KUNSTLICHT beïnvloedt onze stemming IN DE GREEP VAN DE GRIEP Tarian,uw naam is vrouw! Sfeer en stemming Wat kiest u Verschuifbaar DUET Spreiding - 1 1 5 - 1! Én 1S1 WAT ZIJN DE ÏOORNITZICHTEN VOOR DE HEERSENDE INFLUENZA? ledereen kan voorzorgs maatregelen treffen Geen festiviteiten Meer weerstand NYLONS ■BS Zaterdap 5 februari 1965 DE VttTtfl! 71 EEUW Pagina 7 'met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. 1 HOOFDZAKEN VAN CARVEN De vlammen van het houtvuur, dat diende om de mensen te verwarmen, waren in pre-historische tijden de eerste vorm van kunstlicht. Dit begin is de aanleiding geweest, dat men ging proberen om door middel van de vlam kunstlicht te maken. Men gebruikte hout, later vet, nog later olie en gas Als gevolg hiervan ontstonden de lampen. Opgravingen hebben geleerd, dat het oude Egypte van de farao's waarschijnlijk het stamland van de lamp is. In het graf van Toet-Anck-Amon vond men bronzen en gouden lampen, waarin duidelijk olielampen vielen te herkennen. Er werden ook lampen van Babylonische, Assyrische en Romeinse oorsprong gevonden. In 1663 werd in ons land door de constructie van de patentolielamp, van Jan van der Heijden, aan de verlichting in het algemeen veel verbeterd. Omstreeks 1800 werd de gasbereiding uitgevonden, met als gevolg de gaslamp. Pas tegen het eind van de vorige eeuw werd de eerste elektrische gloeilamp gemaakt. Hierdoor ontstond een ware omwenteling op het gebied van het kunstlicht. Ja, van dat moment af ging het met de verlichting snel vooruit. De mens van nu, de mens van het atoomtijdperk, staande op de drempel van de ruimte, heeft zoveel dingen om zich over te verwonderen, dat hij het licht niet meer kan zien als een wonderlijk fenomeen. De lamp is een alle daags gebruiksvoorwerp geworden, gedachteloos gehanteerd. Kunstlicht in huis is belangrijk, want zonder goed licht is een kamer, over dag gezellig door zon en buitenlicht, 's avonds een donker ongezellig ver trek. We zullen in onze woning een goede harmonie tussen interieurverzor ging, meubilering en verlichting moeten vinden. Een juiste verlichting is bepalend voor een goede weergave van kleuren en materialen, voor sfeer en rustige beslotenheid. Een noodzaak voor ontspanning, omdat het licht dat ons omgeeft onze stemming beïnvloedt. Niet antiek, maar passend bij stijl meubelen, niet modern, toch overeen stemmend met de moderne, beklede meubelen, zijn lampen met zijden kap en porceleinen voet, geolaatst op een licht gekleurd bijzettafeltje. Voor moderne zithoekjes zijn er lam pen met blank metalen voet en strakke kap. Bij zo'n lamp past een tafel met een eenvoudig, onopvallend, kristalhel der glazen bovenblad. Een heel mooi bijzettafeltje, met een wit gelakte voet in de vorm van een zuil en een kunststoffen, rond tafelblad! vraagt een lamp met een voet als een ouderwetse kandelaar en een kan van zuivere zijde. Een antiek zilveren kandelaar, om gebouwd tot elektrische lamp, geeft 'n streng ingerichte ruimte een vriendelijk accent. Ja, zo'n lamp geeft zelfs een verrassend effect als hij geplaatst is op een rechthoekig, bijna vierkant tafeltje met chroom pootjes en een tafelblaadje van kunststof. En denkt u dat eens naast die beeldige zwart leren stoel! Gemakkelijk te verschuiven is een kleine tafel met een metalen onderstel als van een slede. Zo'n tafel heeft ''an een formica blad. Het geheel is dus 'n beetje streng en vraagt als aanvulling een lamp met een glazen vaas als voet en een vierkante lampekap. Wij denken hier aan een bijna wit tafeltje naast een mat groene bank. Op het tafeltje een lamp met oranje-bruine glazen voet en een roomkleurige kap. Een bijzettafeltje, bestaande uit een glasplaat en een palissander onderstel heeft de zelfde stijl als de stoel met palissander onderstel, een met dons ge vuld leren kussen, leren armleggers en een brede rugleuning van leer, en vraagt een heel eenvoudige lamp Bij voorbeeld een dunne metalen prot met rond tafelstukje en een vrij brede, maar lage ronde kap van papier. Zo'n lamp