Belgische Kamer gaf premier Harmei 48 uur tijd Storm, sneeuw en ijzel teisteren Friesland en Groningen Vietcong valt buitenpost aan bij de Cambotjaanse grens Regering praktisch verplicht af te treden Verkeer in West-Duitsland door sneeuwval en heftige stormen ontwricht TROOSTELOZE AANBLIK Twee dorpen geïsoleerd Stroomstoring in Friesland Sneeuwmisère op Schiermonnikoog Regering van Rhodesië maakt de „ware feiten" bekend Afgeknapte palen KINDER- ASPIRIN Verkeer totaal ontwricht Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. IIFT UIFFO Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vertrouwen in Wallonië en Vlaanderen Crisis van formaat Druk politiek overleg Wie wordt premier? Ontevreden boeren stichten een nieuwe partij Treinverkeer in het noorden ernstig gestagneerd door sneeuw en ijzel Mening Amerikaanse volk Beroep op Ho Tsjl Minh «Johnson terug in de Ver. Staten H»KSwin*6fl liSetmemeritiTBRNTrozra Directeur-ffotvMreiJaeteur: I. van Sand# Redactie- en Admirastratie-adresr Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 et. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEOW DONDERDAG 10 FEBRUARI 1066 22e Jaargang No. 6625 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneure» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meet 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Welk belang heeft het of de regering deze week donderdag of de volgende week dinsdag valt?" Deze opmerking heeft volgens een aantal Belgisch kranten minister president P. Harmei zich dinsdag avond laten ontvallen in gesprek ken met leden van de Belgische kamer van volksvertegenwoor digers, waar hem 48 uur tijd werd gegeven om tot een oplossing van de moeilijkheden rondom de ziekte en invaliditeitswet en het artsen conflict te komen. Zowel in de katholieke en socia listische kranten als in de Mailen van de (liberale) oppositie worden de kansen, dat het katholiek-socia- (Adv.) listische coalitiekabinet van prof.- Harmei daarin zal slagen, gering geacht. TCHTE TOT MATIGE VORST Op de flank van een hogedruk- <-bied boven zuid-Scandinavië troom.de koude lucht afkomstig tit Duitsland verder naar het zui- ien. Hierdoor verplaatste de vorstgrens zich tot over noord- België en zuid-Limburg en is nu vrijwel tot stilstand gekomen. Een kleine storing die over zuid en mïdden-Duitsland verder weg trok veroorzaakte nog enige sneeuw en ijzel in het midden en zuiden van het land. Aangezien de scheidingslijn van de koude en zachte lucht dicht in de buurt blijft, zal het weer onbestendig blijven. Hierbij kan in het komen de etmaal voornamelijk in het zuiden van het land wat neerslag vallen. In het noorden is de kans op sneeuw gering en hier zullen fhnke opklaringen voorkomen. De oostelijke wind neemt geleidelijk 'ot matig af. Ook overdag blijft het licht tot matig vriezen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Plaatselijk enige sneeuw of ijzel Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, maar in het noorden van het land ook op klaringen en in het zuiden kans op ijzel. In de ochtend o ver weger d matige, in de middag matige tot lichte vorst. Aanvankelijk in het noorden van het land af en toe vrij krachtige, overigens matige ooste lijke wind. DONDERDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Bresk-ens 5.03 5.29 Temeuzen 5.38 6.04 Hansweert 6.18 6.44 Walsoorden 6.28 6.54 VRIJDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 5.48 6.17 Temeuzen h.23 Hansweert 7.03 7.32 Walsoorden 7.13 7.42 10br'8.05 17.44 1023 41 8 04 17.46 0.30 10.39 19 8,02 17.48 1.51 10.58 13 S.00 17.48 3.09 11.22 14 7.58 1T» 1«8 „De eerste minister en de lei ders van de twee