N.C.A.B. distantieert zich van standpunt vakcentralen Mansholl niet ontevreden over Luxemburgs akkoord Geen kernwapens voor Egypte DE ONDERGANG VAN UHR GESPREK VAN S0EBANDR10 MET HONGAARSE JOURNALIST De reorganisatie van het politieke leven vordert langzaam Verloren tijd moet snel ingehaald worden Zaterdag 5 februari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 Geen discriminatie Bezinning Onaanvaardbaar Commentaar C.N.V. Timmerman overleeft val van twaalf meter VERKIEZINGSKRANT GROTE POLITIEKE PARTIJEN VOORNAAMSTE PUNTEN VERTROUWEN SCHOLEN IN MOSKOU GESLOTEN Stelende havenarbeiders gearresteerd BRITSE TREINROVERS OVERGEBRACHT VERKEERSSTREMMING OP DE RIJN De Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond (N.C.A.B), die met zijn rond 25.000 leden de vierde bond van het C.N.V. is, heeft zich gedistantieerd van het standpunt van de drie vakcentralen ten aanzien van de individuele be voordeling van vakbondsleden. De bond voelt wèi voor vergoedingen aan de bonden voor werkzaam heden in het algemeen belang, maar ten aanzien van rechtstreekse uitkeringen aan vakbondsleden heeft hij een van de vakcentralen enigszins afwijkend standpunt. De buitenstaander zou inder daad de indruk kunnen krijgen, dat wij uit de boot zijn gevallen, zo verklaarde desgevraagd de pen ningmeester van de N.C.A.B., de heer B. Hoiwerda, maar als ver weer voerde hij aan, dat zijn bond die afwijkende visie op de juiste tijd en plaats heeft kenbaar ge maakt. De N.C.A.B. heeft van zijn ge nuanceerde standpunt blijk gegeven in Samenwerking, het orgaan van de bond, waarin deze week onder de kop stijgende spanning een overzicht wordt gegeven van de discussies rondom het vraagstuk georganiseerden-ongeorganiseer- den. De ledenraad van de N.C.A.B.. zo blijkt uit de publikatie, heeft zich op zijn laalste veigadering ook met dit probleem beziggehou den. Hij nam het standpunt in, dat het juist is dat de organisatie ver goedingen ontvangt voor het alge mene werk ten dienste van onder neming en/of bedrijfstak. Duidelijk is toen ook uitgesproken, dat er in de onderneming geen discriminatie tussen ge- en ongeorganiseerden mag plaatsvinden. Het bondsbe- stuur van de N.C.A.B. onderschrijft dit standpunt volledig. De N.C.A.B. vreest, dat. discri minatie tussen vakbondsleden en ongeorganiseerden spanningen en moeilijkheden onder de leden tot gevolg zal hebben. Voor land- en tuinbouw is een dergelijke regeling volgens de bond trouwens ook zeer moeilijk uitvoerbaar, nog daargelaten of zij gewenst is. Van welke kant men de zaak ook bekijkt, met recht kan volgens de N.C.A.B. de vraag worden ge steld of door alle verwikkelingen van de laatste tijd het niet tijd wordt om zich nader te bezinnen. Het moet mogelijk zijn in ons land, waar het overleg tussen werkge vers en werknemers op een zeer hoog peil staat,' een oplossing te vinden. Het zou diep te betreuren zijn, zo meent de N.C.A.B., wan neer er conflicten ontstaan, waar van de nadelige gevolgen voor beide partijen in de toekomst niet te overzien zijn. En als het dan niet mogelijk is, dat de mensen die hierover moeten spreken tot een oplossing komen, dan moet een op lossing worden verkregen door ad vies te vragen aan enkele wijze mensen of arbitrage, aldus de N.C.A.B. De bond voegt daaraan toe, dat de christelijke vakbewe ging altijd op het standpunt heeft gestaan door overleg en samen- spreking tot resultaat te komen en als dat niet lukt, dan is er nog de mogelijkheid voor arbitrage. Onaanvaardbaar noemde de heer Hoiwerda de bevoordeling van ge- organiseerden in de voorgestelde vorm. De N.C.A.B. wil geen dis criminatie binnen de onderneming. Dat strookt niet met de opvattin gen van onze organisatie, aldus de heer Hoiwerda. Hij gaf toe, dat bij de standpuntbepaling ook de on afhankelijkheid van de vakbewe ging heeft meegespeeld. Desgevraagd verklaarde de heer Hoiwerda nog, dat het punt van de rechtstreekse bevoordeling van ge- organiseerden in de agrarische be drijfstakken nog niet ter sorake is geweest, aangezien de c.a.o 's pas over enige tijd aflopen. De vakbon den hebben wel reeds onderling globaal overleg gepleegd, maar de kwestie van de bevoordeling van georganiseerden zou pas later aan .de orde komen. C.N.V.