Vrijdag 4 februari 1966 DE VRIJE ZEEUW Z E E P OS T Dwangarbeid wegens misbruik Amerikaans uniform Boekhouder met ƒ3.000 verdwenen MISDRIJF OORZAAK VLIEGRAMP BIJ BREMEN Pacrina 7 (Vervolg van vorige pagina) te van de gemeente sterk aan sanering toe is. Wij zün kontent, dat reeds een schetsplan klaar ligt voor de oude binnenstad en het z.g. Java. Het wordt echter hoog tijd, dat wij zo spoedig mogelijk de beschikking krijgen over een defini tief bestemmingsplan. Wil de oude binnenstad straks niet een al te „leeg" karakter krijgen, dan zal met de nodige voortvarendheid gestreefd moe ten worden naar vastomlijnde plannen. De stede- bouwkundige kan niet genoeg op zijn hart gedrukt worden „haast te maken". Wij zijn er wel van overtuigd, dat daarmede de sanering nog niet tot stand is gekomen. Hier zal partieel gewerkt moeten worden, ook met het oog op de financiën. Is het reeds mogelijk enige nadere informaties te verstrekken? Het blijkt n.l. dat men rechts en links van het schetsontwerp wetende is. Vandaar onze vraag voor verdere oriëntering, zodat alle gemeentenaren weten, wat in deze de plannen zijn. Een goede en tijdige voorlichting is hier drin gend gewenst. HET VERKEER Met groeiende bewondering en dankbaarheid dan het korps zien wij dat de gemeentepolitie het met de dag toenemende verkeer door de stad weet te dirigeren. De aangepaste uitrusting, vooral bij avond, garandeert ons, dat zo min mogelijk de politie zelf het slachtoffer wordt van de soms (vooral op de spitsuren) chaotische ver keersproblemen. Onze fraktie staat beslist niet afwijzend tegen over bepaalde verkeersbeperkingen zolang de ka- naalarmen niet gedempt kunnen worden. Het pu bliek moet beseffen dat iedere maatregel offers zal vragen. Wel verwachten wij dat met de belan gen van de handeldrijvende middenstand zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Van de andere kant moet ook deze belangrijke groepering er ook rekening mee houden, dat niet iedere klant met zijn auto voor de deur kan komen. Kunt U ons nu reeds mededelen, welke nood voorzieningen op korte termijn zullen worden ge troffen en wanneer een aanvang gemaakt zal worden met het dempen van de daarvoor in aan merking komende kanaalarmen? Wij willen ook nog even benadrukken dat de verkeerssituatie aan de brug te Sluiskil ook de volle aandacht van de politie zal blijven behouden. SPORT EN ONTSPANNING Het is een gelukkig verschijnsel, dat de sport meer en meer in de belangstelling komt te staan. Ons fraai sportveldencomplex heeft gelukkig niet aan onderbezetting te klagen. Dit betreft ook het zwembad. Een juweel voor de plaats en verre omgeving. Toch doet zich hoe langer hoe meer de behoefte gevoelen van een sporthal. Vooral in de winter maanden is dit niet meer weg te denken. Dezelfde behoefte dringt zich ook meer op de voorgrond voor wat betreft een overdekt zwembad. Over een instructiebadje wil ik zelfs niet meer spreken. Wij zijn ervan overtuigd dat dit alles de volledige aandacht van uw college heeft. Wederom echter een vraag: Kunt U ons mede delen in welk stadium van voorbereiding bedoel de plannen verkeren? Op cultureel terrein begint heel langzaam een kentering te komen. Wij vragen ons wel af of nog niet meer geëntameerd kan worden. Men moet niet bang zijn voor desillusies op dit gebied. Wij staan aan een begin en dat betekent „cultu rele opvoeding". Dit is niet iets specifieks Ter ne-u zens, doch daar kampt men praktisch overal mee. Doch middels de T. V. wordt aan deze op voeding een behoorlijke stoot in de goede richting gegeven. Deze opvoeding zal op niet al te lange termijn leiden tot het „meebeleven" yan de.cul- turele uitingen in een eigen omgeving. Laat ons hopen, dat spoedig de bouw van de nieuwe schouwburg zal aanvangen, waardoor meer mogelijkheden ontstaan. Wat wij vooral missen is behoorlijke tentoon stellingsruimte. Jammer genoeg ontbreekt deze geheel. Is het niet mogelijk bepaalde nieuwe scho len, die over een aula beschikken, ter beschikking te stellen in de weken dat het vakantie is? Wan neer bedoelde schoolbesturen hieraan hun mede werking zouden willen verlenen, dan kunnen in de vakantie-perioden ook