Fondsvorming in vele bedrijfstakken actueel Vakbonden geven overzichi van geschilpunten met werkgevers DE ONDERGANG VAN UHR ƒ130.000 van chemische industrie in Zeeuws-Vlaanderen Minister Suurhoff kondigt een subsidieregeling aan ter oplossing van de verkeersmoeilijkheden HET KORTE GEDING VAN DE AARDEWERKINDUSTRIE Staking door vakbonden opgeschort Inrichting voor zieke en psychisch gestoorde bejaarden in Utrecht: ƒ14,4 miljoen LANDELIJK KAPC0NC0URS Een „gouden lok" en een Fiat Pagina 3 Maximumhoogte A.K.U. 250.000 Bata 30.000 Vlasindustrie wees 1/2% af Bezigheids therapie Huurbijslag en verlofdagen Arbeidstijd verkorting: HE VRIJE ZEEUW De fondsvorming' voor georga- n'seerden komt in de komende weken nog in vele bedrijfstak ken ter sprake. Wat de indus triële bonden betreft, gaat het in vele gevallen zelfs om het incasseren van toegezegde be dragen of een nader gesprek over vorig jaar gereserveerde bedra gen. De industriële vakbonden be schikken volgens informaties van het A.N.P. over ruim dertig ver klaringen van werkgevers, in inhoud variërende van een üirekte oplossing tot uitgesteld overleg over de bestemming van gereserveerde gelden. Daarmee zou tot nu toe een bedrag zijn gemoeid van ruim 3,5 miljoen gulden. Bij de onderhandelingen voor de C.A.O. 1965/1966 voor de chemische industrie in de kanaal zone van Zeeuws-Vlaanderen hebben de werkgevers verleden jaar een bedrag van f 130.000, toegezegd. Op 15 februari vindt een be spreking plaats over de beste ding van dit bedrag. Gespreks- basis daarbij is de suggestie van de commissie-Van Hengel, n.l. 50,per jaar per lid uit te keren bij pensionering en 10. per lid per jaar voor het alge mene werk van de vakbeweging. De chemische fabriek „Flebo" in Hogezand heeft de industrile bonden laten weten dat de on derneming een bedrag van één procent van de loonsom in 1965 ten behoeve van een sociaal fonds heeft overgemaakt. Daar mee heeft dit bedrijf voldaan aan de in 1965 gemaakte afspra ken. Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) heeft in de toespraak, waarmee hij donderdagmorgen in Amsterdam de 51e R. A. ï.-tentoon- stelling van bedrijfsauto's opende, aangekondigd, dat hij binnen af zienbare tijd hoopt te komen met een subsidie-regeling om de ge meenten wat meer armslag te ge ven bij de oplossing van de ver keersmoeilijkheden Voorts deelde hij mee, dat dezer dagen de Nederlandse wetgeving op het gebied van de type-goed keuring van voertuigen za' worden aangepast, zodat voor de Benelux- landen dan zal kunnen worden volstaan met één aanvraag en één onderzoek. Voorzover de nieuwe voorschrif ten strenger zijn dan de bestaan de, zullen zij eerst per 1 januari 1967 van kracht worden en dar. al leen voor motorrijtuigen en aan hangwagens, die na deze datum voor het eerst in Nederland zullen worden geregistreerd. De bewindsman deelde mee, dat de Benelux-overeenkomst o.m. een verhoging van de maximumnoogte van 3.80 tot 4 meter behelst als mede een verhoging van de ver eiste minimum-remvertraging. De ouderwetse pijlrichtingaanwijzers zullen voor nieuwe motorrijtuigen na 1 januari 1967 niet meer zijn toegestaan. Vrachtwagens rnet een te grote afstand tussen laadbak en wegdek zullen moeten worden voorzien van een stootbal1', aan de achterzijde, zoals in België al ge ruime tijd is verplicht. Het gebruik van mistlichten wordt, onder be paalde omstandigheden, nu ook toegestaan indien geen verblindend licht mag worden gevoerd. Aan het nieuwe reglement verkeersregels en -tekens, naar ontwerp van prof. Belinfante, wordt thans de laatste hand gelegd, aldus minister Suur hoff. Tussen het tijdstip van publi- katie in het staatsblad en de in werkingtreding zal een ruime ter mijn in acht worden genomen om de weggebruikers met het nieuwe reglement vertrouwd te maken. De bewindsman was verder van oordeel, dat bij bet treffen van be perkende maatregelen om de ver- keerscongestie in de steden tegen te gaan rekening zal moeten wor den gehouden met de