PROVINCIAAL NIEUWS Jaarvergadering van de afdeling Zaamslag der Z. L. M. Mr. Sehlingemann sprak over de E.E. G. DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Oostburg Sluis Sas van Gent Kloosterzande Voor Baby Pagina 2 Donderdag 10 februari '66 Kandidaatstelling verkiezing Prov. Staten Daar bij het. corrigeren van de kandidatenlijst voor de Provin ciale Staten van de Partij Voor Vrijheid en Democratie enige on juistheden zijn ontstaan, volgt hieronder nogmaals de kandi daatstelling in de kieskring Hulst. 1. J. F. G. Sehlingemann, Goes; 2. W. .Landheer, Vlissingen; 3. W. Koster, Axel; 4. H. J. van de Zande, Nieuwerkerk; 5. C. A. Kammeraad, Middelburg; 6. E. Huizinga, Middelburg; 7. I.. F. S. de Meijer, Sas van Gent; 8. J. C. Vink, Axel; 9. R. H. van Krevelen, Sas van Gent; 10. A. H. van der Lee, Axel; 11. A. C. S. van Breda Vriesman, Terneuzen. „Hocres"-jaarvergadering in lioiel „Rotterdam" te Terneuzen Dinsdagmiddag hadden veel leden gehoor gegeven aan de uitnodiging van het bestuur van de kring Zeeuws-Vlaanderen van de „Hocres" (Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-Restau ranthouders en Slijters) tot bij woning van de jaarvergadering van genoemde kring in de bene denzaal van hotel „Rotterdam" te Terneuzen. In z'n openingswoord noemde de voorzitter, de heer D. Bies- broek te Hulst, de algemene toe stand verre van bevredigend. Eerst bij een jaarlijkse omzet van 60.000 kan een zaak ren dabel worden genoemd, hetgeen in de tegenwoordige tijd te den ken geeft. Ook de tv-uitzendin- gen zijn oorzaak van veel on- produktieve uren waarbij de voorzitter het idee opperde van een verlating der sluitingsuren. De voorzitter heeft waardering voor het werk van de parochie huizen en buurtschappen maar zag met bezorgdheid de neven ontwikkeling, waarbij de bedrij ven in 't gedrang komen, tege moet. Hij betreurde het dat in Zeeuws-Vlaanderen nog steeds geen gelegenheid tot opleiding van personeel bestaat. Uit een algemene opwekking ervoor te werken dat het leden tal zal toenemen en de vereni ging door kracht alle moeilijk heden het hoofd zal" kunnen bie den, besloot de voorzitter zijn welkomstwoord VAKOPLEIDING Na de gebruikelijke interne zaken gaf de rondvraag aanlei ding tot een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Hierbij wer den diverse suggesties gedaan o.a. om te komen tot een cursus vakopleiding. Hef kost geld, maar vakbekwame mensen zien daardoor hun kansen en ver diensten stijgen. Een poging om te komen tot opleiden van serveersters had gefaald. RECEPTIES Meerdere leden hadden er be zwaar tegen dat bij recepties bijv. van de overheid buiten de horecabedrijven om wordt ge schonken en gedronken. Wij moeten, aldus de voorzitter, ver gunningen hebben maar waar is de vergunning voor deze recep ties? Een probleem was verder de verkoop van b.v. bier, zelfs door melkboeren en de omvang die de verkoop van dranken in de winkelbedrijven heeft genomen. Na al deze problemen was het woord aan drs R. Kerstens, ex pert in de wijnhandel. Deze hield een inleiding over het gebruik van wijn.- Diverse aspecten wer den door hem belicht, hetgeen gepaard ging met een „proever- tje". Na de interessante inlei ding werd de vergadering be sloten met een uitgebreide en, zoals gebruikelijk, 'n uitstekend verzorgde koffietafel. houden op vrijdag 19 februari a.s. in hotel Van Leuven te Klooster- zande. Het bestuur stelt voor de con tributie voor 1967 te handhaven op 7,50 voor de leden ten noor den van de Westerschelde en de afdracht van de kringen op 5. Per 1 januari 1967 zijn aan de beurt van aftreden de heren A. L. Staliaert te Hulst en W. Vijver berg te Ouwerkerk. Tevens dient te worden voorzien in de vacatu re C. J. v. d. Vélde te Yerseke. De voordracht van het bestuur luidt: Vacature A. L. Staliaert: 1. A. L. Staliaert; 2. C. de Feijter, Axel. Vacature W. Vijverberg: 1. W. Vijverberg; 2. A. F. Schoof, Oos- ferland. Vacature C. J. v. d. Velde: 1. H. C. Poley, Kruiningen; 2. J. van Overbeeke, Kapelle, Aan hetr eind volgt de verto ning van het Z.L.M.