de schoolbesturen hun op voedende taak vergroten in het belang van de leefbaarheid der gemeente. Kan uw college dit punt voor het volgende jaar niet eens aan een studie onderwerpen? Daarnaast zijn dit ook weer aantrekkelijke aan- trekkingspunten voor een bezoek aan Terneuzen. Men heeft dan wat meer te bieden. Onze fraktie betreurt het nog steeds, dat bij de bouw van de schouwburg de mogelijkheid niet aanwezig is geweest om hierin ook onder te bren gen de openbare leeszaal en bibliotheek. Tevens blijven wij het betreuren dat beide open bare bibliotheken nog niet tot een grote leeszaal en bibliotheek kunnen worden uitgebouwd. Moge lijk kan in het komende jaar door uw college ook hier de nodige aandacht eens aan worden be steed. Bovenstaande brengt mede, dat wij wederom terugkomen op ons oude stokpaardje de V. V. V. Terneuzen. De bescheiden subsidie die hiervoor is uitgetrokken is normaal onvoldoende om doel treffend te werken. Doch al jaren achtereen ont breekt het ons aan een V. V. V.-program dat meer subsidie rechtvaardigt. Als ik goed georiënteerd ben zou het Handels centrum Terneuzen in 1966 ook een soort V. V. V.- werk gaan verrichten. In ieder geval propaganda maken voor Terneuzen, vooral in de zomermaan den. In het kort, het bezoek aan Terneuzen stimu- leren. Indien dit juist mocht zijn en V. V. V. zou hier aan niet of niet voldoende medewerking wensen te geven, dan voelt onze fraktie er alles voor om de huidige subsidie aan V. V. V. te bevriezen en door te spelen aan het Handelscentrum Terneu zen. Zelfs zou onze fraktie in deze niet ongenegen zijn het voorgestelde subsidiebedrag aanmerke lijk te verhogen. Het H. T. C. heeft in ieder geval dit jaar laten zien waartoe het in staat is wanneer eendrachtig wordt samengewerkt. Voor de verdere ontwikkeling van Terneuzen bestaat een grote behoefte aan hotel-accornodatie. Is het U soms bekend of op dit gebied reeds initiatieven ontplooid worden? Wanneer de hotel-accomodatie reeds nu niet meegroeit met de ontwikkeling van onze gemeente zou het wel eens te laat kunnen zijn, als het niet reeds te laat is Wij kunnen in onze totale uitbreidingsplannen hiervoor wel gronden reserveren, doch deze re servering kan niet onbeperkt blijven. Onze fraktie betreurt het nog steeds dat in nieuw Terneuzen de horeoa-sector achterwege blijft. Wij zijn niet blind voor het feit, dat hier mede een behoorlijke kapitaalsinvestering gemoeid is, doch van de andere kant komt het ons onbe grijpelijk voor, dat in deze totaal niets van de grond komt. Wij zien ook een gelukkige ontwikkeling voor wat het peil van de andere ontspanningshoreca- sector betreft. Goede en bekende orkesten weten de weg naar Terneuzen te vinden. Dat het publiek en vooral het jeugdig publiek dit weet te waar doren. moge blijken uit de grote toeloop op der- goinkè avonden. De jeugd vraagt andere ontspan- P'igrmogeHikheden, dat is een algemeen verschijn sel. Hierin is ook een gezonde doorbraak gaande. Vandaar dat ik met evenveel vreugde constateer de wc k'aamheden voor het open-jeugdwerk. De j„;iwt:efnemers zijn wij hiervoor erkentelijk. Wij hopen, dat men op de ingeslagen weg voortgaat en dat in deze tot een hechte samenwerking in groter verband kan worden gekomen. Mijnheer de voorzitter, onze speciale aandacht gaat uit naar het gereedkomen van de nieuwe binnenvaartsluis met doorbraak naar de Schelde, alsimede de snelle afwerking van de nieuwe zee sluis. Deze activiteiten brengen echter vragen met zich, vooral voor wat betreft de ontwikkeling van onze haven en de vorming van een haven- en/of industrieschap. Is U al iets meer bekend omtrent de ontwikke ling van de havenplannen, alsmede de zekerheid dat door Rijkswaterstaat in overleg met de ge meente, tot een zo objectief mogelijke verdeling wordt gekomen van de haventerreinen? Wij zijn grote voorstanders van het niet-weg- cijferen van de reeds bestaande bedrijven die ge bruik maken van de reeds jaren hun toegewezen terreinen. Wij willen zeker rekening houden, dat er- voldoende mogelijkheden moeten zijn vooa- nieuwe vestigingen, doch deze mo-gen niet ten koste gaan van de reeds bestaande bedrijven, die tot nu toe