Duizenden studenten betogen in Bandoeng voor verlaging van de prijzen Tweede Kamer over de verhoging P.T.T.-tarieven der ANANAS 119 Overeenstemming in de confectie-industrie DE ONDERGANG VAN UHR Rozebotteljam Honing Santusa Afternoon thee Choc. Wellingtons LltS» 0} Appelmoes Grote ontbijtkoek Andijvie Menfos Leverpastei Badzeep AQ BONDEN ONTVANGEN JAARLIJKS 150.000 GULDEN verrassing voor de kleutersT*##- KUS»* O» "10 februari '66 Pagina 3 „Nasakom De Indonesische vliegtuigindustrie Tegenslagen Vliegtuigen zonder motoren Treffen bij Noord-Borneose grens Leve Boeng Karno zegt Mm Green Spot. ft# STOELTJE 5,75 en 2 volle zegelboekjes AI #^^1 TAFELTJE 9,en 3 volle zegelboekjes -A# per pot 115 per pot 139 per pakje metlO zegels met20 zegels metlO zegels 2e Meevaller blik en toch en toch 40""" zegels KASSAKOOPJE Unox 3blikj, zware stukken van gg nu UITZONDERLIJKE DROOGTE IN SURINAME Algemene werkzaamheden Schietpartij in San Domingo DE VRipE ZEEUW Duizenden Indonesische studen ten hebben In Bandoeng betoogd voor ontbinding van de communis tische partij, wijziging van de re gering en verlaging van de prijzen van de goederen die nodig zijn voor het levensonderhoud. Van 27 februari tot 1 maart zal in Bandoeng een congres worden gehouden van de Indonesische na tionalistische partij. Het congres is bedoeld om de pro- en anti-commu nistische groeperingen van de par tij, die na de mislukte staatsgreep scherp tegenover elkaar staan, dichter tot elkaar te brengen. Waarschijnlijk zullen de anti-com munisten op het congres proberen een nieuw bestuur te kiezen ter vervanging van het pro-commu nistische onder leiding van Ah Sastroamidjojo en Soerachman. De communisten en hun aanhang zou den nu van plan zijn in maart een partijcongres in Oost-Java te be leggen om het oude bestuur te handhaven. Een bestuurslid van de moham medaanse partij „Nahdatoel Oela- ma" heeft het bericht van Antara tegengesproken, dat de afdeling Zuid-Sumatra van de partij heef; voorgesteld de door Soekamo ver boden „Titoistische" Moerba-partij in het nasakom-project van de pre sident de" plaats te laten innemen van de Indonesische communisti sche partij. Met zijn nasakom-idee wil Soe kamo een nauwe samenwerking tot stand brengen tussen commu nisten, nationalisten en religieuze groeperingen. Het bestuurslid 'Adv.Y noemde het bericht van Antara uit de lucht gegrepen". President Soekamo heeft een on derhoud gehad met een vertegen woordiger van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker betreffende de oprichting van een vliegtuig fabriek. De minister voor lucht vaart, Partono, die bij het gesprek dinsdagavond aanwezig was, zei tegen verslaggevers dat de uitvoe ring van het project vlot verloopt. Bij de Fokker-fabrieken werd gisteren bevestigd, dat Indonesië ondanks het embargo van de Brit se regering op levering van Rolls Royce-vliegtuigmotoven voor In donesische Friendships voorberei dingen treft voor de bouw van de eigen vliegtuigfabriek. Het is Fok kers sales-manager voor het verre oosten, de heer G. Uitzetter, die daarover met Soekamo heeft ge sproken. Ook wil men de opleiding van technisch personeel doorzet ten. Naar bekend hebben Indonesi sche regering en Fokker vorige zomer voor de oprichting van een vliegtuigindustrie op Java een con tract gesloten. In augustus leefde de hoop, dat deze fabriek in de zomer van 1967 gereed zou zijn èn dat men dan met de bouw van Friendships zou kunnen beginnen. Deze optimistische plannen wer den door twee "tegenslagen door kruist. De Britse regering maakte bekend, dat geen motoren en en kele andere onderdelen mochten worden