-film.journaal over 1965. In aansluiting op deze verga dering begint te circa uur de districtsvergadering van het Ne derlands rundveestamboek. Lezing over Nieuw-Guinea In het hervormd centrum te Oostburg zal ds. P. Bons heden avond 10 februari een voor dracht houden over zijn werk als zendingspredikant in West- Irian (Nieuw-Guinea). Een en ander wordt toegelicht met dia's en staat onder auspiciën van de classicale zendingscomm-issie. Bevolkingsonderzoek Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal voor Sluis plaats vin den op 25, 28 en 29 maart. De beide eerste dagen zal dat ge schieden in het medisch cen trum en de derde dag in „Ro- zenoord" voor de bewoners van die stichting. Door middel van een massaal opgezette huisbe zoekactie zal de bevolking wor den gestimuleerd hieraan de vol le medewerking te geven. De kosten aan het onderzoek ver bonden zullen 1,40 per persoon bedragen. Instuifw^rk De r.k. instuif te Sas van Gent heeft voor de komende maanden nog enkele kulturele aktiviteilen op het programma staan. Op 27 maart a.s. wordt er bij voldoende deelname een reis naar de opera te Gent gemaakt voor een bezoek aan „Madame Butter fly". Op 16 april komt de mysterieu ze man Chandu naar Sas van Gent. Behalve dat de instuif bals en de wekelijkse avonden verzorgt voor de opgroeiende jeugd, wordt dus ook op kultureel gebied iets gedaan. Sasse fotokring Na een geslaagde dia-avond, verzorgd door Kodak in hotel Royal in Sas van Gent, heeft de Sasse fotokring weer nieuwe oro- grammapunten opgesteld. Op 1 maart a.s. gaat men foto's bekij ken en bespreken over onze huisdieren en voor 5 april staat het herfstmotief in het middel- turnt van de fotowedstrijd. Begin mei gaat de kring een fietstocht maken, waarbij foto's en filmcamera's niet vergeten zullen worden. Wit-Gele kruis De afdeling van het Wit-Gele Kruis te Sas van Gent heeft ge meend tengevolge vian de hoge kosten de contributie te moeten verhogen. Met ingang van 1 janu ari j.l. is de contributie als volgt veranderd: 12 werd 16; 15 werd 20 en 24 werd 30. „De Bruinvis" Daar het zwemmen in een niet- overdekt zwembad nog niet zo aangenaam is, zou dit kunnen be. tekenen voor de actieve leden v.an de Sasse zwem- en poloclub „De Bruinvis", dat er thans niet getraind wordt. Men is onlangs echter weer met de conditie-training begonnen en elke zondagmorgen trekt men het terrein achter de glasfabriek in om daar de spieren los te gooien. Inmiddels zijn ook de medische onderzoekingen gedaan van de leden en heeft de Bruinvis plan nen om eens in de drie weken naar het zwembad te Gent te gaan om vertrouwd te blijven met het water. Songfestival In het kader van de naderende karnavalsfeesten heeft hotel „De la Bourse" een wedstrijd uitge schreven voor een karnavalslied. Dit lied zal een medley moeten zijn van populaire liedjes op kar- navaleske woorden. Beatmuziek is niet toegestaan. Het winnende lied wordt zater dag 19 februari a.s. bekendge maakt en door het orkest The Wiliams ten gehore gebracht. Karnavalsmaaltij d Tengevolge van bijzondere omstandigheden zal, in tegenstel ling tot voorgaande jaren, de boerenmaaltijd ter gelegenheid van het Sasse karnaval ditmaal in hotel „Rotterdam" te Sas van Gent plaatsvinden. Deze maaltijd die op de zater dagavond van het karnaval, dus 19 -februari a.s., wordt belegd, kent maar één gang, n.l. boe renkool, worst en bier. Alleen genodigden mogen aan deze maaltijd aanzitten, waarbij ook de prins met zijn gevolg aanwe zig zal zijn. Burgemeester en wethouders nemen ook steeds deel aan deze stevige maaltijd, echter niet in hun kwaliteit van B. en W. 