Woensdag meer dan 50 aanvallen op vietcong-stellingen HAVENINSTALLATIES VAN BEN TNOEY GEBOMBARDEERD PARIJSE COMMISSARIS VAR POLITIE DOODGESCHOTEN VRIJDAG WORDT 170 TON VOEDSEL VERSCHEEPT VOOR INDIA NACHTELIJKE VERGADERING VAN BELGISCHE REGERING Weer incidenten in de mijnstreek DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6620 DEBAT OVER VIETNAM GAAT DOOR De bombarde menten op Noord-Vietnam Frans kabinet keurt bombardementen af De houding van Engeland Oproep tot sabotage tegen Amerika LOENA-9 GELANCEERD ERNSTIG ONGELUK IN FLORIDA Commissie van drie Sanerings programma SCHEEPSRAMP BIJ SUMATRA HELIKOPTER NEERGESTORT Nog een vuurgevecht CANADA WIL DE MONARCHIE AFSCHAFFFN Geld storten op gironummer 100200 Suriname wil India met rijst heipen Franse ministerraad keurt akkoord van Luxemburg goed MPT WFFQ Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fttnksrfüg bij abööH«mentt TERNfiüZEN Dlreeteur-SooWr«Jaeteurt I. van üe Sande Redactie- en Administratie-adréïJ Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88130 Abonnementsprijs 'ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Jordanië heeft woensdag be kend gemaakt dat het voor in schrijving van de kwestie-Viet nam op de agenda zal stemmen, waardoor een volledig debat over deze kwestie, waar de Ver. Staten om hadden gevraagd, verzekerd is. Bij de gecombineerde acties wel ke sedert een week in 7uid-Vfet- nam aan de gang zijn om de hoofd- verkeersweg nummer één te be vrijden van de greep die de viet- cong er sedert een jaar op heeft, zijn de afgelopen dagen ruim 200 leden van de vietcong gedood. Naar een Amerikaanse woord voerder meedeelde zijn In totaal reeds 700 opstandelingen bii deze operaties gesneuveld. Bommenwerpers van het type B-52 voerden woensdag ruim vijf tig aanvallen uit, waarbij PO ge bouwen van de rebellen werden vernietigd of beschadigd. Als ge volg van het slechte weer konden geen luchtacties van grote beteke nis worden ondernomen heven het gebied waar Amerikaanse, Zma- vietnamese en Zuidkoreaanse troe pen opereren. Op de eerste dag van de hervat te bombardementen op Noorci- Vietnam, maandag j.l., w.erden 21 vluchten ondernomen. Op de twee de dag waren het er 22, aldus de Amerikaanse militaire woordvoer der in Saigon die nog kon mee delen dat voor het eerst een aan val geheel „op de radar" was uit gevoerd. Deze was gericht regen haveninstallaties in Ben Thoey, zeven km ten zuiden van Vinh. De afgelopen 48 uur gingen ver scheidene Amerikaanse vliegtuigen verloren. De Franse regering heeft woens dag formeel haar afkeuring over de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord Viet nam uitgesproken. In een communiqué na afloop van een kabinetsvergadering wordt gezegd: „De Franse redering kan de hervatting van de bombarde menten slechts betreuren en afkeu ren. Déze hervatting brengt de zaak van de vrede in opspiaak". Bovendien verergert de hervat ting op verschrikkelijke wijze het lot van de bevolking. Het komt de Franse regering voor, dat de ver enigde naties, waarin noch Zuid- Vietnam noch Noord-Vietnam of China zijn vertegenwoordigd, be voegd zouden zijn tussenbeide te komen in een kwestie, voor de op lossing waarvan tenminste over eenstemming onder de vijf wereld machten met deelneming van de ondertekenaars van de Geneefse akkoorden nodig zou zijn, aldus het communiqué. Een poging van de linkervleugel van labour om het in het 'aeerhuis tot een spoeddebat over de Britse steun voor het hervatten van de Amerikaanse bombardementen ,.p Noord-Vietnam te laten komer. is dinsdag mislukt. De voorzitter be paalde dat deze kwestie op dat moment, er werd namelijk gedebat teerd over de luchtvaartindustrie, niet aan de orde was. Daarvóór had het lagerhuislid Mendelson, een van de 92 labourafgevaardigden die de Amerikaanse senator