Russische maankundige over landing van Loena-9 Belgische premier Harmei biedt ontslag aan Belgische mijnwerkers aanvaarden regeringsvoorstellen Vliegramp in Japan MUL RADIO DE KOOK ARTSEN HANDHAAFDEN STAKINGS- DREIGING de Gasverwarming 3,6 MILJOEN GULDEN VOOR DE HONGERSNOOD IN INDIA MAANFOTO'S JODRELL BANK ONTVANGT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6622 NEGERS IN KAAPSTAD VEROORDEELD HPT WPPQ Maanbodem niet zacht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank«riBgfc$ tbttmem«nt; TERNEUZEN DiMetww-HooMfêdaetsur! van de Sand® Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze»' Advertentieprijs per mm 18 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. XAiv.y De plaats waar Loena-9 terechtkwam is geschikt voor een landing en het verzamelen van wetenschappelijke, informa tie. Dit heeft een Moskouse maankundige, Yoeri Pskovsky, vrijdag in een vraaggesprek met het Russische persbureau Tass verklaard. Het betrokken maangebied is ter plaatse tamelijk gemakkelijk te overzien, hoewel er ook heu vels en kraters zijn. Bij de hui dige vvfie-maanstand kan men de landingsplaats van de aarde af met behulp van een normale veldkijker waarnemen, aldus Pskovsky. Het interplanetaire station, zo zei hij, kwam neer in de buurt van twee kraters. Een ervan draagt de naam van de Duitse astronoom Marius. De andere werd genoemd naar de 17de eeuwse wiskundige Reiner. De doorsnee van deze krater is naar schatting ruim dertig kilo meter. De Marius-krater is iets groter. Net als in september 1959, toen een Russisch ruimtevaar tuig voor de eerste maal de maan bereikte, verwachtten wij een botsing, die de radioverbin ding zou verbreken. Toen het station ditmaal op de maan was geland, begon de radio te wer ken, aldus de Russische ge leerde. In Leningrad verklaarde pro fessor Wldimir Ilratt, de leider van het Poelkovo-observatorium. dat, hoewel men nog niet bezig is „koffers te pakken" voor een tocht naar de maan, de deskun digen toch reeds een duidelijk beeld hebben hoe een observato rium daar zou moeten worden ingericht. Volgens Kratt zullen de verblijven voor de maanrei- zigers en het instrumentarium, in verband met het neerkomen van meteorieten, onder het maan oppervlak moeten worden ge bouwd. Slechts de instrumen ten die voor waarnemingen aan de oppervlakte van de maan nodig zijn zullen bovengronds blijven. Voor te verwachten reparaties zal merv werkplaatsen bouwen. De Sowjetrussische ruimte vaarder German Titov voorspel de dat men dieren' naar de maan zal sturen alvorens er mensen heen gaan. Hij vermoedde, dat zich daarbij honden zullen be vinden. Zoals men zich herinnert heb ben de Russen verscheidene ma len honden de ruimte in ge stuurd. De astronaut geloofde, dat men eerst een of meer be mande vluchten om de maan zal maken, alvorens over te gaan tot de maanlanding van een mens. Drie negers zijn vrijdag in Kaapstad veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van 11 tot 20 jaar wegens het op touw zetten van een organisatie voor uitzending van mensen naar het buitenland ter oplei ding tot guerrillastrijder of sa boteur. Het proces begon in maart vorig jaar. De openbare aankla ag* hftd de doodstraf geëist, TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Premier Harmei van België heeft vrijdagavond het ontslag van zijn ruim zes maanden oude katholiek- socialistische kabinet aan koning Boudewijn aangeboden, omdat het geen akkoord heeft kunnen berei ken met de artsen. Belgische para-commando's zijn vrijdagavond begonnen met zich terug +e trekken uit het kolenbekken burg, waar mijnwerkers hun staking in Belgisch-Lim- vrij dagmiddag de hebben besloten te beëindigen. Op een vergadering in Waterschei werd door een duizendtal mijn werkers met overgrote meerder heid het voorstel van de re gering goedgekeurd, waarin de sluiting van de mijn van Zwart berg weliswaar wordt gehand haafd