Aantal misdaden in Indonesië neemt toe Aanvaring ten noorden van Schiermonnikoog Vier grote acties tegen de vietcong LANGVERWACHTE „OPLOSSING" VAN SOEKARNO BLIJFT UIT Portugees schip in brand Weer aanvallen op Noord-Vietnam DE VORSTELIJKE GASTEN BIJ HET HUWELIJK VAN KET WEES LOENA MAAKT ZACHTE LANDING OP DE MAAN Eerst de „oplossing", daarna rust In strijd met de grondwet De oud-strijders Universiteit onder politiebewaking Nederlandse vorderingen op Indonesië Prijzen 300% omhoog Weer een kandidaat West-I rian Vrees voor kernoorlog Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden WmasStUfbsW StfKmamtnttTERNEUZEN Düreetew-HroöMMasrtèflft I, van 9» Saaie Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011552578 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6621 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De slechter wordende economische toestand in In donesië heeft een snelle groei van het aantal misda den tot gevolg. Diefstallen en zakkenrollerij zijn aan de orde van de dag en de tijd is voorbij, dat dieven door de slachtoffers en voorbijgangers werden achtervolgd. Niet all-en portefeuilles en kostbaarheden gaan aan de lo pende band in andere handen over, de onderwereld heeft de laatste tijd zelfs kans gezien brillen van de neuzen van markt- bezoekers te grissen. Een andere werkwijze is het verwijderen van de luchtver versing uit muren om zo de wo ningen binnen te dringen en te stelen wat er te stelen valt. Bandopname-apparaten, schrijf machines en televisietoestellen worden op klaarlichte dag uit onbewaakte woningen ontvreemd en in bus of tram snijden de on verlaten de bodems uit plastic tassen en eigenen zich de inhoud toe. Antara meldde woensdag dat een lid van de luchtmacht in de trein van Bandoeng naar Tjaba- toe zijn portefeuille was kwijt geraakt met 4,5 miljoen oude roepia's. Zijn maandsalaris be draagt 7.000 oude roepia's, aldus de A.N.P,-correspondent. Opnieuw hebben enkele Indo- nesische bladen zich gekeerd tegen president Soekarno's standpunt dat eerst de rust moet zijn teruggekeerd alvorens hij zijn langverwachte „politieke oplossing" voor de communisti sche staatsgreep van oktober j.l. bekend zal maken. Volgens het dagblad voor de strijdkrachten „Angkatan Ber- sendjata" zou de president eerst zijn politieke oplossing moeten geven, zodat daarna de rust in Indonesië zou kunnen terug keren. Ook de „Noesa Poetera, orgaan van de kleine moslim partij „Perti", huldigt dit stand punt. Het is logisch, aldus dit blad, dat de president handelt in overeenstemming met de wen sen van het gehele volk door de cornmunistsiche partij te ont binden. Zeven Indonesische politieke partijen en twee maatschappe lijke organisaties waarschuwden Soekarno 'egen de opheffing van alle politieke partijen als zijn „politiek oplossing voor de mislukte oktober-opstand"al dus Djakartaanse dagbladen. De partijen en organisaties, gezamenlijk het z.g. Pantjasila- front vormend, verklaarden dat opheffing van alle politieke groeperingen zou botsen met de Indonesische grondwet. Deze reaktie volgde op geruchten dat de president van plan was alle bestaande politieke partijen op te heffen en een soort eenheids partij op nationale basis in het leven te roepen. Veel leden van de aan de In donesische nationalistische partij verwante veteranenorganisatie voornamelijk deelnemers aan de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Nederlanders zullen niet aanwezig zijn op het in maart te houden partijcongres. De veteranen zijn gekant tegen de communistisch-gezinde houding van de partijleiders Ali Sastroa- midjojo en Soerachman. Het be stuurslid Sartono heeft inmid dels bekendgemaakt, dat de p.N.I. op dit congres een nieuw bettwu^Ml kiezen. De universiteit van Indonesië is donderdag onder politiebewa king gesteld als gevolg van schermutselingen die de laatste