-voorzitter J. van Eiber gen en C.N.V.-algemeen secretaris C. van Nierop verklaarden desge vraagd, dat het N C.A.B.-standpunt SLEETJE RIJDEN Washington: De jeugd heejt be zit genomen van de trappen van het Capitool om sleetje te rijden en glijden. Zoals bekend, is in de Verenigde Staten veel) sneeuw gevallen. De 25-jarige timmerman J. Kaak uit Rotterdam heeft vrij dag een val van twaalf meter overleefd. De man liep alleen een gebroken pols op. De tim merman was bezig aan répara- t:ewerkzaamheden op het dak van een opslagplaats, toen hij uitgleed over enige losse platen. De man stortte van het dak en sloeg tegen een betonnen vloer. Hij werd overgebracht naar het Dij kzigt ziekenhuis. uiteraard bekend was bij het C.N.V. De N.C.A.B. heeft daarover van het begin af geen twijf"! laten bestaan. Over het vraagstuk wordt genuanceerd gedacht, met name over de vorm van rechtstreekse bevoordeling van vakbondsleden. De omstandigheid, dat werkgevers en werknemers in de confectie- industrie elkaar hebben gevonden, bewijst dat er een mogelijkheid be staat om in een andere vorm het vraagstuk te benaderen.. Overigens is het C.N V. er altijd voorstander van geweest, alle mo gelijkheden te benutten teneinde een geschil langs de weg van be middeling of arbitrage op te los sen. Vastgesteld moet evenwel worden, dat de situatie zich daar toe kennelijk niet leende. Het C.N.V. zou desondanks ever.als ongetwijfeld de beide ande-e vak centralen graag hebben meege werkt aan het doen slagen van een poging tot bemiddeling, waarvan in het begin van deze week sprake is geweest. Het C.N.V. stelt echter met voldoening vast, dat door het hervatte overleg de urgentie van bemiddeling of arbitrage minder groot is geworden. Het spreekt de hoop uit, dat dit overleg alsnog ook voor andere bedrijfstakken tot een uitweg uit de moeilijkhe den zal leiden. (Adv.) Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit, De kwaliteit is zo vertrouwd en altijd goed. Al jarenlang. Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie is niet onte vreden over de afloop van de Luxemburgse ministerconferen ties die een einde hebben ge maakt aan de Franse boycot van de Europese gemeenschappen. Er bestaat weliswaarnog wat onzekerheid over de toekomst, maar de hoofdzaak is dat de vijf erin zijn geslaagd Frankrijk weer aan tacei te krijgen zon der op essentiële punten toe te geven, zo verklaarde hij vrijdag op een persbijeenkomst in de Haagse Nieuwspoort. Dr. Mansholt geloofde, dat de plannen van de ministers (waar over zij nog overleg met de com missie zullen moeten plegen) de onafhankelijkheid van de Brus selse executieve, en met name het initiatiefrecht, onverlet laat. De ministers zullen nu hard aan het werk moeten om de ver loren tijd in te halen, zo zei hij. Een aantal moeilijke problemen moet vooral met het oog op de Kennedy-ronde nu spoedig ge regeld worden. Hij verwachtte dat hij de ministers in komen- (Adv.) Brandend maagzuur? helpen direkt! de maanden veelvuldig in Brus sel zou zien. Doch van iedereen, ook van ambtenaren in de na tionale administraties, zou in het komende halfjaar een grote krachtsinspanning worden ver wacht. De voornaamste punten voor de komende paar maanden, en Mansholts verwachtingen dien aangaande, zijn: De financiering van de ge meenschappelijke landbouwpoli tiek, het eerste punt dat nu aan de orde komt. kan in 6 tot 8 weken geregeld zijn, dank zij het voorbereidend werk dat de mi nisters van de vijf ook na de boycot hebben verricht. Er moeten marktregelingen voor verscheidene sektoren, zo als vetten, oliën en suiker wor den vastgesteld, evenals Euro pese prijzen voor belangrijke produkten, waaronder melk. Parallel daarmee moet de E.E.G.