Er is nog geen oplossing van de crisis in zicht De V.S. hebben grote plannen in Zuid-Vietnam Corruptie in Indonesië stagneert de economie Premier Harmei Russische ruimteschepen op weg naar Venus RADIO DE KOCK Economische hulp wordt verdubbeld Gangsters beschermen goederen in de havens 10 maart vrije dag met behoud van loon VEEL SNEEUW EN FRIESLAND Kabinet moest vallen Een week uitstel HET WEER Dagen van Belgische regering geteld? WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6624 Weerbericht Hoogwater Zon- en „Maanstanden Panoramische foto van de maan In sneeuwstorm verongelukt Exportland Minister voor prijsverlaging „Bekentenis" van Aidit Opnieuw Westduitse Starfighter neergestort 200.000 man extra Vietcong" overlopers mnïcrlttf WJ «boMwmeati TERNEUZEN Dlrecteur-HoofSredaetew! I, van ife Sande -Redactie- en Administratie-adresSmidawal Telefoon: 01180 2078 Gironummer: 381B0 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Belgische regering heeft dins dagmiddag in het parlement laten weten, dat een oplossing van de vorige week ontstane politieke crisis nog niet in zicht is. „Ik kan u noch vandaag een op lossing beloven, noch een dat.um daarvoor noemen", zei minister president P. Harmei in een verkla ring over de achtergronden van de moeilijkheden over de ziekte- en invaliditeitswet en het conflict met de Belgische artsen, die vorige weekvrijdag tot de ontslagaan vrage van de katholiek-socialisti sche coalitieregering leidden. Zelfs in de regeringsbanken bleek de re actie op de verklaring zeer koel te zijn. Er was slechts een mager ap plaus bij de christelijke volksparrij en nog minder instemming Dij de scoialistische kamerfractie. Premier Harmei betoogde dat de stakingsaanzegging van de artsen, die zondagavond 6 februari ver liep, de regering te weinig tijd liet om oplossingen te kunnen vinden voor het conflict, dat tussen de ziekenfondsen en het geneesheren- korps was ontstaan over de hono raria en de toepassing van koste loze medische hulp in een aantal socialistische klinieken. „Op haar beurt struikelde de regering over een kwestie, die irriterend was ge worden. Vrijdagavond nog heb ik de koning ons ontslag aangeboden en ik heb dit gedaan met de dood in het hart. Het kabinet moest val len, niet omdat er geen akkoord was tussen een parlementaire meerderheid en de regering, maar omdat er een moeilijkheid bestond in de regering zelf', aldus de pre mier. De premier deelde voorts mede, dat in antwoord op de oproep van koning Boudewijn om een laatste poging te doen om tot een oplos sing te komen verschillende voor stellen worden bestudeerd. „De re gering zal echter pas bijeenkomen om deze te bespreken wanneer de verantwoordelijke ministers er rè- ele mogelijkheden in zien om tot een akkoord te komen". Inmiddels zal cie beheerscommis sie voor de ziekte- en invaliditeits wet worden verzocht de beslissirv- genover de honoraria en de af schaffing van de kosteloze genees kundige hulp, waarover het con flict met de artsen is ontstaan en die de twee regeringspartijen ver deeld houden, niet toe te passen vóór de eerste maart. De Belgische minister-president verzocht in de verklaring, die hij zowel in de kamer van volksver tegenwoordigers als in de senaat voorlas, het parlement een debat over de verklaring een week uit te stellen. „Ofwel de regering zal bin nen enkele dagen de oplossing niet hebben gevonden en niet meer voor u verschijnen of zij zal, zodra zij deze dringende oplossing heeft ge vonden, haar ten spoedigste ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Ik wil niet geloven, dat op een zo beperkt punt een oplos sing niet tot stand zou kunnen worden gebracht in de schoot van de regering", zo besloot minister Harmei. De twee Sowjetrussische ruimte schepen „Venus-2" en Venus-3", die op 12 en 16 oktober vorig jaar werden gelanceerd, zetten hun reis naar de planeet Venus voort vol gens een baan die niet veel afwijkt VORST BREIDT ZICH UIT In onze omgeving worden gro- lp tegenstellingen in net weer beeld aangetroffen. In Duitsland komt op uitgebreide schaal sneeuwval voor bij temperaturen van 6 tot 8 graden onder het vriespunt. De zuidelijke begren zing van deze lucht strekt zich uit van het noorden van het land in zuidoostelijke richting naar