dagen onder studentengroeperin gen. plaatsvonden. In een ver klaring zei de deken van de uni versiteit dat de gevechten wa ren voortgevloeid uit vroegere botsingen buiten het universi teitsterrein, waarbij ook studen ten van andere universiteiten en leden van grote organisaties be trokken waren. Waarover men van mening verschilde deelde de deken niet mee. Het bestuur van de vereniging ter behartiging van belangen in Indonesië heeft er in een brief op aangedrongen de aanspraken n individuele houders van claims op Indonesië, wier vaste goederen daar in 1958 in beslag genomen zijn als represaille tegen de Nieuw-Guinea-politiek van de toenmalige Nederlandse regering, zo spoedig mogelijk over te nemen en de betaling daarvan niet naar een onzekere toekomst te verleggen. Hier mede zou een bedrag van 140 miljoen gulden zijn gemoeid. De vereniging stelt zich op het standpunt dat, als de Nederland se regering om wille van het bereiken van een compromis en in uiterste welwillendheid be reid is Indonesië in zijn staats ideologie te volgen door de daar in vervatte grondbeginselen van menselijkheid en rechtvaardig heid als basis van verdere on derhandelingen over de schade claims te aanvaarden, zij er beter aan zou doen deze beginselen direkt en onverkort toepasselijk te verklaren op eigen landgeno ten. Hun belang blijkt thans af hankelijk te worden gesteld van een uitleg, die Indonesische re- geringsfunktionarissen straks aan hun staatsideologie wensen te geven. De leeftijd der be nadeelden, aldus de vereniging, gedoogt geen verdere verschui ving van de afdoening hunner vorderingen naar een verre en onzekere toekomst, vooral ook gezien de huidige ontwikkelin gen in Indonesië. Het gemeentebestuur van Ban doeng heef* de winkeliers ter plaatse gewaarschuwd dat zij riskeren te worden doodgescho ten als ze de doorstroming van goederen zouden vertragen. Veel winkels zijn gesloten na dat aan het einde van de mo hammedaanse vastenmaand alle voorraden werden uitverkocht en omdat men moeilijk nieuwe voorraad kan krijgen, hetgeen ook voor Djakarta geldt. De winkeliers klagen er over dat de prijzen van véle goederen in drie weken tijds 300 procent om hoog zijn gegaan. De studenten in Bandoeng schijnen de instruktie van de minister van hoger onderwijs om hun staking van reeds drie weken te beëindigen naast zich te hebben neergelegd. Volgens een bericht van Antara hebben zij verklaard de staking te zul len voortzetten totdat is voldaan aan hun eisen: beteugeling van de prijzen van essentiële goede ren, reorganisatie van het kabi net en verbod van de commu nistische partij in het gehele land. Na de advocaat Hasiboean is donderdag een tweede kandi daat voor de funktie van „minis ter van prijsverlaging", Roema- niah Diponegoro, door tweede vice-premier Leimena ontvan gen om een uiteenzetting van zijn ideeën te geven. Leimena bracht hierover vervolgens aan president Soekarno verslag uit, aldus een in Singapore opge vangen bericht van radio-Dja karta. Nog een viertal andere kandidaten heeft zich aange diend. Ook heeft Soekarno donder dag met zijn drie vice-premiers beraadslaagd over de instelling van een militair tribunaal voor het berechten van Oentoeng en andere leiders van de mislukte staatsgreep, waarbij ook de kwestie van het aanwijzen van een verdediger voor Oentoeng aan de orde kwam, en over de betechttng van ambtenaren die bij de staatsgreep betrokken zijn geweest. Soekarno heeft order gegeven alle tegen de communistische partij en andere organisaties ge richte aanplakbiljetten en leu zen uit de straten van Djakarta te verwijderen om een rustige sfeer in deze stad van vijf mil joen inwoners te scheppen. De secretaris voor West-Irian- zaken, dr. Andus Legowo, heeft eerder deze week tegenover deelnemers aan een bestuurs cursus gezegd dat voorzover dit het Indonesische volk