-commissie een nieuw mandaat krijgen voor de tarief onderhandelingen in Genève, de Kennedyronde. Een en ander zal uiterlijk in mei of juni zijn be slag moeten hebben gekregen. De regeringen zullen de nieuwe gefuseerde commissie voor E.E.G., Euratom en E.G.K.S. moeten samenstellen. Dr. Mans holt acht het bepaald ongewenst, dat daarbij belangrijke wijzigin gen in personen zouden op treden, dat zou belemmerend werken op een ogenblik dat men veel werk moet inhalen. Dr. Mansholt loofde de minis ters van de vijf, en in het bij zonder minister Luns en diens Duitse collega Schroder, voor hun standvastigheid in de afge lopen maanden. Hij achtte het van het grootste belang, dat nu spoedig het onderlinge vertrou wen, dat een flinke knauw had gekregen, werd hersteld. Zonder wederzijds vertrouwen was geen gemeenschap mogelijk: men zou dan immers de neiging hebben aan belangrijke beslissingen al lerlei voorwaarden te verbinden en ongelijksoortige zaken aan elkaar te koppelen om zeker heid van zijn partners te krijgen. Vooral op landbouwgebied zullen de ministers nu aan de slag moeten, zo meende hij, want er is een evenwichtige ont wikkeling binnen de gemeen schap nodig. De gemeenschap pelijke 'markt voor industriepro- dukten kan niet tot stand komen als niet gelijktijdig de gemeen schappelijke landbouwmarkt in gaat. Ook met de Kennedy-ronde komt men in tijdnood. De „Trade expansion act", die de Ameri- Er zal geen wijziging komen in de buitenlandse politiek van Indonesië, aldus heeft de Indo nesische minister van buiten landse zaken Soebandrio in een .persgesprek met de correspon dent Jenoe Bochkor van het Hongaarse persbureau M.T.I. ge zegd. Indonesië zal in de toekomst streven naar de meest vriend schappelijke en nauwe betrek kingen met de socialistische lan den en in het algemeen met de vooruitstrevende landen. Op de vraag van de correspondent hoe de tegen de Indonesische com munistische partij genomen maat regelen overeen te brengen wa ren met' de politiek van „Nasa- kom" en of de communistische krachten in Indonesië de gelegen heid zouden krijgen om zich te reorganiseren, zei Soebandrio ervan overtuigd te zijn dat het probleem later zou worden op gelost, in het kader van de zoge naamde politieke oplossing en dat dit ook officieel zou worden aangekondigd. De politieke oplossing zou „spoedig, zeer spoedig" tot stand worden gebracht. Dit zou een reorganisatie van het gehele politieke leven met zich mee brengen. Maar er zou geen in grijpende wijziging in de rege ring komen. Niet meer dan één of twee ministers zouden hun ambt neerleggen. Op de vraag van de corres pondent waarom Oentoeng en Njono de voornaamste te berech ten beschuldigden waren en wat er gebeurd was met verscheidene leiders van de Indonesische com munistische partij die van som mige kanten ernstig waren aan gevallen in verband met de 30- september-beweging, bepaalde minister Soebandrio zich er toe te zeggen dat het officiële on derzoek alleen nog in de geval- nen van Oegtoeng en Njono was afgesloten en dat de andere nog steeds in onderzoek waren. Waarom de oprichting van het Soekarno-front een initiatief van Soebandrio tot steun aan de politiek van de president niet overal in Indonesië (West- Java) was toegestaan? Hierop zei minister Soebandrio dat de wezenlijke bedoeling van het Soekarno-front nog niet overal kaar.se president volmachten voor deze onderhandelingen over algemene verlaging van douane tarieven heeft gegeven, loopt medio volgend jaar af. Men moet dus uiterlijk in juni of juli van dit jaar aan wezenlijke on derhandelingen kunnen begin nen en daarvoor heeft de E.E.G.