Tsje- cho-Slowakije. Ten zuiden van dit front voeren zuidwestelijke win den zachte lucht aan met tempe raturen van 8 tot 10 graden. Boven ons land beweegt het koufront zich langzaam naar het zuiden zodat verwacht wordt dat de vorst zich over een groot deel an het land zal uitbreiden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vorsfgrens beweegt naar liet zuiden In liet noorden van het land; zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Overwegend matige vorst. Matige tot krachtige oos telijke wind. In de rest van het land: Aan vankelijk zwaar bewolkt met hier en daar regen, later wellicht overgaand in sneeuw. Aanvanke lijk matige tot krachtige zuid westelijke wind. later van het noorden uit draaiend naar oost en belangrijke daling van tempe ratuur. WOENSDAG 9 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 4.23 4.50 Terneuzen 4.58 5.25 Hansweert 5.38 6.05 Walsoorden 5.48 6.15 DONDERDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.03 5.29 Terneuzen 5.38 6.04 Hansweert 6.18 6.44 Walsoorden 6.28 6.54 Febr. 9 8.07 17.42 23.07 10.07 10 8.05 17.-14 10.23 11 8.04 1746 Q.30 van de vooraf berekende, heeft de Russische geleerde Sedov in „Sow- jetskaja Rossia" geschreven. De ruimteschepen moeten eind febru ari of begin maart op Venus aan komen. De instrumenten aan boord werken normaal en de radiover binding werkt constant. Sedov schrijft verder dat het mo gelijk is geworden atoomenergie te gebruiken voor de energievoorzie ning van de apparatuur aan boord van ruimteschepen. Het is nu mo gelijk laboratoria in de kosmische ruimte te vervaardigen, waarvan het personeel op gezette tijden wordt afgelost. Deze laboratoria zijn nodig om de talloze vraagstuk ken op astromisch, radio-fysisch en fysisch gebied op te lossen, aldus Sedov. Het Sowjetrussische blad „Iz- westia" heeft maandag een pano ramische foto van de maan gepu bliceerd, die is samengesteld uit de van het Russische maanstation „Loena-9" ontvangen beelden. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Loena in een betrekkelijk vlarf maar „pokdalig" gebied terecht kwam. Op de voorgrond van de fotomontage ziet men een tot twee millimeter grote deeltjes, doch aan de horizon zijn alleen voorwerpen van minstens enkele meters groot te zichtbaar. Doordat bij gebrek aan een dampkring het uitspansel een diep zwarte kleur heeft, tekent de lijn van de horizon zich scherp op de foto's af, zo deelt het pers bureau Tass mede. De hoogste steenachtige forma ties in de buurt van de camera schat men op tien tot twintig cen timeter, terwijl het gebied getekend is door enkele centimeters Wede, doch ook twee tot drie meter brede scheuren. Op de voorgrond ziet men gedeelten van het ruimtesta tion, waaronder antennes en spie gels, die stukken van het maan oppervlak weerkaatsen. Op de foto staat voorts een afgeworpen onder deel van de maanraket. Tijdens een hevige sneeuwstorm is dinsdagmorgen tussen Leeuwar den en Stiens de heer J. van de Meulen uit Jansum terwijl hij op zijn fiets overstak aangereden door een autobus en zo zwaar gewond dat hij kort na aankomst in het diaconessenhuis te Leeuwarden is overleden. De autobus belandde na hel ongeluk in de berm. „De dagen en zelfs de uren van de regering-Harmei schijnen te zijn geteld". Deze mening ont leende dinsdagavond de Belgische radio in een parlementair overzicht aan „politieke kringen". De regeringsverklaring, die premier Harmei dinsdagmiddag in Kamer en Senaat over de ach tergronden van dp politieke crisis aflegde, bleek er niet toe bij te dragen de sfeer rondom de katho liek-socialistische coalitierege ring te verbeteren. De reactie op de regeringsbanken was op zijn zachtst gezegd koel. De katholie ken en socialistische Kamerfrac ties konden het zelfs urenlang niet eens worden over de vraag, wanneer het debat over de ver klaring zou moeten worden ge houden. De christelijke volkspartij wenste uitstel tot de volgende week. De socialisten wilden niet langer wachten dan tot aanstaan de donderdag. Met 139 tegen 44 stemmen en twee onthoudingen werd na vier uur onderling over leg tijdens schorsingen van het openbare debat tot donderdag aanvaard. fA8*» TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Verenigde Staten zullen hun economische hulp aan Zuid- Vietnam dit jaar