'Adv.) Overplaatsing Voor het onlangs door de rijks- psychologische dienst te 's-Gra- venhage gehouden psychotech nisch onderzoek slaagde onze stadgenoot de heer F. S. Buijze, thans werkzaam ten kantore van de ontvanger der rijksbelastin gen alhier. In verband hiermede is be trokkene met ingang van 1 dec. 1965 benoemd tot commies van 's rijks belastingen en in deze hoedanigheid per 1 maart 1966 verplaatst naar de inspectie der directe belastingen te Oostburg. Carnavalsbal DOW-personeelsvereniging Geïnspireerd door het succes van het „kerstbal" heeft het be stuur van de personeelsvereniging van de Dow nu een karniavalsbal gepland. Op zaterdag 19 februari zal dit bal worden gegeven in het patronaatsgebouw. Het Ham- mond-dansorkest van Jan Jonk man zal hieraan medewerking verlenen. Voor dit gemaskerd bal (waarbij maskeren niet verplicht is) zijn uiteraard prijzen beschik baar. Onderhandelingen zijn gaande met het sekretariaat van prins Nozemius V. De mogeliikheid be staat n.l. dat deze prins met de voltallige raad van elf het bal za1 bezoeken. Vereniging verbetering rundvee NIEUWE SNEEUWRUIMER Op het vliegveld van Praats- burg heeft men uitgebreide geslaagde proeven genomen met deze sneeuwruimer, die ge bruik maakt van de kracht en de hitte van een straalmotor. Nadat de machine over een on dergesneeuwde startbaan is ge reden, ligt de sneeuw keurig een breed s"lvn bad. GEREDDEN VAN DUITSE COASTER „HERTA GIEZE" •rr Vlissingen: De geredden van de Duitse kustvaarder „Herta Gie- ze" die dinsdagmorgen in aan varing is gekomen met het Duit se vrachtschip „Moselbay" en op de Schelde is gezonken. V.l.n.r.: zittend maroos K. Staark (26), stuurman W. Piezel (23), kapi tein Alfred Gieze (52), staand A. Gomez (36) en A. Fernandez (35). De „Woensdrecht" aan de grond en weer vlot Woensdagmorgen is bij een krachtige oosterstorm in de El- be-monding ten noorden van het eiland Neuwerk het 10.450 ton metende Nederlandse vracht schip Woensdrecht aan de grond gelopen. Drie sleepboten en een reddingvaartuig waren in de na bijheid van de Woensdrecht om hulp te bieden. Het Nederlandse vrachtschip is in de loop van de middag met behulp van zes sleepboten vlot gekomen. Tweede kamer SCHADEVERGOEDING AAN OESTERKWEKERS De Tweede Kamer begon gis termiddag met de behandeling van een reeds twee jaar geleden ingediend wetsontwerp, dat een tegemoetkoming beoogt in de door de oesterkwekers geleden schade. Als gevolg van de uitvoe ring van het deltaplan moest de Zeeuwse oestercultuur worden geliquideerd. De regeling is geba seerd op de situatie waarin de kwekers op 31 december 1962 ver keerden. De tegemoetkoming be staat uit een vergoeding van ver mogensschade, bedrijfsschade en belastingschade. Vooral op dit laatste punt werd door de Kamer kritiek geuit. Een door de heer Scholten (C.H.U.) ingediend amendement, dat ook de steun van de V.V.D. geniet, wil de mogelijkheid ope nen de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting over de tegemoetkoming op verzoek van de oestekweker te heffen naar een tarief van 20 resp. 30 pro cent. Volgens het tweede amende ment-Scholten zou de tegemoet koming in de belastingschade moeten worden uitgekeerd zodra die is vastgesteld. Zijn fractiege noot de heer Van der Peijl wil de schadevergoeding bij oester - voorraden op 70 in plaats van 50 procent gesteld zien. Hij betoogde dat de grote vorstschade in de winter 1962/'63 deels ook een ge volg van de deltawerken is ge weest, al is dit niet nauwkeurig vast te stellen. De heer Kolfschoten (K.V.P.) wil als compromis 60 procent schadevergoeding op voorraden. Zijn amendement wordt door A.R.P. en V.V.D. gesteund. De heer Vermooten (P.v.d.A.) drong aan op een meer individue le regeling. Het gaat tenslotte om niet meer dan 327 personen, zo zei hij. De heer Kammeraad (V.V.D.) stelde voor aan Yerseke en ook aan andere betrokken gemeenten een compensatie toe te kennen voor het verlies van de oestercul tuur. Minister Suurhoff en staatsse cretaris Hoefnagels