Gemeenteraad van Terneuzen Beursoverzicht Pagina 5 gehouden op donderdag 9 december 1965 Vrijdag 4 februari 1966 DE VRIJE ZEEUW BETERE STEMMING OVERHEERSTE In tegenstelling tot woensdag toen de markt moeilijk op dreef kon komen, viel er gisteren aan de Amsterdamse eiiectenbeurs wat meer bedrijvigheid te consta teren. Het zwaartepunt daarvan lag reeds in de morgenuren, toen onder leiding van Philips en Olies de internationale fondsen een stijgende richting insloegen en een levendige vraag ontmoetten. Het was in lange tijd niet gebeurd dat de markt een zo plotselinge opleving vertoonde. De oorzaak moet in hoofdzaak worden ge zocht in buitenlandse kooplust, vooral voor Zwitserse rekening. Dekkingsaankopen droegen tot de vaste stemming bij, terwijl Phiüps speciaal werd gestimu leerd door het veelbesproken be richt over de samenwerking op elektronisch gebied met 't Ame- ïikaanse concern Westinghouse. Men schijnt hier nogal wat van te verwachten zodat reeds 's mor gens de vraag naar Philipswaar- üen de overhand had en 's mid dags het hoger niveau dat de 133 benaderde, gehandhaafd bleef. Hiermee was Philips ver geleken met woensdag bijna ne gen gulden hoger, maar daarbij bleef het niet want ook Kon. Olie ontmoette buitenlandse vraag en trok bijna drie gulden aan. De handel op de officiële beurs was rustiger, maar nadat Uni lever zich aanvankelijk afzijdig had gehouden, kwam ook hierin wat vraag opzetten en trok het fonds aan tot boven ƒ115. AKU was mede vast gestemd en boek te een koerswinst van zes pun ten. Al met al een vrij opgewekte markt, die niet tot de internatio nals beperkt bleef maar zich ook over de scheepvaart uitstrekte. Daar nam K.P.M. de leiding. Dinsdag noteerde dit fonds nog 201, woensdag 206% en gisteren kwam het op 211. Ook Scheep vaart-Unie, Nievelt, K.N.S.M. waren beter gedisponeerd. Het krachtige herstel van Wall- street droeg uiteraard tot de betere steming bij en stimuleerde vooral K.L.M., die in New York bijna zes dollar hoger sloot. Druk onderwerp van gesprek blijft de mogelijkheid van nieuwe uitgif ten, waarbij vooral de aandacht trekt de onderhandse lening van 48 min waarover Zwanenberg- Organon onderhandelt. Staats fondsen waren ongeanimeerd en eerder een fractie lager. NABEURSKOERSEN. A.K.U.: (381 Hoogovens: (472,00) Kon. Olie: 157.80—159.20 (158.10) Philips: 132.00—134.50 (131.90) Unilever: 115.00—116.30 (115.00) K.L.M.: 340.00—345.00 344.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.1010.20 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.343.39 Belg. frank (100) 7.19—7.24 Franse frank (100) 73.60—74.10 Duitse mark (100) 89.9090.40 Zwitserse fr. (100) 83.40- 83.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.2051.20 Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.94—6.09 Muzikale reizende inbreker gearresteerd De politie van Apeldoorn heeft de 25-jarige G. R. uit Apeldoorn aangehouden onder verdenking van oplichting, inbraak en dief stal. R. wordt ervan beschuldigd bij zijn werkgever, een radiohan delaar, ongeveer dertig lang speelplaten en ruim vierhonderd platenbonnen te hebben verduis terd. De platenbonnen wisselde hij in bij de concurrenten van zijn baas, waar hij gemakkelijker een keuze kon maken dan uit de pla- tenvoorraad in de zaak waar hij werkte. Uit een geldkistje van 'n mede-pensiongast stal Hij boven dien een bedrag van ruim vier honderd gulden, waarna hij naar Amsterdam reisde om er in te breken in een kruidenierszaak, die, zoals hem bekend was, werd beheerd door een oude dame. Omdat hij in de winkel geen buit vond, drong hij door tot in het woonhuis en zelfs tot in de ka mer waar de dame lag te slapen. Hij stal van onder haar bed een geldkistje, dat enkele honderden guldens bevatte. De jeugdige Apeldoorner ont wikkelde zich van dat moment tot een reizend inbreker. In de wetenschap dat er in Londen een bekende van hem woonde, die een goed florerende zaak dreef, reisde hij per vliegtuig naar de Britse hoofdstad. Hij pleegde daar twee inbraken en wisselde het daarbij buitgemaakte Engel se geld in tegen Nederlands geld op het wisselkantoor van het vliegveld. Per eerste gelegenheid keerde hij vervolgens terug naar Amsterdam waar hij nog juist de laatste trein naar zijn woon plaats kon halen. Het retourtje kostte hem circa tweehonderd gulden, maar de buit bedroeg het drievoudige. R. zal worden voor geleid aan de officier van justiUe in Zutphen. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstia. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A, de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, R. Hol, mevr. E. Dooms—Ortelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, C. 0. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Fefjter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, ik heet U allen hartelijk welkom. Een eventuele stemming zal aanvangen bij nr. 3, da/ is de heer Hol. X. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid,, de heer A. C. S. van Breda Vriesman. De Voorzitter: Ik verzoek de heren Dieleman, Ramondt en Weterings met de secretaris even in mjjn kamer te willen gaan voor het onderzoek van de geloofsbrieven, waartoe ik de vergadering een ogenblik schors. De Voorzitter: Graag geef ik thans het woord aan de heer Dieleman om rapport uit te brengen. De heer Dieleman: Mijnheer de voorzitter, wij hebben de stukken onderzocht en er is geen be letsel om de heer Van Breda Vriesman toe te laten als lid van de raad. Zonder hoofdelijke stemming wordt de heer A. C. S. van Breda Vriesman toegelaten als iid van de gemeenteraad van Terneuzen. 2. Ingekomen stukken. a. verzoek van de Stichting „Het Nederlands Astma Fonds" om subsidie; b. verzoek van de „Contactcommissie V. V. V.'s Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" om subsidie; c. verzoek van de „Vereniging Kinderhulp voor Breda e. o." om subsidie; d. verzoek van het „Revalidatiecentrum Johan na Stichting" om subsidie; e. verzoek van de Oudervereniging „Voor het zorgenkind" om subsidie; f. diverse verzoeken om subsidie, afkomstig van instellingen c.a. vermeld op een hierbijgaan- de lijst. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen van burgemeester en wethouders besloten. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van de gemeente-begro ting 1966 en de begrotingen 1966 van de tak ken van dienst (t.w. het Woningbedrijf, het Grondbedrijf, de dienst van Openbare Wer ken en de dienst van Maatschappelijke Zorg). De Voorzitter; Ik geef thans gaarne gelegen heid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer Hol: Meneer de voorzitter. Van de door U geboden gelegenheid tot het houden van alge mene beschouwingen zal de fractie van de Partij van de Arbeid ook ditmaal gaarne gebruik maken. Bij het overpeinzen voor de conceptie van deze beschouwingen, dwaalden onze gedachten ook te rug naar de begrotingsvergadering van verleden jaar. En dan missen wij thans in de raad een paar zéér gewaardeerde leden, die toen nog zo actief aan de discussies deelnamen. Zo ontviel ons helaas op zondag 14 februari 1965 door de dood ons jongste raadslid, wijlen de heer J. C. Bleijenberg te Sluiskil. Op de ijzig koude winterdag van woensdag 17 februari hebben ook wij hem de laatste eer bewezen. Namens ons allen hebt U, meneer de voorzitter, toen de gevoelens vertolkt van onze waardering voor zijn persoon lijkheid en woorden van oprecht medeleven ge sproken tot zijn diep bedroefde vrouw en kinderen. Wegens langdurige ziekte en op medisch advies nam in september 1965 de heer M. van Langevelde ontslag als raadslid. Wetende hoe de belangen van de gemeente, die hij nog enige tijd als wet houder van financiën heeft gediend, hem reeds een reeks van jaren ter harte gaan, beseffen wij ten volle dit voor hem ongetwijfeld zo moeilijke