belangen van de transportwereld. Ook achtte hij bevordering van het openbare ver voer dwingende noodzaak. „We moeten oppassen dat deze nieuwe welvaart niet de vijand wordt van het welzijn. Juist het steeds alge mener worden van het autobezit noopt tot een aangepast gebruik". VIJF PARTIJEN Eén verkiezingskrant Vijf politieke partijen zullen in de grote steden van Zuid-Holland voor de provinciale statenverkie zingen gezamenlijk 'n verkie zingskrant uitgeven. Het zijn de Pv/dA, de KVP, de ARP, de CHU en de WD, die voor dit politieke novum hebben getekend. Iedere deelnemende partij gaat in eer, halve pagina een samenvatting geven van zijn verkiezingspro gramma. Op de voorpagina zet de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz., het werk van de provinciale sta ten uiteen. De krant krijgt een oplaag van 630.000 exemplaren en wordt huis aan huis verspreid in Rot terdam, Den Haag, Schiedam, Vlaardingen, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden, Leerdam, Gor- kum en Ridderkerk. De bezorging van het blad vindt medio maart plaats De krant wordt gedrukt rij de „Arbeiderspers" in Rot terdam, die ook de advertentie- exploitatie verzorgt. Aan het slot van het korte ge ding dat de direct'es van de aarde werkfabrieken Sphinx en Mosa te Maastricht bij de president van de rechtbank in Den Haag aanhangig hadden gemaakt tegen de vakbon den St. Willibrordus en AB.C. en tegen de vakcentrales N.K.V. en N.V.V., vroeg de president, jhr. mr. G. Witsen Elias, donderdagmid dag aan de raadsman van de vak bonden of het mogelijk was de voor maandag a.s. uitgeroepen sta king uit te stellen. De president zei dat het lastig voor hem zou zijn, gezien de ingewikkelde mate rie, vóór maandag uitspraak te doen. Toen de raadsman van de vak bonden, mr. M. G. Rood uit Am sterdam, enigszins hulpeloos op deze vraag van de president rea geerde, zei deze er nog bij* „U hebt toch uw achterban bij u", het geen in de volle zititngzaal veel vrolijkheid teweegbracht. Op de bank voor de gedaagden in dit korte geding zaten de voorzitters van St. Wiliibrord; van de alge mene bedrijfsgroepencentrale; van het Nederlandse katholiek vakver bond; van het Nederlands verbond van vakverenigingen, resp. de heren De Groodt, Liefaard, Mertens en Kloos. Verder waren als ge daagden aanwezig de heren De Boon (n.v.v.); Van der Gun (n.k.v.): Nooy (St. Wiliibrord) en Ter Borch (a.b.c.). Na beraad van mr. Rood met de vakbondsbestuurders deelde de raadsman mede de' de bonden Sn afwachting van de uitspraak a.s. maandag, dinsdag en woensdag geen staking zullen uitroepen. De president zal donderdag 10 februa ri uitspraak doen. De gang van zaken over de bestemming van het door de A.K.U. gereserveerde bedrag van 250.000 is bekend. De direktie van Balamundi Nederland N.V. in Huizen heeft bericht dat het in 1965 overeen gekomen bedrag van één pro cent van de loonsom onmiddel lijk zal worden gestort, zodra de werkzaamheden verbonden aan het opmaken van de jaarcijfers gereed zijn. De voordelen voor de georga- niseerden bij Philips komen bin nenkort ter sprake. Bij de be sprekingen over de nieuwe drie jarige C.A.O. is vorig jaar bij protocol bepaald, dat het over leg zal worden hervat na vol tooiing van het werk van de stichting van de arbeid dien aangaande. Bata N.V. in Best heeft 30.000 gereserveerd voor vakbonds leden in de produktiebedrijven. Met de afwikkeling ervan is nu begonnen. De bonden van industriële werknemers gaan zich binnen kort beraden over de wijze van en het tijdstip waarop het door de papierindustrie beschikbaar gestelde bedrag zal worden be steed ten behoeve van de be trokken leden. Deze maand wordt het geld uit deze indus trie verwacht. Het gaat om een bedrag van van de loonsom 1965 waarover premie verschul digd was krachtens de kinder bijslagwetten. De werkgevers in de suiker industrie en aanverwante be drijven hebben eind januari op gave verzocht van de ledenlijst om uitvoering te geven aan de in 1965 gemaakte afspraken. De fondsvorming speelt voorts o.m. nog bij P. de Gruyter en Zn in Den Bosch, de drankindus trie en de groenten- en fruitver- werkende industrie. In de vlas industrie beraden de werkgevers zich nog over de fondsvorming, nadat zij een voorstel om een half procent van de loonsom beschikbaar te stellen medio januari hadden afgewezen. R.A.I.