regeringspartijen maken er geen geheim meer van, dat uitstel geen redding kan bren gen en dat de regering praktisch tot aftreden is verplicht, tenzij er wonderen gebeuren", zo meent de katholieke „Gazet van Antwerpen". Voor het dicht bij de christelijke volkspartij staande blad „De Nieu we Gids" is het nog moeilijk in de breuk te geloven, omdat het niet kan inzien welke andere regerings formule (dan een rooms-rode coali tie) meer vertrouwen zou kunnen genieten in Wallonië. Het blad van de katholieke werk nemers, „Het Volk", wijst er op. dat het uiteenvallen van de coalitie zou leiden tot een „politieke crisis van groot formaat". Het socialistische partijorgaan onthoudt zich van een oordeel of het korte respijt dat het parlement de regering heeft gegeven, tot de redding van het kabinet kan lei den. De liberale bladen „Het Laatste Nieuws" en de „Nieuwe Gazet" vragen zich af, of België nog wordt geregeerd. Aan de vooravond van het be slissende debat in de Belgische kamer over het lot van het ka binet-Harmei is woensdag in Brussel druk politiek overleg gepleegd. De ministers van de christe lijke volkspartij kwamen afzon derlijk bijeen om te beraadsla gen over de crisis. De meeste belangstelling ging woensdagavond uit naar een vergadering van de Belgische socialistische partij, die in de namiddag was onderbroken voor een onderhoud tussen voorzitter L. Collard en ondervoorzitter J. van Eynde met minister-presi dent P. Harmei. Volgens onbevestigde berich ten zou de socialistische partij aan de regeringsleider hebben voorgesteld de thans bestaande toestand, wat de toepassing van de ziekte- en invaliditeitswet betreft, voor het gehele jaar '66 „in de ijskast" te plaatsen. Dit overleg vond plaats tegen de achtergrond van de verwach ting dat een kabinetscx-isis on afwendbaar was geworden. Zoals het Brusselse blad „Le Soir" opmerkte, achtte men het geen kwestie meer hoe uit de huidige impasse te geraken, maar wie de huidige minister president zou moeten opvolgen. Namen werden daarbij genoemd van de socialistische kamervoor zitter en oud-premier A. Van- acker, van minister P. W. Segei-s en van de huidge vice-premier, S. Spinoy (B.S.P.), Inmiddels heeft de commissie, belast met de uitvoering van dé ziekte- en invaliditeitswet, be sloten enkele van de maatrege len, die tot het conflict in de regering en met de artsen aan leiding hebben gegeven, tot maart op te schorten. Daartoe behoort de maatregel om de verzekerden te verplichten tot betaling van „remgeld". Een aantal leden van de boeren partij die ontevreden waren over het partijbeleid hebben besloten 'n eigen partij op te richten. Het is de boeren- en middenstandspartij, die inmiddels officieel is ingeschreven bij de kiesraad van het ministerie van binnenlandse zaken. Voorzitter van de nieuwe B. M. P. is de heer A. J. de Geest uit Hellendoorn. Secretaris is de heer M. Lewin te Amsterdam. De B. M. P. is tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie even als de moederpartij, de boeren partij. In het noorden van West-Duitsland is het verkeer woensdag door zware sneeuwval, gepaard gaan de met heftige stormen, vol komen ontwricht. Er hebben zich honderden ongelukken voorge daan, waarbij veie mensen wer den gewond. De schade is groot. In het noordwesten van de bonds republiek zijn Wilhelmshaven met omliggende dorpen van de buitenwereld, afgesloten. De toe- leidende wegen zijn door de op hopen gewaaide sneeuw onbe rijdbaar. Militairen zijn ingezet om sneeuw te helpen ruimen. Door de harde oostenwind is de scheepvaart tussen Norddeich en het eiland Juist onmogelijk ge- woTdeh. Ook het goederenverkeer tussen West-Duitsland en West-Berltjn