zullen van daag antwoorden. Woensdagmiddag waren een groot aantal leden van de af deling Zaamslag van de Z. L. M. bijeen op de door het bestuur uitgeschreven algemene leden vergadering welke werd gehou den in de bovenzaal van het „Wapen van Zeeland". In z'n openingswoord wierp de voorzitter, de heer J- J. de RegtDekker, een terugblik op het jaar 1965. Dat jaar zullen we niet gauw vergeten, omdat er in de kring Axel van de Z. L. M. een land- en tuinbouwten toonstelling is gehouden die in Zeeland nog nimmer z'n weerga heeft gevonden, mede dank zij het fraaie zomerweer en de spontane medewerking van de leden, de L. J. G. en de stand houders. Het liet zich in de bedrijven aanzien dat de opbrengst van de gewassen zou tegenvallen. De opbrengsten waren redelijk, maar door de slechte weersomstandig heden waren de produktiekosten hoog. De peulvruchten gaven een lage opbrengst; het vlas werd een teleurstelling. Toch, aldus de voorzitter, mogen we ons gelukkig prijzen tegenover onze collega's in het noorden en oosten van het land. DE VOORUITZICHTEN Hoewel het moeilijk is voor spellingen te doen, moeten wij toch constateren dat de prijzen van verschillende produkten ho ger liggen dan een jaar geleden. Om bij een redelijk onderhoud en modernisering van de bedrij ven nog een behoorlijk inkomen te maken liggen vele prijzen echter nog te laag. Van de landbouwers wordt het onmogelijke gevraagd, n.l. pro duceren tegen een zo laag mo gelijke kostprijs en aan de an dere kant een zo goed mogelijke kwaliteit. Noch de regering, noch de E. E. G. willen ingrijpen. Na tionaal is er geen afspraak te maken, laat staan internationaal. De landbouw moet op de ver schillende markten vrij kunnen concurreren, omdat wij op de vrije markten kwaliteitswaren kunnen aanbieden tegen de best denkbare prijzen. INVESTERING EN WERKKRACHTEN De kapitaalsinvesteringen zijn in hoge mate gestegen door een toenemend gebruik van nieuwe of verbeterde productiemidde len. In de landbouwsector is het Dp Zeeuwse vereniging tot ver- '">;ng van het rundvee heeft algeméne vergadering uitge ven, welke zal worden ge aantal werkkrachten geweldig teruggelopen. Deze daling doet zich ook voor bij de meewerken de zoons. Er is slechts een lichte stij ging van de landbouwprijzen, maar de lonen en pachtprijzen en de polderlasten zijn in veel grotere mate gestegen. Het in komen van de landbouwers heeft een achterstand ten opzichte van de andere bevolkingsgroepen.. De voorzitter besloot z'n ope ningsrede met vast te stellen dat de regeringen zich aan het gemeenschappelijke landbouw beleid moeten aanpassen. Daar naast zullen de landbouworga nisaties, het hunne moeten doen, opdat de individuele landbou wer zich ook aan de nieuwe markttoestand kan aanpassen. DE AGENDA De door de secretaris de heer A. Dees verzorgde notulen wer den onder dankzegging goedge keurd.".. Zo ook het'verslag en de verantwoording van de penning meester. Als nieuwe leden werden toe gelaten mevrouw Both, lerares aan de huishoudschool te Axel, en de heren J. Koster, D. Boo- gerd en J. W. Kusee (oud-secre taris van Zaamslag). De aftredende bestuursleden de heren M. Boogerd en Jac. van Hoeve werden herkozen. Eveneens herkozen werden de aftredende kringbestuursleden de heren J. de Regt en A. Dees. LEZING Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN Inmiddels was de heer Sehlin gemann, die des morgens nog een vergadering in Waddinxveen RECHTSTREEKSE REPORTAGE ONDERTROUW- PLECHTIGHEID PRINSES BEATRIX Wanneer prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg don derdag 17 februari a.s. op het raadhuis in Baarn aangifte doen va-n hun huwelijk, geeft de N. T. S. van deze gebeurtenis verslag in een rechtstreekse re portage. die van 10.55 tot pl.m. 12.15 uur op Nederland I wordt uitgezonden. De camera's wor den hiervoor opgesteld bij het paleis Soestdiik en bij en in het raadhuis in