- TENTOONSTELL1NG Amsterdam: Op de tentoonstel ling voor bedrijfsautomobielen die donderdag in de R.A.I. is ge opend. is deze oude brandspuit als het gaat om de publieke be langstelling zeker niet de min dere van zijn nieuwere soortge noten. Braziliaanse minister van oorlog kandidaat voor presidentschap In Brazilië hebben de fractie leiders van de regeringspartij in de twee kamers van het parle ment in gelijktijdig gepubliceer de verklaringen gezegd, dat de huidige minister va" oorlog, generaal Artur Costa E. Silvia, „alle eigenschappen in zich ver enigt die nodig zijn om tot kan didaat voor het presidentschap te worden gekozen". De kandi datuur van de generaal is hier door vrijwel vast komen te staan. Het huidige staatshoofd, maar schalk Castelo Branco, zou zijn goedkeuring al hebben verleend. De verkiezingen worden dit jaar gehouden. B. en W. van Utrecht hebbengelegd. die in de toekomst even tueel kunnen verdwijnen voor verdere voorzieningen ten be hoeve van de inrichting. In het complex komen 180 bed den voor langdurig zieken, ver deeld over zes etages, en 60 bed den voor de verpleging van psy chisch gestoorde bejaarden, ver deeld over twee woonlagen. Op de begane grond zijn de dienst en behandelruimten geprojek- teerd. Het plan omvat bovendien nog de bouw van een zusterhuis (voor ongeveer 50 verpleegsters) en een rijwielstalling. Rond de centrale hal in het hoofdgebouw zijn o.m. een klei ne winkel voor patiënten en be zoekers, een conversatiezaal, wachtruimten en een stallings ruimte voor invalidewagens ont worpen. De behandelafdeling omvat een oefenzaal van 9 bij 21 meter (bezigheidstherapie en derge lijke), een zaal voor hydrothe- rapie en een zaal voor paraffine- baden, elektrotherapie en mas sage. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zijn in stemming betuigd met de stich ting van het complex. de gemeenteraad verzocht een krediet van 14.390.000 beschik baar te stellen voor de bouw en inrichting van een inrichting voor langdnrig zieken annex in richting voor psychisch gestoor de bejaarden aan de Benelux- laan op het Kanaleneiland in Utrecht. De inrichting voor langdurig zieken is ook in hoofdzaak voor bejaarde patiënten bestemd. Het plan dat is ontworpen door de dienst van openbare werken, is tot stand gekomen in overleg met de gemeentelijke commissie medische verzorging van bejaarden onder voorzitter schap van prof. R. Hornsta en met gebruikmaking van de ad viezen van dr. R. J. van Zon neveld, expert op geriatrisch gebied, dr. H. Loois, geneesheer- directeur van het Willem Arntsz- huis en van de bouwadviescom- missie van de federatie van ver pleeginrichtingen voor langdurig zieken. Bij de uitvoering van het plan zal hoogbouw worden toegepast, zodat voor de inrichting een terrein van 22.000 vierkante meter groot genoeg is. De ge meente had al 40.000 vierkante meter voor dit doel gereserveerd. Op het grootste deel van het terrein dat niet wordt bebouwd, zullen plantsoenen worden aan- De houding van de werkgevers doet onrecht aan het karakter van de werknemersvoorstellcn, die er op gericht zijn reeds jaren slepende en voor de bouwvakarbeiders sterk sprekende wensen (opnieuw) op een redelijke wijze aan de orde te stellen Dit zeggen de drie in de centrale commissie bouwnijverheid samen werkende bouwvakarbeidersbon den naar aanleiding van de moei lijkheden bij het overleg over de nieuwe bouw-c.a.o., die hebben ge leid tot het afbreken van de on derhandelingen tussen werkgevers en werknemers. In een officiële verklaring geeft de centrale commissie het volgende overzicht van de belangrijkste ge schilpunten bij het overleg: De