ondervindt veel hinder. In vele streken van Duitsland kwamen de meeste mensen uren te laat op hun werk. PRO-AMERIKAANSE DEMONSTRATIE IN BERLIJN Berlijn: Westberlijners verza melden zich voor het Amerikaan se huis in de stad ter demonstra tie van hun sympathie met de Amerikanen. Een van hun span doeken droeg de leuze: Wij zijn overtuigd van de wil van de Verenigde Staten tot vrede". Het wegverkeer in het noorden van het land is woensdagmorgen vrij wel onmogelijk geworden. De aanhoudende sneeuwbal en de harde wind stellen de vervoersdiensten voor grote problemen. Zelfs in de stad Groningen konden de bussen niet uitrijden, hetgeen volgens het gemeentelijk vervoerbedrijf de laatste veertig jaar niet meel is voorgekomen. Vooral de buitenwijken van de stad zijn onbegaanbaar doordat de sterke wind enorme sneeuwduinen heeft gevormd. De rei nigingsdienst heeft de hele dag en de gehele nacht met inschakeling van alle mankracht en materieel geprobeerd de hoofdwegen begaanbaar te houden, maar nagenoeg zonder resultaat. De wind was zo erg, dat achter de sneeuwploegen de sneeuw weer opwaaide en de doorgang versperde. Het busvervoer van de stad Groningen naar plaatsen in de provincie is vrijwel niet mogelijk. Friesland lag in de ijzige greep van de plotseling teruggekeerde win- ler, die met ongekende felheid heeft toegeslagen. Zelden in de gesctde- denis hebben vorst, ijzel, sneeuw en wind zoveel narigheid veroorzaakt als nu het geval is. De provincie bood een troosteloze en verlaten aanblik. Op de wegen was praktisch geen verkeer mogelijk. Zware boomtakken die onder de dikke ijzellaag waren bezweken en meters hoge sneeuwduinen, die door harde oostelijke wind waren opgestuwd, versperden de wegen. Leeu warden was een stille stad. De bussen die anders duizenden mensen van huiten aanvoeren, lieten verstek gaan. Het tot de gemeente Appinge- dam behorende dorp Jukwerd is als gevolg van de sneeuwval ge heel geïsoleerd. De weg van Ap- pingedam naar Jukwerd wordt ver sperd door sneeuwduinen, die hier en daar een hoogte van twee en een halve meter bereiken. De an dere weg naar het dorp die over Holwierde loopt, is eveneens on begaanbaar. Pogingen om met een sneeuwschuiver de wegen begaan baar te maken, zijn mislukt. De sneeuwschuiver kwam vast te zit ten. Men tracht nu de beschikking te krijgen over een bulldozer. Als gevolg van hun isolement bleven de boeren in Jukwerd met de melk zitten. Niemand zag kans de melk op te halen. Aan de Groninger Waddenkust heerste een felle sneeuwjacht. Het dorp Pieterburen, gem. Eenrum, is van de buitenwereld afgesloten. Geen auto kan het dorp bereiken. Ook is er geen brood bezorgd, dat van de broodfabriek uit Delfzijl moet komen. Sedert twee dagen zijn de kranten niet meer bezorgd Volgens het provinciaal elektrici teitsbedrijf in Leeuwarden onder vindt Friesland de ergste stagnatie van de elektriciteitsvoorziening die het ooit heeft meegemaakt. De dra den breken door het gewicht van de ijzelafzetting, ais gevolg waar van elf circuits van 110.000 volt zijn gestoord. Het bedrijf noemde de toestand hopeloos in het gebied van Harlingen, Bolsward, Sneek, Lemmer, Drachten en Oosterwolde. Van elektriciteitsbedrijven in Noord-Holland, Overijssel en Gel derland zijn hulptroepen onderweg. Het bedrijf in Leeuwarden heeft de mensen die nog stroom hebben, op geroepen zo weinig mogelijk te ge bruiken om te voorkomen dat de leidingen die nog in bedrijf zijn, door overbelasting uitvallen. Omstreeks half vijf is de post boot van Schiermonnikoog naar Oostmahorn vertrokken. Doordat er sneeuwduinen tot anderhaive meter hoog voorkomen, moesten er twee trekkers aan te pas komen om