aangaat West-Irian reeds tot de republiek behoort. „Wat de kwestie van een volksstemming betreft levert het jaar 1969 voor ons geen pro bleem op, aangezien West-Irian een deel van ons land uitmaakt", zei Legowo. Een 2.000-tal studenten heeft donderdag een luidruchtige be toging gehouden voor de Chi nese ambassade in Djakarta waarbij het wapenschild van het gebouw werd afgerukt. Een po ging om de ambassade binnen te dringen werd door militairen af geslagen. De studenten protes teerden tegen kritiek van radio- Peking op Indonesië. OVERVAL GEFOTOGRAFEERD Cannes: Op een tentoonstelling voor „ongewone foto's" werd deze foto een eerste prijs toege kend. Een juwelier in Nice, de heer M. Bettini, had in zijn win kel een automatische camera gemonteerd. Toen de flits op lichtte namen de vier gemasker de bandieten de vlucht zon der buit. DE „POINCIANA" IN VEILIGHEID De rederij Vinke en Co heeft via radio Scheveningen bericht ontvangen van de kapitein van het passagiersschip „Maasdam" van de Holland-Amerika lijn dat het 48 uur over tijd zijnde mo torschip „Poineiana" veilig ge arriveerd is bij het loodsstation Cape Henry habij Baltimore. Het schip dat $bor slecht weer vertraging kreeg, kampte met een gestoorde radio en kon dus geen verklaring geven voor de vertraging. De 1815 ton metende „Concei- cao Maria" uit Lissabon is don derdagochtend vroeg op onge veer acht mijl ten noorden van Schiermonnikoog na een aanva ring door de bemanning verla ten. De loodsboot „Pollux" heeft laten weten dat alle opvarenden van het Portugese schip in vei ligheid zijn gebracht. De „Conceicao Maria" is in aanvaring geweest met het 9829 ton metende Nederlandse motor schip „Simonskerk" van V.N.S. Het Portugese schip is na de aanvaring in brand gevlogen. In Saigon is donderdag meege deeld dat er tot nu toe 1200 guer rillastrijders zijn gesneuveld bij vier grote acties tegen de vietcong. Naar verluidt zijn er bij het offensief langs de kust in. de pro vincie Binh Dinh, dat a! negen dagen duurt en waaraan wordt deelgenomen door Amerikaanse, Zuidvietnamese en Zuidkoreaanse troepen, ruim 900 guerrillastrijders gevallen. Ten noorden van dit gevechts terrein rukken ruim 4000 Ameri kaanse mariniers verder op. Zij zijn hier de vorige week aan land gegaan. De tegenstand van de vietcong zou steeds sterker wor den, maar tot een gevecht op grote schaal is het nog niet geko men. Bij schermutselingen met. de mariniers zouden 30 vietcongstrij- ders zijn gesneuveld. Een Amerikaanse luchtlandings divisie, die al 14 dagen opereert in een gebied op rond 350 km ten noordoosten van Saigon, he»ft ge meld dat de vietcong in die tijd 345 man aan doden heeft verloren De vierde operatie, waarbij Ame rikaanse tanks ziin ingeschakeld, is gericht tegen een basis van de guerrillastrijders op 25 km ten zuidoosten .van Saigon. De Amerikaanse luchtmacht heeft ook donderdag weer aanval len op doelen in Noord-Vietnam gedaan. Zij werden niet bestookt door luchtdoelgeschut en er waren ook geen migs in de lucb'. Alle Amerikaanse toestellen keerden behouden naar hun bases terug. In brede lagen van bet Ameri kaanse volk staat men achter het besluit van president Johnson tot hervatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Dit zou blijken uit een door corresponden ten van de New York Times inge steld onderzoek overal in het land. Volgens het blad blijkt men over het algemeen Johnsons h :'eid te steunen, behalve in het zuiden waar men van mening is dat de Verenigde Staten de tegenstander harder moeten aanpakken. Behalve deze steun bestaat er echter ook vrees voor een moge lijke kernoorlog en heerst °r ver warring over de Amerikaanse stra tegie, aldus de New York Times. vaard door prins Michael, de' jongste zoon van prinses Marina van Kent. Van de genodigden voor het huwelijk van prinses Beatrix hebben tot dusver de volgende vorstelijke personen de uitnodi ging aanvaard: de koning en koningin van België; de koning en de koningin van Griekenland; de groothertog en de grootherto gin van Luxemburg; prinses Ma rina van Kent; de prins en de prinses van Luik; prinses Bene dikte van Denemarken; prinses Irene van Griekenland en prins Charles van Luxemburg. De uitnodiging werd ook aan- INFLUENZA-EPIDEMIE IN W. EN N.