maar het tempo ervan zal GESLAAGDE RUSSISCHE MAANLANDING Moskou: Na de geslaagde „zach te" maanlanding van de Russi sche Luna-9meldden de Rus sische kranten dit succes met vette koppen op de frontpagina. worden vastgesteld aan de hand n de mogelijkheid tot plaat sing van de getroffen arbeiders in andere takken van industrie. Vrijdagavond was het volko men rustig in de driehoek Wa- tersehei-Zwartberg-Winterslag, waar vier dagen eerder botsin gen tussen tegen de sluiting van de mijn betogende arbeiders en de ordepolitie twee doden en tientallen gewonden veroorzaak ten. Vakbondleiders verklaar den vrijdagavond te verwachten, dat na de garanties van de re gering voor de toekomst van de mijnwerkers, die door de sluiting worden getroffen de toestand in het weekeinde weer normaal zal zijn. Het werk zal niet vóór maandag worden hervat omdat eerst een aantal veiligheids maatregelen voor de hervatting van de aktiviteit moeten worden genomen. Terwijl het werk in de mijn van Zwartberg maandag zal worden hervat, keerde reeds vrijdag de normale toestand terug in de mijnen van Water schei en Winterslag. In de schoot van de regering wa ren diepgaande meningsverschillen ontstaan tussen de katholieke en de socialistische ministers over de inwilliging van de eisen van de Belgische artsenfederatie. Bovendien was er een conflict ontstaan tussen de premier zelf en de socialistische minister van so ciale zaken, H. Brouhon, die ree*ls eerder deze week met ontslag heeft gedreigd. Brouchon had een veto aangekondigd over een beslis sing in de commissie voor toezicht op de naleving van de ziekte- en invaliditeitswet, waarbij de socia listische leden waren overstemd en voor de socialistische ziekenfond sen onaanvaardbare eisen waren Ingewilligd van de artsen. De on dervoorzitter van de Belgische so cialistische partij, J. van Eynde, kondigde enkele dagen geleden aan, dat het aftreden van minister Brouchon het heengaan van alle socialistische ministers zon beteke nen. Diens conflict met de eerste minister was ontstaan omdat deze diens bevoegdheid bestreed om zelfstandig over bet veto te be slissen. Geruchten over een kabinets crisis deden reeds geruime tijd de ronde in Brussel. Aangenomen wordt dat het besluit om het ont slag aan 'te bieden is vertraagd door de tragische gebeurtenissen in het kolenbekken in Belgisch- Limburg, waar twee mijnwerkers maandag werden gedood hij beto gingen tegen de aangekondigde sluiting van de mijn te Zwartberg. De Belgische artsenfederatie heeft vrijdag geweigerd de aange- i kondigde stakingsaanzegging met één week uit te stellen om de re gering meer tijd te geven om tot een oplossing te komen in het con flict over de nieuwe overeenkomst ter uitvoering van de ziekte- en invaliditeitswet. De Belgische regering had daar om verzocht omdat de gebeurte nissen in het kolenbekken van Belgisch-Limburg de afgelopen da gen alle aandacht had gevraagd. Het Belgische kabinet is vrijdag ochtend begonnen met de bespre king van een mogelijke oplossing voor de moeilijkheden, die zijn ont staan nadat geen akkoord kon wor den bereikt tussen de ziekenfond sen en de Belgische geneesheren over de vernieuwing van de op 1 januari verlopen akkoorden. In het bijzonder de socialistische zieken fondsen verzetten zich niet alleen tegen een verhoging van de hono raria van de artsen met 25 pro cent, maar ook tegen de eis dat de volledige kosteloze geneeskundige hulp zoals die in een aantal socialistische klinieken wordt ver leend wordt afgeschaft en rem geld wordt ingevoerd voor die groepen verzekerden, die volgens de ziekte- en invaliditeitswet recht hebben op gratis medische hulp. Dit „remgeld" is naar de mening van de artsen nodig om misbruik van de medische hulpver'ening te voorkomen door de van betaling vrijgestelde groepen zoals wedu wen, wezen, invaliden en gepen sioneerden. De artsenfederatie handhaafde de aangekondigde