geleverd en de communis tische staatsgreep bracht het land in zo'n chaotische situatie, dat het plan voor de eigen vliegtuigindus trie maandenlang in de ijskast heeft doorgebracht. Indonesië voerde vorige zomer nog actief zijn „confrontatie-poli tiek" tegen Maleisië uit en Enge land vaardigde het embargo uit 't motief, dat Soekamo de Friend ships wel eens tegen Maleisië in de strijd zou kunnen werpen. Ondanks pogingen van Fokker de Engelsen tot een ander inzicht te brengen, is het embargo op deze motoren-levering nog steeds niet opgeheven. Indonesië wil zich blijkbaar niet uit het veld laten slaan en gaat thans door met de uitvoering der plannen, hoewel het risico niet denkbeeldig is, dat het land straks over een vliegtuigfa briek zal beschikken, die Friend ships kan bouwen, maar daarvoor geen geschikte motoren kan krij gen. Het persbureau Antara meldt dat bij een treffen bij Tawao op Indo nesisch gebied aan de grens van Noord-Bomeo tussen een Indone sische patrouille en Maleisische strijdkrachten vijf Britse en twee Maleisische militairen zijn gesneu veld. Zeven tegenstanders werden ernstig gewond. Aan Indonesische zijde werden twee man licht ge wond. De uit Djakarta afkomstige advocaat Hadeli Hasiboean, wiens plan tot verbetering van de In donesische -economie verleden week door de regering werd verworpen, heeft president Soe kamo woensdag in een open brief uitgedaagd de zaak aan het hooggerechtshof voor te leggen. Zijn plan behelsde onder meer de aanvaarding van hulp van westelijke landen. De advocaat zegt in zijn brief aan het staats hoofd, die gepubliceerd is door het katholieke blad „Kompas"". „Wanneer u mijn plan alleen af wijst omdat de aanvaarding van hulp van de „necolims" er deel van uitmaakt, zou ik mijn ont werp graag voorgelegd zien aan het hooggerechtshof". (Necolin is de Indonesische benaming voor neo-kolonialisten, kolonia listen en imperialisten). Het was volgens Hasiboean aan het hoog gerechtshof uit te maken of zijn plan door de necolims was ge ïnspireerd. Vond het hof dat dit niet het geval was, „dan zou men mij mijn gang moeten laten gaan". Overigens zou hij wan neer hij faalde en doodgescho ten werd, waarmee Soekarno heeft gedreigd, nog altijd uit roepen „Lang leve Boeng Kar- _5J no Natuurzuiver Van verse Californische sinaasappelen! Vol vitamine-C! Fantastisch lekker! En zonder prik! Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting 1966 van het P. T. T.-bedrijf werd uitvoerige aandacht geschonken aan de tariefsverhogingen per 1 mei a.s. Uit de kamer werd tegen dit voornemen stelling genomen. In het bijzonder werd kritiek geleverd op het tijdstip, waarop deze ver hogingen werden bekendgemaakt. De kritiek kreeg gestalte in een tweetal moties, ingediend door de K.V.P.-er Assmann en door de heer Tolman (C.H.). In de eerste motie wordt gesteld, dat „de verhoging van het nieuwsbladtarief en van het drukwerktarief tal van onder nemingen en instellingen voor pro blemen van financiële, administra tieve en organisatorische aard" stelt Gevraagd wordt de verhogin gen van de tarieven voor tijdschrif ten en nieuwsbladen niet te doen ingaan op de thans voorgenomen datum, maar eerst zes maanden na de aankondiging. In de motie-Tolman worden de tariefverhogingen in strijd genoemd met het dienstverlenend karakter van het P. T. T.