de bus en zes auto's naar de postboot te brengen. Met een half uur vertraging kon de boot met de pasagiers, die van een begrafenis op Schiermonnikoog naar dë vaste wal moesten, vertrekken. Op het eiland is al twee dagen geen post bezorgd. De melkboer heeft het ook laten afweten. t De vietcong Heeft een Zuidviet- namese eenheid, bestaande uit 200 man van de militie, die de bezet ting van een buitenpost bij de Cambodjaanse grens te hulp kwam, zware verliezen toegebracht. Enkele kilometers van de buiten post die door de opstandelingen was aangevallen, vielen de Zuid- vietnamezen in een hinderlaag. Aan de zijde van de vietcong vielen twaalf doden. Ten zuidwesten van Saigon raak ten regeringstroepen in hevig ge vecht gewikkeld met de opstande lingen. De verliezen aan de zijde van de regeringstroepen worden „matig" genoemd. De meerderheid van het Ameri kaanse volk steunt de politiek van de regering met betrekking tot Vietnam, zo blijkt uit een opinie onderzoek dat door bet bureau „Sindltnger en Co" via de televisie is weergegeven. Volgens het onderzoek meent 8&4 [tracent van de deze week on dervraagde personen dat president Johnson alles heeft gedaan om door onderhandelingen tot beëindi ging van de oorlog te komen. Zes tig procent van de ondervraagden is het eens met de hervatting van de bombardementen op Ncord- Vietnam, elf procent was tegen de hervatting en 28,9 procent sprak geen mening uit. Wat betreft mogelijke bombar dering van Hanoi en andere tot nog toe niet aangevallen doelen ver klaarde zich 45,2 procent voor; 16,7 procent tegen en 38,1 procent gaf geen mening. Een aantal labour-parlements- leden, onder wie fractieleider Ema nuel Shinwell en Philip Noel-Baker voormalig minister en nobelpriis- winnaar, heeft president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam een tele gram gezonden. Hierin dringen de betrokkenen met klem aan op het beginnen van onderhandelingen om de oorlog te beëindigen. President Johnson die geduren de twee dagen in Honoloeloe be sprekingen heeft gevoerd met de Zuidvietnamese leiders, is in de Verenigde Staten teruggekeerd. De president kwam aan in Los Ange les. waar hij besprekingen voerde met vice-president Humphrey voor deze naar het Verre Oosten ver trok. De president zei „verkwikt en vol vertrouwen" uit Honoloeloe te zijn teruggekeerd. „De weg za) wellicht lang en moeilijk zijn, maar we zullen de strijd tegen de agressie strijden; we zullen de strijd voor sociale opbouw strijden, we zullen de strijd voor vrede strij den en we zullen zegevieren", al dus de president. ■Tohnson zei dat vice-president Humphrey naar Saigon en andere hoofdsteden in Azië zal gaan „om uiteen te zetten wat in Honoloeloe was gedaan en om steun van an deren te vragen". De Verenigde Staten en de Zuidvietnamese re gering begrijpen dat de oorlog op twee fronten moet worden gewon nen. Het ene front is het militaire, het andere de strijd tegen sociale onrechtvaardigheid, honger, ziekte, politieke apathie en onverschillig heid. „Zij weten dat deze revolu tionaire verandering niet kan wachten tot de kanonnen zwijgen en er een einde komt aan de ter reur", zei Johnson, In een speciale editie van de Rhodesische staatskrant is be kendgemaakt, dat de regering volgens de wet op de noodtoe stand is gemachtigd elk stam hoofd te schorsen of te vervan gen. Als de handhaving van de orde en veiligheid dit noodzake lijk maken, zal de regering daar toe overgaan. De Rhodesische regering heeft de bevolking brochures met de „ware feiten" omtrent Rhodesië toegezonden. In een begeleidend schrijven verzoekt minister van voorlichting Howman de bevol king deze brochures te verzen den naar