouwelijk schoon. Men vindt hem vriendelijk, hartelijk, eerlijk, zacht aardig en o(fk zijn bereidheid zichzelf op te offeren wordt hoog gepre zen. Deze 75-jarige vrijgezel, die een „oom" is voor 17 miljoen land genoten, staat bovendien bekend als een harde werker. Dit alles neemt niet weg dat hij zonder een spier van zijn gezicht te (Vertrekken opdracht geeft een doodvonnis ten uitvoer te leggen. Bat is het portret van Ho Tsji Minh, een toegewijd corpmunist de laatste ■uit de oude school der bolsjewiki en de president van Noord-Vietnam. Ho Tsji Minh, wiens ideaal het is, alvorens te sterven, de Amerikanen te verdrijven en Zuidoost-Azië het zijne te noemen. Met zijn witte snor en zijn lange sik, zijn open rubber sandalen en zijn een voudige, hooggesloten uniform lijkt hij allerminst op een invloedrijk macht hebber. Maar het is juist de stalen vuist in de fluwelen handschoen die de Fransen uit Indó-China verdreef en die de Ver enigde Staten momenteel confronteert in et een der ernstigste na-oor- logse vraagstukken. Hij is geen gewoon revolutionair, met de politiek die hij nu nog steeds nastreeft was hij al vertrouwd toen hit nog maar 9. jaar oud was. De Japanners hebben jacht op hem gemaakt, hij heeft ■in Chinese gevangenissen gezeten, hij is door de Fransen ter dood veroordeeld en hij werd door de Engelsen gearres teerd. Zijn zaak werd zelfs door de Britse kroonraad in behandeling geno men. Hij heeft in de Verenigde Staten. En geland, Frankrijk, Rusland, Duitsland. Eielgië en Zwitserland gewoond en hij kent deze landen zoals vele andere lan den waar hij in Ajn leven ooit is ge weest. Hij wordt in eerste instantie een na tionalist genoemd en pas in de tweede plaats een communist. Er zijn mensen die menen dat wanneer de Verenigde Staten hem in de periode direct na de tweede wereldoorlog alle mogelijke steun hadden gegeven, Ho Noord-Vietnam niet onherroepelijk de weg zou hebben gewezen naar het communisme. Men laat hier echter het feit buiten beschouwing dat Ho Tsji Minh een in telligent en vindingrijk communist is die zijn opleiding in Moskou heeft ont vangen. Hij was destijds lid van de Kom. intern en hij genoot daar het grootste vertroun^sn. Zijn gehele leven is daarbij gewijd geweest aan de communistische zaak. Er is verrassend weinig bekend over Ho en bovendien zijn de verhalen en gegevens die wel beschikbaar zijn vaak met elkaar in tegenspraak. Zelfs van zijn ware naam is men niet zeker. Aangenomen wordt dat hij op 19 mei 1890 in de provincie Nghe-An in het tegenwoordige Noord-Vietnam is geboren. Zijn vader was enige tijd in dienst van de keizerlijke regering maar werd ontslagen. Daarna begon de vader van Ho een praktijk als oosters genezer. Ho vertrok tussen 1907 en 1912 als koksmaat op een schip naar Europa. Vermoedelijk verliet hij zijn geboorte land in 1912 maar ook daaromtrent be staat geen zekerheid. Hij bezocht West-Afrika, Noord-Ame. rika en Frankrijk en toen de eerste we reldoorlog uitbrak verbleef hij in Lon den waar hij overdag werkte als sneeuw ruimer en 's avonds als hulpje in de keuken van het Carlton Hotel wat bij verdiende. Terwijl de oorlog nog in voile gang was keerde Ho naar zee terug. Ditmaal bezocht hij de Verenigde Staten en, zo als de historie wil, woonde hij gedurende enige tijd in de NewYorkse negerwijk Karlem: Hij zou hier het materiaal heb ben verzameld op basis waarvan hij later de rassenpolitiek van de V.S. aan viel. In 1917 of 1918 keerde hij naar Frank rijk terug. Hij werd fotoretoucheur, een vak waarbij hij met zijn oosterse kunst zin uitstekende resultaten bereikte. In Parijs kwam hij in vervoering van de 14 punten die president Woodrow Wilson, de geestelijke vader van de Volkenbond, had opgesteld ter waarbor ging van de wereldvrede. Tijdens de vredesconferentie van Versailles tracht te hij in de wandelgangen belangstel ling te wekken voor zijn eigen uit ac»]t punten bestaand programma dat onaf hankelijkheid voor