-bedrijf. De motie dringt er bij de regering op aan de verhogingen in het geheel niet te laten doorgaan. NIET BUITENSPORIG Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) ontwikkelde tegen Bei de moties ernstige bedenkingen. Hij hield de kamer voor, dat de ver hoging „niet iets buitensporig" is 'Nu koopt u voor de kleuters in iedere s in iedere Wekelijks heeft de A O winkelier! A O winkel een eigen stoeltje en tal van aanbiedingen met extra zegels, tafeltje. Bekijk ze in de A O winkel Zo komt u vlug in het bezit van het en overtuig u van de degelijkheid benodigde aantal volle zegelboekjes. Zilverkleurig gelakt, houten armleuninkjet, verende bekleding In frisse «notieveft. Plastic beschermrand, blad mei kinderdecor, zilverkleurig gelakt. Hero Van Nelle Bij Combo poedbtoWe: per blik het na Bij f 5,- boodschappen literblik j literblik ro/fen van 75 voor jee van 98 voor 2-.6F' en berekende dat de opbrengst van de verhogingen wordt geraamd op 44 miljoen. De gemiddelde ver hoging bedraagt, zo zette hij uit een, ongeveer vier procent. Minis ter Suurhoff wees erop dat een niet-verhoging een verlaging van de investeringen zou betekenen en benadrukte, dat de in de afgelopen jaren steeds te laat tot stand ge komen verhogingen leidden tot een aantasting van de rentabiliteit van het bedrijf. Men kan niet zeggen, aldus de bewindsman, dat de verhogingen als „een donderslag bij heldere he mel" zijn gekomen. Men is tijdig gewaarschuwd, dat er iets op komst was. Over de motie Assmann zei de minister, dat het daarin ge vraagde uitstel neerkomt op een Inkomstenderving van 5 miljoen gulden. Het is moeilijk om het pe riodiekentarief buiten schot te hou den, zo merkte hij op. De bewinds- 'man zei de motie-Tolman ernstig te moeten ontraden. BEGROTING AANGENOMEN De P. T. T.-begroting is gisteren zonder hoofdelijke stemming in de Tweede Kamer aangenomen. Even eens aangenomen werd de motie Assmann (K.V.P.) die beoogt de tariefsverhoging voor het bezor gen van tijdschriften en nieuws bladen een half jaar op te schor ten. Alleen de V. V D. keerde zich tegen deze motie. De motie van de heer Tolman (C.H.U.) die de per l mei aangekondigde verhoging van de posttarieven geheel ongedaan wilde maken, heeft alleen de steun van de staatkundig-gereformeerden en de boerenpartij verkregen. 76 Achtervolgd door de. vijf albino-krijgers snelde Aram het 'riek op, waar de soldaten van Maya, die inmiddels door Lode oyaren gewaarschuwd, hem te tiulp kwamen. Gesterkt door deze steun maakte Aram plotseling front naar zijn belagers; zijn zwaard flitste neer en de voorste zonk ineen. De overgebleven vier deinsden even terug, doch dron- genjfiey wet nieuwe woede naar voren. Er ontbrandde een korte, doch hevige strijd, waarin geen pardon werd gevraagd of gege ven. In de opening van de statiehut staande, keek de Kan-Ur uiterlijk pnbewogen toe. Zijn blik bleef gevestigd op Aram. die. door twee tegenstanders belaagd, met de rug tegen de verschansing was gedrongen. Terwijl één der albinokrijgers Aram in een fel sloop de ander mef een speer in de hand langs de verschansing om Aram in de zijdie te treffen. Aram zag het gevaar naderen en trachtte zijn voorste tegen stander achteruit te dringen, om uit de ongunstige positie weg te komen. Zijn tegenstander bleek echter een ervaren zwaardvechter te zijn, die zich niet gemakkelijk liet overrompelen. De albino met zwaardgevecht gewikkeld hield, de speer zag eindelijk kans, om Aram aan de ongedekte zijde te naderen. Reeds hief hij met een triomfantelijke grijns zijn wapen op, toen plotseling een stok door Je lucht suisde en hem met zo'n kracht tegen het hoofd trof, dat hij verdoofd over de verschansing tuimelde. De reddingbrenaende stok viel kletterend op het dek neer. Het was de staf van Lode, do geilet mbewaardoi De uitzonderlijke droogte die thans in Suriname heerst, zal het land dit jaar opnieuw voor proble men plaatsen, zo