hebben bewezen levensvatbaar te zijn, maar die ook de kanaalzone een zeker aanzien hebben gegeven en nog geven. Het is o.a. ook niet zó, dat b.v. de industrie nu pas de kanaalzone heeft weten te vinden. Er was reeds een behoorlijke industrie-aanzet, zij het dan wat eenzijdig. Hetgeen zich dus nu aan het voltrekken is, is een voortzetting van de reeds bestaande industriële ontwikkeling in de kanaalzone, zij het, dat deze voortzetting op een gemakkelijkere manier wordt mogelijk gemaakt dan vroeger het geval was. Vandaar dat wij blijven insisteren om de be staande bedrijven in hun werk en verdere uit bouw, die ook miljoenen kost, niet te beperken, doch ook de nodige steun en medewerking te geven en eventueel in mogelijke overheidssubsidie en overheidshulp te betrekken. Hierdoor behouden wij een gezond evenwicht en waarborgen voor een verantwoorde samenwerking voor de toe komst. Wij leven niet alleen bij de gratie van de nieuwe bedrijven, maar gedurende nog vele jaren ook en misschien nog meer, van de reeds aan wezige bedrijven. Wij vertrouwen dat uw college in deze diligent zal blijven. Kunt U ons dus reeds meer mededelen omtrent eventuele ontwikkeling van de haven, of moet gewacht worden op de Havens-nota van de re gering? Wij menen wel te moeten opmerken, dat een en ander urgent gaat worden willen wij tenminste van een geleide opbouw kunnen spre ken. De haven van Terneuzen staat in het mid delpunt der belangstelling, doch ik geloof dat vee) verhelderend zou werken, wanneer hieromtrent meer bekend werd. In dit verband zouden wij ook uwe speciale aandacht gevestigd willen houden op de uitbrei ding van onze open haven en industrie-terreinen ten oosten van Terneuzen. Mijnheer de voorzitter, in Provinciale Staten is gesproken over uitbreiding van de PZEM in Vlissingen. Kennis genomen hebbende van het ant woord van de directie van de PZEM omtrent ge stelde vragen, de uitbreiding van de centrales be treffende, menen wij te moeten onderschrijven dat de kanaalzone inderdaad in aanmerking komt voor de vestiging van een nieuwe tweede produc tie-eenheid naast die van Vlissingen. Wü zouden deze algemene beschouwingen wil len besluiten met nog even stil te staan bij enkele raadsleden die ons in het afgelopen jaar op een of andere manier zijn ontvallen. Allereerst door het overlijden van ons fraktie- lid de heer Bletjenberg. Wij hebben in hem een goed en veelbelovend raadslid verloren. Zijn na gedachtenis zal zeer lang bij ons levendig blijven. Bij zijn overlijden is hierop van alle zijden ge wezen. Wij zijn daar zeer erkentelijk voor. Het vroegtijdig ontslag moeten nemen van de heer Van Langevelde heeft ook ons diep getrof fen. Wij hebben in hem een zeer verantwoorde lijk en kundig raadslid verloren. Wij zeggen hem van deze plaats zeer hartelijk dank voor zijn vele werk in het belang van de gemeenschap verricht, maar nog meer voor zijn buitengewone sympathie ke en menselijke samenwerking. De verstandhou ding was prima en wij hopen dat hij nog veie jaren getuige moge zijn van de werkzaamheden van de raad van Terneuzen, waarvoor hij zeer zeker belangstelling blijft houden. Dit geldt ook voor de heer Fijn van Draat die jaren deel heeft uitgemaakt van ons college. Ook met hem hadden wij een zeer prettige samen werking. Politieke meningsverschillen, zo die er mochten zijn, werden door zijn persoonlijke in stelling als „mens" altijd op een prettige wijze overbrugd. Wij wensen ook hem nog vele jaren in goede gezondheid. Mijnheer de voorzitter, 1966 wordt een belang rijk jaar. Niet alleen doordat een nieuwe gemeen teraad moet worden gekozen, doch meer door de wetenschap dat de verdere ontplooiing van onze gemeente nog meer gestalte zal gaan krijgen. Wij hopen dat in een eenstemmige raad weder om veel voor het belang van onze gemeente kan worden gedaan. Daarom vragen wij Gods zegen over uw werk en de totale gemeenschap van Ter neuzen. Wij zouden ook een oproep kunnen doen te stemmen op de K. V. P. en daarbij kunnen uiteen zetten welke betekenis deze partij heeft, zoals zo juist de P. v. d, A. heeft gedaan voor wat betreft die partij. Wü zouden dit allemaal ook kunnen doen, doch