besluit. Dit laatste kan ook worden gezegd van de heer P. Fijn van Draat, die om persoonlijke redenen op 23 november 1965 als raadslid bedankte. Vooral met beide laatstgenoemde heren hebben de meesten onzer jarenlang in de raad samenge werkt. Hoewel het verschil in politiek denken wel eens om de hoek kwam kijken hoe kan het ook anders waren de onderlinge verhou dingen in de raad bijzonder goed te noemen. Wij zijn van mening dat juist deze instelling, in een periode van ongekende opgang van de gemeente, het beleid ten zeerste in gunstige zin heeft be ïnvloed. Voor hun loyale samenwerking willen wij hen op deze plaats gaarne nog eens onze dank betuigen. Meneer de voorzittter, ook in het thans ten einde spoedende jaar, zijn menigmaal de schijn werpers op onze gemeente gericht geweest. Be langrijke besluiten konden door de raad worden genomen, doch ook initiatieven uit onze samen leving konden worden bekroond door de realisatie van de plannen. U sta ons toe er enkele in kort bestek de revue te laten passeren. Op 21 januari nam de raad het besluit toe te treden tot de N. V. Zeeuwse Gasmaatschappij Zegam en conformeerde de raad zich in overgrote meerderheid aan het plan van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Bejaardencentrum „Bachten Dieke" (prot. chr.) kon op donderdag 4 februari officieel wor den geopend door de voormalige vrouwelijke mi nister van Maatschappelijk Werk Drs. J. F. Schou- wenaarFranssen. Op 1 april 1965 werd gestart met de eigen dienst openbare werken met als directeur Ir. W. C. Dees. Bij raadsbesluit van 30 september 1965 werd deze dienst aangewezen als een tak van dienst bedoeld in artikel 252 van de Gemeentewet. De keurig verzorgde begroting van deze dienst, welke de raadsleden een goed inzicht geeft, zal straks ook in behandeling komen. Onze fractie is van mening, dat met het aantrekken van personeel voor de bezetting van deze dienst een goede keus is gedaan. Op vrijdag 14 mei, na afloop van een naar onze mening geslaagde excursie van de raad naar tal rijke in uitvoering zijnde objekten ter plaatse, kon kennis worden gemaakt met een belangrijke toeristische attractie binnen de gemeente, n.I. een rondvaart met de „glazen boot" van de firma Muller alhier, door het kanaal en de havens, daar bij gekonvooieerd door de actief werkende „brand- blusboten". Zaterdag 22 mei startte de grote en geslaagde middenstandstentoonstelling T. T. '65, welke, door het aantrekken van veie bezoekers van heinde en ver, volkomen aan haar doel heeft beantwoord. Stijlvol en indrukwekkend was op maandag 24 mei de officiële opening door Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van honderden genodigden, zo wel uit binnen- als buitenland, van de voor de werkgelegenheid binnen onze gemeente en verre omgeving zo belangrijke vestiging van Dow Che mical Internationaal. Op vrijdag 11 juni vond de officiële opening plaats van het grote garagebedrijf voor DAF-be- drijfswagens van de N. V. Garage Verbrugge aan de Industrieweg. (Terneuzen oefent blijkbaar op de beide grootste industrieën van Eindhoven Philips en Daf een bijzondere aantrekkings kracht uit Woensdag 30 juni verrichtte de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Mr. J. van Aart- sen, de officiële opening van de jeugdverkeers- tuin van de Stichting Jeugdverkeerstuin te Ter neuzen. Vrijdag 1 oktober was het een grote dag voor het Nederlands hervormde volksdeel van onze samenleving, toen de nieuwe „Goede Herderkerk", modem van architectuur, officieel in gebruik kon worden genomen. Sluiskil was aan de beurt op maandag 18 okto ber toen de openbare kleuterschool „Hummelhof" geopend kon worden. Op donderdag 28 oktober 1965 ging de raad akkoord met het plan tot de bouw van de com binatie cultureel centrum lyceum, naar een ontwerp van de rijksgebouwendienst. Ongetwijfeld een van de belangrijkste besluiten van het jaar. Dat de raad