Vietnam beoogde. De geschiedenis vermeldt niet of hij zijn manifest ooit heeft kunnen laten lezen aan de belangrijke deelnemers aan de conferentie. In Frankrijk vond hij ook de weg naar het communisme. Hij werd lid van de Franse socialistische partij. Toen zich een scheuring voordeed sloot hij zich aan bij de uiterst linkse groepering en werd daarmee oprichter van de Franse communistische partij. Officieel werd dit een feit op 20 december 1920. Vanaf dat ogenblik stond zijn doel hem duidelijk voor ogen. Hij ging naar Moskou om te studeren en ontmoette daar de elite van de communistische wereld. In het bolwerk der Sovjets be gon hij anti-Franse pamfletten te schrijven en ondertekende deze met „Ngoejen O Phap" (Ngoejen die de Fransen haat). Vervolgens trad hij toe tot de communistische internationale (Komintern) en werd hij uitgezonden naar Kanton in China waar hij optrad is tolk voor Michael Borodin die er door Moskou op uit was gestuurd om de toen' nieuwe Chinese leider Tsjang Kai-Tsjek te helpen. Men hoopte daarbij dat Borodin erin zou slagen Tsjang tot het communisme te bekeren. Dat deze hoop ijdel was is later wel gebleken. In Kanton maakte Ho een begin met de organisatie van Vietnamees (com munistisch) kader alvorens hij naar Moskou werd teruggeroepen om ver volgens weer naar Berlijn. België. Zwit- s-rland en Italië te worden gestuurd. Daarna keerde hij terug naar Oost- Thailand waar hij de agitatie onder de plattelandsbevolking voortzette, ver momd als boedhistisch monnik compleet met kaalgeschoren hoofd. (Tot op de dag van vandaag is het noordoostelijk deel van Thailand een doelwit van de eerste orde voor de Noordvietnamese subversie). Nadat hij ln Frankrijk bij verstek ter dood was veroordeeld werd Ho in Hong kong door de Engelsen gevangen geno men. Zijn zaak baarde veel opzien en er werd zelfs beroep aangetekend bij de Britse kroonraad in Londen waar wijlen sir Stafford Cripps Ho's belan gen met succes zou hebben bepleit. In pik geval kwam de raad tot, de slotsom dat Ho moest worden beschouwd als een politieke vluchteling en dat van uit levering derhalve geen sprake kon ziin. Voor het eerst in 30 jaar keerde Ho in 1940 naar zijn geboortegrond terug. Hij maakte toen deel uit van een Chi nese delegatie die Chinese guerrilla strijders moest gaan opleiden. Bij de Chinezen viel hij echter in on genade en kwam hij in de gevangenis terecht. Volgens niet te controleren be richten herkreeg hij zijn vrijheid pas nadat Amerikaanse officieren zijn zaak hadden bepleit lij Tsjang Kai-Tsjek per soonlijk. Ho stampte daarna een guer rilla-strijdmacht uit de grond en maakte het de Japanners bijzonder lastig. Hij kreeg hierbij hulp van het Amerikaanse bureau voor strategische diensten. (O.S.S.). In welke mate de Amerikanen nem in deze periode hebber gesteund valt niet nauwkeurig na te gaan omdat de beschikbare gegevens tegenstrijdig zijn. Toen de oorlog ook in het Verre Oos ten ten einde was gekomen meende Ho de volle steun van de Verenigde Staten te kunnen krijgen voor het door hem be oogde doel: de onafhankelijkheid van Vietnam. Toen bleek dat hij op deze hulp niet te vast zou mogen rekenen vestigde hij zijn aandacht weer geheel öp de Fransen. In 1946 werd hij pre-' sident van de jonge staat Noord-Viet nam. Bij Dien Bien Phóe maakte Ho een einde aan de Franse invloed in Indo-China. Ruim vijf jaar geleden richtte Ho zijn wapens op de Amerikaanse invloed in Laos en Zuid-Vietnam. De oorlog die zich hieruit heeft ontwikkeld ontpopte zich als een van de ernstigste conflicten waarmee de Verenigde Staten en de ge hele wereld zich zagen geconfronteerd na de Tweede Wereldoorlog. (Adv.) Nu heeft de vakman de meeste tijd om uw fiets na te zien! Woensdagmiddag is de 49-jarige pater Grol van het missiehuis de Wildbaan in Brummen bij een ver keersongeval om het leven ge komen. Zijn auto slipte door de gladheid en kwam in botsing met een vrachtauto. De pater werd uit de