schrijft het dag blad „Suriname". Bij de Suralco houdt men de adem in, omdat het water in het stuwmeer niet alleen niet stijgt, maar erger nog, daalt. Men komt niet verder dan twee generatoren en daardoor wordt slechts van de volledige capaciteit bereikt. Als de waterstand blijft dalen, zal een generator moeten uitvallen, hetgeen een verdere vermindering van de produktie betekent. Het gevolg hiervan zal zijn: ver minderde landsinkomsten. De voor uitzichten voor de landbouw zijn allerminst gunstig. Nu reeds staat vast, dat de citrusoogst ver bene den normaal zal blijven. Dit is dan het derde achtereenvolgende jaar. Ook de koffieoogst ondervindt de invloed van het droge weer. Wat de rijst betreft zou de voorjaars- oogst van Wageningen in het ge drang kunnen komen. De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van het so oiaal werkgeversverbond in de eonfectieindustrie en van de drie bonden van textielarbeiders heb ben tot volledige overeenstem ming geleid over de nieuwe c.a.o. voor de eonfectieindustrie. Ook werd een akkoord bereikt over het vraagstuk georganiseer- denongeorganiseerden. De be- leidsinstanties van werkgevers- en werknemersorganisaties moe ten over de resultaten evenwel nog oordelen. De bonden ontvangen geduren- den de looptijd van het driejari ge contract elk jaar ter onderlin ge verdeling een bedrag van 150.000, dat zij moeten besteden aan vormings- en scholingsactivi teiten. Voorts is het bedrag bestemd voor de voorlichting door middel van documentatiemateriaal, cir culaires, tijdschriften e.d. betref fende de eonfectieindustrie, bonds- en. vakbladen, abonne menten voor de bibliotheken van de vakbonden, alsmede voor de druk- en verspreidingskosten van c.a.o.s en mededelingen over de c.a.o.'s. Werkgevers en werknemers kwamen voorts overeen, dat het bedrag van loO.OOO per jaar kan worden gebruikt voor alge mene werkzaamheden van de vakbonden in alle geledingen van de eonfectieindustrie. Hieronder verstaat men onder meer een te gemoetkoming in de kosten van de bonden voor deelneming en voorbereidingen van allerlei werkzaamheden in bedrijfsinstan- ties, vakraad e.d. Ook vallen hier onder in het gemeenschappelijk belang door werkgevers en werk nemers georganiseerde activitei ten, zoals het overleg plegen over arbeidsgeschillen, werk in tarief commissies e.d., waarvan ook de ongeorganiseerden profiteren. Uitdrukkelijk is afgesproken, dat de gelden die de bonden voor de jaarlijkse uitkering van de werkgevers thans kunnen bespa ren, niet mogen worden gebruikt voor restitutie van contributies aan de vakbondsleden. Omtrent de uiteindelijke bestemming van de vrijgekomen gelden kunnen de bonden norg niets zeggen. Zij gaan zich daarover in onderling overleg beraden. De werkgevers laten de bonden in deze bestem ming vrij, mits de afspraak wordt nagekomen dat geen restitutie van contributies plaatsvindt. Zeker twee betogers zijn om het leven gekomen en vijf liepen verwondingen op toen woensdag de politie voor de ambtswoning van president Garcia-Godoy in San Dominga een einde aan een betoging maakte en daarbij de vuurwapens gebruikte. Dit ge beurde toen zij een betoger, die een menigte studenten toesprak, het zwijgen wilde opelggen. De studenten eisten van de regering dat zij tot spoedige uitbetaling van de subsidies voor de univer- teit van San Domingo overgaat. Volgens de politie zou men van het dak van een gebouw op haar hebben gevuurd. Onmiddellijk daarop was de straat vervuld van het geratel van automatische wapens en de knallen van ont ploffende traangasgranaten.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3