met brede kap heeft het voordeel, dat hij ideaal leeslicht doorlaat. Op grootmoeders zolder vinden we misschien nog wel zo'n juweel van een lamp met een glazen kap, die eigenlijk in elk interieur gebruikt kan worden. )llllllillllllllllll!lllllllll!llllllll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll!lll!!l!l!l!l!lllllllll|]|!ll!ll!ll!l!lllll!ll!ll!l spaar plezierigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart M itfi -i m t 1 4- f Opdat elk lid van het begin de goeJe belichting krijgt, zijn zorgvuldig ge plaatste wandlampen, staande lampen en tafellampen onontbeerlijk. Fen goed geplaatste lamp moet links of rechts van de gemakkelijke stoel staan, zodat onze schaduw niet op boek of krant valt. Zetten we een lamp vlak naast ons neer, dan lopen we de kans verblind te worden als we opkijken, en dat is bijzonder hinderlijk. Onder de verschillende mogelijkheden een zithoekje goed en ook intiem te verlichten, is de middelgrote, verplaats bare schemerlamp verreweg de meest geliefde vorm. Zo'n lamp, dia het mid den houdt tussen de zo grote staande schemerlamp en het vaak te kleine schemerlampje. Op een bijzettafel, tussen de stoelen, of naast een bank opgesteld kan hij zonder moeite bijgeschoven worden Het tafeltje is tegelijkertijd eer, gemak kelijke en nuttige wegzet voor het ge bakje, het kopje en het asbakje Dr. H. G. v. d. KLAAUW Het seizoen voor een griepepi demie is weer aangebroken en prompt is de influenza weer aan wezig! De epidemie, die in Enge land al enige weken slachtoffers maakte, sluimert rond. We zullen af moeten wachten in hoeverre deze griepgolf ons land zal over spoelen. De autoriteiten zijn waak zaam genoeg, de peilstations wer ken op volle kracht, de verschil lende virusstammen worden met zorg geïdentificeerd. Ill!,!!lllllllllllll!lll!llllllllllll!l!l!lllllllllllllllllllllll!lllll!!llll!lllll!llllllllllll!!llillllil!lll!lilllli!l|!!!!'i!!l|[llllllllll!lli!lllllllll!lll'l!lll!ll!l!lllll!llll!l!!l!'!l!l!llll!lll!ll!lllllll!llll!l!l!l!llllllll!l!l!lll!ll!l!llllilllllll!!!!fllllllllil! Voor huisvrouw en gezin flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIM Twee hoeden uit de collectie 1 CARVEN voor het komende 1 seizoen: links: een hoge kroon j I met smalle rand, uitgevoerd s In zware, bleek blauwe.katoe- I nen kant; rechts: een strooien p klokhoed van caramelkleur m met gekleurde vertikaal lopen- B de garnering. ■jJr Olieverfschilderijen die door rook en stof dof zijn geworden, kunt u schoonmaken met een doekje met terpetine of met alcohol, als het tenminste geen meesterwer ken zijn. Na de behandeling het doek vernissen met schilderijen- Een rood koperen ketel kunt u weer blank krijgen met een meng sel van zeep, brandewijn en krijt. Ook kunt u het proberen met geest van salmiak, daarna goed afspoelen, afdrogen en met ko perpoets insmeren. •fr Behang kunt u schoonmaken met vers witbrood. Vetvlekken op het behang kunt u verwijderen door een paje van krijtaarde te ma ken, op de vlek te leggen en er de volgende dag weer af tte ha len. Een olievlek in een cocosloper kunt u bestrooien met pijpaarde. Dit poeder een paar uur in laten werken, dan er af borstelen. Daar na behandelen met sop van syn thetisch wasmiddel en vervolgens met schoon water na spoelen. liiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiinii'iiiiiiiii1 Elga Andersen poseert in haar nieuwe mantel van luipaardvel op het dak van haar appartement in Montmartre. Kunnen wij ook individueel maat regelen nemen om te voorkomen dat we griep krijgen? Jawel, tot op zekere hoogte is zulks zeer zeker mogelijk. Iedereen kan zekere voorzorgen in acht nemen waardoor de kans dat hij of zij griep krijgt beduidend wordt ver minderd. Men dient daarbij in het oog te hou den dat influenza een besmettelijke ziekte is en dat men er goed aan doet kontakten met andere mensen in een grieptijd zoveel mogelijk te beperken. Wanneer het beroepshalve niet nood zakelijk is, brengt men gen bezoeken aan personen die met griep te bed lig gen: voor men het