wagen geslingerd en is tijdens het vervoer naar een ziekenjiuis te Zutphen overleden. Bij een ongeluk op de werf Piet Smit Jr aan de Siadionweg te Rot terdam is woensdag de 66-jarige werfcontroleur J. Postma uit de Maasstad om het leven gekomen. De man viel door een onopgehel derde oorzaak van een 6 meter hoge steiger en sloeg tegen een be tonnen vloer. In het Dijkzigtzieken- huis overleed de werfcontroleur aan zijn hoofdwonden. (Adv.) IJSFRICA Dinsdag is in Utrecht de IJ frica"-beurs geopend. Tot de eerste bezoekers behoorden deze „Tanzmariechen" uit Grave, die zich het hen aangeboden zakje frites en hoorntje ijs best lieten smaken. Irving Saypole, opperrechter bij het hof van Manhattan, heeft woensdag bepaald dat het gemeen telijk vervoerbedrijf geen salaris verhogingen mag verlenen vóór 14 januari 1969, precies drie jaar na beëindiging van de grote vervoers- staking die chaotische toestanden in het Newyorkse verkeer tot ge volg had. Door deze beslissing zou wel licht het na de staking gesloten contract, waarin loonsverhoging voor de werknemers bij de open bare vervoersbediijven was opge nomen, nietig kunnen worden ver klaard. Rechter Saypole ba seert zich on de arbeidswet van de staat New York, volgens welke stakin gen onder het overheidspersoneel verboden zijn. De rechter zei dat er geen recht vaardiging bestaat voor de afper sing van acht miljoen burgers door de heerschappij van 30.000 werk nemers. Hij beval gemeente en vervoers- •'drijf hun antwoord op zijn be- 'uit binnen tien dagen in te die- en. Hij kwam tot zijn besluit na behandeling van een tijdens de sta king ingediende klacht door de Newyorkse advocaat Weinstein. BARNEVELD Het kasteel „De Schaffelaar" dat vorig jaar plotseling in het nieuws kwam toen geruchten de ronde deden, dat dit het toekomstige woonverblijf zou worden van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, zal bin nen afzienbare tijd worden afge broken. Het besluit van de eigena resse freule Clifford Cocq van Breugel, woonachtig te Doorn, is than» definitief. Het oude familie bezit op het landgoed „De Schaf felaar" aan de Baron van Nagell- straat te Barneveld moet verdwij nen. De freule zegt er zelf dit vani „De be slising is mij zwaar gevallen, maar de grote financiële lasten zijn niet langer verantwoord. De mogelijkheden om tot restauratie van het kasteel over te gaan zijn meer dan eens overwogen, doch Monumentenzorg kan niet zo'n grote subsidie missen, dat het kapitale bouw werk weer in deugdelijke staat wordt teruggebracht...." Het kasteel heeft de laatste jaren veel te lijden gehad. Niet alleen doordat men alle onderhoudswerk moest uitstellen, maar vooral omdat de Barneveldse jeugd vernielzuchtig te werk was gegaan. Op zichter en rentmeester van het landgoed, de heer T. van Dijk, besloot daarom enige tijd geleden de vrije wandelpaden in het Schaffelaarsbos af te sluiten, zo dat er geen publiek - althans niet zonder wandelkaar.t - binnen de hekken mocht komen. yan di* kwam in de prak tijk echter weinig terecht, omdat de Schaffelaar". HU was destijds burge. jeugd zichzelf wel toegang wist te ver schaffen. Als er door de politie geen oog je in het zeil gehouden was, dan was het kasteel waarschijnlijk al afgebroken geweest. Doordat het door baron J. H. van Zuy- len van Nlevelt in 1854 gebouwde kasteel nu verdwijnen gaat zal het dorpsbeeld en aanzicht van bos en landgoed stellig veel aan waarde en schoonheid verlie zen. „Ik betreur het ook ten zeerste, maar wie wil het overnemen? Niemand toch? De mensen gaan tegenwoordig liever in een bungalow wonen. Daar kan ik ze ook geen ongelijk in geven. Een kasteel is een veel te kostbaar woonobject. Mis schien laat ik hier wel een bungalow bouwen op de plaats waar nu het kasteel staat. Ik weet het nog niet precies...." mijmert de freule. Het kasteel, statig ingericht, is dik wijls bezocht door prins Hendrik en ko ningin Emma. Prinses Wilheimina kwam er ook regelmatig. De