De misdaad van Richard Ross j jr Twee miniatuur-onderzeeërs zoeken naar vermiste atoombom 'n slokje andere koffie 'n slokje SUPRA 'n slokje andere koffie 'n slokje SUPRA WAN STRALING? RUIM DUIZEND SLACHTOFFERS Van Nelle keurmelange met 2 extra s DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 LANDELIJKE PROEF MEER BEWEGING VOOR BEJAARDEN Palomares niet ontruimd Slachtoffers Donderdag 10 februari '66 Doe oolc eens die koffiekeurtesh Als n uw man en gasten dan 's avonds met Supra verwent, kunt u er nog een boeiend verbaal aan vastknopen. Over het veel regelmatiger maalsel van de Van Nelle keurmelange. Dat liebt u immers met eigen ogen gezien. En over de luchtdichte vacuumverpakking die geur en aroma zoveel beter vasthoudt. Dat hebt u immers zelf kunnen vergelijken. Maar waar het óp aan komt: u proeft het verscliil! Supra is brandvers, heeft een veel krachtiger afschenk en een geur... mmm! Doe morgen die proef bij u thuisI Haal Supra in huis! Een ontdekking! SUPRA Mevrouw Jannen Peters in actie op een van de Van Nelle koffiekeurtests, waar gemiddeld 73,5% van de pruejsiern!' vuur Supra sieindeh 1. 3x speciaal gemalen voor krachtiger afschenk. „En in dit huis zou die Lucas eerst koffie gedronken hebben en toen zes kroketten besteld hebben en een fles wijn, om dan, voor dat het lekkers kwam, zijn glaas je vergif gekookt te hebben? Nee, Ross, dat geloof ik niet, man, daar heb ik teveel ervaring voor. Je bent toch ook niet blind voor de feiten. Je eet in je „dooie" eentje geen zes kroketten op en je drinkt geen fles zoete wijn leeg als je een flacon jenever onder je bereik hebt staan en je zet geen twee kopjes klaar voor koffie-alleen!" Ross kuchte en schraapte zijn keel. Dan viel hij woedend uit, dat ratten als die Lucas tot alle comedie in staat waren, alleen maar om anderen verdacht te maken. „Ahhhhh!" riep Lammers. zijn stoel achteruitschuivend, „Wat je zegt Ross, je zeiratten als die Lucas... en je hebt gelijk ook, maaaaarrr..." „Ratten meneer, uitvaagsel. Geef me liever een..." moordenaar of een..." „...of een sluipmoordenaar!" zêi de commissaris fluisterend en hij lachte. Richard Ross ging vóór hem staan, zoals hij al vaak voor an deren stond en hij riep hard, dat hij gedaan had wat hij kon doen en dat hij iemand, die een vent als Lucas vermoordde, geen sluipmoordenaar noemde, maa' een... een... (Wordt vervolgd.) 2. brandvers vacuum verpakt voor behoud vau alle geur. LAPJESDEKEN VOOR BEATRIX NADERT VOLTOOIING Haarlem: De lapjesdeken, een geschenk hij het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, nadert zijn vol tooiing. Als de deken klaar is zullen er ruim 500 dames aan hebben gewerkt. 115) De commissaris zette zijn hand onder zijn kin en keek naar de muur. Hij tikte eindeloos lang met zijn potlood een marsje op de vloeilegger, zodat er scherpe streepjes op kwamen. Dan haalde hij zijn horloge uit zijn zak en legde dat naast zich neer. Hij schreef en Ross kon het duide lijk lezen: Half negen, L. belt café op. Grammofoon speelt. Kwart voor negen, japanner komt thuis, hoort en verstopt zich. Negen uur. Depuis komt naar beneden en keert met het glas terug. De commissaris zuchtte. „Wan neer," vroeg hij, „heeft Lucas dan die smurrie uit de kast van de dokter weggehaald?" „Ik denk om half negen. De oude man zat te doezelen." „Juist. Hoelaat kwam die Eg- geling dan weer thuis?" „Ik meen om een uur of half- tien." Lammers legde zijn potlood neer en zei dat alles goed en wel was, maar in het rapport over mevrouw Weber stond duidelijk, dat de man pas tegen de nacht thuiskwam, waarom loog hij dan? „Hij had mevrouw Weber be loofd, dat hij pas komen zou, als zij er weer was. Samen met de dokter heeft hij toen een leugen tje verzonnen." „Waarom hield hij dat dan vol, als die Lucas vermoord was, dat hoorde hij toch de andere morgen en dus zou hij zich zomaar eens verdacht hebben gemaakt?" „Hij wilde er niet mee te doen hebben, commissaris". „Ja, dank je lekker, maar werd hij dan ook gechanteerd?" „Daar deed hij natuurlijk nogal vaag over, een jaar of wat ge leden..." Lammers knikte en zei, dat hij het daarom juist vroeg. „En ver tel me eens, Ross. is die Japan- nees weer rustig weggegaan?" „Hij wist toch niet, dat er een moord was gepleegd." „Aha," riep de commissaris en richtte zijn potlood op zijn in specteur. „Aha Ross, dus er is 'n moord gepleegd?" „Zelfmoord, commissaris". „Jawel!" riep Lammers achter dochtig en hij sloeg met slappe vingers tegen het blauwzuur- flesje." „Geen vingerafdrukken en geen bewijzen. Heel het stelletje zwijgt natuurlijk uit angst voor persoonlijke zaakjes. Heb je geen misdrijven ontdekt?" „Geen strafbare als u dat meent." „De keukenmeid spoelde kop jes om en legde, samen met haar mevrouw, Lucas op zijn bed?" „Jawel, commissaris". „Dat kind ging in de gietregen effetjes kijken of meneer wel te eten had... terwijl ze niet eens wist, of hij thuis was?" „Ze waren denkelijk de hele week thuis, meneer". „En die meneer Lucas zou juist de