wij zeggen: „Goede wijn behoeft geen krans I" Dé heer De Feljter: Mijnheer de voorzitter, het is dan vanavond weer zover dat de gemeenteraad de begroting voor het volgend jaar kan behandelen en vaststellen. Bü de algemene beschouwingen, die, zoals wü dat gewoon zün, aan de eigenlüke behandeling van de begroting vooraf gaan, wil len wü als fractie van de C. H. U. volstaan met het maken van enkele algemene opmerkingen. Hierbü willen wü ons zoveel mogelük houden bij de problemen van onze eigen gemeente of bij zaken waar Terneuzen nauw bü betrokken is. Verder leven bü ons verschillende vragen over gemeentelüke aangelegenheden die mogelük door het college van burgemeester en wethouders be antwoord kunnen worden. De algemene beschouwingen van twee andere fracties hebben wü zoëven met belangstelling aangehoord. Men kan met hen instemmen of ook wel van mening met hen verschillen, Eén ding staat wel vast: er zal aan deze begroting niet veel te veranderen zijn. Er zijn veel posten die niet te wijzigen zün, waaraan de gemeente zonder meer gebonden is, zoals dit elk jaar het geval is. De plaats van de gemeente in onze samenleving is heel anders en zeker ingewikkelder dan b.v. 60 jaar geleden. Denk maar aan de financiële ver houding tussen rijk en gmeente. Zeer veel zorgen heeft de laatste jaren ook onze gemeente hver al over gehad. Veel moeite is soms gedaan moeten worden voor het ontvangen van büzondere uitkeringen, tegenwoordig ook wel verfijningen genoemd. En toch moet het gehele gemeentelüke apparaat voortwerken en mét de groei der gemeente kun nen uitbreiden. Inkomsten uit eigen belastingen heeft de gemeente weinig meer. Wij zien uit deze begroting dat de opbrengst hiervan nog geen 7 bedraagt van de totale geraamde inkomsten der gemeente voor 1966. Verdere verhogingen van de gemeentelüke belastingen zijn zeker in de toe komst niet wenselijk. Het is dus niet alleen, dat de gemeente aan vele uitgaafposten gebonden is, ook aan de inkomstenzijde is de zeggenschap van de gemeenteraad langzamerhand heel klein gewor den. In de loop der jaren zijn wij als gemeenteraad aan deze toestand geleidelik gewoon geraakt. De gemeenteraden hebben er zich, ook landelijk ge zien, bü aangepast. Het zal ook wel, gelet op de regeringspolitiek in deze, niet anders mogelük ge weest zün. Bij het doorlezen van deze begroting en zeker ook bü de behandeling in de afdelingen hebben wü als gemeenteraadsleden andermaal kennis kun nen nemen van de financiële positie van onze ge meente. Er wordt voor het dienstjaar 1966 weer een aanzienlük tekort geraamd, al is het gelukkig kleiner dan de raming voor 1965. Het jaar op jaar werken met begrotingstekor ten zijn wü als gemeenteraad al min of meer ge woon geworden. Er is niemand meer verwonderd over en er zuilen vermoedelük ook wel geen raads leden zijn. die kans zien de begroting van een uitbreidende plaats als Terneuzen onder deze omstandigheden sluitend te maken. Toch zou een sluitende begroting, zeker met het oog op vele dingen die in deze gemeente nog moeten gebeuren, gewenst zijn. Daarnaar zullen burgemeester en wethouders en de gemeenteraad moeten streven. Dan zou er meer ruimte zijn om allerlei uitgaven, die zich in de loop van een dienstjaar aandienen, op te vangen. Dit zal nu, door het nog aanzienlijk begrotingstekort, vaak niet mogelijk zün. Volgens de memorie van antwoord zou, als alles meeloopt, het tekort kunnen worden teruggebracht tot ongeveer 62.000.Maar ook dan nog zal de raad zich beperkingen moeten opleggen in het doen van nieuwe niet-geraamde uitgaven, waardoor het. begrotingstekort dan weer zou toenemen. Van onze fractie zün dan ook geen voorstellen te verwachten die de begrotingsposilie dan weer zou verslechteren. Na de uitvoerige behandeling van de begroting in de afdeiingsvergaderingen en het antwoord van burgemeester en wethouders is over het cüferma- teriaal in deze begroting niet veel meer te vragen of op te merken. Voor de uitvoerige en overzichte lijke samenstelling hebben wij veel waardering. Een woord van dank aan allen, die hieraan mee gewerkt hebben is dan ook zeker op zün plaats. Een zwaar drukkende post op de