weet heeft '.nen de ziekte zelf ook. Maar ook onder de mensen, die nog op de been zijn kun nen zich personen bevinden die reeds besmettelijk zijn: de kluizenaar loopt thans het minste gevaar! Niet iedereen kan het zich veroor loven, zichzelf thuis op te sluiten, maar men kan al die plaatsen waar veel men sen hoesten en proesten met enig over leg toch wel vaak mijden. Zijn de afstanden die in openbare vervoermiddelen moeten worden afge legd, niet zeer groot, ga dan te voet of per rijvyiel: dat is in deze tijd gezon der. Ga niet naar voorstellingen, vergade ringen of bijeenkomsten waar veel per sonen in een betrekkelijk kleine ruimte bij elkaar zijn. Organiseer geen festivi teiten, dat kan in 't voorjaar wel weer. Verder kan men door een verstandig '»ven te leiden zijn we,erstand tegen 't iufluenzavirus verhogen. Om t« begin nen kan iedereen er voor zorgen dat hij of zij een behoorlijk lange nacht- rust geniet. Er dient voorts^verstandlg te worden gegeten: het gaat daarbij niet om de gevarieerde voeding. Mensen die hun eigen potje verzorgen, kunnen zich di' voor gezegd houden. Wordt er melk gedronken? Wordt er groene groente gegeten? Wordt er fruit gebruikt? Komt er wel eens een ei op tafel? Laat het in deze tijd nergens aan ontbreken. Deze „gastvrouw" draagt een halflange jurk van panterhuid, die eigenlijk meer een overgooler is. Let u eens op de bijpassende oorknoppen. Vroeger was het alleen Tarzan die zich in een pantervelletje van boom tot boom door het oerwoud slingerde. Nu zijn het ook de vrouwen in Rome, Parijs en Am sterdam die zich weliswaar niet door de straten slingeren van lan taarnpaal tot lantaarnpaal maar zich toch wel gehuld hebben in de huid van zo'n roofdier. Het belooft een rage te worden, deze zwart-geel gevlekte mantels. Nu zo langzamerhand ledereen voorzien is van een zwarte of een bruine bontmantel, wordt het hoog tijd dat iedereen er weer op uitge keken raakt, hoewel de heerlijke warmte er van niet te versmaden valt en de volgende mantel er dus weer een van dlerenvel moet zijn, maar nu geen effen doch een vro lijk gevlekte. Zoals bijna alle modeverschijnse len is ook deze rage in Pariis be gonnen. De bontwerker Henri Chombert van de rue Santi-Honorè ontwierp een trenchcoat van de huid van een luipaard uit Somali- land, speciaal voor de actrice Elga Andersen, die nu in Rome bezig is een film te maken met Ie ex- assistent van Fellini Brunello Bron- di die zal heten „De rechter". Daarna volgden er vanzelfsprekend meer opdrachten voor hem en toen wij onlangs zijn uitgebreide collec tie mochten bekijken, werden we er werkelijk even stil van. Wat weet deze man een vorstelijke creaties te maken van d'erenhui- den! En niet alleen mantels, maar ook japonnen, overgooiers, après- ski-kleding en pullovers waren door hem met vaardige hand in el kaar gezet. Maar, zoals bij elke rage in de mode, kleeft er een minder leuke kant aan. Natuurlijk gaat de con- fectie-industrie zich er op toeleg gen zoveel mogelijk mantels van luipaard of panter in de handel te brengen. De stijl wordt minder exclusief en de grondstoffen goed koper. Ook zullen er namaak bont vellen verschijnen en na verloop van tijd zal de bedeelde gratie van de. mantels van de huid van die vorstelijke oerwouddieren zijn ver vaagd en niet meer zo worden be- wonder^, want iedereen loopt met zo'n jas en hij staat zelfs ordinair omdat die meisjes met afschuwelijk hoge prikhakken en opgekamd ge bleekt haar ze ook dragen. Dit is natuurlijk erg jammer en Henri Chombert moet, als hij ten minste hart voor zijn werk heeft, dan wel ontnuchterd zijn. Zover is het echter nog lang niet. Voorlopig zal deze zwart-geel ge vlekte kleding beperkt hl'jven tot de filmster, die er een vlotte ge makkelijke trenchcoat van draagt, tot de vrouw van de ambassadeur, die er een prachtige avondmantel van heeft en tot de mevrouw die hoog in de bergen haar eigen cha let heeft. Op de Nieuwe en Oude Dijk zullen ze nog wel even wegblijven.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7