-NEDERLAND Vooral in het westen en in het noorden van het land heerst m verscheidene plaatsen een soort griep, die volgens de hoofdinspec tie van de volksgezondheid naar alle waarschijnlijkheid influenza B. is. De ziekte, die van de goed aardige soort is (in tegenstelling met de zogenaamde A-griep, die een wat kwaadaardig karakter heeft), draagt hier en daar een epidemisch karaktpr en heerst vooral onder de jeugd. In vele plaatsen zijn de school klassen door de influenza-B gede cimeerd. In somm'ge plaatsen is een kwart tot een derde van de schoolkinderen ziek. De ziekte heeft zich nog niet tot het hele land uitgebreid, maar treedt nog haardgewijs op. De hoofdinspectie van de volksge zondheid verwacht, dat de epide mie, die al enige weken geleden is ontstaan, in februari zal aan houden. Zij vestigt er overigens de aandacht op, dat het optreden van influenza-B in deze tijd van het jaar als een normaal ver schijnsel is te beschouwen. Deel van Amerikaanse boortoren zonk in zee Enige dagen geleden is een deel van een Amerikaanse boor toren voor de oostkust van Enge land gekapseisd en in de Noord zee verdwenen. Het stuk ligt op een diepte van 27 meter en 112 km uit de kust. Niemand van de 36 Amerikanen en Britse arbei ders die aan boord waren, heeft letsel epgeloiten, ONDERGRONDSE TREINRAMP IN ENGELAND In de Silverwoud-kolenmijn na bij Sheffield in liet Engelse graaf schap Yorkshire heeft zich don derdagochtend een treinongeluk voorgedaan waarbij ten minste negen mijnwerkers 't leven verlo ren en 31 werden gewond. Een trein met mijnwerkers werd gegrepen door een achter op rijdende locomotief op een diepte van 400 meter. 'De gedode mijnwerkers zaten opgesloten in de wrakstukken van de trein, aldus een woord voerder van de mijn. De trein vervoerde 46 mijnwer kers van de dagplcsg. De Silver- woud-mijn die 1800 mensen in dienst heeft is een van de groot ste in het uitgestrekte kolenge- bied van Yorkshire. Het schip vervoerde kurk, balen katoen en vismeel. De 26 opva renden van de „Conceicao Ma ria" zijn overgenomen door de Nederlandse loodsboot „Pollux". Ongeveer de helft van de be manning is later met een Duitse reddingboot naar Borkum ge bracht. De aanvaring geschiedde tij dens mist. De ..Simonskerk" die een gat in de voorsteven boven de waterlijn opliep, heeft de reis naar Hamburg/Bremen op eigen kracht voortgezet, nadat van de „Pollux" was vernomen dat alle bemanningsleden van de „Con ceicao Maria" in veiligheid waren. Van de achttien opvarenden die naar Borkum werden ge bracht, is er een gewond. De Duitse sleepboot „Atlas" heeft vastgemaakt aan de bran dende „Conceicao Maria" om te trachten bet in zinkende toe stand verkerende schip een haven binnen te slepen. In de loop van de middag was men het vuur aan boord van het brandende schip meester. Terwijl de „Atlas" het schip naar Borkum sleepte, bestreed een tweede sleepboot het vuur met schuimblusapparatuur. De acht opvarenden die zich nog op de loodsboot „Pollux" bevonden, zijn later overgegaan naar de Duitse sleepboot „Atlas". De aanvaring geschiedde tij dens dichte mist bij de ingang van de Westereems. Van het Portugese schip brak bij de aan varing de neus af. KOUDEGOLF IN NOORD-EUROPA In Noord-Europa heerst een koudegolf met temperaturen tot 53 graden onder nul in Zweden, de laagste temperatuur die daar de afgelopen 25 jaar is gemeten. Te Stockholm vriest het 26 gra den. Het verkeer heeft er het meest van te