begroting is de dienst van openbare werken. Alles samenge nomen is onze nieuwe eigen dienst een duur geval geworden. Toch zijn wij dankbaar dat de gemeen te nu een eigen dienst heefc. Jarenlang is dit een telkens weer terugkomende wens van onze frac tie geweest. De start van de eigen dienst op 1 april 1965 is goed geweest. De' gehele boedelscheiding met de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht is zonder storing verlopen. De overgenomen ambte naren vormen met de nieuwe medewerkers één geheel waarvan veel verwacht, mag worden Met de voorstellen van burgemeester en wet houders tot verdere mechanisatie van de reini gingsdienst die dit jaar door de gemeenteraad zün aanvaard hebben wij gaarne onze instemming be tuigd. Hierdoor zal met dezelfde mensen meer gedaan kunnen worden. Is het aan te schaffen materiaal al aangekocht en in gebruik? Ook bü de plantsoendienst zal nog meer machi naal moeten worden gedaan. Er zal bij deze dienst ook meer aandacht moeten worden besteed aan chemische onkruidbestrijding. Een rapport over deze zaken is door burgemeester en wethouders reeds toegezegd. Wanneer kan de gemeenteraad dit verwachten? Met het gereedkomen van nieuwe wüken zal van de plantsoendienst veel gevraagd worden. Wordt er bij de aanleg van nieuwe plantsoenstro ken rekening mee gehouden dat deze in de toe komst veel meer dan nu het geval is machinaal kunnen worden bewerkt? De industriële en economische ontwikkeling is in onze gemeente in het nu bijna afgelopen jaar gunstig verlopen. Van het toekomstige havenschap heeft de gemeenteraad de laatste tüd niet vee] gehoord. Kan hierover iets worden meegedeeld? In de toelichting op de begroting is hierover niets te vinden, evenmin als over de voorgenomen ver lenging van de bestaande dokken. Hoever zün de voorbereidingen hierVan gevorderd? Kunnen binnen afzienbare tüd nog nieuwe in dustriële vestigingen worden verwacht, buiten de reeds bestaande bedrijven? Bij de vraag wélke industrieën zich hier in de toekomst zullen vestigen, denken wü ook aan toe komstige luchtverontreiniging, hetwelk in sommi ge streken van ons land ernstige vormen aan neemt. De vraag is of bestaande wetten, zoals de Hinderwet, hier voldoende zullen zün. Welke normen denken burgemeester en wethou ders hier in de toekomst aan te leggen? Hoe staat het verder met de uitgifte van bouwrijpe gronden op het industrieterrein nabij Driewegen? Het sehünt dat de gemeente deze gronden wil verkopen in kavels van minstens 5.000 m2. Voor sommige kopers is dit geen bezwaar, voor anderen echter, die maar een beperkt terrein nodig heb ben, is dit moeilijk. Kunnen burgemeestter en wethouders op be paalde plaatsen van dit industrieterrein b.v. kavels van 2.000 of 3.000 m2 verkopen aan gegadigden, die aan een dergelijke oppervlakte voldoende ruim te voor hun bedrijf hebben? Denken burgemeester en wethouders hei. ge hele terrein voor ƒ11,per m2 te kunnen ver kopen of zal door renteverlies een verhoging van deze prüs binnen afzienbare tijd noodzakelük zijn? De werkgelegenheid blüft in onze gemeente gunstig. Hoe groot is het aantal personen dat hier werkt, doch elders woont en zich hier wil vestigen? Met de woningbouw is het in 1965 de goede kant uitgegaan. Hoe groot is het aantal woning zoekenden thans nog? De bevolkingstoename is dit jaar voor Terneuzen groot geweest. Velen zijn van elders hier komen wonen. Het vestigings overschot zal dan ook wel aanzienlük zijn. Met de aanleg van de afvalwaterleiding is dit jaar zichtbaar voorigan°- gemaakt. In de memorie van antwoord 'ezen wü dat de hoofdleiding en de gemalen op 1 oktober 1966 gereed kunnen zün. Kunnen de werkzaamheden, die van gemeente wege gedaan moeten worden om de gemeentelüke rioleringsstelsels hierop aan te sluiten, dan ook voltooid zün? Verder zal in de komende jaren de riolering in de binnenstad ook op de afvalwaterleiding moe ten worden aangesloten. De lozingsmogelükheden, die er nu zün, zullen met het gereedkomen van de kanaalwerken verdwünen. Het zou billijk zijn dat rijkswaterstaat de kosten van omschakeling op de afvalwaterleiding zou dragen, daar door haar toedoen de thans aanwezige lozingspunten