dit plan, dat voorziet in een drin gend noodzakelijk goede culturele accomodatie, slechts aarzelend sanctioneerde, kwam slechts van wege de hoge kosten, n.I. 1,2 miljoen gulden, dat 6 ton meer is dan geraamd was. Op dinsdag 2 november 1965 vond in hotel „Rot terdam" alhier een hearing plaats over de her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen met minister Smallenbroek, de Commissaris der Koningin en leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Niet alleen de raad van Terneuzen kon daar zijn hart luchten, doch ook die van Za am slag, Hoek en Biervliet. Op woensdag 24 november was het voor het r. k.-volksdeel een blijde feestdag, toen het Be jaardencentrum „De Blide" officieel in gebruik werd genomen, waarbij talrijke autoriteiten acte de présence gaven. Gevolg gevende aan een ter zake ontvangen uitnodiging bracht de raad gisteren (woensdag 8 december 1965) een oriënterend en informatief be zoek aan „Thomsen's Verenigde Bedrijven N. V." te Rotterdam, waarvan een dochteronderneming, nJ. de N. V. „Zeeuws Havenbedrijf" zich reeds in Terneuzen heeft gevestigd. Het jeugdwerk kreeg nieuwe injecties 'twelk resulteerde, onder meer in de ingebruikneming van ,,'tKotje" (algemeen) en „de molen" (geref.). Ook in het bijzonder interessante nummer van het Zeeuws Tijdschrift (nr. 3 van de jaargang 1965), dat speciaal is uitgekomen met als thema „Zeeland 19651975" wordt nogal eens de schijn werper op Terneuzen geplaatst. Tevens in het oktober-nummer (1965) van het landelijk periodiek „Stedebouw Volkshuisves ting", een uitgave van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting te 's-Grav'enhage, waarin van de hand van onze stede- bouwkundige Ir. F. J. Gouwetor een interessant artikel is opgenomen getiteld: „De uitbreidings plannen van Terneuzen". Meneer de voorzitter, deze opsomming is niet volledig, het is slechts een „bloemlezing". Men zou zelfs terecht, kunnen stellen dat dit bij het houden van algemene beschouwingen niet gebrui kelijk is. Maar een zekere opzet is ons hier niet vreemd. Wij hebben n.I. de bedoeling met voren staande opsomming aan te tonen hoe het in onze gemeente bruist van activiteiten. Een dynamische ontwikkelingstendens, die schier alle facetten van het gemeentelijk leven raakt. En nu is het bijzonder jammer, meneer de voor zitter, dat boven dit dynamisch wereldje zich enige donkere wolken samentrekken. Immers de vóór ons liggende begroting biedt zo'n smalle financiële basis, dat het doen van nieuwe investeringen schier onmogelijk lijkt. Onze fractie vindt dit veel verontrustender, dan het begrotingstekort, dat, rekening houdende met nog een tweetal in voor bereiding zijnde verfijningen, n.I. één voor de kleine stedelijke gemeenten en één voor de rio leringen, en de baten van inmiddels verhoogde ge meentelijke belastingen, reëel becijferd kan wor den op 71.260, Ongetwijfeld zijn er in deze begroting posten opgenomen, die zijn aangewezen op een pleidooi voor vergroting van bestaande rijksfondsen. Met name wordt hierbij gedacht aan hogere bijdragen in de hoge kosten van de schouwburg en die van de afvalwaterleiding. Vooral de kosten van dit laatste projekt gaat de draagkracht van de vijf daarbij betrokken gemeenten eigenlijk ver te boven. In dit verband ziet ook onze fractie, met het college van burgemeester en wethouders, met be langstelling tegemoet het resultaat van het thans ten departemente in studie zijnde vraagstuk van de verplichte storting in een reservefonds ter egalisering van mogelijke tekorten op complexen woningwetwoningen. Indien de regering mocht be sluiten hiervan ontheffing te verlenen, dan wel hiervoor een verfijning in het leven te roepen, dan zouden wij financieel wellicht weer wat rui mer adem kunnen halen. De gesignaleerde geringe mogelijkheden tot het doen van nieuwe investeringen geeft onze fractie wel aanleiding U voor te stellen, in