Ful- bright een telegram zonden waarin zij zich tegen het besluit tot her vatting van de bombardementen verklaarden, een poging gedaan premier Wilson over de Britse po litiek inzake Vietnam te interpel leren. Een tiental aanwezigen op de pu blieke tribune, die protesten tegen de strijd in Vietnam de zaal insün- gerden, werden door de sterke arm uit het parlementsgebouw verwij derd. Het driecontingentencomité voor hulp aan Vietnam, opgericht tij dens de conferentie in Havanna de vorige maand, heeft dinsdagavond opgeroepen tot sabotage over de gehele wereld van de Amer'kaanse belangen, zo meldt radio-Havanna. Het comité dringt voorts aan op een boycot van de Amerikaanse wapenverschepingen en op massa betogingen voor Amerikaanse am bassades. Het verzoekt alle „bevrij dingsbewegingen" in de wereld, wapens en vrijwilligers te leveren voor de strijd in Vietnam. BELGISCHE ONLUSTEN In het mijngebied van Genk duren de relletjes nog steeds voort. Een groep in de aanval tegen de militairen. De Veiligheidsraad kwam even over half tien woensdagavond opnieuw bijeen om over inschrij ving van de kwestie te beslis sen. Zoals gemeld waren daar voor negen stemmen nodig. Dit aantal is met de Jordaanse toe zegging bereikt. Er kan geen veto over worden uitgesproken. In de Sowjet-Unie is een auto matische ruimtestation, de 'Loe- na-9, gelanceerd dat zich thans in de richting van de maan be weegt volgens een koers die dicht bij de tevoren berekende ligt. Alle apparatuur aan boord functioneert normaal. De teie- metrische en andere apparaten voor wetenschappelijk onderzoek in het ruimtestation worden automatisch in* werking gesteld volgens het opgemaakte pro gramma en op van de aarde af gegeven impulsen. Op 3 december werd de Loe- na-8 gelanceerd met de bedoe ling de apparatuur voor een zachte landing op de maan te beproeven. De Loena-8 lijkt op vele punten veel op de Loena-9 en het schijnt dat de Russische geleerden opnieuw een zachte landing op de maan willen be proeven die tot dusver nog niet is geslaagd, aldus A.F.P. Vlak bij Miami in Florida zijn dinsdag 18 fruitplukkers om het leven gekomen toen de 'bus waarin ze van hun werk in de velden ten zuiden van de stad naar huis reden, op een over weg werd gegrepen door een goederentrein. Per helikopter werden 14 gewonden naar een ziekenhuis overgebracht. Commissaris Tdaurice Galli- bert (34) van de Franse Süreté Nationale is woensdagochtend vroeg in de Parijse Kue.d'Ar- maille doodgeschoten. Gallibert was met een aantal politiemannen naar een bar in Terwijl de Belgische legering dinsdagnacht trachtte een oplos sing te vinden voor de moeilijk heden in het kolenbekken van Belgisch Limburg, hebben zich bij de mijn van Waterslag en in Leuven nieuwe incidenten voor gedaan. In de mijnstreek zijn daarbij voorzover woensdagochtend in Brussel bekend was geen slacht offers gevallen. Officieel werd tegengesproken .dat een vrouw door een kogel in de rug zou zijn getroffen bij een treffen tussen de ordepolitie en stakers. In Leuven, waar enkele hon derden studenten een betoging hielden om hun solidariteit met de Limburgse mijnwerkers te betuigen, werd één van hen ge wond toen hij zich tegen de poli tie verzette. Bij de mijn van Winterslag kwam de ordepolitie tegen mid dernacht in actie, nadat .beto gers versperringen hadden aan gebracht en de weg opgebroken op een kruispunt op de toegangs weg tot de mijn. Met traangas- bommen werden zij uiteengedre ven. Later werden waterkanon nen ingeschakeld om de zich in kleine groepen verzamelde sta kende mijnwerkers te versprei den. De Belgische regering die op een nachtelijke spoedvergadering niet alleen het dreigende con flict met de artsen besprak, maar ook de crisis in het Lim burgse kolenbekken als gevolg van de aangekondigde sluiting vn de mijn te Zwartberg, heeft