niet meer gebruikt .zullen kunnen worden. Is hier over reeds contact geweest met rijkswaterstaat? Met het saneringsplan voor de binnenstad zit de gemeente wel hélemaal in het moeras. Het is dui delijk dat dit plan, hetwelk in 1946 werd vastge steld, niet uitvoerbaar is. Er wordt reeds jaren gesproken over een" hieuw plan. Aan de stede- bouwkundige, Ir. Gouwetor, is opdracht gegeven een wat eenvoudiger plan te maken, maar er is nog steeds bij de gemeenteraad niets ingediend. Volgens de memorie van antwoord is een schets ontwerp van een partieel saneringsplan voor de oude binnenstad en het Java in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Wü vragen ons wel af hoelang de voorbereidingen nu nog zullen duren. De meest radicale maatregel zou wel zün dat de gemeenteraad het oude saneringsplan zou in trekken, omdat dit toch onuitvoerbaar is. Nu Is dit plan nog alfiid een rem voor hen die hun woningen willen verheteren. Op grond van het oude plan zou hun woning moeten verdwünen, maar dat plan zal nooit uitgevoerd worden, zodat die woningen wel zullen kunnen blijven staan. Ook zakenmensen schijnen er soms moeilijkheden mee te hebben. Wat denken burgemeester en wethouders het komende jaar met dit nu nog be staande saneringsplan te doen? Er zün nog wel meer problemen in de binnen stad. Wü denken dan aan de parkeermoeilykheden, waarin de komende jaren zal moeten worden voorzien. Dit geldt ook voor tal van andere punten in de gemeente. De handeldrüvende middenstand zal zeker de voortdurende aandacht moeten krijgen van het gemeentebestuur. De gedachte aan een koopavond leeft in die kringen nog sterk voort. Al is de meer derheid van de gemeenteraad de middenstand hier in indertüd niet ter wille geweest, toch zal de raad moeten bedenken, dat de behoefte aan een koopavond eerder groter dan kleiner zal worden bij het uitbreiden van de gemeente. Wat in andere omliggende gemeenten mogelijk is, zou in Terneu zen ook moeten kunnen. Hierin hebben wij een achterstand. Wanneer zal kunnen worden begonnen met de bouw van opvangscholen, waartoe de gemeente raad geruime tüd geleden heeft besloten? De scholenbouw heeft in onze gemeente geen gelijke tred gehouden met de bevolkingstoename en de opvangscholen zullen zeker spoedig bezet zijn zodra deze gereedgekomen zullen zijn. Hoe staat het. voorts met de bouw van nieuwe kleuterscholen? Ook hier wordt de behoefte drin gender. Vooral vanaf plan Zuid wordt de afstand naar de bestaande kleuterscholen te groot, welke scholen bovendien vaak overvol zijn. Ook de Terneuzense Muziekschool zal het komende jaar wel in het teken der belangstelling staan. De waardering voor deze muziekschool is bü het provinciaal bestuur helaas niet groot ge noeg meer om een subsidie van de provincie be schikbaar te blijven stellen. Ten opzichte van een eventuele samensmelting met de Zeeuwse Muziek school zal door het gemeentebestuur de nodige voorzichtigheid in acht genomen moeten worden. Waarom zou de Terneuzense Muziekschool niet zelfstandig kunnen blijven? Het. bestaansrecht van deze school is zeker bewezen. 'Gezien de laatste brief hierover aan Gedeputeerde Staten van Zee land zal deze zaak het komende jaar wel aan de orde komen. Sluiskil onderging ook dit jaar door de bouw van enige tientallen woningen en door de afbraak van tal van huizen, weer een belangrijke veran dering. Het gemeentebestuur zal ook in 1966 veel aan dacht aan Sluiskil moeten besteden. Het zal nodig zijn dat de woningbouw te Sluiskil krachtig voort gang vindt om het met de kor» te doen meegroeien. Het drama van de herindeling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen sleepte zich ook dit jaar voort. Het laat zich nu wel aanzien dat in 1966 belangrijke beslissingen in deze zaak genomen zullen worden, zeker nu Gedeputeerde Staten van Zeeland een nieuw herindelingsontwerp aan de gemeenten hebben toegezonden. Er zal dus voor de gemeenteraad spoedig op nieuw gelegenheid zijn zich hierover te beraden. Daarom zullen wij vanavond niet nader op dit nieuwe herindelingsontwerp ingaan. Over een andere zaak, waarop al zoveel uit deze streek aangedrongen is, n.l. een vaste