nauwe samen werking met de raad, na inschakeling vooraf van de raadscommissies voor de financiën en openbare werken, een prioriteitenschema te doen opstellen. In dit verband moge worden opgemerkt, dat wij ons zorgen maken over de realisatie van de plan nen tot de bouw van een nieuw stadhuis en politie bureau. Zonder overdrijving menen wij te kunnen stellen, dat de huidige voorzieningen niet alleen ondoelmatig, doch tevens volkomen onhoudbaar zijn, temeer indien de groei van de gemeente vol gens de gestelde prognose zal verlopen. WONINGBOUW Meneer de voorzitter, dat in 1965 ruim 400 nieuwe woningen aan de woningvoorraad van de gemeente kunnen worden toegevoegd, tot dusverre het grootste aantal dat ooit in één jaar tijds werd gehaald, stemt tot voldoening. Met instemming hebben wij uit de inleiding tot de begroting ken nis kunnen nemen van de plannen tot het bouw- rijpmaken van gronden voor de woningbouw. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat op korte termijn een ruim areaal aan bouwrijpe terreinen beschikbaar zal moeten zijn om de stichting van in omvang steeds grotere woningcomplexen aan te vangen. Dit is niet alleen noodzakelijk om het bestaande woningtekort in te lopen, doch ook om te voorzien in de woningbehoefte van nieuwe werknemers van de zich uitbreidende industrieën van Terneuzen en omgeving. Wij nemen aan, dat het college van burgemeester en wethouders hierbij de nodige aandacht schenkt aan de werkelijk te verwachten behoefte, welke ons inziens voornamelijk ligt in de woningwet en premie-sector. Met belangstelling zien wij ten deze uit naar de nieuwe subsidie-regelingen, welke de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in het vooruitzicht heeft gesteid. Wij hopen, dat hieruit een redelijk huurpeil zal voortvloeien voor de te subsidiëren woningbouw al verhelen wij ons niet, dat de nog steeds stijgen de bouw- en grondkosten ook voor deze categorie roet in het eten zal kunnen gooien met betrek king tot de verhouding lonen/huren. Hoewel U uit het voorgaande zult willen con cluderen, dat wij in het algemeen tegenstander zijn van kostenverhogende factoren, achten wü het niettemin toch een vooruitgang, dat dit jaar een begin kon worden gemaakt met de vorming van een fonds voor stadsuitleg. Hieruit zullen niet alleen grotere werken ten algemene nutte kunnen worden gefinancierd, doch ook die kleine verfraaiingen van de stad welke anders bij ge brek aan middelen zo dikwijls achterwege blijven. In concrete zouden wij nu reeds willen pleiten voor het aanbrengen van enige beeldhouwwerken in de stadsplantsoenen. SANERING Ook de sanering van de binnenstad heeft blij kens uw inleiding de nodige belangstelling, alhoe wel het ons spijt dat het college nog niet in staat is geweest aan do raad ter zake een sanerings plan aan te bieden, temeer omdat uit onze fractie daarop herhaaldelijk is aangedrongen. Wij spreken dan ook de verwachting uit dat dit in het begrotingsjaar zal kunnen gebeuren, waardoor niet alleen een aantal krotten zouden kunnen worden opgeruimd, doch ook de ontslui ting' van dit oude gedeelte tot een aanvaardbare oplossing zou kunnen worden gebracht, mede uit overwegingen van economische aard. Met name denken wij hierbij aan goede aan- en afvoerwegen en ruime parkeergelegenheid. Wellicht dat de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening ons middelen in handen geeft om in de toekomst ook voor bebouwde kommen meer effec tief te werk te gaan. Nu de verbetering van de oude woningwetwo ningen een sinds 1960 slepende en blijkbaar niet te realiseren zaak dreigt te worden, zouden wij gaarne van uw college vernemen of opneming in een saneringsplan mogelijk en gewenst is. Kan het college ons inlichten hoe het staat met de realisering van het uitbreidingsplan „Oostelijk Bolwerk en Oesterputten?" Mijnheer de voorzitter, het komende jaar zal, evenals het thans