eerste bewoner, baron J. H. van Zuylen van Nievelt, was nl. kamerheer van het koninklijk huis. Na het overlijden van baron Van Zuylen 'van Nievelt deed A. W. J. J. baron Van Nagel zijn Intrek in het kasteel „De meester van de gemeente Barneveld, Niet alleen heeft het kasteel geleden onder de „aandacht" van de Barneveld se jeugd; ook het landgoed zelf is daar niet voor gespaard gebleven. Veel na tuurschoon werd vernield en de borst beelden in het park werden van hun voetstuk geworpen. Het geheel geeft reeds lang een beeld van vergane glorie. Er werkt nog wel wat personeel op het landgoed, maar ook voor die mensen is het plezier 'eraf. Op deze wijze is er geen werken tegen. Het kasteel herbergt een sfeervolle kelder met gewelven. Deze is ingericht als recreatievertrek. Talrijke Barneveldse verenigingen houden hier hun feestavonden. De freule, die het kasteel dus alleen opruimt om de hoge kosten, heeft inder tijd nog eens overwogen om slechts een deel te laten afbreken, maar ook dat bleek later niet uitvoerbaar. Misschien nog dit jaar zullen de slopers komen om de hand 'e slaan aan het statige oude kasteel „De" Schaflelaar". Jammer, heel jammer. (Adv.) V r «BSi W,L trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! De Australische banken heb ben gisteren hun deuren geslo ten voor ponden, shillingen en pence en bij heropening maandag zullen zij hun zaken afdoen in de nieuwe tiendelige geldeen- heden, de Australische dollar. Voordat het zover is, moeten de banken nog bergen werk verzet ten, zoals het veranderen van vier miljoen chèqueboeken, elf miljoen spaarrekeningen en alle bankmachines en hoeken. De onderdirecteur van de Re serve Bank of Australia, L. K. Wilson, heeft medegedeeld dat de Australische banken nu in het bezit zijn van 236 miljoen Australische dollars in nieuwe bankbiljetten en van 377 mil joen nieuwe munten. Er worden nog 200 miljoen munten in re serve gehouden. De bokscommissie van de staat Illinois heeft toestemming gegeven voor 'een gevecht om de wereldtitel zwaargewicht tussen titelhouder Cassius Clay en Ernie Terrell op 29 maart a.s. Clay zal volgens het getekende contract 50 van de recette ontvangen met een garantie van 150.000 dollar, alsmede 50 van de ontvangsten voor een geslo ten televisiecircuit met een ga rantie van 300.000 dollar. Dit houdt in dat de wereldkampioen in het ongunstigste geval altijd nog meer dan anderhalf miljoen gulden aan het gevecht verdient. Terrell zal van beide bedra gen 20 toucheren en altijd nog wel 800.000 gulden rijker wor den. De duurste plaatsen voor het gevecht zullen 100 dollar kosten. Er is in het contract geen clausule voor een revanche op genomen voor het geval Clay verliest. De Nederlands-Italiaanse com binatie Peter Post-Gianni Mot- ta heeft de zesdaagse van Milaan gewonnen. De uitslag was: 1. Post-Motta (Nederland/ Italië) 567 pnt 2. Lykke-Eugen (Denemarken) 223 pnt Op 1 ronde: 3. Faggin-Sercu (Italië/België) 487 pnt 4. Beghetto-Pfenninger (Italië/ Zwitserland 397 pnt 5. Bugdahl-Schulee (West- Duitsland) 131 pnt Het voorlopig Nederlands elf tal heeft woensdagavond op het ADO-terrein in Den Haag de oefenwedstrijd tegen de Franse eerste divisieclub Racing Stras bourg gewonnen met 70. De ruststand van deze ontmoeting die door een kleine 10.000 toe schouwers werd bijgewoond, was 2—0. Geen moment heeft Racing negende op de ranglijst van de Franse eerste divisie zich woensdagavond in het Haagse Zuiderpark een waardig tegen stander van het voorlopige Ne derlandse elftal kunnen tonen. De ploeg uit de Elzas, die op vrijwel elk onderdeel sterk te leurstelde, ging voor 10.000 toe schouwers in de felle vrieskou kansloos ten onder. Lamebrt Verdonk, Bennie Muller, Johan Cruijff goed voor drie gave treffers Sjaak Swart en Wil lie Dullens bezorgden de Franse sparringpartners van het Oran jeteam een smadelijke 70 ne derlaag. (Adv.) (JSB.IIOt.8K.lsy.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7