werknemers hebben opnieuw voorgesteld de huurbijslagen in de uurlonen te verwerken zoals dat in andere bedrijfstakken al vroeger is gebeurd of bij komende con tractswijzigingen zal geschieden. De bouwwerkgevers zijn slechts bereid de huurbijslagen geredu ceerd in de uurlonen op te nemen. Het werknemersvoorste! de be staande verplichte toeslag van 10 procent in de uurlonen te verwer ken, werd door de werkgevers van de hand gewezen, ook nadat de werknemers bereidheid hadden ge toond aan door de werkgevers ge opperde bezwaren in betekenende mate tegemoet te komen. Gemeente Breda geeft zilveren kandelaars als huwelijksgeschenk De gemeente Breda heeft bij de firma Roelof Citroen in de Kal- verstraat in Amsterdam een paar zilveren kandelaars gekocht, die de gemeente als huwelijksge schenk zal aanbieden aan prinses Beatrix. De kandelaars dateren uit 1780 en zijn gemaakt door een zilversmid, die zich verschool onder zijn meesterteken „Het Aambeeld". De heer K. A. Citrcen, zo werd van de zijde van de firma die zich hofleverancier mag noemen, meegedeeld heeft onlangs de identiteit van deze zilversmid ontdekt en bereidt daarover een wetenschappelijke publikatie voor. De kandelaars zijn 28 cm hoog en in volgens de heer Citroen zuivere Louis Seize- stijl gemaakt. Dit paar kande laars bevond zich ook op de ten toonstelling „Nederlands zilver uit de 17e -en 18e eeuw", die in november en december 1962 in Parijs werd gehouden. De werknemers hebben achr procent loonsverhoging voorgesteld per 1 maart 1966 (inclusief de huurbijslag 1966, zijnde 125 pro cent). Hierbij hebben de werkne mers mede met het oog op de geaardheid van de bedrijfstak afgezien van het opnemen van een indexeringsclausule, die in be drijfstakken waar deze clausule wel in de c.a.o. is opgenomen ertoe zal leiden, dat de lonen tussentijds met 2 procent worden verhoogd. Uitgaande van een tweejarig contract is eveneens 8 procent loonsverhoging voorgesteld per 1 maart 1967. De werkgevers waren bereid de lonen per 1 maart 1966 met 7 procent te verhogen, terwijl zij voor 1967 geen percentage wil den noemen, maar te kennen ga ven dat de totale loonkostenstij ging in het tweede contractjaar niet meer dan 7 procent zal mogen bedragen. Dit betekent dat de kos ten van de verbetering van de se cundaire arbeidsvoorwaarden ge durende het tweede contractsjaar hierin zijn begrepen, zodat de loonsverhoging in ieder geval min der dan 7 procent zou gaan bedra gen. Mede gelet op de ontwikkeling in andere bedrijfstakken is door de werknemers voorgesteld, het aan tal verlogdagen uit te bre'den met 1 dag in 1966 en 1 dag in 1967 Dit voorstel werd door de werkgevers ten aanzien van de jeugdige werk nemers aanvaard, maar voor de volwassenen afgewezen De werknemers hebben voorge steld bij de aanvang van het twee de contractsjaar de arbeidstijd met een kwartier per dag te bekorten. De werkgevers wensen deze ver- beering te verschuiven naar een later tijdstip en wel 1 oktober 1967. Wanneer een bouwvakarbeider wegens vorst niet kan werken, ontvangt hij 90 procent van het basisuurloon, hetgeen betekent dat hij ongeveer 25 procent of meer van zijn rechtensgeidende inkomen derft gedurende een periode die gemiddeld vier weken per winter bedraagt. De werknemersorganisaties heb ben er al vele jaren voor geijverd het uitkeringspercentage van 90 op 100 procent van het bas'suuc'oon te brengen om daarmee de inkc- mensderving althans iets dragelij ker te maken. De werkgeversorganisaties heb ben telkenmale dit werknemers- voorstel afgewezen. Thans hebben zij zich tot de voorgestelde ver hoging bereid verklaatd. maat daaraan de voorwaarde verbonden., dat de zieke bouwvakaib eider 10 procent minder uitkering zou moe ten ontvangen en bovendien in alle gevallen 1 wachtdag voor eigen rekening moet nemen. 