verdubbelen en trachten het land opnieuw tot een belangrijk exportland te maken. Dit is vernomen van leden van de A'.U'lkaanse en Zuidvietnamese delegaties naar de conferentie van Honoloeloe. De Zuidvietnamese minister voor de opbouw ten plattelande, generaal Ngoeyen Due Thang, verklaart dat de Zuidvietname se regering zich ten doel stelt dit jaar 3800 dorpen te „pacifi ceren". De voltooiing van deze pacificatie zou overigens vijf a zes jaar kunnen vergen. De Zuidvietnamese regering wil voorts 2251 schoollokalen la ten bouwen, 831 km weg laten aanleggen, 57 stuwdammen laten bouwen, 119 km kanalen laten graven en 148 bruggen laten vervaardigen. De Amerikaanse minister van landbouw, Orville Freeman, heeft gezegd dat in Zuid-Vietnam met 750 soorten rijst is geëxperimen teerd. Van 25 soorten is geble ken dat zij twee keer zoveel op brengen als de thans in Zuid- Vietnam verbouwde rijstsoorten. De Ver. Staten hopen, aldus de Amerikaanse minister, ertoe te kunnen bijdragen dat Zuid- Vietnam een van de- voornam- ste uitvoerende landen ter we reld wordt op het gebied van landbouwprodukten. De Indonesische derde vice-pre- mier, dr. Sjairoel Saleh, heeft tegen een delegatie van de stakende In donesische studenten gezegd dat de huidige corruptie in Indonesië een groot obstakel vormt voor de pogingen tot verbetering van de economische toestand van het land. Als voorbeeld noemde hij de haven van Tandjong Priok, waar een heleboel „plaatjes van de pre sident" (bankbiljetten) en liefst 16 handtekeningen nodig zijn om goe deren uit het douane-entrepot los te krijgen. De studenten beloofden corruptieleiden te „verpletteren". Diefstal en corruptie zijn in de In donesische havens een normaal verschijnsel geworden. De politie mag alleen in de lucht schieten wanneer dieven op de door hen be waakte vrachtauto's springen. Ver scheidene. zaken hebben nu gang sters in dienst genomen om vracht wagens met goederen te bewaken. Deze doden hun „collega's" die het wagen iets uit hun vrachtwagens te halen. De extra-kosten hiervoor worden in de prijzen doorberekend, wat mede heeft geleid tot het om hoogvliegen van de prijzen in de laatste maanden. President Soekarno heeft gezegd dat hij de nieuwe Philippijnse pre sident Marcos, indien de Philippij- nen Maleisië zouden erkennen, zou telegraferen dat hij niet loyaal was ten opzichte vande overeen komst van Manilla die drie jaar ge leden door zijn voorganger, presi dent Macapagal, door Abc'.oel Rachman en Soekarno is getekend. Voor de functie van minister van prijsverlaging hebben zich in totaal reeds vierentwintig kandi daten aangemeld. Van hen zijn tot nog toe zes door de tweede vice- premier Leimena gehoord, maar de bladen blijven zwijgen over de plannen welke zij naar voren heb ben gebracht sedert van officiële zijde de publiciteit, welke aan de ideeën van de eerste kandidaat was gegeven, is gewraakt. Als Indonesië „zeer nauwe" be trekkingen met de Chinese volks republiek had gehandhaafd en ais laatstgenoemd land evenals de andere communistische mogend heden voldoende steun had ge geven, zou de staatsgreep van 30 september niet mislukt zijn, aldus heeft D. N. Aidit, de voorzitter van de Indonesische communistische partij, verklaard in een „bekente nis" weike maandag door het Ja panse dagblad „Asahi Sjimboen" is gepubliceerd. Ofschoon dit nimmer officieel is bevestigd, is men er zowel in Dja karta als elders van overtuigd dat Aidit in november jl. bij Solo in midden-Java is aangehouden en omgebracht, aldus genoemd blad. In de thans gepubliceerde „beken tenis" geeft Aidit toe zelf het sep- tember-complot te hebben georga niseerd. Volgens hem is de poging tot een staatsgreep voortijdig ge daan en had de operatie volgens de oorspronkelijke plannen pas in 1970 moeten plaatsvinden. Men was echter tot vervroegde actie overgegaan omdat het Indonesische leger lucht van het complot had gekregen. Kort voor de 30ste sep tember was Aidit teruggekeerd uit Peking waar hij op terugreis uit Algerije met de Chinese leiders besprekingen had gevoerd. De Westduitse luchtmacht heeft maandag opnieuw een Amerikaan se Starfighter F 104 G verloren. De piloot kon zich met een val scherm in veiligheid brengen. Tijdens een vliegoefening deed zich bij een der toesteilen een sto