oeververbin ding, maakt de regering zich nog altüd niet druk. Toch zal dit bij voortduring aan de orde gesteld moeten worden. De wachttijden worden, vooral aan het veer PerkpolderKruiningen jaar op jaar ianger. Verbeteringen, die daar aangebracht worden, zullen niet voldoende zijn gezien de sterke toename van het verkeer. Uit de memorie van antwoord blijkt dat de voor bereidingen voor de bouw van een nieuw stadhuis al een heel eind zün gevorderd. Al zal het nog wel enkele jaren duren voordat met de bouw zal kun nen worden begonnen, zal toch de vraag gesteld moeten worden hoe de gemeente dit bouwwerk zal moeten financieren. Hoe denken burgemeester en wethouders dit in de toekomst te zullen doen? Münheer de voorzitter, wij kunnen als C. H. U.- fraetie instemmen met de grote lynen van het beleid van burgemeester en wethouders. Dit col lege heeft ook dit jaar weer veel werk verzet. Wü hopen dat in het komende jaar weer veel voor de gemeente zal kunnen worden gedaan. Voor stellen van het college van burgemeester en wet houders gericht op het bevorderen van het wel- zün der gemeente zullen wy zeker steunen. Als wü kritiek hebben zal dit zün in opbouwende zin, daarbü steeds het belang der gemeente voorop stellende. Mynheer de vooratter, wy zitten hier in deze raad als C. H. U.-fractie aan uw rechterzüde, tus sen de fracties van de K. V. P. en de S. G. P. Dit is geen toeval. Wy zijn ook een rechtse fractie, behorende tot een zelfstandige politieke organisa tie, de C. H. U. Dat willen wij ook blijven. Vanuit dit standpunt willen wy steeds samenwerken met andersdenkenden. Dit is ook nodig. De politieke samenstelling van de gemeenteraad is sterk ver schillend. Maar er is een goede onderlinge ver standhouding tussen de fracties en tussen de raads leden persoonlük. Onze fractie hoopt dat dit ook zo zal blüvén, want vele problemen, waarvoor een groeiende plaats ais Terneuzen zich ook het ko mende jaar geplaatst ziet, zullen in goede samen werking door het gemeentebestuur tot een bevre digende oplossing gebracht moeten worden tot het welzün van allen die hier wonen. Hieraan wil ook onze fractie met Gods hulp haar medewerking verlenen. De heer Ribbons: Münheer de voorzitter, me vrouw, mijne heren, het zou de taak van mün voorganger, de heer Van Langevelde, zün geweest aan de algemene beschouwingen deel te nemen. Het ligt voor de hand, dat ik het betreur dat de heer Van Langevelde om gezondheidsredenen genoodzaakt was als lid van de raad te moeten bedanken. Hij was, meen ik, een gewaardeerd lid, die jarenlang zijn beste krachten aan de belangen van de gemeente heeft gegeven. Ik hoop daarom dat het mij zal gegeven zyn om zün werk op de juiste wyze voort te zetten. Uit de vorige periode, dat ik deel uitmaakte van uw raad, herinner ik mii de goede samenwerking met de andere frakties en ik heb tot mün ge noegen mogen constateren, dat de situatie niet veranderd is. Münheer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, uit de inleiding op de begroting voor het komen de jaar is ons gebleken dat het aanvankelük be grote tekort weliswaar kon worden verminderd, doch geen sluitende begroting kon worden aan geboden. Dit is wel jammer, doch goed te verstaan als we zien op de steeds grotere lasten, welke op onze gemeente worden gelegd. Wij hopen dat dit toch geen belemmering zal zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het zal toch ook nodig zün om de aantrekkeüjk- heid van onze gemeente te verhogen ter bevor dering van de vestiging van meerdere industrieën met wat daarbü behoort. Er zijn nog wel verlangens. Daarbü denken wij aan een nieuw politiebureau, waarvoor nog St;ee<js" geen bouwvergunning werd verkregen. Aan het cultureel centrum dat hopelük in 1966 met de bouw van het nieuwe lyceum van de grond zal komen. Aan een nieuw raadhuis, waaraan zeker drin- gend behoefte bestaat. Verder aan een nieuw gebouw voor de apenbare bibliotheek, een sport- j hal, een instructie zwembad. We denken ook aan de uitbreiding van parkeer terreinen en garages. Op sommige dagen staan immers onze straten zó vol dat het verkeer wordt belemmerd. Wij weten dat dit alles hogere lasten zal mee brengen. maar is dit alles dat niet waard? Willen we in Terneuzen de ontwikkeling kun nen bühouden, dan zal het zeker ook nodig zün dat de landsoverheid ons de helpende hand biedt. (Wordt vervolgd.) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Cap San Diego" (7/2) Australië: ms „Riederstein" (9/2) Brazilië ms „Cap San Diego" (7/2) ms „Graveland" (8/2) ms „Aristagelos" (10/2) ms „Brasil Star" (12/2) Canada ms „Ternefjell" (6/2) ms „Prinses Margriet" (10/2) Chili ms „Bischofstein" (6/2) ms „Hermes" (9/2) Indonesië ms „Laertes" (12/2) Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „La Bourdonnais" (6/2) Ned. Antillen ms „Aegis" (8/2) Nieuw-Zeeland ms „Karimata" (7/2) Suriname ss „Breda" (9/2) Ver. Staten van Amerika ms „Prinses Margriet" (10/2) Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. .W.-Afrika ms „Edinburg Castle" (6/2) ms „Oranjefontein" (8/2) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Amerikaanse sergeant Mi chael R. Herman is woensdag door een militaire rechtbank in Berlijn wegens het ongeoorloofd verkopen van uniformdelen ge degradeerd tot soldaat en ver oordeeld tot drie maanden dwangarbeid, bovendien worden drie maanden lang 20 dollar sol dij afgetrokken. Herman had de uniformdelen verkocht aan drie personen die, als Amerikaan verkleed, met een wagen met Amerikaans num merbord vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn ver voerden. Deze drie werden dins dag wegens diefstal en ongeoor loofd gebruik van Amerikaanse uniformen tot gevangenisstraffen en boetes veroordeeld. Zij had den Herman aangeboden tegen 4000 mark per keer vluchtelin gen in een Amerikaanse auto naar het westen te vervoeren, maar deze had geweigerd om dat hij geen rijbewijs heeft. Daarop vroeg men hem unifor men te verkopen, wat hij om ideële redenen deed. Hij zei voor de rechter niet te hebben ge weten dat dit niet mocht en dat geallieerde militairen in Ber- .lyn geen hulp aan vluchtelingen mochten geven. Van dit laatste werd hij vrijgesproken. De 62-jarige W. G., wonende aan de Kroostweg in Zeist, is sinds maandag 24 januari spoor loos verdwenen. De man was ge durende 'ruim 19 jaar als boek houder werkzaam bij wasserij Van Melsen in Zeist. Gelijktijdig met het verdwijnen van de heer G. mist de directie van de wasserij een bedrag van rond drieduizend gulden aan kas geld. D« directeur heeft ruim 'n week op de terugkomst van zijn boekhouder gewacht. Toen deze dinsdag nog niet verscheen, heeft dinsdag nog niet verscheen, heeft hij aangifte by de politie gedaan. Ook Interpol is bij het onderzoek ingeschakeld. Een „ongebruikelijk voorval" en wellicht misdrijf is volgens de Duitse politie voorafgegaan aan het neerstorten van de „Convair" van de Lufthansa, vorige week vrijdag bij het vliegveld van Bre men. Zoals gemeld kostte dit on geluk 46 Inzittenden het leven. Dit „ongewone voorval" dat zich om 18.48 uur moet hebben voorgedaan, sluit de mogelijkheid niet uit dat aan boord van het vliegtuig een misdrijf werd ge pleegd, aldus heeft het hoofd van het politiële onderzoek, Arno Bernecker, donderdag tegenover journalisten in Oldenburg ver klaard. Het nieuwe visseizoen vier dagen eerder open Zaterdag 28 mei a.s. wordt het visseizoen 1966/67 geopend en dus niet op woensdag 1 juni. Dit heeft de minister van landbouw en visserij besloten. Hij wil hier mede de vele hengelaars en an dere beoefenaren van de visserij tegemoetkomen door ook dit jaar de opening te verschuiven naar de voorafgaande vrije zater dag. Minister Biesheuvel maakt dit reeds thans bekend, omdat hengelaars en vissers voor deze vier dagen eerder vissen de vis- akten of bijdragebewijzen (voor het vissen met een gewone hen gel) van het tot 1 juni 1966 lopende seizoen 1965/66 nodig zullen hebben. Zij dienen deze documenten dus te bewaren om desgevraagd akte of bewijs tij dens het vissen te kunnen tonen. Het visseizoen voor de speciale hengel wordt als gebruikelijk pas 1 juli geopend. Dit betekent dat een snoek die aan de gewone hengel vóór 1 juli zou worden ge vangen. onmiddellük en in het zelfde viswater moet worden teruggezet

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7