lopende, veel inspanning eisen van het gemeentebestuur en zijn medewerkers ten aanzien van de uitbreiding van de haven- en industrieterreinen. Gaarne zouden wij van U vernemen a. hoe de stand van zaken is met betrekking tot de verlenging van de zuidelijke ltanaal- haven en dc Zevenaarhaven b. hoe het college van burgemeester en wet houders onafhankelijk van de wijziging van de gemeentegrenzen, denkt te voorzien in de verdere aanleg van industrieterreinen aan diep vaarwater. Dat ook van de zijde van „Philips Terneuzen" dit jaar met de bouw van een tweede fabriekshal is aangevangen, stemt tot voldoening. Ook zijn wij getroffen in gunstige zin dan altijd door de geweldige uitbreidingen van Dow Chemical Internationaal N. V. in de Nieuw-Neu- zenpolder. Spoedig zal het van de gemeente aan gekochte terrein van 85 ha zijn volgebouwd en wij zijn dan ook verheugd, dat het gemeentebestuur van Hoek zijn volle medewerking heeft verleend bij het geven van eet industriële bestemming van de ten westen hiervan gelegen gronden. Uit een oogpunt van conjunctuurgevoeligheid willen wij echter waarschuwen voor een al te een zijdig industriebeleid, b.v. van uitsluitend che mische industrie. Een beleid, dat gericht is op een gedifferentieer de werkgelegenheid verdient ons inziens de voor keur en dient dan ook bevorderd te worden. DE SOCIAAL CULTURELE ONTWIKKELING De toenemende industrialisatie en de verstede lijking eisen speciale voorzieningen in de cultureel hygiënische sector. Het groeiende inwonertal, veroorzaakt door de industrievestiging en wat daarmede samenhangt, noopt ons verschillende nieuwe voorzieningen te treffen, welke soms in de bestaande samenleving als vreemd worden ervaren en dan ook minder gemakkelijk ingang vinden. Bestaande instellin gen zullen hun arbeidsterrein uitbreiden. Maar ook nieuwe organisaties zullen aan dit werk deel nemen. Krachtige steun en praktische begeleiding van de overheid ook de gemeentelijke aan die instellingen, welke zich op dit terrein ver dienstelijk maken, kan er toe leiden, dat een struc tureel evenwichtige maatschappij wordt opge bouwd. Met name denken wij hierbij aan de ge zinszorg, het individuele maatschappelijk werk, de zorg voor de jeugd, het werk van sportorganisaties en het organiseren van culturele evenementen. Het spijt ons, dat het college van burgemeester en wethouders nog geen gevolg heeft gegeven aan ons verzoek, gedaan in de begrotingsvergadering van 't vorig jaar, tot het instellen van een cultu rele raad. Het open jeugdwerk heeft dit jaar een nieuwe stimulans gekregen. Met het college van burge meester en wethouders zijn wij verheugd over dit initiatief. Niettemin betreuren wij het, dat het college nog geen modus heeft weten te vinden om aan dat werk daadwerkelijke financiële steun te verlenen. Initiatief dreigt n.I. verloren te gaan, omdat de overheid te lang naar de wijze zoekt, waarop steun kan worden verleend. Mogelijk kan dit op korte termijn nog eens worden bezien? Wat betreft de huisvesting van de openbare bibliotheek, deze is beslist onvoldoende. Bovendien is zij door de voortdurende stadsuitbreidingen niet meer juist gesitueerd. Hoewel de belangstelling zéér groot is, menen wij toch, dat een geschikte huisvesting op de juiste plaats er toe kan bij dragen, dat meer inwoners dan tot nu toe van deze nuttige instelling gebruik zouden kunnen maken. Wij zouden dan ook gaarne van uw college willen vernemen in welke stadia de plannen ver keren in verband met reeds eerder ter zake door ons gestelde vragen. Eveneens werden wij gaarne ingelicht inzake de plannen voor een sporthal, welke evenwel aan be paalde eisen zal moeten voldoen, en aan een over dekt instructiebad. Mogen wij, wat Sluiskil betreft, de aandacht van het college vragen voor het feit, dat zich aldaar de behoefte doet gevoelen aan het stichten van een dorpshuis. Gaarne brengen wij ook hulde