72. Als een vuurduivel was Ha- raid temidden van de strijd in het brandende Ur opgedoken. In de ene hand hield hij een fakkel, waarmede hij de vaten knalpoe der had ontstoken en Ur aan het vuur had prijs gegeven, in de an dere zwaaide hij zijn geducht zwaard. Zijn haren en kleding waren verschroeid, doch hij vocht nog even onstuimig, alsof hij niet reeds een zware strijd ach ter de rug had. Zijn komst onderbrak de hevi ge aanval, die de albino's hadden ingezet, zodat Maya's troepen ge legenheid kregen, zich te her groeperen. Hierbij kwamen de zware verliezen, die de leger macht had geleden pas goed aan het licht, de gelederen waren angstwekkend gedund. Fir, die zwaar gewond was, richtte zich met een uiterste krachtsinspanning op en wees naar Harald, „Onze aanvoerder:" riep hij, „de enige, die u tot de overwinning kan leiden!" „Onze aanvoerder!" .herhaal den de krijgers. Maya beet zich op de lippen, toen 7.ij zich de opperleiding zo spontaan ontnomen zag. Dit bemerkend, trad Harald op haar toe en boog diep. „O, Maya," zei hij, „het is niet uit eerzucht, dat ik de leiding over neem, doch slechts om u tc die-/ nen!" Haar ogen bleven hem. echter koud aanstaren. „W'aar is Aram?" was alles, wat zij vroeg. „Aram..." herhaalde Harald bitter, „ge zult Aram zien. Maya, aan de waterkant, waar de eind strijd zal worden gestreden!" Toen hief hij zijn zwaard op en wendde zich tot de krijgers, „Naar de haven! Naar het vluchtschip van de Kan-Uri" De lokkende gouden lok Een Fiat 850 is de waardevolle nijs, waarmee een „zelfverzorgen- de" dame zal worden beloond als ze als winnares van de nationale haarverzorgingswedstrijd zal wor den aangewezen. Maar voor het zover is. zal eerst worden uitgemaakt, wie de beste haarverzorgster is in iedere provincie van ons land, waarbij de N.O. polder als twaalfde eenheid wordt beschouwd, zodat in de lan delijke finale op 29 maart a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam 12 dames elkaar de eer zullen betwis ten. DEELNEEMSTER UIT SI UISKIL Tot de provinciale uitverkorenen in Zeeland behoort naast een ze vental andere dames ook mej. M G. Hamelink te Sluiskil. De provinciale wedstrijd wordt op 10 februari gehouden in de Schouwburg te Middelburg. ACHTERGROND Uit onderzoekingen is gebleken dat het gemiddelde bezoek van de ■Nederlands* vrouw aan de kaoners laag ligt. De algemene 'enclenz naar meer zorg voor bet haai neemt nog toe. Vooral de ontwik keling van de cosmetische industrie draagt hiertoe bij. De haarcosme- tica worden in Nederland in zoda nige hoeveelheden gebruikt, dat 20 a 25 van de dames tussen 16 en 60 jaar er gebruik van maken. De verkoop van deze produkten ligt hoofdzakelijk in de winkelbedrij ven. De kappersbedrijven gaan er schoorvoetend toe over. Fr is r.og een zekere weerstand merkbaar, omdat men het zelf-doen als een vorm van concurrentie beschouwt. De haarcosmetica betekenen evenwel een stimulans voor de haarverzorging in het algemeen, waarvan op den duur de vakbe kwame kappers zullen profiteren. CONCOURS „DE GOUDEN LOK" Dit concours werd uitgeschreven om in alle openbaarheid aan Ne derland te laten zten, welke resul taten met de haarcosmetica voor huisgebruik kunnen worden be reikt. Te Amsterdam zullen cle dames uit alle delen van Nederland elkaar „De Gouden lok", een fraai gouden sieraad, betwisten. De spanning wordt uiteraard verhoogd, doordat de winnares ook nog met een Fiat 850 naar huis zal kunnen rijden, indien ze tenminste een rijbewijs bezit. Het is geen „miss-verkiezing". Lichamelijke kwaliteiten komen er niet aan te pas. Het doel van het concours is: Aan iedereen te bewijzen dat de Nederlandse vrouw zonder huip van derden haar eigen haar en kapsel modieus kan verzorgen. Daarom is het concours dan ook 'n „ere-saluut" aan de honderddui zenden Nederlandse vrouwen, die dit vaak reeds jarenlang zelf ge presteerd hebben. We achten het voor mej. Hame link een eer dat zij uit ruim 3000 aanmeldingen tot deelname is uit verkoren om althans in de provin ciale wedstrijd uit te komen. We hopen voor haar dat ze het tot Amsterdam brengt. En dan... afwachten,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3