lijden. Autodeuren zitten vast, remmen van treinen weigeren. De veerboten tussen Finland en Zweden kernen niet meer door het ijs heen. Waar de scheepvaart niet langer mogelijk is wagen automobilisten het avontuur van de oversteek. Zo rijdt men al van Turku in Finland over de bevroren zee naar het 150 km verder gelegen eiland Aland. In Lapland vriest het -50 graden, in Helsinki is het sinds 1940 niet meer zo koud geweest; 31 gra den onder nul. Radio-Moskou meldt dat in het Europese deel van de Sowjet- Unie eveneens hevige kou heerst. In de hoofdstad vroor het donder dag 28 graden. De nacht daarvóór werd in de omgeving van Moskou 37 tot 40 graden gemeten. AANHOUDEND ZACHT Donderdag stond een groot deel van West-Europa onder invloed s an een rug van hoge druk, dat zich uitstrekt van Spanje over Frankrijk en België tot ons land. In ons land stegen hierdoor de temperaturen, mede door de flin ke opklaringen, tot waarden tus sen 6 en 10 graden. In Spanje en Frankrijk melden enkele plaat sen zelfs temperaturen van 14 tot 18 graden. De vorstgrens liep donderdag van Noorwegen, langs de Deense westkust over Berlijn De Loena-9 heeft een zachte landing op de maan gemaakt, zo heeft Tass donderdagavond mee gedeeld. Het Russische persbureau deel de mee dat met de Loena-9 een betrouwbare verbinding bestaat. De Loena-9 is neergekomen in de oceaan der stormen ten westen van de kraters Reiner en Maria, aldus Tass. De Loena-9 zendt uit op 183.538 mes. De instrumenten aan boord functioneren normaal. Om kwart over tien Ned. tijd begon een nieuwe serie uitzendingen in de verbinding met de Loena. De Sowjet-Unie had tot nu toe viermaal vergeefs gepoogd een zachte landing op de maan te bewerkstellingen. Een zachte landing op de maan is van be lang voor het doen landen van een mens op de maan. Men kan nu trachten vast te stellen of het maanoppervlak hard is en een ruimteschip kan dragen of dat het uit stof beslaat waarin een xuimteschio wegzakt. Gelukwens van Johnson President Johnson van de V. S. heeft president Podgorny van de Sowjet-Unie telegrafisch geluk gewenst met de geslaagde zachte landing van de Loena-9. Essa-1 gelanceerd van Kaap Kennedy Van Kaap Kennedy is donder dag de Essa-1 gelanceerd, de eerste van een serie Tiros-kunst- manen die moet leiden tot betere weersvoorspellingn op lange ter-, mijn. De wolkenlagen van alle gebie den op aarde worden dagelijks op betzelfde tijdstip door twee tele- visieeamara's aan boord van dc kunstmaan gefotografeerd, zo doende nuttige meteoroligische gegevens verzamelend. Twintig minuten na de lance ring maakte de Nasa, het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, bekend dat de Essa in de baan om de aarde was ge komen. De instrumenten aan baard functioneren sued. naar de Balkan. In de Scandina vische landen vroor het hierbij matig tot streng, waarbij zelfs temperaturen van min 20 tot 30 graden overdag voorkwamen. Het ziet er naar uit, dat er nog niet veel verandering in het hui dige weertype zal komen. Een zwak regenfront boven Engeland en bet Engelse Kanaal, 'kan ons land tijdelijk hier en daar wat re gen brengen. Plaatselijk kan er ook wat mist voorkomen. Het blijft echter aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht weer Half tot zwaar bewolkt mei hier en daar enige regen. Op en kele plaatsen voornamelijk in het noorden en oosten van het land ook mist. Meest matige zuidwes telijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. VRIJDAG 4 FEBRUARI v.m. n.tn. Breskens 0.26 12.57 Terneuzen 1.01 1.32 Hansweert 1.41 2.12 Walsoorden 1.51 2.22 ZATERDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.20 1.46 Terneuzen 1.55 2.21 Hansweert 2.35 3.01 Walsoorden 2.45 3.11 Febr. 4 8.16 17.33 15.38 5 8.14 17.35 17.09 6 8.13 17.36 18.43 P- a-iL 1L38 20.14 8.0S5 8.43 t

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1