aan de organisa toren voor het vele werk dat is verzet bij de organisatie van de zo geslaagde feestelijkheden ter plaatse, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin en van de herdenking van de bevrijding op 4 en 5 mei 1965. AFVALWATERLEIDING Reeds geruime tijd geleden is aan de raad toe gezegd, dat een financieringsschema met betrek king tot de afvalwaterleiding tegemoet kon wor den gezien. Het feit, dat wij onbekend zijn met de totale aanlegkosten, alsmede met de noodzake lijke financiering daarvan, is in feite een vreemde zaak. Wij achten het ten enenmale onjuist, dat de raden der deelnemende vijf gemeenten ten deze zo lang in het onzekere worden gelaten. Een voorlopige schatting (deze zomer gemaakt) leerde ons reeds, dat de totale aanlegkosten zijn gestegen van 8 miljoen gulden in 1957 tot 16 miljoen in de zomer van 1965. Overlegging van het gevraagde financierings schema, waaruit dus de totale kosten dienen te blijken, lijkt ons een dringende zaak. VEERDIENST Onze fractie zal het op prijs stellen, indien het college van burgemeester en wethouders er bij het provinciaal bestuur de aandacht op zou willen vestigen, dat uitbreiding van het veer Terneuzen Hoedekenskerke gewenst is. De mogelijkheden hiertoe lijken aanwezig als de veerboot, die de dienst KatsZierikzee onderhoudt, beschikbaar komt, waardoor met twee boten gevaren zou kun nen worden. Dit zou niet alleen een belang voor de kanaal zone zijn, doch ons inziens tevens voor overig Zeeland. De mogelijkheden van recreatieve ont spanning, o.m. aan het Veerse Meer, komen dan op een ons inziens aantrekkelijke wijze binnen de gezichtskring van velen, die aan een dergelijke recreatie behoefte hebben. Met name denken wij hierbij aan de talrijke industriële werknemers in de kanaalzone. Ook gebruikmaking van de Ooster- scheldebrug ligt dan meer op een acceptabele wijze voor de hand. Ook de toenemende uitwisseling tussen de ka naalzone en centraal Zeeland pleit voor het inleg gen van een tweede boot op het veer Terneuzen Hoedekenskerke. INFORMATIECENTRUM Meneer de voorzitter, de maquette van de ge meente schijnt thans zo ver gvorderd te zijn, dat het lokaal van de openbare ulo-school te klein is. Uitbreiding van het informatiecentrum zal dus nodig zijn. Het komt. ons voor, dat het een prak tische oplossing zou zijn, indien èn dit centrum èn het museum voor „Oud-Terneuzen" in één gebouw zouden kunnen worden ondergebracht. Ziet, het college hiervoor op korte termijn mogelijkheden? BOUW OPVANGSCHOLEN Verdergaande bouw van opvangscholen acht onze fractie wenselijk, waarbij echter de voorkeur ware te geven aan permanente boven semi-perma- nentebouw (o.a. kleuterscholen). Wij zouden het bijzonder op prijs stellen, dat bij de uitgifte van lokalen van deze scholen, naast het contact met de besturen der bijzondere scho len, ook een intensief contact met de vereniging van Volksonderwijs zou kunnen worden onder houden. Moeten wij uit het feit, dat het postkantoor alhier dit jaar gemoderniseerd is, afleiden, dat het hoofdbestuur van de PTT voorlopig nog geen plannen heeft voor de bouw van een nieuw kan toor in het „nieuwe" Terneuzen? Een zaak. waar wij 't vorig jaar bij hebben stil gestaan. Wjj hopen, dat met de aanleg van de sport velden te Sluiskil in het nieuwe jaar zal kunnen worden aangevangen. 