VOOR POCKETBOEKEN Nog meer Zuidkoreaanse troepen naar Vietnam Johnson naar Honoloeloe FLORA Advertentiën Rampweek voor Nederlandse emigranten in Australië Overleg op topniveau De Amerikaanse Vietnampolitiek Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 5 februari 1965 OOK VOEDSELGEBREK IN PAKISTAN ONTPLOFFING IN BUENOS AIRES ENGELAND EN ZUIDOOST-AZIE POGING TOT DOODSLAG Nederlandse ambassade in Djakarta verstrekte geen visa aan communisten Voorstel kan president Soekarno Loena-9 zendt foto's naar de aarde BLOEMENHUIS i Binnenkort zullen nog meer Zuidkoreaanse troepen naar Vietnam worden gezonden, zo is te Washingtor uit Zuidkoreaan se diplome tieke bron vernomen. Het parlement in Seoel moet zijn goedkeuring nog verlenen. Er bevinden zich op het ogen blik 21.000 Zuidkoreaanse mili tairen in Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelt mee dat in de laatste week van januari in Vietnam 109 Amerikaanse mili tairen gesneuveld zijn. De offi ciële totaalcijfers van de Ameri kaanse verliezen in Vietnam sinds 1 februari 1961 zijn: 1.902 doden, 8.952 gewonden en 149 vermisten. Noord-Vietnam heeft bij de internationale controlecommis sie geprotesteerd tegen de nieu we Amerikaanse luchtaanvallen van donderdag. Voor het eerst hadden ook Amerikaanse oor logsschepen de Noordvietnamese kust onder vuur genomen. Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat donderdag vijf I Amerikaanse straalvliegtuigen boven de Noordvietnamese pro vincie Nge-An zijn neergescho ten, drie door het leger en twee door de luchtmacht. Verschei dene Amerikaanse piloten waren gevangen genomen. Een militaire rechtbank in Saigon heeft drie Vietnamese meisjes, een van 17 en twee van 18 jaar, veroordeeld tot resp. 5, 15 en 2C jaar dwangarbeid we gens spionage voor de vietcong en het beramen van bomaansla gen op cafés te Soc Trang, waar veel Amerikaanse militairen ko men. De eerste vier dagen van het hervatte luchtoffensief op Noord- Vietnam zijn tenminste vijf Amerikaanse vliegtuigen ver loren gegaan, zo heeft een Ame rikaanse woordvoerder in Sai gon meegedeeld. Vier beman ningsleden van deze toestellen worden vermist. Het lange „Australië dag" weekeinde heeft door een won derlijke samenloop van omstan digheden een macabere oogst van verongelukte immigranten uit Nederland opgeleverd. Aan het strand van Noord - Cronulla tussen Sydney en Wol- Iongong verdronk de 47-jarige timmerman Albertus J. Herder in de branding tijdens een poging zijn 7-jarig zoontje Jan, die in het water in moeilijkheden was geraakt, te redden. De in het nabij Sydney gele gen Loftus woonachtige Alber tus Herder was de vader van President Johnson heeft mee gedeeld dat hij vandaag naar Honoloeloe zal reizen om een topconferentie te leiden van Zuidvietnamese functionarissen, onder wie premier generaal Ky en Amerikaanse functionarissen. Johnson verwacht dinsdag avond naar Washington terug te keren. In Honoloeloe zal over leg gepleegd worden met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse commandant in Vietnam, generaal William West- moreland, en premier Ky. Ook de Amerikaanse bevelhebber in de Stille Oceaan, admiraal Shar- pe, zal hierbij aanwezig zijn. President Johnson zei al eni ge tijd van plan te zijn geweest naar Honoloeloe te gaan. De Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken, van defensie, van landbouw en gezondheid, van onderwijs en sociale voor zieningen reizen met hem mee. Met de Vietnamese leiders zal van gedachten worden gewis seld over onderwijs, volksge zondheid en landbouw in Zuid- Vietnam en over het pacificatie- programma. Waarschijnlijk zul len de ministers Bundy en Gard ner wat langer in Honoloeloe blijven. Pakistan heeft verzocht o.m. onmiddellijke verzending van meer dan een miljoen ton Ame rikaans graan om het land te redden van een dreigende hon gersnood, aldus heeft de Paki staanse minister van voedsel voorziening vrijdag bekendge maakt. Heel West-Pakistan wordt ge troffen door een ernstige droogte en er is sinds september geen regen gevallen, zo heeft de mi nister verder gezegd. In vier belangrijke landbouwgebieden is de oogst volkomen verloren ge gaan. In zeven a acht andere gebieden is de produktie slecths de helft van de normale. In de Argentijnse hoofdstad heeft zich vrijdag een ontploffing voor gedaan in een borstelfabriek, die volgens de eerste berichten aan dertien mensen het leven ge kost heeft. Er zijn twintig ge wonden. De