stakingsaanzeg ging die aanstaande zondag avond te middernacht van kracht wordt nadat verder besprekin gen met een uit drie ministers be staande commissie in de loep van vrijdag geen oplossing voor de meningsverschillen had gebracht. Een vliegtuigongeluk bij Japan heeft vrijdag waarschijnlijk aan 133 mensen het leven gekost Een straalvliegtuig van de AH-Nippon Airlines, een Boeing 727, stortte een minuut voor de landing op de internationale vlieghaven van To kio neer. Het is de grootste vlieg ramp in de geschiedenis waarbij één enkel vliegtuig was betrokken. Het grootste ongeluk voordien gebeurde in 1962 in Parijs, toen 130 inzittenden van een Boeing'van Air France het leven lieten, kort na het opstijgen. Honderdzesender tig doden werden geteld nadar in december 1960 boven New York een DC-8 en een Superconstellation in botsing waren gekomen. Enkele doden behoorden toen niet tot de inzittenden. Zij werden op de grond door wrakstukken gedood. Alle inzittenden van het onge luk van vrijdag waren Japanners. Het toestel was opgestegen van het Japanse eiland Hokkaido. Er wordt door schepen en vliegtuigen nog naar overlevenden gezocht. Tot nu toe heeft men in de baai van Tokio één lijk en een vleugel van het vliegtuig gevonden. De meeste passagiers kwamen terug van een bezoek aan Sapporo op Hokkaido, waar da jaarlijkse tentoonstelling van sneeuwfiguren wordt gehouden. Schepen hebben de 48 km brede baai afgezocht, maar geen over levenden kunnen vinden temidden van de wrakstukken die op het rustige zeeoppervlak dreven. Zes uur nadat het radiocontact met de machine verbroken was, werd de romp van het toestel on der het oppervlak van de baai aan getroffen en werden 21 lijken aan getroffen. Alle' inzittenden van de Boeing, de bemanning incluis, wa ren Japanners. (Adv.) AANHOUDEND ZACHT Een begrip voor Erkend Gasfitter Op een der foto's is een donkere schaduw te zien, die van het ruim teschip zelf. De buitengewoon dui delijke foto's waren omstreeks 16.35 Gmt ontvangen. Tien minuten daarna werden nog meer foto's op genomen, vijf minuten later oeëin- digde de Loena-9 de uitzending. Een ding is zeker dit zijn de tailfoto's van het maanoppervlak, aldus sir Bernard Loveli. Op de foto's zijn voorwerpen van slechts enige centimeters lang te onderscheiden. Ik denk dat er zelfs kiezelsteentjes op te zien zijn, zei Lovell. Het overseinen van een foto duurde zes minuten. Het Sowjetrussische rvgerings- blad Izwestia is vrijdagavond niet verschenen, vermoedelijk omdat men bezig is met een speciale edi tie waarin de foto's worden gepu bliceerd. Het nummer wordt, he denochtend verwacht. Het feit dat de I.oena-9 zacht op de maan is neergestreken bewijst dat de bodem daar niet beslaat uit maan werkplaatsen zullen zijn in gericht die interplanetaire raketten in elkaar zetten en van brandstof voorzien. Het opstijgen vanaf de maan is veei gemakkelijker dan op aarde omdat alles daar veel lichter is en er geen dampkring bestaat die een remmende werking uit oefent. Een beginsnelheid van drie kilometer per seconde is dan reeds voldoende. Wat er op de foto's die de Loe na-9 heeft verzonden te rien is, blijft nog een open vraag. De Mos- kouse televisie zei tegen de kijkers dat de beelden te gelegener tijd zullen worden getoond. De kunst maan heeft voorts speciale Sowjet russische kentekens op de maan gebracht Een daarvan bestaat uit een vijfhoek van licht metaal met rood email. In het midden staat een cirkel met daarin in relief het Sowjetrussische wapen. Een ande re is een rode wimpel met in een der hoeken het Sowjetrussische wapen en daaronder de woorden Unie van Sowjet Socialistische Re publieken. Het persbureau Tass maakte la ter bekend, dat de aangekondigde foto's beelden zijn, die men van de aarde af heeft gemaakt en die de De Nederlandse regering heeft besloten 3,6 miljoen gulden ter beschikking te tellen voor leni ging van de hongersnood in India. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft vrijdag het volgende meegedeeld: Nadat de regering reeds ter stond na de alarmerende berich ten omtrent de voedselsituatie in plaats aangeven waar de Loena-9 is geland. Het betreft dus geen foto's die van de maan naar de aarde zijn overgeseind, zoals men aanvankelijk veronderste'de. Van Russische zijde verklaarde men niet te weten of er door Loena-9 zelf gemaakte foto's van de maan zullen worden genubliceerJ. India in december j.l. 100.000 gulden ter beschikking had ge steld, heeft het kabinet besloten alsnog een aanvullende bijdrage van 1 miljoen Amerikaanse dol lars, zijnde 3.6 miljoen Neder landse guldens, te schenken. De ambassadeur van India in Den Haag is van een en ander-op de hoogte gesteld, Met de regering van India zal overleg worden gepleegd over de juiste wijze van besteding. Enige deskundige internationale missies onderzoeken thans welk soort voedsel, mede in het licht van de reeds ontvangen aanbie ding, prioriteit zou moeten krij gen. Ook de F.A.O. en het wereld- voedselfonds volgen de situatie nauwkeurig. De coördinatie van de verschillende hulpakties vindt plaats in New Delhi, waar ook het verder overleg plaats zal hebben. Nog steeds loopt de vorstgrens van Noorwegen langs de Deense westkust over Berlijn naar de Zwarte Zee. Ten noorden hier van komt zelfs overdag strenge vorst voor. Dit in tegenstelling met de landen ten zuidwesten van de vorstgrens, waar over dag temperaturen van 4 tot 9 en in Zuid-Frankrijk en Spanje zelfs 14 tot 18 graden Celsius voorkomen, In deze weerssi- tuatie komt niet veel verande ring. Een nieuwe aclieve depressie, die vrijdagavond ten noorden van de Azoren lag, trekt snel in noordoostelijke richting naar de Britse eilanden en zal later op nieuw zachte lucht naar ons land brengen. De wind is hierbij over wegend zuidwestelijk en is matig tot vrij krachtig. Wel komt er in de aangevoerde lucht veel be wolking voor, waaruit af en toe wat lichte regen kan vallen. Het blijft echter zacht voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motre gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen ZATERDAG 5 FEBRUARI v.m. n-m. Breskens 1.20 1.46 Terneuzen 1.55 2.21 Hansweert 2.35 3.01 Walsoorden 2.45 3.11 ZONDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.10 2.35 Terneuzen 2.45 3.10 Hansweert 3.25 3.50 Walsoorden 3.35 4.00 MAANDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m- Breskens 2 57 3.24 Terneuzen 3.32 3.55 Hansweert 4.12 4.39 Walsoorden 4.22 4.49 Febr. 5 8.14 17.35 17.09 6 8.13 17.36 18.43 7 8.11. 17.38 20.14 8 8.09 17.40 21.43 9 8.07 17.42 23.07 10 8.05 VIM Het observatorium van Jodrell Bank ontvangt van 17.55 uur Ned. tijd af foto's van de Loena-9 die sir Bernard Lovell de meest sen- satlonale beelden noemt die ooit in Jodrell Bank zijn opgevangen. Verbazingwekkend goed. noem de directeur Lovell de toto's. Het zijn de meest sensationele die wij ooit op Jodrell Bank hebben ont vangen. Er is een stuk van de maan op te zien waarop de rotsen duidelijk uitkomen. Op welke schaal de foto's genomen zijn is nog niet dui delijk. Wanneer wij een reeks foto's hebben zullen wij meer bij zonderheden kunnen vaststellen. een laag stof, maar eenvoudig po reus is en tweemaal zo licht is als water, hebben Sowjetrussische ge leerden vrijdag tijdens een door de t.v. uitgezonden persconferentie gezegd. De ruimtevaarder Yoeri Gagarin, die ook aanwezig was, meende dat -de Sowjet-TJnie nu wel als eerste een inan op de maan kan brengen. Omdat daar geen lucht is zou men eerst een verken ningsvlucht kunnen maken rond de maan op zeer geringe hoogte, van tien tot vijftien kilometer. Zo laag is op aarde niet mogelijk, de dampkring dwingt ons minstens 130 km hoog te vliegen. Prof. Yoeri Pskovsky uit Mos kou zei tegen Tass dat eens op de

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1