't Vorig jaar hebben wij gepleit voor een betere verlichting in de Pierssenspolderstraat te Sluiskil. Gaarne zouden wij vernemen of ook dit in 1966 ge realiseerd zal kunnen worden. Wij herhalen, wat wjj 't vorig jaar tijdens onze algemene beschouwingen hebben opgemerkt met betrekking tot de verkeerssituatie bij de Axelse- brug. Deze bottleneck wordt voor het steeds toe nemende gemotoriseerde verkeer hoe langer hoe meer een soms ergernis opwekkend obstakel. Wij zouden het onverantwoord achten met het zoeken naar een oplossing nog enkele jaren te wachten. Nu wij het toch over verkeer hebben, willen wij gaarne onze erkentelijkheid betuigen voor de wijze waarop de politie, soms onder moeilijke omstandig heden, haar taak bij dit verkeer verricht. Meneer de voorzitter, aangezien nog meerderen van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen gebruik zullen maken, zullen wii ons beperkingen opleggen. Nog talrijke zaken lenen zich overigens voor een bespreking, waarbij niet name gedacht wordt aan de bescherming van de volksgezondheid i.v.m. de lucht-, water- en bodem verontreiniging. HERINDELING Hoewel wij aanvankelijk enkele opmerkingen hadden willen maken, zullen wij deze thans achter wege laten, zulks in afwachting van de openbare behandeling van het (derde) plan van Gedeputeer de Staten inzake de herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, welk plan eerst gisteren aan de ge meentebesturen is toegezonden. In de aanvang van deze beschouwingen werd even stil gestaan bij de mutaties in deze samen stelling van de raad. De verkiezingen van de ge meenteraden in het komende jaar kunnen tot gevolg hebben, dat er nog meerdere mutaties in deze samenstelling zullen plaats vinden. Als fractie van de Partij van de Arbeid hopen wij vanzelfsprekend dat velen hun stem op onze partij zullen uitbrengen. De beginselen van de Par tij van de Arbeid zijn neergelegd in een program ma, dat getuigt van visie en levenskracht; steeds tracht zij, zowel wat de internationale-, de natio nale-, de provinciale- doch ook de gemeentelijke politiek betreft, up to date te zijn. In dit verband moge b.v. worden gesignaleerd, dat zij, in samen werking met het wetenschappelijk bureau van de partij op zaterdag 9 oktober j.l. in de Middelburg se schouwburg een bijeenkomst heeft belegd waar door deskundige inleiders werd behandeld het on derwerp „Zeelands taak en toekomst", terwijl op zaterdag 16 oktober j.l. te Goes een bijeenkomst werd gehouden over de Mammoetwet, waarvoor vooral uit de wereld van het onderwijs een ver heugende belangstelling bestond en waar ook af gevaardigden uit onze gemeente hebben deelge nomen aan een nuttige discussie, temeer van be lang, omdat ook in onze gemeente wordt ge- experimenteerd met een nieuw schooltype, ont leend aan deze wet, n.I, de havoklas (openbaar lyceum). Meneer de voorzitter, er staat in onze gemeen te nog zo enorm veel te gebeuren, dat wij zonder overdrijving menen te mogen stellen, dat Terneu zen met het oog op de toekomstverwachtingen, nog slechts bouwt aan haar fundamenten. Wat wij nu en in de toekomst nodig hebben is: beleidsvisie en een apparaat, dat die visie waar kan maken. In dit verband willen wij tot besluit gaarne hulde brengen aan het college van burge meester en wethouders, benevens aan de staf van medewerkers, in de ruimste zin, voor het ook in 1965 gevoerde beleid en de wijze waarop hieraan uitvoering is gegeven door het ter beschikking staande apparaat. Een beleid, waaraan ook onze fractie, waar mogelijk, stimulansen wil geven voor het komende jaar en hieltoe dan ook loyale mede werking toezegt. Wij danken U voor uw aandacht. De heer Weterings: Mijnheer de voorzitter, van de geboden gelegenheid vóór de aanvang van de begroting een korte algemene beschouwing te houden, maken wij graag gebruik. Niet vanwege het feit, dat onze fraktie zoveel nieuws naar voren zal brengen, maar meer om onze gedachten te laten gaan over hetgeen in de gemeente leeft en waarmede wij voortdurend worden geconfronteerd. Het wordt ieder jaar moeilijker om met een ge degen algemene beschouwing te komen, omdat nog zoveel in bewerking is en vooral momenteel door de bomen het bos nog niet voldoende zichtbaar wordt. De ontwikkeling van de gemeente gaat snel, doch feitelijk nog niet snel genoeg om een beleid te kunnen uitvoeren waarvan de richting zichtbaar is. (Zie verder volgende pagina)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5