politie zegt in de nabijheid van de fabriek 28 kilo ontplof bare stoffen en wapens gevonden te hebben. Gesproken zal worden over zowel militaire als niet-militaire Vietnamese vraagstukken. Gene raal Ngoeyen Van Thieu, de Zuidvietnamese president, komt ook. President Johnson zei, dat men niet mag verwachten dat deze topconferentie tot een wij ziging van de Amerikaanse poli tiek in Vietnam zal leiden en dat de conferentie ook niet be tekent, dat er een beslissend ogenblik voor dat land is aan gebroken. HOOGTERECORD Sioux Falls: De Amerikaanse luchtduiker" Nicholas Pianta- nida heeft het hoogterecord voor ballonvaarders verbeterd en ge bracht op 37,9 km. Zijn voorge nomen vrije val van meer dan 30,8 km kon hij niet uitvoeren wegens een defekt aan zijn speciale pak door bevriezing. 10 kinderen. Hii kwam vijf jaar geleden met zijn gezin vanuit Nijverdal-Helledoorn naar Aus tralië. Nabij Albury aan de weg wel ke Sydney met Melbourne ver bindt reed de 27-jarige Frans JWuis met zijn auto 's avonds met zo'n vaart tegen een vrachtauto, dat zijn wagen letterlijk in gru zelementen lag. De in het nabij gelegen Wol- Iongong gelegen Dapto woon achtige Muis, die vijf jaar ge leden naar Australië emigreer de, en zijn in Canberra woon achtige 18-jarige vriendin kwa men bij dit ongeluk om het leven. In het eveneens tussen Syd ney en Wollongong gelegen En- gadine werden 'zeven kinderen min 'of meer ernstig gewond toen een door een paar hunner zelf gefabriceerd „kanon" bij het laden uit elkaar vloog. De ernstigst gewonde was de 7-jarige Roland Klinkman, een zoontje van het uit Nederland afkomstige gezin Walter Klink man. Roland Klinkman is later in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Ook als het geschil tussen Indo nesië en Maleisië eenmaal is bijge legd, zal Engeland toch nog een zeer belangrijke defensieve macht in zuidoost-Azië en het Verre Oos ten handhaven. Van een terugtrekking van de Britse strijdkrachten in Maleisië en Singapore was geen sprake. Enge land zou zijn verplichtingen tegen over Maleisië nakomen. Healey liet echter wel weten dat Engeland graag zou zien dat zijn troepen overzee in de toekomst deel gaan uitmaken van een V.N.- strijdmacht of met troepen van an dere landen geplaatst worden on der een collectief bevel. De Rotterdamse politie heeft de "25-jarige service-monteur Paul R. R. uit de Maasstad aan gehouden wegens poging tot doodslag op zijn 17-jarige ex- verloofde. De monteur had zijn vroegere vriendin in haar wo- ninig opgezocht en had in een urenlang gesprek geprobeerd het meisje over te halen, de ver loving, die zij enige tijd geleden had verbroken, weer te herstel len. Toen het meisje duidelijk liet blijken daar niets voor te voelen werd Paul R. woedend. Hij greep een asbak van een tafeltje en sloeg zijn ex-ver loofde daar énige malen mee op het hoofd. Daarna drukte hij met een handdoek haar neus en keel dicht. In de daarop volgen de worsteling slaagde het meis je erin zich los te rukken. Toen R. daarna gestommel op de trap hoorde nam hij de benen. Het meisje had een grote wond aan het achterhoofd en enige verwondingen in de nek opgelopen. Zij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij zijn arrestatie vond de politie op de monteur een brief waarin hij aan een familielid schreef, dat hij met plannen rondliep zijn ex-verloofde ern stig letsel toe te brengen. R. zal dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Dja karta heeft vrijdag het eerder deze week verspreide bericht tegengesproken, als zou de am bassade na de mislukte oktober revolutie willens en wetens visa aan Indonesische communisten hebben verstrekt. Volgens dit bericht zouden sedert de staatsgreep 50 tot 60 Indonesische communisten naar' Nederland zijn gereisd, velen van hen op door de Nederlandse ambassade in Djakarta verleen de visa. De woordvoerder zette uiteen dat elke Indonesische burger toe stemming van de Indonesische autoriteiten moet hebben om in het bezit van een visum te ko men. Alleen de Indonesische autoriteiten beslissen wie toe stemming krijgt om Indonesië te verlaten. Vorig jaar kwamen ruim 4.000 Indonesiërs in het be zit van een visum voor Neder land, zo voegde hij hieraan toe. De afdeling Zuid-Sumatra van de mohammedaanse partij „Nah- dafoel Oelama" heeft president Soekarno verzocht heroprichting van de „Moerba"-partij toe te staan, welke een week voor de mislukte staatsgreep onder ster ke druk van de