laatste avond uitgezocht hebben, om op een vrolijke ma nier met een glaasje slappe cats en met wijn en koek zelfmoord te plegen? Kom, inspecteur Ross, maakt het nou!" Ross zweette. Hij haalde zwij gend de schouders op en zei, dat hij de zaak tot in alle hoeken na gezocht had. Hij vervloekte zijn spelletje met Ishiguro, dat had hij beter achterwege kunnen laten, ofschoon hij er zeker van kon zijn, dat de correcte Japan ner wel zwijgen zou. De commissaris vervolgde, de beide handen boven de tekening leggend; Onder auspiciën van de stichting Opbouw Drenthe wordt in de loop van dit jaar in Drenthe een landelijke proef genomen met cursussen beter bewegen voor bejaarden. De cursussen waarvoor de nationale federa tie voor bejaardenzorg, de re gering en de kruisverenigin gen veel belangstelling hebben getoond, hebben tot doel ver veling, verstijving en vervet ting bij dit deel van de bevol king te bestrijden. Aan de hand van de ervaringen die met het experiment wor den opgedaan, zal te zijner tijd worden bepaald of en zo ja op welke wijze het werk op grotere schaal kan worden voortgezet. De provincie Dren the is voor proef uitgekozen, omdat daar reeds op grote schaal aan bejaardengymnas- tiek wordt gedaan. De stich ting organiseert bijv. in 27 dorpen cursussen, terwijl on der andere leiding in acht ge meenten de bejaarden even eens wordt geleerd zich beter te bewegen. De nieuwe cursus bestaat uif twaalf lessen van gemiddeld Na wekenlange vruchteloze po gingen van duikers om de ver miste atoombom van de bij Pa- lomares in zuid-oost-Spanjë ver ongelukte Amerikaanse B-52 in de Middellandse Zee op te spo ren, schijnt thans alle hoop ge vestigd te zijn op de twee uit Amerika ontboden miniatuur- onderzeeërs „Alvin" en „Alumi- naut", die waarschijnlijk van daag worden ingezet. Zowel de 75 ton zware „Aluminaut" met zijn driekoppige bemanning als de „Alvin" van dertien ton met zijn bezetting van slechts twee man zijn mpt sterke zoeklichten en gevoelige elektrische meet apparaten uitgerust. Zij moeten trachten de meer dan driehon derd meter diep liggende bom op de zeebodem te localiseren en deze dan met hun stalen vang armen grijpen en voorzichtig naar de oppervlakte brengen. De deskundigen schijnen met een betrekkelijk lange duur van deze bergingspoging te rekenen, want er arriveert nog steeds meer gespecialiseerd personeel. De oorlogsschepen van de zes de Amerikaanse vloot hebben een cordon om het „bomgebied" getrokken. Publiek en pers wor den verre gehouden. Een po ging van journalisten om met vissersboten naderbij te komen werd verijdeld. In totaal heeft men 67 voor werpen, waaronder waarschijn lijk wrakstukken van het tegen zijn tanktoestel gebotste vlieg tuig op de zeebodem ter plaatse gelocaliceerd. Ook op het land bij Paloma res zet personeel van de Ame rikaanse luchtmacht het onder zoek van de gewassen op moge lijke radio-actieve besmetting voort. De nog niet vrijgegeven stukken land zijn door rode vlaggen aangegeven. Een officiële Spaanse woord voerder heeft berichten als zou Palomares ontruimd zijn, tegen gesproken. De Spaanse autoriteiten en de bevelhebbers van de Ameri kaanse luchtmacht in Spanje hebben de waarheid verdoezeld, zo schrijft de Russische pers en met name „De Rode Ster" en de „Prawda". Er is een ramp in Spanje gebeurd. Ruim duizend mensen hebben verwondingen opgelopen als gevolg van radio actieve straling, vrijgekomen door ontploffing van het ontste kingsmechanisme van een van de kernbommen. Het rampzalige voorval in zuid- Spanje, aldus de Russische pers maakt het dringend noodzake lijk de „kernmaniakken van het Pantagon", die niet alleen bom men maar ook hun hoofd ver liezen, tot de orde te roepen. Het neergestorte toestel had vier kernbommen aan boord. Drie zouden er teruggevonden zijn. Dodelijk ongeluk in Aarle Rixtel Op de kanaaldijk te Aiarla Rixtel is dinsdagavond de 49-ja- rige A. van Hek om het leven gekomen toen hij met zijn bus je frontaal in botsing kwam met een personenauto. Deze werd bestuurd door de 19-jarige A. H. van A., die niet in het bezit van een rijbewijs was. Hij had de wagen van zijn vader geleend. De jongeman, afkomstig uit Hel mond, werd bij het ongeluk zelf zwaar gewond. STAATSIEBEZOEK KONING BOUDEWIJN EN KONINGIN FABIOLA AAN DENEMARKEN Kopenhagen: Koning Boudewijn van België en koningin Fabilola verwelkomd door koning Fre- derïk van Denemarken en ko ningin Ingrid bij hun aankomst in de Deense hoofdstad. Het Bel gische paar brengt een officieel bezoek aan Denemarken. ruim een uur. Het programma omvat per avond dertig minu ten oefenstof, waarna wordt gepauzeerd. Vervolgens wordt de materie met de bejaarden doorgesproken. De vrijwillige leerkrachten worden gerecru- teerd uit gymnastiekleraren, heilgymnasten, masseurs of masseuses, wijkverpleegsters en sociale werksters. Ook heeft men het voornemen in plaat sen waar cursussen worden georganiseerd, contact op te nemen met de huisartsen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5