Baarn. Aad van den Heuvel en Henk van den Berg voorzien de uit zending met commentaar. Een samenvatting van de re portage wordt van 20.15 tot 20.45 uur uitgezonden, eveneens op Nederland I. Ook van de feestelijke bijeen komst in de Ridderzaal in Den Haag zal de N.T.S. in de middag van donderdag 17 februari, we derom op Nederland I, een rechtstreekse reportage verzor gen, die om 14.55 uur begint en omstreeks 16.15. uur eindigt. Aan dé bijeenkomst wordt o.a. medewerking verleend door het resideritie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo; het Nederlands danstheater; de cel list Anner Bijlsma; de Die Haghe-Sanghers onder leiding van Jos Vrancken en de confe rencier Paul van Vliet. De reportage eindigt op het moment waarop het bruidspaar het Binnenhof verlaat voor een korte rijtoer door Den Haag. Na ongeveer een half uur wordt verslag-gedaan van de aankomst bij het paleis Lange Voorhout, waar het paar een zanghulde wordt gebracht. De reportage hiervan eindigt omstreeks 17.15 uur. had bijgewoond, gearriveerd. Hij hield een interessante en voor leken vaak ingewikkelde lezing over „De landbouw en de E. E. G." Dat de rede van mr. Sehlin gemann met volle aandacht was gevolgd, bleek uit de vele vra gen die na afloop werden ge steld. Men kreeg door dit alles een beeld en een inzicht in het werk en in de historie van da E. E. G., waar nog vele moei lijkheden zijn op te lossen. Maat men werkt er weer voor en dal geeft in ieder geval goede hoop. De voorzitter dankte de spre ker hartelijk voor zijn uiteen zettingen. Hij deelde vervolgens mede dat in „De Poort" een koffiemaaltijd, verzorgd door leerlingen van de huishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen, werd aangeboden. Hierna sloot de heer De Regt de goed bezochte vergadering. (Adv.) POEDER - CREME - OLIE- ZEEP Gereformeerde predikant op K.V.P.-lijst Op de lijst die de K.V.P. in Tilburg zal indienen voor de komende verkiezingen vóór de gemeenteraad zal de naam voor komen van de gereformeerde predikant ds. P. Visser. Dit unie ke gebeuren is mogelijk, nadat de K.V.P. deze vertegenwoordi ger van de christelijke minder heidsgroep in die gemeente een verkiesbare plaats had aangebo den. De K.V.P. is met 29 zetels in de raad vertegenwoordigd. De protestants-christelijke partij, waarvan ds. Visser deel uit maakte, de laatste vier jaar niet. Doch ds. Visser verloor vier jaar geleden zijn raadslidmaatschap door het optreden van andere kleine partijen, die overigens niet in de raad kwamen. Ieder een betreurde het vertrek van ds. Visser. Zijn terugkeer in de gemeenteraad staat vrijwel vast. Zelf heeft hij niettemin als eis gesteld dat minstens duizend voorkeurstemmen op hem moe ten worden uitgebracht, wil hij zijn benoeming aanvaarden. j .Wat zijn politiek betreft is hij] volkomen vrij. Boerderijbrancl in Groningen Woensdagavond omstreeks 7 uur is de boerderij, annex loon bedrijf van de familie J. G. Zo mer in Mussel door kortsluiting in brand geraakt'en volledig in vlammen opgegaan. Dertien stuks vee en een paard konden in veiligheid worden ge bracht. Een trekker en een groot aantal landbouwwerktuigen gin gen verloren. De brand ontstond door kort sluiting als gevolg van storing in de elektriciteitsvoorziening. Door de weersomstandigheden was de boerderij sinds dinsdag morgen stroomloos. Toen echter af en toe stroomstoten werden gegeven deed zich in de schuur kortsluiting voor. Het pand was verzekerd, zij het zeer laag. Van de inboedel kon niets worden gered. Mevr. Zomer, die ziek is, en een SO-jarige oom en twee kin deren konden nog in nachtge waad het brandende huis ver laten. De brandweer van Stadska naal is onderweg in de sneeuw bliiven steken, evenals die .van Musselkanaal. Deze laatste kon zich later wel een weg door de sneeuw graven doch toen viel er niets meer te redde),

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2