communistische partij door de president was ont bonden. Naar het persbureau „Antara" meldt, heeft het hoofdkwartier te Palembang van de „Nahdatoel Oelama" president Soekarno in een brief voorgesteld de „Moer- ba"-partij de „Kom" te laten vertegenwoordigen in zijn „Na- sakom"-beginsel van nauwe sa menwerking tussen de nationa listen, de godsdienstige groe peringen en de communisten. In de brief wordt voorts aange drongen op onmiddellijke be kendmaking van Soekarno's „politieke oplossing" en op ver bod op de P. K. I. en de met de communisten verbonden organi saties. De „Moerb'a"-partij, welke in 1948 door Tan Malaka werd op gericht, staat een politiek voor die te vergelijken is met het communisme in Zuid-Slavië. De partij was reeds sedert begin vorig jaar tijdelijk verboden wegens het veroorzaken van verdeeldheid. VAN MOZART GESTOLEN Salzburg: Dit horloge, een ge schenk van keizerin Maria The- /'esia aan Mozart, is uit de vi trine in het museum gestolen. Het uurwerk draagt de beelte- xis uan de keizerin. De astronomen van het'obser vatorium Poelkovo hebben de zachte landing van het Russische ruimtevaartuig Loena-9 nauw lettend gevolgd. Met behulp van een Maxoetov-telescoop met een doorsnee van 50 cm werd zelfs de landingsplaats, in het oostelijk deel van de oceaan der stormen, gefotografeerd voor en na de ge slaagde landing. Of de opnamen geslaagd zijn moet nog blijken. Door de op de maan gelande Loena-9 gemaakte foto's zijn in Moskou ontvangen en zullen spoedig worden gepubliceerd. De wetenschappelijke commen tator van 't Rusische persbureau Tass zei dat het nieuwe succes het mogelijk maakt dat binnen tien jaar en bemande interplane taire vlucht wordt ondernomen. „De volgende stappen op deze weg zijn de nader bstudring van het gebied bij de zon, van de pla neten van het zonnestelsel en be mande vluchten naar andere pla neten. Het schijnt dat er geen tien jaar nodig zijn voor de voh tooiing van dit programma". Amerikaanse deskundigen ge- loverr tegen 1970 een man op de maan te kunnen laten landen, maar de Sowjetrussische geleer den geven er de voorkeur aan „hun handen niet te binden aan precieuze limietdata". „Ik vind dat het nu wel eens tijd wordt dat de president duide lijk zegt wat volgens mij de eigen lijke redenen zijn waarom wij in Vietnam zijn en welke oogmer ken wij hebben", heeft de repu blikeinse senator Karl Mundt van Zuid-Dakota vrijdag in de se naatscommissie voor buitenland se zaken gezegd. De commissie stelt vragen aan verscheidene personen bij de be handeling van de regeringsaan- vraag voor economische hulp, voornamelijk voor Zuid-Vietnam bestemd, ten bedrage van 415 miljoen dollar. De directeur van het bureau voor internationale ontwikke lingshulp, David Bell, onderging hierbij een spervuur van vragen naar het doel van het Vietnam politiek, meestal kritisch gesteld. De verklaring die hij aflegde was zo verward, dat senator Mundt daartegen protesteerde. Senator Clifford Case, republi kein (New Jersey), van de libe rale vleugel van de senaat, zei dat de Amerikaanse doeleinden niet precies zijn omschreven. Er wordt eenvoudig gesproken over „com munistische agressie". Over het strategisch doel van het voorko men van Chinese expansie wordt niets gezegd. De regering handelt niet eerlijk door dit niet aan het Amerikaanse volk duidelijk te maken. E>e terreur in Zuid-Viet nam moet inderdaad worden neergeslagen, „maar wanneer wij een groter doel op het oog heb ben vind ik dat wij dat moeten zeggen", zei hij. De commissie was vrijdag voor de eerste maal na het hervatten van de bombardementen op Nrd- Vietnam bijeen. Een week gele den had de commissie vier uur lang kritische vragen gesteld aan de minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, over de wettig heid van het feit, dat de Verenig de Staten zich verplicht hebben Zuid-Vietnam te verdedigen. Artistieke Bloembindertf Naardstraa» 83 7 Ternecxe* Telefoon 2259 VERLOVINGS RINGEN in klassieke uitv. div. breedten H.D.Z 5 mm p.paar v.a. 114.50 VERLOVINGS RINGEN met leuke fantasiemotiefjes Desirée oer paar u.a. 130.— VERLOVINGS RINGEN, eenvoudige strakke modellen met schuine kant div. breedten Desirée VERLOVINGS RINGEN graveren geschiedt zonder extra kosten. Vergroten, verklei nen. polijsten is serv VERLOVINGS RINGEN in de nieuwste uitvoering met briljantje. Bekijkt U deze eens geheel vrijblijvend. Boel,handel VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4