- commissie een duidelijk man daat van de zes ministers nodig, ook voor de landbouw. De „New York Times" meldt dat de Sowjet-Unie de Verenigde Arabische Republiek heeft aan geboden dat land zo nodig met kernwapens te zullen bescher men in het geval Israël kern wapens ontwikkelt. Het blad, dat westelijke diplo matieke kringen in Cairo aan haalt, schrijft dat Rusland zou hebben geweigerd kernwapens aan de V.A.R. te leveren. Russisch-Egyptische bespre kingen hierover hadden in december van het vorige jaar plaats gehad toen een Russische militaire delegatie onder leiding van de eerste vice-minister van defensie, maarschalk Gresjko, Cairo bezocht. De Russen had den geen kernwapens willen leveren omdat, naar zij hadden verklaard, zij tegen verdere ver spreiding van kernwapens zijn. De Israëlische pers bracht het bericht uit de „New York Times" onder grote koppen, maar in of ficiële kringen wilde men geen commentaar geven. De Israëlische kranten meld den voorts uit buitenlandse krin gen te hebben vernomen dat de Sowjet-Unie Egypte met raket ten van het type „Komar" uit geruste onderzeeboten en fre gatten zal leveren. Tenslotte schrijven de bladen dat Washington 200 pattontanks, die van 90 mm kanonnen zijn voorzien, aan Israël zou hebben geleverd. Blijkens een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid BrugT geman (p.s.p.) aan de minister van binnenlandse zaken zou de commissaris van de koningin in Zuid-Holland zich bereid heb ben verklaard een artikel te schrijven in een verkiezings krant, verzorgen door de vijf grote politieke partijen. De heer Bruggeman vraagt zich af of dit wel op de weg van een ambte naar en in het bijzonder van een commissaris van de koningin ligt. Ais de minister dit wel vindt, dan zou»de heer Brugge man graag zien dat de commis saris opdracht krijgt een soort gelijke bijdrage te leveren aan een eventueel door een of meer kleine partijen te verzorgen ver kiezingskrant. 73 Vanaf het vluehtsehip staar de Aram naar het brandende Ur en luisterde naar het naderende strijdrumoer. Het maakte hem onrustig, dat hij hier werkeloos moest toezien, terwijl daarginds de beslissende slag werd geleverd. Slechts zijn belofte aan Harald en het feit, dat hii deze aanval afkeurde, weerhielden hem er van, aan de strijd deel te nemen. Tenslotte keerde hij zich om en begaf zich naar de statie-liut, waar zich de troon van de Kan- Ur bevond. Hier trof hij Lode, de geheimbewaarder aan, die nog steeds vergeefs speurde naar de geheime voortbeweging van het vluehtsehip. „Ik kan 'net niet vinden, heer Aram," klaagde de dikkerd, „geen verborgen zeilen of roeispanen... niets wijst er op, dat dit schip op enigerlei wijze voortgestuwd zal worden." „Misschien diende het alleen ais woonschip voor de Kan-Ur en zijn alle verhalen over de won derbaarlijke voortbeweging slechts fabeltjes," veronderstelde Aram. Lode schudde nadrukkelijk het hoofd. „In de oude Ur-boeken staan geen fabels en daarin is uitdrukkelijk vermeld, dat dit schip bij de ondergang van Ur heen zal varen, voortgestuwd doax een «eheixnzinniae kracht. Het is een vreemd schip, heer Aram, denk slechts aan de raad selachtige wijze,, waarop de Kan- Ur midden in deze hut ver dween!" „En weer verscheen!" riep een stem achter hen. Ontsteld keer den zij zich om en daar, voor de zoëven nog lege troon, zagen zij de Kan-Ur staan.... was begrepen, maar hij wees hierbij op de loyaliteitsverkla ringen van verschillende leiders en organisaties die van overal uit het land waren binnenge komen. Resumerende zei minister Soe bandrio dat de Indonesische politiek ten opzichte van de Verenigde Naties onveranderd bleef en dat Indonesië niet weer tot de Ver. Naties zou toetreden omdat het de huidige structuur