een commissie van drie minis- (Adv.) 3ames}p*,*,uId? oabydernvzeep De commissie zal met de vak bonden een voorstel bespreken voor een herscholingsprogram ma van de arbeiders, die als ge volg van de sluiting hun brood winning zullen verliezen. Het programma zal door de minister van economische zaken. M. A. Pierson, vandaag in Lu xemburg worden besproken met de hoge autoriteit van de ge meenschap voor kolen en staal, die trouwens het saneringspro gramma voor de Belgische kolen- industrie financieel zal steunen. De voornaamste eis van de Belgische vakbonden blijft ech ter, dat de sluiting van de mijn te Zwartberg wordt uitgevoerd naarmate de mijnwerkers elders een bestaansmogelijkheid hebben gevonden. Minstens 89 mensen zijn om liet leven gekomen bij het ver gaan van de „Penmina" van de Indonesische staatsoliemaat schappij bij d.e Noordsumatraan- se haven Belawan op 25 januari ,i.]„ aldus een bericht van „An kara". Er waren mer dan 200 passa giers aan boord, merendeels vrouwen en kinderen. Tot nog toe is van 109 mensen bekend dat zij gered zijn. Verscheidene perso nen worden echter nog vermist. Sommige verdronkenen zijn door de haaien verslonden. De „Permina" was op de terug weg naar de haven na een tocht door de baai van Belawan ter viering van de mohammedaanse vastenmaand. Een helikopter van Pakistan International Airlines is woens dag nabij Faridpoer in Oost-Pa- kistan neergestort. De 22 inzit tenden kwamen hierbij om het Neven. genoemde straat gekomen ten einde iemand in verband met de affaire Ben Barka te ondervra gen. Een onbekende werd, na te zijn gefouilleerd, verzocht mee naar het bureau te gaan. Op het ogenblik dat de politie mannen in de gereedstaande auto's wilden stappen trok de man een revolver en schoot ver scheidene malen op hen. Hierbij werd commissaris Gallibert do delijk getroffen, terwijl de in- spekteurs Couzier en Gibeau talrijke schotwonden opliepen. De dader vluchtte in de rich- ing van Rue Villaret. Een grote politiemacht werd onmiddellijk ingeschakeld. De gehele buurt werd afgezet en men begon huis na huis te onderzoeken. De dader moet het wapen te pakken hebben gekregen toen hij, na te zijn aangehouden, nog even naar het café terug wilde om zijn regenjas op te halen. Hij kreeg hiervoor toestemming en kwam inderdaad met 't kleding stuk terug. x Aanvankelijk werd veronder steld dat de dader de gangster Julien le Ny was. Achteraf blijkt dat het om een andere bekende van de politie gaat, die verschei dene overvallen heeft gepleegd en die al enige tijd door de po litie werd gezocht. De bar Saint-Clair, waar de man werd aangetroffen, wordt druk door figuren uit de Parijse onderwereld bezocht. Enkele uren eerder was in een andere wijk van Parijs, op de Boulevard Sebastopol, ook een vuurgevecht geleverd. Hierbij vielen een dode en een zwaar gewonde, maar het was woens dagochtend nog niet bekend of dit voorval enig verband hield met het gebeurde in de Rue d'Armaille. De identiteit van de dader kon later worden vastgesteld. Het is de 35-jarige Christian David, in zijn kringen bekend onder de naam Serge Dayid. Ondanks de grote politiemacht is men er niet in geslaagd de dader van de aanslag op com missaris Gallibert op ,te sporen. Tegen het middaguur werd de afzetting van de wijk opgeheven. Een liberaal parlementslid uit Quebec, Auguste Choquette. heeft bij het bureau van het Cana dese lagerhuis een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van de „monarchie" en uitroeping van de republiek. Canada is als dominion een autonoom deel van het Britse gemenebest, alleen door de kroon als symbool van die eenheid met andere delen ervan verbonden. De koningin wordt er vertegenwoordigd door een gouverneur-generaal, door haar benoemd op aanbeveling van de Canadese regering. Vrijdag kiest het