ring voor. De bestuurder, die dit aan zijn instructeur meldde, kreeg opdracht de Starfighter boven on bewoond gebied te sturen en het toestel daar te verlaten, omdat niet met zekerheid vaststond, dat er veilig mee kon worden geland. Het straalvliegtuig stortte in een bos neer. Sinds begin vorig jaar heeft de Westduitse luchtmacht achtentwin tig Starfighters verloren. Zestien piloten kwamen daarbij om het leven. De defensiecommissie van de bondsdag zal vandaag het on derzoek naar de oorzaken van de talrijke Starfighter-ongevallen voortzetten. De Amerikaans-Zuidvietna- mese besprekingen die maandag ochtend begonnen, zijn in feite reeds afgelopen. Zij hebben drie uur geduurd. Generaal William Westmore- land, die naar men meent te we ten uitbreiding van de oorlog in Vietnam voorstaat, heeft ver scheidene keren geconfereerd met de Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, en het hoofd van de generale staf, generaal Wheeler, die zijn ideeën schijnt te delen. Bevoegde waarnemers zeggen dat de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam heeft geëist, dat nog dit jaar 200.000 man Ameri kaanse militairen extra naar Zuid-Vietnam worden gezonden. Aan de andere kant heeft de Zuidvietnamese delegatie aan de vooravond van haar aankomst in Honoloeloe te kennen gege ven, te zullen aandringen op een blokkade van Haiphong en de vernietiging van militaire en in dustriële doelen in de sector Hanoi. Bij de besprekingen van maan dagavond viel de stroom uit en werd acht minuten lang bij kaarslicht gesproken. De algemene indruk is, dat de grotere economische steun die de Verenigde Staten aan Zuid- Vietnam willen geven, verster king van de troepenmacht zal vergen om gebieden in Zuid- Vietnam voorgoed aan de greep van de vietcong te ontrukken. Pas daarna zou met de pacifi catie ervan kunnen worden be gonnen. PRESIDENT IN HONOLOELOE Een beeld van het topgesprék tussen de Verenigde Staten en Vietnam in Honoloeloe: op de voorgrond president Johnson met minister Rusk; op de achter grond v.l.n.r. chef protocol Nguyen Phuoc Don; minister Tran Van Do van B.Z.; premier Nguyen Cao Ky; het staats hoofd Nguyen Van Thieu; It. Gen Nguyen Huu co, onder-premier. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn gisteren gehouden vergadering onder meer een aanbeveling opgesteld voor de werkgevers om de werk nemers op 10 maart, de dag van het huwelijk van prinses Beatrix, vrijaf te geven met behoud van loon. Reeds eerder had het stichtings bestuur aan het kabinet meege deeld dat het akkoord ging met het voorstel op 10 maart vrijaf te geven. Het kabinet heeft daar na bepaald, dat de tiende maart een vrije dag zal zijn. President Johnson had een onderhoud van meer dan drie uur met de Zuidvietnamese lei ders over de militaire, economi sche en politieke situatie in Zuid-Vietnam. De president wilde meer in zicht verkrijgen in de plannen van de regering van-Saigon op het gebied van de sociale her vorming en in de militaire si tuatie. Wat het economische aspect aangaat liet Johnson zich uitvoe rig inlichten over de diverse kanten van het plan tot econo mische stabilisatie in Zuid-Viet nam en de maatregelen die het bewind aldaar denkt te nemen om de inflatie te bestrijden. s De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, legde Johnson aan de hand van veel cijfermateriaal uit, dat het over lopen van vietcongzijde naar de regeringskant de laatste maan den hand over hand toeneemt, Dinsdagmorgen heeft in Fries land een ware sneeuwstorm ge woed. Vooral in het noorden van de provincie ondervond het weg verkeer hiervan ernstige hinder. De autobusdiensten van de Noord oost-Friese Autobusonderneming in Dokkum werden wegens de gladheid van de wegen alle ge staakt. De diensten van de overige autobusmaatschappijen in hef noorden van de provincie werden met grote vertraging voortgezet. Ook generaal Westmoreland kwam met wat genoemd werd „sprekende cijfers". De president vroeg uitgebrei de gegevens over de organisatie van de vietcong en haar invloed op de bevolking. Hij liet ook het licht schijnen op de houding van andere landen communisti sche en niet-communistische tegenover het conflict in Viet nam en het Amerikaanse vre desoffensief. t

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1