van de wereldorganisatie als verouderd beschouwt, en dat In donesië de hervatting van de Amerikaanse bombardementen tegen de „Vietnamese democra tische republiek" krachtig ver oordeelt omdat dit een „aanzien lijke hinderpaal" voor een vreed zame oplossing van de kwestie vormt. Gevraagd wat hij dacht van de tegen hemzelf van bepaalde zijden gerichte aanvallen, zei Soebandrio dat die_ aanvallen het werk waren van imperialis tische en reactionaire krachten en zowel tegen president Soe» karno als hemzelf gericht waren. Hij verwees daarbij naar ge ruchten die afgelopen weken waren verspreid over 'n „vlucht" van president Soekarno naar het buitenland (Japan). „Dergelijke berichten zijn ook ten aanzien van mijn persoon verspreid. Dat verwondert mij niet", aldus mi' nister Soebandrio. In verband met de koudegolf die de Sowjet-Unie en vooral Moskou in haar greep houdt zijn de scholen in de Russische hoofd stad vrijdag gesloten. De hoofd stedelijke televisie is met een serie schoolultzendingen begon nen, aldus radio-Moskou. Da rijkspolitie te water in Amsterdam heeft een negental havenarbeiders gearresteerd die te lange vingers bleken te heb ben. Twee hadden flessen drank meegeomen; de andere zeven hadden in vereniging gedurende een lange periode allerlei ge bruiksvoorwerpen, zoals nylon jacks, wandklokken, schoenen, laarzen, gestolen. Alle gestolen goederen waren voor eigen ge bruik, zodat de politie al een belangrijk deel van de buit heeft kunnen achterhalen. De negen mannen zullen bin nenkort voor de officier van justitie worden geleid. Vier Britse treinrovers zijn vrijdag overgebracht naar een speciaal bewaakte afdeling van de gevangenis te Parkhurst op het eiland Wight. Het zijn de kapper Douglas Gordon Goody, de juwelier Roy James, bijge naamd „de wezel", de bloemen- kweker John Cordrey en James Hussey, schilder. Robert Welsh, gewezen caféhouder in Londen, die eveneens veroordeeld is tot 30 jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de treinroof van augustus 1963, blijft in de gevan genis van Leicester, waarnaar tevens een vijfde rover, Thomas William Wisbey, „bookmaker" te Londen, vrijdag is vervoerd. Het Britse ministerie van bin nenlandse zaken deelde dit alles vrijdagavond mee. Het commu niqué zegt dat het niet de ge woonte is dergelijke inlichtingen te verstrekken, maar dat hier toe is overgegaan wegens de ge ruchten over het verplaatsen van de gevangenen-. Tegen het middaguur reed een convooi politiewagens, begeleid door hefschroefvliegtuigen, over de autoweg nr. 2 naar het zui den. De Britse pers had dit al opgemerkt. Men wist niet of dit een generale repetitie was of het werkelijke transport. Bij elk kruispunt waren po- litieversterkingen opgesteld. Het convooi werd tenslotte door de veerboot naar het eiland Wight overgevaren. Bij Gernsheim, ten'zuiden van Mainz, lagen vrijdag een dag na een ernstige scheepsbotsing nog 300 vaartuigen op de Rijn stil, daar de scheepvaart ter plaatse voor onbepaalde tijd is stopgezet. Zij zal pas hervat kunnen worden als alle salpeter tanks uit de beschadigde Duitse tanker „Friedrich Wöhler" op gespoord zijn. (Donderdag stie ten bij mist de tanker en een Zwitserse „duw-eenheid" van twee vaartuigen op elkaar. De tanker sloeg om en dreef 2,5 km af voordat hij met de kiel naar boven buiten de vaargeul vast liep.) Door het salpeterzuur liepen 15 mensen een vergiftiging op en moesten in het ziekenhuis behandeld worden. Kikvorsman nen zochten vrijdag naar drie of vier tanks met salpeterzuur, die uit het omgeslagen schip zijn ge vallen. Tot dusver zijn twee tanks opgespoord. Volgens de politie wil men proberen het zuur onder water te lozen, want bij berging van de tanks zou de kans bestaan, dat door uitstro mend gas mensen gevaar iocen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3