stoomschip Leipzig zee met 170 ton voedsel voor India aan boord. Dit is een eerste voedselzending, die de No- vib in samenwerking met Unicef verzorgt in de actie „eten voor India". Na de aankondiging van de actie, mede naar aanleiding van de ver klaring van dr. Drees voor de t.v., dat hij een miljoen aan hem ge schonken ogenblikkelijk voor de hongerbestrijding in India zou be stemmen, is op de girorekening 100200 van de anti-honeer-dfctie, die hoor de' Novib voor "India is opengesteld, ruim 25.000 binnen- .ekomen. Uit de fondsen van de Novib- actie een gast aan tafel werd 50.000 voor Ind'a bestemd, ter wijl de Novib uit andere middelen nog eens 50.000 beschikbaar stel de. In drie dagen tijds zijn voor deze bedragen 80 ton melkpoeder, 60 ton tarwebloem, 20 ton rijst en 10 ton havermout aangekocht en naar de Waalhaven in Rotterdam ge transporteerd, waar alles vrijdag morgen zal worden ingeladen. In samenwerking met Unicef zal 50 ton melkpoeder langs de Unicef - kanalen in Bombay en omgeving worden gedistribueerd. Unicef heeft voor deze 50 ton de vracht kosten betaald. 20 ton melkpoeder, 30 ton tar webloem, 10 ton. havermout en 20 ton rijst gaan van Bombay doot naar ïndora, hoofdplaats van Mad- hya Pradesh, waar hongerrelletjes zijn uitgebroken. Door he* sociaal centra aldaar dat gele'd wordt door Nederlandse zusters, zal de distributie plaatsvinden. 30 ton tarwebloem en 10 ton melkpoeder gaan door naar Madras en zullen over land naar Cuddapah worden gebracht. De Novib wijst er met nadruk op dat het zenden van voedsel in natura naar 4g Novib grote moei lijkheden veroorzaakt en dus beter achterwege kan blijven. De beste wijze van deelname is op het gironummer 100200 van de anti-honger-actie te storten onder het motto „Eten voor India". In Suriname is een comité ge vormd dat India wil helpen met De Franse ministerraad heeft woensdag formeel goedkeuring gehecht aan de tussen de zes E.E.G.-partners gesloten Luxem burgse akkoorden. Met bevrediging kenüsnemend van de geopende vooruitzichten op economische samenwerking heeft de Franse regering eens te meer geconstateerd hoezeer de goede gang en de ontwikkeling daarvan vergemakkelijkt zouden worden door een Europese poli tieke samenwerking als waarvoor zij zich reeds sedert lang heeft ingezet en voorstellen heeft ge daan, aldus het communiqué na de vergadering van de Franse ministerraad. een kleine druppel op een gloeien de plaat. In verband met ie heer sende hongersnood in India wil men 300.000 kg rijst zenden. De Surinaamse bevolking is opgeroe pen per persoon 1 kg rijst beschik- baar te stellen. Teneinde snel te kunnen helpen zal geen Surinaamse rijst worden gezonden, doch zal da rijst in Siam worden aangekocht. 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL ■1*3 Mkll AANHOUDEND ZACHT In de nacht van woensdag op donderdag passeerde een frontale zone met enige regen ons land. Achter deze frontale zone wordt lucht aangevoerd uit westelijke richtingen. Deze lucht laat ech ter temperaturen toe die onge veer even hoog liggen als. die welke woensdag in. een groot deel van het land werden bereikt, na melijk van 10 tot 12 graden. In 'de nieuwe luchtsoort zuIIpu plaatselijk ook enkele opklarin gen voorkomen, terwijl de kans op een lokale bui klein is. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk opklaringen Hier en daar opklaringen en op de meeste plaatsen droog Weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Aanhoudend zacht. DONDERDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1-1.55 Terneuzen 0.30 12.35 Hansweert 1.10 1.15 Walsoorden 1.20 1.25 VRIJDAG 4 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoord-en v.m. 0.26 1.01 1.41 1.51 n.m. 12.57 1.32 2.12 2.22 Febr. 3 8.18 4 8.16 5 8.14

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1