vrienden in Engeland. Teneinde te voorkomen dat de brochures door de Britse cen suur worden onderschept, stelt minister Howman voor ze aan bekenden in andere landen te zenden van waar ze dan naar Engeland kunnen worden ge stuurd. CHOLERA IN SAIGON In de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon zijn vorige maand 60 gevallen van cholera gemeld, aldus een mededeling van het ministerie van volksgezondheid. Er zijn nog geen berichten over sterft# door cholera. De merkwaardige weersomstan digheden in het noorden van het land zitten de spoorwegen danig dwars. Dinsdagavond was het treinverkeer in de drie noordelijke provincies geheel in de war door ijsafzetting op de rails, bevroren wissels en seinen. Het was het plan om overal in Amerikaan verzorgt uitzendingen voor radio-Hanoi Een Amerikaanse „vrijheids strijder" maakt geregeld ge luidsbanden voor de Noordviet- namese radio waarin hij de Amerikaanse militairen in Viet nam ervan tracht te overtuigen dat zij een onwettige oorlog voe ren. De 27-jarige Ronald Ram sey heeft aan verslaggevers ver klaard, dat hij en ruim twintig anderen de geluidsbanden ver vaardigen en deze via contact adressen in Quebec, Londen en Praag naar Hanoi zenden. Op deze banden die hij sinds vorig jaar oktober geregeld naar Noord-Vietnam stuurt wordt de Amerikaanse militair gezegd dat „wij bezorgd om hem zijn en dat hij in strijd met de conventie van Genève handelt", aldus Ramsey. Staking bij Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven afgelast Een algemene staking bij de Belgisch: gas- en elektriciteits bedrijven is woensdagochtend vroeg, twee uur vóór de werk nemers het werk zouden neer leggen, afgelast. De staking werd afgelast nadat tussen de bonden van werknemers en werkgevers overeenstemming was bereikt over een loonsverhoging van gemiddeld 6,5 procent. Het over leg vond plaats onder leiding v n minister van arbeid Leon Servai», het noorden met dieseltreinen te gaan rijden in plaats van met elek trische. Men had dit in de vorm van uurdiensten willen doen. De ijzel weet echter van geen wijken. Door zware ijsafzetting op de rails kon den woensdagochtend de eerste dieseltreinen, dis omstreeks half zes moesten vertrekken, de stations niet verlaten. Tussen Groningen en Rodeschool was de situatie zodanig dat men besloot bussen in te zetten. De eer ste bus die vertrok belandde in een voortuintje. De tweede kwam er al niet beter af. Tussen Leeuwarden en Sneek waar gedurende het grootste deel van de dag geen treinen konden rijden, omdat er een reeks telefoon palen op de spoorbanen terecht was gekomen, konden ook al geen bussen meer rijden. De spoorwegen hebben toen taxi's ingezet om de passagiers naar huis te brengen. Hoe bar de winterse toesfand is, moge blijken uit 't feit, dat woens dagmorgen om kwart voor negen een werktrein uit Leeuwarden is vertrokken in de richting Sneek. Om elf uur was de trein pas tot Mantgem, enkele kilometers buiten Leeuwarden en halverwege Sneek gevorderd. De trein zou op het ge teisterde traject afgeknapte palen en ander ongerief gaan verwijde ren. Koning Thialf had de sooor- wegen zó in zijn greep, dat de N. S. zelfs met vlammenwerpers geen kans zag de wissels te ontdooien. Het heeft bovendien geregend bij temperaturen beneden het vries punt. Vooral op de niet frequent bereden trajecten kreeg de ijzel daardoor steeds weer kans. De schakelstations die normaal door middel van stroomstoten de boven- Jeiding ontijzelen, waren hiertegen niet opgewassen. Tussen Meppel en Groningen M MeppelLeeuwarden is de boven» leiding ook met dikke ijslagen be dekt. c

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1